еРепортер

Влада: Нема да коментира или шпекулира за детали за името Македонската влада денеска соопшти дека нема јавно да коментира или шпекулира за детали на процесот за изнаоѓање на взаемно прифатливо решение за името, со цел да не се наруши процесот. „Владата согласно принципите и јавно искажаните ставови, и со цел да не се наруши процесот и да не се влијае на позициите во разговорите, нема јавно да коментира или шпекулира за детали и аспекти на процесот за изнаоѓање на взаемно прифатливо решение околу отвореното прашање со Грција кој се води под покровителство на Обединетите Нации“, се вели во владиното соопштение. Владата смета дека нема потреба да се поведе јавна дискусија по идеите, дотолку повеќе што грчката страна се уште се нема произнесено по идеите на медијаторот, како и поради негативната кампања која што се јави во Грција непосредно по презентацијата на последните идеи на Нимиц. „Доколку има позитивен одговор од грчка страна, Владата ќе ја информира целата јавност, како и сите општествени фактори за ...
сите 15 | | | веќе видена

ЕВН поднесе кривични пријави против 11 крадци на струја ЕВН Македонија во првата недела од јули на 11 корисници им испорачала пресметки за неовластено користење на електричната енергија и во судовите поднела кривични пријави против нив, соопшти компанијата. Штетата што овие корисници ја направиле во системот изнесува 1, 4 милони денари. Директно приклучени во мрежата биле 8 корисници, еден од фатените корисници го манипулирал броилото, а двајца имале непријавено броило во системот што исто така е кривично дело казниво според законските прописи во земјава. За првите шест месеци бројките покажуваат дека ЕВН Македонија на 880 корисници им испорачала поединечни пресметки за неовластено користење на електричната енергија во висина од над 300.000 денари. Корисниците заработиле и кривични пријави според кои ќе одговараат пред судовите за стореното кривично дело за кое може да заработат и казна затвор во траење до 5 год. Според анализите 144 корисници ги манипулирале броилата, 341 директно краделе електрична ...
сите 4 | | | веќе видена

Обвинителство:Никола Младенов го загубил животот во несреќен случај Сообраќајната незгода во која загина сопственикот и главен и одговорен уредник на „Фокус“, Никола Младенов Јавното обвинителство ја квалификува како несреќен случај. Од преземените дејства за испитување на несреќата и за причините за нејзиното настанување, обвинителството, како што јавија локалните медиуми, смета дека сообраќајната несреќа била „производ на кривично дело за кое се гони по службена должност“. Никола Младенов загина во сообраќајна несреќа на 27 март кај клучката кај Хиподром пред влезот во Скопје. По спроведената истрага, судот исто така оцени дека сообраќајната незгода во која загина Младенов била несреќен случај. Автомобилот се движел со брзина од 160 километри на час кога излетал од патот. Судските власти соопштија дека смртта на Младенов настапила како последица од прекин на аортата и оти во неговото тело немало траги на присуство на алкохол и психотропни супстанци.
сите 27 | | | веќе видена

Конечно светло на крајот од тунелот на пругата кон Бугарија Пругата кон Бугарија се повеќе станува реалност. Директорот на Македонски Железници-Инфраструктура, Ирфан Асани и генералниот менаџер на компанијата Обермаер Хелас ЛТД, Јоханес Киро, денеска го потпишаа договорот за изработка на основен проект за изградба на пругата Бељаковце-Крива Паланка, која е дел од Коридор 8. „Со денешното потпишување на договорот за изработка на главен проект за пругата Бељаковце- Крива Паланка, направен е уште еден чекор со цел Коридорот 8, односно железничкото поврзување помеѓу Македонија и Бугарија да стане реалност, изјави македонскиот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески. Според него, за две години од денеска треба да започне и изградбата на втората делница, т.е. Бељаковце – Крива Паланка. Директорот на МЖ Инфраструктура Ифран Асани изјави дека постојано се работи на реконструкција и изградба на нови пруги. „Веќе завршивме две делници од Коридор 10. Другата недела ќе потпишеме договор со фирмата што ...
сите 12 | | | веќе видена

Субрата Рој пак во Охрид Индискиот милијардер и бизнисмен Субрата Рој денескаи утре повторно ќе престојува во Охрид. Охридскиот градоначалник Никола Бакрачески, како што пишуваат локалните медиуми, изјави дека Рој треба да има средби со највисокото локално и државно раководство, како дел од подготовките за изградба на луксузниот туристички комплекс во Љубаништа. Овој комплекс, според плановите, треба да биде завршен во 2020 година. И додека Рој ќе биде во посета на македонскиот туристички бисер, Врховниот суд на Индија уште минатата година донесе одлука со која од двете фирми на Субрата Рој, „Сахара Индија недвижнини“ и „Сахара инвестиции за вдомување“ бара да вратат повеќе од 5 милијарди американски долари со камата. Индиските медиуми наведуваат дека во неможност да се потврдат големиот број обврзници во случајот „Сахара“, индиската комисија за хартии од вредност (СЕБИ) почнала процес на консултација со бизнис-групацијата за потврдување на автентичноста на инвеститорите. Од „Сахара“, пак, порачале ...
сите 87 | | | веќе видена

ВИДЕО: Египетски фоторепортер го снимил моментот на сопствената смрт Египетскиот фоторепортер Ахмед Самир Асем снимал војник како од покривот на една зграда во Каиро пука врз демонстрантите, но тој оружјето го пренсочил кон снимателот по што филмот се прекинува, пишува британскиот дневник „дејли Телеграф“. Асем (26), кој работел за египетскиот дбевник „Ал хориа ва Ал адала“ се наоѓа меѓу 51 убиен откако безбедносните сили отвориле оган на толпата која кампирала пред клубот на офицерите на Републиканската гарда во Каиро, каде, според наводите на одделни медиуми, се наоѓал соборениот претседател Мухамед Морси. Фоторепортерот бил на местото на настанот кога приврзениците на политичкото движење Муслиманско братство тргнале на молитва. Според изјави на пријателите и роднините, Асем го снимил моментот на сопственото убивање. Египетската војска соопштио дека соборувањето на Морси не е преврат туку волја на египетскиот народ, по што кон крајот на минатата недела повеќе од милион луѓе излегоа на улица барајќи ...
сите 13 | | | веќе видена

Во Приштина им се суди на првообвинетите на „Монструм“ за друго дело Во судот во Приштина денеска започна судењето на Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, првообвинетите во случајот „Монструм“. Обајцата во судот во Приштина одговараат за нелегално поседување оружје и доколку денеска биде изречена пресудата, како што јавува „Канал 5“, тоа ќе значи дека ќе може да се забрза постапката за нивна екстрадиција во Македонија. Повикувајќи се на извори од судот, овој извор наведува дека сепак екстрадицијата би можела да се случи дури откако ќе заврши целосната жалбена постапка за обвинетите, кои пред пет месеци беа уапсени во Приштина. Дури потоа ќе може да отпочне постапката што ја бара македонското Министерство за правда. Демири и Исмаиловиќ пред македонските судови треба да одговараат по обвинението за тероризам в, а според меѓународните закони тоа кривично дело има предимство при судска постапка. Во Кривичниот суд во Скопје се уште е во тек доказната постапка во процесот против осомничените за петкратното ...
сите 32 | | | веќе видена

Сараевчанка доби 43 милиони долари во тужба против Џонсон Контролс Сараевчанката Џемила Хеќо, која живее во Есекс во американската сојузна држава Вермонт, ја добила повеќегодишната правна битка против производителот на автомобилски седишта Џонсон Контролс ИНК (Johnson Controls Inc) од Милвоки вредна 43,1 милион долари. Во август 2007 година, Хеќо, како што пишува порталот „Klix", доживеала тешка сообраќајна несрќа по која останала неподвижна. Таа тој судбоносен ден прописно застанала кога се запалило црвеното светло на семафорот. Но возачот на автомобилот зад неа удрил во задниот дел од нејзиното возило, по што седиштето попуштило, што пак довело до тешки повреди и квадриплегија. Џемила и нејзините двајца синови Кенан и Емир решиле да покренат тужба против производителот на седишта Џонсон Контролс Инк. Судот донел пресуда во која се соопштува дека наведената несреќа трбало да мине без посериозни повреди. Од фабриката соопштиле дека ќе вложат жалба на пресудата. „Веруваме дека седиштето не било ...
| | веќе видена

ВИДЕО:Умре легендарниот хрватски новинар и петеписец Жељко Малнар Жељко Малнар, познатиот хрватски новинар и патеписец, умре во Загреб во 69 година од животот. На широката публика Малнар и беше познат по емисијата „Ноќен кошмар“ (Ноќна мора), која со години ја водеше. Иако многумина го познаваат првенствено како потсмешлив претседател на Република Пешченица, водител на легендарната емисија, Малнар беше многу повеќе од тоа.Последните години од животот ги минал работејќи првенствени како новинар на весникот Глобус, за кој пишувал колумна. Но кариерата на Малнар, роден на 12 април 1944 година, започнала веднаш по завршување на гимназија. Уште оттогаш тој почнал да патува по светот и да ги бележи своите авантури. Како 20-годишник ја организирал својата прва експедиција во единствената прашума во Европа, Перуќица. Во Њу Делхи Малнар студирал новинарство за неразвиените земји на „Indian Institute of Mass Communication“. Тој останал во Индија и по дипломирањето, речиси десет години. Во тоа време ја пропатувал ...
сите 15 | | | веќе видена

Известување за вработените со бенефициран стаж Вработените, со бенифициран стаж, во Министерството за внатрешни работи, Министерството за одбрана, казнено-поправните домови и воспитно-поправните установи, кои станале членови на задолжителен пензиски фонд и кои се стекнале со бенифициран стаж пред (09.08.2012), можат до 09.08.2013 година да поднесат барање до Агенцијата за супервизија на капитално финансирано пензиско осигурување (МАПАС) за поништување на нивната регистрација како членови на задолжителен пензиски фонд. Образец на барањето има на веб страната на Агенцијата www mapas.mk Доколку овие осигуреници во законскиот рок се обратат до Агенцијата со вакво барање и одлучат да преминат во едностолбниот систем, средствата што се акумулирани на нивната сметка во задолжителниот пензиски фонд ќе им бидат префрлени во Фондот на ПИОМ. Во случај на пропуштање на овие рокови, Агенцијата нема да има законски основ да ја поништи нивната регистрација, односно тие ќе останат членови во задолжителното капитално ...
сите 2 | | | веќе видена

Комерцијален оглас- Државна лотарија на Македонија СЕДМА БРЗИНА, ГРЕБИ И ВОЗИ ГОЛФ 7, НАЈНОВА ШАНСА ЗА ДОБИВКИ Од среда, 10-ти јули, 2013, новиот Инстант лоз СЕДМА БРЗИНА го започнува да пишува нови среќни приказни ширум Македонија. Под слоганот Греби и вози Голф 7, Инстант лотаријата СЕДМА БРЗИНА на играчите на игрите на среќа им овозможува на лесен, забавен и ефтин начин да дојдат до одличната понуда на добивки на чело со 10 автомобили ГОЛФ 7, обезбедени во соработка со Порше Македонија. Најновата игра на среќа на Држвана лотарија на Македонија во својата палета на добивки ги вклучува: атрактивните премии ГОЛФ 7, вкупно 10 на број на задоволство на сите вљубеници во убавите авотмобили и брендот Фолксваген, а тука се и бројните парични добивки од 40 до 100.000 денари. Интересно е да се потенцира дека 10 среќни играчи ќе имаат прилика благодарение на лозот СЕДМА БРЗИНА да се почестат со добивки од 100.000 денари и исто толку од по 50.000 денари. Вкупен број на добивки во новиот Инстант лоз на ДЛМ е ...
сите 5 | | | веќе видена

Транспаренси: Корупцијата се уште висока во Македонија Во Македонија се уште се задржува високо ниво на корупција, забележува барометарот на „Транспаренси интернешанал“ (ТИ) кој го истражуваше јавното мислење во Македонија и светот за 2013 година. Според оваа организација, „корупцијата во Македонија и понатаму останува на високо ниво или значително се зголемува“. Според истражувањето на ТИ, за Македонците најкорумпирани се политичките партии, судството, јавната адимнистрација и полицијата. Дури 17 насто од испитаниците потврдиле дека дале поткуп и тоа во најголем дел за полиција, по што следуваат судството и здравствените услуги.
сите 10 | | | веќе видена

Тафталиџе доби нова градинка изградена со индиски пари Приватна интернационална градинка „Сент Пол“, која ќе згрижи 50 деца поделени во четири групи, денеска е отворена во скопската населба „Тафталиџе“. Во градинката ќе функционираат четири групи, за деца на возраст од една до пет години, кои ќе престојуваат во безбедна средина, каде ќе бидат мотивирани да стекнат љубов кон учењето и истовремено да се забавуваат со големиот број на интересни активности, несекојдневни за градинките во Македонија. Градинката „St.Paul“ ќе работи по интернационални стандарди, карактеристични за сите градинки низ светот менаџирани од „CEL Global “. Градинката ќе го користи познатиот Монтесори метод – образовен пристап кој се употребува во илјадници образовни институции низ светот. Овој метод се базира на истакнување на уникатноста и независноста на секое дете, како и поттикнување на креативно и критично размислување, наместо наметнување на механички задачи и активности. Децата ќе имаат можност сами да ја креираат нивната ...
сите 4 | | | веќе видена

Конфернцијата на европски цркви бара ослободување на Вранишковски Собранието на Конференцијата на Европски Цркви (КЕК) соопшти по средбата во Будимпешта дека „со голема загриженост“ дознало за апсењето на Јован Вранишковски во Македонија и ги повика претставниците за човекови права при ОН и ЕУ итно да го разгледаат овој случај. „ Се верува дека ова затворање е резултат на неговото практикување на верската слобода, што е негово човеково право. Потврдуваме дека слободата на вероисповедта и на убедувањето е основно човеково право, загарантирано со Универзалната декларација за човековите права и со Европската конвенција за човекови права, чиј потписник е Република Македонија“, стои во соопштението. Собранието на КЕК го потврдува повикот на Светскиот Совет на Црквите кон Високиот комесар за човекови права на Обединетите Нации, како и кон Специјалниот известувач за слободата на вероисповед и убедување на Обединетите Нации, внимателно да го испитаат овој случај. Собранието на КЕК, стои во соопштението, го ...
сите 7 | | | веќе видена

Запленети пушки, пиштоли и дрога изгореа во печките на Југохром Повеќе од 340 парчиња оружје, во најголем дел автоматски пушки и пиштоли, како и дрога запленети од извршени кривични дела, денеска се уништени во печките на комбинатот „Југохром Фероалоис“ од Јегуновце. На уништувањето одржано по повод Светскиот ден за борба против малото и лесно оружје присуствуваа министрите за вантрешни работи и за правда, Гордана Јанкулоска и Блерим Беџети, како и претставнициод повеќе надлежни државни институции. „Станува збор за оружје и наркотични дроги при што 345 парчиња оружје во најголем дел автоматски пушки и пиштоли, гасни пиштоли и друго малокалибарско оружје како ловечки пушки, ловни карабини и воздушни пушки и слично. Кај дрогата се уништуваат 226 килограми марихуана, нешто над 60 килограми хероин, околу 15.000 таблети екстази и помала количина кокаин, изјави министерката Јанкулоска. Таа додаде дека ова е традиционално уништување на запаленети предмети од кривични дела. Министерот за правда Блерим Беџети ...
сите 14 | | | веќе видена

Македонските вина во ЕУ под логото „Повардарски“ Асоцијацијата „Вина од Македонија“, во која членуваат девет винарници, почна постапка за регистрација на географската ознака повардарски, што отсега ќе стои на шишињата на македонските вина кога ќе се најдат во продажба во земјите на ЕУ. Оваа географска ознака,што е веќе дефинирана,најпрвин треба да се регистрираво земјава, а потоа и во ЕУ, објаснуваат од асоцијацијата. „Повардарски“ e логото што ќе биде поставено на шишињата на вината од Повардарскиот регион кои ќе ги задоволат критериумите пропишани во спецификацијата на производот. „Македонските вина имаат добра репутација на Балканот, но се се уште недоволно познати во ЕУ. Градењето на репутацијата на Географските ознаки создава позитивна перцепција и препознатливост на производите. Пробивот на странските пазари можеме да го градиме само со здружени сили и заеднички настапи и промоции на македонските винарии. Неопходно е најпрво брендирање на Македонија како винска земја од каде доаѓа квалитетно вино, ...
сите 17 | | | веќе видена

Таткото на Сноуден: Едвард ве повикува да и се спротивставите на тиранијата на САД! Лони Сноуден, таткото на моментно најбараниот човек на светот, објави писмо во кое го истакнува придонесот на неговиот син во откривањето на големите шпионски операции во САД. Агенцијата Асошиејтед Прес (АП) пренесува дека таткото на Едвард Сноуден ја слави работата на својот син кој го повикува американскиот народ да и се спротивстави на се поголемата опасност од тиранија. АП објавува дека Лони Сноуден, во писмо што го потпишал неговиот адвокат Брус Фајн рекол дека би сакал неговиот син да се врати во САД, но „под негови услови“. Тој изразува загиженост дека приврзаниците на „Викиликс“, кои му помагаат на Едвард да добие азил, можеби немаат ист интерес како неговиот син. Поранешниот соработник на американската Централна разузнавачка агенција (ЦИА) Едвард Сноуден се оглеси вчера за првпат откако од Хонг Кон пристигна на московскиот аеродром и тоа со писмо во кое наведува дека е се уште слободен да обелодени нови ...
сите 30 | | | веќе видена

Кинеска која е побогата од Трамп и Опра, некогаш била работничка во фабрика Кинеската сиромашна аботничка Жанг Ксин денеска е најбогатата жена во Кина и една од најбогатите луѓе на светот. За промените во Кина најдобро сведочи токму случајот на Жанг Ксин, која со само 14 години работела во фабрика, а денеска, според „Форбс“ располага со богатство од 3,6 милијарди долари! Оваа кинеска деловна жена, која заработува од бизнисот со недвижности, е седма најбогата жена на светот, ако се земе предвид богатствоито стекнато со сопствена работа. Жанг Ксин поседува 18 згради во Пекинг, а нејзината компанија неодамна се прошири и во Шангај, каде купила или изградила 11 недвижности. Два нејзини проекти во Пекинг – еден бил завршен минатата година, додека другиот е се уште во изградба, го дизајнирал добитникот на големата награда за архитектура, славниот Заха Хадид. Приказната за успехот на Жанг Ксин започнува пред 47 години. По победата на комунизмаот, нејзините образовани родители ја пратиле на поле да се ...
| | веќе видена

Земјотрес во северна Грција почувствуван и во Македонија Потрес со јачина од 4,5 степени според Рихтеровата скала рано попладне ја погоди северна Грција и бил почувствуван во јужните и југозападните делови на Македонија. Сеизмолошката опсерваторија при Природно- математичкиот факултет во Скопје соопшти дека потресот се случил 12.45 часот, а епицентарот бил на околу 170 километри јужно од Скопје, во Грција. Земјотресот во Македонија земјотресот бил почувствуван со силина од четири степени според Европската макросеизмичка скала-1998.
сите 27 | | | веќе видена

Три години затвор за Вранишковски Јован Вранишковски, рачинетиот владика на МПЦ-ОА, е осуден денеска на три години затворска казна, додека на 18 негови роднини и приврзаници Кривичниот суд во Скопје им определи условни казни од две години, ако во период од пет години не сторат друго кривично дело. Судот му укина и притворот за ова дело за Вранишковски, но тој веќе се наоѓа во затвор за друго дело, односно осуден е за затајување на 250.000 евра од МПЦ, а актуелното обвинение го сомничи дека парите ги делел на свои приврзаници, кои ги донирале во здружението, а потоа купувале имоти. Тие се товарат за перење на пари преку здружението „Анастасија” од Нижеполе. Вранишковски од затворот во Шуто Оризари ќе биде префрлен во Идризово на издржување на новата казна. Тој во исказот пред судот изјави дека е кривично гонет поради единството со Српската Православна Црква (СПЦ) и почитувањето на Нишкиот договор.
сите 17 | | | веќе видена

next