еРепортер

Девет години затвор за поранешниот хрватски премиер Иво Санадер Хрватската народна заедница (ХДЗ) и поранешниот лидер на таа партија Иво Санадер денеска се прогласени за виновни за извлекување пари од државните институции и фирми преку маркетиншката агенција Фими медиа. Хрватскиот суд денеска по ова обвинение го осуди поранешниот премиер на девет години затвор. Казната ќе биде намалена за времето што Санадер го минал во притвор во периодот од 10 декември 2010 до 10 декември 2011 година. Загребскиот жупаниски суд за виновни по истото обвинение ги прогласи и поранешниот благајник на ХДЗ Младен Баришиќ, кој во затвор треба да мине три години, потоа партиската благајничка Бранка Павошевиќ, која е осудена на 18 месеци затовр, сопственичката на Фими медиа Невенка Јурак, која доби две години затвор, како и поранешниот портпарол на Санадер Ратко Мачек, кој е осуден на една година условна казна. На Санадер ќе му биде одземена имотната корист со која се стеканал со казнени дела во износ од 15,2 милиони куни, ...
сите 14 | | | веќе видена

Два случаи на „луда крава“ регистрирани во Грција Грција регистрираше два случаи на болеста "луди крави" во централниот дел на земјата. Заразната болест што ги напаѓа говедата била откриена кај два мртви вола на фарма во областа Фтиотида. Грчкото Министерство за земјоделство и храна, како што јави агенцијата БГнес, соопшти дека се преземени сите неопходни мерки со цел да се спречи ширењето на болеста.
сите 2 | | | веќе видена

Парламентот се самораспушти заради предвремените парламентарни избори Македонскиот парламент денеска се самораспушти пред одржувањето на предверемени парламентарни избори планирани за 27 април годинава, една година пред редовниот рок. Предвремените избори што денеска ги поддржаа сите 117 присутни пратеници, беа иницирани од помалиот партнер во владата на премиерот Никола Груевски, Демократската унија за интеграции (ДУИ), откако владејачката ВМРО-ДПМНЕ не се согласи на барањето на ДУИ за утврдување заеднички претседателски кандидат. ДУИ не се согласи со тоа актуелниот шеф на државата Ѓорге Иванов да добие уште еден претседателски мандат, додека ВМРО го обвини својот коалиционен партнер за „уценување“ , додавајќиу дека нивна цел е „шретседателските избори да пропаднат и потоа да се иницираат промени на Уставот според кои идниот претседател ќе се избира во парламентот“. На партиската конвенција изминатиот викенд, владејаќката ВМРО-ДПМНЕ го поддржа актуелниот претседател за свој кандидат на престојните ...
сите 171 | | | веќе видена

Берлускони покренува неделник посветен на папата Откако беше избран за нов поглавар на Римокатоличката црква, папата Франциско се најде на насловнит страници на стотици списанија и магазини, а сега ќе добие и неделник само за себе. Издавачката куќа Мандадори, меѓи чии изданија е и популарниот трачерски весник „Ки“,соопшти денеска дека ќе покрене нов магазин што целосно ќе биде посветен на неделните активности, животот и изјавите на римокатоличкиот поглавар. „Мојот папа“, што ќе се продава по цена од поливна евро, ќе се појави на киосците оваа среда, а секоја недела купувачите со весникот ќе добиваат и постер со една од највпечатливите реченици што папа ја изговорил во текот на изминатата недела. Уреникот на весникот Алдо Витали изјави дека изборот на Франциско поттикнал нов интерес за црквата, како и за моралните и етички теми што ќе се најдат во списанието. Со куќата Мадори, која е дел од медиумското царство на Берлускони, управува ќерката на поранешниот италијански премиер, Марина Берлускони.
сите 7 | | | веќе видена

Шуга се шири низ Скопје Шуга се шири низ Скопје, предупредуваат од скопските амбуланти и Клиниката за дерматологија. Специјалистите за кожни болести наведуваат дека голем број пациенти, кои ги мачи чешање, бараат медицинска помош мислејќи дека имаат имаат алергина, но всушност сеработи за шуга. Скопски „Дневник“ пишува дека во престолнината месечно се дијагностицираат најмалку десет случаи на шуга. Шугата е заразна болест што ја пренесува паразит на површинскиот дел од кожата. Ја пренесува паразитот со име Sarcoptes scabiei. Паразитот се наоѓа во иние делови на телото каде има малку лојни жлезди бидејќи секрецијата на маснотиите негатовно влијае на животот и размножувањето на паразитот. Најчест извор на зараза е лицето кое е на крај на инкубацијата бидејќи се уште нема изразени симптопми на болеста, како и болниот со јасно изразени симптоми на шуга. Болеста се пренесува од човек на човек при долготраен близок контакт, најчесто тоа е во кругот на семејството, а се пренесува преку алишта, облека, ...
сите 11 | | | веќе видена

Седумка му донесе над 365.000 евра на среќен лото играч во Чаир Лотарија на Македонија соопшти дека среќен играч од Чаир е добитник на седумка вредна над 365.000 евра, односно над 22 милиони денари . Добитното личве било уплатено на продажното место Алберто А во скопски Чаир. Добитникот уплатил шест омбинации по 15 денари со вкупна уплата 90 денари. Сите комбинации што се уплатени се со различни бројки. Токму првата комбинација била среќната со добитните броеви, додека во останатите комбинации нема ниту една друга добивка. Лотарија се уште не го објавува идентитетот на добитникот или добитничката. Ова е рекордна вредност што е добиена од најпосакуваната премија.
сите 2 | | | веќе видена

ВИДЕО: Виенскиот бал се претвори во катастрофа за Ким Кардашијан Ѕвездата на ријалити програмата Ким Кардашијан лута го напуштила познатиот Виенски бал, а милијардерот, чија придружничка му беше таа, ја опишал како „досадна“. Милијардерот Ричард Лугнер, кој платил половина милион долари за КИм Кардашијан да му биде придружничка на свечениот бал во Виена, се пожалил дека ријалити ѕвездата била „досадна личност“, која дури „нитусакала да игра со него“. Лугнер не бил воопшто задоволен од својата придружничка и смета дека таа не ги исполнила условите што биле договорени. Лугнер изјавил:„Ким ми ме досадна и ми оди на живци, бидејќи не сака да го прави она што се договоривме“. Сајтовите за забава пишуваат дека Ким била всушност таа која налутено го напуштила балот. Според некои сајтови, милијардерот се однесувал нападно и агресивно, настојувајќи да остане сам со Ким. Тој наовдно очекувал дека Ким и нејзината мајка Крис Џенер ќе бидат цело време покрај него, но ријалити ѕвездите заминале во еден ресторан да ...
сите 5 | | | веќе видена

Ванковска останува во трката за потписи, демантирано нејзиното откажување Тимот на професор Билјана Ванковска денеска ја демнатираше веста дека таа ја прекинува трката за собирање потписи, укаживајќи дека станува збор за „потег што треба да ги обесхрабри граѓаните“. „Најостро ја демантираме таа дезинформација, заснована на наводна објава на Фејсбук.Цениме дека станува збор за потег насочен кон обесхрабрување на граѓаните кои во овие преостанати пет дена сакаат да го дадат својот потпис за кандидатурата на проф. Ванковска“, се вели во соопштението. Тимот на Ванковска додава дека списоците за собирање потписи остануваат во канцелариите на ДИК се до самиот крај, на 2 март (недела) до полноќ, кога истекува законскиот рок. Професор Ванковска конечниот резултат ќе го објави лично по собирањето на сите списоци дистрибуирани низ Републиката, се вели во соопштението.
сите 5 | | | веќе видена

Шкотска: „Здраво, јас сум Владимир Путин и ова пиво не е за гејови“ Една шкотска пиварница лансираше пиво „што не е за гејови“, во знак на протест упатен на анти-геј законите на Владимир Путин, а како што се тврди, нему не му е упатени ниту гајба пиво. Ограничената серија пиво под името „Здрaво, моето име е Владимир“, е обележана со етикета на која во стил на Ворхол се наоѓа приказ на Владимир Путин со шминка и сатирична порака „не е за гејови“. Пиварницата BrewDog на етикетата го ставила и следниот опис: „Здраво, моето име е Владимир. Јас сум 100 насто хетеросексуалец и ќе донесам закони за тоа да го докажам. Пиејќи ме мене, добивате енергија, незнаењето и догматизмот се потребни да убиете елен (без маица) и да донесете дисккриминирачки закони (со или без мациа) пред воопшто да стасате да појадувате кавијар“. Ова пиво во продажба се најде малку пред почетокот на зимските Олимписки игри во Сочи како вид на протест против законите кои се однесуваат на хомосексуалната популација. Пиварницата прати сандак ...
сите 5 | | | веќе видена

Србија: Уапсени членови на меѓународна банда Српската полиција уапси двајца Британци и еден Мароканец во Крагуевас, осомничени дека се членови на меѓународна криминална банда. Оваа група се сомничи дека оштетиле голем број граѓани од државите на ЕУ за најмалку 1,6 милиони фунти. Ним на товар им се става измама, перење пари, производство и преподажба на дрога, а српското МВР за сега нема податови дали припадниците на оваа криминална организција извршиле криминал во Србија и оштетиле граѓани или компании. Тројцата странци беа уапсени во рамки на меѓународна полициска акција која почнала вчера во САД, Велика Британија, Шпанија и Србија. Во полициското соопштение се наведува дека во акцијата во овие земји биле уапсени најмалку 89 луѓе, членови на криминална организација, а еден од организаторите на оваа група бил и човекот со иницијали С.Г (53), кој е уапсен во Крагуевац. Полициски службеници од Лондон неодамна допатувале во Србија да им дадат логистичка поддршка на колегите од Србија. Во соопштението, ...
| | веќе видена

Македонија чествува 10 години од смртта на Борис Трајковски Македонија денеска ја чествува 10-годишнината од трагичната смрт на претседателот Борис Трајковски и неговите соработници кои ги загубија животите во авионска несреќа. Во земјата се организираат пригодни настани во спомен на човекот што се залагаше за подобра иднина на сите граѓани и беше силен поборник за евро-атланска перспектива на државата. По повод чествувањето, актуелниот шеф на државата д-р Ѓорге Иванов престојува во Босна и Херцеговина. Претседателот Иванов и владина делегација денеска во Ротимље ќе положат венец на спомен-обележјето каде што загинаа претседателот Трајковски и членовите на делегацијата. На одбележувањето во Ротимље ќе присуствуваат и претставници на Армијата на Република Македонија и на властите од Босна и Херцеговина. Во рамки на чествувањето се одржа Комеморативна академија во новиот објект на Македонскиот народен театар на која се обрати претседателот на Собранието Трајко Вељаноски, кој зборуваше за заложбите и ...
сите 130 | | | веќе видена

ЕУ Парламентот реши: Незаконски стекнатите пари се враќаат во националните економии Следењето на тековите на незаконски стекнатите пари и заплената е можеби поважна од самиот прогон на криминалците. Имено, денеска помалку од еден насто од парите стекнати со криминални дејанија се враќаат во националните економии. Водени од овие податоци, европските парламентарци токму на денешен ден ги изгласаа новите правила со чија помош ќе биде полесно да се замрзне и заплени илегално стекнатиот имот на територијата на цела ЕУ. Нацрт-законот бара од државите членки да овозможат одземање на криминалниот имот по правоснажна пресуда. Тоа исто така ќе им овозможи на властите да го запленат имотот, дури и ако осомничениот или обвинетиот е болен или е во бегство, на приомер, по пат на „постапка во отсуство“. Новите правила ќе им овозможат на државите членки да го одземат имотот стекнат низ злостѕорсатва како во случаи на активна и пасивна корупција во приватниот сектор,пото корупција во која учествуваат службеници на ...
| | веќе видена

ВИДЕО: Дел Потро во солзи - дали повредата на раката е многу сериозна?! Дел Потро во солзи го напушти теренот во Дубаи и судејќи по се, постои голема опасност дека повредата на левиот зглоб на раката да е многу тешка, со што се поставува прашање за неговата понатамошна кариера. Брилјантниот Аргентинец беше принуден да го предаде натпреварот на Индиецот Деварман, а неговите фанови се загрижени колку новата повреда ќе го оддалечи од теренот. „Чувствувам слична болка како и во 2010 година, само што сега се јави нова, во левиот зглоб. Сите знаете што се случи со таа рака тогаш. Во моментот се чувстувам грозно“, изјави Дел Потро. Во продолжение погледајте го моментот кога Дел Потро се откажува од учеството на натрпеварот во Дубаи и го напушта теренот во солзи.
сите 4 | | | веќе видена

Паника во светот:Исчезнаа 750.000 биткоини Биткоинот претрпе жесток удар откако исчезна водечкиот сајт за трговија со виртуелни валути MtGox. Воедно се зборува и за исчезнување на 750.000 биткоини. На познатата адреса mtgox.com се отвора сосема празна страница, што значи дека во моменто нема ниту милионски депозити од корисниците ширум светот. И Твитер налогот на MtGox исто така е целосно исчистен, а други големи играчи од биткоин сферата се огласија со соопштение во кое наведуваат дека „во секое жито има плевел“. Тоа, како што наведува британски „Гардијан“ беше доволно за паника и пад на биткоинот за повеќе од 20 насто. Низ интеренет, според весникот, кружи документ чија автентичност не е потврдена, со наводно „кризна стратегија“ на компанијата MtGox во која се споменува кражба на дури 750.000 биткоини (со моментна вредност од 380 милиони долари), која од јавноста се крие веќе речиси три години. Весникот потестува дека извршниот директор на компанијата Марк Карпелес во неделата поднел оставка во ...
сите 10 | | | веќе видена

Гром:„Циркус со евентуалната кандидатура на Иванов“ Граѓанската опција за Македонија- Гром реагира по повод иницијативата за повторно кандидирање на актулниот шеф на државата Ѓорге Иванов за втор претседателски мандат и повикува на почитување на законите. Оваа партија која, како што се напоменува во соопштението, смета дека се случува „циркус“ со кандидатурата на Иванов, укажува на потребата актуелниот шеф на државата „да ги почитува законите“. „Или господинот Ѓорѓе Иванов ќе собере 10.000 потписи и ќе биде кандидат за претседател на Република Македонија или ќе го предложат 30 пратеници во собранието на Република Македонија. Оттаму, не ни е јасно каква е оваа пародија со наводните поддршки и наводните потписи од неговите пријатели за негово кандидирање?- изјави на лидерот на Гром Стевчо Јакимовски. Тој укажува дека „ако толку го сакаат господинот Ѓорѓе Иванов , тие (пријателите) треба да се потрудат да му соберат 10 000 потписи за да биде легитимен кандидат на овие претседателски избори, затоа што се ...
сите 40 | | | веќе видена

Од недела почнува „Porta Jazz Festival” во Битола Градот под Пелистер ќе биде домаќин на првиот „Porta Jazz Festival”, кој од 28 февруари до 2 март, на едно место ќе ги собере врвните имиња на македонската и светската џез сцена. На тридневниот фестивал, битолската публика ќе може да ги види и чуе Тони Китановски трио, Алек Секуловски, Сашо Поповски, Оливер Јосифовски, Sethstad, Jazzobell Quintet и Кубанецот Оскар Салас и Американецот Дејв Вилсон. Организаторот на фестивалот Влатко Христовски – Дадо изјави дека “Porta jazz fest” ќе биде настан кој ќе ја слави пред се националната џез сцена и кој ќе се обиде на едно место да ги собере најдобрите македонски џезери и нивните љубители. „Сред напливот на шунд и неквалитет со кој се соочуваме секојдневно, со овој настан ќе се обидеме да направиме уште еден донкихотски обид да ја потсетиме публиката кои се музичките вредности што и дома звучат светски“, изјави Влатко Христовски – Дадо. Фестивалот ќе го отвори големиот промотор на џез културата во Македонија, ...
сите 7 | | | веќе видена

Иванов прифати да учествува во трката за втор претседателски мандат Претседателот Ѓорге Иванов соопшти денеска дека ја прифаќа иницијативата за учество во трката за втор претседателски мандат. Оваа иницијатива ја покренаа група интелектуалци, кои со свои потписи дада поддршка на кандидатурата на Иванов за претседател. „Со чест и задоволство сакам да изјава дека донесов одлука да ја прифатам иницијативата за мое кандидирање за претседател на РМ и дека ќе ја поднесам мојата кандидатура на конвенцијата на ВМРО - ДПМНЕ за избор на кандидат за претседател на Македонија“, рече Иванов, соопштувајќи ја одлуката во својата резиденција Во своето обраќање тој напомена дека „во својот мандат секогаш бил близок со народот и покрај тоа што некои гледале со иронија и потсмев на таа блискост“. Иницијативата за негово повторно кандидирање ја потпиша повеќе од 50 политичари, доктори, акладемици, свештени лица и спортисти. Потписниците на иницијативата ја повикаа владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ да го поддржи Иванов на ...
сите 42 | | | веќе видена

Комерицјална вест -„Жито“ Велес се претстави на водечки саем во Берлин Друштвото за производство, трговија и услуги „Жито“ Велес со изложување на земјоделски производи од сопствено производство се претстави на водечкиот Светски саем за бизнис со свежо овошје и зеленчук – „Фрут Логистика” што се одржува секоја година во Берлин, Германија. „Ова e одлична можност за наше претставување и за отворање на нови можности за соработка и планирање на извоз. Да се биде дел од Фрут Логистика значи дека пред се имате висок квалитет на производите кои ги задоволуваат стандардите во Западна Европа, што е уште една потврда за нашата добра производна практика“, изјави Жарко Ѓошевски, директор на секторот за земјоделие во ДПТУ „Жито“ Велес. Во текот на саемското претставување, Жито оствари контакти со компании од голем број европски држави, меѓу кои и Италија, Германија, Франција, Норвешка, како и компании од блискиот исток. На саемот во Берлин што се одржа во првата недела на месец февруари оваа година беа присутни над ...
сите 3 | | | веќе видена

Иванов во Прага кон крајот на неделава Македонскиот претседател Ѓорге Иванов во четврток и петок ќе престојува во Прага на покана на својот колега, чешкиот претседател Милош Земан, објави денеска чешката новинска агенција ЧТК, повикувајќи се на изјавата на портпаролот на чешкиот претседател. Македонија , како што наведува агенцијата, е една од земјите кандидати за зачленување во ЕУ. Нејзиниот прием, заедно со влегувањето на другите земји од западен Балкан, е еден од приоритетите на чешката надворешна политика. Земан, кој себе си се нарекува „еврофедералист“, ќе разговара со Иванов во прашката тврдина, каде што се наоѓа седиштето на шефот на државата, ден откако ќе се врати по посетата на Европскиот парламент. Чешката новинска агенција, исто така потсетува дека Македонија го очекува и приемот во НАТО. Иванов, како што наведува агенцијата, повика пред две години Македонија да биде примена во Алијансата, а тогашниот чешки шеф на дипломатијата Карел Шварценберг изјави дека Прага го поддржува македонскиот ...
сите 19 | | | веќе видена

Јанукович во руска поморска база? Украинските медиуми јавија дека претседателот Виктор Јанукович по кој е издадена потерница за апсење, се наоѓа во руската поморска база во Севастолол. ТВ каналот АТР јави дека за Јанукович бил подготвени десентниот брод на црноморската флота РФ, со кој тој наводно ќе се упати кон Русија. Украинскиот министер за внатрешни работи Арсен Аваков претходно рече дека Јанукович, по одлуката на парламентот за негова смена во саботата, тргнал кон воениот аеродром Белбек на Крим, но оти се откажал и заминал во друга насока по сознанијата дека таму го чека новоименуваниот шеф на полицијата и државните безбедносни служби. Објавувајќи дека по Јанукович е издаден налог за апсење, Аваков наведе дека Јанукович во својата приватна резиденција во регфионот Балаклава на Крим, го собрал своето обезбеднување и ги прашал дали сакаат да останат со него. Некои решиле да го напуптат и зеле оружје што не е никаде официјално регистирано за да им го предадат на властите на Крим, рече Аваков. Со ...
сите 17 | | | веќе видена

next