еРепортер

Банките бараат спас преку интернет Банките во Европа затвориле 5.500 свои деловни единици само во 2012 година, со што бројот на затворените деловници на европските банки од почетокот на кризата ја достигна цифрата од 20.000. За да ги намалат трошоците, банките решија да ја намалат физичката достапност и се свртуваат кон работење на интернет. На 2.300 жители сега постои една деловна единица на банка, што е за осум насто помалку во споредба со претходните четири години, покажуваат податоците на Европската централна банка. Многу жители во овој период останале без едноставен пристап кон банкарските услуги. Најголемата рационализација се случи во Шпанија. Речисис една петтина од деловните единици на банките се затворени од 2008 година. Шпанската кредитна банка Банкиа мораше да воведе мобилен сервис за своите клиенти – автобус кој наминува во оддалечените подрачја. Франција е сосема спротивен пример. Французите нерадо ги затвораат деловните единици и имаат најголема мрежа, дури 38.450, според податоците од ...
сите 2 | | | веќе видена

Напаѓач држи заложници во Градското собрание на Инголштат Германската полиција соопшти дека еден маж упаднал во Градското собрание на баварскиот град Инголштат и дека држи неколкумина заложници. Портапролот на полицијат Гинтер Бек изјави дека преговарачите со во телефонски контакт со мажот, за кој се уште не се знае какво оружје поседува, ниту што сака. До заложничка драма дојде само неколку часови пред планираното пристигнување на германската канцеларка Ангела Меркел во Инголштат, каде попладнево треба да биде одржан митинг на нејзината Христијанско-Демократка унија. Во Германија на 22 септември се одржуваат општи избори, а една недела претходно треба да се одржат избори во германската покраина Баварија.
сите 37 | | | веќе видена

Едно лице загина во пожар во скопска Колонија Едно лице загина во пожар што избувнал утрово во станбена зграда во скопската населба Колонија . Командантот на скопската противпожарна бригада, Благоја Менковски за МИА изјавидека пожарникарите го локализирале пожарот и дека работат на расчистување. Тојсоопшти дека во пожарот животот го загубило едно лице кое во обид да го избегне пожарот се скрило во кадата востанот, но се задужило од чадот. 18 пожарникари со седум противпожарни возила учествувале во гаснењето на пожарот.. Според прелиминарните наоди на истрагата пожарот избувал во 7 часот и 45 минути од засега непознати причини. Пожарот зафатила површина од 100 метри квадратни од станбената зграда.
сите 15 | | | веќе видена

Заев ќе ги враќа Бузлевски и Минов во СДСМ?! Есенва новиот лидер на СДСМ Зоран Заев ќе е обиде да рати дел од кадрите што Бранко Црвенковски ги оддалечи од партијата. Меѓу првите кадри со кој Заев ќе се обиде да преговара за враќање во СДСМ се Димитар Бузлевски и Панчо Минов, наведува „Дневник“. „Иако, како што истакнуваат од СДСМ, с` уште не се сигурни и не прецизираат кој точно ќе биде поканет да се врати на „Бихаќска“, во партиските ходници с` погласно се зборува за Димитар Бузлевски и за Панчо Минов, кои се само дел од поранешните блиски соработници на Црвенковски на кои експретседателот без објаснување им даде црвен картон. Иако изминатиот период двете страни с` почесто се сретнуваа за да преговараат на оваа тема, од СДСМ засега не го потврдуваат ниту, пак, го демантираат враќањето на исклучените“, пишува Дневник.
сите 73 | | | веќе видена

„Скопје 2014“ пред суд Извештајот за извршената ревизија за проектот Скопје 2014, од денеска на барање на градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски, ќе се разгледува во Јавното обвинителство. Извештајот, што го подготвија Слаѓана Тасева и Драган Малиноски, утврди дека за проектот незаконски биле потрошени 60 милиони евра. Како конкретен пример за постоење на проневери е посочен споменикот на Никола Карев, за кој се потрошени повеќе пари со цел да биде изработен во мермер, иако крајната верзија е изработена во бронза. Ревизијата на „Скопје 2014“ не е до крај завршена, а експертите имаат рок од три месеци да го предадат финалниот извештај.
сите 49 | | | веќе видена

Полубратот на американскиот претседател допатува во Македонија Полубратот на претседателот на САД Барак Обама, Малик Обама допатува во Македонија за да ја прими наградата Повелба за мир што на фондацијата која го носи името на нивниот татко Барак Хусеин Обама и ја доделува Меѓународната асоцијација „Балкански Клуб на мирот“. Mалик Обама ќе ја прими наградата на свеченост што попладнево ќе се одржи во скопскиот хотел „Александар Палас“. Малик Обама, полубрат на актуелниот американски претседател, е најстариот син на Барак Обама Постариот и неговата прва сопруга Кезија. Тој е роден и израснат во Најроби, Кенија. Дипломирал сметководство на Универзитетот во Најроби, а полубраќата за првпат се сретнале во 1985 година, кога Барак отишол од Чикаго во Вашингтон за да го види брата си. Двајцата си биле кумови еден на друг на нивните свадби. Заклучно со 2013 година, како што пишува скопскиот весник „Вест“, Малик Обама има 12 супруги. Иако поголемиот дел од семејството Обама се раселил низ Кенија и во ...
сите 47 | | | веќе видена

Денеска „пеколно“, од утре заладување и дожд Времето во Македонија денеска е сончево и многу топло. Температурата се движи од 32 до 40 степени Целзиусови, а во Скопје 38 степени. УВ индексот изнесува 9. Управата за хидрометеоролошки работи информира дека кон крајот на денот во западните делови ќе има услови за локален пороен дожд и грмежи. Според најавите утре времето ќе биде променливо облачно и нестабилно со локален пороен дожд и грмежи. УВ=7 Температурите ќе се движат од 24 до 35 степени, во Скопје 34 степени.
сите 73 | | | веќе видена

Уште две возила оштетени во Грција Два нови случаи на оштетени возила се пријавени од страна на македонски државјани кои одморот го минувале во Грција, со што вкупниот број на вакви инциденти летово се искачи на 42 случаи, соопшти денеска македонското МВР. Во текот на вчерашниот ден на граничниот премин „Богородица“, М.Ј. од Скопје, која управувала „Мерцедес“ со скопски регистерски ознаки, пријавила дека во Солун, возилото и' било испишано по целата површина со црвена боја (напред, назад, по табличките). Оштетувањето го пријавила и во грчката полиција, за што има потврда. Истиот ден, на граничниот премин „Богородица“, А.Ј. од Гостивар, кој управувал „Ауди А3“ со гостиварски регистерски ознаки, пријавил дека во туристичкото место Асправалта, возилото му било испишано исто така по целата површина со црвена боја (напред, назад, по табличките). Оштетувањето го пријавил и во грчката полиција, за што исто такаима потврда. Со овие два новорегистрирани случаи, како што информираат од МВР, во изминатиот период од ...
сите 52 | | | веќе видена

ФЗО ќе ги доставува картичките во фирмите со над 100 вработени Се олеснува постапката за подигнување на електронските здравствени картички (ЕЗК) за вработените во поголемите фирми, односно фирмите кои имаат над 100 вработени. Фондот за здравствено осигурување денеска соопшти дека наместо овластените лица од фирмите да одат и да ги подигнуваат ЕЗК за своите вработени и членовите осигурани преку нив во подрачните служби на Фондот, вработени во Фондот ќе ги посетат фирмите и ќе им ги достават изработените електроски здравствени картички. На овој начин ќе бидат посетени 110 фирми. Вработени во ФЗО исто така ќе ги посетуваат осигурениците кои се повозрасни лица и на лице место тие ги пополнуваа барањата за ЕЗК. Друга новина која почнува да се применува од денеска, во соработка Агенцијата за вработување на Македонија, е таа што лицата со паричен надоместок своите електронски здравствени картички ќе може да ги подигнат во просториите на Агенцијата кога ќе одат да извршат регистрација кај нив. Со ова ќе бидат ...
сите 9 | | | веќе видена

ВИДЕО: Чека вонземјани и спие со седум жени! Иако не успеал да стане градоначалник на Бауман, Џоди Пендарвис изгради центар кој е наменет за пречек на вонземјани. Овој станец успеал да го спои убавото и корисното. Освен што ги чека вонезмјаните во новоизградениот центар, тој ужива во друштво на убави жени. Центарот за вонземјани е во облик на летечка чинија од причина што Џоди сакал тоа да им го привлече вниманието при слетувањето на Земјата. Џоди моментно спие со седум жени и го чека пристигнувањето на вонземјаните. Уште колку ли долго ќе чека?
сите 4 | | | веќе видена

Хаос во Црна Горa: Будва без струја! Црногорскиот приморски град Будва во моментот е во енергетски колапс, со оглед дека по трет пат, во последните 12 часови, останала без електрична енергија поради хаварија во трафостаницата „Марковиќи“. Првата хаварија се случила синоќа околу 22,00 часот, во време на почеток на ноќниот живот во метрополата на црногорскиот туризам. Локалите, но и домаќинствата, беа во мрак неколку часови, па немаше никаква ноќна забава. Црногроскиот електропреносен систем соопшти дека нивни екипи успеале да го санираат дефектот на трафостаницата, но оти градот по полноќ повторно останал без напојување со електрична енергија. Од претпладнево од 09,00 часот, Будва е повторно без струја, а во градот се наоѓаат околу 70.000 туристи. Угостителските локали од будванските Стар град најавија дека ќе бараат отштета од Електростопанството на Црна Гора поради штетата што им е нанесена со прекинот на струјата.
сите 3 | | | веќе видена

Внимавајте, утре и в петок високи температури, викендот заладување Три региониод територијата на државата утре и в петок ќе бидат зафатени од топлотен бран-портокалова фаза, алармира денеска Министерството за здравство. Станува збор за осоговско–малешевскиот, охридско–преспанскиот и полошкиотрегион,каде се предвидувааттемператури повисоки од вообичаените за овој период од годината. Останатите три региони (скопски, јужно-вардарски и пелагонски) ќе бидат зафатени со топлотен бран од жолта, односно алертна фаза. Најавата од УХМР се однесува само на овие два дена, бидејќи за време на викендотсе очекувамало намалување на температуритево целата држава. Согласно Акцискиот план за заштита од топлотни бранови,поради најавените високи температури за посочените денови и региони, со цел заштита на здравјето на ранливите групи на населението,Министерството за здравство ги дава следнитепрепораки кои се однесуваат на цела територија на државата 1.Се препорачува во текот на деновите четврток и петок да се ослободат од ...
сите 47 | | | веќе видена

Нова фонтана и коцка на плоштад Македонија Град Скопје деновиве објавил тендер за изградба на современа фонтана на плоштадот Македонија и реконструкција на плоштадот. Од Градот денеска соопштуваат дека станува збор за изградба на современа фонтана на површинско ниво со 128 прскалки, кои ќе се употребуваат само во летниот период. Фонтаната ќе биде со димензии 15x15 метри, а ќе биде поставена на просторот помеѓу Камениот мост и постојната фонтана. За време на реконструкцијата, постојните плочи на плоштадот делумно ќе бидат зачувани, а другите ќе бидат извадени и ќе се употребат на плоштадот кај црквата Пресвета Богородица. На местото на извадените плочи, при реконструкцијата на партерот на плоштадот Македонија, ќе биде поставена коцка. На плоштадот ќе бидат заменети канделабрите, клупите и кантите за отпадоци. Проектот за изградба на фонтана и реконструкција на плоштадот ќе се реализира со 2/3 финансиски средства од Владата на Република Македонија и 1/3 од буџетот на Град Скопје, стои во соопштението од ...
сите 56 | | | веќе видена

Натрапникот од Русија ќе биде протеран од Македонија Натрапникот кој вчера влезе во дворот на претседателската вила на Водно ќе биде протеран од Македонија, соопшти полицијата. Денис Червов, 33-годишен Русин кој престојува од јуни во земјата, вчера ја прекокна оградата на задниот дел од дворот на претседателската вила на Водно, наводно поради љубопитство, крвајќи го претседателското обезбедување на нозе кое натрапникот го забележало на камерите. Македонскиот претседател во тој период не бил во резиденцијата на Водно. При претсресот кај натрапникот не било пронајдено оружје, туку само документи за идентификација. Во распитот пред полицијата тој изјавил дека не знаел оти станува збор за претседателска вила. Портпаролот на МВР Иво Котевски изјави дека Червов во моментот се наоѓа во Центарот за странци во Скопје и дека наскоро ќе биде протеран од државата. Червов допатувал во Македонија во јуни, а дошол преку „Библиска лига“, христијанска организација на евангелското единство на Македонија.
сите 5 | | | веќе видена

ВИДЕО : Победнички танц на Новак Ѓоковиќ Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ, уверливо се избори за пласман во третото коло на Роџерс Купот во Монтреал, совладувајќи го Германевот Флориан Мајер, што го прослави со својот шеговит победнички танц, со што уште еднаш ја забавуваше публиката. Ова беше првиот натпревар на Ѓоковиќ по поразот во финалето на Вимблдон минатиот месец, па оттаму е јасно зашто оваа победа го натерала да слави на ваков начин. „По месец дена пауза не знаев што да очекувам. Не бев сериозно внимателен против тежок противник. Применив посебен пристап од почетокот и затоа на теренот се мина добро“, беше коменатарот на Новак по натпреварот кој го приближи кон освојување на Роџерс Купот. Летниот хит „Get Laki“ очигледно му се допаѓа и на Ноле, кој токму со оваа песна уште еднаш ја фасцинирал публиката со својата спонтаност и смисла за шега. „Беше тоа мал договор со пријателите кога бев на одмор пред неколку недели. Тоа е еден од летните хитови и многу ја слушавме оваа песна и ...
сите 5 | | | веќе видена

Патувачкото кино на „МакеДокс“ тргнува за Преспа МакеДокс утре го почнува патувањето со своето документарно кино во девет населени места во преспанскиот регион. Веќе четврта година по ред, летото во Македонија започнува со филмските приказни на „МакеДокс“ во Скопје, а завршува со Патувачкото кино низ Македонија. Годинава, Патувачкото кино на „МакеДокс“ патува за Преспанско, крај преполн со селца и сончеви денови, прекрасна архитектура и недопрени природни убавини, неверојатни легенди и превкусни специјалитети. Но пред сè, патува затоа што гостопримливите преспанци одамна не гледале никаков филм на кино, а уште помалку документарен филм сретсело, соопштуваат организаторите. Патувачкото кино „МакеДокс“ е придонес во децентрализацијата на културните случувања во Македонија, особено меѓу оние коишто немале можност да седат пред големото филмско платно. Патувачкото кино ќе патува од 8. до 18. август и ќе застане во осум преспански селца и гратчиња: Стење (8 август), Царев Двор (9 август), Езерани (11 ...
сите 3 | | | веќе видена

Индиско регулаторно тело бара одземање на пасошите на Субрата Рој и семејството Индиското регулаторно тело СЕБИ побара од судот да им бидат одземени пасошите на Субрата Рој и на првите луѓе на компаниите од Сахара Груп како гаранција дека тие ќе бидат достапни за судските органи. Сметките на индискиот милијардер, кој нхајави големи вложувања во Македонија, се замрзнати откако Врховниот суд во Индија пресуди дека Субрата Рој, преку неговите компании измамил неколку милиони граѓани со становите што ги продавал. Судот и нареди на неговата компанија во рок од три месеци да ги обесштети граѓаните за долгот од 3 милијарди евра со 15 проценти камата. На барање на компанијата, беше дозволено долгот да се врати на три рати. Одбраната на Сахара Груп тврди дека компаниите се соочуваат со презир поради непочитување на судската наредба, но велат дека од нивна страна веќе биле направени одредени обесштетувања. Адвокатот на СЕБИ, Арвинд Датар, на рочиштето изјавил дека поради тоа што од Сахара Груп не ги испочитувале ...
сите 14 | | | веќе видена

Србија: БИА спречила атентат на Вучиќ!? Српски разузнувачи тврдат дека група исламисти, што Безбедносно-информативната агенција (БИА) ги уапсила во близина на Аранѓеловац, не организирале камп на верски фанатици, туку дека планирале атентат врз српскиот вице-премиер Александар Вучиќ, по налог на уапсениот нарко-бос Насер Кељменди. Српскиот весник „Наше новине“, објавува тврдење на неименуван разузнувач дека српските служби за безбедност уште пред неколку месеци откриле вооружена група и дека оттогап траела оперативната обработка и следење на лицата кои биле уапсени во куќа во селото Босут, во близина на Аранѓеловац. „Пред неколку месеци веќе бил осуетен еден напад на потпретседатлот на владата. Според оперативните податоци од теренот, на колоната автомобили во негова придружба која требало да мине низ Шумадија, бил подготвуван класичен препад. Трасата на патот била во последен час сменета, подготвуваната акција била осуетена, но била продолжена потрагата по лицата кои биле осомничени за планирање на ...
сите 6 | | | веќе видена

МВР негира дека во Македонија има кампови за обука на исламски терористи Министерството за внатрешни работи ги негира наводите во анализата на руското радио „Глас на Русија“ дека на Балканот и во западна Македонија посотојат кампови за обука на исламски терористи кои се подготвуваат за самоубиствени напади. Портпаролот на МВР Иво Котевски, во изјава што ја пренесува порталот „24 вести“, вели дека Министерството во континуитет „ја следи состојбата во Македонија и регионот“. „Во моментот нема никаков посериозен ризик по безбедноста на граѓаните. Ние сме подготвени веднаш да реагираме и да неутрализираме било каква опасност и закана за безбедносната состојба“, вели Котевски. Руското радио „Гласот на РУсија“, повикувајќи се на руски разузнавачки служби, објави анализа дека во западна Македонија постојат кампови во кои исламски терористи се подготвуваат за самоубиствени напади. Радиото наведува дека Албанија, Босна и Херцеговина, Македонија, Косово, јужниот дел на Србија и на Црна Гора, според ...
сите 7 | | | веќе видена

Саудиски принц се збогува со лагоден живот за да стане деловен човек Принцот Фахад бин Фаисал Ал Сауд, внук од братот на саудискиот крал, би можел да ужива во лагоден и луксузен живот каков што му се овозможува на еден принц. Но, Фахад решил да стане деловен човек и самиот да го изгради својот живот. Откако дипломирал машинство на Универзитетот Станфорд, Фахад станал прв човек на операциите на „Фејсбук“ во арапскиот свет, а го помогнал и покренувањето на страницата на арапски јазик во 2009 година. „Фејсбук е причината зашто се уште не сум магистрирал, а тоа е мојата магистратура и докторат. Работата за Фејбук беше најдобрата можност за едукација што можев да ја посакам. Прекрасно е да се работи на проект што на луѓето може да им ги смени животите“, изјави Фахад во интервју за „Бизнис инсајдер“. И навистина им ги сменил. Од почетокот на арапската пролет кон крајот на 2010 година, многу зе говореше за улогата на социјалните мрежи, а посебно на Фејсбук, за револуциите ширум арапскиот свето. Фахад Фејсбук ...
| | веќе видена

next