еРепортер

Осомничените за „Шпион“ добија 30-дневен притвор Истражниот судија им определи 30-дневен притвор на 16 лица уапсени во големата полициска акција, осомничени за шпионажа, злосторничко здружување, злоупотреба на службената положба, уцени и измами. На едно лице му е одреден домашен притвор поради здравствени причини. Притвор во отсуство им е одреден и на тројцата осомничени кои се уште не се достапни за полицијата. Во акцијата наречена „Шпион“, полицијата поднесе кривични пријави за вкупно 20 лица од кои тројца се во бегство. Тие се товарат дека оддавале информации на странски безбедносни служби, главно на соседна земја. Освен со шпионажа тие сее сомничат дека вршеле измами и уценувале јавни личности и лица од бизнис заедницата, земајќи им пари и заканувајќи им се дека ќе објават компромитирачки материјали за нив на интернет портали. Меѓу уапсените се шефот на кабинетот на собранискиот спикер, Марјан Маџовски, поранешниот директор на Агенцијата против перење пари, Ване Цветанов, поранешниот полициски ...
сите 16 | | | веќе видена

Револуционерно откритие: Вистинска причина поради која јадеме премногу Во фасцинантната нова книга, Роберт Лустиг, професор по клиничка педијатрија на Универзитетот Калифорнија, ја образложува потполно новата научна теорија според која потребата за прејадување е хормонален проблем, предизвикан со конзумирање премногу шеќер. Кога сме сити, масните ќелии испуштаат хормон лептин во телото кој му дава инструкции на мозокот дека е време да се престане со храна. Покрај тоа што го намалува апетитот, тој хормон го намалува и чувството на задоволство и уживање што го добиваме од храната, кога ќе изедеме доволно. Но, исхраната богата со шеќер доведува до тоа пополните луѓе да стануваат резистентни на лептин, односно, иако нивното тело произведува доволно од овој хормон, мозокот не реагира на сигналите што говорат дека сме сити. Наместо тоа, мозокот панично претпоставува дека гладуваме и уживањето во храната е секогаш присутно, без оглед колку сме изеле и дали сме сити. Поради тоа чувстуваме постојана потреба за ...
| | веќе видена

Елтон Џон имал секс со руски разузнавач Славниот музичар Елтон Џон кон крајот на 70-те годиниа од минатиот век имал сексуален однос со агент на КГБ, а Британецот и рускиот војник страстите ги разменувале на покрив од еден хотел, пишува „Обсервер“. 60-годишниот Елтон Џон имал интимен однос со агентот на руската разузнувачка служба КГБ ког бил задолжен да го шпионира за време на неговата музичка турнеја во тогашниот Советски сојуз. Агентот бил задолжен да го следи секое движење на Елтон Џон, за подоцна двајцата да откријат оти му се наклонети на истиот пол. „Бев во Русија 1979 година и знаев дека таму ќе ме ме следат постојано. Имав преведувач кој постојано беше покрај мене и на крајот завршив на покривот од хотел со него, каде имавме секс“, признал музичарот за весникот „The Observer newspaper". Елтон Џон кој со својот партнер Дејви Фурниш има две деца, двегодишен син Захари и осуммесечниот Елајџа, во декември планира да ја посети Русија за да им даде поддршка на тамошните геј и лезбејски заедници кои ...
сите 2 | | | веќе видена

Уапсени 17 лица осомничени за шпионажа и злосторничко здружување Вкупно 17 од 22 лица се уапсени во широка полициска акција наречена „Шпион“ што доцна синоќа и изутрината е спороведена во Скопје, под сомневање дека се вмешани во шпионажа, злчосторничко здружување, уцени и измами. Полицијата потврди дека биле извршени претреси во домовите на осомничените при што биле одземени голем број комјутери, лаптопи, класифицирани досиеја, 32 мобилни телефони, мемориски картички, 16 парчиња огнено оружје, УСБ- стикови. Портпаролот на МВР Иво Котевски соопшти дека 17 лица се уапсени, оти по три се трага, како и тоа дека двајца од осомничените се веќе на издржување казна затвор по друга основа. Според Котевски, осомничените соработувале со странски безбедносни служби, оддавале државни тајни и класифицирани информации. Работеле и со уцени и измами, а дел од осомничените обезбедвуале податоци за лица од јавниот живот и бизнис заедницата и со закани изнудувале пари. Двајца од притворените се вработени во Агенцијата за ...
сите 99 | | | веќе видена

Уапсени поранешни функционери на МВР, авторот на „Еднооки“... Најмалку петнаесет лица, меѓу кои поранешни полициски функционери се уапсени денеска во голема полициска акција, јавија повеќе портали. Меѓу уапсените, според порталот Република, се портапролот на ВМРО-Народна партија и поранешен директор на Агенција против перење пари Ване Цветанов, потоа полицискиот генерал и поранешен командант на единицата за брза интервенција „Лавови“ Горан Стојков , како и Ацо Диневски, поранешен агент на Дирекцијата за безбедност и контраразузнавање. Полицијата изутрината ги привела и режисерот Борис Дамовски, продуцент и автор на анимираниот филм „Еднооки“ и Марјан Маџовски, шеф на Кабинетот на претседателот на Собранието од 2005 година. Маџовски, според информациите на порталот Плусинфо, бил уапсен пред Собранието од полицајци во цивилна облека. Официјални информации за тоа зошто е спроведена акцијата и причините поради кои се уапсени овие лица, се уште нема. Со приведените, според наводите на порталите, ...
сите 4 | | | веќе видена

ВИДЕО: Со пет години станала најмладата мајка на светот Најмладата мајка на светот е Индијанката Лина Медина, од подножјето на Алпите, која 1939 година со навршени само пет години, родила дете. Во архивите стои дека во болницата во Перу влегла Индијанка која за рака водела срамежливо девојче со невообичаено голем стомак. Ги замолила лекарите од неа да ги истраат лоѓите духови што ја обземале. Лекарот прво помислил дека девојчето има тумор на стомакот, но подоцна дошол до вчудовидувачки заклучок дека девојчето било во осмиот месец од бременоста. Еден месец подоцна, на 15 мај 1939 година, петгодишното девојче родило момче. Со оглед на тоа дека имала се уште неразвиена карлица, таа се породила со царски рез и анестезија. Лекарот Емундо Ескомел случајот на ова девојче го проучил целосно и забележал дека на девојчето градите почнале да и се развиваат уште кога таа имала четири години, а коските за изнесување на бременост до крај, веќе созреале во петтата година. Синот на Лина по раѓањето тежел 2,7 килограми ...
сите 9 | | | веќе видена

Загинаа двајца браќа ракометари на Партизан Ракометари од помладата категорија на Ракометниот клуб Партизан, браќата Јеврем Поповиќ (16) и Игњат Поповиќ (18) загинале денеска во сообраќајна несреќа на Ибраска магистрала, јавија српските медиуми. Несреќата сеслучила во селото Заграѓе во подножјето на планината Рудник, а покрај браќата кои починале на местото на несреќата, загинала и жената која управувала со возилото. Полицијата потврдила дека до несреќата дошло кога патничкото возило „југо“ со белградски регистерски таблички, со кое од насока на Белград управувала В.С. (44) , од неутврдени причини минало на спротивната страна од коловозот и директно се судрило со товарно возило „Сканија“ со новопазарски регистрациси таблички со кое управувал А.З. (37) од Крушевац. Ракометниот клуб Партизан длабоко жали за загубата на двете момчиња и поради неделата на жалост, што ќе трае до петок, ги одлага натпреварите од сите категории. Игњат Поповиќ како голман ги минал сите селекции на Партизан, а неговиот помлад ...
сите 19 | | | веќе видена

Македонската фолк дива Сузана Спасовска непожелна во Грција Македонската фолк дива Сузана Спасовска е проглсаена за непожелна личност во Грција откако тамошните гранични власти ја принудиле да потпише документ со кој се регистрира за личност непожелна за влез во земјата. Во отвореното писмо до медиумите Спасовска наведува дека на 6 септември при обид транзитно да мине преку Грција до Турција била спречена од грчките гранични служби на граничниот премин Евзони да влезе во земјата. „Со голема доза на зачуденост од постапката и на прашањето зошто не можам транзитно да поминам, грчките граничари одговорија дека има некаков проблем со компјутерскиот систем, кој не дозволува да ме регистрира како лице кое може слободно да се движи низ нивната територија. Во меѓувреме испечатија формулар на грчко-српски јазик кој ми го подметнаа да го потпишам, чин што јас одбив да го сторам со барање за објаснување од нивна страна“, вели Спасовска во писменото обраќање. Таа додава дека наместо објаснување, добила условување ...
сите 5 | | | веќе видена

Жерновски бара обајснување од Јанкулоска за присуство на полицијата пред „Бристол“ Градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски упати отворено писмо до министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска од која бара да го објасни присуството на полицијата на просторот пред хотел „Бристол“. „ Почитувана министерке, Согласно Уставот и законите, знаете дека слободата на движење на граѓаните е загарантирана. Дали нешто се случува во општина Центар, или поточно на потегот околу хотел Бристол, за што јас, како градоначалник и жител на општина Центар, а пред се', граѓаните, не сме информиран“, прашува градоначалникот на „Центар“. Тој понатаму ја прашува Јанкуловска „зошто на секој чекор, на секој агол на овој простор има полиција и специјалци, полициски возила и комбиња. Зошто на улицата Македонија имате поставено барикади? Кого и што штити и обезбедува полицијата? Дали ваквото ниво на обезбедување е поради тоа што на овој простор се забележани или дејствуваат опасни криминалци и терористи? Жерновски ...
сите 2 | | | веќе видена

Завршува трговската војна меѓу Косово и Македонија Првите луѓе задолжени за економија во македонската влада, вицепремиерот Владимир Пешевски и министерот за економија Ваљон Сараќини вечерва на полноќ ќе го посетет граничниот премин Блаце за да се уверат дека и практично почнал да се реализира слободниот проток на стоки, луѓе и услуги меѓу Македонија и Косово. Официјално Скопје очекува Приштина да возврати со симнување на ембаргото за македонските производи уште по полноќ, откако македонската влада претходно ја укина мерката за условен увоз на брашно што важеше за земјите од ЦЕФТА регионот. Косовската вицепремиерка и министерка за трговија и индустрија, Мимоза Кусари Лила, како што јавија локалните медиуми, испратила писмо до македонскиот министер за економија, Ваљон Сарачини, во кое го известува дека од вечерва на полноќ завршува забраната за увоз на македонски производи на Косово. Се очекува утре да се повлечат и македонските транспортери кои пет дена ја блокираа македонско-косовската граница. ...
сите 58 | | | веќе видена

Исланд се откажа од ЕУ, ИПА фондовите блокирани Исланд и формално ги прекина преговорите за членство во Европската унија, на што Брисел одговори со запирање на помошта од предпристапните фондови, соопшти исландскиот шеф на дипломатијата Гунар Браги Свеинсон. „Го распуштивме тримот и преговарачките групи и повеќе нема да биде одржан ниту еден самит. ЕУ реши дека повеќе нема да ги дотира ИПА програмите од предпристапната помош“, изјави Свеинсон во парламентот. Исланд од овие фондови годишно добивал нешто помалку од 6 милиони евра, чиј губиток не претставува некое големо оптоварување за оваа мала, но богата островска земја. Заради споредба, од 640 милиони евра колку и стоеја на располагање на Македонија од ИПА-фондовите наменети за олеснување на процесот на пристапување на земјата во ЕУ, до јули беа склучени конкретни договори за 123 проекти во вредност од 190,2 милиони евра. Одлуката на Исланд за повлекување на кандидатурата за членство во ЕУ беше најавена претходно годинава откако власта на островот ја ...
сите 6 | | | веќе видена

Грчката полиција откри 830 кг марихуана на плажа Грчката полиција е во потрага по нарко-дилерите кои оставиле 830 килограми марихуана што се пронајдени денеска на една плажа на југот од земјата. Во соопштението на полицијата се наведува дека дрогата била откриена во близина на пристанишниот град Килини, во регионот на Пелопонез, околу 250 километри југозападно од Атина. Марихуаната била спакувана во 56 пакети, а полицијата истражува дали возилото кое било најдено во близина го користеле непознати дилери. Според полицијата, се уште не е јасно дали дрогата била донесена по морски пат, или од плажата требало да ја преземе некој брод и да ја префрли на друга локација. Пакетите марихуана биле најдени по дојава, а полицијата не ја наведе проценката за вредноста на дрогата.
сите 18 | | | веќе видена

Есма Реџепова утре добива титула „национален уметник“ Есма Реџепова, „кралицата на ромската музика“ утре ќе ја добие титулата „Национален уметник“. Титулата, на пригодна свеченост, уре ќе и ја врачи шефот на државата Ѓорге Иванов. Досегашни добитници на титулата Национален уметник на Република Македонија се музичкиот уметник и пијанист Симон Трпчевски и сценаристот и режисер, професор Милчо Манчевски.
сите 52 | | | веќе видена

Отворена манифестацијата „ Звуците на чаршијата “ Во срцето на Старата скопска чаршија, денеска по осми пат свечено беше отворена еднодневната културната Манифестација „Звуците на чаршијата 2013“, што ќе заврши вечерва на полноќ со традиционална албанска софра и со музика од Еди Фура Оркестар и Синан Власалиу во Куршумли ан. Манифестацијата започна поплладнево кај Капијата на Старата чаршија со настапот на „Прима данца“, на платото пред џамијата, членовите од АНПИ „Емин Дураку“ настапија со flash mob-модерен танц со топки, а ликовни уметници беа дел од еднодневната колонија. Симфонискиот оркестар и хорот „Про арс“ на плоштадот Скендербег ја изведоа деветата бетовенова симфонија „Ода на радоста“. Веднаш по нив настапија бендот „Златна труба-Левис“ и дуото „Артан и Оли“. Во периодот од 17 до 19 часот во Старата скопска чаршија ќе се одржи и чаршиската книжарница на отворено, а ќе биде проектиран и документарен филм за Старата чаршија. „Старата скопска чаршија е душата на овој град, а со оваа ...
сите 3 | | | веќе видена

МВР возвраќа: Лицата кои го узурпирале земјиштето тоа го правеле политички Министерството за внатрешни работи, реагирајќи на обраќањето на првиот човек на општина „Центар“ Андреј Жерновски по повод полициската акција против паркобранителите, наведува дека „лицата кои го узурпирале земјиштето, тоа го правеле политички“. МВР истакнува дека корисникот на земјиштето за спорната локација, преку општина Центар, ја има прибавено целата неопходна законска документација. „Лицата кои го узурпирале земјиштето го правеле тоа политички, самоволно и надвор од сите важечки закони, нанесувајќи му материјална штета на корисникот“, аргументира МВР. Во соопштението се нагласува дека полициската асистенција била „во согласност со законските норми“ и оти „нема ниту една претставка или поплака на полициското постапување“. МВР заклучува дека „врвот на СДСМ или не ја познава законската регулатива или намерно застанува на страна на прекршителите на законот“. „СДСМ практично предлага дека кој сака, кога ќе посака може да влезе ...
сите 2 | | | веќе видена

Жерновски:власта покажува карактеристики на тоталитарен режим Градоначалникот на централната скопска општина Андреј Жерновски ја осуди денеска синоќешната акција на полицијата за отстранување на паркобранителите пред Бристол и оцени дека власта „покажува карактеристики на тоталитарен режим“. „Очигледно е дека вчера во центарот на главниот град имаше полициски час и полицијата го ограничуваше движењето на граѓаните во околината на паркот пред Бристол. Ова е уште еден апел до граѓаните на Центар за да сфатат дека си имаме работа со една власт која покажува карактеристики на тоталитарен режим, изјави Жерновски. Тој соопшти дека синоќа 200 специјалци им се спротивставиле на десетина млади граѓани кои го изразувале своето незадоволство поради сечењето дрвја на просторот спроти хотелот. На новинарите по повод акцијата денеска им се обрати и советникот Дарко Атанасовски кој и самиот бил уапсен во полициската интѕервенција. Според него „случката била како на филм“. Атанасовски објасни оти синоќа во 02,00 ...
сите 8 | | | веќе видена

Приштина: Косово ја крева рамапата за македонскитер производи? Косово треба утре изутрина да ја крене рампата за македонските производи, а се очекува Македонија да возврати со укинување на влезната такса за косовските граѓани и возила при влез во земјата, јавија медиумите во Приштина. Со цел да се реши трговскиот спор што ескалираше во текот на минатиот викенд, Вицепремиерот на Косово Хајредин Кучи поладнево во Скопје треба да има средби со македонски владини претставници. Македонскиот министер за економија Ваљон Сарачини претходно изјави дека очекува проблемот со Косово да биде решен денеска. „По средбите што ги имавме во Приштина со министерот за трговија и финансии, сметам дека работите се движат во вистинска насока. Дијалогот е почнат, создадени се услови за отпочнување на процес кој треба да придонесе до заемно прифатливо решение за двете страни. Денешната средба на високо владино ниво треба да резултира со конечно решавање на проблемот“, изјави Сарачини. Косово изминатиот викенд воведе забрана за ...
сите 25 | | | веќе видена

Скопје почна го живее Пиволенд Шестото издание на Гурманскиот викенд со пиво „Пиволенд 2013“ е отворено синоќа на Скопското кале во организација на Здружението на граѓани Пиволенд -Скопје. На првата фестивалсака вечер настапија ДЈ Тина, Оливер Дуев Латино, Буцо Beat Box, Дуото ДНК, Васил Хаџиманов и Тони Китановски и Dimitri from Chair & VJ Vitbeat. Вечерва на програмата се ДЈ Филип, Nex Time, Тамара Тодевска, Нокаут и Вера Јанковиќ. Љубителите на пиво годинава ќе имаат можност да дегустираат пива од македонски производители, но и онакви кои немаат можност да ги дегустираат секојдневно од производители од поблиските и подалечни земји, неизбежните германски, чешки како и пива од Англија. Годинешниот Пиволенд е фокусиран на целосна промоција на македонската култура, па така во овие пет фестивалски денови публиката ќе може да ги проследи најголемите домашни ѕвезди како: Визија и Бени Нон стоп , Ај Кју , Пеперминт Босса нова , Лабаво Лавабо , како и најдобрите македонските ДЈи: Гоце (саф), Славе, Мирко ...
сите 8 | | | веќе видена

ЕУ механизам кој отвора можност за повторно враќање на визите за западен Балкан Пратениците на Европскиот парламент денеска со големо мнозинство гласови усвоија механизам со кој се овозможува за граѓаните од земјите од кои доаѓаат лажните азиланти, меѓу кои спаѓа и Македонија, привремено повторно да се воведат визи. За усвојување на овој механизам гласале 631 пратник, додека 236 биле против. Пратеничката Тања Фајон, како што јавува српскиот портал „Прес Онлајн“, побарала дееска гласањето да се одложи, оценувајќи го предлогот на механизмот за „нелегален“, бидејќи ги ограничува правата на парламентот. Нејзиниот предлог бил одбиен, а механизмот потоа бил изгласан. Во Европскиот парламент вчера била водена бурна расправа за овој механизам, кој пратениците од редот на социјалистите, социјал-демократите, либералите и зелените го критикувале поради тоа што овозможува ограничување на слободата на движење, пред се за граѓаните од земјите од западен Балкан.
сите 49 | | | веќе видена

Паркобраните од пред Бристол приведени, па ослободени Единаесетмина активисти, познати како „Паркобрани“ што кампуваат на плацот пред хотелот „Бристол“, биле приведени, па ослободени во текот на ноќта,тврдат членови на оваа граѓанска иницијатива. Според порталот „24 вести“, големата полициска акција се случувала синоќа околу 01,00 часот, во паркот спроти хотелот „Бристол“. Еден од приведените, Александар Ѓочев за Радио Слободна Европа изјавил дека при апсењето не им била соопштена причината зошто се уапсени. По пет часови минати во полициска сраница тие биле ослободени, а од таму си заминале со прекршочни пријави за нарушување на јавната чистота. Според него, во акцијата учествувале 400 припадници на полициските сили. Официјална информација од надлежните за ова се уште нема. Порталот „Нова“ јавува дека во тек е полициската опсада околу хотелот Бристол во центарот на Скопје во обрач од 50-тина метри. Околу 200 припадници на единиците за брзо распоредување го имаат обиколено просторот каде што ...
сите 20 | | | веќе видена

next