еРепортер

Бебе во количка убиено од заскитан куршум Во Њујорк од заскитан куршум, додека во количка го шетале неговите родители, загинало едногодишното момче Антик Хенис, соопшти полицијата. Во соопштението се наведува дека родителите со детето во количка го минувале пешачкиот премин во њујоршкиот кварт Бруклин, кога дошло до престрелка, во која момчето добило прострелна рана на левата страна на лицето. Детето, како што јавуваат американските медиуми, било веднаш префрлено во универзитетската болница „Брукдејл“, но таму била констатирана смрт. Полицијата се уште нема осомничен за ова злосторство.
сите 7 | | | веќе видена

Мачката Кола со 28 години е најстара мачка во Велика Британија Кога се родила мачката Кола, во Велика Британија на власт била Маргарет Тачер, во кината се давал филмот „Враќање во иднината“, а многу музички и филмски ѕвезди кои денеска заработуваат милиони, се уште не биле родени. Мачката кола за 28 роденден, што наскоро ќе го прослави, ќе биде наградена со титулата најстара мачка во Британија. Таа дошла на свет во ноември 1985 година, а омилена храна и се павлаката и лососот. Сите овие години, била во посета на ветеринар само еднаш. Сопственичката на Кола Мери Голдсмит (66) од Орпингтон, место што се наоѓа југоисточно од Лондон, ја добила како малечко маче. Таа смета дека Кола за долгиот живот може да им заблагодари на многуте посластици и долгите прошетки на кои оди заедно со кучето, како и на големата доза на љубов и галењето. Освен што во последно време има малку мака со артритисот, Кола одлично се држи за своите години. Госпоѓата Голдсмит и нејзиниот сопруг би сакале да дознаат дали нивната ...
сите 6 | | | веќе видена

ОБСЕ до Груевски: Продолжениот притвор за Кежаровски е неприфатлив Претставникот на ОБСЕ задолжен за слобода намедиумите Дуња Мијатовиќ во писмо што денеска го упати до македонскиот премиерНикола Груевски нагласува дека продолжувањето на притворот за новинаротТомислав Кежаровски за нови 30 денови е непрофатливо. „Затворањето на новинарите за нивнопишување е неприфатливо во демократско општество. Ова е единствениот случај ворегионот на западен Балкан каде новинарсе држи во притвор очекувајќи судење. Јас сум загрижена и за двете нешта-неговотоапсење и прекумерната должина на притворот, со оглед дека тие негативно влијаатна слободата на медиумите во вашата земја“, вели Мијатовиќ. Франк Ла Ру, специјалниот известувачна ОН за промоција и заштита на правото за слобода на мислењето и изразувањетоизјави:„Како што изјавив при неодамнешната посета на земјата, ТомиславКежаровски треба да биде веднаш ослободен. Прекумерните мерки, како што епродолжувањето на притворот единственослужат да се заплашат новинарите и ...
сите 20 | | | веќе видена

Инспектори на УНЕСКО наскоро ќе проверуваат дали Охрид останува во листата на светско наследство Предложениот голем опсег на развојнизафати во Охрид би можел да доведе до тоа овој питорескен македонски град на Oхридското езеро да го загуби статусот на светско културно и природно наследствошто му го додели УНЕСКО. Портпаролот на организацијата на ОН за образование, наука и култура (UNESCO) Петја Точарова, изјавила неодамназа „Балкан Инсајт“ дека комисија на оваа организација наскоро ќе биде пратенаво Охрид да ги провери плановите на владата да се изгради универзитет на ридотна Плаошник, што го надвишува градот и што е место на мошне важни археолошкиископувања. Точарова, како што пренесува Радиото Слободна Европа, изјави декаинспекторите на УНЕСКО ќе настојуваат да се уверат дека „негативните ефекти засостојбата во Охрид ќе бидат избегнати“. Точарова додава дека Комисијата на УНЕСКО е „подеднакво загрижена“ заплановите за нови градби во близина на средновековниот манастир Свети Наум. Губењето на ...
| | веќе видена

Кого Реал ќе (мора) да продаде? Трансферот на Герет Бејли од Тотенхем во Реал Мадрид, за кој се преговара веќе со недели, ги исцрпе навивачите на двата клуба и целата фудбалска јавност. Медиумите во Британија и Шпанија се согласуваат дека официјализирањето на договорот е прашање на денови, но тој момент никако да пристигне. И додека преодниот рок трае уште неполни шест дена, јасно е дека клубовите полека влегуваат во „цајтнот“, а една од шпекулациите вели дека со реализацијата одолговлекува Тотенхем, кој не сака да го продаде Бејли пред да му најде соодветна замена. Наводно се било готово доколку Челси минатата недела не го „грабнал“ Бразилецот Вилијан... Чекањето баш и не им оди од рака на челниците на Реал, кои ова лето потрошиле 74 милиони евра на трансферите на Иск, Иљараменди, Карвахал и Каземир, додека од продажбата на Игуаин, Албиол Каљехон и Леон земале 66 милиони. Значи, за сега сметката и е во ред, но кога на сето тоа ќе се додадат и планираните стотина милиони евра за Бејли, јасно е дека ...
сите 4 | | | веќе видена

Сиријски хакери го урнале сајтот на „New York Times“ Вебсајтот на „Њујорк Тајмс“ (New York Times) вчера беше во дефект поради сајбер-напад што експертите им го припишуваат на сиријски хакери, а и вебсајтот на Твитер, исто така, имал проблеми. „Нашиот вебсајт беше непристапен за нашите корисници во САД извесно време во вторникот. Тој дефект е резултат на надворешен напад на нашиот домен“, изјави Ајлин Марфи, портпарол на америкснакиот весник. Хакерската група која себе се нарекуива „Сиријска електронска армија“ (SAE) ја презеде одговорноста за овие напади. Според стручњакот за безбедност на интернет Мет Џонсон, „Сиријската електронска армија, која веќе ги напаѓала компјутерските системи на повеќе медиуми, можела да го предизвика овој дефект и објасни дека овој напад наликува на нив. Групата SEA, која го поддржува сирискиот претседател Башар ал Асад, напиша на својот Твитер налог „медиуми во дефект“ и поврза линк со членките кои говорат за провлеми на сајтот на Њујорк Тајмс. Тие исто така направиле и ...
сите 3 | | | веќе видена

Државните службеници на БиХ им оддаваат државни тајни на криминалците Разузнувачко-безбедносната агенција на Босна и Херцеговина (ОСА Бих) дошла до податоци дека одделни државни службеници и припадници на полициски и безбеднсни агенции им оддаваат доверливи информации на криминалци во замена за пари. Некои од нив, како што пишува порталот „Кликс.ба“ биле постојано ангажирани за такви услуги. Податоците за ова биле наведени во Информацијата за состојбата на безбедноста во Босна и Херцеговина за минатата година која оваа недела ќе се најде пред пратениците на босанскиот парламент. Во документот се наведува дека службениците на криминалците им оддаваат информации за полициските акции и инспекциски контроли, а им помагаат и со прикривање или уништување на компромитирачки докази. Повеќето криминални групи изградиле цврсти позиции во различни структури и нивоа на власта. Информацијата за составило Министерството за безбедност на БиХ врз основа на податоци на седум највисоки безбедносни институции на државно ...
сите 2 | | | веќе видена

Британија бара одобрување од ОН за напад на Сирија Велика Британија денеска до Советот за безбедност при Обединетите нации ќе поднесе предлог-резолуција со која се осудуваат нападите на сирискиот претседател Башар ал-Асад и се бара дозвола за примена на „потребни мерки“ за заштита на цивили од хемиско оружје. Британскиот премиер Дејвид Камерон на својот службен Твитер напиша денеска дека „Британија составила резолуција со која се осудуваат нападите на Асад со хемиско оружје и се бара дозвола за потребни мерки за заштита на цивилите“. „Постојано говоревме дека сакаме Советот за безбедност да ја исполнува својата одговорност во Сирија. Денеска имаме повод за тоа“, соопшти Камерон. Портпаролот на британскиот премиер изјави дека Резолуцијата до Советот ќе биде поднесена денеска подоцна.
сите 84 | | | веќе видена

Меркел: Приемот на Грција во еврозоната беше грешка! Германската канцеларка Ангела Меркел во предизборно обраќање изјави дека Грција никогаш не требало да биде примена во еврозоната, бидејќи со тоа оваа организација само ослабнала. Меркел, како што пренесуваат западните медиуми, смета дека нејзиниот претходнил Герхард Шредер не смеел во никој случај да се согласи Грција да стане членка на еврозоната. „На Грција никогаш не би требало да и биде дозволена да влезе во еврозоната. Шредер ја прими 2011 година и со тоа го ослабна Пактот за стабилности. Обете одлуки беа потполно погрешни и почеток на нашите сегашни проблеми“, изјави Меркел. Таа пред своите приврзаници го повтори ставот дека се залага за силна единствена валута во Европа, но додаде дека тоа може да се постигне само низ реформи во со криза погодените земји, какава што е и самата Грција. „Единствената валутна зона е голем благослов и тука нема места за какво било сомневање. Затоа еврото е за нас многу повеќе од валута. Затоа и покажавме ...
сите 41 | | | веќе видена

ВИДЕО: Ја побарал за жена, таа го удрила со гитара по глава Ако планирате да ја побарате раката насвојата девојка, можеби прво треба да го погледнете ова видео. Настанот е снимен во шопинг центар во Дубаи, когамаж ја побарал раката на својата девојка пред сите. Музичарите почнале дасвират, а тој го земал микрофонот и својот говор го започнал со „имам еднаспецијална порака за посебна девојка. Овде се запознавмепред три месеци“. Девојката не била воодушевена со идејата и само немого гледала своето момче. „Знам дека ова ти е јадно, но сакам сите да знаатдека си ме усреќила“, велело момчето додека за тоа време засрамената девојкативко одговорила:„О Боже, сите не гледаат!“ Момчето потоатргнало да рецитира песна, а во моментот кога тргнал да клекне на колено,девојката му пришла и го предупредила велејќи „не“, обидувајќи се да го одврати од идејата. Но, тој не обрнувал многу внимани на тоа, а таа јафатила минијатурната гитара од музичарот, го одрила по главата и си заминалалута.
| | веќе видена

Парфем подготвен за Џон Кенеди на продажба по 60 години! Парфемот што францускиотаристократ Алберт Фокет го креирал за поранешниот американски претседател ЏонКенеди додека тој се уште бил студент 1937 година, и стана достапен најавноста и може да се купи по цена од 195 долари, пишуваат американските медиуми. Кенеди го запознал Фокет уште додека какостудент бил во посета на Франција. Фокет за него дизајнирал парфем под името „ Eight&Bob“, а на шишенцето пишувало:„Ова е парфем кој во себе носи дел одфранцускиот гламур што им недостига на Американците!“ Кенеди, кога се вратил во САД,му пратил писмо на Фокет во кое го моли да му прати уште осум шишенца одпарфемот за неговите пријатли и „ако неговата компанија дозволи, уште едно шишеза Боб“ (неговиот брат Роберт). Холивудските ѕвезди какви што биле Џејмс Стјуард и Кери Грант набрзо дошле во контакт со Фокет за да набаватшише од овој се попопуларен парфем. Фокет загинал во сообраќајна=несреќе 1939 година, а бизнисот го презел семејниот батлер Филип кој ги ...
| | веќе видена

Владата на Хрватска продава 49 проценти од Кроација Ерлајнс Владата на Хрватсканајдоцна до 15 октомври ќе распише конкурс за продажба на акции на КроацијаЕрлајнс (Croatia Airlines), јавуваат медиумите од Загреб. Владата планира да понуди на продажбанајмногу 49 насто од акциите на националниот авио-превозник. Медиумите пренесуваат дека потенцијалникупувачи се една кинеска компанија, потоа индонезиската национална компанија,како и новиот партнер на ЈАТ- Етихад од Обединетите Арапски Емирати, кој купи=исто 49 проценти од српскиот авио-превозник. Во Индонезија кон крајот на месецот,според хрватските медиуми, ќе отпатува хрватскиот министер за сообраќај СинишаХајдаш Дончиќ, кој во Џакарта треба да се сретне со министрите и челните луѓена неколку компании од областа на сообраќајната инфраструктура. Економските аналитичари и синдикалисти воХрватска, меѓутоа, предупредуваат на „опасност од продажба на преостанатиот делод националното богатство“.
сите 6 | | | веќе видена

Менинг доби 35 години затвор за случајот „Викиликс“ Армискиот водник од прва класа Бредли Менинг денеска беше осуден на 35 години затвор за оддавање на стотициилјади тајни воени и дипломатски документи на Викиликс во еден од најголемите скандалина протекување информации во американската историја. Агенцијата Асошиејтед Прес јави дека Менинг(25), опкружен со своите адвокати, стоел мирно облчен во својата униформа и непокажал каква било реакција додека воениот судија, полковникот Денис Линд ја објавувалпресудата без да ја објасни за време на кусото рочиште.
сите 41 | | | веќе видена

Индиецот кој го излажа Дачиќ, сега сака да ја купува „Маракана“ Арун Рамсварупџи Панчарија,дирекор на компанијата „Глобал капиал адвајзорз менаџмент“, која со Владата наСрбија потпиша меморандум за соработка и која се споменува како потенцијаленинвеститор во стадионот на Црване Звезда, зад себе, најблаго речено, има мошнесомнително деловно минато. Српскиот дневник „Наше Новине“, наспецијализираниот сајт Watchoutinvestitors.com на нашле страница на која деловните луѓе и компаниите се предупрдуваат за сомнителните работи на Панчарија и за високиотризик од деловна сотабока со овој бизнисмен. Во текстот на оваа страница сенаведува дека надлежната агенција за хартиии од вредност од Индија го обвинилаПанчарија за манипулации и измами на пазарот. Авторите на сајтот, повикувајќисе на документацијата на надлежната агенција, предупредуваат дека Панчарија е„мошне недоверлив“ и предлагаат каков било вид деловен однос со тој човек да се„избегнува во широк лак“. Друга компанија на Панчарија „ПанАзија адвајзорз“ во ...
сите 2 | | | веќе видена

17-годишниот син на Цеца се сврши со девојката!? Синот на фолк-ѕвездата Светлана Ражњатовиќ, Вељко, иакоима само 17 години, се свршил со својата девојка Милена Зечевиќ. Свршениците, како што јавувапарталот „Прес Онлајн“, во моментот летуваат во Будва, каде уживаат воубавините на Јадранот и спа ценатрот на хотелот „Авала“. Чинот на свршувачката го извршиле вобазен. Вељко својот емотивен статус го огласил насоцијалната мрежа „Фејсбик“, менувајжи го од „слободен“ во „свршен“. Тој беше неколку месеци во врска соМилена, која е честа гостинка на нивната семејна вила во Љутица Богдан. Српските медиуми наведуваат дека Цеца јасака девојката, но оти смета дека сето тоа се само тинејџерски играрии. „Вељко е ѓаволесто момче и Цеца не обрнувавнимание на неговите пубертетски испади, менувањето девојки, свршувачки ираскинувања. За се разговара отворено со него, но на веста за веридбата, што ија соопштил преку телефон, само слатко се насмеала“, ги цитира српскиот медиумзборовите на извор близок на пејачката. Со ...
сите 13 | | | веќе видена

Почна судењето во Финска за поткуп при продажба на оклопни возила на Словенија Во Финска започна судењетона шестмина некогашни менаџери на компанија „Патриа“ за спорната продажба наоклопни возила на словенечката војска. Главниот државен обвинител Јука Рапена почетокот на судењето за повеќето обвинети побара затворски казни од две ипол години за давање поткуп, а за тројца од нив и казни за индустриска шпионажа. Шестемина обвинети се товарат дека надржавните службеници во Словенија им ветиле мито за „Патриа“ да го добиетендерот за нававка на оклопни возила за словенечката армија, а се товарат и заиндустриска шпионжа. Судењето, според предвиденото, би требалода трае до крајот на октомври, а судот тогаш ќе одлучи дали процесот противменаџерите ќе го поврзе со сличната работа на „Патриа“ во Хрватска. Хрватското министерство за одбрана скучидоговор со „Патриа“ за купување на 84 оклопни возила во износ од 112 милиониевра. Претставниците на „Патриа“ се обвинетидека преку посредници ветиле и дале поткуп на ...
| | веќе видена

Словенија под снег во август, Македонија останува сончева Студен бран ја зафати Словеднија каде денеска падна снег. На Кредарица под словенечкиот врв Триглав темепературата на воздухот се спушти на првиот степен Целзиусов и почна да паѓа снег. Во други делови на Словенија температурите се движат околу 15 степен. Заладувањето го зафати и западниот дел на Хрватска. Грмежите и нестабилноста беа од локален карактер и се забележани во внатрешноста на земјата, во севервниот дел на Јадран, Горски Котар и Лика, како и во подрачјето на Задар каде температурите се спуштиле и до 10-от степен. Студениот бран нема да се почувствува во Македонија каде утре се очекува извесен пад на температурите , но само за два до три степени. Времето утре во земјата се очекува да биде умерено облачно, а во западните и југозападните делови променливо облачно со пороен дожд и грмежи. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, а УВ индексот се очекува да достигне вредност - 6. До крајот на неделата Македонија ја очекува повторна ...
сите 9 | | | веќе видена

ВИДЕО: Грабнувачот во Инголштат побегнал од психијатриска клиника 24-годишниот маж, кој побегнал од психијатриската клиника, заробил повеќе лица во Градското собрание во Инглоштат, на југот од Германија. Грабнувачот се уште не се огласил кои се неговите барања за да ги пушти заложниците. Портпаролот на германската полиција соопшти дека повеќе лица биле заробени на вториот кат од собранието. Донау Куриер јавува дека меѓу заложниците е и заменикот градоначалник на Инглоштат, кој бил пуштен пет часови по грабнувањето. Според последните информации грабнувачот држи уште само двајца заложници. Полицијата се уште не располага со информација какво оружје има грабнувачот. Заложничката криза се случува само неколку часови пред во овој германски град да дојде канцеларката Ангела Меркел. Овие два настани не се поврзани бидејќи германските медиуми јавуваат дека грабнувачот е 24- годишна психички растроена личност. Митингот на Христијанско-Демократската унија на Меркел, закажанб за попладнево е откажан, како и ...
сите 21 | | | веќе видена

Србија: Четврта жртва на западно-нилска треска Уште една, четврта жртва е регистрирана во Србија до 16 август од вирусот на западно-нилска треска што ја пренесуваат комарци, објави Институтот за јавно здравје „Батут“. Една од починатите е од Рума, еден пациент е од општина Темерин, а двајца од територијата на општинба Чукарица. Српскиот институт наведува дека во земјата од почетокот на летото се регистрирани вкупно 63 заболени од западно-нилската треска. Во извештајот на „Батут“ се вели дека починатите од оваа грозница биле лица постари од 50 години и хронични болни, односно дека и припаѓале на категоријата од населението со зголемен ризк од тежок облик на таа треска. Од вкупниот број заболени, 43 пациенти имале клиничка слика на менингитис, енцефалитис или менингоенцефалитис. Поголемиот број заболени се од територијата на Белград – 48, потоа следат 15 заболени од територијата на Рума, Панчево, Ваљево, Темерин, Шабац, Сремска Митровица, Вршац и Смедерево. Со цел да се намали ризикот од зараза со ...
| | веќе видена

В среда ќе се прска против комарци Градските власти соопштија дека вториот наврат на аеросолна -авионска- дезинсекција против ларви од комарци на територијата на Скопје, ќе се реализира в среда, во период од 07,00 до 11,00 часот. Притоа ќе бидат опфатени сите мочуришта, канали и стоечки водени површини во градот Скопје и во неговата околина, како и течението на реката Вардар. Доколку временските услови не го дозволуваат вршењето на аеросолната дезинсекција, авионската дезинсекцијата ќе се изврши во истиот термин првиот нареден ден, кога временските услови ќе бидат поволни, се вели во соопштението. Властите ги известаваат пчеларите навремено да ги преземат потребните мерки за заштита на пчелите од прскањето.
сите 14 | | | веќе видена

next