еРепортер

Комерцијално известување: Првата Бинго бум премија уплатена во Свети Николе Државна лотарија на Македонија во континуитет ја продолжува својата акција, да ја донесе среќата во секој дом. Спојувајќи ги традицијата со модерното, создадовме нови игри на среќа кои ве водат до бројни стокови и парични добивки од една, но и многу забава од друга страна. Чекорејќи по патот на изненадувањата со кои ги освојуваме срцата на нашите играчи, Државна Лотарија на Македонија ви ја најави новата сезона од играта на Бинго Бум. Во емисијата Време за среќа која секој понеделник ќе се емитува на МТВ1 од 20: 30, покрај можноста нашите играчи да се радуваат на добивките во оваа игра на среќа, оставивме простор возбудата да расте со уште една нова игра која своето прво извлекување го има веќе следниов понеделник 18.11-ТОП5. Првото коло од најновата игра на среќа Бинго Бум со новиот водителски пар, Виктор Петров Викса и Марјана Станојковска, емитувано на 11.11, ја донесе и првата Бинго БУм премија. Во продажното место Венмарк ...
сите 4 | | | веќе видена

Српска Цесна исчезна кај Пакрац Мал спортски авион со двајца патници исчезнал во близина на Пакрац, јавија хрватските медиуми, повикувајќи се на известувањето од Жупанискиот центар од Пожега. Овој центар, според медиумите во Хрватска, претпладнето добил дојава дека исчезнал авион во околината на Пакрац и Липик. Станува збор за Цесна 172 од Србија во која се наоѓале две лица. Исчезнувањето на авионот било забележано на околу 9 милји јужно од Пакрац, над шима, а спасувачки екипи се упатени до таа локација за да се почне со потрага по авионот.
сите 39 | | | веќе видена

Во Италија ограбен банкомат со правосмукалка Досетливи арамии испразнија банкомат во Италија, вшмукувајќи ги парите од него со правосмукалка. Грабежот, како што потврди италијанската полиција, се случил во градот Салерно во јужниот дел на Италија. Банкоматот бил вграден во излог на локална бензинска пумпа. Арамиите со правосмукалка успеале да вшмукаат околу 3.000 евра. Откако го испразниле банкоматот, крадците избегале со автомобил. Полицијата се што успеала да најде пред банкоматот била правосмукалката, која арамиите ја оставиле откако со неа успеале да ја завршат сета работа.
сите 3 | | | веќе видена

Марија Шерифовиќ најавува заминување од Србија? Сето она што ги интересирало луѓето за животот на Марија Шерифовиќ, јавноста ќе има можност да го види и слушне на големото платно и тоа во филмот „Исповед“ (Исповест), кој претставува нејзина автобиографија. Во овој документарец, пејачката, како што објавува порталот „Пресс“ пренесувајќи го текстот на магазинот „Ало“, ја открива и причината поради која таа ќе ја напушти Србија. Иако нејзината популарност значително зе зголемила по натпреварувањето на Евросонг, Шерифовиќ е разочарана бидејќи со тоа, како што открива во документарецот, ништо не добила. Во овој филм таа наведува дека од родната земја си заминува бидејќи поединци ја користеле и неа и нејзините финансии. „Марија долго работеше на овој документарец и е презадоволна со крајниот производ. Филмот опишува одделни сегменти од нејзиниот живот, вклучувајќи го и оној кога победила на еврпското музичко натпреварување“, вели извор близок на пејачката кој имал можност да го види документарецот. Според ...
сите 5 | | | веќе видена

Тина Тарнер се откажа од американско државјанство Легендарната пејачка Тина Тарнер се откажа официјално од американско државјанство, објави весникот " Вашингтон пост", повикувајќи се на американската амбасада во Берн . Пејачката се пресели во Швајцарија во 1995 . На крајот на април оваа година ,74 -годишната Тарнер поднесе апликација за добивање швајцарски пасош. За таа цел, рок дивата мораше да зема приватни часови по германски јазик . Тина Тарнер, како што пренесува агенцијата БГНЕС, неодамна се омажи за германскиот музички продуцент Ервин Бах, кој е 16 години помлад од неа. Според истиот извор, Тарнер 24 октомври годинава во амбасадата на САД во Берн таа потпишала документ со кој се потврдува оти зема швајцарско државјанство и согласно тоа се откажува од американскиот пасош.
сите 23 | | | веќе видена

Нова катна гаража ќе се гради во близина на Зелен пазар Јавното претпријатие „Паркинзи“ на општина центар соопшти денеска дека просторот на јавното паркиралиште „Аутомакедонија“, што се наоѓа помеѓу булеварите „11ти Октомври“, „Кочо Рацин“ и „Мито Хаџивасилев-Јасмин“, е откупен од приватен сопственик. На тоа место, според соопштението, ќе отпочне изградба на катна гаража. Во соопштението не се наведува кој е новиот сопственик на просторот, по кои услови и цена е продадено земјиштето, ниту пак со каков габарит е и кога ќе отпочне и кога треба да заврши изградбата на катната гаража.
сите 12 | | | веќе видена

Архолошки истражувања во реон на Пробиштип-откриени сонди со два културни хоризонти Тимот од археолози при Музејот на Македонија ги заврши археолошките истражувања на локалитетот Вршник во близина на с. Пишица, веднаш до магистралниот пат Штип-Пробиштип. Во текот на истражувањата, како што соопшти Министерството за култура, бил пронајден движен археолошки материјал - керамика од мешан карактер, керамика работена на грнчарско колце и рачно работена керамика која, според своите карактеристики, може да се поврзе со македонско-хеленистичкиот период, додека откриената рачно работена керамика, според своите карактеристики, се поврзува со раното железно време. Во откриените сонди се забележани два културни хоризонта. Помладиот е од македонско-хеленистичкиот период, кој делумно го девастирал постариот хоризонт од раното железно време. Од помладиот хоризонт се зачувани архитектурни структури на некоја помала населба која, најверојатно, постоела кратко време, што се потврдува со еднослојноста на оваа населба. ...
сите 2 | | | веќе видена

Уште 20 артефакти пријавени за украдени од Музејот на Македонија Вкупно 80 парчиња артефакти со непроценливо историско и културно значење за земјата се сметаат за украдени, откако кустоси пријавиле дека од депото недостигаат уште 20 артефакти. Министерството за внатрешни работи потврди дека тројца кустоси пријавиле дека им недостигаат уште дваесетина предмети, пребарувајќи по збирките за кои се одговорни. Полицијата се уште не утврдила кога се случила кражбата и кои се сторителите. Во досегашната истрага полицијата не утврдила дека некој насилно влегол во Музејот или во депото каде се чувале артефактите кои сега ги нема. Полицијата сè уште не може да излезе со детали и сознанија дали некој од вработените во музејот сам или организиран во група ги изнесувал артефактите со непроценливо богатство надвор од музејското депо. Кражбата беше пријавена минатата недела кога двајца кустоси од Музејот утврдиле дека 60-тина артефакти недостасуваат од збирките коишто ги должеле. Станува збор златни обетки, ...
сите 12 | | | веќе видена

Комерцијално известување:Рекордни 50 илјади евра за шест погодоци отидоа во Делчево Премијата Џокер со шест погодоци, вредна рекордни 3.003.077,00 денари, односно близу 50.000 евра, замина за Делчево. Добитничка на премијата од 88 коло на НОВОЛОТО 7/34 е Катерина Атанасовска од Делчево. Катерина е редовен играч на игрите на среќа на Државна лотарија на Македонија, а својата уплата ја направила во продажното место Вера НБ во Делчево на првиот ден од ноември, без поголеми очекувања, пред да замине на работа. Уплатила две комбинации на Новолото и една комбинација Новолото Џокер за вкупен износ од 50 денари. Според податоци на Лотарија, Делчево се покажа како место каде играчите имаат најголем потенцијал за ловење на оваа премија. Претходно, во 18 коло имаше добитник на поединечната добивка Новолото Џокер, премија која тогаш беше вредна 600.000, 00 денари. Вечерашното издание на 91 коло од НОВОЛОТО повторно ќе ги радува сите кои ќе се обидат да ја измерат среќата во нивниот избор на бројки. Фондот за ...
сите 2 | | | веќе видена

Швајцарија ги забрани електронските цигари во јавниот превоз Швајцарија од почетокот на декември ќе ја забрани употребата на електронските цигари во јавниот превоз, соопштија денеска операторите на јавниот превоз. Од 15 декември, сите оние кои ќе користат електронски цигари во јавниот превоз ќе бидат казнети со 25 швајцарски франци ( 20 евра), изјави портпаролот на синдикатот на јавните превозници за швјацарската агенција АТС. Одлуката за изрекување казни за употреба на електронски цигари во јавниот превоз е донесена поради тешкотии што ги имале инспекторите при разликувањето на електронските од обичните цигари. Според швајцарските закони, продажбата на електронски цигари не е дозволена, но се толерира нивниот користење. Сојузната агенција за здравје бележи зголемена употреба на електронските цигари во последно време. Нивната употреба во ресторани за сега не е законски регулирана.
сите 5 | | | веќе видена

ВИДЕО: Снимен нов облик на живот на Марс? Вселенското возито „ Кјуриозити“ (Curiosity) ја прикажа снимката на ново вселенско битие од црвената планета Марс. Иако критичарите велат дека станува збор само за обичен камен, сепак не е мал бројот на оние клои веруваат дека навистина е откриен нов облик на живот. Дали станува збор за Марсовец или само за обичен камен, проценете сами!
сите 8 | | | веќе видена

Украдени икони од Македонија пронајдени во подрум во Тирана Украдени икони од Македонија биле откриени во подрум на колекционер од Тирана, јави албанската агенција Балканвеб, повикувајќи се на извор од државното јавно обвинителство. Иконите, како што пренесува агенцијата Макфакс, биле пронајдени во подрум на куќата на Ѓерѓ Тимо во главниот град на Албанија. Тимо, според овие извори, изјавил дека тој како колекционер иконите украдени од Македонија ги купил од непознати лица. Тимо и Арбен Спихо, еден од вмешаните во кражбата на икони од македонските цркви, беа притворени во акција со кодно име „Икони“ што ја водеше албанската полиција.
сите 3 | | | веќе видена

ВИДЕО:Вака звучи „Зеница блуз“ од „Забрањено пушење“ кога ја пеат Американци Двајца музичари од Тексас, Дарин Кобетиќ и Ким Симсон решија да го сниман главниот хит на антологиската сараевска група „Забрането пушење“ („Забрањено пушење“). Во описот под видеото што го објавиле на Јутјуб (YouTube) напишале дека тоа е „фолк/blues верзија на босанската поп песна која е објавена во 1984 година во Сараево“. За својата обработка на песната до сега добиваат само позитивни коментари. Послушајте ја како звучи.
сите 2 | | | веќе видена

„Интел“ во Србија планира изработка на мобилен телефон со име „Тесла“ Наредната година во Србија треба да започне производство на мобилен телефон кој би се нарекувал „Тесла“, а за почеток би бил произведен во серија од 50.000 парчира, изјави претставникот на „Интел“ Џон Дејвис. Станува збор за домашен телефон со домашна цена, вели Дејвис, кој имал средба и со српскиот премиер Ивица Дачиќ. „Нашиот план е да се произведе мобилен телефон во Србија. Треба да избереме кој би бил тој телефон како модел, по која цена би се продавал со софтверот на „Интел“. Тоа секако би бил домашен телефон, со домашна цена“, изјави Дејвис во интервју за српската национална телевизија. Според него, технологијата за камера би ја дизајнирфале софтверски инженери во Србија и сите би имале полза од тоа. Кога станува збор за висината на инвестицијата, Дејвис предочува дека не станува збор за долари, туку за подигање и изградба на капцитети, а во Србија, конкретно за ангажирање на домашни стручњаци, зголемување на вработените и за ...
сите 2 | | | веќе видена

КОСОВО: Уапсена група поврзана со Ал Каеда? Косовоската полиција уапси шестчлена група Албанци за кои се сомнева дека подготвувале терористички напад во Гњилане и на езерото Грмија во Приштина. Членовите на оваа група, како што јавуваат српските медиумиу, се сомничат за поврзаност со Ал Каeда. Еден од уапсените војувал во Сирија. Во нивните куќи при апсењето бил најден арсенал оружје. Според медиумите, неколку месеци пред акцијата на полицијата биле прислушувани телефоните на осомничените за планирање на терористичките напади. Оваа група главн ја сочунуваат млади луѓе од Приштина и Гњилане. Според албанскиот весник „Зери“, минатата недела некои од членовите на група се состанале во близина на езерото Грмија, каде, како се сомнева полицијата, подготвувале извршување на терористички напад. Исто така, постојат сомневања дека претходниот ден двајца припадници на истата група извршиле напад на двајца американски државјани. Според медиумите, во акциите што биле изведени во Приштина и Гњилане, биле уапсени ...
сите 16 | | | веќе видена

Ѓоковиќ го намали заостатокот во однос на Надал Најдобриот српски тенисер Новак Ѓоковиќ го намали заостатокот во однос на прворангираниот Шпанец, Рафаел Надал на најновата АТП ранг листа. По триумфот на завршниот мастерс во Лондон синоќа, Ѓоковиќ собра 12.110 поени, само 910 помалку во однос на Надал. Српскиот тенисер до крајот на сезоната нема да може да го престигне Надал, но ќе може да ја намали разликата за уште 200 поени, под услов да забележи две победи во финалето на Дејвис купот против Чешка. Трет на листата е и натаму Шпанецот Давид Ферер со 5.800 поени, а по него следат Британецот Енди Мареј и Аргентинецот Хуан Мартин дел Потро, додека Швајцарецот Роже Федерер се врати на шестото место пред Чехот Тмоаш Бердих. Од останатите српски тенисери, Јанко Типсаревиќ ја задржа 36 позиција на светот со 1.130 поени, додека Виктор Троицки, и покрај суспензијата, повторно напредуваше за едно место и сега е 76 тенисер на светот со 660 поени.
сите 22 | | | веќе видена

Силно невреме ја зафати Хрватска, загина еден маж Оркански ветер од синоќа ја зафати речиси целата територија на Хрватска, предизвикувајќи проблеми во сообраќајот, а во невремето загина еден маж, врз кого се урнало дрво. Силниот ветер проследен со обилни дождови, како што јавуваат локалните медиуми, буквално носел се’ пред себе. Најчеста слика во главниот град Загреб се искорнати дрвја, паднати врз автомобили, како и паднати електрични столбови. Во големото невреме загина 46 годишен маж од вараждинската жупанија, врз кого се урнало дрво. Големото невреме го погоди и северниот дел на Хрватска, особено Риека, каде силниот ветер успеал да подигне еден пожарникар од земја и да го фрли на една од блиските згради, но то поминал без сериозни повреди. Временските услови, според метеоролозите, ќе се стабилизираат во наредните 24 часа. Силни ветрови и во текот на овој ден ќе дуваат долж Јадранското крајбрежје, а од северниот дел на Хрватска, силниот ветер се спушти и кон Далмација. Подобрување на времето ќе има во ...
сите 7 | | | веќе видена

Копија од тестаментот на Наполеон продадена за 357.000 евра Копија од тестаментот на Наполеон е продадена за 357.000 евра на лицитација во аукциската куќа „Друо“ во Париз. Во агенциските извештаи не се наведува името на новиот сопственик на документот. Француските историчари потсетуваат дека Бонапарта многу стравувал поради можност тестаментот да му го уништата Англичаните. Затоа, копија со широки дополнувања, со која значително биле сменета содржината на оригиналниот текст на тестаментот на Наполеон Бонапарта била направена на островот Света Елена во април 1821 од неговиот помошник грофот Де Монтолон . Документите, вклучително и оној продаден на аукција во Париз, биле напишани со истото пенкало, со исто мастило, на истата хартија кои ги користел поранешниот император. Во тестаментот Наполеон наведува дека сака да биде погребан на брегот на реката Сена, „блиску до неговиот толку сакан француски народ“. Копијата од тестаментот била користена за правни цели. Де Монтолан, на пример, ја искористил при ...
сите 2 | | | веќе видена

Тешка кражба во Музејот на Македонија – од депо украдени златни предмети Златни предмети чија количина и вредност дополнително ќе се утврдува, се украдени од депото на Музеј на Македонија во Скопје, потврди полицијата. Од Министерството за внатрешни работи соопштија дека во полициската станица на Бит пазар вчера бил пријавен упадот во Музејот, но оти се` уште не е утврдено времето кога е извршена кражбата од депото на Музејот. Вредноста и количината на предметите дополнително ќе се утврдува, како и периодот во кој е извршена тешката кражба Полицијата работи на расчистување на случајот. Директорот на Музејот на Македонија Дарко Кржовски за НОВА ТВ изјавил дека објектот бил чуван од Агенција за обезбедување, но одбил да одговори на прашањето дали се осигурани украдените предмети. Тој најавил дека со сите детали ќе излезе по истрагата на полицијата.
сите 57 | | | веќе видена

Половина од младите во Македонија посакуваат столче во администрацијата Речиси половина од младите во Македонија себе си во иднина се гледаат вработени во администрацијата. Но, сепак, поголем е бројот на испитаниците кои сакаат да најдат работа во приватна компанија Ова го покажаа резултатите од анкетата што јка спроведе тим на порталот Факултети. Мк Во анкетата што ја направи порталот на интернет ја спровел во период од 26-ти октомври до 5-ти ноември,,на прашањето "Во која македонска компанија би сакале да работите?" одговор дале речиси 3.000 лица. На прашањето дали би сакале да работите во приватна компанија или во државна администрација, одговорите се поделени. Речиси половината од анкетираните, односно, 48 насто одговориле дека сакаат да работат во државна администрација, наспроти 52 проценти кои сакаат да работат во приватни компании. Листата беше составена од 200 најуспешни компании во Македонија за 2012-та година, а според одговорите на испитаниците, редоследот е следен:T-mobile 11%, ...
сите 2 | | | веќе видена

next