еРепортер

Ураинскиот парламент не дозволи Тимошенко да се лекува во странство Украинскиот парламент го одби законот со кој на поранешната премиерек Јулија Тимошенко требаше да и биде овозможено да се лекува во странство. Законот не го мина гласањето во парламентот бидејќи не го поддржа мнозинската партија на претседателот Виктор Јанукович. По завршувањето на гласањето од страната на опозицијата се слушнале извици „Срамота!“ Со ваквиот исход со кој на Тимошенко требаше да и биде овозможено да биде пуштена на слобода и да замине на лекување во странство, Украина го загрозила потпишувањето на Спогодбата за придружување и слободна трговија со Европската унија. Овој договор Украина требаше да го потпише на самитот на ЕУ наредниот месец во Вилнус. Прифаќањето на законот и пуштањето на Тимошенко на лекување во Германија беше главниот услов на ЕУ за потпишување на историскиот договор со Украина. Официјален Киев на ова се обврза пред еден месец, што го потврди и ќерката на Јулија, Јевгенија Тимошенко. И поранешната ...
сите 64 | | | веќе видена

Турција и Грција во кавга за Света Софија Турција и Грција и денеска продолжија со размена на остри изјави по повод можна промена на намената на еден од најубавите симболи на Истанбул, Аја Софија (Света Софија). Турското министерство за надворешни работи соопшти дека земјата „нема што да научи“ од Грција кога е во прашање слободата на религијата, јавуваат западните агенции. Во соопштението од Анкара се наведува дека „на сите им е добро познат неповолниот однос на грчката влада кон културните добра од Отоманската епоха и местата за молитва“. Агенцијата Франс Прес потсетува дека грчкото министерство за надворешни работи претходно остро реагирало на изјавите на турските официјални претставници за можно претворање на музејот во храмот Аја Софија во џамија. Официјална Атина таквите изјави ги оквалификува како анахронизам и изрази неверување дека изјавите доаѓаат од земја која тежнее кон полноправно членство во Европската унија. „Повторените изјави на високо рангирани турски официјални претставници за ...
сите 11 | | | веќе видена

НАСА распиша конкурс за вселенска такси служба И покрај неизвесноста со буџетот, НАСА упати повик за комерцијални понуди за превоз на астронаутите на Меѓународната вселенскла станица како обид до 2017 година да се разбие рускиот монопол на превозот. САД од „пензионираните“ три шатли во 2011 година поради високите трошоци за одржување и безбедносни прашања, сега немаат сопствен начин за превоз на астронаутите. Руските услуги за превоз ја чинат НАСА повеќе од 60 милиони долари по лице. Комерцијалната прогама на НАСА би требало да одговори на прашањата на трошоците, но и на безбедноста на превозот, а при тоа би им овозможил на астронаутите повторно да полетуваат од американска територија во вселената. Агенцијата би сакала да го осугури превозот на комерцијална основа пред крајот на 2017 година, за да може на секои шест месеци да праќа членови на екипажот во вселенската станица. Со новиот конкурс се бара поднесување на конечен дизајн и планови за развој, финално тестирање, проценка и потврда на системот ...
сите 4 | | | веќе видена

Леонардо ДиКаприо во акција на заведување на Миранда Кер Веста дека топ моделот Миранда Кер и актерот Орландо Блум се разведуваат дојде и до Леонардо Ди Каприо кој не чекал ниту минута да ја повика секси ангелката на спојка за да ја утеши. Само неколку недели откако Миранда Кер и Орландо Блум соопштија дека се разведуваат, славниот женкар и заводник – Леонардо ДиКаприо ја повикал славната ангелка на Victoria's Secret да излезат. ДиКаприо и Кер биле видени во текот на викендот во друштво на вечера во Лас Вегас. Американските медиуми јавуваат дека обајцата „изгледале како супер да се забавуваат“. Дошле со многу пријатели на вечера, а главна тема им бил лудиот тулум од претходната вечер, изјавил извор близок на обајцата. Леонардо ДиКаприо беше во врска со бројни убавици, главно топ модели и манекенки како Бар Рафаели.
сите 4 | | | веќе видена

Светот го одбележува Меѓунардниот ден на детето Светот денеска го одбележува Меѓунардониот ден на децата. Денешниот ден пред се се однесува на донесувањето на Меѓународната декларација за правата на детето која што беше изгласана од државите-членки на ООН на 20 ноември 1959 година како необврзувачки документ за 30 години подоцна да биде донесена Конвенцијата за правата на детето во 1989 година и подоцна донесувањето на трите Опционални протоколи со кои државите се обврзуваат да ја унапредат и зацврстат националната правна рамка во насока на обезбедување подобри услови и заштита на децата на одредена територија. Потребата од заштитата на правата на децата произлегува од фактот дека тие претставуваат високо ранлива општествена група која што лесно може да биде изложена на злоупотреба и насилство. Согласно ООН, децата се изложени на насилство, експлоатација, виктимизација од страна на возрасните секојдневно но и на глад, болести и недостаток на социо-економски услови за здрав и активен живот во државите ...
сите 3 | | | веќе видена

Првата дама на САД вети дека повеќе нема да носи шорц Првата дама на САД Мишел Обама вети дека повеќе нема да носи шорц кога патува со службените авиони на американскиот претседател, бидејќи кога тоа еднаш го сторила – предизвикало „огромна бура“ и негодување кај јавноста. Мишел Обама, која во светот на политиката и воопшто се смета за модна икона, ветувањето го дала одговарајќи на прашање на ТВ БЕТ кое е нејзиното најголемо модно промашување поради кое најмногу жали. Мишел изјавила дека е се уште задоволна со својот стил на облекување, но оти „понекогаш заборава дека е прва дама, па облекува куси пантолани“. Таа потсетила на првиот семеед одмор откаког дошла во Белата куќа, кога во август 2009 година го посетила Големиот кањон. Тогаш нејзиното појавување во шорц при излез од претседателскиот авион „ја шокираше американската јавност“, а таа, како што рекла, само мислела „па ние сме на одмор“!
сите 7 | | | веќе видена

Силно Југо беснее на Јадранот – ветерот урива стебла, брановите потпуваат бродови Невреме што го следи силно „Југо“ го погоди јужниот и среден Јадран, јавуваат хрватските медиуми. Во Шибеник ветрот урива стебла, а на Хвар високите барнови потопиле две бротчиња. Во овој дел на Јадранот, поради силното југо во прекин се и брзо-бродските и катамарански линии . Југото предизвика големи штети на Хвар каде високите бранови на брегот исфрлаат големи камења. Најсилен удар на југото е измерен на островот Мљет – 50 јазли, односно 25 метри во секунда. Метереолозите прогнозираат дека ударите на југото во вој дел на Хрватска подоцна попладнево ќе се намалат.
сите 7 | | | веќе видена

JP Morgan казнет со рекордни 13 милијарди долари Американската банка JP Morgan Chase, се согласи во договор со американските регулатори да плати рекордни 13 милијарди долари казна поради измама на инвеститорите за време на кризата на пазарот за недвижности. Ова е највисоката паричниа казна што американските регулатори кога било и ја определиле на некоја корпорација. Банката признава дека измамила јавноста, но соопшти дека дека не ги прекршила американските закони. "Задоволни сме шпто успеавме да ја заклучиме оваа голема работа", рече Џејми Дајмон, првиот човек на JP Morgan Chase. Според постигнатиот договор, на сопствениците на недвижности кои биле оштетени со мамењето на банката JP Morgan Chase ќе им исплати околу четири милијарди долари. Дополнителни седум милијарди долари банката ќе исплати во рамки на спогодбата што ја постигнала со сојузните и властите на одделни сојузни држави во случаите со хипотекарните обврзници што JP Morgan Chase ги продавала. Дел од оваа сума ќе оди кај инвеститорите кои ...
сите 3 | | | веќе видена

Познати 30 од 32 учесници на Светското првенство во Бразил По реванш-натпреварите што се одржаа на европскиот и африкани бараж за пласман на Светското фудбалско првенство следната година во Бразил, познати се 30 од 32 учесници. Тоа се Холандија , Италија, Белгија , Германија, Швајцарија , Шпанија, Англија, Русија, Босна и Херцеговина , Хрватска, Грција , Португалија, Франција (Европа), Јапонија, Австралија , Иран, Јужна Кореја (Азија) , Бразил ( домаќин) Аргентина , Колумбија, Чиле, Еквадор ( Јужна Америка ), САД , Костарика, Хондурас ( CONCACAF ), Нигерија, Брегот на Слоновата Коска, Камерун , Гана и Алжир ( Африка). Другите двајца патници во Бразил ќе биде познати по реваншот на интерконтиненталниот бараж, а тоа, сосема извесно ќе бидат Мексико и Уругвај. Мексиканците во првиот натпревар дома ја победија Океанија, репрезентацијата на Нов Зеланд со 5-1, додека Уругвајците како гости убедливо го поразија претставникот на Азија, селекцијата на Јордан со 5-0 . Жребувањето на групите на фудбалскиот ...
сите 35 | | | веќе видена

Децата кои користат уреди на допир можат да имаат проблеми со прстите Децата кои користат таблет сметачи и „паметни“ телефони имаат зголемен ризик за проблеми со прстите и рацете. Експертите тврдат дека овие деца не ги развиваат мускулите и оти тоа може да придонесе за сериозни нарушувања на прстите и рацете. Линдзи Марзоли од американскиот Центар за учење и терапија наведува дека децата кои користат таблети и „паметни“ телефони го губат интересот за активност покрај молив и хартија и на тој начин доаѓа до слабеење на мускулите на прстите и рацете. Тимоти Доран од медицинскиот центар во Балтимор свртува внимание на пречки во развојот на децата кои таблетите и смарт-телефоните ги користат по три-четири часови дневно. Лорна Тејлот наведува дека напредокот во технологијата и модерниот начин на живот негативно влијаат на мускулниот и скелетен развој на децата. Таа предупредува на тоа дека децата овие уреди не би требало да ги користат повеќе од два часа дневно, како и на тоа дека децата помали од две ...
| | веќе видена

„Ер Србија“ купува десет нови авиони „Ер Србија“, компанијата што го наследи некогашниот ЈАТ, соопшти дека купува нови авиони. Десет нови воздухоплови од новата генерација „А320нео“ ќе бидат испорачани во периодот меѓу 2018 и 2020 година, е соопштено на воздухопловната изложба во Дубаи. Цената на авионите на пазарот, како што пренесува онлајн порталот „Пресс“, надминува цифра од милијарда долари, но бидејќи се нарачани како дел од големата нарачка на партнерската компанија „Етихад од Абу Даби, цената ќе биде пониска. Освен тоа, „Ербас“ прифаќа за плаќање да се користи и депозит кој уште од 1998 година бил уплатен за обнова на флотата на ЈАТ. Десетте нови летала треба да ги заменат авионите што моментно се изнајмуваат за постепено да се „пензионираат“ сите постоечки авиони од типот „боинг 737“ кои летаат веќе четвртина век. Со оваа нарачка се исполнува целта на новото раководство „Ер Србија“ да стане авио-компанија од светска класа, бидејќи таа ќе биде прврата во регионот која има ваква современа и ...
сите 4 | | | веќе видена

Мики Маус наполни 85 години Херојот на цраните филмови на Волт Дизни - Мики Маус наполни 85 години. Дизни го создаде глушецот како омилен лик на децата и возрасните со идеја да го престори во антропоморфно суштество, кое изобилува со ѓаволштини и наивен шарм на Чарли Чаплин. Мики Маус станува хит од своето прво појавување во филмот „Паробродот Вили“, што беше емитуван во кината на 18 ноември 1928 година, како прв звучен цртан филм. Мики Маус е единствениот лик од цртаните филмови, кој има своја ѕвезда во Булеварот на славните во Холивуд.
| | веќе видена

Камилите ја пијат водата на Австралија Камилите што се пренесени во Австралија нанесуваат сериозна штета на екосистемот на Зелениот континент, бидејќи нивните стада ја пијат водата од артеските бунари, осудувајќи ги другите животински видови на страдање. Камилите беа пренесени во Австралија во XIX I XX-от век . Тие биле користени главно за транспорт на стока, но, како и повеќето увезени животински видови во Австралија, тие главно негативно влијаат врз локалната флора и фауна. „Штетите што камилите ги нанесуваат се поголеми отколку што мислевме порано. Нивните стада буквално ја исцрпуваат сета вода од артескитѕе бунари во време на суша. Дури и да остане малку вода, по камилите изворите обично пресушуваат . Нема сомнежи дека камилите пијат многу вода, а остатокот се претвора во кал. Дури ни рибата не може да преживее" , изјави Јан Фергусон, директор на австралиската невладина организација „Ninti One“ Тој посочува дека камилите имаат навика да скитаат и на патиштата , создавајќи им проблеми за возачите и ...
| | веќе видена

Од Музејот на Македонија украдени 166 вредни артефакти Над 160 артефатки со непроценлива вредност за културното наследство на Македонија се украдени од Музејот на Македонија, објави денеска полицијата. Министерството за внатрешни работи потврди дека според последниот попис на предметите што се водат за исчезнати од депото на Музејот на Македонија недостасуваат вкупно 166 предмети кои датираат од IV век, а кои се ископани од археолошките локалитети Стоби и Исар Марвинци. „Скандалот ескалира и добива огромни пропорции“, изјави Иво Котевски, портпарол на МВР. Од пописот се открило дека недостасуваат дури 166 вредни артефакти, двојно повеќе од она што било утврдено по првата пријава за исчезнатото археолошко богатство пред две недели . Котевски соопшти дека полицијата е на терен и оти ќе продолжи со испрашувањето на вработените во Музејот на Македонија, кои ќе бидат подложени и на полиграфски тестирања. Полицијата се сомнева дека се работи за сериозно организирана група и дека повеќе лица се инволвирани ...
сите 18 | | | веќе видена

Што се треба да се знае за уништувањето на сириското хемиско оружје во Албанија! Албанија веќе најави дека на нејзина територија може да биде уништено хемиското оружје од Сирија и покрај бранот силни протести како кај домашната јавност, така и во соседството. Западните агенции веќе анализираат дека се уште не е докрај јасно зошто оваа мала сиромашна балканска земја, со историја на турбуленции е прифатена како избор за операцијата, како ќе биде уништено хемиското оружје и колку тешко и со каков ризик е неговото уништување. Сирија, според проценките, поседува над 1.000 метрички тони хемиско оружје, нервни агенси и хемиски состојки што можат во даден момент да се измешаат и да произведат токсични агенси. Според анализите, постојат два основни методи за уништување на хемиското оружје – хемиска неутрализација и уништување по пат на горење. За обете постапки се потребни најпогодни специјализирани објекти. Ако се избере методот на горење, тоа значи дека е потребен објект кој обезбедува да се постигнат ...
сите 67 | | | веќе видена

Мајка пријавила силување на 11-годишно девојче кое било во љубовна врска Мајка од Битола пријавила во тамошната полиција дека нејзината 11-годишна ќерка била повеќе пати силувана. Битолската полиција ја потврди пријавата, но не открива детали за случајот. Електронското издание на „Нова Македонија“, повикувајќи се на свои извори, објави дека девојчето веќе подолго време било во љубовна врска со момче, кое е на возраст од 16 години. Според овој извор, девојчето во придружба на две полицајки било донесено во Клиничката болница во Битола на преглед , при што гинекологот не утврдил никакви траги на насилство. Иако, во Клиничката болница во Битола не сакале за весникот да дадат каква било информација за случајот, сепак , според нивни извори на кои се повикуваат, бил извршен детален гинеколошки преглед и не биле пронајдени траги на сексуален однос. СВР Битола сега ја проверува изјавата на мајката.
сите 3 | | | веќе видена

Британците во паника поради продажба на посмртната маска на Наполеон Гипсeната посмртна маска на Наполеон е продадена за 175,000 фунти на купувач надвор од Велика Британија, па оттаму британското министерство донело одлука за забрана на извоз на оваа вредна маска. Оваа маска одамна ја купил потомок на братот на вистинскиот сопственик на маската, свештеникот Ричард Бојс. Тој бил свештеник на Света Елена каде францускиот император умрел. Маската од Наполен на смртната постела ја земал британскиот хирург Френсис Бартон. Одлуката за забрана на извозот британските власти ја донеле за да се оневозможи маската да ја купи некој надвор од Велика Британија. „Чувството дека сте во близина на таква маска е неверојатно. Можеме да го видиме самиот Наполеон, неговата харизма, дури и смртта“, изјави Лесли Вебстер, членка на владиниот Одбор која го советувала министерот за култура Ед Ваизеј да донесе таква одлука. Доколку се пронајде таков купувач од Британија, тој има рок до 14 јануари 2014 година да уплати износ од ...
сите 3 | | | веќе видена

МРТВ собра 180.500 денари донација за Ацо Богдановски – Конга Македонската радио-телевизија (МРТВ) ќе префрли околу 180.500,00 денари (близу 3.000 евра) на сметка на Ацо Конга како донација за лекување на познатиот македонски музичар. МРТВ соопшти дека според официјалните информации, вкупниот број на СМС пораки кои пристигнале изнесува 3260. Од нив 669 се валидни – пристигнати точно во определениот термин за гласање од 10 минути во рамки на директниот пренос од Скопскиот фестивал. Регистрирани биле пораки пред и по завршување на терминот за гласање, како и огромен број на повторени пораки (од еден телефон гласано е повеќепати). Сите пораки, независно дали се испратени пред или по терминот, или повторени ќе бидат наменети за донација, соопштува МРТВ. Јавниот сервис, воедно, ги повикува сите останати кои сакаат да донираат средства за лекување на Ацо Богдановски – Конга тоа да го сторат тоа до крајот на овој месец на телефонскиот број 14741 достапен од сите мобилни оператори во земјава со истата цена на ...
сите 2 | | | веќе видена

ДОМ протестира против уништувањето на сириското хемиско оружје во Албанија Демократската обнова на Македонија (ДОМ) денеска упати апел до македонската Влада да испрати нота до Владата во Тирана, преку која ќе побара од Албанија да се откаже од намерата за уништување на хемиското оружје од Сирија на нејзино тло. „Апелираме и до сите дипломатски претставници во Република Македонија преку својата дипломатска мрежа да упатат загриженост до своите Влади за можноста од уништување на хемиско оружје на европско тло, а со тоа заеднички да спречиме идна еколошка катастрофа на Балканот“ се вели во соопштението на ДОМ. Оваа партија со зелена опција исто така упати апел и до претставниците на албанската политика и Организацијата за забрана на хемиско оружје, да се откажат од идејата за уништување на 1300 тони сириско хемиско оружје во близината на Елбасан. „Тоа е премногу опасна и сериозна операција и за високо развиени земји, како на пример Норвешка која го одби овој предлог. Во моментов Албанија не може да се ...
сите 149 | | | веќе видена

Слика на Ворхол продадена за рекордни 105 милиони долари Сликата „Несреќа на сребрениот автомобил“ од Енди Ворхол, таткото на поп-артот е продадена на аукција во Њујорк за рекордни 105,4 милиони долари. Со овој износ се урнати сите рекорди што некогаш биле платени за дело на Ворхол. „Несреќата на сребрениот автомобил, позната уште и како „Двојна несреќа“, беше продадена на аукција што ја организираше „Сотбис“. Според агенцијата БГНЕС, името на досегашниот сопственик на делото на Ворхол останало непознато. За него се знае дека тој ја купи „Несреќата“ уште во 1963 година. По аукцијата, не е објавени ниту името на купувачот. Од „Сотбис“ очекуваа ова дело на Ворхол да биде продадено за околу 60 милиони долари, но никој од аукциската куќа не се надевал дека тоа ќе достигне речиси од двојна цена. Досегашната највисока цена што ја достигнало дело нма Ворхол беше неговата слика „Несреќа на зелениот автомобил“ – продадена за 71,7 милиони долари во 2007 година. За најскапа слика на Ворхол се смета „Осумте ...
сите 7 | | | веќе видена

next