еРепортер

Првиот човек на Солун денеска во Скопје Градоначалниот на Солун Јанис Бутарис денеска ќе престојува во Скопје и пред членовите на македоската бизнис асоцијација ќе ги презентира економските и туристички капацитети на вториот по големина град во Грција. Посетата на првиот човек на Солун е на иницијатива на трговското одделение од канцеларијата за врски на Грција. Јанис Бутарис попладнево ќе биде гостин на Стопанската комора на Македонија каде заедно со претседателот на комората Бранко Азески, тој ќе го отворат работниот состанок на кој ќе присуствуваат туристички агенции и компании од различни области, претставници на медиумите од јужниот сосед, но и македонски фирми. Во рамки на посетата на Скопје, Бутарис ќе оствари средби со својот скопски колега градоначалникот Коце Трајановски. Се уште не е потврдено даали Битарис ќе престојува и во Тетово на средба со градоначалничката Теута Арифи, средба што претходно ја објавија грчките медиуми. Бутарис во повеќе прилики истакнувал дека проблемот со името меѓу ...
сите 79 | | | веќе видена

Езеро на Марс доказ дека таму имало живот? Минералите што ги идентификувало возилото Кјуриозити на Марс сугерираат дека на тоа место некогаш се наоѓало езеро со слаб салинитет и неутрална pH вредност, а тоа се услови погодни за развој на живот, велат научниците Научниците на НАСА тврдат дека кратерот на северанта страна на Марс некогаш бил дом на огромно езеро во кое бил можен живот на микроби, како и тоа дека слатководното езеро постоело околу 100.000 години во самиот центар на кратерот Геил, 90 милји долга формација која настанала со удар на метеорит пред околу 3,7 милијарди години. Тестовите на примероци од карпите што ги извади роверот Кјуриозити откриле присуство на фини глинени минерали кои се формирале во непроточна вода. „Присуството на овие минерали ни говори дека во прашање била свежа вода, што значи дека постоеле погодни услови за развој на микроби што би можеле да се одржуваат во живот“, изјави Саџев Гупта, геолог од Кралскиот колеџ во Лондон и еден од членовите на научниот тим на ...
сите 9 | | | веќе видена

Најстудено место на Земјата: минус 91 степен измерени на планина на Антарктик Научниците откриле дека температурата на еден планински венец на Антарктик се спушта дури на минус 91 степен Целзиусов, истакнувајќи дека тоа е најстуденото место на планетата. На оваа темепература човековите очи, носот и белите дробови се смрзнуваат за само неколку минути. Рекордниот студ на Земјата го откриле научниците од „America's National Snow and Ice Data“ Центарот, објави „Сандеј Тајмс“. При тоа биле користени сателити за мерење на температурата на Антарктик. Најстуденото место се наоѓа на 3.779 метри надморска височина на планината Дом Фуџи (Dome Fuji). Научниците сметаат дека постојат и постудени точки на оваа планина, кои максимумот го достигнуваат во текот на ведри и суви временски периоди. Најстуденото населено место на нашата планета и натаму е руското село Оимиакон, каде во јануари просечната температура изнесува минус 50 степени Целзиусови.
сите 7 | | | веќе видена

ЕУ: Сепак нема укинување на роамингот во 2014? Целта на Европската комисија (ЕК), која летово реши да и стави крај на наплатата на трошоците за роаминг услугите внатре во Унијата, би можела да биде исполнета но со задоцнување. Иако предлогот на законот е веќе ставен во процедура и неговото донесување се очекува 2014 година, одделни функционери на европските институции, како и телеком операторите, сметаат дека останало премалку време за овој закон да може да се применува наредната година. Повеќето функционери, како што пренесуваат интернет порталите, сметаат дека ова прашање се политизира и дека интересните групи сакаат на сила да го протуркаат овој предлог закон пред одржување на европските избори во мај. Сепак, претставничката на Европската комисија задолжена за ова прашање Нели Круз порачала преку својот портпарол дека во Комисијата и натаму сметаат оти законот ќе стапи во сила уште во 2014 година. Според неа, ако се случи спротивното, примената на новите правила би требало да се одложи за најмалку ...
| | веќе видена

САД: Елен и паднал на глава додека џогирала Американката Кристин Ривера добила потрес на мозокот и бројни модринки како жртва на крајно бизарен настан: на главата и паднал елен додека џогирала покрај шума. Оваа 27 годишна жена, како што објавуваат американските медиуми, трчала покрај шума во предградие на Вашингтон, кога ја удрил елен кој буквално паднал од небо. Животното неколку мигови пред тоа и на неколку метри од Ривера го удрила старица со автомобил, отфрлајќи го еленот високо во воздух. Двете жени биле одесени во болнивца, каде им била укажана помош. Ривера минала со потрес на мозокот, исеченица на главата и бројни модринки по телото. „Летаачкиот“ елен не ја преживеал несреќата.
| | веќе видена

Мундијалот 2014 го отвораат Бразил – Хрватска Светскиот првак Шпанија ќе тргне во одбрана на титулата против Холандија во реприза од нивното финалето во 2010, Англија ќе стартува против Италија, додека Мунадијалот 2014 ќе го отворат домаќинот Бразил и Хрватска. Ова откако денеска во Коста де Саупе беше извршена жрепката за групната фаза на Светското првенство во фудбал кое од 12 Јуни до 13 јули ќе се одржи идната година во Бразил. На Мундијалот ќе учествуваат 32 репрезентации поделени во осум групи. Групата А ја сочинуваат Бразил, Хрватска, Мексико и Камерун. Груапа Б – Шпанија,Холандија, Чиле, Австралија. Група Ц –Колумбија, Грција, Брег Слонова Коска, Јапонија. Група Д – Уругвај,Костарика, Англија, Италија. Група Е – Швајцарија, Еквадор, Франција, Хондурас. Група Ф – Аргентина, Босна и Херцеговина, Иран, Нигерија. Група Г – Германија, Португалија, Гана, САД. Група Х – Белгија,Алжир, Русија, Јужна Кореја.
сите 14 | | | веќе видена

Капење во базен со пари како Бајо Паторот за поттикнување референдум Капењето во базен со пари и тоа во швајцарски франци, како што тоа го прави Бајо Паторот, ќе стане реалност за личноста која на аукција ќе го купи сефот од 1912 година. Сефот содржи осум милиони кованици од по пет рапени – најмалата швајцарска парична единица. Оваа неверојатна понуда, која има и политичка конотација – парите од продажбата ќе послужат за распишување референдум за предлогот да се воведе основна плата за сите полнолетни вајцарци, поттикна големо интересирање, изјави еден од активистите кои ја покренале ампањата за плебисцитарното изјаснување. Сефот од челик и месинг, со големина од 45 метри квадратни, може да се погледне на сајтот за онлајн продажба на уксузни производи Џејсм едишн (James Edition). Сефот е пренослив и во моментот се наоѓа во зградата на поранешната Фолксбанка во Базел, северна Швајцарија, каде денеска се наоѓаат просториите за граѓански активизам. Неколку месеци порано, граѓанските активисти целата ...
| | веќе видена

Пандев добива сонародник во Наполи? Калчо лигашот Наполи на Горан Пандев е заинтересиран да доведе уште еден Македонец во своите редови, 18-годишниот Дарко Велковски. Членот на скопски Работнички, како што објавија италијанските медиуми, наводно е интересен и за поранешниот клуб на Пандев, Интер, како и за премиерлигашот Вест Хем. Офанзивниот играч за врска Велковски е член на македонската репрезентација до 21 година, а неговата вредност на трансфер пазарот се проценува на 800.000 евра.
сите 2 | | | веќе видена

Чичкото на Барак Обама не е протеран од САД, доби зелена карта Имиграциониот суд во Бостон ја поништи одлуката за депортација и му одобри постојан престој на Кениецот Онјанго Обама, чичко на американскиот претседател Барак Обама. 69-годипниот работник во продавницата за алкохолни пијалаци Онјанго Обама, полубрат на покојниот татко на претседателот на САД, доби и таканаречена „зелена карта“ со која му се обезбедува постојан престој и право на работа во САД. Онјанго Обама живее во САД уште од 1960 година. Американските власти во 1992 година донесоа одлука дека тој мора да ја напушти земјата поради тоа што не го обновил барањето за престој, Тој, меѓутоа не ја напуштил земјата и останал да живее во САД. Судот денеска оцени дека Онјаго е личност со “добар морал“ Тој и еден негов долгогодишен пријател сведочеа на сослушувањето дека тој веќе 50 години во САД, дека е добар работник, дека плаќа данок и оти бил само еднаш уапсен. Неговиот имиграционен статус не и бил познат на јавноста се до 2011 година кога ...
сите 15 | | | веќе видена

Анима Мунди: Трујач на животни сее страв во Ново Лисиче Анима Мунди соопшти денеска дека трујач на животни не запира да убива и сее страв во Ново Лисиче. Жртви се мачки и мало кутре, старо 2 месеци. Кај зградите на АСНОМ 2 и АСНОМ 4, се наведува во соопштението на Анима Мунди, биле извршени повеќе од десетина труења во последните три месеци и убиени бројни мачки и кучиња. Отровот се фрла зачестено, речиси секоја недела. Организацијата за заштита на животните предупредува на фактот дека отруената храна се поставува до и во контејнерите, каде секојдневно доаѓаат питачи кои собираат храна и фрлени работи и тие луѓе се во сериозна и континуирана живота опасност. Анима Мунди наведува дека бројни граѓани ги пријавувааттруењата, доставуваат фотографии и изјави, исплашени за животите на нивните миленици , но и за општата безбедност. Посочуваат дека во тие згради има многу деца, кои се грижат и ги сакаат локалните кутриња и мачки – сите вакцинирани, стерилизирани. Во еден од случаите на затруено животно, мали ...
сите 2 | | | веќе видена

Мандела се бори со смртта Нелсон Мандела се бори со смртта, објави Би-Би-Си, повикувајќи се на изјава на ќерката на првиот црномурест претседател на Јужна Африка. Ќерката Маказиве изјави за националната телевизија „SABC“ дека Мандела е „се уште со нас, силен и смел“. „Дури и од смртната постела тој ни дава лекции за трепние, љубов и толерантност““, изјави Маказиве Мандела. 95-годиошниот Нелсон Мандела добива медицинска грижа во својот дом откако во септември беше отпуштен од болница по тримесечно лекување на белодробна инфекција.
сите 96 | | | веќе видена

Почина најпознатиот македонски флејтист Никола Атанасов Никола Атанасов, најпознатиот македонски флејтист, почина вчера по долгогодишно боледување. Имаше 74 години. Проф. Никола Атанасов е вонреден уметник флејтист, еминентен педагог, професор по флејта познат на целиот Балкан, неуморен деец како општественик делегиран во сите институции на културата во Македонија... личност која е именувана за легенда во музичката уметност. Роден е во 1939 година во Просeчани, во 1964 година завршува Музичка академија во Љубљана, а како стипендист на италијанската влада една година престојува на Академијата Санта Чичилија во Рим на специјализација. Потоа се враќа во Македонија и се вработува како прв флејтист во оперскиот оркестар на МНТ каде останува до крајот на својот работен век. Атанасов беше постојан солист на македонска филхармонија, на камерниот ансамбл за современа музика Св. Софија, солист на камерниот оркестар на Радио Скопје. Голем број на солистички концерти, како и концерти со Трио Скопје, освен во ...
сите 3 | | | веќе видена

Исланд им ги отпишува кредитите на граѓаните По финансискиот колапс во 2008 година, Исланд планира на граѓаните да им ги отпише хипотеките и да ги ослободи од плаќање данок за период од три години. Според планот, на секое домаќинство во земјата, кое има долг за стабен кредит, владата ќе им отпише долг во износ од 24.000 евра. Во оваа земја со само 320.000 жители проблематичните хипотеки изнесуваат дури 1,25 милијарди долари и влијаат на курсот на домашната валут, исландската круна. Вкупната вредност на исландската економија се проценува на 14 милијарди долари. Повеќе од полoвина од отпишаниот долг го сочинуваат директните хипотекарни кредити што Исланѓаните нема да мораат да ги враќаат, а остатокот од износот доаѓа од отпис на данокот за граѓаните во наредните три години. „Да се ослободат домаќинствата од долгови“, беше изборниот слоган на актуелниот исландски премиер Сигмундур Давид Гунлаугсон. „Државната каса мора во оваа акција да служи како посредник во финансирањето и спроведувањето на мерките за ...
сите 16 | | | веќе видена

Загина актерот Пол Вокер Пол Вокер,американски актер познат по улогата во серијалот акциони филмови “Брзи и бесни“ го загуби животот во сообраќајна несреќа во јужна Калифорнија. Веста за смртта на 40-годишниот Вокер ја потврди неговиот портпарол. Истиот извор соопшти дека Вокер загинал на совозочкото место во автомобил марка “порше карера“ управуван од негов пријател, кој, исто така, го загубил животот во несреќата, кога автомобилот најпрво удрил во улична светилка, а потоа во дрво, по што се запалил. Вокер играше во пет од вкупно шест продолженија на филмот со илегални улични трки.
сите 26 | | | веќе видена

ЕУ ги казнува најголемите светски банки заради местенки на каматите Светските највлијателни банки како Сити груп, Дојче Банк, Ројал банк оф Скотланд, ЏиПи Морган, Барклиз и Сосиете Женерал денеска ќе бидат парично казнети од страна на Европската комисија. Овие банки, како што јавуваат западните агенции, ќе бидат казнети поради местење на каматните стапки, Еурибор и Тибор. Британската агенција Ројтертс јавува дека се очекува казната за некои од банките да изнесува дури до 1,7 милијарди евра, што би значело највисоки некогаш изречени казни во досегашната работа на Европската комисија. Споменатите банки се обвинети дека ги местеле мешубанкарските каматни стапки Еурибор и Тибор(токиска меѓубанкарска каматна стапка) заради стекнување чист профит, а на штета на клиентите. Швајцарската УСБ банка претходно призна дека извршила местење на Тибор, но избегна да биде парично казнета поради тоа што ги пријавила сите други големи банки кои биле вклучени во местенките.
сите 8 | | | веќе видена

Хрвати го тужат бараат извинување од Боб Дилан Репрезентативниот совет на хрватската заедница и институции во Франција поднесе тужба во Париз против легендарниот американски кантавтор Боб Дилан заради „поттикнување на омраза“. Оваа хрватска организација не сака да му ги прости зборовите на Дилан изречени во американското изадние на „Ролингстоун“ во октомври 2012 година, при објавувањето на албумот „Tempest". Споредувајќи ја денешна Америка со Америка од времето на сецесионистичката војна, славниот музичар, како што пренесуваат француските медиуми, рекол дека во земјата и натаму владее опсесија со бојата на кожата. „Ако во вашите гени постои некој сопственик на робови или припадник на Кју Клус Клан, црнците тоа можат да го почувствуваат. Исто како што Евреите можат да ја почувствуваат нацистичката крв или пак Србите - хрватската крв“, рекол Дилан. Судот во Париз ја прифатил тужбата како основана, а генералниот секретар на хрватското здружение рекол дека од музичарот не се бара материјална отштета, туку ...
сите 4 | | | веќе видена

Чичкото на Обама ќе биде протеран од САД !? Онјанго Обама, чичкото на американскиот претседател Барак Обама, денеска треба да се појави пред имиграционите власти на САД во процесот за депортација што се води против него. Онјанго Омаба (69), кој има кенијско потекло, е полубрат на покојниот татко на американскиот претседател кој од 1960 година живее во САД. Американските власти во 1992 година донесоа одлука тој да ја напушти земјата бидејќи не го обновил барањето за престој во САД. Но, тој не ја напуштил земјата и останал да живее во Соединетите Американски Држави. Американската јавност со тоа не беше запознаена се до 2011 година, кога Онјанго бил уапсен поради возење во пијана состојба. Тој тогаш, според наводите, кога добил право на еден повик од притворот, на полицијата и рекол: „Мислам дека ќе ја повикам Белата куќа“. Белата куќа претходно соошти дека случајот против чичкото на Обама се води како секој друг случај пред имиграционите власти. Адвокатот на Онјанго вели дека до покренување постапка за ...
сите 15 | | | веќе видена

ОБНОВЕНО: 6 загинати, 32 повредени во несреќата во Глазгов Најмалку шест луѓе загинаа,а 32 се повредени при падот на полициски хеликоптер врз паб полн со гости во центарот на Глазгов, јави попладнево Скај њуз. Извор близок на истрагата соопшти дека конечниот број на жртви речиси сигурно ќе биде поголем. Повредените се пренесни во повеќе болници во градот. Спасуваќките екипи во текот на ноќта биле ангажирани на спасување на луѓе кои останале затрупани под шкотскиот паб , а операцијата продолжи утринава. Засега не е познато колку луѓе се заробени под урнатините. “Се обидуваме да ги спасиме луѓето кои се наоѓаат во објектот и со нови детаљи ќе излезе веднаш штом ќе ги добиеме“, изјави полициски извор. Тој додаде дека се уште е рано да се каже кои биле приќините за нереќата во која полициски хеликопетр се урна синоќа врз покривот на паб додека во кафулето настапувал ска бенд.
сите 23 | | | веќе видена

Перо Антиќ повтори – Повеќе нема да играм за Македонија Македонскиот кошаркар Перо Антиќ повтори дека повеќе нема да игра за својата земја, потврдувајќи ја со тоа одлуката која ја најави по завршувањето на ЕП во Словенија. “Нема да играм веќе за Македонија“, рече Антиќ во интервју за шпанскиот весник “Марка’. “Потребен му е одмор на моето тело.Од 2001 година наваму секое лето имав обрски кон мојата репрезентација.Таквите напорни лета не се добра подготовка за настап во силните европски лиги или НБА“, рече Антиќ, кој од оваа сезона е член на НБА тимот на Атланта. Антиќ изрази верување дека “луѓето во Македонија ја разбираат оваа моја одлука“. “Исто така, додаде Антиќ, сакам повеќе време да минам со семејството, имам две деца, фамилија и одморот се две фундаментални работи за зачувување на кариерата, која влегува во финална фаза“.
сите 42 | | | веќе видена

Хеликоптер се урна врз преполн бар во Глазгов – има загинати Полициски хеликоптер се урнал синоќа врз покривот на популарно кафуле во шкотскиот град Глазгов, во инцидентот има загинати и повредени, чија бројка засега официјално не е соопштена. Дел од британските медиуми јавија за тројца загинати, додека телевизијата Скај њуз јави за најмалку шестмина загинати. Официјална потврда за бројот на загинатите се уште нема. Спасувачката операција е во тек, а под урнатините на пабот сѐ уште има лица кои спасувачите се обидуваат да ги извлечат . Според извештаите, хеликоптерот, со тричлен екипаж - цивилен пилот и двајца полицајци, се урнал врз покривот на пабот „Клута волтс“ околу 23 часот по локално време,. Во моментот на несреќата пабот бил преполн со гости.
сите 23 | | | веќе видена

next