еРепортер

Енди Мареј ја отвори вратата на својот луксузен хотел Британскиот тенисер Енди Мареј, актуелен освојувач на Вимблдон, ја отвори вратата на својот луксузен хотел за гости, во близина на својот роден град Данблане во Шкотска. Мареј минатата година го купи Cromlix House, летниковец изграден во викторијански стил 1874 година кој во почетокот бил семејна резиденција, но подоцна е претворен во хотел. Во овој хотел, Мареј бил венчан кум на својот брат Џејми во 2010 година, кој е исто така тенисер. Хотелот беше затворен 2011 година, а минатата година го купил Мареј, претворајќи го во луксузен хотел со пет ѕвезди, во кој се наоѓаат 15 спални соби. „Со повторно воспоставувањењ на Комиликс како водечки хотел во срцето на заедницата Данблане, ќе бидеме во состојба да привлечеме нови посетители на тоа подрачје, да создадеме низа нови работни места и да се фокусираме на поддршка на други локални фирми. Драго ми е што на овој начин моам да и вратам нешто на заедницата во која израснав“, изјави Мареј.
сите 6 | | | веќе видена

НАТО ја прекинува соработката со Русија Министрите за надворешни работи на државите членки на НАТО решиле денеска да ја прекинат „севкупната практична цивилна и воена соработка“ со Русија. Тоа, како што наведуваат агенциите, е одговор на Алијансата на одлуката на Москва да го присоедини Крим. Министрите на земјите на НАТО во заедничка изјава ја повикаа Русија да „преземе итни чекори повторно да се усклади до меѓународното право“. НАТО и Украина се усогласија дека ќе ја интензивираат воената соработка и реформа на војската низ заедничка обука и други програми. На прво место на министерскиот состанок на земјите на НАТО од преминувањето на Крим под надлежност на Москва, е оценето дека не се видливи знаците за масовно повлекување на руските сили од границата со Украина, каде наводено се наоѓаат околу 40.000 војници. „За жал не можам да потврдам дека Русија ги повлекува трупите. Со своите акции Русија ги поткопа принципите на кои е изградено нашето партнерство. Имено, не можеме да одиме понатаму и да ...
сите 40 | | | веќе видена

Мултивитамините се бесполезни! Витаминските додатоци не се само неделотворни, туку можат да донесат и некои несакани ефекти, тврди Едгар Милер, професор по епидемиологија на американскиот универзитет Џонс Хопкинс. Некои заговорници на мултивитамините и додатоците на исграната наведуваат дека модерната исхрана за повеќето луѓе е нутриционистички сиромашна, но нема докази што ова тврдење би го потврдиле. По анализата на 27 долгорочни клинички истражувања со кои биле опфатени 450.000 луѓе, било утврдено дека мошне мал број од нив имале сериозни недостатоци и почувстувале полза од витаминските додатоци. Иако често се наметнува идејата дека мултивитамините можат да излекуваат болести и да ја намалат распространетоста на рако, не постојат речини никакви докази што би го потрврдиле тоа. Иако се спроведени различни клинички истражувања, кои траеле околу 10 години, за мултивитамините и суплементите на исхраната не било докажано дека нивното користење делува позитивно на болестите на срцето и белите дробови, ...
сите 2 | | | веќе видена

Отворена изложба на лични предмети на Ленин и Сталин Во Државниот музеј во главниот град на Русија е отворенас изложба со наслов „Саканите легеандарни водачи“ на која се изложени бисти и лични предмети на советските лидери Ленин и Сталин На оваа изложба можат да се видат до сега неизложени предмети на славните советски лидери Владимир Иљич Ленин и Јосеф Сталин, како и нивните скулптури изработени во време додека тие биле живи. Изложбата привлекува огромно внимание кај јавноста, бидејќи можат да се видат предмети што порано биле недостапни за јавноста.
| | веќе видена

Сорос смисли одмазда за Путин за Крим Соединетите Американски Држави располагаат со резерви нафта двојно поголеми од потребните количини, па Џорџ Сорос пределага САД овој вишок да го продадат веднаш за да го казнат Владимир Путин. Агенцијата „Блумберг“ пишува дека додека американските и европски сојузници бараат начини да му одговорат на Путин за преземањето на Крим, Америка со продажба на резервите нафта би можела да ја спушти цената на овој енергенс на дури 12 долари по барел. Експертот за енергетика Филип Верлегер оцену дека цената би паднала на тоа ниво ако САД продаваат половина милион барели дневно од своите стратешки резерви.Таквото поевтинување на нафтата би можело да значи загуба на околу 40 милијарди долари за Русија, кога станува збор за профитот од продажба на нафта и гас. Сорос идејата за продажба на стратешките резерви ја изложи на една панел дискусија во Берлин минатата недела, оценувајќи дека најстрогата казна за Путин заради присоединувањето на Крим е „во рацете на САД“- бидејќи Америка ...
| | веќе видена

Планетата можеби можете да ја спасите токму вие! Научниците преупредуваат дека овој месец еден потенцијално опасен астероид треба да мине покрај Земјата. Овој објект со пречник од 1,2 километри, би можел да удри во Земјата на 21 март, но шансите тоа да се случи изнесуваат еден спрема 909.000 и се повеќе се намалуваат поради тоа што научниците добиваат се повеќе информации. Ноформираниот астероид, познат како 2003 QQ47 е тежок околу 2.600 милијарди килограми. Од овие причини, американската вселенска агенција НАСА понуди 35.000 долари во текот на наредните шест месеци на оние кои ќе развијат компјутерски код кој ќе може да ги препознава опасните астероиди. Со пронаоѓањето на талент од јавноста, оваа агенција се надева дека ќе предупреди на проблемите што можат да ги предизвикаат астероидите што минуваат покрај Земјата. Во текот на последните две децении НАСА бара вселенски камења поголеми од еден километар во пречник и тврди дека до сега препознала 98 проценти од нив. Но, постоечките системи за ...
сите 2 | | | веќе видена

Мистерија: Малезискиот авион исчезнал од радарите, а летал уште еден час? Откако потрaгата по малезискиот авион кој исчезна на 8 март со 239 патници и членови на екипажот не даде резултати ни по четири дена, кинеските власти денеска најавија дека потрагата ќе ја прошират и на копно. Во меѓувреме, на виделина излегуваат нови подробности – авионот наводно летал повеќе од еден час откако исчезнал од радарите, а копилотот на исчезнатиот авион наводно знаел да приредува забави во пилотската кабина. Се јавиле и наводни сведоци кои тврдат дека виделе „силна светлина како со голема брзина се урива надолу“. Сепак, ова не е прв случај на исчезнување на вион во историјата, иако некои сепак останале обвиткани во мистерија. Низ историјата на воздухопловството има повеќе случаи на несреќи кои на сличен начин ги збунувале истражителите, а некои од мистериите за нивното исчезнување не се решени ни до денска. Понов од случаите е нсереќата со авионот на Ер Франс во 2009 година. Истражителите со месеци не можеа да ги ...
сите 58 | | | веќе видена

Европскиот парламент одби да гарантира иста плата за мажите и жените за иста работа Европскиот парламент го отвфрли извештајот за еднаквост на мажите и жените во кој се предвидуваше да им бидат гарантирани исти плати на двата пола за извршување иста работа. Против извештајот гласале 298 пратеници, главно конзервативци, додека „за“ биле 289 пратеници, мнозинството левичари и либерали. Вкупно 87 пратеници биле воздржани, а меѓу нив и голем број „зелени“. Во извештајот што беше предложен пред европскиот парламент се бараше од земјите членки на ЕУ да го „гарантираат почитувањето на темелниот принцип на иста плата за иста работа кај мажите и жените“, како и забрана за отпуптање за време на трудничко боледување. Во извештајот исто така била јасно наведена и борбата против сексистички стереотипи. „Со денешното гласање не се повредени и нападнати само жените, туку целото општество, нашите вредноси и самото срце на човечноста“, предупреди гранцуското претставништво на социјалистичката групација.
сите 8 | | | веќе видена

Загинале во судар со слон Шестмина луѓе загинале во провинцијата Рајонг на Тајланд кога нивниот џип Мицубиши „Pajero“ со полна брзина налетал на слон кој го минувал патот. Несреќата се случиуча кога џипот, во кој биле четири патници, налетал на еден од трите слонови кои во тој момент го минувале патот, по што излетал од коловозот. Возачот на камион со приколка, кој бил зад џипот, нагло закочил, а друго пик-ап возило што одело зад него не успеало да закочи и со сета силина се судрило со камионот. Во пик-апот настрадале две лица. Слонот на кој налетал џипот преживеал. Слон и две слоници неколку денови претходно избегале од блискиот резерват, така што чуварите кои ги барале, брзо стигнале на местото на несреќата и ги згрижиле животните.
сите 8 | | | веќе видена

ВРЕМЕ: По зимата, доаѓа сонце во „лудата Марта“ Зимата што деновиве повторно ни ја сервираше „лудата Марта“, најверојатно ќе остане зад нас, бидејќи од денска , па во наредните денови , Македонија повторно ќе ја облее сонце. Времето денеска, според синоптичарите, ќе биде сончево, со мала облачност, а ќе дува слаб до умерен северен ветер. Дневните температури во земјата денеска ќе се движат меѓу 12 и 16 стпени. Четврток и петок , според прогнозата, ќе бидат полни со сонце и температури што ќе се искачат дури до 19-от степен.
| | веќе видена

Бизнис: Овошје и зеленчук од автомат Невообичаени автомати, преполни со свежо овошје и зеленчук, станаа вистински хит на пазарот на брза храна во Соединетите Американски Држави. Откако останал без работа, 27-годишниот Лук Саундерс од Чикаго решил да покрене сопствен бизнис, кој веќе во првите месеци се покажал како мошне исплатлив, пишува „Хафингтон Пост“. Овој американски весник наведува дека Саудерс, кој претходно работел во преработувачката индсутрија, патувал многу па забележал дека попатните синџири на брза храна нудат мал, речиси никаков избор на здрава храна. „Мојата идеја е во автомати да се продава свежа храна, без додатоци и конзерванси, а истовремено да биде и вкусна“, вели за весникот Саундерс. Бизнисот што на прв поглед изгледал само како пуста мечта, во ист момент станал вистински хит. „Најголем страв чувствував ден пред да го отворам мојот прв киоск. Кој ќе купи овошје и зеленчук од автомат? Но за само неколку часа автоматот беше празен“, вели младиот претприемач чии производи станале ...
| | веќе видена

Шпанците на трага на гробот каде што почива творецот на „Дон Кихот“ Шпанскиот историчар Фернандо Прадо ќе се обиде во еден мадридски манастир, со помош на најсовремена технологија, да ги најде посмртните останки на Мигел де Сервантес, авторот на легендарниот „Дон Кихот“. Речиси четири векови по смртта на „сакатиот од Лепант“, Прадо добил финансиска поддршка од градските власти и дозвола од калуѓерките кои живеат во манастирот на црквата Тринитара да го изврши своето истражување. Роден 1547 година во местото Алкала де Енарес, Сервантес умрел во април 1616, во иста недела кога починал и британскиот бард Вилијам Шекспир. Барал да биде погребан во Мадрид, во манастирот Тринатара, католички ред што многу помогнал во собирањето пари за негов откуп од берберските пирати кои пет години го држеле во заробеништво во Алжир. Поради бројни проширувања на манастирот, точното место на неговиот гроб е заборавено. Во случај посмртните останки на славниот писател да бидат пронајдени, тоа ќе биде не само настан од ...
сите 6 | | | веќе видена

Кримскиот парламент усвои декларација за независност Кримскиот парламент прогласи денеска независност на тој полуостров од Украина, пред одржување на референдумот во недела за присоединување на таа територија кон Русија. „Декларацијата за независност на автономната област Крим и Севастопол е усвоена со 78 гласови на пратениците, од 81 присутен“, соопшти кримскиот парламент кој властите во Киев го сметаат за нелегитимен. Кримскиот парламент за 16 март (недела) закажа референдум на кој граѓаните ќе се изјаснат за присоединување на тој срноморски полуостров со Русија. Одлуката за референдум беше донесена откако прозападната опозиција изврши смена на власта во Украина. Руската Дума на 21 март ќе го разгледува предлогот за присоединување на странски територии кои ќе изразат таква желба, каков што е случајот со Крим, но и за забрзување на процедурата за издавање пасоши на граѓаните на тие подрачја.
сите 10 | | | веќе видена

Кој диктатор убил најмногу луѓе? Сите тие велеле дека имаат сочувство за човештвото, љубов кон татковината, но и силен нагон за правдина и милосрдие за да станат силни и почитувани водачи на масите. Но, не долго по таквите изјави, сите овие политичари или генерали решиле да тргнат по свој сопствен пат. Тие ладнокрвни убијци не воделе сметка за вредноста на животот колку за тоа да ги постигнат своите себични мотиви за доминација, моќ и бесмртност. Графиконот што го постави порталот „Memolition“, ги покажува светските диктатори подредени според бројот на убиства, при што една капка означува еден милион убиени. Секако, без никакво сомневање, победникот е Мао Це Тунг, кинескиот диктатор кој уби 78 милиони луѓе, а по него кој следат Сталин со убиени 23 милиони луѓе и Хитлер, кој уби 17 милиони. Интересно е што веднаш зад нив се најде блегискиот крал Леополд Втори, кој владеел од 1865 до 1909 година и во чие време се убиени 15 милиони луѓе. Петата позиција ја држи јапонскиот генерал Хидеки Тоџо, кој се ...
сите 2 | | | веќе видена

Малезиската армија влезе во трагата на исчезнатиот авион? Малезиската армија верува дека влегла во трагата на исчезнатиот авион од радарот над теснецот Малака, недалеку од местото каде за последен пат бил остварен контакт со контролата на воздушниот сообраќај над источниот брег на земјата. Повикувајќи се на воени извор, агенцијата Ројтерс наведува дека авионот го сменил курсот и се спуштил на помала височина пред да изчезне. „Авионот го смени курсот пред да мине низ Кота Бхару и мина на помала височина. Тој тргнал кон теснецот Малака“, изјавил за агенцијата воен функционер кој постојано бил известуван за истрагата. Теснецот Малака е една од најфрекфентните бродски линии на светот, што се протега долж малезискиот западен брег. Малезиската авиокомпанија во саботата соопшти дека радио и радарскиот контакт со летот МХ370 бил изгубен кај градот Кота Бхару на малезискиот источен брег. Во една од најзагадочните мистерии во историјата на современата авијација, масовната операција на потрега по авионот Боинг ...
сите 50 | | | веќе видена

Македонија чествува 71 година од депортацијата на македонските Евреи Македонија и нејзиниот главен град денеска со пригодни манифестации ја одбележаат 71-годишнината од депортацијата на македонските Евреи во логорот на смртта Треблинка. Во Салата на Советот на Град Скопје, беше одржана комеморативна седница, а градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, организира прием за претставници од Еврејската заедница и други странски дипломати во Македонија. Трајановски во пригодното обраќање изјави дека Скопје секој 11-ти март „со болка во душата, се сеќава на мрачниот ден, кога над 7 144 Евреи, наши сограѓани, беа депортирани во Треблинка и никогаш не се вратија во нивниот град, во нивното Скопје“. „И денес, кога се навршуваат 71 години од депортацијата на еврејското население,скопјани не можат да ги заборават своите вредни соседи – еснафи, сеќавајќи се со носталгија на Еврејското маало, на добрите и пријателски соседски односи и на долгогодишниот заеднички живот кој заемно го граделе и го негувале. ...
сите 13 | | | веќе видена

ВИДЕО: Словенечкиот Perpetuum Jazzilе ја претстави новата верзија на „Јовано, Јованке“ Словенечкиот вокален оркестар, Perpetuum Jazzilе, една од најпопуларните светски групи која има 40 милиони следбеници на Јутјуб, ја претстави најновата верзија на македонската народна песна „Јовано Јованке“, соопшти денеска Амбасадата на на Словенија во Скопје. Членовите на оваа група одлучиле оваа за нив, како што се наведува, исклучително драга песна, бесплатно да ја понудат на светската публика преку интернет за да можат сите да уживаат во студискиот квалитет. Аранжманот за популарната македонска народна песна е прв аранжман што го напишале членови на групатиа – Андраж Слакан, Само Вовк и Вања Диздаревиќ. Солистка е Марта Костурска, Македонка по потекло. Perpetuum Jazzilе песната за првпат ја претстави на Охридско лето 2012 година. Претседателот на оркестарот Јан Трост истакнува дека станува збор за подарок на групата за целата македонска публика , истовремено изразувајќи надеж дека Perpetuum Jazzilе наскоро ...
сите 8 | | | веќе видена

ЕУ повеќе стравува од глад и сиромаштија, отколку од климатски промени Според истражувањата на Европската Комисија, стравот од климатски промени се спушти дури на трето место потенцијални опасности со кои може да се соочи светот. Истражувањата спроведени во повеќето од 28 членки на ЕУ покажаа дека Европејците сега повеќе се плашат од сиромаштијата, гладта, отколку од промените на климата. Европејците силно стравуваат и од недостигот од вода за пиење и од влошувањето на економската ситуација. Во однос на истото истражување од 2011 година, единствено во Шведска и Франција е намален бројот на граѓани кои се загрижени поради се поголемиот број гладни и сиромашни. Најголем пораст на оние кои сметаат дека токму тоа е најголемиот проблем и кои стравуваат дека ќе биде уште полошо е забележан во Луксембург – 16 %, Шпанија-15 и Обединетото Кралство-14 %, како и во Словенија -13. Последните достапни податоци покажуваат дека дури 39 насто од граѓаните на Хрватска сметаат дека сиромаштијата и гладта се проблем број ...
сите 12 | | | веќе видена

Канаѓанец осуден за намерно продупчен кондом Канадскиот Врховен суд го осуди за виновен мажот кој е обвинет за сексуално насилство поради тоа што намерно го продупчил кондомот пред да има секс со својата партнерка. Парнерката на Крег Џарет Хатчинсон изјавила пред судот дека била злоупотребена од мажот бидејќи се согласила на секс со него, само под услов да користи презерватив, за да избегне бременост. Но по неколку недели нејзиниот тест за бременост бил позитивен. Судиите биле едногласни во одлуката дека Канаѓанецот е виновен за извршување „сексуално насилство“ што довело до бременост. Она што не е јасно, како што наведува агенцијата БГнес, е дали жената забременила токму при тој полов акт со продупчениот презерварив.
| | веќе видена

Новак Ѓоковиќ прогласен за најдобар екс-Ју спортист на сите времиња Новак Ѓоковиќ е прогласен за најдобар спортист на просторите на поранешна Југославија на сите времиња, во анкетата што ја спровеле 19 медиуми од овие простори. Анкетата ја покрена црногорското радио Тиват, а Ѓоковиќ доби 161 глс, оставајќи ги зад себе двајца Хрвати, кошаркарската легенда Дражен Петровиќ и скијачката Јаница Костелиќ. Во првите десет во овој избор се најдоа уште и Мирослав Церар, Мате Парлов, Моника Селеш, Јасна Шекариќ, Држажен Џајиќ и Леон Штукељ. Се гласало по систем на избор на десет спортисти од кои на најдобриот или најдобрата добивале 12 поени, вториот -10, третиот – 8 и се така до еден поен. Гласовите пристигнале од сите држави што настанаа на просторот на поранешна СФР Југославија, а гласале новинари од СОС каналот (Србија), МРТВ (Македонија), Спорт (Србија), Денвне новине (Црна Гора), Слободна Далмасија (Хрватска) Т-портал (Хрватска) , Индекс (Хрватска), Б-92 (Србија), Дневни аваз (БиХ), Екипа (Словенија), ...
сите 3 | | | веќе видена

next