еРепортер

Димитров ја одби амбасадата во Москва, останува во Хаг Амбaсадорот Никола Димитров ја одби понудата да ја води македонската дипломатска мисија во Москва, наведувајќи дека својот професионален ангажман ќе го продолжи во Хашкиот институт за глобална правда. Министеерството за надворешни работи ја потврди информацијата наведувајќи дека воден од „личните приоритети (Димитров) одлучува да ја прифати таа понуда“. „Ние ја почитуваме неговата одлука и му посакуваме личен успех на овој план. Македонија ќе продолжи со зголемен елан да ја унапредува соработката со Кралството Холандија”, се вели во писмената изјава на Никола Ѓорчев, од канцеларијата за односи со јавност на МНР. Димитров во изјава за македонските медиуми навбедува дека „професионалното искуство и знаење кои ги стекнав благодарение на довербата и честа кои ми беа укажани од институциите на Република Македонија, во наредниот период ќе ги искористам преку мојот ангажман во Хашкиот институт за глобална правда, каде меѓу другото, ќе работам на промоција ...
сите 7 | | | веќе видена

Експлозија во близина на седиштето на СДСМ во Карпош, нема повредени Непозната експлозивна направа била фрлена на улица доцна попладнево во близина на канцелариите на една компанија и Социјал-демократскиот Сојуз , потврди полицијата, додавајќи дека во инцидентот нема повредени. Портпаролот на МВР Иво Котевски изјави дека „експлозивна направа била фрлена на улица во скопската населба Карпош, во близина на канцелариите на една компанија и Социјал-демократскиот сојуз“. Тој додаде дека неколку возила се оштетени од експлозијата и е причинета минимална материјална штета. Портпаролот на СДСМ Петар Шилегов изјави дека „бомба екпслодирала пред нивна канцеларија, во моменти кога состанок одржувале 30-тина преставници на партискиот подмладок“. Шилегов потврди дека никој не е повреден, но оти во експлизијата биле оштетени пет возила. Тој ги повика државните органи во најкраток можен рок „да го пронајдат сторителот на ова гнасно, кукавичко, можеби и терористичко дело со цел да се расчистат сите шпекулации на оваа ...
сите 49 | | | веќе видена

„Пролет“ и утре, од петок облачно со дожд Сончево и топло време не' очекува и во текот на утрешниот ден, најавууваат метеоролозите. Според најавите, в четврток времето ќе биде сончево со умерена облачност и со слаб ветер од јужен правец. По одделни котлини ќе има услови за појава на слаба утринска магла. Температурите денеска достигнаа и до 23 степени Целзиусови во источна Македонија, а во Скопје и околината околу 20 степени. Според најавите в петок, сабота и недела ќе настапи променливо облачно време, со слаб локален дожд.
сите 40 | | | веќе видена

Тарас Илкив: За да ги сфатите случувањата во Украина, мора да го знаете и ова... Тарас Илкив, главен уредник на украинското Newsradio.com и поранешен уредник на „Кореспиндент“ напиша статија во која набројува 10 работи за кои смета дека би требало да се знаат за да се разберат случувањата во Украина, пренесува „Бисзнис инсајдер“. Луѓето се борат за свои права, а не за членство во ЕУ Протестите во Украина не се проевропски (како што се наведува во вестите на странските агенции). Прекинот на преговорите со ЕУ беше само повод за локални протести, но откако специјалната полиција Беркут насилно ги разби студентските протести на 30 ноември, милион луѓе излегоа на плоштадот во центарот на Киев. Отпорот прерасна во востание против Владата и беа побарани оставки од премиерот и претседателот. Многу луѓе, изморени од корупцијата во сите животни сфери, неправда и самоволие на безбедносните функционери. Мотор на протестите е средната класа која бунтува против даноците, а им се приклучија и екстремистите кои ...
сите 2 | | | веќе видена

Здравјето на Грците опасно загрозено поради кризата Експертите соопштија дека откриле нови докази дека грчката финансиска криза зема висок данок на здравјето на граѓаните, вклучувајќи го порастот на болести какви што се сидата, туберкулозата, депресијата, па дури и зголемувањето на бројот на смртни случаи кај доенчињата. Откако пред неколку години Грција беше погодена со економска криза, буџетските средства во доменот на здравјето беа драстично скусени и стотици илјади Грци беа оставени без здравствено осигурување. Владата ги скуси средствата за превентивната програма против сидата, па оттаму просто експлодираше бројот на случаи на заболени од ХИВ и туберкулоза кај нарко -зависниците. Претходните студии укажуваа на тоа дека бројот на самоубиства во Грција е зголемен за 45 насто во периодот меѓу 2007 и 2011 година. Последните истражувањеа укажуваат на тоа дека бројот на луѓе со тешка депресија е повеќе од двојно зголемен од 2008 до 2011 година, а како основна причина се наведуваа економските тешкотии. ...
| | веќе видена

ЗОИ 2014 - Ристевски не успеа да ја заврши трката во велеслалом Македонскиот скијач Антонио Ристевски кој учествува на Зимските олимписки игри во Сочи не успеа да ја заврши својата прва трка во велеслалом. „Тој беше одлично подготвен, имаше голема мотивација, но сепак не успеа во своите намерида оствари добар резултат на својот прв настап“, соопштија денеска од Македонскиот олимписки комитет За Антонио Ристевски останува уште една шанса во неговата најсилна дисциплина, слалом, која на програма е на 22 февруари, со почеток во 16:45 часот (13:45 по македонско време).крај/еР
сите 14 | | | веќе видена

Украина: 25 загинати и нова акција на полицијата Украинското министерство за здравство потрврди дека во судирите меѓу демонстрантите и полицијата во Киев загинале 25 лица, меѓу кои и новинар на украинскиот дневник „Вести“. Според истиот извор, во судирите се повредени 241 лице кои се хоспитализирани, меѓу кои 79 полицајци и петмина новинари. Украинските демонстранти зазедоа неколку владини згради во неколку градови во западниот дел на земјата, додека на кивескиот Плоштад на независноста беше во пламен седииштето на демонстрантите. По неколку часови судири и два полициски налети, силите за безбедност успеале да освојат една третина од Плоштадот на независноста, јави Би-Би-Си. Популарниот Мајдан сега наликува на воена зона, насекаде се расфрлани остатоци разурнувања, од неколку локации се уште се крева чад. Полицијата ги уништува шаторите на демонстраните на источната страна на плоштадот. Демонстрантите, меѓутоа, приоѓаат кон плоштадот од друга страна и се подготвуваат за нов судир со полицијата, јавуваат ...
сите 11 | | | веќе видена

Само едно семејство на светот боледува од болест на генетска мутација Кон крајот на осумдесетите години од минатиот век, Вилијам Линдер, здрав 40-годишник се вратил изморен од одморот со отоци на нозете. До 1996 година тој бил мртов, а причината за смртта била „непозната“. До својата смрт, Вулијам страдал од ужасни симптопми – отоците на нозете толку многу ги стегале вените, што некои од нив целосно се затвориле, додека други се полнеле со вишок крв до точка на пукање. Неговите органи практично се споиле поради отекување на целото тело, додека од него билае извлекувани големи количини бела течност. Генетичарите со време откриле мутација на ген, навидум мала грешка на еден ген за која се сметало дека била одговорна за болеста. Лекарите извршиле детаљни истражувања и сфатиле дека ништо друго не можело да биде причина, но во семејството на Линдер со време сфатиле дека мистериозната болест убила уште четворица нивни претци. Ќерките на Вилијам Линдер, Џослин и Хилари, се единствените единки на светот кои ...
| | веќе видена

Светот наскоро ќе го види вистинското лице на Мона Лиза Истрагата што траеше три години им го покажа вистинскиот пат на истражувачите кон откривањето на „вистинското“ лице на Мона Лиза и тој пат наскоро би можел да биде завршен. Истражувачот Силвано Винчети вели дека научниците започнале ДНК тестови на скелет што неговиот тим го открил во 2012 година во Фиренца. Тие се надеваат дека ќе успеат да откијат дали тој му припаѓа на моделот што се наоѓа на славната слика на Леонардо Да Винчи- Лиза Џерардини. Доколку му припаѓа, а научниците тоа ќе го утврдат со тестирање на ДНК на коските на нејзините роднини, Сливано ќе може да создаде компјутерски генериран приказ на нејзиното лице – кое можеби ќе наликува или ќе биде потполно различно од она на славната слика на италијанскиот мајстор. Веснкот „Wall Street Journal“ наведува дека Винчети ја разбранувал јавноста во 2011 година со тврдењето дека на Да Винчи му позирал машки модел. Ако комјутерски генерираниот приказ на лицето не биде сличен со лицето на Мона ...
сите 5 | | | веќе видена

ВИДЕО: СОЧИ- „Место каде олимпијците тренираат и се сексаат“ Веројатно многумина замислуваат како е во Олимпиското село во Сочи... Конечно, една американска телевизија доби дозвола да ѕирне што таму се сличува... Иако телевизискиот прилог е вистинска зезанција, мошне брзо стана хит на интернет, а еве и зошто! Како изгледа кога новинарите ќе го посетат Олимпиското село каде што живеат повеќе од 2.500 олимпијци? Тоа се прашува екипата на шегобијниот портал Onion, која заинала на местото на настаните и снимила како олимпјците се сексаат каде што ќе стигнат. Но, сето тоа сега е пародија на спортистите кои се нашле во Русија, а како тоа изгледа, погледајте го видеото. Сигурно ќе ве насмее и шокира!
сите 7 | | | веќе видена

ФЗО: Нова група помагала за олеснување на осигуреници Фондот за здравствено осигурување (ФЗО) воведе нова група помагала со кои значително им се олеснува животот на над 8.000 лица и нивните семејства. Во соопштението на Фондот се истакнува дека станува збор за суплементи за дигестивни и метаболни заболувања, и тоа безглутенско брашно за лицата заболени од Rett Syndrome и безпротеинско брашно и млеко за лица заболени со фенилкетонурија, по барање на осигурени лица. Станува збор за ранлива група на граѓани кои во својата секојдневна исхрана не можат да вклучат продукти кои ги содржат протеините глутен и фенил аланинот, а при тоа сериозно да не го нарушат сопственото здравје. Со воведување на оваа измена на Правилникот ФЗОМ овозможи на лицата заболени од Rett Syndrome и Фенилкетонурија да го остварат своето право на овие суплементи на товар на Фондот, а станува збор за три лица заболени од Rett Syndrome и 10 лица со фенилкетанурија. Семејствата на овие осигуреници досега приватно ги плаќаа овие суплементи ...
сите 2 | | | веќе видена

Анима Мунди: Трајановски да ја смени одлуката за волонтерите за животни Здружението за заштита на животни „Анима Мунди“ го повика скопскиот градоначалник Коце Трајановски да ја ревидира планираната одлука за комунален ред која предвидува казни за луѓето кои волонтираат за вдомунавање и чување на бездомни животни. „Посочуваме дека предлог одредбите на град Скопје се скандалозни за сите оние кои ги сакаат животните и се грижат за нив – кои преку својот волонтеризам и грижа заживотните придонесуваат на градот, помагаат и се од суштинска важност да бездомните животни бидат со контролиран здравствен статус, стерилизирани, вакцинирани, мирни и сити“ , се вели во соопштението на „Анима Мунди“ Ова здружение смета дека е „скандалозно е да градот ги казнува тие луѓе кои толку многу придонесуваат, и се де факто клучна алка во мерките за намалување на бројката бездомни животни - а да при тоа не нуди никакви одговори, мерки и решенија кои ќе влијаат врз коренот на проблемот со бездомните животни“. „Анима Мунди“ го ...
сите 8 | | | веќе видена

Ал Џазира: Завршена истрагата за падот на авионот на Трајковски, наодите во март Главниот истражител на меѓунарониот тим и претседател на Комисијата за воздухопловство при Министерството за промет и комуникации на БиХ Омер Кулиќ потврди дека е завршена последната истрага за падот на авионот во кој загина претседателот Борис Трајковски со соработниците и членовите на екипажот. Ал Џазира јави дека Комисијата задолжена за обновената истрага за авионската несеќа кај Мостар пред 10 години, нема да ги претстави наодите на 26 февруари, кога се навршува точно една деценија од смртта на претседателот Борис Трајковски, туку оти тоа ќе биде сторено во март или април годинава. „Истрагата е генерално завршена. Остаа уште два-три ситни детали да се добијат и- тоа е тоа! Станува збор за документи на служби. Сега остана тоа даго подготвивме, да дадеме мислење што мораме да го пратиме и да го објавиме. Наoдите нема да бидат објавени до десетата годишнина од трагедијата. Веројатно ќе ги објавиме во март или април ...
сите 6 | | | веќе видена

Венизелос - Дациќ: Србија во ЕУ 2020 Шефот на грчката дипломатија Евангелос Венизелос и српскиот премиер Ивица Дациќ изразија денеска уверување дека Србија за кусо време ќе ги исполни критериумите и оти 2020 година ќе стане членка на Европската унија. Венизелос при денешната средба со српскиот премиер вети дека Атина ќе стори се Белград да отвори што е можно повеќе поглавја. „Ние ќе сториме сме, иако предизборната кампања е во тек, Србија да не заостанува во процесто на европските интеграции и реформи што треба да се спроведуваат, како и во дијалогот со Приштина“, изјави Дачиќ на заедничката конференција за новинари. Според него, Србија сака до 2018 година да ги исполни сите технички критериуми за да може во 2020 година да стане членка на ЕУ. Шефот на грчката дипломатија изјави дека планот за работа на Грција за време на нејзиното претседателство со Унијата во првата половина од годинава ќе биде Србија во пристапните преговори да отвори што е можно повеќе преговарачки поглавја за да може побрзо да ...
сите 137 | | | веќе видена

Повеќе од 450 индиски работници умреле на градилиштата во Катар за СП 2022 Повеќе од 450 индиски работници кои работеле во Катар на градилиштата за Светското фудбалско првенство во 2022 година, умреле во последните две години. Овие официјални податоци ги објави амбасадата на Индија во Катар. Катар, земјата која ќе биде домаќин на фудбалското првенство во 2022 година е под жестоки кририки поради начинот на кој ги вработува мигрантите за изграба на инфраструктура. Бојрките на починати се однесуваат на 2012 и речици цела 2013 година. Во просек, 20 мигранти умирале секој месец, а максималниот број починати е регистриран во август минатата година – 27. Во 2012 година починале вкупно 237 индиски мигранти, а до 5.декември 2013- 218. Во извештајот на амбасадата на Индија не се наведуваат причините за смртта на индиските мигранти. Членот на извршниот одбор на ФИФА Тео Звазигер призна дека состојбата со мигранитите кои работат на градилиштата поврзани за светското фудбалско првенство е „неприфатлива“ и ...
сите 4 | | | веќе видена

Германија почна да го продава е-Голф Во Германија започна да се продава електричната верзија на најпопуларното возило на Фолксваген, е-Голф, а основната цена изнесува близу 35.000 евра. Фолксваген овој модел на Голф, кој точно9 лини 34.900 евра, го опишува како најуспешен европски автомобил на сите времиња. Електричниот Голф е достапен со четири врати и мотор што развива 115 КС, со 270 Нм вртежен момент. Овој автомобил од 0 до 100 км/ч стигнува за 10,4 секунди. Во зависност од стилот на возење и условите на патот, е-Голфот има досег помеѓу 130 и 190 километри. Ова возило доаѓа со осумгодишна гаранција или 160.000 изминати километри за батерија од 24,2 квч. Фолксваген тврди дека трошоците за изминати 100 км изнесуваат 3,28 евра. Стандардната опрема на е-Голф вклучува греачи на ветробранските стакла Discover Pro радио и навигациски систем, кожен управувач, аеро-оптимизирани наплатки од легури, многу ЛЕД осветлување и оригинални ЛЕД дневни светла во облик на буквата С. Е-Голфот е опремен и со ...
сите 2 | | | веќе видена

Полицијата приведе тројца осомничени за експлозијата Полицијата соопшти дека привеле три лица, татако и син, како и еден малолетник, посочени од очевидци дека се поврзани со експлозијата во која пет деца беа повредени во ромската населба во Тетово. Портпаролот на тетовската полиција Марјан Јосифоски изјави дека синоќа биле приведени татако (46) и син(28), со исти иницијали Н.К., а утринава и еден 15-годишен малолетник кои од очевидци биле посочени дека се „посредно или непосредно“ поврзани со експлозијата на непозната направа во која беа повредени пет деца. При претресот на куќата на 46-годишниот Н.К. , во една од собите била пронајдедена граната за рачен ракетен фрлач, со калибар од 40мм. Според полицијата, таткото и синот биле задржани, а на разговор е повикан и малолетникот. Пет деца беа повредени вчера попладне во ромската населба во Тетово, од кои две сериозно. Двете девојчиња на возраст од 14 години поради тежината на повредите се префрлени во Скопје, каде по санација на повредите на ...
сите 25 | | | веќе видена

Малолетник испраќач на лажната порака за поставена бомба во тетовско училиште Полицијата денеска соопшти дека малолетник од Тетово е испраќачот на пораката за поставена бомба во основното училиште „Братство Миѓени“ во градот под Шара. Осомничениот малолетник, стар 14 ½ години, според соопштението на полицијата, на својот компјутер ја напишал, а потоа ја испратил пораката на десетина вработени во тетовското училиште. Во координација со јавен обвинител и со соодветна судска наредба, во домот на малолетникот бил извршен претрес и одземен му е компјутерот за вештачење. Малолетникот, во присуство на родител, бил повикан во СВР Тетово, со него било разговарано и се работи на документирање на случајот, се вели во соопштението. Повеќе од 300 деца вчера беа евакуирани од тетовското училиште, откако повеќемина наставници добиле електронски пораки дека ќе експлодира бомба доколку на заканувачот не му биде исплатена сума од 100.000 денари. Полициски тимови, засилени со припадници на антитерористичката единица , ...
сите 6 | | | веќе видена

ВИДЕО: Има само 2 ½ години, а веќе е лизгачка Таа има само 2 ½ години. Но штом се појави на мразот, ги освои сите срца на гледачите. За многумина Руси тоа е почеток на успехот. Малата лизгачка од Казар ги отвори натпреварите меѓу членовите од помладата група. На нејзината куса програма никој во лизгалиштето не остана рамнодушен.
сите 3 | | | веќе видена

Швајцарија ја укина забраната за оружје за Хрватите и Црногорците, но не и за Македонците Швајцарската влада соопшти денеска дека ја укинува забраната за поседување на оружје за граѓаните на Хрватска и Црна Гора, но оти тоа не го прави и за луѓето од неколку други земји од југоисточна Европа, вклучувајќи ја и Македонија. Владејачкиот Федерален совет соопшти денеска дека заклучиле оти повеќе нема никакво оправдување новата членка на Европската унија Хрватска или Црна Гора да стојат на нивната листа на земји чии граѓани не им е дозволено да купат или да поседуваат оружје во Швајцарија. За советот, како што јави агенцијата Асошиејтед Прес, важни биле три критериуми за задржување на листата , а тоа се: присуство на многу луѓе во Швајцарија од земјите каде што имало војни или конфликти; судири во Швајцарија меѓу луѓето од овие земји, како и шверцот со оружје од Швајцарија во конфликтните региони. Оттаму влaдата на Швајцарија решила на својата листа земји за кои се уште важи забраната за поседување оружје да ...
сите 7 | | | веќе видена

next