еРепортер

Уапсен маж кој се заканувал дека ќе ги убие децата на српскиот премиер 26-годишен маж, кој се заканувал дека ќе ги убие децата на српскиот премиер и министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ, е уапсен синоќа во Чачак, јави српсската национална телевизија, повикувајќи се на полициски извори. Во заедничка акција на белградската и полицијата на Чачак, синоќа во тој град бил уапсен 26-годишне маж, идентификуван како Иван С. кој во вторникот преку телефонот 192 се заканил дека ќе ги убие децата на премиерот и министер за внатрешни работи Ивица Дачиќ. Кај осомничениот бил најден телефон од кој го остварил повикот и 11 сим картички. Уапсениот 26- годишен маж се товари за кривичното дело „загрозување на безбедноста“.
сите 2 | | | веќе видена

Сајт за продажба на кондоми за кучиња и мачки!? На интернет понудата се појави нов сајт што нуди кондоми за кучиња и мачки. Главно место на страницата petcondoms.org е посветено на рекламирање на кондом „Животински инстинкти". Страницата обезбедува голем број линкови на кои корисниците можат да најдат совети како да го стават кондомот на животните, а се нудат и различни форми и големини. Но, секој кој се обидува да купи заштитна гумичка за својот домашен миленик наидува на изненадување уште на почетната страница. Со кликнување на линковите, корисниците откриваат дека всушност станува збор за кампања на Здружението за превенција на злосторствата кон животните во Сан Франциско, пренесува агенцијата БГНЕС. Потенцијалните клиенти ја читаат само следната реченица : "Има само едно вистинско решение, кастрирајте го домашниот миленик“.
сите 4 | | | веќе видена

Француска студија: Кон средината на веков во светот ќе има 9,7 милијарди луѓе Бројот на населените во светот до 2050 година ќе нарасне на 9,7 милијарди, при што Индија ќе ја надмине Кина и ќе стане најбројна нација на светот, се наведува во последната студија на францускиот институт за демографија (Инед). Оваа двегодишна студија прогнозира дека до крајот на овој век на планетата ќе живеат од 10 до 11 милијарди луѓе. Обединетите нации во јуни прогнозираа дека светската популација во 2050 година ќе нарасне на 9,6 милијарди, а бројот на постари лица од 60 години, од сегашните 842 милиони ќе достигне две милијарди во 2050-та и на близу три милијарди до во 2100 година. Во француската студија се наведува дека во Африка во 2050 година ќе живее една четвртина од светската популација, односно 2,5 милијарди луѓе, што е двојно повеќе од сегашните 1,1 милијрда. Авторот на извештајот Жил Писон изјави дека наталитетот во Африка изнесува околу 4,8 деца, што е значително повеќе од светскиот просек кој изнесува две и ...
| | веќе видена

Буфон: Тоти е фудбалски бесмртник Голманот на фудбалската репрезентација на Италија Џанлуиѓи Буфон изјави денеска дека верува оти долгогодишниот капитен на Рома Франческо Тоти може да избори место во репрезентацијата која наредната година ќе настапи на Мундијалот во Бразил. Тоти има 37 години, а во досегашниот дел од сезоната игра во одлична форма. Рома е прва на табелата на Серијата А со максимални седум победи, а Тоти постигна три голови во седум натпревари. „Веќе реков, Тоти е како некаков фудбалски бесмртник. Благодарејќи на својата физичка и психичка структура и природниот талент, Тоти е играч кој на секој натпревар може да направи разлика без оглед колку има години“, изјави Буфон пред италијанските медиуми. И селекторот на Италија Чезаре Прандели неодамна рече дека ако Тоти продолжи со успешната серија, за него ќе има место на списокот патници за Мундијалот. „Тој покажа дека е вистински шампион, затоа е нормално сите пофално да говорат за него“, вели Буфон. Последен пат за селекцијата на Италија ...
сите 4 | | | веќе видена

Србија заработува 200 милиони долари годишно од малини Малините во Србија треба да добиjат статус на стратешки производ , бидејќи и носат на земјата годишни приходи во износ од 200 милиони долари, соопшти Здружението на производители на малини во Србија . Во производството на малини се ангажирани околу 40 000 лица во 15 региони во западниот дел на Србија . Производителите, како што јавува агенцијата БГНЕС, очекуваат државата да изготви мерки за дополнително стимулирање на производството на овој вид овошје. Во последните пет години со малини се засадени околу 15 хектари земјиште , а просечниот принос изнесува четири тони плод на хектар. Во одделни случаи, со помош на посебни агро-технички мерки, се произведуваат и по 30 тони малини на хектар.
| | веќе видена

Русите и забраниле на претставничката на Косово да се натпреварува за Мис Универзум Руските власи и забраниле на Маријета Шала, „Мис на Универзум на Косово“, да се натпреварува за титулата „Мис Универзум на светот“, што на 9 ноември ќе се одржи во Русија, бидејќи таа земја не го признава Косово како одделна држава. Познатиот албански фотограф Фадил Бериша, кој е официјален фотограф на натпреварувањето, изјави дека поради таквата одлука на руските власти, во знак на солидарност, од натпреварот се откажала и претставничката на Албанија Фјорабла Диздари. Нивните имиња, како што пренесува порталот „Пресс онлајн“, се симнати од официјалниот сајт за изборот. Претставничката на Косово на разни форуми била посочувана како една од фаворитките.
сите 12 | | | веќе видена

Албанската полиција заплени повеќе од 1.000 украдени икони од црквите во Албанија и Македонија Албанската полиција заплени повеќе од 1.000 религиозни и световни уметнички дела кои датираат од 15 па се до средината на 20-от век што биле украдени од цркви и културни центри во Албанија и Македонија. Албанскиот претседател Еди Рама, кој ја започнал својата кариера како уметник, како што јави агенцијата Асошиејтед Прес, извршил инспекција на украденитедела и ја пофалил полицијата за добро извршената работа. Според наводите на полицијата, запленети се 1.077 икони, фрески и други уметнички дела, а две лица, осомничени дека планирале да ги продадат делата во странство се уапсени. По четиримесечна истрага, уметничките дела биле откриени во две куќи во Тирана, каде и осомничените биле уапсени доцна вчера. Полицијата не наведува во соопштението колкава е проценката за вредноста на украдените дела. Министерката за култура на Албанија Милена Селими изјави дека украдените дела најверјотано биле наменети за продажба ...
сите 53 | | | веќе видена

Цените на недвижности во Грција паднаа за 30 насто Пазарот на недвижности во Грција работи само со една десетина од својот капацитет и цените на недвижностите за време на кризата цените се намалија за повеќе од 30 проценти . На стабилизирањето на пазарот на недвижности, како што заклучија учесниците на форумот „Враќање на инвестицијата“ што го организира списанието RE + D (Real Estate And Development), негативно влијаат честото менување на даноците и бирократијата . Цените на куќите во Грција од почетокот на кризата до сега се загубиле 30,8 насто од вредноста. Најголем пад на цените е регистриран во најголемите два града - Атина и Солун , а помалку во провинцијата. Во Атина падот на недвижностите есе проценува на 32 насто, во Солун - 38,8 % , во Патра - со 22,4% , Лариса - со 28,2 % и во Ираклион - со 21,9 насто. Најголем проблем , како за пазарот на недвижности , така и за целата економија , се нефункционални кредити, кои изнесуваат вкупно 70 милијарди евра . Грчките банки, како што пренесува ...
сите 6 | | | веќе видена

Бил Гејтс ќе инвестира во лажно месо Основачот на Мајкрософт Бил Гејтс ќе пренасочи дел од своето богатството во храната на иднината преку инвестирање во компанија за производство на „лажно месо “. Според извори блиски на Гејтс, тој инвестирал непозната сума на пари во компанијата „Beyond Meat“, која се занимава со производство на храна од растително потекло, а која според видот и вкусот личи на месо од животинско потекло. Милијардерот е уверен дека таа компанија целосно ќе го промени начинот на кој живееме . „Beyond Meat“ произведува различни видови производи месо како на пример „лажно кокошкино“ со различни вкусови. Многумина тврдат дека при конзумација на тоа лажно месо воопшто не може да се најде разликата со вистинското . Освен новиот инвеститор Гејт, зад проектот стојат и други гиганти какви што се основачите на Твитер Еван Вилијамс и Биз Стоун. Оваа компанија, како што пренесува агенцијата БГНЕС, се очекува да започне со дистрибуција на своите производи во САД до крајот на годинава.
сите 6 | | | веќе видена

Црна Гора формира Специјално обвинителство за борба против организираниот криминал Црногорскиот министер за внатрешни работи Рашко Коњевиќ изјави дека е во подготовка формирање Специјално обвинителство за борба против организираниот криминал, по пример на хрватскиот УСКОК. Во разговорот со шефот на Одделението за Црна Гора во Генералниот директорат на Европската комисија за проширување Дирк Ланге, Коњевиќ рече дека црногорската власт е „посветена во остварувањето мерливи резултати во борбата против корупцијата и организираниот криминал“. Тој соопшти дека е во тек изработка на функционална анализа за соработка на органите за спроведување на законот што се работи со поддршка на ОБСЕ, а која би требало да резултира со препораки за модалитетите за унапредување на таа соработка. „Врз основа на таа анализа и искуствата на Хравтска, во текот на наредната година би требало да се донесе закон со кој ќе се уредат позицијата на специјалното обвинителство во правосудниот систем“, рече Коњевиќ.
сите 10 | | | веќе видена

Обама дрматаично го повика Конгресот да ја прекине блокадата Американскиот претседател Барак Обама вечерва им порача на републиканските конгресмени дека „уцената не може да стане начин на управување“ и го повика Конгресот веднаш да ја прекине буџетската блокада и да ги отстрами заканите за длабока рецесија на американската економија, како и да ја зголеми границата на задолжување. „Завршете ја оваа блокада веднаш, има доволно републиканци и демократи во американскиот парламент да го донесат законот кој повторно ќе им овозмижи на владините служби да работат“, изјави Обама на конференцијата за новинари што вечерва беше одржана во Белата куќа, на осмиот ден од буџетската блокада што настана на 1 октомври поради неизгласување на буџетот. Конзервативните Републиканци кои имаат мнозинство во Претставничкиот дом, не се согласуваат со финансирањето на владата во тековната фискална година, што започна на 1 октомври додека не добијат отстапки од Омаба кои би го одложиле или скусиле финансирањето на Законот за ...
сите 45 | | | веќе видена

И Мерилин Монро применила естетски зафат на брадата Падна уште еден мит... Мерилин Монро, една од најголемите ѕвезди на американската кинематографија во втората половина на минатиот век и симболот на женската убавина, се подвргнала на зафати кај специјалист по естетска хирургија за да го отстрани малиот недостаток на брадата Аукциска куќа Џулијан Оукшнс во Беверли Хилс ќе ги понуди на аукција писмата на лекарот и шесте рентгенски снимки на неговата пациентката кои се однесуваат на период помеѓу 1950 и 1962 година. Анонимниот продавач тврди дека документите ги добил како подарок од холивудскиот специјалист по естетска хирургија д- р Мајкл Гурдин . „Никој не мислел дека Мерилин Монро применувала естетската хирургија . Се ширеа разни гласишта, но се сметаше дека таа го олицетворение на природната убавина. Не можам да верувам “, вели Мартин Нолан , извршен директор на Џулианс Оукшн . „Во 50-тите години на минатиот век естетската хирургија не била многу популарна и во тоа време таа ги правела првите ...
сите 12 | | | веќе видена

ВИДЕО: Нова атракција – слоновска масажа! Доколку сте храбри и сметате дека ништо не може да тргне на лошо – слоновската масажа е идеалното решение за релаксирање. Токму кога денот ви е лош или сте нерасположени, препуштете му се на слонот. Тој знае што треба да стори! Иако слоновските масажи се исклучително популарни, посебно меѓу туристите, треба да се има извесна доза храброст да му верувате на слонот, неговите нозе и сурлата. Вистина е дека слоновите се припитомени и дресирани, но секогаш постои шанса нешто да тргне на лошо. Сепак, до сега не се забележани вакви случаи. Еден турист беше доволно храбар и му дозволи на слонот да му овозможи незаборавно искуство. Погледнете ја неговата масажа.
| | веќе видена

ЕУ планира ограничувања и за електронските цигари Во Европската унија размислуваат да ја ограничат употребата на електронските цигари, на предлог на Европската комисија. За оваа мерка ќе расправа и Европскиот парламент, јави Би-Би-Си. Тоа ќе се случи во рамки на планирана промена на редица закони во ЕУ кои се однесуваат на различни производи од тутун. На глобално ниво продажбата на електронски цигари се зголеми повеќекратно, но нивни противници тврдат дека таа популарност е опасна и оти ги поттикнува младите на пушење. Тие велат дека овој вид цигари ја подриваат борбата против тутунскиот чад и оти можат да бидат особено штетни по децата и непушачите. Производителите на електронски цигари (уред кој го претвора никотинот во пареа, а потоа се вдишува), сметаат дека со нив можат да бидат спасени животите на милиони луѓе со оглед дека тие ги ограничуваат сериозно болестите поврзани со пушењето. Во Брисел во моментот се разгледува можност за нова евродиректива во однос на тутунот , која , ако биде усвоена ...
сите 16 | | | веќе видена

Истражна комисија:поранешниот кипарски претседател виновен за кризата „Неодговорните“ економски политики на поранешниот претседател на Кипар се главниот виновник за финансиската криза што малата поделена островска земја ја доведе до раб на банкрот. Ова, како што јавува агенцијатра Асошиејтед Прес, го заклучила независната истражна комисија чија извештај беше објавен денеска во Никозија. Тричлениот панел што го чинат тројца поранешни судии смета исто така дека поранешниот кипарски претседател Димитрис Христофијас ги игнорирал предупредувањата за прекумерни трошења и оти ги влошувал проблемите со „неоправдано“ оддолжување на преговорите за меѓународниот пакет мерки за штедење откако беше регистриран колапс на кипарските банки. „Тој (Христофијас) инсистирал на своите ставови, непочитувајќи ги советите и апелите од економските стручњаци за последиците на неговите потези. Тој немал граници“, се вели во извештајот. Со овој извештај вината се пртефрла на Христофијас кој не обезбедил безбедносни мерки за ...
сите 2 | | | веќе видена

LC Waikiki отвора продавница во Македонија LC Waikiki, брзорастечкиот турски бренд и лидер во текстилната индустрија, утре во Скопје Сити Мол ќе ја отвори своја прва продавница во Македонија. Продавницата ќе биде отворена на 08.10.2013 година (вторник) во Скопје. е лоцирана во. Продавницата е со површина од 1.100 метри квадратни и согласно целокупната стратегија за развој, LC Waikiki планира да отвори серија продавници во Македонија и во соседните земји, давајќи им предимство на земјите околу Турција. „Македонија е возбудлива бизнис можност за LC Waikiki. Во пресрет на лансирањето на LC Waikiki во Скопје добивме позитивни одговори за тоа дека во оваа земја бредновите се силно прифатени. Ние сме многу задоволни што, конечно, имаме можност директно да се грижиме за нашите потрошувачи во Скопје“, вели Јенал Гокилдирим менаџер на LC Waikiki International Retail. Мисијата на LC Waikiki е да обезбеди квалитетна, стилизирана облека и модни додатоци за жени, мажи, тинејџери, деца и бебиња по пристапни цени под ...
сите 5 | | | веќе видена

55 милиони долари за најскапата огрлица на светот За оние кои можат да си дозволат да платат 55 милиони долари за еден дијамант со големина на јајце, на пазарот ќе може да се најде најскапата огрлица во светот. Таа ќе биде изложена на саемот за бижутерија во Сингапур, како резултат на несмалениот апетит во Азија за скапоцени камења и украси. Скапоцената оглица, како што јавува БГНЕС, била креиран од страна на луксузниот бренд за накит " Mouawad ". Се состои од голем жолт дијамант од 407 карати и 90 бели дијаманти по 230 карати. Двајца потенцијални купувачи од Азија покажале "сериозен интерес" за да накитот, изјави официјален претставник на брендот, одбивајќи да ја соопшти нивната националност. Најголемиот дијамант од огрицата бил пронајден сосема случајно пред 30 години во куп руда во рудникот во Демократска Република Конго. Единствениот скапоцен камен ќе биде претставен во Сингапур во периодот меѓу 11 и 20 октомври. На саемот ќе бидат прикажани и многу други дизајнерски креации од САД, Европа и ...
сите 7 | | | веќе видена

Асад : Турците скапо ќе ја платат поддршката на бунтовниците во Сирија Сиријскиот претседател Башар ал-Асад предупреди дека Анкара „скапо ќе ја плати“ подршката што им ја дава на бунтовниците кои се се обидуваат да го соборат неговиот режим , бидејќи „овие терористи“ наскоро би можеле да влијаат врз Турција. „Во блиска иднина овие терористи ќе влијаат на Турција. А Турција ќе плати многу скапо за својот придонес ", рече Асад во интервјуто што беше емитувано денеска на Турската опозиција телевизија „Халк“. Башар ел Асад вели декамеѓу многуте бунтовнички формации кои се борат во Сирија има неколку тврдокорни исламистички групи , а владата на турскиот премиер Реџеп Тајип Ердоган, вкоренета во исламот, стана една од најревносните поддржувачи на сириската побуна . „Владата е претставена со Ердоган , е одговорена за пролиената крв на десетици илјади Сиријци, како и за уништувањето на инфраструктурата на Сирија . Таа е исто така одговорна за загрозување на безбедноста на регионот , не само Сирија ", рече Асад. ...
сите 19 | | | веќе видена

Дијана водела дневник за секс тајните на Чарлс и други членови на кралското семејство Принцезата Дијана водела дневник за секс тајните на кралското семејство. Во него таа ги опишувала интимни детали за „лудориите“ во спалната соба на Чарлс и неговата љубовница Камила Паркер Боулс, која подоцна стана негова втора сопруга. Кога сфатила дека бракот со Чарлс бил на пат да заврши, Дијана почнала да води белешки за сексуалните навики и на другите членови на семејството . Писателот Ален Пауер, како што пренесува агенцијата БГНЕС, ја открил оваа информација, објаснувајќи дека за дневникот дознал додека вршел истражувања за својата книга. Дневникот, според него, дошол во рацете на пријател кој дури сакал да го објави во странство. „Тоа би ја загрозило монархијата“, вели Пауер. Според него, принцезата планирала до нејзините записит пристап да добијат нејзините синови Вилијам и Хари, но откако таа ќе се разведе со принцот Чарлс . Само 18 месеци подоцна Дијана загинува во сообраќајна несреќа во Париз, Пауер ...
сите 8 | | | веќе видена

Стандард и Пурс го потврди кредитниот рејтинг на Грција на B- Меѓународната рејтинг агенција "Стандард енд пур" го потврди долгорочниот кредитен рејтинг на Грција на ниво „B минус“, како и краткорочниот рејтинг на ниво „B“ со стабилна прогноза. „Рејтингот на ниво B- ги одразува несигурните перспективи за економски раст на земјата, високата задолженост и високиот износ на надворешниот долг“, се вели во соопштението на агенцијата. Аналитичарите за "Стандард енд Пурс" посочуваат дека Бруто домашниот производ на Грција ќе се намали за 4 насто годинава и 1 насто наредната, што се должи на отпуштањата од работа, ниските плати и континуираната политика на буџетска консолидација.
сите 12 | | | веќе видена

next