еРепортер

Буфон и Середова се разведоа Голманот на Италија и Јувентус Џанлуиџи Буфон и чешкиот топ модел Алена Середова се разведоа, јавија италијанските медиуми, наведувајќи дека причина за разводот било неверството на Буфон. Според истите извори, Буфон наводо бил во тајна врска со популарна Италијанка од шоу бизносот чиј идентитет не е наведен. Буфон и Алена, која е топ модел од својат 15-та години, беа долги години во брак и имаат две деца, шестгодипниот Луис Томас Буфон и две години помладиот Давид.
сите 2 | | | веќе видена

Сончево со мала облачност, попладне локален дожд Времето во Македонија денеска ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Според најавите, во текот на денот облачноста ќе се зголемува и попладне во западните делови ќе има повремени врнежи од дожд, на некои повисоки места од дожд и снег, а на планините од снег. Исто така ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Температурата ќе се движи од еден до девет степени Целзиусови, а во Скопје пет степени./УХМР/
сите 85 | | | веќе видена

СЗО се извини: Грците не се заразиле сами со ХИВ, има само неколку такви случаи Светската здравствена организација (СЗО) се извини денеска поради претходно изречените тврдења изнесени во септемврискиот извештај дека половина од новите случаи на заболените од ХИВ во Грција се резултат на „намерна зараза“ кај зависниците од дрога, кои сакале да се квалификуваат за добивање социјална помош. „Тоа е голема уредувачка грешка поради која СЗО се извинува“, изјави портпаролот на Светската здравствена организација Грегори Харт. СЗО станала свесна за сторената гршка дури откако на нејзините претставници новинарите почнале да им поставуваат прашања поврзани со изнесеното тврдење. Исправката која од СЗО денеска е соопштена гласи дека во извештајот треба да стои „неколку нови случаи на зараза со ХИВ се намерни“. Во извештајот на Европскиот центар за спречување и контрола на болеста ан СЗО, што беше денеска објавен претходно, се наведува дека постои основано сомневање дека одделни граѓани на Грција „намерно се ...
сите 51 | | | веќе видена

Невообичаена пресуда: Кувајтски принц осуден на смрт! Врховниот суд на Кувајт ја потврди смртната казна за членот на владеачкото семејство, кој беше осуден во 2010 година по обвинение дека го убил својот внук. Шеикот Фејсал Абдула Ал-Сабах бил осуден дека го убил шеикот Басел Салем Ал-Сабах во неговата палата во јуни 2010 година поради, како што беше наведено во образложението, препирката околу членство во управата на еден спортски клуб. Казната, како што јавија западните агенции, е конечна, но кувајтскиот емир може да ја преиначи во доживотен затвор. Шеикот Басел бил внук на покојниот кувајтски емир, шеикот Сабах Салем Ал-Сабах и син на покојниот министер за одбрана и внатрешни работи шеикот Салем Ал Сабах. Кувајтските судови во минатото изрекувале смртни казни на членови на владеачкото семејство Ал-Сабах, потсетува француската агенција Франс Прес, додавајќи дека Кувајт го обновил извршувањето на смртната казна по мораториумот воведен во 2007 година. Околу 50 осуденици во Кувајт во моментот чекаат ...
| | веќе видена

Лекарските прегледи закажани преку „Мој термин“ од среда се префрлаат в сабота Граѓаните кои имаат закажано интервенција или преглед во рамки на проектот „Мој термин“, наместо во среда да ја побараат својата здравствена услуга во сабота кога ќе биде работен ден. Ова го соопшти Министерството за здравство, од каде напоменуваат дека сите закажани лекарски прегледи за среда, 27.ноември преку „Мој термин“, се презакажани за сабота, 30.ноември поради тоа што среда е прогласен за неработен ден поради одржувањето на акцијата „Ден на дрвото-засади ја својата иднина“. Здравствените установи во среда ќе работат исто како во неработен ден (празник) со предвидените дежурни служби, каде ќе им биде пружена соодветна здравствена заштита на итните пациенти, односно оние кои имаат потреба од ургентна здравствена услуга.
сите 5 | | | веќе видена

Пекинг ги уништува скарите во борба против загадувањето Пекинг започна војна против загадувањето и по се изгледа оти првиот „непријател“ станаавскарите. Властите во кинеската престолнинавуништија повеќе од 500 скари за печење на отворено за да се намали количествотовна опасни материи и ситни честички во воздуохот што можат да навлезат длабоко во белите дробови. На фотографиите што ги објавијавдржавните медиуми се прикажани работници кои сечат парчиња метал од скарите. Граѓаните на Пекинг преку интерне ја исмејале целата акција, сугерирајќи им на властите да се насочат кон големите извори на загадување.
| | веќе видена

„Македонскиот гениј низ вековите“ објавена на англиски јазик „Матица македонска“ во соработка со британската издавачка куќа „Парагон“ од Лондон ја издаде книгата „Македонскиот гениј низ вековите“ на англиски јазик. Соработката со Парагон ќе овозможи ова ретко значајно дело за Македонија, од идната година да биде дистрибуирано во синџирот книжарници на Вотерстоунс во Британија, објави „Матица“. Првото издание на оваа книга е објавено во 1972 година во Лондон од страна на издавачката куќа Харвеј. Џорџо Нуриџано е роден во Рим, 1892 година. Пред Втората светска војна претстојува во Софија каде научно ја истражува дејноста на ВМРО и со своите ставови безрезервно ја подржува каузата за самостојна Македонија. Во книгата се истакнува дека македонскиот народ е горд на своето славно минато, чувствува огромна љубов за својата родна земја која Македонците секогаш ги инспирира во нивната борба за заслуженото место под сонцето на светските народи. Нуриџано ги забележува најголемите достигнувања на културата и ...
сите 4 | | | веќе видена

Премиерот на Летонија поднесе оставка поради уривањето на супермаркетот Премиерот на Летонија Валдис Домбровскис денеска поднесе оставка поради трагедијата кога пред шест дена се урна покривот на супермаркет во Рига, при што загинаа 54 луѓе, вклучувајќи и тројца пожарникари, додека 40 беа повредени. „Ја соопштувам оставката на местото премиер, преземајќи ја со тоа политичката одговорност за трагедијата“, изјави Домбровскис пред новинарите. Неговиот портпарол ја потврди оставката во изјава за западните агенции. Британската агенција Ројтерс потсетува дека летонската влада е изложена на силна критика по трагедијата. Домбровскис неодамна изјави дека уривањето на зградата ја „разнишало“ Летонија, поранешната советска република која пред речиси една деценија и се приклучи на Европксата унија. Претседателот на Летонија Андрис Берзинс ја окарактеризира трагедијата како убиство. Причината за несреќата се уште не е позната, иако полицијата започна кривична истрага фокусирана на изградбата на зградата. ...
сите 13 | | | веќе видена

Комерцијално известување:БекимНухија освои премија 6+1 Беким Нухија од тетовско Желино последен добитник на премијата 6+1 што изнесува 170.660 денари. Неговото среќно НОВОЛОТО ливче, кое му ја обезбеди примамливата премија 6+1 го уплатил во продажното место Бартон во Тетово. Тој одиграл две сиситем комбинации од 8 броеви. Беким не го следел извлекувањето, а проверката ја направил наредниот ден во продажното место каде ја изржил уплатата. Таму открил дека токму тоја е среќен добитник на премијата 6+1. Играчите на среќа вечерва имаат можност повторно да ги тестираат нивните среќни бројки како потенцијална среќна НОВОЛОТО 7/34 комбинација. Фондот за 7-ка е и натаму во пораст. Во вечерашново 95-то коло, како што соопштува Лотарија на Македонија, фондот е блиску до 14,5 милиони денари.
сите 2 | | | веќе видена

Македонија сади пет милиони дрвца Во Македонија денеска се садат пет милиони дрва , во рамки на традиционалната акција „Ден на дрвото“ . Македонците денеска земаа лопати и се упатија до блиските ридови каде на околу 1.200 хектари ќе бидат засадени пет милиони нови садници. Директорот на македонски шуми Жарко Караџоски вели дека „времето е идеално“ за засадување, пред се поради обилните врнежи од дожд и снег кои ја натопија почвата. „Очекуваме висок процент на реализација и успешност, а исто така има голем одзив на граѓани во сите делови на Македонија и покрај ваквото време“, изјави Караџоски. Во акцијата „Засади дрвао, засади ја својата иднина“, која се спроведува по 12-ти пат, во Македонија се засадени вкупно 45 милиони садници. Акцијата е силно поддржана од Владата и еколошките асоцијации.
сите 29 | | | веќе видена

Мистерија во Босна: Некогашното Шивиќевото езеро стана дупка преку ноќ!? Некогашното Шивиќево езеро во Босна преку ноќ се претворило во голема дупка, додека мештаните развиваат теории за мистериозната појава. Жителите од селото недалеку од Кључ во Босна и Херцеговина, не малкуи биле изненадени кога во земјата се отворила дупка со широчина од 50 и длабочина од 30 метри. Експертите велат дека дупката настанала како последица на тектонските пореметувања во длабочината на земјата, додека мештаните имаат поинакви толкувања. Дека на тоа место некогаш имало езеро, потврдуваат фотографии од семејните албуми. Шивиќевото езеро преку ноќ се претворило во голема дупка, а еден од мештаните е уверен дека невообичаената појава е поврзана со смртта на соседот. „Тој, Хасан умре, а сето останато зад него, по еден или еден и пол месец, отиде по него. Наводно му дошла ќерката по печење на ракија да ја исчисти викендичката. Вели, само забележав некој ветер и вели дека погледала по езерото, гледајќи го „бабо“ како оди по ...
| | веќе видена

ВИДЕО: Посебно оружје за новата генерација американски борбени авиони Американското воено воздухопловство планира да стави посебно ласерско оружје на новите авиони до 2030 година, објави весникот „Бизнис инсајдер“, повикувајќи се на неодамна објавениот документ на АФРЛА (Air Force Research Laboratory). Со оглед на потребните предуслови, елементи на новото оружје треба да бидат подготвени за лабораториско тестирање до октомври наредната година, додека подготвеноста за тестирање на воздухопловите во симулирана околина мора да биде остварена до 2022 година. За таа цел се развиваат три ласерски уреди : мал ласер за осначување и заслепување на оптичките сензори на непријателските авиони, потоа ласер со средна големина за онеспособување на ракетите воздух-воздух, како и високо-енергетски ласер што би служел како офанзивно оружје наместо топови, а можеби и ракети со краток дострел. Овие наведени орудија мораат да бидат употребени на височини и до 20 километри и брзини меѓу 0,6 и 2,5 маха. Три фабрики, Нортроп ...
сите 2 | | | веќе видена

Авион со фудбалери на Манчестер Јунајтед „за влакно“ избегна катастрофа Авион со фудбалери на Манчестер Јунајтед, кои патувале на натпревар со Баер од Леверкузен во Лигата на шампионите, успеа дури од втор пат да слета на аеродромот во Келн. Британските медиуми објавуваат дека авионот со 185 патници, морал да се откаже од првиот обид да слета на аеродромот Конрад Аденауер, но оти 10 минути подоцна се минало во најдобар ред. „Слетавме во Германија... Токму сега... Се уште доаѓам на севе поради незгодното приземјување“, напиша на својот Твитер фудбалерот на Јунајтед Рио Фердинанд чиј тим вечерва игра против Баер. Членовите од клубот од Олд Трафорд не сакале да го коментираат случајот. Навивачите на Јунајтед се уште ја помнат трагедијата од 1958 година кога загинале осуммина играчи на „ѓаволите“ и тројца членови на стручниот штаб. Тие тогаш, преку Минхен, се враќале од Белград каде играле натпевар со Црвена Ѕвезда во Купот на шампионите.
сите 13 | | | веќе видена

Тигар касна човек во зоолошката градина на Стив Ирвин Маж бил каснат во врат од тигар во зоолошката градина што ја води семејството на покојниот „ловец на крокодили“ Стив Ирвин, по што тој бил итно префрлен во болница, јавија денеска австралиските медиуми. Портпаролот на службата за спасовување со хеликоптер изјави дека мажот за кој се верува дека е дресер на животни во споменатата зоолошка градина, северно од градот Бризбејн, е во тешка состојба. Според извештаите на локалните медиуми, мажот бил најден со две убодни рани во вратот, но бил во свесна состојба. Зоолошката градина „Австралија зу“ стана мошне популарна во времето на Стив Ирвин, ѕвездата на популарниот документарен филм „Ловец на крокодили“, кој почина во 2006 година откако ража го прободе во срцето.
сите 8 | | | веќе видена

ХЕРА бара повлекување на владиниот спот за абортусот Невладината ХЕРА побара денеска Советот за Радио Дифузија (СРД) да донесе одлука со која целосно ќе биде повлечен спотот на Владата на Република Македонија од кампањата против прекинот на бременоста, која абортусот го категоризира како убиство. Според оваа невладина асицијација, СРД уште на 30 септември донел одлука со која на телевизиите им се наложува рекламниот спот да го категоризираат како програма од „петта категорија“, односно програми што не се соодветни за публика под 18 години и да го емитуваат во периодот од 00:00 до 05:00 часот. За да се емитува во други термини од деноноќието, нарачателот на спотот не треба прекинувањето на бременост во здравствена установа да го идентификува како убиство. „Делот во спотот каде што се вели дека абортусот е убиство стои телоп дека тоа е цензурирано од страна на СРД. Иако тој дел е цензуриран, остатокот од спотот останува ист, така што гледачите повторно ја добиваат истата пораката, а жените кои што ...
сите 3 | | | веќе видена

Слаб снег на Ѓавато и Пресека, без забрани и застои во сообраќајот Слаби снежни врнежи има на планинските превои Ѓавато и Пресека, но и на овие патни правци сообраќајот се одвива тековно без никакви забрани и застои. Поради ниските температури можни се подмрзнувања на коловозот на осојните места, информираат од АМСМ. Сообраќајот на останатите патишта низ земјава се одвива непречено, по влажни коловози. Поради ваквите временски услови, потребно е посебно внимание на делниците кои минуваат низ клисурите и засеците, особено на патните правци Катланово - Велес, Маврово - Дебар - Струга, Демир Капија - Удово, Кочани - Делчево и Берово - Виница, каде е можна почеста појава на одрони. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е умерен. На граничните премини нема подолготрајни задржувања за влез и за излез од државата.
сите 71 | | | веќе видена

Половина столетие од смртта на Џон Кенеди Денеска се навршуваат 50 години од убиството на американскиот претседател Џон Кенеди, кој почина во атентатот што на 22 ноември 1963 година во Далас го изврши Ли Харви Освалд. Според резултатите на официјалната истрага, Кенеди бил убиен со два куршума, едниот го погодил во вратот, другиот во главата, а третиот куршум, односно првиот истрел, според истргата, го погодил гувернерот на Тесас Џон Коноли. Кенеди починал пред да стигне во болница, е официјалната верзија. Атентатот бил извршен кога Кенед бил в отворено возило кое се движело низ улиците на Далас во рамки на подготовки за неговата нова претседателска кампања за изборите што требало да се одржат 1964 година. За атентатот набрзо бил осомничен 24-годишниот Ли Харви Освалд, екцентрична личност, кој ја негирал винат. Според наодите на Ворнеровата комисија што ја фдормирал наследникот на Кенеди, Линдон Џонсон, Освалд нема помагачи. Освалд беше убиен само два дена по атентатот додека полицијата го префрлала во ...
сите 17 | | | веќе видена

Со рутински преглед на очи до дијагноза за Алцхајмер Со откривање на промена на специфичните клетки на ирисот на окото може да се помогне во поставувањето на дијагноза и следење на прогресијата на Алцахјмеровата болест. Експериментите на американските научници од Универзитетот Џорџтаун извршени врз глувци покажале дека Алцхајмеровата болест резултира со намалување на густината на овој слој клетки на окото. Според научниците, губењето на неуроните на ирисот е поврзан со одумирање на клетките на мозокот, што е карактеристино за Алцхајмеровата болест. Истражувачите веруваат дека овие наоди во иднина ќе овозможат отркивање на Алцхајмеровата болест за време на рутински преглед на очите. Инаку, раното откривање на Алцахјмеровата болест овозможува примена на терапија наменета на успорување на проресот на болеста.
| | веќе видена

Ѓукановиќ очекува три милијарди евра инвестиции во Црна Гора Црногорскиот премиер Мило Ѓукановиќ најави денеска инвестиции во износ од три милијарди евра во неговата земја, пред се во црногоскиот туризам. Според Ѓукановиќ, неговата влада спроведува низа мерки за да се зголеми бројот на вработените, а една од тие мерки е унапредувањето на деловниот амбиент што треба да ги привлече странските инвеститори. „Очекуваме дека инвестициите во наредниот период, пред се во туризмот, да изнесуваат околу три милијарди евра, што ќе овозмжи отворање на повеќе илјади нови работни места“, изјави Ѓукановиќ пред пратениците во црногорскиот парламент. Според него, во иднина се очекува да биде обезбедена редовна исплата на платите и пензиите во Црна Гора, а ќе продолжи и софинансирањето на стамбената изградба за потреби на пензионерите.
сите 14 | | | веќе видена

Освоиле 190 милиони евра на лото и сега се разведуваат Адријан и Џилијан Бејфорд светот минатото лето ги запозна благодарејќи на фактот дека на европска лотарија освоија рекордни 190 милиони евра. Повеќе од една година по среќниот настан, оваа двојка решиле да се разделат. Јавноста за тоа ја извести агенцијата која ја застапува Џилијан, објавувајќи сооштение во кое се вели: „Џилијан Бејфорд потврдува дека нејзиниот брак со Адријан неповратно е разнишан и оти тие се разделени. Џилијан моли медиумите да ја почитуваат нејзината и приватноста на нивните деца и поширокото семејство во овие моменти. На оваа тема Џилијан повеќе нема да дава изјави сега ниту во иднина!“ Од друга страна, нејзиниот наскоро поранешен сопруг за британскиот весник „Сан“ изјави дека се исселил од семејната шестмилионска вила во куќа со четири соби во Сафолк, која чини половина милион фунти. По освојувањето на големата добивка, Џилијан Бејфорд изјави дека се надева оти парите ќе овозможат семејството да минува повеќе време заедно. ...
сите 3 | | | веќе видена

next