еРепортер

ВИДЕО: Сараевчанец стана хит на интернет за одговорот на анкета Екипата на сараевската Телевизија Хајат на улиците низ Сараево ги анкетирале граѓаните „зашто политичарите го опструираат спроведувањето на пресудата Сејдиќ-Финци“? Еден постар Господин во неполна минута на свој оригинален начин ја опишал политичката ситуација во Босна и Херцеговина, а неговиот одговор станал хит на социјалните мрежи. Во видеото што следува предупредуваме на употреба на вулгарни зборови.
| | веќе видена

ВИДЕО: Зашто Јованка Броз ја барала песната „Бела чао“ за свое последно испраќање Јованка Броз, вдовицата на Јосип Броз Тито, која вчера беше погребана покрај некогашниот југословенски лидер, барала на своето последно почивалиште да биде испратена со звуците на антологиската италијанска песна „Бела чао“. Малку кој од територијата на поранешна Југославија, чиј доживотен претседател беше Тито, не слушнал за оваа песна. Обработена е во најмалку стотина верзија. Ја пееле и свиреле и КУД Идиоти во Гоблина, има своја панк обаботка, а исто така свое музичко видување за неа има и Горан Бреговиќ. Оваа песна ја изведувале и Ману Чао и многу други светски групи и пејачи. Песната првенствено била неформална „левичарска химна“, која настанала за време на Втората светска војна некаде во Италија. Во слободен превод, бела чао значи: Здраво убавице! Јованка Броз беше и убавица и партизанка, на која, како што пипшува порталот „Прес онлајн“, државата- како и таа да се викала- Југославија, Заедница на Србија и Црна Гора, ...
сите 10 | | | веќе видена

Од денеска почнува уплата на две нови игри на среќа на Државна Лотарија (комерцијално известување) Од денеска стартува уплата за двете нови игри на среќа на Државна лотарија на Македонија-Бинго Бум и Топ 5. Извлекувањата на првото коло од двете игри ќе можат да се следат на ТВ емисија што ќе го носи името Време за среќа. Емисијата, според Државна Лотарија, треба почне во првата половина на ноември, а ќе се емитува секој понеделник од 20,30 на МРТ1. Денот на првото извлекување и првата емисија ВРЕМЕ ЗА СРЕЌА, ќе биде дополнително објавен. Со оглед на зголемениот интерес за учество во игрите на среќа со извлекување бројчиња, Државна лотарија на Македонија го најавува и промотивниот караван низ Македонија, а во него секој играч ќе има прилика детално да се информираза се што се однесуваат двете нови игри на среќа. Караванот стартува исто така од денеска, на денот на официјалниот старт на уплатата за двете нови игри на среќа. Првата локација е во Битола, на Широк сокак пред продажното место Вагабонт. ...
сите 6 | | | веќе видена

Пет тајни кои ќе бидат откриени во мемоарите на Јованка Броз Во мемоарите на Јованка Броз ќе се дознае се што не сме знеле за Тито, како и тоа каде се коските на Дража Михајловиќ, зошто бил навистина сменет Ранковиќ, како и тоа каде е златото на кралската династија Караѓорѓевиќ што комунистите го затекнале во вилата по бегството на кралското семејство. Милан Шарац, кој е познат како автор на неколку документарни филмови за познати личности од српската култура, какви што се Зоран Радмиловиќ, Мира Траиловиќ и Ѓорѓе Маријановиќ, последните денови е во фокусот на интересот на јавноста, бидејќи, како што јавува порталот „Прес онлајн“, се пофалил дека е еден од ретките кои редовно се состанувале со Јованка Броз во нејзината трошна вила на Дедиње, каде таа принудно мина 34 години во изолација. Особено внимание предизвика неговата изјава дека вдовицата на Броз напишала мемоари и дека во нив се кријат одговори на многу тајни. Тоа нему, наводно во повеќе наврати му го потврдил Ѓоко Јованиќ, кој бил близок со ...
сите 67 | | | веќе видена

Нова рунда разговори за името во Њујорк Дводневна рунда разговори за спорот за името, што ја свика амбасадорот Метју Нимиц почнува денеска во Њујорк. Посредникот на светската организација во македонско-грчките разговори денеска треба оддржи одделни средби со претставниците на двете земји, амбасадорот Зоран Јолевски и грчкиот дипломат Адамантиос Василакис. Според планот, за утре наутро е предвидена заедничка средба. Кабинетот на македонскиот претседател Ѓорге Иванов неодамна соопшти дека државниот врв одржува континуирани координации и има јасни позиции со кои настапува македонскиот преговарач, амбасадорот Јолевски. По последната средба во септември на претставниците на двете земји, Нимиц за првпат јавно ги соопшти позициите на Грција, велејќи дека официјална Атина останува на барањето сложено име со географска одредница за севкупна употреба.
сите 92 | | | веќе видена

Каменувано седиштето на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид Непознат сторител или сторитело синоќа го каменувале седиштето на општинскиот штаб на ВМРО-ДПМНЕ во Охрид, кршејќи ги стаклата од влезната врата, потврди охридската полиција. За време на инцидентот , партиските простоии на штабот биле празни. „Увидот на полициските екипи е завршен, земени се некои материјали што може да водат до сторителот на овој инцидент, па повеќе информации ќе очекуваме во текот на денот“, изјави портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски за порталот МКД. Владејачката партија се уште не се огласила по повод инцидентот.
сите 9 | | | веќе видена

Прв Балкански фестивал на ракија во Софија Прв балкански фестивал на ракијата, што почнува денеска во Софија, ќе биде можност земјите од регионот на претстават над 150 видови ракии, а ќе бидат организирани и колекционерска изложба, мастер класови и предавања, како и коктели со традиционалниот пијалак. На фестивалот што ќе трае до 26 октомври, ќе бидат претставени ракии од домашните бугарски производители , како и традиционалниот пијалок што го произведен во Турција, Грција, Македонија и Србија . Официјалниот почеток на фестивалот беше означен токму на пладне од претставници на бугарското Министерството за земјоделство и храна, Извршна агенција за лозарство и вино и Национална виновата винарска комора. Во рамките на фестивалот, како што јави агенцијата БГНЕС, посетителите ќе имаат можност да дегустираат над 150 видови ракии . Освен целата палета производи, производителите ќе ги изложат и најновите и специјални видови на одлежана ракија. Меѓу специјалните понуди на фестивалот ќе бидат претставени и м ...
| | веќе видена

Стадионот Црвена Ѕвезда се престори во градина за печурки Печурки изникалне на домашниот стадион на еден од најтрофејните фудбалски клубови на некогашна Југославија и Црвена Ѕвезда. Спортските коментaтoри во Србија, според изјавите во белградските медиуми, веруваат дека печурките се доказ за хаосот што владее во врвот раководството на клубот. Останува мистерија како печурки би можеле да изникат на најголемиот стадион во Србија, кој е домаќин фудбалски натпревари најмалку еднаш во две недели. Со 59.000 седишта, фудбалската арена, позната уште и како "Белградска Маракана“, е изградена во 1963 година.
| | веќе видена

Турција: Отворен првиот шеријатски онлајн секс-шоп Во Турција се појави првиот онлајн секс-шоп (Halal Sex Shop), кој на правоверните муслимани им нуди производи кои целосно ги исполнуваат стандардите на шеријатот како кондоми, афродизијаци, различни масажни масла и пријатни парфеми. За сето да биде во согласност со проповедањата на пророкот, клиентите на страницата на „продавницата за мераклии“, се насочуваат низ поддиректориуми во кои се нудат производи за мажи и жени . Друга секција на сајтот нуди можност за слободна размена на мислења по канонски прашања какви што се на пример „Орален секс во исламот“, „Сексуалните манири во исламот“ или, пак, воопштената тема - „Сексуалниот живот и исламот“. Агенцијата Франс Прес објавува дека анонимните творци на правоверниот секс- сајт имале намера пореку неговото креирање да ги корегираат предрасудите што важат за исламската религија како „непријателска кон сексот". "Исламот го величи сексот во одредени околности“ , пишуваат авторите. Со оглед дека ваквиот сајт ...
сите 2 | | | веќе видена

Очите на светот денеска вперени во крштевката на британскиот принц Џорџ Денеска е голем ден за британското кралско семејство. Принцот Вилијам и Кејт Мидлтон денеска го кршеваат својот тримесечен син Џорџ. Велика Британије е подготвена за ново национално славење- крштевањето на принцот Џорџ. Крштевката ќе биде интимна, по желба на таткото Вилијам и војвотската Кејт. Младата двојка уште еднаш покажува дека се подготвени да ја менуваат традицијата, решавајќи дека шестемина кумови на принцот не треба да имаат кралска крв. Наместо во музичката соба на Бакингемската палата, малиот принц ќе биде крстен во приватна кралска капела во палатата Сент Џејмс, каде идната кралска двојка ја објави венчавката. Вилијам и Кејт, меѓутоа, не мораат да се грижат дека поради промените ќе имаат проблеми – за се што презеле имаат благослов од кралицата Елизабета Втора. Малиот принц ќе го крсти надбискупот на Кантрбери Џастин Велби, кој нагласи дека крштевката има и големо историско значење бидејќи принцот Џорџ кога ќе седне на ...
сите 37 | | | веќе видена

Хрватската актерка Долорес Ламбаша се бори за живот по сообраќајка Во тешка сообраќајна несреќа што изутрината се случила кај Велика Копаница, настрада хрватската актерка Долорес Ламбаша. Според хрватските медиуми, лекарите во славонско-бродската болница се борат за нејзиниот живот. Несреќата, според медиумите, ја предизвикал колегата на Ламбаша, актерот Стојан Матавуљ со кого таа била во автомобилот. Тој седел зад управувачот на Нисанот кој налетал на друго возило поради тоа што не држел доволно растојание. По контактот, дветете возила се превртеле и излетале надвор од коловозот. Ламбаша се здобила со повреди опасни по живот и била префрлена на одделот за реанимација во Славонски Брод. Против нејзиниот колега е поднесена кривична пријава за предизвикување сообраќајна несреќа. Долорес Ламбаша на малите екрани гледачите можеа да ја видат во повеќе главни улоги во сериите „Доври намери“ и „Закон на љубовта“, додека од театарските штици таа остана запаметена во претставата на загребскиот ХНК „Домот на ...
сите 61 | | | веќе видена

Новинарот Кежаровски осуден на 4 и пол години затвор Основниотсуд Скопје 1 гоосуди денеска новинарот Томислав Кежаровски, обвинетза објавување на идентитетот на заштитен сведок во случајот „ликвидација“ на четири и пол годиниказна затвор. Останатитеобвинети во случајот Ликвидација меѓу кои имаше судии, адвокати и обвинителидобија затворскиказни вотраење од една до пет и пол години. Обвинетите во судскиотпроцес за овој случајшто траеше два месеца се товареа за примање поткуп, злоупотреба наслужбена положба, неовластено оддавање информации и податоци за заштитенсведок. Првообвинетиот, судијата Иле Станев, како што јави телевизија Телма, доби две години затвор, на второобвинетиот Сабедин ЏимиХафа судиите му изрекоа една и пол година затрвор. Велешкиот судија ВалентинЗафиров доби пресуда од пет и пол години затвор, Ивица Ефремов заработи 4,5години затворска казна. На останатите тројца обвинети Борис Николовски, СашоКазаров и на Јане Павловски им е изречена затворска казна во траење од една,односно ...
сите 172 | | | веќе видена

ВИДЕО: Уловена џиновска харинга долга 5,5 метри Група истражувачи извлекле од океанот во близина на Калифорнија риба долга 5,5 метри. Агенцијата Асошиејтед Прес јави дека станува збор за кралска харинга, позната под името риба лента, која врз основа на првичните проценки, пцовисала од природна смрт. Кралската харинга живее на големи длабочини, под 1.000 метри под површината на морето, па оттаму моше ретко може да се види и проучи, изјавија научниците од Институтот за истражување на морето на островот Каталина. Дури 15 мажи биле потребни да се извлече од водите рибата која случајно ја забележал еден од истражувачите. Примероци од морскиот гигант, како и видео снимката од нејзиното извлекување од морети, биле пратени на анализа на Универзитетот Калифорнија. Кралската харинга може да достигне и до осум метри должина.
сите 2 | | | веќе видена

Тетовчанка изгреба 100.000 денари Тетовчанка изргеба премија од 100.000 денари од Инстант лозот Детелинка, соопшти денеска Државна лотарија на Македонија. Тетовчанката, која сакала да остне анонимна, е редовен играч на игрите на среќа и најчесто ја бара среќата преку инстант лотариите. Во соопштението се навeдува дека тетовчанката за првпат решила да купи инстант лоз Детелинка, од продажното место „Бартон“ во Тетово. Во инстант лозовите на Државна лотарија има над 60 возила, додека дури тројца добиници на Детелинка до сега игребале добивки по 500.000 денари. Лозот Детелинка беше лансиран на крајот на 2012, а во својата добитна комбинација вклучи само парични добивки од кои пет добивки по 500.000 денари, десет добивки по 100.000 денари , сто добивки од по 10.000 денари и други бројни добивки од 30 до 1000 денари. Секој трет лоз на Детелинка крие добивка.
сите 5 | | | веќе видена

Бугарија: Откриена античка винарија стара 2.500 години Склад со амфори од 5 век п.н.е е откриен при ископувања во бугарскиот град Несебр. Археолозите, како што јави агенцијата БГНЕС, откриле триесетина сочувани амфори кои во антички времиња биле користени за транспорт на вино. Според шефот на тимот археолози кои ги вршеле ископувањата Анелија Бошкова, при ископувања на локација во северниот дел од несебарскиот полуостров, биле откриени два објекта кои ги уништило времето, но се задржала длабоката подземна одаја - винарија каде биле складирани амфорите. Тие биле свртени со грлата надолу, како што впрочем се правело откако било испиено виното. Амфорите, според претпоставките на археолозите биле полни со вино од најпознатите антички винарии од островите Хиос, Лезбос и Тасос. „Така ги документираме најстарите градби на полуостровот, кои потекнуваат од 5 век пред Христа, односно од времето непосредно по грчката колонизавија и создавањето на Месамбрија како грчка колонија“, наведува Анелија Бошкова. Според ...
| | веќе видена

ВИДЕО: Лажен масакр, соседите ја алармирале полицијата! Маж од Оклахома својата љубов кон шегите за време на Ноќта на вештерките ја кренал на сосема друго ниво, кога на приодот кон својата куќа поставил реалистична сцена на злосторство, со лажни крвави трупови. Соседите се преплашиле и веднаш повикале полиција. Џони Мулинс го подготвувал својот двор за престојниот празник Ноќа на вештерките кога решил да се пошегува со соседството. Поставил кукла, која ја нарекол „Скршениот Кени“ (Crushed Kenny) пред влезната врата на гаражата и ја испрскал со вештачка крв. „Само се обидов да ги исплашам луѓето, тоа е она што сакам да го правам“, им изјави Мулинс на американските медиуми. Неговите соседи не наоѓаат ништо смешно во неговата смисла за хумор, туку, напротив, се преплашиле мислејќи дека навистина се работи за несреќа или злосторство. „Срцето ќе ми излезеше од градите. Мислев дека сето е реалност. Помислете што едно дете би помислило кога би го видело сево ова“, изјави сосетката Ребек Фуентес. Мулинс ...
сите 8 | | | веќе видена

САД: Надмината буџетската криза Водачите на демократите и републиканците постигнаа договор за привремениот буџет и продолжувањето на лимитот за задолжување. Според договорот, средствата за финансирање на федералната влада ќе бидат продолжени до 15 јануари, додека лимитот за задолжување ќе важи до 7 февриари наредната годиа, додека наредните неколку месеци би биле искористени за конечен договор. Договорот е изгласан во Сенатот, а треба да биде одобрен и од претставничкот дом каде мнозинството го имаат републиканците. Во својата изјава по усвојувањето од Сенатот, претседателот на САД Барак Обама изјави дека тој самиот ќе го потпише законот што е можно побрзо, откако ќе биде изгласан и во Претставничкиот дом . Со донесувањето на Законот САД во последен момент ја избегнуваа опасноста да западнат во привремена несолвентност, нешто што веќе не делуваше невозможно – крајниот периот по кој САД можеа да се соочат со банкрот е денеска на полноќ. Сега според постигнатиот компромис , последниот датум е 7 февруари ...
сите 9 | | | веќе видена

Шварценегер е сексуален манијак – мора да има секс пет пати на ден! Американскиот актер Том Арнолд откри дека неговиот партнер во филмот „Вистински лаги“ Арнолд Шварценегер поседува вистински харем со жени. Соопштувајќи пикантерии за сексуалниот живот на ѕвездата од „Терминатор“, 54- годишниот актер вели дека на Шварценегер му се потребни безброј жени за да ја засити непресушната сексуална глад. „Арни има огромен либидо. Води љубов пет пати дневно“, изјави Арнолд во интервјуто за британскиот неделник „Дејли меил“. Тој дури тврди дека полуголи мускулести мажи постојано шетаат по вилата на поранешниот гувернер на Калифорнија. „Ви неговата куќа се постојано некои типови во гаќи. Тоа е бизарно. Кога излегувате од автомобилот, сите застануваат пред вас“, вели Арнолд, додавајќи дека Шварценегер се „обидува да живее како крал“. Шварценегер во мај 2011 година се разведе од сопругата Марија Шривер по 25 години брак кога на виделина излезе вистината дека има вонбрачен син со поранешната куќна помошничка.
сите 10 | | | веќе видена

Шест години од смртта на балканскиот ангел Пред шест години на денешен ден се изгаси еден млад живот, но ни по шест години не е изгаснат споменот на Тоше Проески, на кого многубројните обожаватели и ден денес се сеќаваат. Тодор Тоше проески е роден на 25 јануари 1981 година во Прилеп. 26 години подоцна, на 16 октомври 2007 година, трагично го загуби животот во сообраќајна несреќа во Хрватска. Дипломираше на Музичката академија во Скопје, а беше почитуван музичар и омилен пејач ширум Балканот. Во чест на балканскиот ангел, како што публиката милува да го нарекува, се организираат редица манифестации ширум регионот, па така на денешен ден фановите на овој непрежале музичар го завршуваат маратонот кој се трча од Нова Градишка, каде Тоше го загуби животот, преку Белград и Скопје, до Крушево каде тој го мина детството. Освен фановите од родната Македонија, како и секоја година,се организираат и фановите од Србија, па поменот во знак на сеќавање на балканскиот ангел беше одржан попладнево во Белград во ...
сите 7 | | | веќе видена

Ѓоковиќ одби да учествува на турнирот во Валенсија Вториот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ им се заблагодари денеска на домаќините на АТП турнирот во Валенсија на поканата, но ја одби објаснувајќи дека овој турнир не му е впишан во програмата. Домаќините не турнирот во Валенсија, што се одржува од 21 до 27 октомври, се надеваа дека Ѓоковиќ ќе ја прифати поканата поради трката во бодови со првиот играч на светот, Шпанецот Рафаел Надал. Директорот на турнирот Хуан Карлос Фереро изјави дека би било „спектакуларно“ ако Ѓокоивќ се согласеше да игра на овој турнир. „Би било навистина спектакуларно да ни дојде таков врвен тенисер, каков што е Ѓоковиќ. Неговото учество би помогнало значително за рејтингот на турнирот“, изјави Фереро.
| | веќе видена

next