еРепортер

Русите ја заменија водката со пиво Русите оваа година купуваат помалку вотка за сметка на пивото, пренесе агенцијата "Интерфакс", повикувајќи се на податоците на Центарот за национална политика спрема алкохолизмот. Продажбата на водка на мало за периодот јануари-мај оваа година е намалена за 5,4 насто на 45,4 милиони декалитри во споредба со истиот период минатата година. Во исто време продажбата на пиво е зголемена за 4,1насто на 397,3 милиони декалитри. Кај Русите, исто така, е намален и интересот за вино. Продажбата е намалена за 2 насто на 45,1 милиони декалитри.
| | веќе видена

Бајден: „Должност ви е да ги штитите гејовите!“ Потпретседателот на САД Џозеф Бајден оцени дека заштитата на хомосексуалците е „дефиниција за цивилизирана држава“ и оти мора да биде „дел од нејзината култура“. Говорејќи на собирот посветен на правата на хомосексуалците во Вашингтон Бајден рече дека американскиот претседател Барак Обама побарал да се стори се за да се унапредат правата на лезбејките, гејовите, бисексуалците и трансексуалците ширум светот. „Не ми е важно на која култура припаѓате... Нехуманоста е нехуманост... Предрасудата е предрасуда...“, рече Бајден. Според него, земјите кои не прават напори да ги заштитат правата на сексуалните малцинства ќе „платат цена“ за недостиг на хуманост. На собирот во Вашингтон, како што јавии агенцијата Танјуг, говорела и советничката за национална безбедност на американскиот претседател Сизан Рајс која рече дека „заштитата на хомосексуалците од дисккриминација и злоставување во светот е еден од најголемите предизвици по прашањето на човекови права со кои ...
сите 3 | | | веќе видена

ВИДЕО:Невреме пак ја погоди Србија-град со големина на орев паѓаше во Чачак Краткотрајно, но силно невреме проследено со олујни ветрови попладнево погоди повеќе делови од Србија. Поројни дождови и град со големина на орев паѓаа во Косериќ, Кралево, Чачак и околните села – Милиќевци, Пријевор и Миоковци. Според началниот на одделението за вонредни ситуации на моравскиот округ Драгиша Броќиќ, градоносните облаци дошле од насока на Ужице и заминале кон Трепча. На главниот градски плоштад во Чачак, водата допирала до глуждови, а олујните ветрови оштетиле покриви и скршиле млади стебла. Градот во Чачак паѓал околу пет минути и оштетил бројни покриви, додека во околните села, непогодата траела 15-тина минути при што се нанесени големи штети на земјоделските култури. На градот, поројниот дожд и олујниот ветер кој кршел дрвја во Кралево, му претходело спарно време со температура од 33 степени Целзиусови. Во Кралево поради градот дошло до застој на сообраќајот, бидејќи возачите барале начин да ги заштитат ...
сите 13 | | | веќе видена

Норвешка го забранува питачењето Норвешкиот парламент започна расправа за предлог законот со кој од 2015 година се забранува питачењето и доколку овој закон биде усвоен, покрај забраната се предвидуваат затворски и парични казни за лицата кои ќе питачат. Градовите и општините во Норвешка од 1 јуни можат самостојно да одлучуваат за ова, не чекајќи го ставот на државата, а заговорниците на оваа уредба истакнуваат дека најмногу питачи има меѓу лицата кои во земјата дошле од странство. Тие сметаат дека доколку питачењето стане незаконско, ќе се намали и бројот на емигранти во земјата. Тие, исто така, истакнуваат дека отворените граници се своевидна покана за криминалците и трговците со луѓе, така што националната забрана на питачењето значително би помогнала бидејќи би имала превентивен ефект. Иако јавно не говорат за национална припадност, неофицијално тие наведуваат дека во питачењето предничат Ромите. Според полицијата, таканаречнениот „ситен“ криминал, во кој спаѓа и питачењето, е во значителен пораст, ...
| | веќе видена

Холандија произведе електронска цигара со марихуана По електронските цигари, на ред дојде и e-марихуана, електронска цигара со лесна дрога,производ што е и можно да се очекува дека ќе биде подготвен од Холандија. Холандската компанија E-Njoint BV ги пушти во продажба првите електронски цигари со џоинт во светот. Станува збор за цигари за еднократна употреба, наменеети првенствено за гостите во ноќните барови, музичките настани и клубовите. Во моментов Холандија произведува 10. 000 електронски цигари со марихуана на ден, кои можат да се купат во целата земја. Се очекува наскоро трендот на е-марихуана да го зафати и останатиот дел од Европа, пишува бугарската агенција БГНес.
сите 18 | | | веќе видена

Конечно раскринкани: Откриен тајниот план на илуминатите Во еден музеј во Берлин е откриен документ во кој се обелоденуваат вистинските цели на илуминатите, пишува „Дневно.хр“ Илуминатите се тајно друштво од ерата на просветлувањето, основано во мај 1776 год. Во модерно време, Илуминатите се синоним на наводна организација за заговор која дејствува како прикриена „моќ зад престолот“, наводно контролирајќи ги работите во светот преку денешните влади и корпорации, обично како модерна инкарнација или продолжение на Баварските Илуминати. Во овој контекст, се верува дека Илуминатите управуваат настани кои ќе доведат до основање на Нов светски поредок. Белградскиот портал „Пресс онлајн“ ја пренесува инфорамцијата на „Дневно.хр“ во која се наведува дека основачот на Редот на илуминатите Адам Вајсхаупт наводно оставил ракопис кој открива „некои мистеризни цели на оваа организација“. Ракописот бил откриен во еден берлински музеј и во наго се наведени вистинските цели на основачот на илуминатите. Овој документ ...
сите 4 | | | веќе видена

Телеком Австрија ја купи Blizoo Македонија Телеком Австрија Групацијата, сопственик на мобилниот оператор ВИП, потпиша договор за купување на 100% од компанијата Blizoo Македонија, соопшти компанијата. Blizoo Македонија е еден од најголемите кабелски оператори во Република Македонија кој нуди услуги за ТВ, широкопојасни услуги и фиксна телефонија. Купопродажбата, која е предмет на одобрување од релевантните институции (Комисија за заштита на конкуренција на РМ), претставува значаен чекор во исполнувањето на стратегијата за конвергенција на Телеком Австрија Групацијата. Оваа купопродажба ќе им овозможи на ВИП оператор и на Blizoo во иднина да понудат пакетирани фиксни и мобилни услуги на уште еден пазар на кој работи Телеком Австрија Групацијата, односно дополнително на Австрија, Бугарија и Хрватска, што целосно и овозможува на Групацијата проширување на постојните пазари со конвергентни услуги. „Преземањето на Blizoo Македонија ни овозможува да понудиме целосно портфолио на комуникациски услуги во ...
сите 52 | | | веќе видена

Албанската полиција се уште уништува марихуана во Лазарат Албанската полиција соопшти дека до денеска уништиле близу 43 тони марихуана и над 130.000 насади од растението канабис во јужното албанско село Лазарат кое до минатата недела го држеа банди дилери и владееше целосно беззаконие. Во соопштението на полицијата издадено денеска се наведува дека бил извршен претрес во повеќе од 500 домови во селото, при што биле откриени и запленети 26 парчиња тешко и 218 лесно оружје, муниција, минофрачи, експлозив и друг вид оружје. Исто така, полицијата уништила пет лаборатории за производство на дрога, а уапсила 23 лица, осомничени дека се членови на дилерската банда. Операцијата на полицијата, како што се вели во соопштението, продолжува. Околу 800 полицајци минатата недела беа изложени на оган од автоматско оружје, минофрлачи и друго оружје речиси четири денови. Еден полицаец и тројца селано беа повредени во операцијата на албанските власти за повторно воспоставување на контрола над селото. Лазарат, село што ...
сите 3 | | | веќе видена

Опасни азиски стршлени пристигнуваат и на Балканот ? Азискиот стршлен, кој лета со брзина од 60 км/ч и неговиото отровно осило можат да предизвикаат шок или смрт и кој ги напаѓа пчелите и луѓето, се заканува да се рашири низ цела Европа. Џиновскиот црн стршлен, има потекло од Азија и од почетокот на годината во Кина од неговите убоди починале 42 лица, додека во болница, поради последици на шок , се нашле 1.600 лица. Овој опасен инсект веќе се одомаќинил во Франција, каде што се забележани шест смртни исходи поради неговиот мошне отровен убод. Постои голема опасност азиските стршлени од Франција да се рашират и по другите држави во Европа. Неодамна било забележано нивно присуство во Словенија. Појавата на азискиот стршлен во некогашната ју-република ја пријавил пчелар од Пивка, во западниот дел на државата. Азискиот стршлен може да нарасне и до осум сантиметри должина, двојно е поголем од домашните стршлени и претставува голема опасност. Присуството на овие инсекти во Франција за првпат било ...
сите 4 | | | веќе видена

Бугарија жали за жртвите од поплавите Бугарија денеска е обвиткана во црно и жали за жртвите во големото невреме што ја зафати Варна и околината минатата недела. Во катедралната црква "Свето Успение на Богородица " во Варна митрополитот Великопреславски Јован денеска отслужи панихида за жртвите од катастрофалните поплави. Бугарскиот претседаател Росен Плевнелиев по излегувањето од црквата даде куса изјава во која ги повика градоначалникот и гувернерот „да излезат од своите канцеларии и да отидат кај луѓето. „Државата ќе стори сé за да им помогне на настраданите во целата земја", изјави Плевнелиев. Национално знаме на Бугарија денеска е спуштено на половина копје на сите згради и институции во земјата. Бугарите се сплотени во болката и како еден изразуваат сочувство до блиските на загинатите во потопот што ги зафати Варна и Добрич. Единаесет лица загинаа во водената стихија што ја зафати Варна. Еден маж се удави во пороите во Добрич. Властите соопштија дека продолжува потрагата по две деца, исчезнати ...
сите 6 | | | веќе видена

Бехџет Пацоли со 340 милиони евра е најбогатиот косовски политичар Косовската агенција за борба против корупцијата соопшти дека најбогатиот политичар на Косово е Бехџет Пацоли, претседател на Алијансата за ново Косово и поранешен вицепремиер, чие богатство се проценува на 340 милиони евра. Најсиромашен меѓу косовските политичари е Албин Курти, лидер на движењето "Самоопределување", кој откако продал станот наследен од родителите, за време на предизборната кампања за парламентарните избори, сега живее во изнајмен стан. Тој пријавил годишни приходи во износ од само 19 000 евра, исти како минатата година. Пацоли, кој се смета и за еден од најбогатите Албанци во светот, пријавил дека годинава го зголемил богатството за 35 милиони евра во споредба со минатата година. Во вашата даночна пријава за 2014 година, тој навел дека поседува акции надвор од Косово во износ од 140 милиони евра, акции за 80 милиони евра во компанијата "Мабетекс холдинг", акции за 20 милиони евра во осигурителната компанија "Сигуриа" и ...
сите 25 | | | веќе видена

12 ден од СП во фудбал: Хрватска и Мексико играат за влез во наредното коло Дванаесетиот ден на Светското првенство во Бразил почнува со натпревари од последното трето коло во групната фаза. Од 18 часот во Б групата Холандија и Чиле ќе го решат во меѓусебен дуел победникот на групата, додека Шпанија и Австралија играат натпревар без резултатко значење. Во 22 часот се играат натпреварите во грапата А во која е значително покомпликувана ситуацијата. Бразил игра со Камерун и е во најдобра ситуација, додека Мексико и Хрватска во меѓусебен дуел ќе одлучат кој од втора позиција ќе оди во натамошниот тек на натпреварувањето. Мексико е во подобра позиција и има поен повеќе, па и нерешен резултат би му гарантирал премин во осмина финалето. Холандија, покрај Франција, е репрезентацијата која во првите две кола верјојатно најмногу покажа во Бразил, а сега ќе игра против Чиле за прво место во групата. Холанѓаните имаат подобра гол разлика, па ним и нерешен исход би им завршил работа. Селекторот Ван Гал јасно ...
сите 51 | | | веќе видена

Пилотот - главен осомничен за мистеријата на малезискиот авион! Захарие Шах (53), пилотот на исчезнатиот малезиски авион по кој се трага уште од 8 март кога го снема од радарите, е главниот осомничен во официјално отворената полициска истрага. Главниот доказ против пилотот е личниот симулатор што го поседувал, а на кој постојат податици кои покажуваат дека вежбал да скршне од рутата и слетување на куса писта на остров. Податоците се избршани, но ИТ експртите успеале да ги повратат. Официјални резултати од истрагата се уште не се објавени, но некои информации, како што јавуваат западните агенции, им се доставени на странските влади кои учествуваат во потрагата. По 170 обработени информативни разговори, истражителите утврдиле дека пилотот е единствениот виновник за исчезнувањето на авионот на линијата MH370, под услов до тоа да дошло поради човечка грешка. Според пишувањето на британскиот весник „Сандеј Тајмс“, за пилотот било утврдено дека едиствен од целиот екипаж немал ама баш никакви планови за ...
сите 15 | | | веќе видена

Ромска актерка ја обвинува граничната полиција за дискриминација Младата актерка Емра Куртишова во изјава за магазинот „Фокус“ ја обвини граничната полиција за дискриминација, наведувајќи дека единствената причина поради која вчера не и било дозволено да замине за Германија на посета кај својата сестра било тоа што е Ромка. Таа во за интернет изданието на политичкиот магазин „Фокус“ наведува дека „не постоела ниту една причина поради која била вратена од скопскиот аеродром“. „За 28 години никогаш не сум се осетила попонижена, како да сум некој криминалец! Ги имав сите потребни документи, но граничната полиција бараше „влакно во јајцето“ само за да не ме пушти во авионот“, вели Куртишова за Фокус. Од потребната документација таа поседувала потврда за работа од Театарот за деца и младинци каде што е постојано вработена, копија од гарантно писмо во кое било наведено дека финансиски ќе биде издржувана од нејзината сестра, печат од градот и 500 евра во кеш. „Вработениот на пасошка контрола почна да ме ...
сите 28 | | | веќе видена

ФИФА сепак го казни јапонскиот судија кој ја оштети Хрватска Јуичи Нашимура сепак доби „санкции“ воочи својот втор натпревар на Светското превенство во Барзил. Јапонскиот арбитар е делегиран за четври судија на натпреварот што вечерва ќе се одигра помеѓу Хондурас и Еквадор. Главен судија ќе биде Бенџамин Вилијамс од Австралија, потврди Фифа, чија објава може да се протолкува како казна за Нашимура. За потсетување, Нашимура му подари најстрога казна на Бразил на натпреварот со Хрватска за водство од 2:1, а да беше некој похрабрар судија на негово место, според оценките на коментаторите, би го исклучил Неимар откако Модич го удри со лакотот во првото полувреме, дотолку повеќе што судиите воочи светското првенство добилле стриктни упатства дека играта со лактови мора да се казнува со црвени картони.
| | веќе видена

Албанија:Полицијата презеде контрола над дилерското дувло Лазарат Албанската полиција соопшти дека заплениле огромни количини марихуана и тешко оружје што го користеа дилерите, откако воспоставија контрола над дилерското дувло – селото Лазарат во јужниот дел од земјата. Во полициското соопштение издадено денеска се наведува дека полицијата извршила претреси во 130 куќи и други објекти во селото и оти биле запленети и уништени 23,4 тони марихуана и над 81.000 садници канабис, како и четири лаборатории за производство на дрога. Во полициското соопштение се додава дека била запленета и поголема количина оружје, вклучувајќи ракетни минофрлачи, тешки митралези и снајперски пушки. Вкупно 15 лица се уапсени под сомнение дека се членови на дилерската банда. Околу 800 полицајци на почетокот на неделата беа испратени во Лазарат, село во јужна Албанија што се наоѓа на околу 230 километри јужно од престолнината Тирана во настојување на властите да се прекине со беззаконието во тоа село и да им се стави крај на ...
сите 29 | | | веќе видена

Македонија: Парламентот го одобри новиот кабинет на Груевски Македонскиот парламент попладнево и даде подршка на новата конзервативна коалициска влада на премиерот Никола Груевски, кој ја освои својата четврта по ред победа на предвремените избори што беа одржани во април. Груевски одлучи да ги задржи истите министри на клучните позиции, како и во претходната влада - Гордана Јанкуловска останува министер за внатрешни работи, Зоран Ставрески-финансии и Никола Попоски-надворешни работи. Единствената позначајна промена е направена во Министерството за одбрана на чие чело сега доаѓа Зоран Јолевски, поранешен амбасадор на Македонија во САД и досегашен преговарач на земјата во разговорите околу спорот со името со соседна Грција, под посредство на ОН. Девет од министерските места во 26-члениот кабинет, вклучувајќи го и премиерот, му припаднаа на помалиот коалициски партнер на етничките Албанци, Демократската унија за интеграции-ДУИ. Тие имаат две вицепремиерот места, како и министерствата за правда, ...
сите 211 | | | веќе видена

НВО Инфоцентар: Случај „Македонска банка“-Дали Владата информира или пропагира? НВО Инфоцентар оцени денеска дека во случајот „Македонска банка“ комуникацијата на власта со јавноста „не е во насока на информирање на граѓаните, туку е исклучиво во насока на убедување на граѓаните дека владата, а особено нејзините први луѓе, се успешни и безгрешни“. Овој Центар соопшти денеска дека спроведува мониторинг на односите со јавноста на Владата и на владините претставници, со цел да утврди дали извршната власт вистинито и навремено ја информира јавноста за спроведувањето на јавните политики, за своите активности, за постигнатите резултати, за постојните проблеми, како и да утврди какви пораки упатува Владата до македонските граѓани. Најновиот извештај на НВО Инфорцентар се однесува на случајот „Македонска банка“. Анализита на соопштенијата, реакциите, интервјуата и содржините објавени во медиумите, а креирани во Владата и владејачката партија, и овој пат, недвосмислено покажуваат дека комуникацијата на власта со ...
сите 6 | | | веќе видена

Така прават големите клубови- подарок за 6-годишникот кој се кандидираше за тренер Шестгодишник се кандидирапе за местото на тренер на Селтик, а клубот ,покрај подарок, му пратил и официјален одговор. Така тоа го прави голем клуб, а Селтик на овој начин потврдува дека секако е голем клуб. Извршниот директор на шккотскиот гигант Питер Лавел одговори на писмото на шестгодишното момче и голем навивач на клубот, кој по писмен пат ги замолил Келтите и неговата пријава да ја земат на разгледување кога ќе одлучуваат кој ќе биде нов менаџер по заминувањето на Ник Ленон. Малиот Ејден Хедриџ го „свртел“ вниманието на челниците на Селтик дека тој би можел успешно да ја извршува функцијата менаџер, а потоа добил и директен одговор од споменатиот директор, покрај кој Ејден добил и нов дрес на саканиот клуб. „Ејдeн, како што знаете, ние веќе го именувавме Рони Дели за нов менаџер. Веруваме дека тој има знаење и ентузијазам потребен за водење на нашиот колектив. Навистина сум задоволен што ме известивте дека го сакате ...
сите 2 | | | веќе видена

Нов парк посветен на Хари Потер Новата туристичка атракција во Орландо на Флорида, во рамки на комплексот „Острови на авантурите“ на студиото Универззал, е новиот парк за посебниот свет на маѓепсниците што е посветен на Хари Потер, ликот од романот на Џоан Роулинг. Паркот под името Волшебниот свет на Хари Потер – Diagon Alley – ќе ги воодушеви љубителите на книгите и филмовите со различни содржини и авантури. Возот „Хогвортс експрес“ ќе ја поврзува новата област на паркот на популарниот волшебник под името „ Hogsmade“, што е отворен 2010 година во стилот на Хогвортс. Новиот парк, кој за јавноста ќе биде отворен на 8 јули, а меѓу првите посетители беа актерите Хелена Бонам Картер, Метју Луис и Домнал Глисо.
сите 2 | | | веќе видена

next