еРепортер

150 српски лекари се пријавиле за работа во Катар Повеќе од 150 млади лекари и медицински работници од Србија се пријавиле на конкурсот за работа во Катар, соопшти денеска српското Министерство за млади и спорт. Лекари, физиотерапевти, медицински техничари и масери од Србија се пријавиле на конкурсот во катарската клиника за спортска медицина „Аспетар“. Во веста на агенцијата Бета се наведува дека со лекарите од Србија кои се пријавиле на конкурсот утре ќе разговара министерот за млади и спорт.
| | веќе видена

Парфем на босанскиот пејач Халид Бешлиќ наскоро ќе се појави на светскиот пазар Легендарниот босански пејач Халид Бешлиќ (60) наскоро на светскиот пазар ќе го понуди својот парфем „ Eau de Miljacka“, наречен според неговиот голем хит, песната „Миљацка“. Парфемот, како што јави порталот „24 часа.хр“, го креирала екипа професионалци, а Бешлиќ е уверен дека неговиот парфем ќе биде попоуларен и побаран дури и од мирисот на Дејвид Бекам или Џастин Бибер. „Погодивме модерен дизајн, а парфемот никог не остава рамнодушен“, се пофалил Бешлиќ кој, меѓутоа, не знаел кои состојки се користени при изготвувањето на мирисот. Експертите за парфеми, како што се наведува, исклучително ја ценат „Миљацка“ бидејќи во неа има 18 % парфем, додека во повеќето слични производи, со потписи на големите светски имиња, има едвај 10 проценти парефем. Шишенцето од 50 милилитри на парфемот на Бешлиќ ќе се продава за 65 конвертибилни марки. Меѓу оние кои имале можност да го осетат парфемот на Бешлиќ бил и босанскиот актер Енис ...
сите 6 | | | веќе видена

Скопската зоо остана без жирафата Орка, Анима Мунди бара истрага Скопската зоолошка градина остана без омиленото долговрато животно, жирафата Орка, која според соопштеното, умрела ненадејно од за сега непозната причина. Жирафата Орка, според соопштението од скопската зоо, починала синоќа околу 21,00 часот. За тоа веднаш биле известени надлежни ветеринарни институции, кои, според наводите, ги презеле потребните мерки за утврдување на причините за прераната и за ненадејна смрт на жирафата. Надлежните ветеринарни институции, наведуваат дека анализите за причините за смртта на животното треба да бидат готови во период меѓу седум и 10 дена, по што на јавноста ќе и бидат презентирани резултатите. Од скопската зоолошка градина истакнуваат дека Орка „не е единствената жирафа во Скопје“, односно дека со донација на Фондација Илија Камчев се пристигнати три нови жирафи, кои на пролет треба да ги изненадат посетителите. Здружението за заштита на животни Анима Мунди побара веднаш да се отвори истрага за три и пол ...
сите 12 | | | веќе видена

Полска истражува постоење на затвор на ЦИА на нејзина територија Полското овинителство отрвори истрага по тврдењата дека американската Централна разузнувачка служба (CIA) имала таен затвор во шума во Полска, по наводите во печат за постоење на „црна локација“. Активистите за заштита на човековите права со години тврдат декја Полска и дозволила на ЦИА да ја користи локацијата во североисточниот дел на земјата за приведување и испрашување лица осомничени дека се лидери на Ал Каеда. „Вашингтон Пост“ ги цитираа поранешните офицери на ЦИА, кои рекле дека агенцијата ѝ платила 15 милиони долари на полската разузнувачка служба во 2003 година за користење на еден центар за обука како затвор и дека парите им биле доставени во две картонски кутии. Пјотр Космати, портпарол на обвинителството во Краков, кое ја води истрагата, изјави дека е можно во новинскиот текст да има докази во врска со овој случај. „За време на истрагата ќе го анализираме написот од „Вашингтон Пост“ и ќе го вклучиме во нашата истрага“, вели ...
сите 3 | | | веќе видена

Српската влада не и ја дава на јавноста студијата за Каналот Дунав-Морава-Вардар Новинарите и неврладините организации во Србија го кренаа гласот поради одбивањето на српската влада на јавноста да и ја презентира студијата за изградба на каналот Дунавц-Морава-Вардар и да ја утврди оправданоста од проектот. „Јавноста има право да ја види студијата за оправданоста на проектот за изградба на пловниот пат „Канал Дунав – Морава – Вардар“ , оценува српскиот повереник за информации Родољуб Шабиќ. Разгледувајќи ги жалбите на новинарите и невлдините организации, тој, како што јави белградското радио Б92, утврдил дека тие се основани и оти јавноста има неоспорно право на бараните информации, но и право на учество во донесувањето одлуки , како и право на правна заштита по прашања за животната околна. „Последните месеци информациите за Студијата за оправданост на проектот за изградба на пловниот канал беше предмет на засилен интерес на јавноста. Министерството за природни ресурси, рударство и просторно планирање на ...
| | веќе видена

ДУИ подготвена за предвремени избори Демократската унија за интеграции (ДУИ), албансакиот коалиционен партнер во владата на Никола Груевски, денеска даде до знаење дека е подготвена а предвремени избори. Портпаролот на ДУИ Бујар Османи денеска сепак не донелка одлука дали со претседателските избори во март треба да се одржат и предверемени општи избори . Според него, врвот на партијата на последниот состанок ги сумирал резултатите од спроведувањето на програмите на владата, а со оглед на недозавршената анализа, одлуката за превремените парламентарни избори ќе се донесе подоцна. ДУИ тврди дека за ова прашање не разговарале со својот коалиционен партнер, но се цврсти дека на земјата и е потребен шеф на државата за кој ќе биде постигнат консезус. Портпаролот на ДУИ, според медиумите, ги негирал наводите дека неговата партија ги условувала ВМРО-ДПМНЕ со прифаќање на договорен кандидат за претседател како противуслуга за предвремени парламентарни избори.
сите 30 | | | веќе видена

Американка прегазена од слонови во Тајланд Тајландската полиција соопшти дека една американска туристка починала откако во националниот парк Кенг Крачан ја прегазиле слонови. Американската амбасада во Бангкок ја потврди смртта на жената, но не објави повеќе детаљи за настанот, јави агенцијата Асошиејтед Прес. Началникот на тајландската полиција Ворадет Суанклај изјави дека туристката исчезнала уште на 13 јануари во споменатиот национален парк, а полицијата нејзиното тело го пронашла пет дена подоцна во шума. Поради многубројни тешки повреди, претпоставките се дека жената била прегазена од слонови, изјави Ворадет, додавајќи дека туристката на Тајланд допатувала сама.
сите 2 | | | веќе видена

Се прeвртe тобоган за деца во Белград, четири повредени На белградскиот саем се превртe гумен тобоган на надувување со деца. Повредени се четири деца на возраст од 10 до 12 години, јавуваат српските медиуми. Децата биле со итна помош префрлени во Институтот за мајка и дете и Ургентниот центар во Белград, сите биле во свесна сосојба, но исплашени. Според извештаите на лекарите, децата зе жалат на тапи болки на главите и во телата, имаат исеченици, набиеници и модринки. Белградското радио Б92 јави дека станува збор за деца со посебни потреби, кои дошле на саемот за да одржат хуманитарна акција за свој другар. „Се случи повеќе од децата да се искачат на една страна и од тежина тобоганот се преврте. Паднаа четири до пет деца, имаат набиеници. Фала му на Бога што нема последици, скршени раце и нозе. Едно дете малку се исече и тоа е се“, изјави Миомчило Савиќ од здружението „Победник“, кое ја организираше посетата за децата на саемот. Иако во почетокот имаше информации дека тобоганот на надувување ...
сите 4 | | | веќе видена

Рускиот „брод на духови“ плута кон Велика Британија Рускиот брод „Љубов Орлова“ плута низ Северениот Атлантик од 2012 година, а на него нема никој освен гладни стаорци кои се напаѓаат и јадат меѓусебно за да преживеат. Британските власти стравуваат дека овој „брод на духови“ се ближи кон нивниот брег. Бродотѕ плута низ Северен Атлантик повеќе од една година откако пукнала сајлата со која реморкерите го влечеле од Канада кон пристаниште во Доминиканската Република, по што Канаѓаните го оставиле слободно да плута. Станува збор за брод долг повеќе од 90 метри, кој е изграден пред 40 години во поранешниот Советски Сојуз. Моменталната позиција на бродот за сега не е позната, иако биле користени различни напредни методи на пребарување. Минатата година сателитите откриле неидентификуван брод во близина на Шкотска ког бил голем колку рускиот брод, но авионите што го надлетувале тоа подрачје, не успеале ништо да најдат. Се верува дека бродот се уште плута бидејќи неговите апарати кои праќаат сигнал во случај ...
сите 19 | | | веќе видена

Бактерии затворија кујни во две скопски основни училишта Градоначалникот на општина „Центар“ Андреј Жерновски побара денеска од директорите на двескопски основни училишта под итно да ги затворат кујните поради присуство набактерии се додека тие не станат безбедни за учениците. При последниот увид,направен последната недела од месец декември, како што сенаведува во соопштението на цантралната скопска општина, воосновното училиште „Кочо Рацин” било утврдено присуство на бактеријата Ешерихиа-коли на машинатаза сечење леб, додека во основното училиште„Св.Кирил и Методиј” имало наод од Цитробактер на штипката за служење риба како и колиформни бактерии. Во двете училишта, како штоп стои во соопштението, со кујните стопанисува фирмата „СараТренд “ од Скопје. Со оглед на фактот декасе работи за деца од најмала училишна возраст, веднаш по добивањето на резултатите од бактериолошките испитувања направени од Центарот за јавно здравје-Скопје,градоначалникот на општина Центар побара од директорите надвете ...
сите 23 | | | веќе видена

ВИДЕО: Факти за пенисите што ќе ве шокираат! Мислите дека знаете се за пенисите? Можеби сепак се лажете! Интереснавидео поставка открива факти за нив кои веројатно не сте ги знаеле и тврди декасе што до сега сте знаеле за пенисите е погрешно! Новотовидео што го објави страницата Buzzfed.comговори за некои навистинаневеројатни факти за пенисите. Според сознанијата, некои мажи сераѓаат со два пениси, што совршено функционираат, а таа појава се нарекувадифалија. Пушењето, ако не сте знаеле, можЕ даја намали величината на пенисот, дури за еден сантиметар. Можеби поголем дел од мажите на оваќе се згрозат, но факт е дека лекарита можат да ја користат кожичката одпенисот, односно препуциумот, за да создадат нова кожа за луѓе кои, на пример,имале големи изгореници од пожар. Она што е навистина неверојатно е дека еденпрепуциумот може да даде дури 23 метри кожа. Мажите и коњите се единственитецицачи кои немаат коска во пенисот. Некои мажи мака мачат со „коро - стравот“,односно стравуваат дека пенисот им се ...
сите 3 | | | веќе видена

Грција ќе понуди 4 милиони евра награда за фаќање терористи Грчкиот министер за јавен ред изјави дека ќе објави награда од четири милиониевра за информација што ќе доведе до фаќање на избегани терористи. НикосДендиас, како што јави агенцијата Асошиејтед Прес, изјави денеска дека детаљитево врска со наградата ќе бидат објавени подоцна во текот на денот. Тој непојасни за колку бегалци се однесува наградата. Грчкитевласти преземаа опсежна потрага од 7 јануари кога Христодулос Ксирос, 55-годишен затвореник кој издржува шест доѓивотни казни за убиства како дела одгрупата 17 ноември, исчезна откако беше пуштен на отсуство од затворот. Тој преддва дена се појави со видео порака на интернет, соопштувајќи дека повторно ќенапаѓа. Во2012 година една брачна двојка осомничени дека и припаѓаат на друга милитантнагрупа исчезнаа откако беа пуштени од затвор откако издржаа максимум од 18месеци притвор.
сите 2 | | | веќе видена

Три жртви во судирите на демонстрантите и полицијата во Киев Најмалку три лица загинаа во денешните судири на полицијата содемонстрантите во Киев, откакоспецијалните сили започнаа акција за отстранувањена кампот на антивладините демонстранти во украинската престолнина. Украинскиотпремиер за смртта на демонстрантите ги обвини организаторите на протестите. Еденмаж бил убиен во текот на ноќта од огнено оружје во центарот на Киев, недалекуод зградата на владата и парламентот. Украинските медиуми, повикувајќи се надвижењето Еуромајдан јавија дека друг 22-годишен активист паднал од 13 метривисок столб на киевскиот стадион и загинал. Западнитеагенции јавуваат и за трета жртва во судирите, повикувајќи се на изјави на лекариод Итната помош. Украинскиотпремиер Микола Азаров изјави дека одговорноста за жртвите ја сносаторганизаторите на масовните протести, а демонстрантите во центарот на Киев гинарече криминалци. „Учесницитена тие немири не можат да се наречат мирни демонстранти. Тоа се криминалци коимора да ...
сите 79 | | | веќе видена

Димитров три и пол часа го мачеше Надал Најдобриот светски тенисер Рафаел Надал со тешки маки успеа да најде пат дополуфиналето на Австралиан Оупен, откако наиде на исклучителчно силен отпор одБугаринот Григор Димитров. Шпанецотдури по три часа и 37 минути игра успеа да слави со 3-6, 7-6 (3), 7-6 (7) и 6-2и за пласман во финалето ќе игра против подобриот од натпреварот меѓу ЕндиМареј и Роже Федерер. Бугаринотфуриозно го отвори нмечот против Надал, поведувајќи со 3-0 и до крајот насредбата не се соочи со ниту една брејк топка. Сепричини дека работите за Надал почнаа да одат добро откако тој успеа да направибрејк веднаш на стартот на вториот сет. Но, со три двојни грешки во еден гејм,тој му овозможи на Димитров да се врати, па сетот заврши со тај-брејк во којпрвиот светски рекет сепак беше подобар. Вотретиот сет Шпанецот повторно прв дојде до брејк и повторно го пропушти. Уштееднаш и во третиот сет се решаваше во тај брејк во кој 22 тенисер на светотимаше две сет топки но не ги искористи, по што потона. ...
сите 58 | | | веќе видена

Дали знаете колкава е глобалната невработеност? Бројката на невработени во светот минатата година изнесувала нешто повеќе од 200 милиони луѓе. Овие податоци ги објави Меѓународната организација на трудот, објаснувајќи оти трендот е таков поради тоа штоработните места не се создаваат со исто темпо како што растеглобалната работна сила. Хрватскитемедиуми пренесуваат дека стапката на глобалната невработеност е непроменета иизнесува шест насто.
сите 2 | | | веќе видена

Сирија: Полицаец поседува докази за 11.000 убиени Поранешен воен полицаец успеал од Сирија да изнесе докази за систематскоубивање на 11.000 затвореници во затворите што се под контрола на сирискиотрежим. Тројцапоранешни хашки обвинители прегледале илјадници фотографии што ги направил режимот на Башар Ел Асад, како и други датотеки со кои се потврдуваатпогубувања во затворите под контрола на режимските безбедносни сили. Какошто објавуваат британските медиуми, станува збор за убиства на главно младимажи, а фотографиите датираат од март 2011 до август минатата година. Експертитевелат дека овие докази се подетаљни и со далеку поголем опсег од сите досегапонудени со кои се докумнентира 34-месечната криза во Сирија.
сите 3 | | | веќе видена

85 луѓе во светот богати колку половина од светското население! Осудесет и петмина најбогати луѓе поседуваат исто количество богатство колкуи 3,5 милијарди најсиромашни луѓе на планетата, односо речиси половина одсветската популација. Доовој податок дојде организацијата Оксфам ( OXFAM), која наведува дека овој факт е ѕвоно зааларм бидејќи општествата се повеќе се раслојуваат што пак, ги крева значителносоцијалните тензии и предизвикува политичка нестабилност Податокотза ова е објавен во пресрет на економскиот форум што треба да започне во Давос.Во извештајот на Оксфам се истакнува дека луѓето во земјите ширум светотверуваат дека богатите имаат премногу влијание врз насоката кон која оди нивнате земја. Само неколкумина од таканаречената „глобална елита“, кои можат да сесместат, на пример, само во еден двокатен автобус на јавниот превоз во Скопје, делат богатство од 1,7 трилиони долари , колкушто изнесува вкупното богатство на најсиромашните 3,5 милијарди од светскатапопулација. Богатството на 1 % ...
сите 20 | | | веќе видена

Хрватска: Молзат магариња и добро живеат од тоа! На семејното земјиште во Шестановац, Хрватска, младиот фармиер АндријаРибичиќ одгледува големо стадо магариња од кое тој и неговото семејство живеатдобро. „Вомоментот јас и мајка ми молземе десет магарици. Секоја дава по три литри млекодневно. Еден литар чини 200 куни, иако некаде се продава и по 700 куни. Јасимам големо стадо и затоа сум во можност да понудам пониска цена“, вели Андирјаза хрватските медиуми. „Заработкатаод магарешкото млеко е солидна“, додава тој Спореднего, важно е млекото да се искористи во рок од еден час, но потоа е потребнода се замрзне за да се зачуваат неговите исклучителни својства. Магарешкотомлеко, според сите научни истражувања, е најслично со мајчиното млеко.Искучително е лековито, а се користи во прехрамбени, но и во козметички цели. Андријапокрај стадото од 75 магариња, одгледува и автохтоно далматинско говедо, засебе вели дека е поборник за природноодгледување. Неговитемагариња живеат на подрачје од околу 10 километри. ...
| | веќе видена

Нов автомобил за Путин што ќе може да издржи и нуклеарен удар! Новата руска лимузина, Марусија Л2 ќе биденаменета за шефот на државата Владимир Путин и за други високи државнифункционери. Оваа лимузина, како што пишуваатруските медиуми, која на прв поглед потсетувана цитроеновата „Ајкула“ или„Жаба“, ќе биде тешка еден тон, но ќе достигнува брзина од 100 километри за 4,2секунди. Иако произведувачот не открива од каковматеријал ќе биде изработена, познато е дека ќе се работи според техниката запроизводство на болидите за Формула 1 – да биде лесна, брза и безбедна. Автомобилот, се разбира, ќе имаавтоматизиран кокпит кој ќе се изработува во најпознатата руска фабрика зачасовници Денисов. Лимузината ќе биде блиндирана и ќеможе да издржи дури и послаб нуклеарен удрар. Прозорците ќе бидат затемнети инепробојни. Марусија ќе се произведува воограничени количини и ќе служи исклучиво како автомобил за високи државнифункционери, па оттаму, никој за сега не ќе може да го купи ова возило слободнона пазарот. ...
сите 9 | | | веќе видена

ВИДЕО: Потрошувачка треска по производи со марихуана во Колорадо Откако се легализираше продажбата на рекреативната марихуана во Колорадо од почетокот на годинава, многу сопственици на бакалници велат дека им е тешко да ја задоволат побарувачката на бомбони, кекси и сокови со марихуана. За да ги задржат производите на своите полици, трговците морале да вовдат правило – купување на најмногу два артикли по корисникл додека производителите не го фатат чекорот со побарувачката. „Побарувачката по прехранбени производи од марихуана е навистина голема на пазарот“, вели Линда Ендрјус , сопственик на „Лодо Велнес центарот“ во Денвер. „Се бара производ повеќе особено кај оние кои до сега немале наикакво искуство со марихуаната, а сакаат да пробаат и нешто повкусно“, вели таа. Ендрјус во изјавата за телевизиската мрежа Еј-Би-Си проценува дека продажбата на производите од марихуана во нејзината продавница се зголемиле дури и до 300 проценти. Инаку Ендрјус претходно имала лиценца за продажба на медицинска ...
сите 3 | | | веќе видена

next