еРепортер

Непомирливиот Надал на чекор да го смени Ѓоковиќ Светскиот рекет број два Рафаел Надал направи импресивен пресврт и успеа да се квалификува во полуфиналето на Отвореното првенство во Кина. Со тоа Надал ги зачува шансите да го смени Новак Ѓоковиќ од лидерската позиција на тениската ранглиста, откако успеа да го сврти во своја полза мечот со Фабио Фонини, кој виодеше со еден сет и имаше заостанување од 1-4 во вториот. Шпанецот со неверојатна игра успеа да ги освои наредните пет гема, со што го израмни сетовите. Фонини кој е на 19 позиција на светската ранглиста, поведе и во третиот сет, но популарниот Рафа ги освои сите гејмови до крајот на натпреварот и си замина со заслужена победа. Новак Ѓоковиќ може да остане на врвот на светската ранг листа само ако ја освои титулата и доколку Надал загуби во полуфиналето каде го чекаат Џон Иснер или Томаш Бердих. Надал оваа сеозна нема загубено натпревар на цврст терен.
сите 68 | | | веќе видена

ВИДЕО: Бели лавчиња се родија во Јужна Кореја Посетителите на јужнокорејската зоолошката градина се радуваат на две новороденчиња– младенчиња на бел лав, кои станале дел од семејството бели лавови на 28 август. Лавчињата биле родени во зоолошката градина "Lost Valley" во предградието на главниот град Сеул. Белата крзно на лавовите потекнува од ретка мутација на овој вид. Претставници на сеулската зоолошка градина велат дека во светот има вкупно околу 300 единки бели лавови. Во зоолошката градина во Сеул, како што јавува агенцијата БГНЕС, живеат вкупно шест бели лавови, вклучувајќи ги и двете новороденчиња. "Бели лавови гледам за прв пат. Тие се многу слатки, неверојатни се. Различни се од обичните лавови. Имаат розови шепи и носиња. Крзното им е кадифено бело, како кај овците", изјави возбудениот 13-годишен Јан, кој дошол во зоо-градината само да ги види новите жители. Во моментов малите лавчиња се одвоени од своето семејство затоа што се премногу ранливи. Се хранат со специјално млеко во прав, а ...
сите 2 | | | веќе видена

Клучот за лекување чир на желудникот лежи во компирот Чирот на желудникот би можел да се лекува едноставно со компир, покажа истражувањето што го спроведе Универзитетот во Манчестер. Научниците откриле дека компирот содржи единствени антибактериски моелкули што го лекуваат чирот. Членовите на микробиолошкиот тим сега се надеваат дека супстанцата што ја нарекле “сок од компир“ ќе се најде во производство како диететски производ. Интересно е дека стомачните бактерии не можат да развијат отпорност на сокот од компир, за разлика од антибиотиците, а исто така, овој суплемент не предизвикува никакви несакани последици. Универзитетските научници испитале неколку различни видови компир и го патентирале процесот на цедење на овој неименуван молекул. „Една научничка била на неделн ручек кога бабата на нејзиното момче и кажала дека тие порано користеле компир за да лекуваат чир на желудникот“, изјави Џен Робертс, професор по микробиологија. „Подоцна таа отишла во продавница, купила кеса компири и во ...
сите 10 | | | веќе видена

Вашиот профил на Фејсбук открива какви психолошки проблеми имате!? Убавината на активностите на социјалните мрежи како алатка за психолошка дијагноза лежи во тоа што отстранува некои проблеми врзани за пациентите – пренесување на состојби, мислења и ставови за самиот себе си“, изјави Елизабет Мартин, една од истражувачите, докторант по психологија на Универзитетот во Мисури. Нејзиниот тим спроведе истражување на 200 студенти од кои било побарано да пополнат определени прашалници за да се процени нивната екстровертност, параноја, уживање во социјалните контакти и чудните уверувања - како на пример биле запрашани дали се согласиуваат со тврдењето:„Некои луѓе можат да ме натераат да станам свесен за нив со самото тоа што мислат на мене“. По ова од испитаниците било побарано да се вклучат на Фејсбук, а им било кажано дека ќе имаат опција да ги затемнат деловите од својот профил, пред тие да бидат отпечатени за да можат истражувачите да ги проучат. „Баравме од нив да бидат активни на Фејсбук, за да можеме да ...
сите 2 | | | веќе видена

Владо Цветановски го изгреба вториот голф7 од 7 Брзина Прилепчанецот Владо Цветановски кој живее во охридското село Лескоец е вториот добитник на Голф 7 од најновата инстант- лотарија на Држвна лотарија на Македонија- 7-ма брзина. Премијата што тој ја освои во Инстант лотаријата 7-ма Брзина, му беше доделена токму од среќното место каде тој ја купил грепката, продажното место на НИКОФОН во населбата Ѓорче Петров во Скопје. Само среќа го натерала Владо да ја купи грепката. Тој на пат кон дома, застанал да купи полнач за неговиот мобилен апарат од продажното место на Никофон. Грепките му го привлекле погледот, па се одлучил да купи и две од нив. Не ги изгребал веднаш, тоа го оставил за денот кој носи среќа како датум во неговото семејство. На 18 септември неговата ќеркичка Анастасија наполнила еден месец, а на овој убав датум тој ја побарал раката на својата сопруга, но и нивната свадбена веселба се случила на 18ти септември. Токму поради ова, одлучил да провери дали овој датум ќе донесе уште еден ...
| | веќе видена

Македонската полиција заплени близу 86 кг марихуана Македонската полиција синоќа заплени близу 86 килограми марихуана од Албанија по бркотница на магистралниот пат Скопје – Охрид. МВР соопшти дека еден час по полноќ, полицијата се обидела да запре „Ауди 4“ со охридски регистерски таблилчки во близина на превојот Пресека. Возачот не постапил по наредбите на полицијата, и наместо да застане, свртел полукружно и со голема брзина се упатил кон Охрид каде во близина на селото Ботун, излетал со возилото од коловозот, по што веднаш се дал во бегство. По куса потрага и бркотница возачот бил совладан и уапсен. Лицето е идентификувано како С.А (34) од Струга. Во првичниот исказ тој рекол дека од непознато лице ден претходно набавил марихуана, со намера да ја транспотира до Скопје за што добил парична надокнада во износ од 1.070 евра. Дрогата ја сместил во внатрешноста на возилото и се упатил кон Скопје при што во близина на превојот Пресека, бил пресретнат од полициските патроли. При претрес во возилото ...
сите 8 | | | веќе видена

Кинезите оваа година ќе купат 1.000 тони злато Кина, според предвидувањата, оваа година ќе ја замени Индија како најголем потрошувач на злато и пазарот на скапоцениот метал во таа земја може да надмине 1.000 тони. Ова, како што јавува агенцијата Франс Прес, го предвидува Алберт Чен , директор на Светскиот совет за злато (WGC) . Во светот годишно се тргува со околу 4.400 тони злато – 2.800 тони се ископуваат од рудниците, додека останатите 1.600 тони од овој скапоцен метал всушност се добива со препродажба, односно така што го менува сопственикот. Чен додава дека за напливот на злато на кинескиот пазар придонесуваат агресивно-растечката економија на земјата и немешањето на државата во регулирањето на овие договори. Во Кина во моментов има околу 100.000 продавници на накит кои нудат злато, а 20 банки продаваат златни прачки или тргуваат со хартии од вредност , врзани со курсот на златото. Индија и Кина во моментов практично прават обрт на околу 60 % од светскиот пазар на злато. Во Индија во приватна ...
сите 5 | | | веќе видена

Стегнатиот ремен може да предизвика рак на грлото Носењето премногу тесни ремени го зголемува ризикот од развој на рак на грлото, предупредуваат шкотски експерти. Во истражувањето во кое учествувале 23 доброволци, експертите откриле дека цврсто стегнатиот ремен ослободува гастрична киселина во хранопроводот, која може да предизвика големи штети на организмот. Според истражувачите тоа го зголемува ризикот не само од рак на хранопроводот, туку и до појава на рак на грлото. Ризикот е особено голем кај луѓето со прекумерна тежина кои носат стегнат ремен. Ракот на грлото е реткост во Велика Британија и во повеќе случаи кај луѓе со над 55-годишна возраст. Според статистичките податоци, околу 8.200 лица годишно во Велика Британија добиваат рак на грлото. Најраниот симптом обично е отежнато голтање. Киселината која се одделува при носењето тесни панталони или ремен може да ги оштети клетките во хранопроводот и да ги ја зголеми слободните радикали, со што се зголемува ризикот тие да се претворат во канцерозни ...
| | веќе видена

Ватиканската банка за прв пат објави годишен извештај За прв пат во историјата ватиканската банка го објави својот годишен извештај. Ова е дел од програмата за зголемување на финансиската транспарентност по низата корупциски скандали, што во текот на последното десетлетие ја потресоа Светата Столица. Институтот за верска активност (ИРД) - официјалното име на ватиканската банка - очекува значителни трошоци оваа година поради континуираната реформа , како и поради укинувањето на каматата. Во 2012 ИРД го зголемила профитот за над четири пати до 86,6 милиони евра . Профитот го распоредува Светата столица. ИРД продолжува темелна инспекција на контактите со сите клиенти и подобрување на процедурите, насочени кон спречување на перењето пари, се нагласува во соопштението на ватиканската банка што беше објавено денеска на нејзиниот сајт . Во овој контекст ќе бидат затворени околу 900 сметки, вклучувајќи ги сметките на голем број странски амбасади , пишува весникот "Кориере дела Сера" без да го наведува ...
сите 2 | | | веќе видена

Уапсен лидерот на грчката неонацистичка „Златна зора“ Полицијата за борба против тероризмот го притвори водачот на неонацистичката партија Златна зора Никос Михалолјакос и најмалку уште еден пратеник од партијата под сомневање злосторничко здружување . За ова јавија западните агенции, повикувајќи се на полициски извори. Освен Михалолјакос се уапсени и пратеникот и портпарол на партијата Илијас Касидиарис и двајца други пратеници неонацисти . Врховен суд на Грција издаде потерници за уште најмалку петмина пратеници неонацисти и на десетици членови на партијата. Овој суд ќе ја води и истрагата за неодамнешното убиство на грчкиот рапер од страна на активист на неонацистичката „Златна зора“. Откако пред десет дена беше убиен 34-годишниот музичар Павлос Фисас , грчките власти започнаа голема истрага на активностите на партијата , против кои постојат сомневања дека извршиле повеќе насилства против имигранти и левичарски активисти. Користејќи ја невработеноста и сиромаштијата, што силно ја погодија Грција ...
сите 66 | | | веќе видена

Хју Џекмен не дозволува парите да го сменат Хју Џекмен одбил понуда од 100 милиони долари понудени да ја одигра улогата на врколак во барем уште две продолженија на "X-men". Австралиецот изјави дека бил шокиран од предложениот износ на хонорарот , додавајќиу оти дека нема потреба од овие пари. „Имам повеќе пари отколку што ми е потребно. Често дури чувствувам каење за тоа што сум богат. На светот има толку многу сиромаштија! Затоа ја одбив понудата. Освен тоа веќе сум изморен од улогата на врколак", ги цитирта агенцијата БГНЕС зборовите на Џекмен "Се обидувам да ги воспитувм и своите деца на тие вредности - да не бидат алчни, да се задоволуваат со едноставни нешта. Парите се пари, но не треба да го менуваат човека". Џекмен вели дека се почувствувал за „вистински“ актер дури откако беше номиниран за "Оскар" за улогата во филмот "Клетници" (2012), во кој тој го игра ликот на Жан Валжан. "Ме поканија ме на ручек заедно со другите номинирани - Даниел Деј-Луис, Роберт Де Ниро, Томи Ли Џонс. Си реков:" ...
сите 2 | | | веќе видена

Груевски ги повика ОН да не седат со „скрстени раце“ во врска со спорот за името Македонскиот премиер Никола Груевски ги повика вечерва Обединетите нации да не седат „со скрстени раце“ во решавање на долгогодишниот спор со името во Грција. Во својот говор пред Генералното собрание на светската организација, македонскиот премиер подвлече дека ОН се организација која треба да го штити меѓународното право. „ОН беа формирани за да го штитат меѓународното право. Нити една норма од меѓународното право не налага некоја земја да не може да се нарекува како што сака, а нејзините граѓани да не можат да се нарекуваат и именуваат како сакаат. Именувањето е едно од петте елементи на државите и тоа е неоспорно право на секоја земја член“, истакна Груевски Во обраќањето пред Генералното собрание на ОН, македонскиот премиер се осврна на историјатот на проблемот, и потенцираше дека светкста организација не смее да си дозволи да седи со „скрстени раце“ во врска со проблемот. „ОН не смее да седат со скрстени раце и да ...
сите 43 | | | веќе видена

Германската полиција во потрага по сопственикот на златните прачки за да му ги врати Внимание до сите патници!- се моли лицето кое ги оставило златните прачки и купот кеш во сандачето на главната железничка станица во Келн итно да и се јави на полицијата! Вака гласи повикот што полицијата на овој германски град го објави денеска за да влезе во трагата на сопственикот на неколку килограми злато и шестцифрена сума на евра. Агенцијата Асошиејтед Прес јави дека златните прачки и парите биле откриени уште во април годинава во едно од сандачињата на станицата која е еден од главните железнички јазли во Европа. Полицијата соопшти дека се решила да го објавила повикот откако се изјаловиле сите обиди богатството да го поврзе со некаков криминал или да го најде легитимниот сопственик. Советот што е упатен до сопственикот гласи тој што е можно побрзо да се јави, или пак во спротвино богатството ќе биде одземено.
сите 4 | | | веќе видена

Тештата со кран го кренала автомобилот на зетот поради паричен долг Ванг Квин изнајмила кран и од паркинг на својат балкон го кренала автомобилот на зетот, за да се осигура дека ќе и ги врати парите што ги позајмил од неа. Ако до сега сте се жалеле на своите тешти, по ова сигурно ќе ви биде полесно! Кинеската Ванг Квин на зетот му позајмила 60.367 евра што тој не и ги вратил. Како залог тој и го оставил својот автомобил „Ауди“ што бил паркиран пред нејзинат куќа. Но, зетот имал во план од паркингот да го земе автомобилот поради тоа што му бил неопходен. Ванг дознала за тоа , што ја исфрлило од такт, па решила зетот да го спречи во лукавата намера што ја имал. Умната Кинеска изнајмила кран кој возилот го кренал од паркингот и го ставил директно на нејзиниот балкон . Нема сомнеж дека мажот на нејзината ќерка ќе мора да и ги врати парите, или пак и тој самиот да изнајми некакво „чудо“ па да го симне „аудито“ од балконот на тештата.
сите 2 | | | веќе видена

Здружение на новинари: Притворот за Кежаровски прераснува во казна Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) денеска најостро ја осуди одлуката на Кривичниот совет на Основниот суд во Скопје, кој по пети пат го продолжи притворот за новинарот Томислав Кежаровски, обвинет за откривање на идентитет на заштитен сведок. „Постојаното продолжување на притворот повеќе не служи за непречено водење на судската постапка, туку прераснува во казна. Ова одлука на некој начин ја навестува конечната пресуда, со што се крши основното начело во една правна држава дека секој е невин додека не се докаже спротивното“, стои во соопштението на ЗНМ. За ЗНМ е „нејасно зошто судот е убеден дека притворот е нужен, кога на располагање има и други поблаги мерки за обезбедување на присуство, како што се куќен притвор, забрана за напуштање на живеалиште, обврска на обвинетиот да се јави повремено на одредено службено лице или кај надлежен државен орган, привремено одземање на пасош и друго“. Македонското законодавство и ...
сите 11 | | | веќе видена

Археолозите работат со полна пареа во Стоби На археолошкиот локалитет Стоби заврши конзервацијата на метални предмети и камени споменици, а во завршна фаза е и конзервацијата на стаклени предмети и керамички садови пронајдени на овој археолошки локалитет. Археолозите интензивно работат на проектот за конзервација на полукружниот плоштад и на мозаикот во крстилницата на Епископската базилика. Во текот на летото беа конзервирани сите 72 фрагменти, или површина од 180 м2 од мозаикот во старата Епископска базилика кои биле отстранети од нивната оригинална позиција уште во 1991 година. Овој впечатлив мозаик, како што соопшти Министерството за култура, се очекува наредната година да биде поставен во базиликата и да и биде изложен на јавноста. На локалитетот Стоби наскоро треба да започне и реализацијата на проектот за конзервација на источната половина од гледалиштето на театарот со што ќе се изврши предвидената санација на ѕидовите во централниот коридор, како и конзервација и реконструкција на лежиштата за ...
сите 6 | | | веќе видена

Розов дијамант на аукција на Сотби за 60 милиони долари Аукциска куќа Сотби го покажа 59,6 - каратно розобиот дијамант, кој ќе биде ставен на аукција во Женева во ноември со проценета рекордно висока цена од 60 милиони долари. Розовиот дијамант има беспрекорна овална форма, јавува Франс Прес. Со проценетата вредност, тој е на пат да стане највредниот дијамант кој некогаш бил понуден на аукција, соопштија од седиштето на аукциската куќа во Њујорк. Неговата продажба ќе следи по аукцијата на Сотби во Хонг Конг во октомври каде ќе бидат понудени бел и син дијамант во вкупна вредност од над 28 милиони долари.
сите 2 | | | веќе видена

Унгарија му кажа „не“ на ММФ, го намали данокот за малите фирми Унгарскиот премиер Виктор Орбан презеде низа интересни мерки за излез од кризата, што би можеле да бидат патоказ за земјите од регионот. Во првите денови од победата на изборите, унгарскиот парламент усвои низа закони и пакет мерки, со цел да ја реформира осакатената економија. Кога Орбан дојде на власт, ситуацијата во Унгарија беше мошне тешка, а надворешниот долг на земјата изнесуваше 80 милијарди евра. Токму како и сите источноевропски земји, вклучувајќи ја и Македонија, Унгарија во процесот на приватизација распродаде многу важни фирми, како и голем дел од банкарскиот сектор, што заврши во сопственост на странски банки. Политиката на приватизација не резултираше со намалување на долгот, туку константно растеше. Зависноста на економијата од „странски“ извори на финансирање доведе до пад на производството веднаш на почетокот на светската криза, па и до пад на извозот и вработеноста. Фидес, партијата на Орбан, го мина најголемиот дел од ...
| | веќе видена

Елтон Џон повторно ќе се омажи за Дејвид Фрниш Елтон Џон и неговиот долгогодишен партнер Дејвид Фрниш сакаат да се оженат повторно откако британскиот парламент донесе одлука за легализирање на истополовите бракови . Во јули годинава, хомосексуалните двојки во Британија добија дозвола легално да стапуваат во брак, откако британските пратеници усвоија закон што ќе стапи во сила наредното лето . Пејачот и неговиот долгогодишен партнер се надеваат дека ќе бидат меѓу првите хомосексуални парови со легитимен брак во земјата , откако тие и претходно склучија брак во 2005 година. Џон ја соопшти одлуката повторно да ги размени брачни завети со Фрниш, гостувајќи во популарното американско тв шоу што го води Елен ДеЏенерис . " Ние ќе се венчаме. Склопивме граѓански брак уште првиот ден кога тоа стана легално можно. Истополовите парови чекаа долго време пред да се случат работите ", рече Елтон Џон. "Поминавме низ пекол во 50-тите и 60-тите години и дури и пред тоа , а сега Владата ни го даде овој закон , кој е ...
сите 2 | | | веќе видена

Здравствената состојба на Јованка Броз нагло влошена Здравствената состојба на Јованка Броз, вдовицата на Јосип Броз Тито, значително се влошила во болницата каде се наоѓа веќе подолго од еден месец. Златибор Лончар, директор на Ургентниот центар, за весникот „Блиц“ изјавил дека лекарите се сомневаат дека најпознатата вдовица на Балканот има рак на кожата кој потекнува од една бемка на грбот, а потоа, поради нелекување, се проширил. „Дополнителтните анализи ќе покажат каква е вистинската состојба. Во секој случај, нејзиното здравје е мошне запустено и е многу веројтано дека таа веќе подолг период е тешко болна“, вели Лончар. Колку за потсетување, пред речиси точно еден месец Интернет пораталите и медиумите на Балканот ги преплави неточната вест дека Јованка Броз починала.
сите 42 | | | веќе видена

next