еРепортер

Европска комисија (ЕК): Нема барања за враќање на визите Европската комисија соопшти дека од земјите членки на ЕУ за сега нема пристигнати посебни барања за враќање на визниот режим за земјите од западен Балкан. Механизмот за можно итно враќање на визниот режим на шест месеци за земјите од западен Балкан стапува утре во сила. Претставникот за печат во ЕК Микеле Чарконе изјави денеска дека „немало нов развој во последните три недели“. Повеќе земји членки на Унијата претходно изразија загриженост од приливот на лажни азиланти, или државјани од земјите на западен Балкан, кои на друг начин ја злоупотребуваат можноста без визи да останат до три месеци во шенгенската зона на ЕУ. Черконе, портпаролот на европската комесарка за внатрешни работи Сесилија Малмстрем, укажа на тоа дека повеќе земји членки на Унијата со години преупредувале на проблемот во врска со лажните азиланти и дека тоа мора да се реши, но во последните месеци и недели нема некаква суштинска промена по ова прашање. Според него, состојбата е ...
сите 31 | | | веќе видена

Познати детаљи од несреќата на Шумахер Обвинителот на Албервил Патрик Кенси соопшти денеска дека камерата што Михаел Шумахер ја носел на кацигата за време на несреќата во Марибел открила битни детаљи од неговиот пад. Кенси, како што јавуваат агенциите, изјави дека до несреќата дошло кога Шумахер ја напуштил скијачката писта, а потоа една скија заринкала во камен, поради што загубил контрола и при паѓање, удрил во камен. Несреќата се случи на 29 декември, од кога Шумахер е во кома во болница во Гренобл. Лекарите за сега избегнуваат да дадат какви било прогнози за неговото заздравување. „Шумахер се нашол на раскрцнива мѓу црвената и сина патека, ја следел црвената, излегол од неа. Тој е мошне искусен скијал, но една од неговите скии удрила во камен, поради што паднал и при тоа удрил со главата во друг камен. Каменот во кој удрил бил осум метри надвор од пистата, а тој паднал девет метри надвор од неа. Снимката дава доста информации и ги потрврдува нашите првобитни заклучоци“, изјави Кенси. Според него, ...
сите 12 | | | веќе видена

Покренато обвинение за 12 осомничени од Машинопромет Основното јавно обвинителство покрена обвинение против претседавачот на Советот на Општина Центар, Мирослав Шиповиќ и уште 11 други кои се осомничени за незаконско работење во „Машинопомет“ во 2008 и во 2009 година. Сите 12 осомничени, според локалните медиуми, се товарат за незаконско работење, односно дека со продажба на стари делови избегнале плаќање данок во висина од 17 милиони денари, како и тоа дека фирмата била оштетена за еден милион евра. Скопскиот Кривичен суд потврди дека обвинението било поднесено минатиот петок по завршување на истражната постапка. Притворот на осумтемина обвинети кои се во истражниот затвор „Скопје“е продолжен. На тројца од нив претходно им беа одредени превентивни мерки, додека еден од обвинетите ќе се брани од слобода. За опозиција, притворањето на Шиповиќ и останатите 11-мина не е заради извршување на крично дело, туку дека станува збор за политички монтиран процес со цел да се блокира работата на општината ...
сите 14 | | | веќе видена

ВИДЕО: Двајца Руси во френетична брканица за физичка пресметка Видеото што неодамна беше објавено на Јутјуб привлече огромно внимание ширум светот и не само заради тоа што е снимено во Русија... Видеото стана популарно поради тоа што во игра беа брзо возење, кујнски нож, лопата и двајца налутени Руси подготвени за физичка пресметка. Имено, возачот на сиво-белото возило во повеќе наврати се обидува да го натера возачот на комбето да запре и кога успева, почнува пресметка на каква никој не се надева во некаква пустелија на сред автопат. Оваа филмска сцена од реалниот живот на својата камера ја забележал еден возач од своето возило кој ја следел драмата на двајцата бесни Руси.
| | веќе видена

Странските богаташи со јахти бегаат од Грција во Хрватска и Црна Гора Грчкото здружение на марини (GMA) извести за бројни заминувања на пловила во странска сопственост откако од почетокот на годинава беа воведени нови даноци на јахти. Меѓународните организации и здруженија што дејствуваат во поморскиот туристички сектор, ги предупредиле своите членови на новите давачки што ги воведе Грција, така што некои од нив најавија и жалби до институциите на Европската унија поради новите даночни обврски. Сопствениците на бродови ги вознемири можноста дека локалните даночни и царински власти ќе ги задржат нивните пловила во случај да не се во можност да ги плаќаат дополнителните обврски. Според податоците на GMA, странските сопственици на бродови, кои се главно државјани на Велика Британија, Германија, Италија, Францција и Австрија ги селат своите бродови од Грција во Хрватска, Црна Гора и Турција. Во коментарите на сметка на новите даноци, сопствениците на бродови наведуваат дека ваквиот развој на состојбата ...
| | веќе видена

Блискиот исток останува без христијани Во Ирак во 2003 година, се до паѓањето на Садам Хусеин, имаало 1,5 милиони христијани, додека во таа земја денеска живеат само 250.000. Израелскиот предавач д-р Гај Бечор смета дека до крајот на оваа декада ќе нема повеќе христијански Арапи во североисточниот дел од Блискиот исток. Според официјалните статистички податоци, во Сирија до пред три години имало 1,75 милиони христијани, од кои до денска 450.000 веќе си заминале. Во Египет живееле 9 милиони коптски христијани, а се проценува дека повеќе од 250.000 од нив си заминале по паѓањето на Хосни Мубарак, додека другите се соочуваат со прогонства. Во Либан се уште живеат околу еден милион христијани, од кои некои се под заштита на шиитската милиција на Хезболах. Израелскиот научник, инаку предавач на „Lauder School of Government“ во градот Херзлии, како што пишува загребски „Вечерњи лист“, предупредува дека вешто се крие загрижувачкиот факт за „чистење“ на христијаните од арапските подрчја, за што сведочат и ...
сите 13 | | | веќе видена

Опасност: Нов вирус ќе ви го заклучи компјутерот и ќе мора да платите 300 долари Вирусите, како и штетниците какви што се „spyware“ или „malware“ од корисниците на компјутери бараат да платат откупнина за „ослободување“ и тој тренд не е некоја новина, но последниот штетник од овој вид се шири со неверојатна брзина и од многу места доаѓаат предупредувања за него. Најновата закана на корисниците на Виндоус (Windows) која им доаѓа во облик на тројанец е „CryptoLocker“ кој е исклучително агресивен. Освен што на сопствениците на компјутери им бара поголем износ за ослободување на сметачот, тој за тоа сега им дава и исклучително кус временски рок. Ако по некој случај го соберете CryptoLocker тој ќе ви шифрира личните податоци и датотеката и ќе ви го оневозможи пристапот кон нив. Ќе ви даде рок од 96 часа да платите 300 долари, или во спротиво сите заклучени податоци ќе ви бидат неповратно избришани. Тројанецот се шири со пораки на електронска пошта и тоа најчесто во облик на известувања од UPS или FedEx и тоа ...
сите 3 | | | веќе видена

Хрватскиот претседател на операција на окото Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ деновиве ќе се подвргне на операција на окото, односно на очниот капак кој му останал забележително спуштен по вирусно воспаление пред околу две години. Тогаш Јосиповиќ имал силно воспаление што било лекувано долго, но отокот на очниот капак не се повлекол, пишуваат хрватските весници. Воспалението, за среќа не оставило никакви проблеми кога станува збор за видот, но е непријатно во естетска смисла. Поради тоа Јосиповиќ се решил конечно да го отстрани естетскиот проблем и тоа во година кога го чека напорна кампања за реизбор на претседателската функција. Проблемот со очниот капак настанал поради таканаречена ломфостаза, односно лимфата во капакот нема добар проток па се собира масно ткиво, поради што капаците се постојано отечени, за што не помагаат ниту капки, ниту облоги. Поради силното воспаление, еден очен мускул е повеќе олабавен, што кај хрватскиот претседател било случај на десното око и пред болеста, која само ја ...
| | веќе видена

Природата како учителка - се повеќе „шумски градинки“ се отвораат во богатите земји Можеби звучи по малку „сурово“ за наши поими за воспитување деца, но во Германија се попопуларен тренд станува отворањето „шумски градинки“. Повеќе од 1.500 такви градинки во Германија се отворени во изминатите две декади, по углед на слични градинки што одамна се тренд во Данска. Во шумските детски градинки без покрив и ѕидови дневната прогама се одвива на отворено, без оглед на дожд, снег, жештина или мраз. Децата добиваат сознанија за светот што ги опкружува во истиот момент, гледајќи ја природата, учејќи од искуствата на воспитачите и другите деца, како и од сопствен пример. Овакви шумски градинки стануваат се попопуларни и во Јужна Кореја како одговор на ригидното образование, строгите норми и стресот во општествата обземени со софистицирана технологија. Замислете го своето тригодишно дете како цел ден трча низ шума на минусни температури, се качува на дрва, нурка во суви лисја, лови полжави и бубаки, се игра со ...
сите 31 | | | веќе видена

Пророштво на Сантерија: Што не очекува во 2014 година? На почетокот од секоја година, во рамки на невообичаен ритувал, свештенците на Сантерија, ги откриваат малите делови од она што светот го чека во годината што е пред нас. Највисоките свештеници на афро-кубанската религија Сантерија, познати како балалаве, предупредија на традиционалиот новогодишен ритуал дека 2014 година ќе биде одбележана со епидемии на болести, разорување на животната средина, растурање на семејствата и судири меѓу луѓето и државите кои би можеле да прераснат во војни. Претставувајќи го „Годишното писмо“, извештајот на својата религиска група по мистериозниот новогодишен ритуал проследен со верско пеење и жртвување кокошки, кози и други животни, балалве исто така предвидуваат дека оваа година ќе биде одбележана со смртта на повеќе значајни политички и верски водали, како и на постари луѓе воопшто, но не навеле ниту едно име. Свештениците, како што јави агенцијата Асошиејтед Прес, порачале дека меѓусебното разбирање, соработката и ...
сите 10 | | | веќе видена

Почна да се гради новиот клинички центар во Скопје Пред старата зграда на Клиниката за гинекологија во Скопједенеска е поставен камен-темелник на новиот клинички центар „Мајка Тереза“. Новиот комплекс ќе се гради на местото на старата зграда, која е во фаза на уривање, а е предвидено изградбата да трае три месеци. Новиот објект од едната страна ќе се спои со постојната зграда на хирушките клиники, од другата страна со Клиниката за гинекологија, додека од задната страна ќе биде поврзан со Клиниката за онкологија. Во комплексот ќе бидат сместени сите клиники, освен Клиниката за инфективни болести, која ќе има сопствена зграда. Исто така, надвор од комплексот остануваат и Клиниката за детски болест, Стоматолошките клиники и Максилофацијална хирургија, кои ќе продолжат да функционираат во постојните објекти. Изградбата на комплексот, што се планира да трае три години, се проценува дека ќе чини околу 70 милиони евра, во што е вклучена и реконструкцијата на постојната зграда за Хирургија. Средствата за овој ...
сите 16 | | | веќе видена

Михаел Шумахер се уште во критична состојба Ситуацијата на Михаел Шумахер е се уште е критична. "Добрите вести од денеска се дека барем нема влошување на неговата состојба. Сепак, уште е рано да се даваат прогнози. Ситуацијата се уште е критична", изјави Забине Кем, менаџерот на седумкратниот светски шампион во Формула 1. „Навистина ова е многу, многу лоша среќа. Неговото семејство е до него и се обидуваат да го поддржат", додаде Кем.
сите 90 | | | веќе видена

Спасени сите 52 патника од водите кај Антарктикот Сите 52 патници од рускиот туристички брод во водите кај Антарктикот денеска се префрлени со хеликоптер и сега се на сигурно во австралискиот борд „Аврора Австралиска“, соопштија спасувачите. „Аврора Аврстралиска“ ја извести АМСА дека сите 52 патници од бродот „Академик Шокалскиј“ сега се префрлени на Аврора, соопшти Канцеларијата на австралиската поморска безбедност АМСА, јавија агенциите. Претходно, во текот на денот сите агенции јавија дека нема надеж оти денеска ќе бидат спасени патниците и членовите на екипажот од насуканиот руски туристички брод, кои се наоѓаат во водите на Антарктикот од 25 декември и оти операцијата за спасување е одложена поради смрзнатиот дожд и ветерот. Иако претходно беше најавено дека спасувачката операција ќе започне, АМСА соопшти дека условите се погодни и дека нема да се случи ништо од планираното префрлување на патниците од кинескиот мразокршач со мал брод до „Аврора Австралиска“, објави тасманискиот локален сајт Меркуси ...
сите 34 | | | веќе видена

Трајко Кузмановски од Куманово е среќниот добитник на стан Кумановецот Трајко Кузмановски беше најсреќниот од учесниците во наградната игра „Фискална во рака, награда без мака“. Тој е првиот добитник на еден од вкупно трите стана што ќе се доделат во целата наградна игра. Пликото со 20 фискални сметки на Трајко Кузмановскиод Куманово беше извлечено меѓу 800. 000 испратени плика. Димитар Миладиновод Струга е добитник на дуќанот, додека Панде Мановскиод битолското село Буково го доби автомобилот „пежо 208“. На списокот среќни добитници во наградната игра има учесници од сите градови на Македонија. Во синоќешното извлекување беа доделени вкупно 153 награди, велосипеди, комјутери, фотоапарати, бела техника, аудио и видео техника. Комплетниот список со резултатите од првото извлекување ќе бидат објавени на веб и фејсбук страната на Државна лотарија на Македонија, во текот на денов, како и во дневните весници „Дневник“ и „Вест“ на 2 јануари и во дневните весници „Вечер“и „Коха“на 3 јануари. Во текот на ...
сите 6 | | | веќе видена

Отворен оган врз резиденцијата на германскиот амбасадор во Грција Врз домот на германскиот амбасадор во Грција рано изутрината бил отворен оган од автоматско оружје, а грчката влада соопшти оти се сомнева дека тоа бил терористички напад извршен со цел да се наштети на имиџот на земјата пред таа да го преземе претседателствувањето со Европската унија. Нема повредени во нападот. Агенциите јавуваат дека анти-терористичката полиција ги блокирала улиците околу резиденцијата на амбасадорот Волфганг Долд, откако пред зори бил отворен оган врз објектот што се наоѓа на фрекфентна улица во областа Халандри во Атина. Повеќе од 60 чаури од истрелани куршуми биле најдени на местото на нападот. Ниту една група за сега не презела одговорност за нападот. Шестмина луѓе биле на кратко приведени на испрашување и ослободени без да бидат обвинети додека истражителите го испитуваат видео снимката од безбедносните камери како и украденото возило што било откриено во близина на местото од каде било стрелано. Откако Грција ...
сите 5 | | | веќе видена

ВИДЕО: Анонимуси: За спорот околу името Македонија Уште една платена пропаганда од страна на Грција се појави на интернет во обид да се сврти вниманието на спорот околу името Македонија што земјава ја има со јужниот сосед и да се минимизираат македонските аргументи за спорот. Нарачателот на платената видео лага овој пат го користи брендот „Анонимуси“ како наводна заштита за „вистинитоста“ со кој се обидува за да ја пренесе грдата манипулација со јавноста со тврдење за „кражбата на историјата“. Постирано од извесен Абед Алуш, видеото на Јутјуб го најавува коментар дека „дури и Анонимусите чинат повеќе од грчките политичари за да ја заштитат грчката историја и наследство во врска со спорот околу името Македонија. Повеќето од грчки политичари неофицијално се согласни со името ПЈРМ (FYROM). Во коментарот се додава дека „грчките функционери не сториле многу за да ги спречат Словените да ја искорисуваат грчката цивилизација“. На крајот од коментарот се додава дека „Анонимуси им се обраќаат на Словените ...
сите 4 | | | веќе видена

Комерцијално известување – утре извлекување на празнично бинго Државна лотарија на Македонија подготвува специјални новогодишни кола на игрите на среќа БИНГО БУМ и ТОП 5. Емисијата Време за среќа ќе се емитува утре (понеделник) на МРТ1. За заокружување на годината која изминува, Државна лотарија на Македонија покрај специјалните празнични кола на ТОП 5 и БИНГО БУМ, за утре ја нуди и последната за оваа година Бинго Бум вечер во ресторанот Бела. Пријавувањето е во тек. Во ресторанот Бела, пред почетокот на емисијата Време за среќа во која се извлекуваат добитните бројчиња од Топ5 и Бинго Бум, ќе може да се следи и преносот од првото извлекување на наградите од наградната игра Фискална во рака-Добивки без мака. Пa, ако до 29ти декември успевте го пратите својот коверт со 20те фискални сметки и учествувате во наградната игра и доколку на време резервирате во ресторанот Бела и учествувате во 8-мото коло Бинго Бум можеби ќе имате двојна причина за прослава. Веруваме дека Време за среќа на МРТ 1 ќе понуди ...
| | веќе видена

Млади пијанистки од Македонија со високи награди од натпревар во Монте Карло На меѓународниот натпревар за пијано - четири раце кој се одржа неодамна во Монте Карло, пијанистките Јована Трајчева и Инес Неделковска од класата на доц. Нина Костова освоија II награда. Првата награда не беше воопшто доделена, со што млади пијанистки се здибија со највисоката награда и признание на натпреварот. Од вкупно седум категории, тие се натпреваруваа во Супериор категоријата каде штоИнес, најмладата учесничка со само 10 години, се натпреваруваше на исто ниво со останатите пијанисти, кои беа над 20 години. На овој реномиран меѓународен натпревар учествуваа над 100 пијанисти од Франција, Италија, Русија, Јапонија, Република Чешка, Романија. Меѓународното жири беше составено од седум членови. Во првите 5 категории, како што е соопштено, на натпреварот се свирела по една зададена композиција, а само во „Супериор “, каде што учествуваа македонските пијанистки и највисоката категорија „Мастер“ -каде што настапија ...
сите 6 | | | веќе видена

Папата ги повика луѓето да се откажат од гордоста и себичноста Папата Франциско кој за првпат го слави Божиќ откако застана на чело на 1,2 милиони католици, ги повика синоќа луѓето да се откажат од гордоста и себичноста и да ги отворат своите срца за Господ и своите ближни. Папата Франциско кој во март годинава стана првиот папа кој не доаѓа од европскиот континет во период од 1300 години, ја предводеше мисата пред десетици илјади луѓе во базиликата Свети Петар, додека милиони го следеа преку малите екрани. Големите ѕвона чиј звук на 13 март го следеа неговиот избот за поглавар на Римокатоличката црква, заѕвонија и кога хорот на Сикстинската капела ја запеа “Слава на Бога“. Папата говореше кусо и едноставно, токму, како што забележуваат и западните агенции, била едноставна и неговата бела одора, наведувајќи и покажувајќи и симболично дека „човекот има моќ да избира меѓу светлината и темнината“.
сите 11 | | | веќе видена

Ким Јонг ун ги убил соработниците на тетинот со противавионски топови! Северенокореанскиот водач Ким Јонг ун ги убил соработниците на својот некогаш моќен тетин Јанг Сонг-тек со противавионски топови, објави Њујорк Тајмс. Според весникот, биле погубени двајца официјални претставници на високи позиции кои биле блиски соработници на неговит тетин – Ри Рјонг-ха, заменик на директор на административниот оддел на владејачката Работничка партија, како и Јанг Су-гил, втор заменик на директорот во истиот оддел. Ким наводно наредил да бидат убиени со шест противавионски топови. Причина наводно било тоа што „недоволно брзо одговориле на наредбите на Ким“. Колку за потсетување, северкореанскиот лидер пред 12 денови нареди неговиот близок тетин да биде погубен по обвинување за обид за државен удар и корупција. Двајцата погубени официјални претставници и припаѓаат на групата од најмалку осум лица кои се погубени овој месец. Ким Јонг-ун наводно бил во пијана состојба кога го наредил погубувањето на двајцата ...
сите 4 | | | веќе видена

next