еРепортер

Германија:Без памет нема ни заработка Германските компании годинава вложиле рекорден износ во истражување и развој. Во добар дел тоа е и поуката извлечена од економската криза: на светскиот пазар може успешно да се работи само ако се нуди развиена технологија. Германските фабрики годинава во изтражување и развој вложил рекорден износ што достигнува речеиси 54 милијарди евра, објави Дојче Веле. Здружението што ги обединува фондациите кои вложуваат во наука и истражувања во Германија, соопшти дека вложувањата во нови произвои и технологија оваа година биле за пет проценти повисоки од лани. За економскиот експер Јан Виески од Рурскиот универзитет во Бохум причината е јасна: германските компании ја извлекле поуката од финансиската и економската криза која покажала дека на глобалниот, меѓународен натпревар може да се биде успешен само ако се нуди технологија на иднината. На европскиот економски простор, Германија го зазема всушност третото место според количините издвоени за истражување. Пред неа се Шведска ...
| | веќе видена

Мишел и барак Обама сакаат да се разведат!? Американското издание на весникот „The Nation“ објави дека претседателската двојка Обама наскоро можат да се разведат. Новинари на весникот, како што пренесува руската новинска агенција Интерфакс, тврдат дека претседателот Барак Обама и првата дама Мишел веќе спијат во одделни спални . Според новинарите, Барак и Мишел Обама се уште се заедно главно заради децата и политичката кариера на претседателот. Сопругата сепак веќе разговарала за идниот развод со адвокати и се подготвувала да се иселки од Белата куќа. Весникот „The Nation“ тврди дека односите меѓу сопружниците се влошиле значително по гафот на првиот човек на САД за време на комеморацијата на Нелсон Мандела, кога тој се фотографирал со премиерката на Данска Хеле Торнинг -Шмит . Интерфакс ја пренесува веста објавена уште на 4 декември од Марк Дајс, популарен автор, медиумски аналитичар и политички активист, кој стана познат со уличните анкети под логото Man on the Street Monday. Дајс уште пред 20 -тина ...
сите 3 | | | веќе видена

Владата реши да штеди на пакетчиња и новогодишни веселби Владата и порача на државната администрација да не одржува прослави на државен трошок, нуту пак да доделуваат новогодишни пакетчиња на своите деца. Владата и оваа година реши да ја продолжи мерката со која се предвидува органите на државната управа, јавните претпријатија, фондовите, агенциите и акционерските друштва во државна сопственост, да не одржуваат прослави на државен трошок и да не доделуваат новогодишни пакетчиња од буџетски средства. Скопскиот дневник „Утрински весник“ објави дека Владата нема да исплаќа ниту регрес за годишен одмор. Препорака на Владата е оваа мерка да ја почитуваат и органите на локалната самоуправа, градинките и основните и средните училишта. Министерот за финансии Зоран Ставрески им изјави на новинарите дека новогодишните прослави и пакетчиња се „непродуктивни трошења“ и мерката е донесена со цел да продолжи трендот на штедење. „Продолжувањето на мерката е во согласност со трендот во другите земји за да се направат ...
сите 4 | | | веќе видена

Мардок го прислушувал и принцот Вилијам Лондонскиот суд откри денеска дека персоналот на медиумскиот магнат Руперт Мардок од затворениот таблоид „News of the World“ ги прислушувал и телефонските разговори на британската принцеза Кејт Мидлтон, тогашна девојка на принцот Вилијам, внук на британската кралица. Принцот Вилијам во 2006 година во телефонска говорна порака на својата девојка Кејт и кажал дека бил „речиси упукан“ на воена обука во Сандхерст каде посетувал офицерска школа, а во друга порака ја повикал да му се придружи во лов. Поранешните уредници на таблоидот Ребека Брукс и Енди Коулсон, на кои им се суди заедно со уште петмина обвинети за неовластено прислушкување, ја негирале вината. Таблоидот „News of the World” згасна во јули 2011 година по 168 години постоење по истрагата што беше покрената поради скандалот со прислушкување на телефонски разговори на познати личности и „хакирање“ на нивните телефонски пораки.
сите 10 | | | веќе видена

Цртеж на Пикасо вреден милион евра, купен на лотарија за само 100 евра Цртеж на Пабло Пикасо, вреден милион долари, го купил еден 25-годишен Американец на онлајн хуманитарна лотарија за само 100 евра, јавуваат агенциите. Џефри Гонано изјавил дека барал некаква слика за својата дневна соба кога прочитал новински текс за цртежот „Маж со оперски шешир“ што Сотби во Париз го понудил на хуманитарна лотарија. „Помислив, зошто да не!“, изјавил овој проект-менаџер за агенцијата Ројтерс. И покрај огрномната вредност на цртежто, Гонано не планира да го продаде, барем се уште не. Неговото победничко ливче со број 747815 го извлекол компјутерскиот систем и било едно од 50.000 ливчиња за онлајн продажба на дела по цена од 100 евра за да се соберат средства за зачувување на градот Тир во денешен Либан. Организаторите на лотаријата соопштиле дека на неа учествувале луѓе од Франција, Германија, Иран, Киргистан и голем број Американци. Малиот цртеж од 1914 година бил направен за време на кубистичката фаза на уметникот ...
сите 4 | | | веќе видена

ВИДЕО:Создадена маица што е невозможно да се извалка Петната од сладолед, кечап или некои сосови на бели маици наскоро ќе станат минато. Американските студенти создале маица која е невозможно да се извалка. Силик Шрт (Silic Shir) била создадена со користење на хидрофобна нанотехнологија. Не содржи опасни хемиклалии што би нанеле штета на вашиот мозок или да предизвикаат рак. Влакната се врзани со нанотехнологија на микроскопско ниво и ткаенината се состои од милијарди честички силк. Тој материјал, наместо да ги впива течностите базирани на вода, едноставно ја одбива и течноста лизга од маицата. „Знаев дека постои начин да направиме производ кој е безбеден за корисниците и кој ќе издржу повеќе циклуси перење. Користиме рестеглив полиестер, сличен на фабричкиот, кој може да се најде кај брендовите на Најк или Андер Амор. Мошне е нежен“, изјави креаторот на маицата Аамир Пател (20). Маицата ќе се најде во продажба од мај наредната година и ќе чини 36 евра. Средствата за креирање на маицата се собрани по ...
сите 3 | | | веќе видена

ВИДЕО: In memoriam-Почина српската актерка Ружица Сокиќ Популарната српска филмска, театарска и телевизиска актерка Ружица Сокиќ почина во Белград во 80-та година од животот, по долга битка со тешка болест. Времето на комеморацијата и погребот на актерката ќе биде дополнително соопштен. Оваа актерка кариерата ја започнала дамнешната 1957 година во филмот „Доктор“, за потоа да игра во класиците „Кога ќе бидам мртов и бел“, „Боксерите одат во рај“, „Ужичка република“, „Савамала“... Комедијата „Тесна кожа“ и донесе најголема популарност, а за филмот „Жута“ е наградена со Златна арена на филмскиот фестивал во Пула. Некои од нејзините големи улоги се Таска во кино-хитот „Зона Замфирова“ и кума Аница во серијата „Грев на нејзината мајка“. За својата филмска и театарска работа добила бројни награди и признанија. Во текот на 2010 година таа ја објавила книгата на сеќавања „Страв за летање“, а во 2011 година ја добила наградата на Здружението на драмски уметници на Србија за животно дело „Добричин прстен“. ...
сите 13 | | | веќе видена

НВО Еко Логик: Апел да се остават автомобилите Невладината организација Еко Логик ги повика денеска скопјани да се обидат овие денови на високи нивоа на загадување на воздухот да не одат на работа со автомобили. „Тие што работното место им е во близина, пешачете, на тие што не ви е ладно возете велосипед, а останатите качете се во јавните автобуси, нема ништо лошо, а ни срамно во тоа. Не сте помалку вредна личност ако немате или не користите кола секој ден, за секаква дестинација, за потребна или непотребна ситуација. напротив, треба да размислиме за последиците од неконтролираната и непромислена употреба на автомобили, секој ден, секој час, секоја минута....“ се вели во јавниот повик на оваа организација. „Ајде да се освестиме бре луѓе - не оди веќе вака. Зарем сите станавте робови на вашите автомобили, зарем автомобилот ја одредува вредноста на човекот? Зошто сакаме да ни е толку потребен...која е поентата? Зарем не може секој од нас да пешачи два, три километри, зарем ова претставува проблем, посебно ...
сите 4 | | | веќе видена

Србија: Секое десето претпријатие дало поткуп Секое десето претпријатие во Србија имало искуство со корупција, од што најчесто, а воедно и најмали износи, давале претставници на помали фирми. Имено, 10,2 насто од 1.750 испитани деловни субјекти од пет главни сектори на работење, какви што се преработувачката индустрија, градежништвото, трговијата на големо и мало, дале некаков подарок, дополнителни пари или направиле противуслуга на државни и јавни чиновници, покажало остажувањето на Републичкиот завод за статистика. Цел на анкетата за безбедноста и криминалот во деловото опкружување, која била спроведена на иницијатива на Канцеларијата на ОН за дрога и криминал (UNODC), било да се соберат информации за обемот на корупцијата во државниот, односно јавниот секто низ искуство на деловните субјекти. „Фокусот на ова истражување беше на перцепцијата и искуството на деловните субјекти во користење на државно-јавниот сектор. За да се овозможи споредловост на резултатите од истражувањето, истиот прашалник и ...
| | веќе видена

Форбс: Голферот Вудс најплатен, Ѓоковиќ на 28 место Американскиот голфер Тајгер Вудс е најплатениот спортист на планетата во оваа година со заработка од 78,1 милион долари. Србинот Новак Ѓоковиќ, според магазинот Форбс, се најде на 28 место со заработка од 26 милиони. Втор на листата најдобро платени спортисти е швајварскиот тенисер Роже Федерер кој годинава од учество на турнири и договори за спонзорство заработил 71,5 милиони долари. Федерер на од учество на турнири заработил 6,5 милиони долари, додека од реклами кеширал неверојатни 65 милиони. Зад Ѓоковиќ, според заработката се најде шпанецот Рафаел Надал – кој е на 30 место со 26,4 милиони долари. Најбрзиот човек на денешнината Хусеин Бол се наоѓа на 40-то тесто со 24,2 милиони, од кои на натпревари заработил само 200.000, а дури 24 милиони од договори со спонзори. Најдобро платена спортистка е руската тенисерка Марија Шарапова која се наоѓа на 22 место со заработени 29 милиони долари. Листата на десетте најплатени спортисти во 2013 године е ...
сите 13 | | | веќе видена

Бекер е нов тренер на Новак Ѓоковиќ, но и Вајда останува Легендарниот германски тенисер Борис Бекер е нов тренер на Новак Ѓоковиќ, а Маријан Вајда ќе остане во стручниот штаб на тениската ѕвезда. Ѓоковиќ и Бекер ќе започнат со заеднички тренинзи наредните денови, кога тргнуваат со подготовки за првиот Грен слем на сеззоната во Австраалија, што започнува на 13 јануари. Германецот со Новак ќе биде во Дубаи, Мајами, Монте Карло, Рим, Ролан Гарос, Вимблдон, Синсинати, Ју-Ес- Опен, Шангај, Париз и Лондон.. Маријан Вајда останува тренер во тимот и ќе се најде покрај Ѓоковиќ на натпреварите во Индијан Велс, Мадрид, Торонто и Пекинг. „Драго ми е што ќе соработувам со Борис Бекер и верувам дека неговото огромно тениско знаење и искуство ќе ми помогнат во желбата да освојам нови пехари од најголемите натрпеварувања. Исто така, станува збор за одличен човек, сјајна личност која лесно ќе се вклопи во нашиот тим. Мислам дека со Борис ќе добиеме нов, посвеж пристап, а во комбинација со долгогодишното искуство на ...
сите 18 | | | веќе видена

Џастин Бибер најави крај на пејачката кариера!? Тинејџерската ѕвезда Џастин Бибер (19), по кој воздивнуваат милиони девојки ширум светот, објави шокантна информација дека се повлекува од шоу-бизнисот и оти става крај на својата кариера како пејач. Неверојатната весн пејачот ја објавил за време на интервјуто за американско радио. Фановите на Бибер се налутени од неговата објава и на социјалните мрежи настанал вистински хаос. Бибер објаснил дека повеќе не го привлекува славата. Иако е познато дека тој во последните неколку месеци беше во центарот на вниманието поради предизвикување скандали на јавни места, Бибер објасни дека тој има само 19 години и оти и тој греши. Џастин Бибер стана славен веќе на 13 години кога беше откриен неговиот неверојатен талент. Сепак, одделни портали сметаат дека Бибер се шегувал кога рекол дека се повлекува.
сите 9 | | | веќе видена

Три деца настрадаа во пожар во Србија Во пожар во семејна куќа во селото Цепање кај Велика Крсна, Србија вечерва настрадаа три малолетни деца. Пожарот, според српските медиуми, избувнал во 17,20 часот и ја зафатил семејната куќа од 50 м2, а настрадале три деца на возраст од една до пет години. „Од огнот се урнал покривот на куќата во која биле три деца до пет години, што на припадниците на пожарникарско-спасувачката единица им го соопштила мајката“, изјави началникот на Секторот за вонредни ситуации на МВР Предраг Мариќ. Веднаш по дојавата, на местото на несреќата излегла полицијата и пожарникарите. Според полицијата, децата на возраст од една до пет години биле сами во куќата и заклучени. „Родителите не биле во куќата. Мајката сега е тука, но не е во состојба да комуницира“, изјави началникот на Управата за вондредни ситуации во Белград Раде Милошевиќ. Причината за пожарот се уште не е позната. Медиумите додаваат дека станува збор за бегалско семејство и оти мајката ги оставила децата сами во ...
сите 16 | | | веќе видена

170 лекови добиваат пониски цени од четврток На 170 лекови позитивната листа им се намалува доплатата, од нив на 110 им се намалува и партиципацијата, а 21 лек првпат на осигурениците ќе им бидат достапни без доплата. Маја Парнарџиева Змејкова, директор на ФЗОМ, изјави дека новите референтни цени стапуваат во сила од 19 декември (четврток) . Според Змејкова, ова е четврта по ред ревизија на цените, што ќе значи заштеда на Фондот за здравствено осигурување на Македонија од 88 милиони денари годишно, а за пациентите од 31 милион денари или вкупно 119 милиони денари заштеда на целиот здравствен систем. Змејкова наведува дека цел на Фондот е во следните две години да обезбеди 100 отсто од генериките да имаат по еден лек без доплата. „Рекордни 442 лека стануваат без доплата, а доплатите до 50 денари се зголемуваат. Првпат имаме 85 отсто од сите заштитени имиња да бидат или без доплата или со доплата од нула до 100 денари“, рече Змејкова. Таа појасни дека фармацевтите и матичните лекари ќе ги информираат ...
сите 17 | | | веќе видена

Турција и ЕУ потпишаа договор за почеток на преговори за укинување на визите Турција и Европската унија денеска потпишаа договор за отпочнување преговори за можен договор со кој ќе се укинат визните ограничувања за турските државјани за патување во Европа. Согласно овој договор што беше потпишан денеска во турската престолнина Анкара, Турција за возврат се согласи да и бидат вратени имигрантите кои илегално влегле во ЕУ од турска територија. Договорт а патување без визи и реадмисија на имигрантите, како што јави агенцијата Асошиејтед Прес, доаѓа неколку недели откако Унијата ги продолжи преговорите со Турција за нејзино членство во Унијата кои беа замрзнати повеќе од три години. Турција ги започна пристапните договори со ЕУ уште во 2005 година, но со мошне бавен прогрес, првенствено поради спорот што Турција го има со Кипар. Островот беше поделен откако Турција изврши инвазија на Кипар во 1974 година по превратот што го извршија подржувачи на унијата со Грција.
сите 8 | | | веќе видена

Скопје кашла поради оџаците и густиот сообраќај Министерот за животна средина и просторно планирање Абдилаќим Адеми изјави денеска дека загадениот воздух во македонската престолнина е последица на прекумерниот број возила, како и греењето на цврсти горива што ги користат домаќинствата и градежништвото. Адеми смета дека големите индустриски капацитети не се виновни за задушувањето на Скопје. По отворањето на дводневната ТАИЕХ работилница за квалитетот на воздух , Адеми рече дека поголемите загадувачи во Скопскиот регион како Макстил, Скопски легури и други капацитети во кругот на Железара, не работат веќе две недели. Другите големи капацитети, според него, ги исполнуваат еколошки стандарди.
сите 12 | | | веќе видена

Експлозија на полигон во Чачак, загинаа две лица Две лица ги загубија животите во експлозија што се случила при обид за кражба на полигонот на испитување на боева муниција и експлозивни средства на компанијата „Слобода Чачак“. Српските медиуми јавуваат дека несреќата се случила вчера попладне, кога лицата влегле во полигонот заради собирање секундарни суровини и наишле на средства подготвени за уништување, а кои биле остаток од испитување на полигонот, Во соопштението од комапнијата „Слобода“ од Чачак се наведува дека дошло до активирање на убиствените средства, при што две лица смртно настрадале, а други две избегале, што било утврдено со прегледување на видео записот снимен со камерата на полигонот. Телата на настраданите биле откриени денеска изутрината кога работниците дошле на работа. Полигионот во Миоковци има физичко-техничко обезбедување, како и видео надѕор. Работникот од обезбедувањето кој бил на должност , ја регистрирал експлозијата, го провереил теренот и со оглед дека немало пожар, ги ...
сите 13 | | | веќе видена

Бакнала специјалец за време на демонстрации, сега ја тужат за сексуално насилство Нина Де Шифре, 20-годишна студентка, во ноември учестувала на протести во северна Италија и во еден момент го бакнала шлемот на еден од специјалците што ги обезбедувале демонстрациите. Таа слика го обиколила светот. Девојката сега се соочува со тужба за сексуално насилство и навредување јавен службеник. Италијанскиот полициски синдикат порача дека им е „преку глава од протестансти кои провоцитаат и не одговараат кога ќе ги минат границите на легално однесување“.
сите 17 | | | веќе видена

Грција доби 3 милијарди евра финансиска помош за изградба на автопати Европската комисија, извршното тело на Европската унија, и одобри денеска на Грција три милијарди евра финансиската помош за да се помогне да се изградат четири главни автопати во Грција. Изградбата на автопатите беше запрена во текот на изминатите неколку години, со оглед дека земјата се бореше со тешка должничка криза за што беа потребни големи буџетски кастрења. Јоханес Хан, комесарот за регионална политика, изјави дека инвестицијата е „основна за економско заздравување на земјата“, нагласувајќи дека изградбата на автопатиштата ќе се создаде 6.000 нови работни места. Од нив, 1.700 ќе бидат долгорочни, вклучувајќи го и управувањето откако изградбата ќе биде завршена до крајот на 2015 година. Хан, како што јави агенцијата Асошиејтед Прес, вели дека автопатите претставуваат дел од трансевропската патна мрежа и се од суштинско значење за создавање на единствен пазар за европски стоки.
сите 4 | | | веќе видена

Комерцијално известување: Од утре почнува Празнична среќна бајка на Лотарија на Македонија Државна лотарија на Македонија соопшти дека од утре па се до 31-ви декември на Плоштадот Македонија во Скопје ќе организира Празнична среќна бајка . На специјално уреден простор на Плошад Македонија граѓаните ќе имаат можност да добијат информации за наградната игра Фискална во рака - награда без мака и во наменските кутии да ги остават своите коверти за учество во наградната игра. Воедно сите љубители на игрите на среќа преку понуда на мобилна промотивна продажба ќе можат да учествуваат и во игрите Бинго Бум и Инстант лотарија. Со оглед на интересот за учество во наградната игра, Лотарија наведува дека со ова излегува во пресрет на граѓаните на Скопје и другите градови, кои на својата празнична прошетка низ украсениот центар на главниот град ќе можат да ги добијат сите информации за наградната игра и да ги остават своите коверти за учество во првото коло чие извлекување ќе се одржи на 30ти декември, а за кога се ...
сите 8 | | | веќе видена

next