еРепортер

Фиренца: Американски турист скрши прст на 600 години стара статуа Американски турист силно ги налути жителите на Фиренца кога случајно го скршил прстот на непроценливата статуа на Богородица, стара 600 години, која се наоѓа во музејот. Неименуваниот 55-годишен турист од Нѕ Ферфилд, Конектикат, се обидел да го спореди својот прст со оној на мермерната статуа во Museo dell'Opera del Duomo и случајно го скршил. Чуварот се обидел да го запре, но веќе било предоцна. Туристот, кој бил на одмор со соипругата и уште една двојка, бил престрашен и почнал да се извинува, страхувајќи од тужба и огромна казна за уништување на вредниот споменик на културата. Оваа скулптура во 14 или 15 век ја создал фирентинскиот уметник Џовани д`Амброџо. Тимоти Вердон, Американец на чело на Уредот за света уметност и црковно културно наследство на таа музеј-катедрала, го осудил однесувањето на својот сонародник. Навел дека оштетниот прст не бил оригинален, туку излиен подоцна, како и тоа дека не е сигурен колку ќе чини поправката, ...
сите 11 | | | веќе видена

Ја прободел сопругата со нож и избегал, снаа ја претепала свекрвата, залутани куршуми...МВР билтен На 05.08.2013 година, околу 17,30 часот, во Скопје на ул.„Максим Горки“ настанала вербална расправија поради предходно нарушени семејни односи помеѓу Ѓ.Д. (55) и нејзиниот споруг Н.Д.(55) двајцата од Берово. Во еден момент Н.Д. со употреба на нож и нанел повреда на Ѓ.Д. во пределот на градниот кош по што го напуштил лице местото. Истата е пренесена во Градската болница „Свети Наум Охридски“ каде што и е констатирана тешка телесна повреда, по што е задржана за понатамошно лекување. Од страна на СВР-Скопје извршен е разговор со оштетената, а по осомничениот се трага и по целосно расчистување на случајот ќе следи соодветен поднесок. На 05.08.2013 година, во Клиничка Болница во Битола била донесена Б.С.(82) од с.Кравари-битолско, и пријавила дека на 01.08.2013 година, во дворот од нејзината куќа, по настаната вербална расправија со нејзината снаа Б.С., истата ја турнала на подот и физички ја нападнала, ...
сите 6 | | | веќе видена

Русин упаднал во претседателската вила на Водно Руски државјанин упаднал од задната страна на дворот на претседателската вила на Водно кревајќи тревога за обезбедувањето. Полицијата потврди дека денеска претпладне камерите на обезбедувањето забележале дека неканет гостин ја прескокнува оградата од задната страна на претседателската вила. Обезбедувањето реагирало брзо по што било утврдено дека руски државјанин упаднал во дворот на резиденцијата. Русинот веднаш бил фатен и пренесен во полициска станица, јави скопската телевизија Сител. Кај него при претресот било најдено оружје, а носел документи за идентификација Неканетиот гостин во дворот на претседателската вила бил идентификуван како Денис Чевров (33). Тој на распитот во полиција тврдел дека оградата ја прескокнал поради љубопитство да види што има зад неа, наведувајќи дека не знел дека влегува на претседателски имот. Русинот изјавил дека живее во стан под кирија во близина на резиденцијата и дека пешачел секое утро и се прашувал што има зад ...
сите 18 | | | веќе видена

BBC констатира-Данците се најсреќни луѓе на светот! Данците се најсреќни луѓе на светот, заклучува британскиот јавен сервис Би-Би-Си (BBC) објавувајќи сторија за животот во Данска. Како потврда на оваа констатација, BBC го наведува фактот дека Данците, како останатите луѓе, не чезнеат по пари, општествен статус и не обрнуваат внимание на големината и изгледот на куќата во која што живеат. „Оваа земја со мошне мала популација живее еден лагоден и идиличен живот. Данците, на пример, просечно работат помалку од останатите во Европа, заработуваат помалку од некои европски земји, каква што е Велика Британија. Тоа е воедно и земја во која жените заземаат поголем простор на пазарот на трудот отколку во остатокот на Европа, но исто така, тоа е и земја во која не се работи до доцни вечерни часови“, наведува BBC. Кога сите наведени особини ќе се земат предвид, сепак прашање е како Данска успева и како тоа Данците не покажуваат поголеми амбиции и желба за успех и надградба на своите кариери. Познатиот професор ...
сите 4 | | | веќе видена

Основачот на Амазон го купи „Вашингтон Пост“ за 250 милиони долари Основачот и извршен директор на интернет книжарницата „Амазон“ Џеф Безос го купи „Вашингтон Пост“ и другите изданија на весникот што ги уредува компанијата „Д Вашингтон Пост“ (The Washington Post) за 250 милиони долари. Безос, како што е објавено по состанокот на раководството на компанијата, го купил „Вашингтон Пост“ како поединец, а не во име на Амазон. „Јас, Кетрин Вејмаут и нашите директори решивме да ја продадеме компанијата по повеќегодишно соочување со новинарско- индустриските предизвици, бидејќи сметаме дека можеби постои друг сопственик кој подобро би го водел Пост. Џеф Безос е докажан технолошки и деловен гениј, неговото долгогодишно искуство и личната пристојност го прават најдобар сопственик на Пост“, изјави диекторот на компанијата Доналд Грахам. Безос изјави дека ја разбира критичката улога на Вашингтон Пост во Вашингтон и САД и истакна дека „вредностите нема да се менуваат“. „Наша должност кон читателите ќе остане срцето ...
сите 6 | | | веќе видена

Нов случај на украдени таблички во Грција, досега 40 возила на мета кај јужниот сосед Уште едно македонско семејство се врати со оштетено возило, односно со украдени таблички по викенд поминат во Грција, соопшти денеска МВР. Во текот на вчерашниот ден, 5. август, на граничниот премин „Богородица“, Г.Ј. од Скопје кој управувал „Фолксваген Голф“ со скопски регистерски ознаки, пријавил дека во туристичкото место Полигирос му биле украдени комплет табличките, а кражбата ја пријавил и во грчката полиција. Со овој новорегистриран случај, во изминатиот период од страна на нашата гранична полиција евидентирани се вкупно 40 оштетувања на возила и одземања на таблички. Од 40-те оштетувања кои ги пријавиле македонските државјани, 32 се кражби на регистарски таблички, од кои во 24 случаи се украдени обете таблички. Предничи туристичкото место Ханиоти каде што досега се евидентирани 13 кражби и Неа Пори (6). По однос на оштетените возила бројката на вакви настани сега нарасна на 7 случаи. Од вкупниот број случаи - 25 ...
сите 14 | | | веќе видена

На Табановце и Богородица се чека 20-тина минути На граничните премини Табановце и Богородица и покрај зголемената фреквенција на возила, задржувањата траат околу 20 минути. АМСМ соопштува дека на останатите гранични премини нема подолготрајни задржувања. Оттаму напоменуваат дека оваа информација се однесува само за македонската страна на премините. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен.
сите 11 | | | веќе видена

Жерновски - немоќен, владата вели сечата на дрвата кај „Бристол“-законска Првиот човек на скопската општина „Центар“ денеска соопшти дека е „немоќен“ да ги запре сечењето на дрвјата кај „Бристол“ и изградбата на трите административни згради на таа локација. Андреј Жерновски изјави дека градежните дозволи за сите објекти биле издадени во времето на претходната општинска власт, па така, ни стаавањето вон сила на урбанистичкиот план, нема да ги запре проектите. Жерновски вели дека „надеж постои единствено да не се дозволи изградба на катна гаража на аголот кај „Автомакедонија“, со оглед на тоа дека се утврдени незаконитости при донесувањето на предметниот ДУП, а инвеститорот се' уште не поседува градежна дозвола за објектот. „За другите згради работата е завршена уште пред да дојдам на градоначалничката функција. Во случајов, се' е во рацете на централната власт. Општината не може ништо да направи, се' што досега е направено не може да се сопре“, вели Жерновски кој во оваа ситуација само може да го осуди ...
сите 31 | | | веќе видена

Со „Виз ер“ директно за Париз, Брисел и Франкфурт Авионите на „Виз ер“ преку директни ќе го поврзат Скопје со Париз, Брисел и Франкфурт и тоа два пати неделно. Цената на авио-билетот нема да биде пониска од 1.500 денари. „Виз ер“ веќе оперира кон десет европски дестинации со субвенции од македонската Влада а плановите за развој денеска на прес-конференција ги објави извршниот потпретседател на компанијата Џон Стивенсон. Авиокомпанијата од наредниот април ќе го вклучи и новиот патничкки авион Ербас А-320 со што ќе го зголеми својот возен парк по воспоставената база на аеродромот„Александар Велики“ во Скопје. „Виз ер“ планира да ги зголеми фрекфенциите на летови за постоечките дестинации. Оваа компанија до Малме ќе лета секојдневно, кон Базел авионите на „Виз ер“ наместо три ќе сообраќаат петпати, кон Дортумнд и Ајндховен летовите се зголемуваат од два на три, кон Гетеборг од два на четири и кон Михнен исто така од два на три пати во неделата. „Македонските потрошувачи се исто толку ентузијастички ...
сите 13 | | | веќе видена

Жештините не попуштаат! Времето во Македонија и денеска ќе биде претежно сончево и топло. Според најавите, температурата ќе се движи од 27 до 37 степени Целзиусови, а во Скопје 36 степени.
| | веќе видена

Внимавајте на возилата ако летувате во Грција-се оштетуваат и се крадат табличките Трендот на крадење на македонски регистарски таблички од возила или оштетување на возила на наши државјани во соседна Грција продолжува и понатаму, соопштија денеска од македонското Министерство за внатрешни работи. Оттаму посочуваат дека „само во текот на завчерашниот и вчерашниот ден (28/29.07) од страна на граничната полиција евидентирани се пет нови случаи – две оштетувања и три кражби на регистарски таблички“. „Притоа, во едниот случај во местото Фурка возило марка “шкода фабија“ сопственост на Р.Т. од Скопје“ е оштетено со гребење при што на левата страна од возилото на грчки јазик била испишана паролата “Македонија е Грчка“, а во вториот случај во грчкото одморалиште Перфкохори возило марка “хонда акорд“ на С.Ј. од село Василево е оштетено, веројатно со киселина“, се наведува во соопштението. Исто така, повторно во Ханиоти украдени се двете регистарски таблички од возило марка “опел“ на Д.П. од Тетово, а кражби од ...
сите 10 | | | веќе видена

Посебен сообраќаен режим во Скопје и Македонија за 2-ри август На дел од сообраќајниците во централното подрачје на Скопје на 2-ри август ќе биде воведен посебен сообраќаен режим. Министерството за внатрешни работи соопшти дека во периодот од 09 до 12 часот на 2 август затворени за сообраќај ќе бидат следните улици: - крстосницата од ул.“Димитрија Чупоски“ до ул. “ Васил Главинов“ (кај Палома Бјанка). - Затворена ќе биде и крстосницата од бул. “Кочо Рацин“ до ул. „11-ти Октомври“(кај зградата на Црвен крст), а сообраќајот нема да се одвива и по крстосницата од ул. „Филип II“ до ул. “Кеј 13-ти Ноември“ (кај хотелот Холидеј Ин) МВР преку соопштение ги известува и апелира до граѓаните дека поради традиционалната прослава што ќе се одржи во Меморијалниот центар АСНОМ во Пелинце за одбележување на 69 годишнината од одржување на Првото заседание на АСНОМ, која што ќе започне во 11 часот, ќе треба сите заинтересирани посетители да пристигнат во Меморијалниот центар најдоцна до 10 часот, бидејќи по ова ќе биде ...
сите 110 | | | веќе видена

Грција: 300 евра казна ако купувате дребулии од црнци на плажа! Ако одите на летување во Грција, може да ви се случи да платите казна од 300 евра поради купување дребулии на плажа од бројните трговци, главно црномурести продавачи. Ова денеска го наведува српскиот весник „Наше новине“, пренесувајќи дека на редакцијата и се јавил брачен пар српски туристи кои во Паралија едвај избегнале плаќање на драконска казна за која не знаат речиси никој од туристите. Грчката полиција ним им го простила „гревот“ бидејќи им станало јасно дека се целосно неизвестени за новите прописи, откако за 10 евра купиле фустан од црномурест продавач кој минувал низ плажата. „Ниту забележавме дека еден од домашните, грчки кафеџии, ја повикал полицијата додека ние ги разгледувавме фустаните и размислувавме дали да купиме. Полицијата пристигна буквално за пет минути, со полна опрема. Ниту знаевме што не очекува. Црнецот го приведоа, а ние моравме да заминеме во полициска станица да дадеме изјава“, ја цитира весникот изјавата на Нада ...
сите 13 | | | веќе видена

Македонски поет именуван за член на издавачки совет на угледно индиско списание Македонскиот поет, критичар и есеист Јовица Тасевски-Етернијан e именуван за член на издавачкиот совет на угледното индиско научно списание „Сајбер литература“. За членови на советот, заедно со македонскиот поет, се именувани и д-р Даниел Селден од Универзитетот на Калифорнија и познатата американска писателка со еврејско потекло, м-р Мишел Коен Корасанти. „Сајбер литература“ е референтно списание кое излегува на англиски јазик и во него се објавуваат научно-истражувачки трудови од областа на литературата, уметноста и општествено-хуманитарните науки. Членови на редакцијата се професори од неколку индиски универзитети, а издавачкиот совет има интернационален состав. Списанието е вклучено во Директориумот на референтни научни списанија на слободен достап. Именувањето на Јовица Тасевски-Етернијан за член на издавачкиот совет на списанието е извршено по доставените референци за нашиот автор од страна на одговорниот уредник, ...
сите 10 | | | веќе видена

Сексуални злоставувања, ограбена црква, комар...МВР билтен Ноќта помеѓу 28/29.07.2013 година, во с.Горни Подвис-кичевско, непознат сторител со употреба на погоден предмет извршил тешка кражба во црквата „Свети Атанасија“, од каде одзел 10 икони и 500 денари. Се преземаат мерки за откривање на сторителот. ПС Делчево поднесе кривична пријава против П.Х.(42) од с.Саса-Македонска Каменица за сторено кривично дело „загрозување на безбедноста во сообраќајот“. На 11.05.2013 година, на локалниот пат од маало Нивици кон с.Саса, на м.в. „Горештица“ пријавениот управувајќи ПМВ „шевролет авео“, поминал на спротивната страна од коловозот и удрил во ПМВ „застава“, при што со телесни повреди се здобила сопатничка од истото возило. ПС Демир Хисар поднесе кривична пријава против Ц.Д.(63) од Демир Хисар за сторени кривични дела „измама“ и „пустошење на шуми“ и против Ј.К.(42) од Кичево, геометар во Друштво за катастарски и геодетски работи ДОО „Премер екстра“-Кичево за „злоупотреба на службената положба и овластување“. Во ...
сите 9 | | | веќе видена

Пијано момче прегази и усмрти 18 годишна девојка во Ранковце Осумнаесет годишна девојка доцна синоќа го загуби животот на магистралниот пат Куманово – Крива Паланка во општина Ранковце кога во неа со автомобил удрило 22 годишно момче. Според МВР, сообраќајкната незгода се случила околу 21,45 часот на местото викано „Љубински Ливади“, кога М.Ј (22) од селото Гиновци управувајќи автомобил марка „ауди А4“ удрил во пешакот Деспина А.(18) од селото Љубинци. Возачот го напуштил местото на настанот, а девојката починала на самото место. По кратко време од страна на полициски службеници М.Ј. бил пронајден, над него било извршено алкотестирање и е утврдено присуство на алкохол во крвта од 1,04 промили, соопшти МВР.
сите 14 | | | веќе видена

Денеска надвор само ако се мора! Македонија денеска ќе ја зафати бран жештина, поради што Министерството за здравство меѓу останатото излезе и со препорака бремените жени и луѓето постари од 60 години да се ослободат од работните обврски. Поголем дел од територијата на државата денеска ќе биде зафатен од жолта, односно алертна фаза, освен осоговско–малешевскиот и охридско–преспанскиот регион, каде се предвидува топлотен бран од портокалова фаза, со температури од 36 степени Целзиусови. Според најавите од утре се очекува мало намалување на температурите во целата држава. Согласно Акцискиот план за заштита од топлотни бранови,поради најавените високи температури, зголемена влажност и зголемено УВ зрачење на територија на цела држава, со цел заштита на здравјето на ранливите групи на населението,Министерството за здравство ги дава следните препораки кои се однесуваат на цела држава: 1.Се препорачува во текот на утрешниот ден (вторник) да се ослободат од работни обврски бремените жени и лицата постари од 60 ...
| | веќе видена

Пазарџиите од под Кале на протест пред општина „Центар“ Пазарџиите од дивиот пазар под Кале денеска излегоа на протест пред опоштина Центар, незадоволни поради тоа што е расчистен и затворен нивниот пазар. Општина Центар во своето соопштение наведува дека луѓето кои дошле пред општината, незадолни што е затворен „бувљакот, местото каде се работеше на диво и полно со смет и можност за зарази, биле „донесени од партиски активисти“, иако сите знаат дека работењето на пазарот било незаконско. „Уште пред да биде избран за градоначалник, Андреј Жерновски вети дека сите ќе мора да го почитуваат законот, и дека сите „бувљаци“, и диви депонии ќе бидат исчистени“, се наведува во соопштението на општината. На пазарот под Кале, секој вторник и петок вриеше од пазарџии и посетитело. На оваа локација се продаваше се и сешто, од црви за ловење риба, износена облека, храна со сомнителен квалитет, машини. На сметот кој остануваше да стои зад пазарџиите, стои во соопоштението на општината, реагирала и Царинската управа ...
сите 11 | | | веќе видена

Еике Батиста- од милијардер до речиси просјак! Бразилскиот нафтен тајкун Еике Батиста минатата година беше рангиран како осми најбогат човек на планетата, но неговото богатство, проценето на 34 милијарди се истопи за само 16 месеци. Батиста загуби 33 милијарди долари! Неговиот нафтен конгломерат- OGX Petroleo & Gas Participacoes SA, како што јавува Блумберг, загуби 90 проценти од вредноста во текот на минатата година. Нему, кога ќе ги плати сите долгови на инвеститорите, ќе му останат „бедни“ 200 милиони долари. Познат по својата хаизматичност и раскошен стил на живот, Батиста, беше претерано оптимистичен во периодот кога неговата земја минуваше низ силен економски развој, по што западна во криза. Серџо Лазарини, од бзинис школата ИНСПЕР во Сао Паоло, изјави дека деловниот модел на Батиста бил „претерување во секоја смисла“. Но, дури и сега е соочен со долгувања кон инвеститорите , какви што се Џенерал Електрик (General Electric), Ај–Би-Ем (IBM) и Државниот инвестициски фонд Мубадала од Абу Даби, ...
сите 3 | | | веќе видена

ВИДЕО : 80-годишна гимнастичарка прави чуда! Осудесетгодишната Џоана Квас влезе во Гинисовата книга на рекорди како најстара гимнастичарка на светот и со својата изведба ја воодушеви публиката на Светското првенство во Германија. Оваа енергичн старица не им дозволува на годините да ја победат, туку и натаму прави вратокршачки кои ни многумина помлади спортистине би можеле да ги изведат. Облечена во зелено трико, Џоана се вртеше, скокаше и грациозно се движеше на партерот, но изведуваше и точка на разбој, со што ја воодушеви публиката на Светското првенство 2012 во Котбас, Германија. Бабичката Џоана Квас влезе во Гинисовата книга на рекорди во септември 2012 година со титулата најстара гимнастичарка на светот. Иако освоила дури 11 медаљи во сениорска конкуренција, Квас сега вежба гимнастика само од чиста забава. Таа сега им дава на децата часови по гимнастика и ним им го пренесува знаењето, но жали што нејзините деца не ги следеле нејзините стапки. Тајната за добрата форма и во тие возрасни години за ...
| | веќе видена

next