еРепортер

Шведска дава стипендии за студенти од Балкан, но не и за студентите од Македонија Шведскиот институт на студентите од балканските земји оваа година ќе им додели 10 до 15 стипендии што ги покриваат сите трошоци за живот, како и вкупната школарина на универзитетот на кој студентот ќе биде примен, и тоа за период од две години. Барања за стипендии во Шведска од земјите од регионот можат да поднесат студентите од Албанија, Босна и Херцеговина и Србија, а пријавувањата се од 3 до 11 февруари годинава. Школарината ќе ја плаќа директно Шведскиот институт на универзитетот каде студентот ќе биде запишан, додека стипендијата што ќе се исплаќа изнесува 9.000 шведски круни, односно 1.020 евра месечно. Освен тоа платени се и сите патни трошоци за студентите во висина од 5.000 шведски круни, или 570 евра. Инаку, откако во Шведска беше воведена школарина за странските студенти кои доаѓаат од земјите надвор од ЕУ, бројот на студенти од тие држави рапидно опадна. Стопанствениците и универзитетите во Шведска ...
сите 3 | | | веќе видена

Тенис:Ана Ивановиќ ја совлада Серенa Вилијамс Српската тенисерка Ана Ивановиќ се пласираше во четвртина финалето на Отвореното првенство на Австралија во Мелбурн откако ја победи првата носителка Серена Вилијамс со 2-1 во сетови ( 4:6, 6:3,6:3) Ивановиќ со оваа победа ја прекина серијата од 25 непрекинати победи што го бележеше Вилијамс и за прв пат од Ју-Ес-Опен се пласираше во четвртина финалето на некој Гренд –слем турнир. „Неверојатно е. Се трудев да играм најдобро што можам“, изјави Ивановиќ воодушевена по натпреварот. Таа изјави дека не било ни малку лесно да се игра против шампионката. „Никогаш прано не сум ја добила, но таа е само човечко суштество и знам дека врз неа имаше голем притисок, така што само излегов и го удирав топчето и тоа многу добро го правев“, рече Ивановиќ. Вилијам отки дека играла со повреда на грбот и дека малку недостасувало да се повлече од Отвореното првенство на Австралија. Додала дека морала да зема јаки лекарства и оти отежнато се движела, но својот пораз не го ...
сите 25 | | | веќе видена

Жириновски воведува „стандарди за секс“ за членовите на својата партија! Лидерот на руската Либерално-демократска партија Владимир Жириновски изјави во Москва дека членовите на неговата партија веќе преминале на вегетаријанска исхрана, како и тоа дека оваа година ќе им воведе „стандарди за секс“. „Што поретко, тоа подобро – три до четири пати годишно е доволно“, вели Жириновски во врска со споменатата „стандардизација“ во партијата, на чии членови, според негови зборови, им е забрането да пушат, да пијат и да јадат месо.„Тоа се правилата со кои влеговме во 2014 година“, изјави Жириновски. Руските медиуми објавуваат дека Жирионвски во обраќањето во Думата предложил забрана на телевиско прикажување на некои од култните руски филмови бидејќи во нив, според него, се пропагира алкохолизам. „Тоа е иронија на нашата култура. Дедо Мраз пијан, Снежната кралица-пијана, полицајците пијани, возачите-пијани, а тогаш ние се чудиме на односот кон нашата земја“, рече Жириновски. Нешто подоцна, заменикот на ...
| | веќе видена

Запалива бомба експлодираше пред канцеларијата на министерот за внатрешни работи Грчката полиција соопшти дека мала запалива бомба експлодирала синоќа пред приватната канцеларија на министерот за внатрешни работи, предизвикувајќи помала материјална штета. Во соопштението на полицијата се вели дека во експлозијката немало повредени и се додава дека во домашна експлозивна направа била адетонирана синоќа надвор од четирикатната канцеларија во центарот на Атина која ја се користи Јанис МИхелакис. Засега никој не презеде одговорност за инцидентот. Слични напади, со користење на едноставни бомби направени од поврзани плински канистри за кампување, вообичано без извршувани од страна на мали анархистички групи кои протестираат против владините социјални и економски политики. Грција е во средиште на најлоша финансиска криза во последниве децении, со рекордно високо ниво на невработеност и шест години рецесија.
| | веќе видена

Љубовни афери на светските државници Претседателите и премиерите во светот, како Бил Клинтон и Никола Саркози, беа приморани јавно да објаснат, па дури и да им се извинуваат на своите нации за љубовните афери, додека актуелниот француски претседател Франоса Оланд избра да го одложи ветувањето дека наскоро ќе ја разјасни својата брачна состојба. Оланд вчера призна дека минува низ „болен“ период со својата партнерка Валери Трирвајлер по откритието на медиумите за неговата врска со една актерка. Оланд ја одржа својата редовна полугодишна конференција за новинари во Елисејската палата во сенка на скандалот за неговата врска со актерката Жили Гаје и заминувањето на неговата партнерка Валери Трирвајлер во болница поради шокот. Францускиот претседател одби да каже дали и натаму живее со својата партнерка и дали таа е и натаму првата дама, но вети дека ќе ја разјасни својата приватна состојба пред да замине во посета на САД на 11 февруари. По аферата со Моника Левински, тогашниот американски претседател Бил ...
сите 3 | | | веќе видена

ВИДЕО: Професрока донираше бубгрег на својата ученичка Професрока по физичко воспитување од Колорадо Џен Скали на една од своите ученички и стана поверќе од ментор и учител. Таа минатата недела и го донираше својот бубрег. Идентитетот на девојката нема да биде откриен, но Скали раскажа дека и таа го носи истото име како и нејзината омилена тетка која починала од рак. Кога слушнала дека девојката има здравствени проблеми и оти и е неопходен бубрег, открила дека таа е совршениот донор и сите нешта одлично се совпаднале. „Додека ми говорепе што се случува, сосем јасно можев да го слушнам гласот кој ми порачуваше: Ти ќе и го дадеш бубрегот“, вели професорката. Трансплантацијата била извршена минатата нмедела, па оваа фантастична професорка је очекуваат околу три недели заздравување.
сите 3 | | | веќе видена

Апел за помош на болно дете Бојан Ѓуревски, стар седум и пол години, има тешка болест на цревата, која секојдневно му го загрозува животот. Лекарите советуваат оти е потребно тој да замине на испитување и третман, во единствениот за таа намена подготвен центар, во Детската Болница во Синсинати, САД. На Бојан му е неопходна финансиска помош и оттаму апел за хуманост и донации. Донирањето може да се изврши на сметки на НЛБ Тутунска Банка Скопје: - Трансакциска сметка на име Ѓуревски Бојан: 210-5016576432.34. - Жиро сметка Бојан Ѓуревски - донации : 210700000612012. Или на телефоните: 075-143-350 ( 100 денари – само за корисниците на ONE). 077-143-772 ( само за корисниците на VIP) 070-143-102 (само за корисниците на T-mobile).
сите 2 | | | веќе видена

Експрерти:Шумахер наскоро треба да го разбудат од кома Седумкратниот светски шампион во Формула 1 Михаел Шумахер кој кон крајот на декември се здоби со тешки повреди на главата при скијање во Франција, наскоро треба да биде разбуден од вештачки поредизвиканата кома, смета шефот на ургентното одделение на клиниката во Хамбург, Хајц Петер Меке. Тој за германскиот весник „Билт“ изјави дека би било добро лекарите наскоро да го разбудат од кома Шумахер. „Што порано го разбудат, порано ќе му се воспостави нормалната функција на организмот, посебно дишењето“, вели професрото Меке. Здравственатѕа состојба на легендарниот возач на Формула 1 е и натаму стабилна, но критична. Шумахер на 29 декември се наоѓа во вештачки предизвикана кома во болница во Гренобл, откако се здоби со тешки повреди на главата при пад на скијање во Франција.
сите 47 | | | веќе видена

Завршена истрагата за трговијата со органи, можно обвинение за поранешни команданти на ОВК? Специјалниот тим на Европската унија, со кој раководи обвинителот Клинт Вилијамсон, ја завршил истрагата за трговијата со органи на Косово, објавија српските медиуми, повикувајќи се на приштинскиот весник „Експрес“. Според пишувањето, обвинението ќе ги опфати поранешните команданти на Ослободителната војска на Косово (ОВК). Приштинскиот весник наведува дека покренувањето обвинение се очекува во првата половина од годинава, а тоа ќе ги „опфати пораншните членови на Главниот штаб на ОВК и пораншните команданти на зоните на ОВК“. Весникот потсетува дека специјалниот тим ја започнал истрагата за трговијата со органи на Косово во септември 2011 година, додавајќи дека сега работата е завршена и оти Вилијамсон го завршил пишувањето на извештајот во кој се наведува дека има доволно основи за покренување обвиненија. Весникот, исто така, наведува дека Вилијамсон нема да биде обвинител во овој случај, бидејќи негова задача ...
сите 17 | | | веќе видена

Словенија приговара на барањето Хрватска да го регистрира „Истарски пршут“ Словенија вложи приговор до Европската комисија на хрватското барање да се регистрира истарската пршута под тоа имe, повикувајќи се на неколку членови од Уредбата за состав на квалитетот за земјоделски и прехрамбени произзводи, а меѓу другото и на делот кој говори за хомонимни имиња. Комисијата во својот одговор на прашањето во што се состои словенечкиот приговор истарската пршута да се заштити со ознака за изворност и географско потекло, а на кој требало да се чека неколку денови, навела дека Словенија се повикала на делот од Уредбата која говори за хомонимни имиња. Тој дел говори дека предложеното име за некој производ не може да биде регистрирано ако во потполност или делумно е хомонимно со името кое веќе се наоѓа во регистерот на заштитени производи, освен под одредени услови. Но, во регистерот заштитени производи Словенија ја регистрирала само Крашката пршута, па може да се заклучи дека тие сакаат да го заштитат името ...
сите 2 | | | веќе видена

Австралија: Лекар извади 2,5 см долга лебарка од уво на пациент Лекар од Австралија со помош на пинцета од увото на пациент изведил 2,5 сантиметри долга лебарка. Хендрик Хелмер, жител на градот Дарвин , отишол на лекар жалејќи се на постојана болка во десното уво . Отоларингологот му направил лаважа со помош на шприц и вода, но тоа не дало никаков ефект. „Нешто ползи внатре!- тврдел Хелмер, на што лекарот му одговорил дека си „вообразува“ . Подоцна истиот ден соседот на Хелмер го однел кај друг лекар , кој се обидел да го извади суштеството што ползело со помош на капки што ги ставил во увото на Хелмер, но така успеал само да го натера инсектот да оди уште подлабоко . На крајот штетникот бил изваден со помош на пинцети. Се покажало дека тоа била лебарка, долга над 2,5 сантиметри . Според зборовите на лекарот, тој никогаш претходно немал искуство со вадење инсекти од нечие уво. А Хелмер, како што пренесува агенцијата БГНЕС, по ваквото морничаво искуство се зарекол дека од сега натаму ќе оди во ...
| | веќе видена

ВИДЕО: Заносна Кубанка предизвикува воздишки кај мажите Заносната млада Кубанка Кети Фереиро е ѕвезда во растеж. Оваа старлета го полни својот профил на Твитер и на другите социјални мрежи со свои секси фотографии, а веќе стекнала десетици илјади фанови ширум светот. Машкиот дел од нејзините приврзаници сметаат дека таа е попривлечна и од Ким Кардашиан. Во видео записот што следува заносната Кубанка не се срами да го покаже најдоброто што го поседува.
| | веќе видена

Уапсени двајца поранешни припадници на српската ДБ за убиство на новинарот Славко Чурувија Поранешните припадници на српската Државна безбедност (ДБ) Ратко Ромиќ и Милан Радоњиќ, осомничени за убиство на новинарот Славко Чурувија, се упасени денеска околу пладне, јавија српските медиуми. Тие, како што јави Б92, даваат изјави во белградската полиција, додека е во тек претрес на нивните станови. Тие се приведени во рамки на истрагата за убиството на Чурувија, што значи дека против нив до сега не било покренато обвинение, што не значи пак дека тоа нема да биде покренато по денешното сослушување. На обајцата денеска им е определен притвор од 48 часа. Овие двајца припадници на српската државна безбедност веќе со години се споменуваат дека биле вмешани во убиството на новинарот Славко Чурувија на 11 април 1999 година во центарот на Белград. Според наводите на срспките медиуми во изминатите денови, осомничени во овој случај се и шефот на ДБ Радомир Марковиќ и припадникот на посебната служба за обезбедување во ...
сите 31 | | | веќе видена

ФИФА забрани натпревари меѓу Косово и репрезентации на поранешна Југославија ФИФА со мали чекори се движи кон целосно признавање на фудбалската репрезентација на Косово, објави хрватскиот интернет портал Индекс. Одборот на ФИФА за итни прашања денеска издаде соопштение поттикнато поради исклучително затегнатата политичка ситуација, барањето на Томислав Караџиќ, претседател на Фудбалскиот сојуз на Србија кој со Косово загуби и дел од фудбалската територија, како и поради притисокот на Хрватска да биде гостин на дебито во Приштина. ФИФА, како што пренесуваат хрватските портали, му дозволува на Косово да одигра пријателски натпревар но без истакнување на знаме и изведување на химна. Исто така се забранува и организирање на пријателски натпревари против репрезентации од поранешна Југославија. Три недели претходно, Приштина ја извести ФИФА за намерата да организира меѓународни пријателски натпревари на домашен терен. Правилата за Косово ќе важат се додека таа држава не биде примена под покривот на ФИФА и ...
сите 7 | | | веќе видена

ФЗОМ: Новини во електронски услуги за фирмите Фондот за здравствено осигурување на Македонија (ФЗОМ) соопшти денеска дека од 1 февруари сите фирми задолжително ќе треба да ги користат електронските услуги - пријава и одјава на здравствено осигурување преку веб порталот на Фондот. Според соопштението на ФЗОМ, 75.000 фирми досега требаше за пријави и одјави на здравствено осигурување за своите вработени и за членовите на нивните семејства да доаѓаат лично секој месец во подрачните служжби на Фондот за здравствено осигурување. Во декември лани, фирмите реализирале 15.000 посети во подрачните служби на Фондот. Од декември минатата година, Фондот пробно започна со електронски услуги за пријава и одјава за здравствено осигурување за сите фирми - обврзници за пресметка и уплата за придонеси. Се овозможи пријава на здравствено осигурување преку веб порталот на Фондот за здравствено осигурување (https://portal.fzo.org.mk). Фондот уверува дека постапката за користење на е-услугите е едноставна. Фирмите треба да ...
сите 20 | | | веќе видена

Комерцијално известување: Василичарско Бинго Бум и Топ 5 во Време за среќа Државна лотарија на Македонија соопшти дека вечерва ќе се одржат специјални празнични кола на игрите на среќа БИНГО БУМ и ТОП 5, направени специјално за големиот празник Василица. Оваа празнична понуда на Лотарија, како што се наведува во соопштението, ќе биде спакувана во емисијата Време за среќа која ќе се емитува вечерва, токму на празникот Василица, стандардно по 20ч. Во ова спесијално Бинго Бум играчите ги очеуваат бројни можности за добивки, меѓу кои се и гарантираната добивка –автомобил Пежо 208 во категоријата ЏЕК ПОТ ДВЕ ЛИНИИ до 90тиот број. Во емисијата Време за среќа вечерва на МТВ1, ќе може да се проследи и празничното коло од најновата игра на среќа на Државна лотарија на Македонија - ТОП 5, кое нуди гарантирана добивка за 5ка од еден милион денари. Уплатата за овие празнични кола на Бинго Бум и за Топ 5 сеуште трае!
| | веќе видена

10 најлуди причини за развод ! Можеби поради поедноставување на целата постапка на разведување, линиите на помал отпор или едноставно на желбата се да биде што е можно побрзо завршено, луѓето најчесто користат флоскули и вообичаени фрази во бараеата што ги поднесуваат до судот. Но тоа не е случај и со следните невообичаени примери. Кај овие луѓе се одело до најситни детали и како причини за растурање на бракот, меѓу другите, биле наведени начинот на јадење грашок, па до прељуба стара 70 години. Последниот пример на бизарни основи за развод пристигнал од Кувајт кога жената се решила да се разведе само една недела по свадбата и тоа поради начинот на кој нејзиниот новопечен сопруг јадел грашок. Неа толку ја нервирал фактот дека избраникот на нејзиното срце не ја користи вилицата при конзумирањето грашок, што решила да поднесе барасе за развод. Мажот, според објаснувањето, јаде грашок така што го зема со леб и директно го става во устата. Речиси секој може да се пофали со некое хоби или страст со која се ...
сите 4 | | | веќе видена

Црното вино-лек за многу болести Алкохолните пијалаци, посебно црното вино, ако се земаат во умерени количини, би можеле да бидат лек против многу болести, тврди новинарот Тои Едвардс кој проучил бројни студии на оваа тема. Во книгата i "The Good News About Booze" тој наведува дека алкохолните пијалаци, а посебно црното вино, можат да бидат одличен лек против настинките, срцевите тегоби, но и за проблеми со либидото. За потребите на книгата, Едвардс проучич бројни студии што се објавени ширум светот, меѓу кои е и истражувањето на научниците од престижниот Универзитет Харвард кои во тек на 12 години следел 12.000 мажи кои боледувале од висок притисок. Резултатите од оваа студија покажале дека мажите кои пијат црно вино во умерени количини имаат помалку изгледи да доживеат срцев удар. Виното штити од појава на рак, е исто така еден од заклучоците на Едвардс. Имено, жените кои секојдневно пијат вино имаат 42 проценти помали шанси да заболат од рак на дојката, додека мажите кои ќе испијат четири чаши ...
| | веќе видена

Триумф на „12 години ропство“ и на „Американска измама“ Филмот „12 години ропство“ е добитник на наградата „Златен глобус“ во категоријата драма, додека „Американска измама“ е награден во категоријата мјузикли/комедии на церемонијата што се одржа синоќа во Лос Ангелес а со која почнува хиливудската сезона на награди чие финале е доделувањето на наградата „Оскар“ на 2 март. „Американска измама“, комедијата за измамници од 70-те години на минатиот век која ја режирал Дејвид Расел, е победник на вечерта со три Глобуси од седум номинации, додека филмот за СИДА „Далас Баерс Клуб“ со Метју Меконахи е добитник на два Глобуси за него и неговиот колега Џаред Лето. Филмот „12 години ропство“ на Стив Меквин, што се заснова на вистинита приказна на слободнен црнец Соломон Нортуп кој бил продаден во ропство, освои само една награда од седум номинации. Филмот не доби ниту една актерска награда иако се сметаше за фаворит во таа категорија. Примајќи ја наградата за најдобра драма, најзначајниот Глобус, Меквин изјави ...
сите 10 | | | веќе видена

За опстанок на Европа се клучни - пчелите! На Европа и недостигаат 13,4 млиони одгледувани роеви со седум милијарди пчели за запрашување на земјоделските култури, оценуваат научниците од универзитетот Рединг во Велика Британија. Според заклучоците на студијата објавена во американското списание „ Плос Уан“ (PLOS One - Public Library of Science), поради се пораспространетото одгледување на маслодајни растенија за биогориво, потребите за запрашување од 2005 доп 2010 година пораснала за пет пати повеќе од размножувањето на одгледуваните семејства пчели. Во половиона од 41 земја што биле испитувани, недостиг од пчели за запрашување на земјоделските култури немаат Франција, Германија, Велика Британија и Италија. Состојбата во Велика Британија е посебно загрижувачка, бидејќи таму преостанале помалку одедна четвртина од бројот на неопходните пчели. Состојбата не е ништо подобра ниту во Франција и Германија, каде има 25 до 50 проценти од неопходниот број пчелини семејства. Затoа земјоделството станува се ...
сите 6 | | | веќе видена

next