еРепортер

Бремените жени и повозрасните утре да не одат на работа, препорачува МЗ Поголем дел од територијата на државата утре ќе биде зафатен од жолта, односно алертна фаза, освен во осоговско–малешевскиот и охридско–преспанскиот регион,каде се предвидува топлотен бран од портокалова фаза, со температури од 36 степени Целзиусови. Ова денеска го соопшти Министерството за здравство, од каде посочуваат дека ваквата најава од УХМР се однесува на утрешниот ден, бидејќи од среда се очекува мало намалување на температурите во целата држава. Согласно Акцискиот план за заштита од топлотни бранови,поради најавените високи температури, зголемена влажност и зголемено УВ зрачење на територија на цела држава, со цел заштита на здравјето на ранливите групи на населението,Министерството за здравство ги дава следните препораки кои се однесуваат на цела држава: 1.Се препорачува во текот на утрешниот ден (вторник) да се ослободат од работни обврски бремените жени и лицата постари од 60 години. 2.Се препорачува на работодавците во ...
сите 28 | | | веќе видена

Умре eквадроскиот репрезентативец Кристијан Банитез Еквадорскиот фудбалски репрезентативес Кристијан Бенитез умре на возраст од само 27 години, објави неговиот катарски клуб Ел Јаиш, не наведувајќи ја причината за смртта. Според некои наводи на локалните медиуми, Бенитез го загубил животот во сообраќајна несреќа, додека пак други како причина на смртта го наведуваат срцевиот удар. Бенитез потпиша договор со Ел Јаиш пред само три години. „Сакаме да изразиме искрено сочувство до семејството на починатиот играч, Тој вчера за првпат настапи за нашиот клуб и не се пожали на никакви здравствени проблеми. Неговото ненадејно заминување е голем шок за ситге нас во клубот“, објави катарскиот Ел Јаиш. За репрезентацијата на Еквадор Бенитез одигра 58 натпревари и беше учесник на Светското првенство во Германија 2006 година.
сите 6 | | | веќе видена

Спектакуларна трка во најава- Усеин Болт и Мо Фарах на 600 метри Најдобриот спринтер на светот Усеин Болт го прифати предизвикот на најдобриот тркач на долги патеки на денешницата Мохамед Мо Фарах тие двајца да се соочат на 600 или 800 метри во трка чиј цел приход би одел во добротвортни цели. „Тој има своја добротворна фондација, јас ја имам мојата –„Мо Фара фондација“. Би било пркерасно да се соочиме на дистанца за која би решиле навивачите, вистинските љубители на атлетиката кои што знаат што му одговара нему и мене, мислам дека се тоа трките на 600 или 800 метри“, изјави светскиот и олимписки шампион на долги патеки. Јамајканецот брзо одговори на предизвикот. „Звучи интересно. Ќе биде тешко, но се работи за добротворна акција, значи ќе биде забавно и корисно. Секогаш сум за такви акции, а секој исход е можен“, изјави светскиот рекордер на 100 и 200 метри. За можноста да се натпреварува со Британецот и на 1.500 метри Болт не размислува. За него е тоа предолго, а Фарах минатиот месец во Мароко го ...
сите 8 | | | веќе видена

Џони Деп ја напушта глумата? Американскиот актер Џони Деп изјави дека сериозно размислува да го напушти актерството и дека „не е далеку“ од таква одлука. Овој 50-годишен актер мисли дека премногу работел во последните неколку години и сака малку да забави, но и покрај тоа ќе се појави во продолженијата на филмовите „Пиратите од Кариби“ и „Алиса во Земјата на чудата“. „Во еден момент почнуваш да мислиш и сфаќаш дека си прочитал повеќе напишани зборови отколу да кажеш свои и тоа станува неверојатгно за човекот“, изјави Деп за Би-Би-Си ( BBC). „Има ли други интересни работи со кои би можел да се занимавам? Да!“, вели Деп. Ова е првпат Деп директно да говори дека неговите актерски денови се одбројани, потестува британскиот јавен сервис.
сите 16 | | | веќе видена

Притворениот Кежаровски – „мамка“ за политичките ривали Новинарот Томислав Кежаровски, кој повеќе од два месеци е во притвор под обвинување дека пред пет години во новинарски текст го открил идентитетот на заштитениот сведок во процес за убиство, денеска се најде во средиште на нови партиски поделби на главните ривали Пратениците од редовите на опозицијата во македонскиот парламент денеска се појавија носејќи бели и црни маички со натпис „Слобода за Кежо“. Маичките им ги доставија новинарите во саботата на сите парламентарци преку собраниската портирница во обид да ги натераат народните избраници на солидарност со притворениот новинар и тие да побараат тој да се брани од слобода. Иницијативниот одбор за ослободување на Кежаровски до сите 123 пратеници, без оглед на нивната партиска припадност, упати апел да ги носат маичките за време на парламентарната работа во знак на поддршка на напорите на новинарската заедница да му се дозволи на притворениот новинар да се брани од слобода. Повеќето опозициони ...
сите 9 | | | веќе видена

Непознат напаѓач избоде скопјанец во паркот Жена борец Непознат напаѓач без каква и да е причина нападнал вчера со нож 40-годишен скопјанец во паркот „Жена борец“ и сериозно го повредил. Полицијата соопшти дека непознато лице нападнало 40-годишен маж идентификуван според иницијалите А.Р. и сериозно го повредил во делот на слабината. Повредениот бил веднаш однесен во болница каде бил медицински згрижен. Полицијата соопштува дека е во потрага по напаѓачот и работи на утрвдување на мотивите за нападот.
сите 4 | | | веќе видена

Претседателот Иванов помилува 39 осуденици Претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов, по повод националниот празник 2-ри Август даде помилување на 39 осудени лица. Од Кабинетот на Претседателот денеска соопштија дека 13 осуденици се потполно помилувани, а 26 делумно се ослободуваат од натамошно извршување на казната затвор.
сите 2 | | | веќе видена

Бензините поскапуваат, цената на дизелот останува иста Цената на бензините во малопродажба од ноќеска на полноќ ќе се зголеми за едендо еден и полденари, додека цената на дизелот останува иста. Новата цена наЕуросупер БС-95 се зголемува за 1,5 денар за литар и ќе изнесува 82,50 денари, а на Еуросупер БС-98 се зголемува за еден денар и ќе изнесува 84 денари за литар, одлучи Регулаторната комисија за енергетика. Цената на Еуродизелот изнесува 70 денари. Цената на екстра лесното масло за домаќинство се намалува за 0,50 денари за литар и ќе изнесува 58.50 денари, исто така се намалува и цената на мазутот и ќе изнесува 41,7 денари за килограм.
сите 6 | | | веќе видена

Зголемена фреквенција на Табановце и Богородица, се чека половина час Зголемена фреквенција на возила има на граничните премини Табановце и Богородица каде чекањата се до 30 минути, а на останатите гранични премини нема подолготрајни задржувања. Од АМСМ напоменуваат дека оваа информација се однесува само за македонската страна на премините. Сообраќајот на поголемиот број патишта низ државата се одвива непречено, пo суви коловози. Интензитетот на сообраќај на патните правци надвор од градските средини е зголемен.
сите 13 | | | веќе видена

Жежок летен ден Времето во Македонија денеска ќе биде сончево и топло со мала локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. УВ=8 Температурата ќе се движи од 26 до 37 степени Целзиусови, а во Скопје 35 степени.
сите 74 | | | веќе видена

2.август неработен за сите граѓани Денот на Републиката, 2 Август, петок, е неработен ден за сите граѓани на Република Македонија. Ова денеска го соопшти Министерството за труд и социјална политика. Истовремено, оттаму им го честитаат празникот на сите граѓани.
сите 3 | | | веќе видена

Скопје чествува 50 години од своето изчезнување и воздигнување Скопје и Македонија денеска ги чествуваат 50-те години од земјотресот кој во само десетина секунди одзеде над илјада животи, разурна десетици илјади домови и ја престори престолнината во град на тага и солзи. Но, земјотресот стана инспирација за иднината и тоа во што Скопје сега се воздигнува. „Денеска е тешко да се замисли како Скопје изгледало по разурнувањето. Сепак, покрај трагичните загубисо кои се соочија многу семејства и тешките услови во кои се наоѓаа, граѓанитебрзо почнаа да ги средуваат своите животи,“ , вели во писмената порака вршителот на должност шеф на Мисијата на ОБСЕ во Македонија, Амбасадорката Маријан Берец. Земјотрес со интензитет од 9 степени според меркалиевата скала во 05,17 часот на денешен ден пред 50 години го разбуди и го разурна Скопје. Во катастрофата животот го загубија 1.070 граѓани, над 4.000 беа повредени, целосно беа урнати 15.800 станови, а 28.000 оштетени. Апаратите на сеизмолошката опсерваторија ...
сите 51 | | | веќе видена

Повредена од заскитан куршум, разбојништво...МВР дневен билтен На 25.07.2013 година во 18,30 часот во с.Љубодраг-Куманово, во дворот од куќата на Ч.П.(1954), од заскитан куршум со повреда во пределот на десната подлактица се здобила А.С.(2006) од с.Бучинце-Скопје. А.С. била пренесена во МЦ-Куманово, утврдена и е телесна повреда, а проектилот е подигнат од ОКТ при СВР-Куманово за вештачење. По укажаната лекарска помош истата е пуштена на домашно лекување. СВР-Куманово превзема мерки за расчистување на случајот. На 25.07.2013 година во 16,55 часот во ПС-Тетово, од страна на вработен во КЦ-Тетово било пријавено дека кај нив е донесено повредено лице од огнено оружје со влезна рана во пределот на десната рака. ПС од СВР-Тетово излегле на лице место, при што утврдиле дека се работи за Н.Ш.(1998) од Тетово. Над истиот била извршена интервенција и му било извадено зрно-сачма од ловна пушка, кое е земено за вештачење. По укажаната лекарска помош тој е пуштен на домашно лекување. Од обавениот разговор со него ...
сите 8 | | | веќе видена

И денеска сончево и топло време Времето во Македонија денеска ќе биде сончево, претпладне со мала до умерена облачност. Според најавите ќе дува слаб до умерен ветер од северен правец. УВ индексот ќе биде осум. Температурите ќе се движат од 26 до 37 степени Целзиусови, во Скопје 34 степени.
сите 63 | | | веќе видена

Принцот Хари: Ќе се потрудам Џорџ добро да се забавува Кога прв пат го видов Џорџ, тој добро се изнаплака, претпоставувам дека сите деца така се однесуваат, изјави добро расположениот принц Хари, додавајќи дека е прекрасно да се има уште еден член во семејството. Се надевам дека Вилијам знае колку се скапи моите услуги за чување деца, изјави принцот Хари низ шега за локалните медиуми. Тој е воодушевен од чувството да се биде чичко. „Ќе се трудам да го воспитувам најдобро, ќе внимавам да не тргне по лош пат, а сакам и добро да се забавува“. Кејт Мидлтон (31) роди син во понеделникот во болница во Лондон, на кого му го дадоа името Џорџ Александар Луис. Во средата попладне, принцот Вилијам и неговата сопруга Кејт од Кесингтонската палата заедно со бебето заминаа во Беркшир, каде што живеат родителите на Кејт.
сите 13 | | | веќе видена

ВИДЕО: Крокодил зграпчува глава на кротител ! Кротител од Тајланд доживеа несреќа кога крокодил го зграпичил за глава. Несреќниот кротител многу пати до сега ја изведувал точката, но овој пат тоа завршило трагично. Во точката што ја изведува, кротителот ја става неговата глава во устата на крокодилот. Но овој пат вилиците на рептилот се затвориле со главата на кротителот. Се наведува дека крокодилот тоа го сторил бидејќи се исплашил, а настраданото момче – кротител завршило со 30 чевови на главата. За среќа, бидејќи можело да заврши и полошо!
сите 11 | | | веќе видена

ОБСЕ го осудува продолжувањето на притворот на Кежаровски Организацијата за европска безбедност и соработка (ОБСЕ) ја осуди денеска одлуката на скопскиот Кривичен суд да му биде продолжен притворот на новинарот Томислав Кежаровски за нови 30 денови. "Неприфатливо е новинар да биде притворен поради новинарско известување. Јас веќе интервенирав за овој случај двапати минатиот месец. Денес сум особено вознемирена што судот одлучи да го продолжи притворот за нови триесет денови ", вели во писмената изјава претставничката на ОБСЕ за слобода на медиумите, Дуња Мијатовиќ. Кежаровски пред три дена започна штрајк со глад во знак на протест за неговиот продолжен притвор. Според наводите, Кежаровски е во лоша психичка и физичка состојба како резултат на притворот. Граѓанското општество и многу колеги на Кежаровски веќе изразија загриженост за неговата ситуација. "Ги повикувам властите да ги послушаат овие апели на граѓанското општество, и јас исто така апелирам до Томислав Кежаровски да го прекине штрајкот со ...
сите 61 | | | веќе видена

Малиот британски принц го доби името Џорџ, што значи селанец Принцот Вилијам и неговата сопруга Кејт решија на својот новороден син да му го дадат името Џорџ Александар Луис, име што пред него го носеле шест британски кралeви. Името Џорџ беше фаворит на обложувачите бидејќи оддава почит на таткото на кралицата Елизабета Врота, кралот Џорџ VI кој владееше со Британија од 1936 до 1952 година. Малиот принц, кој е трет во линијата за тронот, официјално ќе биде познат како Џорџ од Кембриџ, бидејќи неговите родители се војвода и војвотка од Кембриџ. Бебето нема автоматски да стане крал Џорџ VII кога ќе го заземе тронот, бидејќи се шпекулира дека таткото на Вилијам, принцот Чарлс, би можел да ја преземе таа титула и име кога ќе ја наследи кралицата. Името Луис, е едно од средните имиња и на принцот Вилијам, а исто така и прво име на лордот Луис Маунтбатен, вицекралот на Индија и ментор на принцот Чарлс. Маунтбатен беше убиен во 1979 година кога Ирската републиканска армија го крена во воздух неговиот чамец во ...
сите 13 | | | веќе видена

Асанж основа партија „Викиликс“ Џулијан Асанж денеска основаше партија под името „Викиликс“. Тој, како што јави агенцијата Асошиејтед Прес, во исто време објави дека неговата новоформирана партија ќе се кандидира на престојните избори во родната Австралија. Партијата „Викиликс“ ( WikiLeaks ) ќе има седум кандидати за застапнички функции во горниот дом на парламентот. Иако Асанж повеќе од една година е засолнет во амбасадата на Еквадор во Лондон, тој објави дека и самиот тој има намера да се кандидира на изборите. Асанж не смее да излезе од амбасадата бидејќи стравува дека би можел да и биде испорачан на Шведска која кривично го гони за наводи за сексуално вознемирување на две Швеѓанки. Асанж порачува дека работата на неговата партија ќе биде мотивирана од потрагата по правда, одговорност и транспарентност. Тој ветува дека ќе настојува да им обезбеди на Австралијанците што е можно поквалитетен живот . Парламентарните избори во Австралија треба да се одржат во ноември годинава. Главни ривали се ...
сите 9 | | | веќе видена

Жерновски негира дека ќе ја урива портата „Македонија“ Градоначалникот на општина „Центар Андреј Жерновски негира дека ќе ја урне портата „Македонија“, откако британскиот весник „Фајненшл Тајмс“ објави оти наводно тоа била неговата намера. Освен тоа, весникот наведивува дека градоначалникот на „Центар“ имал намера и дел од спомениците од проектот „Скопје 2014“ да ги размести во помалите градови низ Македонија. Жерновски во изјава за скопскиот весник „Дневник“ наводите на британскиот весник ги квалификува како невистинити. „Во ниту една пригода, во изјава, интервју или настап немам споменато уривање на кој и да е споменик, па ниту и на порта „Македонија“. Точно е дека за иднината на спомениците и за нивната локација, ќе ги прашаме граѓаните, истите оние граѓани што претходното раководство не ги праша дали сакаат толку пари да бидат потрошени за скапите споменици и фонтани од проектот „Скопје 2014“, вели Жерновски во изјавата за скопскиот весник.
сите 5 | | | веќе видена

next