еРепортер

Нимиц:Договор за името нема, Скопје и Атина на различни позиции по две прашања Договор за името повторно нема, оцени денеска посредникот во македонско-грчкиот спор Метју Нимиц по неговите посети во Атина и Скопје Според него, остануваат две спорни точки околу кои Македонија и Грција не мкожагт да се согласат. „Првото прашање околу кое не можат да се согласат двете земји е позицијата на географската одредница – Атина инсистира таа да е пред терминот Македонија, Скопје бара таа да остане пред терминот Република“, рече Нимиц по средбата со македонскиот премиер Никола Груевски. „Мислам дека името мора да го содржи зборот Македонија затоа што оваа земја е во регионот Македонија. Но, таа не е целиот регион, Македонија е голема област и беше поделена пред 100 години. Најголемиот дел од Македонија е во Грција, па затоа мора да има одредница за да се појасни дека има разлика. Јас предложив таква одредница, а грчката страна има став околу тоа каде се наоѓа одредницата, а Владата тука има различен став за тоа и ...
сите 81 | | | веќе видена

Што се крие зад косовското ембарго- политички мотиви или бознис интереси? Политиколози и економски експерти се сомневаат дека зад одлуката на властите на Косово да ја спушти рампата за увоз на македонските производи стојат политички мотиви во спрега со бизнис интереси. Скопската телевизија Алфа коментира дека последниот потег на Приштина нема никаква економска оправданост и дека се работи исклучиво за политичка одлука. „На ова упатуваат дури и дел од последните настапи на дел од косовскиот политички врв и јавните препукувања меѓу власта и опозицијата во Приштина“, наведува телевизијата. Претседателот на косовскиот парламент Јакуп Красниќи во изјава за косовските медиуми го критикува премиерот Хашим Тачи, наведувајќи дека зад последната одлука стои вицепремиерката Мимоза Крусари – Лилка. "Паѓа во очи премиерската улога на вицепремиерката Кусари.Дали ова е во функција на престојните локални избори? Дали е ова настојување на нашата влада да докаже машкост кај Блаце, а не и во Брисел и на граничните ...
сите 3 | | | веќе видена

Шарапова: Немам ниту една пријателка во тенисот Руската тенисерка Марија Шарапова гостуваше во емисијата на познатиот американски водител Лари Кинг и во таа прилика откри дека во светот на тенисот нема ниту една единствена пријателка. Оваа успешна тенисерка на прашањето дали има пријателка од тенсикиот круг, одговорила одречно, а потоа образложила: „Тенисот е индивидуален спорт. Не можам да замислам да сум пријателка со некого со кој утре ќе се најдам на теренот и ќе се борам за победа. За мене тоа е невозможно“. Со оваа изјава Шарапова оставила впечаток дека ниту една од колеките не и е блиска. Сепак , таа и тоа го одрекла. „Не велам дека ниту една тенисерка не ми е драга. Сфаќам дека секој има свој свет во кој живее. Ние сите сме тенисери, но тоа не значи дека имаме исти интереси“. Марија Шарапова (26) го пропушти последниот Гренд Слем турнир, Ју-Ес Опен поради повреда на десното рамо, а по само еден службен натпревар, таа ја прекинала соработката со својот тренер Џими Конорс.
сите 6 | | | веќе видена

Башар ел Асад слави роденден во сенка на намалена опасност од напади Сиријскиот претседател Башар ел Асад денеска навршува 48 години, додека над неговата земја се надвиснуваше опасност од воена интервенција поради наводна употреба на хемиско оружје. Сиријскиот прорежимски сајт денеска ги повика граѓаните на престолнината Дамаск да го поддржат Асад така што ќе му се приклучат на конвојот автомобили во областа Мазех, во чест на неговиот роденден. Асад, офталмолог по професија, образуван во Велика Британија, има три деца, власта ја наследи од татка си Хафез, кој почина во 2000-та година. Тој стана наследник неочекувано откако неговиот брат Басел загина во сообраќајна несреќа. Асад, кого некогаш го сметаа за потенцијален реформатор, кој по доаѓањето на власт говореше за потреба од политичка и економска отвореност, одговори со челична тупаница на бунтот што започна во март 2011 година. Тој го слави роденденот во момент кога се чини дека опасноста од воена интервенција во Сирија е минато. Воздушните удари, ...
| | веќе видена

Лина Ќучукова, најстарата струмичанка, почина со навршени 104 години Настариот жител на Струмица, Лина Ќучукова, која на 9-ти август го славеше својот 104 роденден, почина синоќа , јави порталот Струмица Нет. Членовите на семејството за својата гордост баба Лина говореа дека таа до пред пред некој месец никогаш не била на лекар, не знаела за болест, ниту пак користела какви било медикаменти. Последните месеци кај Лина биле забележливи тешкотии при движењето. Таа секојдневно при станување и легнување се молела на Господ за здравје и живот, за себе и за своите најблиски. Баба Лина родила седум деца, од кои четири се живи. Од нив има девет внуци и 12 правнуци. Таа била родена на 9 август 1909 година во селото Гола, Кукушко, во соседна Грција. Кога имала четири години, била донесена во Струмица. Цел работен век го поминала по нивите работејќи со сопругот да обезбедат егзистенција за семејството.
сите 7 | | | веќе видена

Самотијата му штети на здравјето како 15 цигари дневно Некои истражувачи сметаат дека самотијата би можела да има последици по здравјето, дури толкави како личноста да пуши по 15 цигари дневно, објави весникот „Сан“. Истражувачите истакнуваат дека самотијата може да ја забрза деменцијата, но и да предизвика проблеми со срцето и висок крвен притисок кај постарите лица. Секој понекогаш се чувствува осамено, но тоа чувство, ако се продолжи, може да биде штетно по општото здравје, констатирале експертите. Во денешно време, според нив, за жал, голем број луѓе се чувствуваат осамено. Самотијата најмногу ги погаѓа постарите лица, пред се оние кои се уште имаат семејства, но поради големите далечини, не се во можност често да ги гледаат.
| | веќе видена

Српската влада обезбеди куќа за Јованка Броз Јованка Броз се чувствува подобро и наскоро би требало да избере една од куќите во државна сопственост во која ќе престојува по излегувањето од болница, изјави потпретседателот на српската влада Расим Љајиќ. Тој за српските медиуми објаснил дека вилата на Дедиње во која живее вдовицата на Јосип Броз Тито е потполно руинирана, дека бара темелна реконструкција и дека не може да се претпостави колку тоа ќе чини. „Јованка Броз ќе се всели во една од четирите понудени куќи, која сама ќе ја избере. Сите се приземни, бидејќи таа не може да се движи по скалила. Во таа куќа ќе престојува се додека вилата на Дедиње не биде обновена. Државата, покрај сместувањето, ќе и ја обезбеди и сета потребна нега“, изјавил Љајиќ кој редовно ја посетува Јованка Броз (89) во Ургентниот центар . Вилата на Дедиње од 750 кваратни метри во која живееше вдовицата на југословенскиот лидер и припаѓа на државата. За таа куќа се грижела Управата за заеднички работи на државните органи. ...
сите 15 | | | веќе видена

Средба Иванов-Нимиц Кабинетот на македонскиот претседател по средбата на Иванов со специјалниот пратеник на ОН за парашањето за името Метју Нимиц соопшти дека Република Македонија инсистира на целосно почитување на рамката во која се води процесот, резолуциите на Советот за безбедност, Времената спогодба и на пресудата од Меѓународниот суд на правдата во Хаг. Во таа насока, како што стои во соопштението, македонскиот претседател очекува поддршка од медијаторот Нимиц, со цел доследност кон меѓународно преземените обврски и прифатената рамка, што е од пресудно значење за процесот. На средбата со Нимиц, шефот на државата ја „реафирмирал македонската државна позиција и посветеностa за изнаоѓање на заеднички прифатливо решение за разликата околу името“. Иванов и Нимиц ја „разгледале разгледана актуелната состојба на процесот кој се води под покровителство на ОН“ и биле „разменети информации и мислења поврзани со идеите и размислувањата на специјалниот пратеник , како и со исходот од неговата посета на ...
сите 146 | | | веќе видена

Црна Гора:Уапсени 14 дилери на дрога, меѓу нив и полициски инспектор Црногорската полиција уапси денеска 14 лица, меѓу кои и полициски инспектор, во акција за сузбивање на криумчарење и улична продажба на наркотици. Полицијата соопшти дека акцијата била спроведена во пет црногорски градови- Бар, Котор, Тиват, Подгорица и Никшиќ. „Службениците од Управата на полицијата – Одделот за борба против дрогата и криумчарењето, во соработка со Врховното државно обвинителство во Подгорица, извршиле повеќе претреси во пет црногорски градови и уапсиле 14 лица“, се наведува во соопштението на Управата. Во акцијата наречена „Марта“ био запленето и оружје и определена количина дрога.
| | веќе видена

Македонците најнесреќни меѓу балканците Mакедонците се најнесреќни од народите на Балканот, покажа последниот годишен извештај за среќата во светот што го изготвува Универзитетот Колумбија. На списокот со вкупно 156 земји, рангирани според среќата и задоволството од животот, Македонија се најде на 118 место. Посреќни од Македонците се Бошњаците, Србите, Косоварите, Хрватите. Најсреќни народи во светот се Данците, Норвежаните, Швеѓаните, Холанѓаните и Швајцарците. Американците (САД) се на 17 место според индексот на среќа, Германците се најдоа на 26 место. Најмалку среќни држави се Руанда, Бурунди, Централноафриканската република, Бенин и Того.
сите 4 | | | веќе видена

Нимиц денеска во Македонија Посредникот на ОН за разликите околу името меѓу Македонија и Грција Метју Нимиц, доцна пополаднево се треба да пристигне во Македонија на разговори со државниот врв. Според програмата, Нимиц денеска ќе има средба со шефот на македонската држава Ѓорге Иванов, а утре со премиерот Никола Груевски. Нимиц во Македонија пристигнува од Атина, каде вчера имаше средба со грчкиот министер за надворешни работи Евангелос Венизелос. Посредникот на светската организација по разговорот со Венизелот изјави дека средбата била многу конструктивна и оти јасно ги сфатил позициите на грчката влада. Според Нимиц, Венизелос „изнел детални коментари за идеите што тој им ги презентирал во април годинав“. „Ова се тешки преговори, а најважно е да продолжи дијалогот“ , изјави Нимиц во Атина. „Сметам дека е многу важно секоја страна целосно да ги сфати ставовите на другата страна и потоа се надевам ќе се доближиме. За мене е најважно да продолжи дијалогот и, со тоа, се надевам ќе бидеме сѐ поблиску ...
сите 196 | | | веќе видена

ВИДЕО - Маестралниот Роналдињо два пати на натпревар постигна совршен гол Дали светот пребргу го заборави? Тој и денеска е еден од најдобрите фудбалери на светот. Атлетико Минеиро на Роналдињо на свој терен одигра нерешено 2 -2 со Флуминес, а легендарниот Бразилец постигна два, речиси исти преубави гчолови од слободен удар. Гостите два пати беа во водство, а Роналдињо два пати ја враќаше својата екипа во натпреварот на преубав начин. Атлетиоко Минеиро неодамна го освои Копа Либертадорес, јужноамериканската лига на шампионите, а Роналдињо на својата неверојатна колекција го додаде и тој трофеј. Погледајте како Роиналдињо од 24 метри два пати ја погаѓа стативата по што топката се одбива во гол. Попрецизно од тоа навистина не се може.
сите 9 | | | веќе видена

Македонија загуби од Црна Гора Македонија вечерва загуби од Црна Гора во првиот натпревар од Европското првенство во кошарка што се игра во Словенија. Во исклучително возбудлив и тежок натрпевар Македонија со контроверзна пресуда на судиите ја загуби топката во последните секунди при водство на Црна Гора од еден кош разлика. Полскиот и италијанскиот судија во последниот напад на Македонија под кошот на Црна Гора досудија различни одлуки. Додека полскиот судија сметаше дека кошот на Македонија важи, италијанскиот судија досуди топка за Црна Гора. Натревареот заврши со одлука каква што донесе италијанскиот судија. Македонија која водеше речиси во целиот дел од второто полувреме на натпреварот, ја загуби разликата во послдените секунди, откако капитенот Перо Антиќ го фаулираше Рајс, кој во слободни фрлања шуриташе за водство на Црна Гора. Македонската репрезентација повторо блесна со играта со препознатливиот Бо Мекелeб, кој постигна вкупно 22 кошови. Во текот на првото полувреме, Црна Гора доминираше ...
сите 55 | | | веќе видена

Таксист од Марибор добил седумка на лото, па на колегите им купил по автомобил Во последната недела од август во Словенија биле извлечени две седумки, а добивката од три милиони евра ќе ја добијат двајца мажи. ОБајцата уплатиле ливчиња на иста бензинска пумпа на „Петрол“ во Марибор. Еден од добитниците, кој освоил 1, 497.523 евра е 51-годишен таксист од Марибор и татко на две деца. Неговите колеги велат дека е многу среќен, а тасистот на новинарите им признал дека десет денови пред оваа добивка, добил и шестка на лото, што му ја зголемила сметката за 1.000 евра. Среќникот од Марибор веднаш потрошил дел од милионската добивка бидејќи за 30.000 евра на колегите им купил нови автомобили , а во едно кафуле направил забава за речиси половина град. Би им порачал на играчите на лото добро да внимаваат што ветуваат бидејќи добивката би можела да им летне пред да ја добијат“, рекол таксистот.
сите 11 | | | веќе видена

Македонскиот премиер се сретна со претседателот на Газпром Шефот на македонската влада Никола Груевски денеска се сретнал со претседателот на руската компанија Газпром, Алексеј Милер. На средбата, како што соопшти владината служба за информирање, било разговарано понатамошната реализацијата на проектот Јужен Тек и конкретните чекори за негова операционализација. На средбата било истакнато дека по ратификацијата на потпишаниот договор за вклучување на Република Македонија во Јужен Тек, ќе се премине кон формирање на мешовито претпријатие помеѓу двете страни согласно договорот кое ќе ги спроведе понатамошните чекори во реализација на плановите и проектот. Анализите и проекциите покажуваат дека со изградбата на инфраструктурата за природен гас значително ќе се зголеми потрошувачката на природниот гас која е сега на пониско ниво, што ќе доведе до поголема потрошувачка на природниот гас и може да резултира со пониска цена на гасот. Во оваа насока македонскиот премиер го известил рускиот договорник дека во ...
сите 13 | | | веќе видена

МВР билтен - фатен осомничен за обид за убиство, кражба во црква Скопската полиција соопшти денеска дека поднесла кривична пријава против 15-годишен малолетник со иницијали С.Р. од село Студеничани поради основано сомнение за сторено кривично дело „ обид за убиство“. Според полициското соопштение, во понеделникот квечерина во селото на местото викано „Ваков“ дошло до вербална расправија и тепачка помеѓу С.Р. и 14 годишен малолетник од с. Студеничани. Осомничениот со нож му нанел повеќе убодни рани, обидувајќи се да го лиши од живот. Истражен судија на пријавениот му одреди мерка притвор од 30 дена. Полицијата соопшти дека во село Дрмени-ресенско, непознат сторител насилно ја отворил вратата од црквата „Свети Ѓорѓија“ и извршил тешка кражба, одземајќи една икона. Извршен е увид на местото на настанот, а се преземаат мерки за откривање на сторителот. Во битолското село Жабени, непознат сторител со употреба на погоден предмет преку прозорец влегол во куќата на Л.З.(46) и извршил тешка кражба, одземајќи ...
сите 20 | | | веќе видена

САД: Воените удари на Сирија нема да траат повеќе од 90 дена Новиот нацрт на парламентарна резолуција бил изработен во вторникот во Сенатот на САД за да му се овозможи на Барак Обама да ги започне воените удари на Сирија во траење од 60 денови, со можност за проширување до 90 дена. Оваа верзија на нацртот што дозволува користење сила против режимот на сирискиот претседател Башар ел Асад го замени нацртот што Белата куќа му го упати на Конгресот минатата сабота, за која се сметаше дека му дава преголема слобода на одлучување на претседателот. „Комисијата за надворешни работи во Сенатот предвидува дозвола за употреба на воена сила што јка одразува волјата и загриженоста на демократите и републиканците„, изјави претседателот на комисијата Роберт Мендез. Резолуцијата не„дозволува дејствување на американски воени сили на копно во Сирија со цел водење воени операции“, се прецизира во документот што го објавуваат денеска светските агенции. Интервенцијата би требало да биде ограничена, се наведува во текстот. ...
сите 3 | | | веќе видена

Убиен и кастриран водач на крвав култ кој силувал и убивал девици Гневна група луѓе во Папуа Нова Гвинеја со мечети го убила и кастрирала озлогласениот водач на еден култ, кого го нарекувале „Црн Исус“ заради тоа што убивал девојки за да ги принесува како жртви, пишуваат локалните весници. Стивен Тари, осуден силувач осомничен за канибализам, бил убиен минатата недела во едно село, а дури сега почнале да се објавуваат детаљи од неговото грозоморно убиство. Весникот „Национал“ пишува дека Тари, кој во март побегнал од затворот во Маданго на истокот од земјата со уште 48 затвореници, го бркале и фатиле 80 мажи. Тие го убиле, го кастрирале и го одвлекле со стап врзан околу вратот во плитка јама, каде го фрлиле неговото тело. Полицијата го ископала телото, а лекарот од болницата „Модилион“ Јуит Гави вели дека имал повеќе убоди. „Тој бил искасапен со мечети по рацете и нозете, градите и стомакот. Бил и кастриран“, наведува Гави. Тари, пропаднат лутерански пастор наречен “Црн Исус“, цо 2010 година бил ...
сите 2 | | | веќе видена

Секој кој ќе купи нов Форд Фиеста во Македонија до 15 септември ќе патува во Келн Компанијата Ми-Да Гранд Моторс соопшти оти решила соодветно да ја прослави стогодишнината од автомобилската производна лента на Хенри Форд. По тој повод, оваа компанија соопштува дека решила секој кој до 15 септември ќе купи нов Форд Фиеста да патува во Келн, каде директно во фабриката на Форд ќе присуствува на процесот на создавање на неговиот автомобил. Освен нова Форд Фиеста, сопствениците ќе добијат и незаборавно искуство во кое ќе се запознаат со луѓето кои го создале нивниот автомобил и ќе го прослават јубилејот со најдоброто германско пиво.
сите 3 | | | веќе видена

Груевски до ОБСЕ за Кежаровски: „Ниту една професија не смее да биде над законот“ Македонскиот премиер Никола Груевски за случајот на новинарот Томислав Кежаровски и одговори на претставничката на ОБСЕ за Слобода на медиумите, Дуња Мијатовиќ дека „ниту една професија не смее да биде амнестирана од законот, вклучувајќи ја и професијата новинар“. Пет денови по укажувањето на Мијатовиќ дека апсењето и продолжувањето на притворот на новинарот Кежаровски се „неприфатливи за едно демократско општество, Груевски и` одговори дека тезите и залагањата кои ги упатила до него „не кореспондираат со фактичката состојба, правниот поредок и овластувањата кои ги има извршната власт во Македонија“ „Кежаровски не е притворен заради неговото пишување, туку затоа што е обвинет за повреда на Законот за заштита на сведоци, што е пропишано како кривично дело во наведениот закон. Системот на заштита на сведоци претставува значајна алатка во борбата со криминалот и не смее да се дозволи тој на каков било начин да се корумпира“, ...
сите 11 | | | веќе видена

next