еРепортер

Што ќе се случи ако се стопи сиот мраз на Земјата? На Земјата во моментот се наоѓаат осум милијарди кубни метри мраз и за тој целосно да се стопи, ќе бидат потребни пет илјади години. Ако тоа се случи во овој момент, нивото на морињата би се кренало за 65 метри, а повеќето земји би биле поплавени или целосно би се нашле под вода, проценува Нешнел Џиографик (National Geographic). Во тој случај, градовите во Европа, како Лондон и Венеција, целосно би се нашле под вода, додека делови од Холандија и Данска би исчезнале. Црното Море и Каспиското езеро речиси во целост би се споиле. Целиот источен брег на САД, исто така, би изчезнал, вклучувајќи ја и Флорида, а делови од Сан Франциско би станале група острови. Калифорнискиот залив би се проширил до Сан Диего, кој исто така би исчезнал. Што се однесува за Јужна Америка, решиси во целост ќе исчезнат Уругвај и Парагвај, додека Амазон ќа ја поплави внатрешноста на Бразил и според проценките, тоа би довело до изчезнување на Буенос Аирес. Африканскиот континент ...
сите 9 | | | веќе видена

Најбарана професија во Србија е... пластичен хирург Во соседна Србија на вработување најмалку чекаат специјалисти за пластична хиругија. Тие добиваат работа во просек за 73 денови. Најдолго на работа чекаат стоматолозите – пет години и пет месеци. Националното биро за вработување во Србија ги објави овие податоци за вработувањата во октомври. Во Србија брзо до работа доаѓаат и педијатрите, анестезиолозите и фармацеутите, додека историчарите и социолозите чекаат многу долго. Професорите по општонародна одбрана, според објавените податоци, за работа чекаат рекорди 1.752 дена. Кај оние со средна школска спрема, најбрго во соседна Србија се вработуваат царински техничари и козметичари. Економските техничари, текстилците и кожарите до работа доаѓаат потешко. Помалку барани професии се исто така трговските, туристичките, угостителските и геолошките техничари, како и медицинските сестри, дактилографите, аранжерите во трговија, бродоводачи, техничари за лов и роболов. Ниту оние само со завршена гимназија ...
| | веќе видена

Делчевчанец доби премија од три милиони денари Делчевчанец доби премија од над три милиони денари при последното извлекување на Џокер. Премијата од рекордни 3.003.077 денари ја добил со шест погодоци . Среќниот добитник својата уплата ја направил во продажното место Вера НБ во Делчево . Тој уплатил две комбинации на Новолото и една комбинација Новолото Џокер за вкупен износ од 50 денари. Според податоци на Државна Лотарија, Делчево се покажало какo место каде играчите имаат најголем потенцијал за „ловење премии“. Во 18 коло во истиот град имало добитникот на поединенчната добивка Новолото Џокер, премија која тогаш изнесувала 600.000, 00 денари. Статистиката на Државна лотарија на Македонија, открива дека по Скопје, град во кој најмногу се игра НовоЛото 7/34 е Битола, а потоа следуваат Прилеп, Струмица, Охрид, Тетово, Куманово, Струга, Кавадарци и Штип. Вечерашното издание на 89 коло од НОВОЛОТО повторно ќе ги радува сите кои ќе се обидат да ја измерат среќата во нивиот избор на бројки. Фондот за ...
| | веќе видена

Епл ги откри деталите од барањата на владите ширум светот Американскиот електронски гигант „Епл“ (Apple)ги откри детаљите од баањата што оваа компaнија ги примила од владите ширум светот во врска со податоци на корисниците. Американската влада се наоѓа на врвот од листата според бројот на барањата, јави Би-Би-Си (BBC). Зад САД, кои упатиле меѓу 1.000 и 2.000 барања во првите шест месеци од годинавал, следат Велика Британија со 127 барања, потоа Шпанија, Германија и Австралија. „Епл“ соопшти дека барањата најчесто се однесуваат на грабежи и други криминални дела, или пак на барања на полициски сили кои се во потрага по исчезнати лица. „Во ретки случаи од нас е барано да ги дадеме сочуваните фотографии или интернет адресите. Сите барања се разгледуваат внимателно и содржината ја давама да биде достапна под мошне ограничени услови“, се вели во соопштението на „Епл“. Американските барања се однесуваат на 2.000 до 3.000 налози, а од тоа компанијата на американската влада и дала податоци за само 1.000 ...
сите 2 | | | веќе видена

Сто години од раѓањето на Албер Ками Точно пред 100 години, на 7 ноември 1913 година бил роден францускиот писател Албер Ками, добитник на Нобеловата награда за литература. Ками е роден во гратчето Дреан, во негово време официјалното француско име на гратчето било Мондови. Неговиот роден Алжир, всушност три северни примедитерански департмани, тогаш биле дел од Франција. Со оглед дека неговото семејство имало скромни можности, тој се школувал со државна помош. На Универзитетот во Алжир дипломирал филозофија. Ками се занимавал со новинарство, почнувајќи од 1937 година. За време на студиите бил талентиран фудбалер, а за време на Втората светска војна, бил активен учесник на Движењето на отпорот. Неговото книжевно дело е израз на чувството на општа парадоксалност на современиот свет. Смислата тој на пронаѓал во творештво, а , според негови зборови, да се создава значи два пати да се живее. Романот „Странецот“, своевиде приказ на бесмисленоста, беше објавен во 1942 година. Во текот на истата година се ...
сите 3 | | | веќе видена

Легендарното чудовиште Кракен – постоело Легендарното морско чудовиште Кракен , што се хранело со китови и потопувало цели бродови - постоело, тврди Марк Макменамјан, професор по палеонтологија од колеџот Маунт Хоулог во Масачусетс, пишува весникот „Дејли мејл“. Во 2011 година, научниците откриле фосили на гуштер што живеел во праисториските мориња , чии коски биле чудно распоредени. Нивната положба наликува премногу на начинот на кој и современите октоподи си играат со остатоците на своите неговите жртви. Тогашните тврдења на научниците биле пречекани со скепса, но последните откритија на истиот научен тим даваат поголема тежина на тезата дека Крекен не само што постоел, туки , исто како и октоподот, си играл со коските на пленот. Професорот Макменамјан до последните откритија дошол во националниот парк во Невада. Пред две години овој палеонтолог при ископувања открил остатоци од ихтиосурус од видот Shonisaurus popularis. Тој воден рептил ја населувал земјата пред 200-250 милиони години . При ...
сите 2 | | | веќе видена

ВИДЕО:Промовирана насловната песна од филомот„Деца на сонцето“ од Влатко Стефановски Во МКЦ клубот вечерва беше промовиран видео спотот и песната „Деца на Сонцето“ од Влатко Стефановски, што е воедно и насловниот сонг од истоимениот игран филм на Антонио Митрикески, кој се снимаше летово на локации покрај крајбрежјето на Преспа. Покрај оваа песна, како водечка, Стефановски ги потпишува и другите песни за саундтракот на филмот. „Досега имам направено музика за 30тина филмови и секогаш се радувам кога добивам такви покани, но за македонски филм немам работено многу одамна уште од времето кога ја правев музиката за „Џипси меџик“ на Столе Попов. А тоа беше далечната 1997 година. Така што оваа понуда на режисерот Митрикески ми дојде како мелем на душа. Покрај сонгот, филмот ќе има и амбиентална музика, со оглед на прекрасниот амбиент на Преспанското езеро, каде што филмот е сниман, а кое за мене беше право откровение. Ќе има и наменска музика за некои сцени“ изјави Стефановски. Сонгот е рефлексија на ...
сите 16 | | | веќе видена

Во Турција убиен леопард кој се сметал за исчезнат вид Турски овчар убил леопард во провинцијата Дијарбекир и во моментот властите испитуваат дали станува збор за исчезнати вид на анадолски леопард . Локалните власти објаснија дека младото животно го нападнало овчарот кој го убил со ловечка пушка во земјоделски регион во близина на пештера. „Повторното појавување на анадолскиот леопард би било вистинско чудо . Ние ќе му направиме обдукција, за да дознаеме дали навистина станува збор за анадолски леопард, познат кај зоолозите како panthera pardus tulliana, чии траги се изгубени одамна“ , изјави турскиот биолог Ахмед Калач од универзитетот во Дикле,провинција Дијарбакир за новинската агенција „Доган“ . Според локалните власти, анадолски леопард не бил виден во областа од најмалку еден век. Овој вид леопард е со светлосребрено крзно и се сметаше за исчезнат како последица од прекумерен лов.
сите 4 | | | веќе видена

СМК: Иницијатива за изградба на 33-метарски крст во Општина Аеродром Светскиот Македонски Конгрес соопшти дека доставил инцијативата со идеен проект до општина Аеродром за изградба на Македонски Православен Крст. Крстот ќе биде монтажен, висок 33 метри, колку што години живеел Исус Христ до неговото воскресение, а би се изградил на микролокацијата во близина на Средното училиште на Град Скопје “Марија Кири Склодовска“, меѓу Булевар “Трета Македонска бригада“ и Булевар “Србија“. Иницијативата, според соопштението на СМК, доаѓа поради одбележувањата на 2000 годишнината од христијанството. „Имајќи предвид дека речиси 99% од вкупното население во општина Аеродром се христијани, Светскиот Македонски Конгрес како неформален Светски Парламент на Македонците од сите делови на Македонија во целиот свет ја доставил оваа иницијатива. Имајќи предвид дека Булевар “Србија“ ги поврзува општините Газа Баба, Аеродром и Кисела Вода, локацијата на Македонскиот Православен Крст овозможува тој да е видлив во сите три ...
сите 3 | | | веќе видена

КОМЕРЦИЈАЛНО ИЗВЕСТУВАЊЕ- Првото коло Бинго Бум на 11, а ТОП5 на 18.1ноември во Време за Среќа на МТВ1 Државна лотарија на Македонија (ДЛМ) на 27 октомври 2013 година ги пласираше игритеБИНГО БУМ и ТОП 5. Поради големиот интерес, а и на посебно задоволство на играчите, ДЛМ го активираше и промотивниот караван низ Македонија со цел овие нови игри комплетно да им ги доближи на сите љубопитни играчи. Играчите на игрите на среќа во Битола, Куманово, Прилеп, Радовиш, Струмица, Скопје веќе беа дел од карванот на ДЛМ, ги уплатија своите среќни картички за игрите Бинго Бум и Топ 5, а покрај сите одговори на прашањата околу новите игри си добија и убави подароци со логоата на новите игри. Неделава караванот ја продожува својата рута на која се споделуваат информации за новите игри заедно со брендираите подароци. Дружењето оваа недела ќе ги опфати: 04 ноември – понелник Тетово, продажноместо Бартон, 05 ноември – вторник, Штип, продажно место Тутун пром, 06 ноември –среда, Кавадарци, продажно место Сигма,07 ...
| | веќе видена

Започнаа истрaжувањата на праисториската населба Орловица Започнаа археолошките истражувања на праисторската населба Орловица, кај село Ракотици, Скопско, соопшти Министерството за култура. Во рамките на истражувањата, кои се одвиваат неколку сезони, откриени се остатоци од ретка праисторска населба од бакарното време, од 5000 години пред нашата ера. Археолозите, исто така, открија остатоци од куќи, стопански објекти, културни објекти со вреден археолошки инвентар, кој по конзервацијата е изложен во Музејот на Филозофскиот факултет во Скопје. Петнаесетина студенти по археологија, предводени од проф. д-р Драги Митревски од Филозофскиот факултет, годинава до 20 ноември активно ќе ги продолжат систематските археолошки истражувања на овој регистриран археолошки локалитет, на кој во изминатите години студентите практицираат теренска работа . Истражувањата на Орловица се проект предвиден со Годишната програма за заштита на културното наследство на Министерството за култура.
| | веќе видена

Вилијам и Кејт планираат второ дете Војводствата од Кембриџ, Вилијам и Кетрин планираат да имаат второ бебе, откри нивен близок пријател, кој побарал анонимност. Кралската двојка настојува да создаде големо семејство, а нивни блиски извори наведуваат дека тие планираат да имаат четири деца. И тоа не е сè. Малиот Џорџ може да добие брат наскоро, бидејќи двајцата родители веќе сакаат да имаат второ бебе. "Кејт и Вилијам веќе размислуваат кога е најпогодниот момент“, објаснува истиот извор за британскиот весник „Дејли Стар“, пренесува БГНЕС.
| | веќе видена

Започна „Моември“- месецот на машкото здравје Битката за здравјето се води со пуштање мустаќи. Десетта година по ред на светско ниво се организира Моември, месецот во кој мажите со поддршка од понежниот пол на еден прилично ортодоксен, а оригинален начин го дигаат гласот и собираат средства со цел подобрување на здравјето кај мажите. За што се работи? Група на пријатели од Австралија пред 10 години после еден неврзан разговор за ретро модата и враќањето на трендовите одлучиле да си постават предизвик и да пуштаат мустаќи цел месец, да најдат луѓе кои ќе го спонзорираат нивниот „потфат“ и тие средства да бидат уплатени на фондации и организации кои работат на пронаоѓање на лек за ракот на простата. Уште две реченици со малку математика, доколку ова ви зучи смешно: прваТа година имало само 450 активисти (моу-броу, Мо-Бро, брат мустаклија) кои собрале 54.000 американски долари. Во 2012 во целиот свет 1.9 милиони активисти на Моември (Movember) собраа повеќе од 150 милиони долари. Како се работи? ...
сите 2 | | | веќе видена

Украдени ордените на Јованка Броз од Куќата на цвеќето Ордените за храброст и Партизанската споменица 1941 што Јованка Броз ги добила како мајор на ЈНА биле украдени од Куќата на цвеќето, веднаш по погребот на поранешната сопруга на Тито. Јованка Броз во изминатиот викенд беше погребена во цојот псопруг во Куќата на цвеќето изминатиот викенд, а покрај ковчегот биле поставени и ордените – два воени и три мирнодопски одличја закачени на кадифено перниче. Белградскиот весник Блиц објавува дека кражбата ја потврдиле членови од семејството на Јованка Броз. Според весникот, тие по погребот отишле во Музејот на историјата на Југославија за да ги преземат ордените, но им било соопштено оти се украдени.
сите 2 | | | веќе видена

Русија: Создадена вакција против рак, веќе се вакцинираат пациенти Руските научници развиле вакција против рак, што значително го продолжува животот на пациентите. Научниците од Инстражувачкиот институт за имунологија на сибирското одделение на Руската академија на науките создале вакцина која ги минала сите клинички испитувања и дала охрбрувачки резултети. Оваа вакцина моментно им се дава на пациентите со трет или четвт стадиум на карцином, со што им се продолжува животот за повеќе од два пати. Следна фаза од користење на вакцината е таа да се употребува во раните фази од болеста. Вакцината се користи против неколку видови рак – карцином на дебелото црево, рак на градата и рак на простата. Рускиот институт нагладува дека е подготвен вакцината комерцијално да ја произведува.
сите 15 | | | веќе видена

Индија: Мустаќи долги 4,26 метри На Рама Синг Чаухан мубиле потребни 43 години да го оствари својот сон – да стане сопственик нанајдолгите мустаќи на светот. Овој 58-годишен Индиец од Џаипур почнал да ги пушта мустаќите уште во далечната 1970 година а тие сега се долги 4,26 метри. Освен што се негова гордост, мустаќите на Чаухан бараат целосна нега и внимание.Тој дневно на мустаќите им посветува од еден до два часа. Редовно ги чисти и ги чешла, а ги мие на приблино 10 дена. Како што и може да се претпостави, толку долгите мустаќи му го отежнуваат движењето, па Чаухан е принуден да ги обвие околу вратот секогаш кога сака да излезе. Тој вели дека со текот на годините, мустаќите се поспоро му растат. „Годишно сега растат само неколку сантиметри“, вели тој, кому мустаќите му донеле голема популарност, како во Индија, така и во светот. Чаухан во 1983 година глумел покрај Роџер Мур во филмот за Џемс Бонд „Октопус“, а настапувал и во многу филмски остварувања на Боливуд.
сите 2 | | | веќе видена

Тито и Јованка тајно се гледале и по разделбата Јосип Броз Тито, според „официјалната верзија“, престанал да комуницира со сопругата Јованка 1977 година, кога од Стариот двор се преселил во резиденцијата која подоцна биле претворена во Куќата на цвеќето. Но, еден од припадниците на Посебната единица за обезбедување на некогашна ЈНА, пензионираниот заставник од прва класа Лаза Шупица тврди дека има најмалку десетина живи сведоци кои можат да потврдат дека сопружниците се гледале тајно или полујавно и подоцна, дури и надвор од Белград, за што наводно постојат и фотографии. „Не знам дали е во прашање борбата за оставнината на Тито или нешто друго, но е несфатливо јавноста да ги прифаќа верзиите дека Тито и Јованка не се гледале по разделувањето во 1977 година. Тоа е потполно неточно. Лично сум бил сведок на нивни средби во вилата Равне на Фрушка гора и таа, но и наредната година. Заедно тие беа на метар од мене, седа и ја гледаа мојата демонстрација на неколку дресирани волчјаци од нашата единица која го ...
сите 21 | | | веќе видена

Светска банка: Невработеноста на младите-проблем на западниот Балкан Високата стапка на невработеност, посебно меѓу младите, е голем проблем во светот, Европа, но е посебно изразен во земјите од западен Балкан, е оценето денеска на конференцијата на Светска банка во Виена. На собирот е нагласено дека во одделни земји од регионот секој втор млад човек е без работа. Според податоците што се изнесени на собирот, еден од четворица млади луѓе во овој регион не бара работа и не студира. Исто така е наглсено дека кога младите луѓе од западен Балкан ќе најдат работа, таа е само привремена или со половина работно време, младиот човек не е пријавен од страна на работодавачите што на младите им оневозможува да ги користат погодностите на системот и општеството. Директорката на Светска банка за Југоисочна Евгропа Елен Голдстајн рече дека регионот на југоисточна Европа, од кога таа го следи, направил значителен напредок, но оти резултатите се минорни и напредокот не го следело отварањето бројни нови работни места. ...
сите 2 | | | веќе видена

Сексот топи повеќе калории од одењето Канадски научници открија колку точно калории согорува човек за време на секс. Кај младите страстите стопуваат 4,2 калории во минута кај мажите и 3,1 калории во минута кај жените. Научниците пресметале дека просечното времетраење на сексот е 24,7 минути, а математиката говори дека за тоа време мажите губат 104 калории, а жените -69. Според тоа, заклучокот е дека сексот е подобра вежба од одењето, но сепак не е толку добар како џогирањето. Научниците од Универзитетот Квебек во Монтреал испитувале 21 хетеросексуални парови на возраст меѓу 18 и 35 години . За време на четири сексуални акта двојките носеле посебен уред за мерење на потрошената енергија . Тие, како што пишува британскиот печат, исто така одговарале на прашања за тоа колку биле изморени по водењето љубов, колку напор вложиле и колку уживале во чинот. Пред сексот, испитаниците половина час вежбале на патека, за научниците да можат да ги споредат резултатите од потрошените за време на вежбите со оние на ...
сите 2 | | | веќе видена

Диего Коста ги одби Бразилците, сака да игра за Шпанија Напаѓачот на Атлетико од Мадрид Диего Коста денеска упати писмо до Бразилската фудбалска конфедерадија во кое ја потврдува намерата да игра за својата нова татковина- Шпанија, објави Фудбалскиот сојуз на Шпанија. На сајотот на RFEF се наведува дека Диего Коста во писмото до генералниот секретар на BCF Жулио Цезар Авеледо укажува дека „сака да биде на располагање на селекторот на шпанската репрезентација Висенте Дел Боско“. Овој фудбалер и порано изјавувал дека е подготвен да игра за Шпанија, а неговото писмо до бразилската фудбалска конфедерација уследи откако бразилскиот селектор Луис Фелипе Сколари најави дека планира да го повика за пријателските натпревари против Чиле и Хондурас во ноември. Диего Коста веќе одиграл два пријателски натпревари за Бразил, против Русија и Италија, но минал само неколку минути на теренот. Тој се уште има право да игра за Шпанија, бидејќи пријателските натпревари не се сметаат за официјални натпревари на ...
сите 20 | | | веќе видена

next