еРепортер

Лажна дојава за подметната бомба испразни тетовско училиште Повеќе од 300 деца денеска биле евакуирани од тетовското училиште „Братство Миѓени“, откако повеќемина наставници добиле електронски пораки дека ќе експлодира бомба доколку на заканувачот не му биде исплатена сума од 100.000 денари. Полициски тимови, засилени со припадници на антитерористичката единица , по прерага на дворот и училиштето, не откриле присуство на бомба или какава било друга експлозивна направа. Десетина наставници од училиштето на својата електронска пошта добиле порака дека во училиштето има поставено бомба. Во пораката пишувало дека ако не бидат оставени 100.000 денари до дрво во училишниот двор, тогаш бомбата ќе биде активирана. Наставниците биле предупредени тоа да го сторат што е можно побрзо бидејќи времето било ограничено. Душица Марковиќ помошник директор на училиштето Братство Миѓени изјави дека училиштето веднаш ја исвестило полицијата, а дека децата без паника биле евакуирани. „Во училиштето набрзо пристигна ...
сите 48 | | | веќе видена

Што мисли Хилари Клинтон за Моника Левински? Поранешната прва дама на САД, Хилари Клинтон, во разговор со една своја пријателка, Моника Левински ја опишала како нарцисоидна и комична фигура и објаснила зашто на сопругот Бил Клинтон, кој тогаш беше претседател на САД, му ја простила вонбрачната афера со таа девојка која била на пракса во Белата куќа. Реакцијата на Хилари Клинтон од 1998 година, кога открила дека сопругот ја изневерува, во детаљи во своите белешки ја опишала пријателката на Хилари, Дајан Блер, а белешките се предадени на чување во Универзитетот во Арканзас, каде Блер била професор по политички науки се до нејзината смрт во 2000 година. Приказната за тоа како Хилари ја коментирала незапаметената афера, ја објави конзервативниот сајт „ Washington Free Beacon“, а Си-Ен-Ен (CNN) денеска тврди дека е потврдено оти документацијата е автентична. Портпаролот на Хилари Клинтон не одговорил на повикот на американската тв мрежа да ги прокоментира наводите. „Тоа беше грешка, но таа (Хилари) во ...
сите 6 | | | веќе видена

Фото вест: Фрлиле тесто за пица во контејнер... Човек би помислил дека еден од најголемите синџири на пицерии - Papa John’s знае по нешто за работата со која се занимава. Но, судејќи по сликата, нив најверојатно им се поткрала, не баш толку мала и незабележителна грешка... Интересната слика доаѓа од Единбург, главниот град на Шкотска. Еден од жителите на градот, Аилса Брн – Мардок, останала шокира од сликата на контејнерот од кој буквално истекувало тесто за пица. Тестото во контејнер го фрлиле работници од Papa John’s пицеријата пред која се наоѓал. Очигледно, во текот на ноќта квасецот го сторил своето, па контејнерот изутрината наликувал на одлично испечен мафин. „Имам чувство дека Papa John`s UK ќе им биде должен на локалните работници од комуналното претпријатие бесплатна пица во текот на целата година“, напишала Аилса на Твитер.
сите 7 | | | веќе видена

ВИДЕО: Инцидент во Мадрид-Роналдо погоден во глава Кристијано Роналдо на полувреме на натпреварот меѓу Реал и Атлетико падна на тревникот откако беше погоден со запалка по глава. Реал Мадрид водеше со 2 -0 на Висенте Калдерон и веќе го имаше решено прашањето за тоа кој ќе биде финалист на Купот. Кристијано Роналдо, кој ги постигна двата гола, стана жртва на хулиган кој го погоди со запалка по глава додека разговарал со Серџо Рамос. Португалецот се струполил на тревникот, но набрзо се кренал, а според шпанските медиуми, полицијата наводно го нашла напаѓачот.
сите 28 | | | веќе видена

ЕУ дозволи одгледување ГМО пченка Европските министери одобрија одгледување нова генетски модификувана (ГМО) пченка од типот TC 1507, на американската компанија „Pionir“. Одгледувањето е одобрено откако противниците на ГМО храната не успеале да ја добијат неопходната поддршка за отфрлање на таа мерка. Одгледувањето на ГМО организми предизвикува сомневање кај сите 28 земји на Унијата, додека противниците на ГМО храната тврдат дека таа носи ризици по здравјето на луѓето и животната средина. На средбата во Брисел, неколку министри укажаа дека одделни ГМО посеви веќе добиле безбедносни одобренија, како и тоа дека во ЕУ се увезуваат во големи количини, каде се користат во исхрана на животни и така влегуваат во синџирот на исхрана на човекот.
сите 8 | | | веќе видена

Сорос лани заработувал 15 милиони долари на ден Богатството на Џорџ Сорос во 2013 година е зголемено за 5,5 милијарди долари , а математиката вели дека тој лани заработувал 15 милиони долари на ден. Милијардерот филантроп, како што пренесува агенцијата БГНес, своите финансиски операции ги има имплементирано преку инвестицискиот фонд Quantum Endowment . Компанијата, според управувачката актива од 28,6 милијарди долари , се наоѓа на прво место според остварениот профит меѓу инвестициските фондови. Финансискиот успех на Quantum во 2013 -та е најголем од 2009 година . Од своето основање во 1972 година Фондот му донел на Сорос агрегатен профит од 39,6 милијарди долари. Најголем конкурент на Quantum во последните неколку години е хеџ - фондот Bridgewater Pure Alpha на финансиерот Реј Дали . Во 2011 година Bridgewater дури и го надмина Quantum , заработувајќи за една година 13,8 милијарди долари. За 2013 - та Фондот на Дали го зазеде второто место, по оној на Сорос. Според проценките на списанието "Форбс", ...
сите 5 | | | веќе видена

Драмски дела на Дејан Дуковски за прв пат ќе бидат изведени во Њујорк Драмските дела на Дејан Дуковски, “Изгубени Германци“ и “ММЕ кој прв почна”, за прв пат ќе бидат изведени во Њујорк,во престижното Producers' Club, веднаш до центарот на Бродвеј. Ова е прво изведување на престави напишани од македонскиот Чехов, како што многумина го нарекуваат, најбрилијантниот македонски писател, драматургот Дејан Дуковски во Њујорк. Преставите ќе се одржуваат секој ден, во два термини. Преставата “Изгубени Германци“, започнува со изведби на 21 Март во 20.00 Часот, а е во режија на Петар Варбанов. А од 28 Март во 22.00 часот, ќе следи претставата “ММЕ кој прв почна”, во режија на Теодор Петелов. Местото каде ќе се играат овие претстави е престижниот Продјусерс Клуб, кој се наоѓа во близина на гламурозниот Бродвеј во Њујорк. Ова се покажува како одлична можност за сите оние македонци кои живеат во Америка, а кои се љубители на театарската драма и комедија, и што копнеат да слушнат и да видат нешто од „дома“ . Дејан ...
сите 4 | | | веќе видена

Промоција на книгата „Соборните храмови во Македонија од времето на преродбата“ Во мултимедијалниот центар „Матица екслузив“ в среда (12 февруари) ќе биде промовирана колор-монографијата „Соборните храмови во Македонија од времето на преродбата“ од проф.д-р Димитар Ќорнаков, долгогодишен истражувач на богатото културно наследство на Македонија. За вредностите на ова ретко дело ќе говори проф.д-р Ратомир Гроздановски. Соборните храмови во Македонија од времето на Преродбата, заземаат значајно место во културната историја на Македонија. Тие се споменици на културата со извонредни историско-уметнички вредности, исполнети со богати содржини: архитектура, фрескоживопис, иконопис и резбарски дела. Димитар Ќорнаков ( Стојаково, 1927) е автор на монографските дела: „Творештвото на мијачките резбари на Балканот од крајот на 18 век“, „Македонска резба“, „Македонски манастири“, „Резбарски центри во Македонија“, „Петре Гарката“, „Од Првиот грев до Страшниот суд“, „Цркви и манастири во Тиквешијата“, „Копаничарот ...
сите 18 | | | веќе видена

Комерцијална вест: ВВ Тиквеш со програма за промовирање на винската култура Винарската визба „Тиквеш“ лансираше вина со уникатни етикети кои им овозможуваат на љубителите на виното сами да креираат лична посвета, пишувајќи го датумот, личноста и пригодата за која е наменето виното што го подаруваат. Овие вина се дел од програмата со која винарската визба „Тиквеш“ ќе го одбележи празникот посветен на заштитникот на лозарите Свети Трифун. Засега, специјалната серија вина со уникатни етикети ја сочинуваат ограничени количини „Вранец Special Selection“ и „Темјаника Special Selection“, кои на почетокот ќе бидат достапни во поголемите трговски синџири и специјализирани продавници ширум земјата. „Виното е совршен подарок за секоја пригода. Тргнувајќи од тоа, дојдовме на идеја да им овозможиме на љубителите на виното да стават своја лична посвета на самата етикета со што виното добива уникатен белег за одбележување на датумите и пригодите кои се значајни во животот на секој од нас, велат од „Тиквеш“. Од таму ...
сите 2 | | | веќе видена

Здружението „ЕДЕН“ започнува акција за вдомување бездомни животни Здружението за заштита на животните и животната средина „ЕДЕН“ од Скопје, денес започнува масовна хаштаг акција за вдомување на бездомните животни од Македонија. Бројот на бездомни животни во Македонија е постојано во пораст, укaжува здружението. „Оваа пролет како и секоја ќе донесе многу новородени кучиња и мачиња кои доколку не се тргнат од Улиците, најчесто завршуваат под нечие тркало. Стационарите за животни не се трајно, ниту хумано решение – на овие животни им е потребен дом“, се вели во соопштението на „ЕДЕН“. Ова здружение укажува дека активистите за заштита на животните во Македонија се борат и со незаконското расфрлање отрови низ градовите, отрови кои веќе зеле многу жртви. Како обид да се вдомат што поголем број на животни, ова здружение повикува да се искористат социјалните медиуми како моќна алатка на денешницата. Сè што треба граѓаните да направат е оние кои подаруваат животно треба да го фотографираат животното и ...
сите 2 | | | веќе видена

Дејвид Бекам : Моите синови ќе кршат женски срца Дејвид Бекам, кој стекна светска слава не само на теренот, туку и надвор од него, е уведен дека неговите синови ќе го следат како пример во животот, но и во љубовта. Бекам неодамна рече дека е убеден оти неговите синови Бруклин (14) , Ромео (11) и Круз (8) ќе бидат вистински шармери и кога ќе пораснат ќе ги кршат женските срца со нивниот шарм . Бекам, кој не се воздржува од тоа да продефилира на модните писти, со неговата сопруга Викторија неодамна направија слика со своите деца. Бекамови ја направија сесијата по повод неделата на модата во Њујорк . Дејвид Бекам преку слика сака на светот да му покаже дека неговите деца се убави и оти исто така имаат убаво однесување. „Тие се однесуваат многу добро, имаат смисла за хумор и затоа мислам дека кога ќе пораснат, ќе имаат огромен успех кај дамите“, изјави Бекам, додавајќи дека и сопругата Викторија го дели неговото мислење.
сите 16 | | | веќе видена

Уапсен убиец на илјада улични кучиња во Русија Полицијата во Владивосток уапси маж за кој се сомнева дека од мај минатата година отрул околу илјада улични кучиња, поради што е обвинат за сурово однесување кон животни. Уапсениот, чие име не се наведува, користел орови што полицијата ги нашла во неговиот стан, како и два пиштоли и пушка. Отровните смеси ги мешал со храна која им ја давал на кучињата, објавија руските медиуми. На апсење на убиецот на кучиња инсистирал губернаторот Владимир Миклушевски, кој побарал помош од Федералнта служба за безбедност и Министерството за внатрешни работи. Масовно труење и убивање на уличните кучиња е забележливо и во други делови на Русија, а заштитниците на животни во Москва и Санкт Петерсбург упатија илјадници писма до администрацијата на претседателот Путим, барајќи строги казни за извршителите.
сите 5 | | | веќе видена

Европа лута на Швајцарија поради резултатот од реферндумот Франција и Германија и порачаа на Швајцарија дека ќе „има проблем“ по референдумот со кој со тесно мнозинство се ограничија квотите за имигранти. Таканаречената иницијатива „запрете ја масовната имиграција“ доби поддршка од 50,3 насто од гласачите, што претставува удар на спогодбата меѓу ЕУ и неутралната Швајцарија за слободно движене на работници. Германскиот министер за финансии Вофганг Шојбле рече дека оваа одлука ќе предизвика низа потешкотии за Швајцарија, додека шефот на француската дипломатија Лоран Фабиус изјави дека ЕУ ќе ги преиспита односите со Швајцарија. „Резултатите од референдумот се лоша и загрижувачка вест дека Швајцарија се затвора во себе. Парадоксално е тоа што Швајцарија 60 насто од надворешната трговија ја остварува токму со ЕУ“, изјави Фабиус. Тој објасни дека ЕУ од 1999 година има спогодби со Швајцарија кои, пред се, се однесуваат на слободен проток на работници. „Според една клаузула, доведувајќи го тоа во прашање, за ...
сите 27 | | | веќе видена

ВИДЕО: Бродоломец кој повеќе од една година луташе низ океанот- Сакав да се убијам! Мексиканецот Хозе Салвадор Алваренга е бродоломец чиј брод минатата недела се насука на коралниот гребен Ебон, по повеќе од една година лутање низ Пацификот. 37-годишниот Хозе се уште е збунет поради се што му се случува и за првпат се обиде детаљно да опише што му се случило. Првобитно се мислело дека тој е изгубен во океанот повеќе од 16 месеци, а сега е утврдено дека на своето неочекувано долго патување тргнал кон крајот на декември 2012 година. Тогаш тој се упатил на еднодневен лов на ајкули со пријателот Езекиел. Моторот на нивното бротче наеднаш престанал да работи. Тие минале неколку денови плутајќи во близина на брегот во надеж дека ќе се насукаат , но наскоро морските струи ги одвелке кон пацифичката шир. Езекиел умрел четири месеци потоа. Хозе вели дека токму тогаш сакал да се убие. „Четири денови размислував за тоа да се убијам, но не сакав да почувствувам болка. Не можев тоа да го сторам. Не знаев ниту колку ...
сите 6 | | | веќе видена

Маж вљубен во ќерката на Џорџ Буш му се заканувал со смрт! Бенџамин Смит, 44-годишен Американец е уапсен поради закана со смрт на поранешниот американски претседател Џорџ Буш. Тој бил фатен како со наполнета пушка, мачета и канта бензин седи во близина на домот на ќерката на Буш, Барбара во Њујорк, во која, како што рекол, е вљубен. Припадниците на тајната служба го фатиле Смит откако неговата мајка на полицијата и пријавила дека тој оставил порака на која пишувало: „Одам да работам за Џорџ Буш и Пентагон. Морам да го убијам змејот и тогаш Барбара Буш ќе биде моја“. Адвокатката на Смит смета дека не станува збор за сериозна закана. „Можам да кажам дека Џорџ в. Буш не е во Њујорк. Сосема друга работа ќе беше тој да е во тексас , во близина на ранчот на Буш“, изјави адвокатката Пеги Крос-Голденберг. И судијата исто така смета дека е неизвесно дека поротата ќе го прогласи Смит за виновен. Согласно американските сојузни закони, заканите кон актуелниот и поранешните претседатели се сметаат за кривично ...
| | веќе видена

Револуционерно откритие: Научници нашле лек за неизлечиви болести! Научниците успеаја да ги претворат клетките од човечка кожа во матични клетки. Техниката што прво ја тестирале врз глувци, успеале да ја употребат и на човечки клетки. Клетките од кожа на човекот се претворени во матични клетки кои имаат потенцијал за развој во целосно формирани ембриони. Клетките, како што пишува лондонски Индепенент, едноставно се потопуваат во слаба лимонска киселина на половина час. Оваа техника, според весникот, била прво испробана врз клетки на глувци, а откритието според кое истата техника е употреблива и на човечки клетки, дава одговори на бројни прашања за утврдување третмани за лекување на неизлечиви болести како на пример Паркинсоновата болест, или пак болестите на срцето. Станува збор за регенерција на болните органи преку матичните клетки на пациентот. Иако не постои намера за создавање ембриони од клетките на кожата, научниците, според истиот извор, наведуваат дека тоа би било теоретски можно со оглед на ...
сите 3 | | | веќе видена

Каиро протестира поради однесувањето на Изетбеговиќ Министерството за надворешни работи на Египет ќе го повика амбасадорот на Босна и Херцеговина во Каиро за да го изрази незадоволството поради однесувањето на членот на босанското Претседателство Бакир Изетбеговиќ. Египетските медиуми јавија дека новата власт во Каиро сака на дипломатскиот претставник на Босна да му го пренесе незадоволството поради тоа што Изетбеговиќ „кренал четири прсти при еден настан“, што во Египет е знак за поддршка на соборениот претседател Мухамед Морси. Поради слични инциденти, Министерството за надворешни работи во Каиро претходно ги повика дипломатските претставници на Катар и Иран, додека турскиот амбасадор беше протеран од земјата. Портпаролот на египетското МНР Бадр Абдел- Анти го критикувал гестот на бошњачкиот член на Претседателството на БиХ, но се уште не се знае кога босанскиот дипломатски претставник ќе биде повикан на разговор и дали египетските власти ќе му врачат и официјален демарш.
сите 2 | | | веќе видена

Жените избраа иделна велична на пенисот Анонимен маж спореве анкета на својата интернет страница за тоа која е идеалната величина на машкиот полов орган за жените. Неочекувано многу жени се јавија да учестуваат во анкетата. Тие мислеле, мислеле и конечно се определиле за идеалните дименизии. Волшебната формула е од 18,4 до 20,9 см за должина на пенисот, во опсег од 15,8 до 16,5 см и со обем од околу осум сантиметри. Се под должина од 12,7 см испитаничките го оцениле како незадоволително , како и пенисите во опсег помал од 11,43 или поголем од 19 см. Анонимниот „обичен“ маж анкетата ја извршил низ страницата Penissizedebate. „Ми беше веќе доста разговори за тоа дали величината им е битна на жените или не, па оттаму тргнав во овој проект“, наведува мажот кој се именува како „Ед“ на својата страница. Тој наведува дека неговото мало истражување не им е наменето на малолетници, ниту пак за возрасните кои немаат смисол за хумор.
сите 5 | | | веќе видена

ЕУ има таен план за полициско „далечинско запирање“ на автомобилите Европската унија во тајност подготвува „далечински управувач за запирање“ на автомобилите, што до крајот на оваа декада треба да биде вграден во сите нови автомобили. Со тој уред би требало да управува полицијата, а со уредот би и било овозможено да запира автомобили кои, на пример, ги користат бегалци од законот. Уредот ќе функционира на начин што со едно притискање на копчето во автомобилот би се прекинал доводот на гориво и би се предизвикало онеспособување на возилото. Иако целта на оваа технологија е да се стави крај на опасните потери, критичарите тврдат дека во прашање ги доведува граѓанските слободи.
| | веќе видена

Американците најлесно би му простиле на Бил Клинтон за Левински Речиси 20 години минати од аферата со Моника Левински, американскиот претседател Бил Клинтон е „лажгото“ на кој американската јавност најлесно би му простила. Ова го покажаа резултатите од анкетата на телевизиската мрежа Си-Би-Ес (CBS). Меѓу личностите што лажеле кои им беа понудени на граѓаните да гласаат се најдоа и велосипедистот Ленс Армстронг кој лажеше за допингот, потоа претседателот Ричард Никсон, како и Берни Мадоф, кој ги измами своите клиенти за милијарди долари за што доби 150 години затворска казна.
сите 26 | | | веќе видена

next