еРепортер

Бројот на заболени од рак ќе се зголеми за 70 % во следните 20 години Според проценките на Светската здравствена организација (СЗО) , бројот на заболени од рак во наредните 20 години ќе се зголеми за 70 насто, односно од 14 на 25 милиони случаи годишно. СЗО исто така проценува дека малигните заболувања посебно тешко ќе ги погодат сиромашните држави. Кај нив се веќе најчести два вида карцином – првиот го предизвикува недостигот од вакцини, на пример против ХПВ вирусот, додека другиот вид рак е поврзан со стилот на живеење, односно со конзумирањето алкохол, тутун и високорпоцесуирана храна, како и недоволна физичка активност. Оттаму, нова цел на СЗО е да се работи на превенција и на рано отркивање на малигните заболувања. Најчест тип на рак што ја погаѓа машката популација е карционом на белите дробови, додека кај жените тоа е ракот на дојката.
сите 37 | | | веќе видена

Биљана Ванковска побара отпочнување процедура за собирање 10.000 потписи Независниот кандидат Билјана Ванковска денеска во просториите на Државната Изборна Комисија (ДИК) поднес барање за отпочнување на процедурата за собирање 10,000 потписи за влез во трката за Претседател на Република Македонија. Својот потпис за поддршка на независниот кандидат за претседател Билјана Ванковска, граѓаните ќе можат да го дадат во период од 15 работни дена – поточно, од 16 февруари до 2 март во една од подрачните единици на ДИК. Адресите на подрачните единици на ДИК можат да се најдат на страната на Комисијата, а за подетално упатување гласачите ќе можат да се консултираат преку Фејсбук профилот, блогот и веб страната на Билјана Ванковска. „Само преку собирање на овие потписи независните кандидати ќе можат да влезат во првиот круг на претседателските избори, во трка со кандидатите номинирани од политичките партии“, се вели во писмената изјава на професор д-р Биљана Ванковска.
сите 5 | | | веќе видена

Што не смеете да правите во WC во Сочи: Пецањето строго забрането! Милиони луѓе ширум светот за неколку денови ќе се уверат во невообичаените правила што се сега на сила во Русија, откако ќе бидат отворени Зимските олимписки игри. До тогаш, секој ден пред јавноста се презентираат детаљи за бизарните нешта со кои Русите се занимавале организирајќи ги олимписките игри, објавуваат порталите. Кандаскиот сбоубордерист Себастијан Тутан неодамна пристигнал во Русија и додека го разгледувал сместувањето, наишол на невообичаено предупредување за користење на тоалетите во Сочи. И додека некои правила се рационални и разбирливи сами по себе, други се во најблага форма смешни, како на пример тоа дека риболовот во WC шоља е строго забранет! Дали воопшто некому би му паднало на памет тоа да го прави, се прашуваат многумина Но тоа е само првиот „бисер“ на организаторите кога се во прашање тоалетите во Сочи. Пред неколку денови се појави фотографија на која во иста просторија во бањата се наоѓаат две шољи, една до ...
сите 6 | | | веќе видена

Одбележан Светскиот ден на борба против ракот Првото антиканцер здружение на пациенти од малигни заболувања „Животна искра“, се приклучи кон одбележувањето на 4-ти Февруари - Светскиот ден на борба против ракот кое годинава се одвива под мотото „Разоткријте ги митовите”. Членките на “Животна искра” по овој повод ги посетија пациентите со малигни заболувања кои се лекуваат на Универзитетската клиника за радиотерапија и онкологија Како дел од акцијата „Камен по камен” што ја спроведува „Европската мрежа на пациенти со гинеколошки канцери“, чиј член неодамна стана и „Животна искра“, на Клиниката и беше подарен камен со логото на „Животна искра“ што ја симболизира посветеноста, цврстата волја и заедничката борба со која е поплочен патот до успехот во борбата против ракот. Антиканцер здружението „Животна искра“, како заеднички проект на пациентите и лекарите, во текот на целата година, организира низа активности, трибини и предавања низ целата земја, со цел да придонесе во градењето на свеста за превенција, ...
сите 6 | | | веќе видена

ОН: Дрогата убива 200.000 луѓе во светот годишно Канцеларијата на Обединетите нации за борба против дрогата и криминалот соопшти дека дрогата е причина за смрт на повеќе од 200.000 луѓе во светот годишно и најави одржување на конференција во март што треба да даде нови насоки за борбата против ова зло. Во соопштението од Канцеларијата на ОН се истакнува дека трговијата со дрога е спротивна на сите правни одредби и се наведува претпоставка дека годишната добивка од таа трговија годишно достигнува вредност од 320 милиони долари. Комисијата за наркотици во март 2009 година одржа собир на сите членки кога беше и усвоен акциониот план за зајакната борба за подобра примена на постоечките спогодби и одредби за сузбивање на трговијата со дрога. На сбирот што во март ќе се одржи во Виена, се очекува да учествуваат повеќе од 1.500 учесници, претставници на земјите членки, парламентарци и претставници на невладиниот сектор.
сите 3 | | | веќе видена

Почина брилјатниот актер Филип Сејмор Хофман, колегите шокирани Брилјатниот американски актер и добитник на највисокото филмско признание, Филип Сејмор Хофман синоќа беше најден мртов во својот стан во Њујорк. Американските медиуми јавуваат дека актерот бил најден во бањата со игла забодена во раката. Официјални претставници сметаат дека причина за смртта е предозираност. Хофман никогаш не криел дека е зависник и повеќе спати се обидувал да се излекува преку програми за одвикнување. По апстиненција од 23 години, во интервју минатата година тој призна дека повторно потклекнал на зависноста и оти има проблеми со хероинот, поради што повторно се пријавил на програма за рехабилитација. Колегите и почитувачите на неговото дело со тага и шокираност реагираа на смртта на овој актерски великан. „Зборовите не можат да го опишат губитокот што сите го чувствуваме. Филип беше прекрасна личост и исклучителен талент“, порачаа членовите на екипата на вториот дел од филмот „Игра на гладта“. „Филип беше прекрасна, ...
сите 25 | | | веќе видена

Имотот на Мандела вреден 4 милиони долари Вредноста на имотот на поранешниот претседател на Јужноафриканската Република Нелсон Мандела се проценува од над 4 милиони долари, изјави денеска еден од тројцата извршители на неговиот тестамент. Судијата Дикганг Монесеке рече дека откако тестаментот бил јавно прочитан, Мандела зад себе оставил имот вреден нешто повеќе од 4 милиони мдолари. Тој објаснил дека дел од имотот е наменет за школување на деца во училиштетот каде учел Мендела, а дел ќе и припадне на организацијата Африкански национален конгрес која се бореше за правата на мнозинското црнечко население, а чиј член беше легендарниот претседател. Монесеке навел даке дел од имотот ќе добијат и членови на неговото семејство, како и личниот персонал. Тестаментот е прочитан во Јоханесбург, во Фондот Нелсон Мандела, што тој го основал. Мендела почина на 5 декември минатата година.
сите 17 | | | веќе видена

Грабнувачот во Москва е Сергеј, одличен ученик од деветти клас Иако полицијата се уште не го открила идентитетот на грабнувачот кој изутрината во едно средно училиште во Москва држеше 20 ученици како заложници, го уби професорот по географија и еден полицаец, руските медиуми објавуваат дека неговото име е Сергеј. Полицијата потврди дека грабнувачот бил ученик од деветти клас од 263-та гимназија во руската престолнина. Тој во училиштето влегол со оружје, за кое, според информациите од полицијата, имал дозвола. Дозволата гласела на име на таткото на напаѓачот, а во училиштето тој внел две парчиња оружје. Откако влегол вооружен во гимназијата, член од обезбедувањето го забележал напаѓачот и го активирал копчето за тревога, по што дошла полицијата. Грабнувачот отишол на вториот кат, каде влегол во кабинетот по географија, пукал во професорот, а во текот на интервенцијата застрелал и еден припадник на полицијата. Според наводите на руските медиуми, напашачот ги отфрлил наводите дека бил во лоши односи со ...
сите 6 | | | веќе видена

Аутлет викенд во скопска Форца Во спортскиот центар Форца во Скопје претојниот викенд (8 и 9 февруари) ќе биде организиран прв моден аутлет хепенинг на кој по исклучително ниски цени ќе се претстават најголемите модни брендови во Македонија. Посетителите на првиот „Sport and Fashion Outlet Weekend“ ќе имаат можност по аутлет цени да купат производи од Calvin Klein, Sergio Tacchini, Nike, Adidas, Timberland, Cat, Reebok, Champion и многу други. „Цел на овој настан е да и овозможиме на нашата популација шопинг викенд на најдобрите спортски и модни брендови по најниски цени, кои не можат да ги најдат ниту во соседството“, вели Димитар Делевски, маркетинг директор на Форца. Тој додава дека предизвик за компанијата да организира ваков настан токму за викенд е да се заштедат патните трошоци би ги имале за шопинг надвор од Македонија.
сите 6 | | | веќе видена

Милиони морски ѕвезди мистериозно умираат долж западното американско крајбрежје Милиони морски ѕвезди умираат мистериозно во последните месеци долж западното американско крајбрежје, од Алјаска до Јужна Калифорнија. Биолозите, кои потенцираат дека улога на овие безрбетници во крајбрежната екосистем е изклучително важна, се силно вознемирени. Поморот на морските ѕвезди е започнат уште од јуни 2013 година , кога се забележани првите случаи на загинати морски ѕвезди. Двата најпогодени вида се Pisaster ochraceus - морска ѕвезда со пурпурна боја и Pycnopodia helianthoides, нарекувана уште Морско сонце. Вториот вид морска ѕвезда се среќава во различни бојата и се смета за најголем вид морски ѕвезди – нејзиното тело во дијаметар може да надмине еден метар. Најчести знаци на кои им претходи изумирањето на морските безрбетници, се појавата на бели површински оштетувања на телото кои потоа брзо се шират, проследено со омекнување на обвивката на животното, губење на пипалките и распаѓање на телото. Смртта кај ...
сите 3 | | | веќе видена

Претседателски избори во Македонија на 13 април Редовните претседателските избори во Македонија ќе се одржат на 13 април, објави денеска спикерот на македонскиот парламент Трајко Вељаноски. Ова ќе бидат петти по ред избори во земјата откако Македонија прогласи независност од југословенската федерација во 1991 година. Претседателската функција во Македонија е повеќе церемонијална, а водечка политичка позиција со извршна моќ во земјата е онаа на премиерот. Според македонскиот Устав, актуелниот шеф на државата Ѓорге Иванов, кој дојде од редовите на владејачката ВМРО-ДПМНЕ, има право да се кандидира за уште еден петгодишен мандат. Ниту една од главните политички партии не го објавила својот кандидат за шеф на државата.
сите 61 | | | веќе видена

Црногорскиот премиер осамна во црква како светец Црногорскиот премиер и долгогодишен претседател Мило Ѓукановиќ се појави претставен како светец во локален храм. Според црногорските, икона со ликот на Ѓукановиќ се појавила во храмот „Воскресение Христово“ во Подгорица . Протоерејот Велибор Ѓомиќ ги повика сите верници кои сакаат да се уверат во вистината, да посетат храмот. „Дел од верниците гледаат нешто во сликата на Ѓукановиќ, други мирјани, пак, гледаат друго ... Секој има можност да размислува“, порачува тој. Мило Ѓукановиќ во последните две децении е речиси непроменлив лидер на малата балканска држава, а неговото име се поврзува со скандали. Негова најголема заслуга е отцепувањето на Црна Гора од федерацијата со Србија во 2006 година.
сите 11 | | | веќе видена

Американска тинејџерка преживеа пад од 915 метри по проблеми со падобранот Мекензи Ветингтон, 16-годишна тинејџерка од Тексас, преживеа пад од 915 метри височина во инцидент што се случил при скок со падобран во Оклахома. „Ветингтон е ставилна, иако преживеа повеќекратни повреди меѓу кои и напукнување на црниот дроб, лумбалнниот `рбет во долниот дел, клучната коска, како и скршени ребра“, изјави хирургот Џефри Бендер, додавајќи дека е вистинско чудо како девојката го преживеала падот од толкава височина. Ветингтон би требало набрзо да го напушти одделението за интензивна нега. Нејзините родители и дозволиле да скока со падобран, но компанијата која тоа го овозможува, не се согласила. Одобрението таа го добила дури откако нејзиниот татко рекол дека и тој ќе скока со неа. Инструкторот Роберт Сваинстон објасни дека нејзиниот падобран не се отворил исправно, дека таа почнала да се врти во круг, поради што падобранот не можел да функционира. Инструкторот изјавил дека не скокнал по неа бидејќи немало шанси ...
сите 2 | | | веќе видена

Српското Електростопанство им прати сметки за струја и на бездомници Српското Електростопанство упати апел до сите потрошувачи кои се уште не ги платиле декемвриските сметки за струја тоа да го сторат што е можно побрзо, при што нема да бидат изземени ниту бездомниците на кои уредно им биле пратени сметки за струја потрошена за јавно осветлување. Жељко Марковиќ, директор на претпријатието ЕПС Снабвудање преку кое се врши наплата, вели дека струјата не е бесплатна и дека сите кои ја користат мораат да ја платат. „Зиме ноќта паѓа порано од вообичаено, па уличното осветлување работи подолго, така што сите оние кои живеат надвор, пред да се посомневаат во висината на пристигнатата сметка, треба да го имаат тоа во вид“, вели Марковиќ за порталот „Њуз“. „За разлика од некои кои по цел ден лежат надвор, нашите работници не беа мрзеливи да ги најдат сите бездомници и лично да им ги врачат овие сметки, иако многумина од нив често ја менуваат адресата“, вели тој. Српското Електростопанство ги демантираше ...
сите 4 | | | веќе видена

Фетел: Се надевам на чудесно заздравување на Шумахер Четирикратниот светски шампион во Формула 1, Германецот Себастијан Фетел порача денеска дека се надева на чудесно заздравување на својот сонародник Михаел Шумахер, кој од крајот на декември е во кома по тешката повреда на главата на скијање во Франција. Фетел денеска на претставувањето на болидот на Ред Бул РБ10 турбо со шест цилиндри, во шпанскиот Херез за наредната сезона во која ќе се обиде да ја освои шестата по ред последователна титула на првак на Формула 1 рекол: „Долго го познавам Шумахер и тој ми беше пример целиот живот. Не знаеме во каква состојба ќе биде Шумахер кога ќе го разбудат од кома, но се надевам на чудо и верувам дека тој ќе биде ист како и порано“, изјави Фетел. Тој објасни дека не го посетил Шумахер во болницата во Гренобл, каде се наоѓа на лекување. Шумахер се наоѓа во вештачки одржувана кома од 29 декември по тежок пад на скијање во Франција, кога со главата удрил во карпа. Седумкратниот светски шампион во Формула 1 оттогаш ...
сите 64 | | | веќе видена

Кукан до Белград: Нема влез во ЕУ пред 2022 ! Претседателот на делегацијата на Европскиот парламент за односите со Србија, Косово, Црна Гора, Босна и Албанија , Едвард Кукан смета дека некои српски политичари „имаат голем ентузијазам“ кога станува збор за Европската унија. „Тоа е убаво, но треба да се биде реален. До членство ќе би биат потребни најмалку осум години“, му порача Кукан на официјален Белград. „Чудата понекогаш се случуваат, но не секогаш. Треба да се мине низ сите 35 поглавја. Тоа е мошне спор административен поцес. Само скринингот ќе трае до пролет наредната година“, наведува тој. Тој им упати сугестија на српските политичари дека „сите напори треба да бидат насочени кон продолжување на успешниот процес на европските интеграции“. „Битно е внатрешната политичка ситувација да не влијае негативно на добрите резултати што оваа влада ги оствари на патот кон ЕУ. Се што рекоа, навистина и сторија“, вели Кукан, додвајќи дека „Србија не треба безпоговорно да го исполнува само она што Брисел го ...
сите 8 | | | веќе видена

Турска фирма од Штип го купува Јумко? За купувањето на „Јумко“, најголемата текстилна компанија на југот од Србија, е заинтересирана турската компанија „Јегјемезлер доел“ која работи и во Македонија, пишува српскиот весник „Новости“. „Јумко“ во моментот е во процес на реструктурирање, а вработените се во генерален штрајк од средината на јануари. Зоран Антиќ, првиот човек на Врање вели дека градските власти се во преговори сме со менаџментот на турската компанија од септември минатата година. „Добивме писмо за намери и оттогаш одржуваме постојани контакти со цел да постигнеме конкретен договор, првенствено во интерес на вработените, што нам, како раководство на градот ни е исклучително важно. Станува збор за компанија која работи во Штип и која има сериозни намери да ги прошири своите капацитети со купување на неколку производствени целини“, вели градоначалникот на Врање. Разговорите прво се воделе во Врање,а потоа делегација на на градот отпатувале за Штип заедно со претствниците на репрезентативните ...
| | веќе видена

ВИДЕО: „Труп“ пијан чешки голман бранеше на хокеарски натпревар Роман Каспар, 24-годишен хокејар од градот Кластерице над Охра во Чешка, го бранел голот на својот тим „труп“ пијан за време на натпреварот на неговиот клуб ХЦ Кластерице, а некој од публиката снимката ја објавил на Јутјуб. Видеото веднаш станало мошне популарно и веќе го виделе повеќе од 1,2 милиони корисници. Локалните медиуми објавија дека Каспар признал дека испил осум чаши рум и две кригли пиво. Иако тешко одржувал рамнотежа, неговиот тим, за чудо, ги победил ривалите од Карлови Вари со резултат од 8:5. „Се сеќавам дека пиев и бев возбуден поради натпреварот што го добивме. Следната работа на која се сеќавам е фотографирањето по натпреварот. Не можам да бидам незадоволен бидејќи одрбанив неколку тешки удари“, изјавил Каспар. Тој додал дека пијалакот веројатно му помогнал да се опушти и подобро да одигра, но оние кои го гледале натпреварот од трибините велат дека имал многу среќа, бидејќи стоел на вистинско место во вистинско време.
сите 4 | | | веќе видена

Рускинот Андреев нов тренер на Вардар Малку афирмираниот руски тренер Сергеј Андреев до крајот на оваа недела ќе седна на клупата на најтрофејниот македонски фудбалски клуб Вардар. Информацијата денеска а објавија руските медиуми цитирајќи изјава на Андреев, екс тренер на руските екипи Ростов, Черноморец, како и малку познатите Салјут Белгород и Ника. “ До крајот на оваа недела ќе отпатувам во Македонија каде и официјално треба да се потпише договорот“, изјави Андреев за руските медиуми, изразувајќи задоволство што му е укажана можност да работи во странски клуб. Новиот тренер на Вардар важи за познато име во рускиот фудбал, тој е поранешен репрезенттаивец на Советскиот сојуз, за кој одиграл 28 натпревари, постигнувајќи осум голови. Смената на тренерската клупа во Вардар и доаѓањето на Андреев на местото на Благоја Милевски се случува кратко време по преземањето на раководната структура на седумкратниот македонски првак од страна на рускиот бизнисмен Сергеј Самсоненко.
сите 8 | | | веќе видена

Првата дама на Франција во напад на љубомора ја испокршила канцеларијата на Оланд Францускиот таблоид „Closer“, која ја откри неверничката афера на францускиот претседател Франсоа Оланд, во својот најнов број објавува дека за евентуалното враќање на Валери Триервеиле во Елисејската палат се судриле кланови, од кои некои ни по која цена не прифаќаат таа повторно да се врати во претседателската резиденција. Но, магазинот тврди дека првата дама се уште не го кажала својот последен збор, како и тоа дека ни по која цена нема така лесно да се откаже од својот статус на прва дама, ниту пак од човекот со кого го дели животот во последните десет години. И покрај фактот дека е јавно засрамена и понижена, поради што се тврди дека доживеала емотивен шок, а некои дури споменуваат дека преживеала и нервен слом и обид за самоубиство. Валери, како што пишува неделникот, е подготвена на Оланд да му ја прости неверата, се да заборави и да тргне понатаму. Овој неделник исто така ги отркива и шпекулациите според кои дента ...
сите 39 | | | веќе видена

next