еРепортер

Предците на Британците претпочитале да јадат жаби Шокантни детали за вкусот на своите далечните предци неодамна дознаа Британците. Според Би-Би-Си, пред 8.000 години за тогашните жители на јужниот дел на Англија омилена храна биле жабјите копани. „Бројни и добро изглодани коски од жаби откриле археолозите при ископувањата во близина на Еимсбери, грофовија Билтшир, точно до легендарниот Стоунхенџ - групата гигантски камени блокови поставени во круг пред околу 3 илјади години“, јави Би-Би-Си . Британците, како што пренесува агенцијата БГНЕС, традиционално им се исмеваат на Французите поради присуството на жаби во нивната национална кујна . Според последните откритија - на Британските острови жаби почнале да се јадат многу пред тоа да се случи на континентот. Освен жаби, древните жители на Еимсбери уживале и во оброци од лосос и ореви . „Кулинарските преференци на луѓето од мезолитот не се издвојуваат посебно од вкусот на многу од денешните луѓе“, вели шефот на археолошкиот тим Дејвид Џек . И други ...
| | веќе видена

Започнува филмскиот фестивал “Џифони Македонија” Скопје Од 18 до 22 октомври ќе биде домаќин на реномираниот филмски фестивал “Џифони Македонија” на кој учество ќе земат деца од Македонија и од десет земји од регионот. Во рамки на на овој фестивал, покрај делот во кој учесниците ќе гледаат филмови од специјална селекција за нивна возраст, ќе дебатираат за филмовите и ќе гласаат за најдобриот, ќе бидат одржани и едукативни работилници наменети за развој на детската имагинација и свест. Покровител на работилниците за изработка на видео игри, фотографија како и снимање на краток филм е едукативниот и развоен центар. Центарот на Seavus обезбедува на работилниците да настапат гости предавачи и врвните професори кои се дел од едукативниот и развоен центар.
сите 10 | | | веќе видена

Почина истакнатиот сликар Борo Иљовски Истакнатиот уметник Боро Иљовски почина во понеделникот на возраст од 71 година, соопшти денеска Музејот на современа уметност во Белград (МСУ). Со својот творечки опус, Иљовски ја одбележа втората половина на 20 век на југословенскиот уметнички простор како еден од најавтентичните и најдобрите протагонисти на сликарскиот модернизам . Погребот на истакнатиот уметник ќе се одржи утре, 16 октомври, во 13 часот на Централните гробишта во Белград. Иљовски е роден на 17 јули во 1942 година во Дреново, во близина на Лерин, Егејска Македонија, Грција. По завршувањето на граѓанската војна во Грција во 1949 година Иљовски со други бегалци е насилно иселен во Полска, а во Белград доаѓа во 1956 година. Академија за ликовни уметности завршува 1968 година во класата на Ѓорѓе Бошан, кај кого завршува и специјален курс како единствен судент во класата. Во МСУ потсетуваат дека раните дела на овој уметник се стилски блиски на кругот на белградската нова фигурација, како и тоа ...
| | веќе видена

Грчкиот парламент го одзеде имунитетот на шестемина пратеници од Златна зора Грчкиот парламент речиси едногласно реши да биде одземен имунитетот за шестемина пратеници од екстремно-десничарската Златна зора кои се соочуваат со судење. Потегот на грчкиот парламент е дел од настојувањата на властите да се справи со неофашистите предизвикано по фаталното убиство на грчкиот рапер минатиот месец. Речиси сите пратеници гласаа за одземање на имунитетот, додека пратениците од редовите на Златна зора ја напуштиле седницата пред гласањето. Грчката влада смета дека Златна зора дејствува како криминална организација. Тројца други пратеници, вклучувајќи го и лидерот на Златна зора, беа уапсени и чекаат судење по обвиненија дека организирале или биле членови на криминална група. Откако Грција потона во финансиска депресија, Златна зора се издигна од безначајна група и освои 18 пратенички мандати во грачкиот парламент со 300 места во изборите минатата година и покрај обвинувањата дека таа организира напади на ...
сите 24 | | | веќе видена

Изгребал Голф 7 како роденденски подарок Државна лотарија на Македонија ја додели третата премијата Голф 7 во популарната Инстант лотарија 7-ма Брзина, која по Охрид и Скопје отпатува во Струмица. Среќниот добитник Далибор Георгиевски од струмичкото село Василево 11 октомври го одбележува и како личен, семеен празник. Неговата постара ќерќа е родена на овој ден, па годинешната роденденска беше збогатена со доделување на вредната премија која сигурно ќе се слави уште долго во нивното семејство. Ќеркичката наполни 5 години, а нејзината роденденска торта годинава била во знакот на оваа популарна инстант лотарија 7ма Брзина. Далибор е редовен играч на инстант лотариите, потвдра дека среќата ги следи упорните. Среќната грепка тој ја купил на о продажното место Ваткос во Струмица, а стрелката на грепката посочила на премијата, автомобилот Голф 7. Во Струмица, токму пред продажното место кое било за него среќно, екипата на Државна лотарија на Македонија му ги додели клучевите од новиот автомобил, Голф 7. ...
сите 9 | | | веќе видена

Бред и Анџелина потпишаа предбрачен договор со 101 страница Бред Пит и Анџелина Џоли потпишале предбрачен договор во вредност од 200 милиони фунти. Двојката , која има шест деца , планираат венчавка по Божиќ . Но, пред тоа, двајцата актери сепак се консултирале со адвокати, кои изготвиле предбрачен документ од 101 страница. Документот е подготвен да им се заштити богатство во случај на разделба. Ако работите не им одат на добро, Бред ќе ги задржи своите 110 милиони фунти , а Анџелина ќе има целосна контрола над 90 милиони фунти . Во договорот експлицитно се наведува дека во случај на разделба двајцата ќе имаат еднакви старателски права над децата. „Анџелина отсекогаш била склона да верува безрезервно, но Бред ја убеди дека документот е за добро и таа се согласи“ , изјавил за за британското списание „Грејс“ извор близок на двојката. „Тој е романтичен маж , но исто така и многу практичен , бидејќи двајцата одговорни за шест деца, а имаат и многу имот низ целиот свет . И двајцата биле во брак и ...
сите 20 | | | веќе видена

ЦИКП- Граѓаните ретко учествуваат во демонстрации, не веруваат во инситуционални механизми за контрола на Владата Центарот за истражување и креирање политики од Скопје, во рамките на проектот Застапување за отворена влада: право да знаеш, спроведе истражување на репрезентативен примерок од 1100 испитаници за да ги спознае перцепциите на граѓаните за транспарентноста, партиципативноста, отчетноста на власта (централна и локална) во Република Македонија. Истражувањето, како што есе вели во соопштението на Центарот, покажало дека73,1 насто од вкупниот број испитанци никогаш не учествувале на демонстрации или протести, индикатор кој говори за мошне низок степен на граѓански активизам и користење на директната демократија како инструмент кој ја тера Владата да биде одговорна за своите постапки во земјава. Истражувањето покажа дека граѓаните не веруваат ниту во институционалните механизми за влијание и контрола над Владата. Испитаниците биле прашани за неколку механизми и колку тие можат да влијаат врз ...
сите 3 | | | веќе видена

Далај Лама: Марихуаната е добра во медицински цели, не е за лудост! Тибетанскиот духовен водач Далај Лама се заложи за употреба на марихуаната во медицински цели за време на престојот во Мексико, каде е во тек дебатата за легализација на оваа лесна дрога. „Меѓутоа, ако некој само сака да ја користи за лудост, тоа не е добро“, изјави Далај Лама на собирот што го организирал претседателот Висенте Фокс. Фокс, кој се насмеал кога на тибетанскиот духовен водач му било поставено прашањето што мисли за легализација на марихуаната, стана еден од водечките заговорници за легализација на тој наркотик за да се намали големата заработувачка на насилните нарко-картели. Далај Лама престојува во посета на Мексико од петокот, но владата на таа земја, која настојува да воспостави добри односи со Кина, решила да не се состане со тибетанскиот духовен водач кој живее во егзил.
сите 4 | | | веќе видена

Осуденик преживеал бесење, но го чека друго! Еден осуденик на смрт во Иран, чека да биде обесен по втор пат, откако ќе заздрави од првиот обид за екзекуција кој со чудо го преживеал. Иранецот Алиреза М. бил „погубен* во иранскиот затвор откако бил осуден на смрт поради трговија со дрога, но со оглед дека со некое чудо го преживеал извршувањето на казната, сега го чека второ погубување. Алиреза (37), минатата среда го „погубиле“ иранските власти во затворот Боџнурд и тој по 12 минути бил прогласен за мртов, а неговото тело било пренесено во затворската мртовечница. Но, кога неговото семејство дошло наредниот ден да го земе телото, било утврдено дека Алиреза се уште дише, по што бил префрлен во болница. Еден од членовите на неговото семејство потврдил за иранските државни медиуми дека, кога семејството слушнало дека казната била извршена, дошле по телото на Алириза за да го подготват за погребување. Но, се испоставило дека „погубениот“е жив, што силно ги израдувало неговите ќерки, изјавил роднината на ...
сите 7 | | | веќе видена

Г -дин Фејсбук платил 30 милиони долари само да не му пречат нови соседи Основачот на „Фејсбук“ Марк Цукерберг купил други четири куќи околу својат дом кои ги меркал локален претприемач кој планирал да ги урне и на нивно место да изгради хотел . Цукерберг платил вкупно 30 милиони долари за куќите кои се наоѓаат во непосредна близина на неговата. Целта му била да го осуети планот на инвеститорот кој планирал да ги купи куќите само за да ги урне и на целата да луксузен хотел . Инвеститорот бил почнал да го рекламира уште наизградениот хотел, користејќи го токму името на Цукерберг. Околноста дека „г- дин Фејсбук ќе е ваш сосед“ во Пало Алто било лајт-мотивот на рекламната кампања на бескрупулозниот бизнисмен. Цукерберг, како што пренесува агенцијата БГНЕС, ќе продолжи да ужива во спокојството, далеку од љубопитните очи на потенцијалните соседи и гости. Што ќе прави со новите четири куќи, основачот на „Фејсбук“ се уште не одлучил. Според агентите за недвижности Цукерберг е најверојатно е жртва на добро ...
| | веќе видена

Земјата ја чека апокалипса, Скопје ќе остане без жители во 2049 година? Научниците од Универзитетот на Хаваи предупредуваат дека земјата се соочува со апокалиптична иднина поради незапирливи климатски промени предизвикани од човекот, и тоа кон средината на веков, а истота прогноза важи и за регионот. Експертите во неодамна објавената студија укажуваат дека градовите ќе останат без население, а кога станува збор за регионот, прва на удар ќе биде Подгорица која драстичниот раст на температурите ќа ја погоди во 2048 година, наредната година истото ќе го снајде Скопје, Сараево ќе ја има истата судбина во 2051 , Загреб во 2053 и Белград во 2054 година. Земјата забрзано се движи кон апокалиптична иднина во која во рок од 45 години животот во големите градови може да стане невозможен, пишува британскиот весник „Дејли Меил“, истакнувајќи дека според проценките на стручњаците, Њујорк драматични промени можат да го погодат во 2047, а во Лондон 2056 година. Очекуваната температура , според прогнозите, ќе се искачи ...
| | веќе видена

Британски возач на „Порше“ загина на трка во Австралија Британскиот возач на „Порше“ Шон Едвардс, загина на трка во Австралија каде извршуваше функција на инструктор. 26-годишниот Британец, инаку син на поранешниот возач на Формула 1 Гиј Едвардс, седел на местото совозач, кога автомобилот со кој управувал 20-годишен возач со полна брзина удрил во заштитен ѕид и се запалил. Возачот се здобил со тешки повреди. Едвардс во шампионатот за Суперкупот на Порше годинава беше во водство, со уште само една преостаната трка. Несреќниот Британец имал мала улога во неодамна завршениот филм „Брзина“, каде го играл ликот на својот татко Гиј, кој му помогнал на Ники Лауда да излезе од запалениот Ферари по несреќата на Гран прито во Нирбургринг во 1976 година. Поранешниот возач на Формула 1 Дејвид Култард напиша на Твитер дека е длабоко погоден со несреќната загуба на „супер личноста и супер талентот каков што беше Едвардс“.
сите 2 | | | веќе видена

Јапонски пензионерка подари жирафи на локална зоолошка градина За јапонските пензионери по се изгледа не постојат невозможни нешта и тоа го докажа 64 -годишната жителка на островот Хокаидо, која на локалната зоолошка градина и купила жирафа. Пред четири години, при посета на зоолошката градина со својот внук, пензионерката дознала дека саканата жирафа починала од старост. Неколку месеци подоцна и кај другата жирафа бил дијагностициран рак во напредна фаза. Откако сфатила дека не и останува многу живот на жирафата , жената решила да го исполни сонот на нејзиниот внук - да врати жирафа во зоолошката градина . Заедно со своите пријатели бабата создала добротворен фонд, кој собирал средства за купување на нова жирафа . Таа успеа да собере околу 500.000 долари. Најсоодветниот „кандидат“ за зоолошката градина се вика Сорана, пренесува БГНЕС. Жирафчето е старо една година и било продадено за една десетина од собраните средства . Бабата решила да купи уште два жирафи за зоо паркот да добие вистинско ...
сите 2 | | | веќе видена

На Сатурн и Јупитер паѓа дожд од дијаманти! Дијаманти, доволно големи да ги украсат сите ѕвезди од црвениот килим на Холивуд „врнат“ на Сатурн и Јупитер, укажуваат американските истражувачи. Новите податоци за атмосферата на овие планети укажува на тоа дека гасните џинови какви што се Јупитер и Сатурн , е богата со карбон и тоа во неговата блескава кристална форми , јави Би- Би -Си (BBC). Светлосните бури го претвораат метанот во саѓи , кој во текот на паѓањето станува се поцврст , претворајќи се во парчиња графит, а потоа во дијаманти. Овој " дијамнтски град" кога ќе падне на површината на планетата на крајот повторно се топи, тврдат американските научници кои до овој заклучок дошле врз основа на најновите пресметки , а кои ги претставиле на последната годишна конференција за астрономијата. "Луѓето ме прашуваат: Врз основа на што тоа можеш да го кажеш?Се се сведува на хемија. И, мислиме дека сме мошне сигурни“, вели д-р Кевин Бејниц од Универзитетот во Висконсин . Најголемиот од овие дијаманти, ...
сите 2 | | | веќе видена

Њујорк Тајмс: Бугарија е со најзагаден воздух во Европа Воздухот во малата црноморската држава е позагаден , отколку во која било друга земја на Стариот континент. Тоа, како што пишува угледниот американски весник „Њујорк Тајмс“ го покажува истражувањето што го спровеле европските еколошки регулатори . Во Бугарија се регистрирани највисоки концентрации на двата главни вида на честички кои се ослободуваат од оџаците, ги испуштаа возилата или се3 ослободуваат од разни други извори. Тие честички можат да предизвикаат здравствени проблеми - од астма до рак . Според извештајот на Европската агенција за животна средина, во Бугарија се бележат највисоки концентрации на јаглерод моноксид и сулфур диоксид. Загадувањето во бухарската пресолнина Софија е очигледно за секој кој има поминато некое време таму. „Кога сте облечен со чиста бела кошула и пешачите неколку часови во Софија, откако ќе се врати можете да видите дека јаката на кошулата на нејзините предна страна има жолто-сива нијанса“, вели 25-годишниот ...
сите 6 | | | веќе видена

Комплименти на Дачиќ zа косовска министерка му донесоа забрана за влез на Косово Официјална Приштина на српскиот премиер Ивица Дачиќ му го забранила влегувањето на Косово поради комплиментите што тој и ги дал на нивната министерка Вљора Читаку, објавува интернет порталот „Прес онлајн“. Дека не секогаш се е чиста политика сведочи и епизодата што се случила за време на еден од неодамнешните состаноци во Брисел, а која приштинските власти ја сфатиле како навреда, наведува порталот. Имено, министерката за евроинтеграции на косовската влада Вљора Читаку го прекорила српскиот премиер што ја нарекол убавица. За порелаксирана атмосфера при преговорите меѓу двете делегации, српскиот премиер Ивица Дачиќ често правел шеги или „пецкал“ некој од членовите на приштинската делегација. Кога во преговорите се вклучила и министерката Читаку, Дачиќ не одолеал да не ја искоментира нејзината очигледна убавина. „Во прв момент на Читаку не и пречеа комплиментите на српскиот премиер, кои, морам да кажам, беа коректни и на ...
сите 5 | | | веќе видена

Рекордна продажба на обоени дијаманти во 2013 година Годишната продажба на розови дијаманти бележи рекорд во понудите , иако цената на секој скапоцен камен надминува еден милион долари, објави компанијата Рио Тинто, сопственик на австралискиот рудник „Argyle“ , единствен во светот од каде се вадат розовите дијаманти. Според компанијата, годинава на клиентите им биле понудени 64 розови, црвени и сини дијаманти. Имајќи предвид дека овие шарени камчиња претставуваат реткост, нивната продажба се случува само еднаш годишно. Тие се изложуваат во СидНеј, Њујорк, Токио, Хонг Конг и Перт, каде што клиентите може да оценуваат нивниот квалитет . Еден од понудените три црвени дијаманти - Argyle Phoenix од 1,56 карати, како што јави агенцијата Франс Прес, според проценките, бил продаден за повеќе од два милиони американски долари на златар од Сингапур, највисока цена платена за дијаманти од автралискиот рудник. Точната цена платена за дијамантот не се открива, бидејќи производителот и клиентот имаат склучено ...
сите 7 | | | веќе видена

Двајца Руси потрошиле 130 000 фунти во натпревар на алкохол во лондонски клуб Двајца руски милионери потрошиле 130 000 фунти во лондонскиот клуб „Kitsch London“, во натпревар кој ќе плати поголема сметка , објави весникот „Дејли мејл“. Според британскиот весник, сопствениците на локалот одбиле да ги наведат имињата на двајцата милионери. Богатите Руси минале вкупно три часа во клубот, постојано нарачуваќи огромно количество скап алкохол. Кога едниот од нив наредил неколку шишиња противникот плаќал за уште повеќе. На крајот биле порачани 84 шишиња шампањ „Дом Перињон“, од кои едно чини 325 фунти. Очевидци на настанот за веникот изјавиле дека посетителите на локалот им помагале на Русите во справувањето со секое наредно шише шампањ , како и тоа дека на крајот од работното време останале уште многу неотворени шишиња. На крајот на забавата сметката на победникот била 66 779 фунти , додека на победениот изнесувала 64 279 фунти. Откако дознал каков е резултатот, победникот почнал да скока и ...
сите 2 | | | веќе видена

Крштевката на Принцот Џорџ ќе биде во интимно опкружување Принцот Џорџ ќе има „интимна“ крштевка , пишуваат британските медиуми . На крштевката на тримесечното бебе, што се планира за 23 октомври, нема да присуствуваат клучни личности од кралското семејство. Тетките на принцот Вилијам, принцезите Ана и Софи, принцот Ендрју и принцот Едвард, се исто така исклучени од листата на гости . „Се што можам да кажам е дека крштевката ќе биде во многу интимно опкружување“, изјави претставник на кралската двојка. Младите родители Вилијам и Кејт ја прекинаа традицијата со изборот на местото на кое ќе биде крстен нивниот син. Церемонијата ќе биде одржана во кралскиот капела на палатата „Свети Џејмс“, бидејќи е помала и повеќе лични од Бакингемската палата. Листата на гостите ќе биде потврдена кога ќе се наближи денот, пренесува агенцијата БГНЕС, но на цермонијата сигурно ќе присуствуваат прабабата и пртадедото на бебето, кралицата Елизабета и принцот Филип , потоа дедото и бабата - принцот Чарлс и војвотката од ...
сите 13 | | | веќе видена

ВИДЕО: Ќерката на чешкиот претседател на оргии!? Катарина Земан (19), ќерката на чешкиот претседател Милош Земан, била снимена како пие, танцува и гледа оргии. Таа тврди дека не е на снимката, но сликите говорат нешто друго... Судејќи по снимката, Катарина присуствувала на една порно-забава во Прага каде „навивала“ и танцувала гледајќи ги оргиите пред себе. Снимката, како што пренесува порталот „Прес онлајн“, покажува како таа се смее, опкружена со девојки кои држат појалак додека гол маж сексуално задоволува жена на подот. Нема податоци дали и таа самата учествувала во тој настан, но тинејџерката тврди дека таа воопшто не е на сликите. „Ова не сум јас! Фотографиите се некаква измама или не се вистински“, изјавила Катарина во своја одбрана. Сепак, ако малку повнимателно се погледа, ќе се види дека девојката од снимката дури има и пеги на исто место како Катарина. Порталот наведува дека забавата се случила минатиот октомври, пред претседателските избори во Чешка.
сите 5 | | | веќе видена

next