еРепортер

ВИДЕО:Тоа е студ: Што се случува кога ќе истурите студена вода на минус 30 степени! Источниот брег на Канада и Соединетите Аемрикански Држави е зафатен со бран на исклучително судено време. Колку е таму всушност студено, покажува и видеото на кое една млада жена извршува своевиден експеримент. И додека кај нас се уште се водат дебати дали оваа зима ќе биде најстудената до сега, во Канада е сосема нормално температурата во декември да се спушти и до 30 степени под нулата. Погледнете колку е очигледен студот во Канада и САД.
| | веќе видена

Хитлер со години планирал да урне авиони врз облакодерите на Њујорк Хитлер со години сонувал да го уништи Њујорк, пишува британскиот весник „Дејли меил“. Таквите демонски соништа во јаве ги претвори водачот на Ал Каида Осама бин Ладен повеќе од половина век подоцна кога кулите на Светскиот трговски центар беа урнати во терористичкиот напад на 11 септември 2001 година. Хитлер, како се наведува во текстот на британскиот дневник, од своите инженери барал да му конструираат летала кои од Германија ќе можат да однесат разорни бомби и да ги исфрлат врз Њујорк по што пилотите самоубијци би ги пренасочиле своите авиони на овој американски град. Кон почетокот на 1937 година, дизајнерот Вили Месершмит му ја претставил на Хитлер макетата од леталото што го развивал во својата работилница во Аугсбург. Овој авион имал четири големи мотори и требало да биде поддршка на германските подморници на Атлантикот. Месершмит на фирерот, според весникот, наводно му рекол дека постои можност овој авион да долета до источниот ...
сите 2 | | | веќе видена

МВР: Телефонската линија 192 во прекин до 20,00 часот Министерството за внатрешни работи соопшти доцна попладнецо дека е во прекин телефонската линија 192, како последица од изведување на градежни работи во близина на Центарот за известување и командување МВР наведува дека линијата би требало да биде одново оспособена по 20,00 часот. Министерствор уапти апел до граѓаните кои имаат потреба да пријават нешто во полиција да ја користат бесплатната линија на Центарот за управување со кризи - ЦУК и телефонскиот број 195.
| | веќе видена

МПЦ реши да дозволи ограничено користење на Фејсбук Македонската праволсавна црква реши да ја преиспита својата одлука и да му дозволи на свештенството да ја користи социјалната мрежа „Фејсбук“ со определени ограничувања во комуникацијата со верниците. Светиот Синод на МПЦ-ОА во октомври му наложи на свештенството да не ја користи популарната социјална мрежа во општењето со верниците со цел, како што беше објаснето, да го „заштити од злоупотреби и од новиот феномен на исповед и интимни конверзации со младите луѓе“. Одлуката на Светиот Синод тогаш веднаш предизвика тензии меѓу повозрасните црковни великодостојници кои не го користат Интернетот и помладите свештеници. Секретарот на Светиот Синод, епископот Климент објасни дека ќе бидат дополнително прецизирани „начините на кои ќе може да се користи оваа социјална мрежа со оглед на реакциите кои се појавија во јавноста откако беше донесена одлуката“ „Веќе на почетокот на иднината година треба да бидат дефинирани начините како и за кои потреби ќе може да ...
сите 15 | | | веќе видена

Македонија од денеска дел на европска мрежа за следење на зречењето Македонија, преку мерните станици на Институтот за јавно здравје, од денеска стана интегрален дел на Европската мрежа (EURDEP) за континуирано надгледување на дозата на зрачење во животната срeдина. EURDEP мрежата преставува европска платформа за собирање и размена на податоци од станиците за континуиран мониторинг, презентирање на податоците во реално време и е суштински дел од системот за рано предупредување на радиациони несреќи на Европската унија и на Обединетите нации - МААЕ. Обврска на сите држави членки на ЕУ е континуиран 24-часовен радиолошки мониторинг на животната средина и автоматско известување на измерените вредности преку ЕУРДЕП платформата. Македонија како држава кандидат од денес го исполнува и овој критериум. Вредностите на измерените дози на јонизирачко зрачење во реално време во животната средина во Македонија и во другите држави во Европа, можат да се следат на мапата на ЕУРДЕП на следниот линк: ...
| | веќе видена

Путин: Никој не е воено посилен од нас! Рускиот претседател Владимир Путин, во своето годишно обраќање пред нацијата, изјави дека никој во светот не може да има илузија за воена надмоќ над Русија, бидејќи Русија тоа нема да го дозволи. Тој, како што јавуваат агенциите, исто така смета дека тоа што другите земји во светот го зголемуваат својот стратешки потенцијал, во однос на можноста за ракетен штит, може да доведе до поништување на сите претходни договори во стратешката област. „Предизвикува загриженост и тоа што ругите земји развиваат понцијал на нови прецизни системи кои налуваат на атомски експлозивни направи со помала силина, стратешки ракети со конвенционално полнење, надзвучни конвенционални системи наменети за нанесување удар во кус временски интервал и на голема оддалеченост. Внимателно го следиме развојот на таканаречената концепција на разоружување на моментален глобален удар“, изјави Путин за време на денешното обраќање пред пратениците на двата дома на рускиот парламент. Рускиот ...
сите 9 | | | веќе видена

Калед Ел Масри повторно во затвор поради напад на полицаец Калед Ел Масри, Германец со либанско потекло, кој тврдеше дека американската разузнавачка служба (ЦИА) нелегално го однела од Македонија во таен затвор во Авганистан, повторно бил добил затворска казна поради напад и закана на затворски чувар во Германија. Западните агенции потсетуваат дека Калед Ел Масри станал познат во јавноста порадина наводите дека во 2003 година бил по грешка киднапиран во Македонија како осомничен терорист, потоа дека бил испрашуван во затвор во Авганистан што го водела ЦИА, за на крајот да биде оставен во Албанија. Европскиот суд за човекови права минатата година и нареди на Македонија да му плати отштета на Ел Масри поради тоа што земјата ја смета за одговорна за негово нелегално предавање на ЦИА.
сите 2 | | | веќе видена

Македонија и Хрватска потпишаа план за сорботка во областа на здравството и медицината Хрватскиот министер за здравство Ратко Остојиќ и неговиот македонски колега Никола Тодоров денеска во Загреб потпишаа план за соработка на двете министерства во областа на здравството и медицината до 2016 година. Соработката на двете министерства, како што јави хрватската новинска агенција Хина, ќе се одвива низ размена на знаења и стручњаци, соработка на подрачјето на донирање и пресадување органи, усовршување на здравствените работици, како и низ соработка на подрачјето на програмите за превенција и раното откривање на карциномот. Хрватскиот министер изјави дека потпишаната спогодба подразбира двонасочна комуникација на двете мошне добри медицини и знаењето. Слични програми за соработка, според Остојиќ, Загреб во последните две години од неговиот мандат има потпишано со неколку земји. Со некои од нив, какви што се Босна и Црна Гора, е направен и чекор понатаму со потпишување протокол за соработка во трансплантациска ...
сите 4 | | | веќе видена

Македонец од потерница на Интерпол повредил бебе во Нови Пазар Слу жбениците на полициската управа во Нови Пазар поднеле кривична пријава против 27-годишен македонски државјанин со иницијали Н.Б. поради основано сомнение дека извршил кривично дело „насилничко однесување“. Во соопштението на полициската управа во Нови Пазар се наведува дека осомничениот во понеделникот вечерта околу 19,30 часот на своето петмесечно бебе му нанел повреди на главата и вратот. Полицијата утврдила дека по осомничениот била распишана потерница на Интерпол и го предала на судија на Виш суд во Нови Пазар кој му определил екстрадиционен притвор.
сите 6 | | | веќе видена

Пет милиони евра гаранција за директорот на „Галеника“ да излезе од притвор Поранешниот директор на „Галеника“ Ненад Огњеновиќ, кој е обвинет за повеќелилионски малверзации на штета на фабриката за лекови, ќе биде пуштен од притвор во кој се наоѓа од мај, доколку плати гаранција од пет милиони евра. Апелациониот суд во Белград го потврдил решението на Специјалниот суд со кое бил продолжен притворот за Огњеновиќ и за новосадскиот бизнисмен и сопственик на фабриката „унихемиком“ Жељко Јововиќ и истовремено бил определн износ од пет милиони евра како гаранција за Огњњеновиќ со која би бил заменет притворот за него. Огњеновиќ, како што јавуваат српските медиуми, останува во притвор се додека на судот не му достави доказ дека наведениот износ е уплатен во корист на Република Србија. Според портпаролот на судот Мирјана Пиљиќ, Апелациониот суд оценил дека првостепениот суд дал јасни и аргументирани причини што се однесувале како на продолжување на притворото, така и во онос на мерката гаранција. Според ...
| | веќе видена

Мадона раскина со својот 30 години помлад дечко!? Кралицата на попот Мадона, ја раскина врската со триесет години помладиот дечко, Брахим Заибат. Како причина за раскинувањето се наведуваат обврските што ги разделвале, но можеби и трето лице... Додека Мадона повеќето од времето го минувала во Њујорк, со оглед дека живее и работи во тој град, Брахим неодамна потпишал договор за француското шоу „Танц со ѕвездите“, па повеќето од времето го минувал токму во Париз каде стекнал и некои нови познанства. Иако се веќе три години во врска, пејачката и танчерот во последно време не минувале доволно време заедно поради деловните обврски кои ги разделувале. Наместо Мадона, на социјалните мрежи Брахим често става фотографии со својата партнерка од шоуто, Катарина Панчет, а Мадона, наводно, поради сето тоа почнала да се сомнева дека 30 години помладиот танчер ја искористува.
сите 19 | | | веќе видена

Мери Бара прва жена на чело на Генерал Моторс Мери Бара, позната како најмоќната жена во Генерал Моторс (General Motors), ќе биде и првата жена на позиција на главен извршен директор на најголемата американска автомоболска компанија. Педесетгодишната ветеранка на тоа место ќе го наследи Дан Акерсон, кој се повлекува пред истек на мандатот поради болест на сопругата. Бара во моментот ја извршува функцијата извршен потпретседател за глобален дизајн, производство и набавка на повеќе од 11 светки автомобилски брендови. Таа новото работно место ќе го заземе на 15 јануари. Објавата на оваа информација дојде само еден ден откако американскиот државен трезор (US Treasury) ги продаде своите последни акции во ГМ. Бара за ГМ работи веќе 33 години, а минала низ повеќе работни места во производството, инженерингот и на други позиции. Таа е претставена како „лидер во надоаѓачки пресврт во компанијата“.
сите 2 | | | веќе видена

Марихуаната може да предизвика раст на градите кај мажите!? Пластичниот хирург Ентони Џоун од Детроит вели дека марихуаната може да доведе до намалување на нивото на тестостерон кај мажите, што пак од своја страна може да предизвика развој на ткивото на градите. „Растот на градите кај мажите е последица на нерамнотежа на нивоата на тестостерон и естроген. Кога ќе надвладее естрогенот, наместо тестостеронот, се создава дополнително ткиво на градите“, вели хирургот. Оваа појава влијае кај околу 40 проценти од мажите во периодот меѓу 25 до 40 година. Отстранувањето на дополнителното ткиво на градите кај мажите е петтиот најчест естетски зафат што се извршува во САД. Иако не е утврдена сигурна поврзаност меѓу марихуаната и оваа појава, докторите се се повеќе уверени дека таа е веројатна.
сите 2 | | | веќе видена

И Кетрин Ештон протестираше во Киев Украинскиот претседател Виктор Јанукович ја обвини проевропската опозиција дека претставува закана по националната безбедност. Додека илјадници демонстранти и натаму и пркосат на зимата протестирајќи против отфрлањето на договорот со ЕУ под притисок на Русија, украинскиот претседател денеска разговараше со високата претставничка на Унијата за надворешна политика Кетрин Ештон во Киев, јавија западните агенции. „Состанокот со претседателот Јанукович беше конструктивен, беше дискутирано за сите поважни прашања“, наведе пртпаролката на Ештон, Маја Коцијанчич. Според неа, состанокот траел три и пол часа, но одби да наведе други детаљи. Во знак на поддршка со проевропските демонстранти, Ештон подоцна го посети центарот на протестот на Плоштадот на независноста во Киев, каде демонстрантите ја дочекале со повици, „Европа“, јави дописникот на Франс прес од Киев. Претходно Јанукович се состанал со тројца поранешни украински претседатели, Леонид Крвчук, Леонид Кучма и Виктор ...
сите 81 | | | веќе видена

Најмалку 10 лица загубија живот во студеното невреме во источниот дел на САД Снежно невреме што денеска го зафати атланскиот брег на САД, предизвика откажување на летови, гужви на патиштата и затворање на училишта и владини институции, додека силни ветрови дуваа во средниот дел на земјата во студениот бран што досега уби најмалку десет лица. Се очекува дека првиот поголем снег на источниот брег ќе достигне височина oд 20 сантиметри во северна Вирџинија, Мерилеенд, Пенсилванија, Делавер, како и на југот на Нова Англија, извести сојузната метереолошка служба. Снежната луња досега мина низ Вашингтон, каде се затворени канцелариите на сојузната влада. Во соседниот Делавер, гувернерот донел одлука да се затворат канцелариите на државната управа и ги предупреди жителите да не излегуваат на лизгавите улици. Улиците во Њу Џерсси станаа поприште на бројни судири и тешки сообраќајни несреќи, вклучувајќи и една приколка и автобус кои излетале од автопат. Болнички извори во Оклахома соопштуваат дека зимското ...
сите 2 | | | веќе видена

Сирија: Уништување на хемиското оружје од јануари Операцијата за уништување на сириското хемиско оружје ќе започне во јануари наредната година, јавија западните агенции. Француската агенција Франс Прес за ова добила потврда од претседателот на Организацијата за забрана на хемиското оружје (ОЗХО) Ахемет Узумџу во Осло каде тој бил во моментот на доделувањето на Нобеловата награда за мир. Узумџи изразил надеж дека „до крајот на јануари на американскиот брод ќе започне уништување на хемиското оружје изнесено од Сирија“. Извршниот совеет на ОЗХО уште на 15 ноември го отврди деталниот план за уништување на сириското хемиско оружје според кој сите материјали за изработка на хемиското оружје, освен изопропанолот, ќе бидат изнесени од Сирија до 5 февруари наредната година, а најопасниот до крајот на оваа година.
сите 18 | | | веќе видена

Хелсиншки комитет: Човековите права во Македонија се влошуваат во медиумите, судството и делот на дискриминација Хелсиншкиот комитет на Македонија, огласувајќи се по повод одбележувањето на 65- годишнината од усвојување на Универзалната декларација за човекови права, смета дека човековите права и нивната заштита во земјата се нарушени и дополнително се влошиле во сферите на правото на изразување и слобода на медимите, судството и делот на дискриминацијата. „Во Република Македонија, и покрај воспоставените норми и тела за овозможување на целосно уживање на човековите права, сè уште опстојува проблемот со нивно нецелосно исполнување односно неефективна заштита. Денес потсетуваме на три области во кои проблемите со човековите права опстојуваат или е забележано нивно дополнително влошување“, се наведува во соопштението на Хелсинчкиот комитет. Комитетот истакнува дека „наместо промоција и заштита на правото на изразување и слобода на медиумите, државата преку политички и финансиски притисок продолжува да се ...
сите 22 | | | веќе видена

Завршија ископувањата на Кременица, неолитска населба во преспанскиот регион Завршија археолошките истражувања на локалитетот Кременица, кој се наоѓа во близина на селото Долна Бела Црква во преспанскиот регион. Годинашните ископувања, кои се одвиваа на рамките на годишната програма за заштита на културното наследство, се продолжение на претходните ископи на засега единствената истражувана локација од неолитскиот период во тој регион. Кременица припаѓа на категоријата рамни, еднослојни населби, чии остатоци се откриваат на мала површина. Живеењето било краткотрајно, во станбени објекти од типот полуземјанки. На истражениот сегмент од локалитетот, остатоците од населбата се манифестираат преку вкопани станбени структури, јами, огништа и остатоци од дрвени колци кои се густо дистрибуирани во просторот. Евидентирани се остатоци од четири објекти за живеење – полуземјанки, од кои две се целосно, а другите две се само делумно истражени. Фондот на движни наоди е скромен. Керамичкиот репертоар се сведува на ...
сите 7 | | | веќе видена

Членките на Пуси Рајот излегуваат од затвор Членките на рускиот бенд Пуси Рајот (Pussy Riot) наскоро излегуаат од затвор, а со нив на слобода ќе се најдат и притворените активисти на Гринпис, заедно су уште 1.300 затвореници. Други 17.500 лица ќе бидат ослободени од условни казни, а ќе бидат прекинати и 6.000 казнени постапки. Сите овие лица ќе бидат помилувани од страна на рускиот претседател Владимир Путин, по повод 20-годишнината од донесувањето на рускиот Устав. Во групата лица кои ќе бидат ослободени, најголем број се малолетници, бремени жени, лица со инвалидитет, воени ветерани, жени постари од 55 и мажи постари од 60 години.
сите 3 | | | веќе видена

Комерцијално известување : „Галичник“ - нови млечни производи на пазарот „Галичник“ е името на новите млечни производи на малопродажниот пазар. Овчо галичко сирење и овчи кашкавал во индивидуално пакување се двата нови производи од млекарницата Галичник, која е во сопственост на Перминдекс Групацијата. М лекарницата Галичник располага со сопствено стадо од околу 7.000 овци од кои ја обезбедува целокупната суровина, млеко за потребите за производство на млечни преработки, сирење и кашкавал. Сите производи се произведени од 100% овчо млеко и се без вештачки додатоци и додадени растителни масти. „Самото производство, како сточарското, така и производството на млечни преработки се одвива на традиционален начин во еколошки чиста средина. Со вакви карактеристики сигурни сме во квалитетот на нашите производи кои уште од почетокот се наметнаа како сериозна конкуренција на компетитивниот млечен пазар и веруваме дека тие ќе станат чест избор на купувачите“, порачува Никола Деребанов, директор на ...
| | веќе видена

next