еРепортер

Над половина милион евра украдени од стан во Скопје Над половина милион евра биле украдени изминатиот викенд од сеф во Скопје, соопшти полицијата. Во соопштението се наведува дека 57-годишниот М.М. пријавил дека во периодот од 21 до 23.06.2013 година, на ул. „Бихачка“, непознат сторител со употреба на погоден предмет извршил тешка кражба во неговиот стан, од каде одзел метален сеф во кој имало околу 500.000 евра, 50.000 долари, поголема количина разновиден златен накит и документација. Материјалната штетасе рпоценува во вкупен износ од над 33,5 милиони денари. Извршен е увид на местото на кражбата и полицијата наведува дека презема мерки за откривање на сторителот.
сите 39 | | | веќе видена

Специјален известувач на ОН за слобода на мислење:Власта го заплашува критичкото новинарство, Специјалниот известувач на ОН за слободата на мислење и изразување Франк Ла Ру изјави дека во Македонија постои „атмосфера на заплашување“ на новинарите кои се занимаваат со истражувачко новинарство и се критички настроени во однос на во однос на власта. „Постои атмосфера на заплашување против каква било форма на критички печат кој има конкретни прашања на истражување или критика против актуелните функционери во власта“, рече Ру по неколкудневната посета на Македонија . Тој потенцира четири случаи за кои добил повеќе информации и во кои препознал заплашување на новинари со критичка обсервација. Ла Ру, како што јави Радиото „Гласот на Европа“ ги навел затворањетона А1 Телевизија и трите весници во 2011, потоа неделникот Фокус и неспроведувањето истрага за смртта на неговиот уредник Никола Младенов, како и случајот со тужба против новинари на Фокус од страна на директорот на ДБК Сашо Мијалков за пренесена ...
сите 5 | | | веќе видена

Џеки Сталоне: Претерав со операциите, личам на верверица! Мајката на Сивестер Сталоне, Џеки Сталоне (91) изјави дека претерала со бројните естетски зафати што ги извршила на своето лице, велејќи дека сега личи на верверица! „Премногу одам под нож. Сега изгледам како устата да ми е полна со лешници. Се чувствувам како да личам на верверица“, изјави за американските медиуми Џеки Сталоне. „Знам дека тоа не е нормално. Написите во весниците во Лондон се многу лоши, велат дека личам на булдог. Навистина личам!“, вели таа во изјавата на „Хафингтон Пост“. Џеки Сталоне пред два месеци преживеа срцев удар и објасни дека загубата на членови на семејството многу влијаел врз неа. Минатата година во јули почина синот на Силвестер Сталоне и нејзиниот внук Сејџ Сталоне, а шест недели по неги починала и нејзината ќерка Тони-Ен Филти.
сите 3 | | | веќе видена

Жерновски повикува да престанат притисоците врз „Центар“ Првиот човек на општина „Центар“ Андреј Жерновски повика денеска да престанат манипулациите и притисоците врз работата на општината и да се овозможи оваа скопска општина нормално да функционира. „Во четвртокот имаше нова инспекција во општината, овој пат управна, и казнет сум со нови 3.000 евра од трудова инспекција. Манипулациите и притисоците во врска со работата на општина Центар мора да престанат, да се остави општината нормално да функционира за да продолжи да ги исполнува ветувањата и задачите поради кои и жителите на Центар ја дадоа довербата на актуелното раководство“, стои во реакцијата на градоначалникот на општина Центар, Андреј Жерновски. Во реакцијата од градоначалникот на „Центар“, исто така се демантираат, информациите на одделни медиуми во врска со седницата на Советот на општината. „Предлагач на 4-те Детелни урбанистички планови е претседателот на Советот. Затоа, политичка манипулација е барањето на советничката група на ...
сите 6 | | | веќе видена

Болен татко на две дечиња апелира за помош Игорче Петковски е татко на две малолетни деца, храбар и позитивен човек, кого животот го натерал да моли за помошта која му е и повеќе од потребна. Тој цели четири години се бори со леукемија, поточно Hairy Cell, хронична болест која ги напаѓа белите крвни зрнца. Оваа болест се третира со хемотерапија (Cladribine, Retuximab), која за прв пат ја примил пролетта 2009 година. „Оваа терапија треба да го стави пациентот во ремисија, што и се случи со мене. Три години немав скоро никакви проблеми, но пролетта 2011 година по некој мали индикации направивме биопсија која даде резулат дека болеста повторно се вратила. Хемотерапија повторно, но овој пат неуспешно. Мојот хематолог тогаш ги креваше рамениците и кажуваше дека за мене спас во оваа држава нема,“ вели Петковски во својот јавен повик. Трошоците за почетното испитување изнесуваат околу 15.000 евра. АСо испитувањето би се утврдил прецизно типот на болеста, но и методите за натамошен третман. Третманот на ...
| | веќе видена

ВРЕМЕ: Лето! Врело! По подолг период на нестабилност, летото почна да ни се одмаздува! Дојдоа жештини! Синоптичарите за денеска прогнозираат сончево и многу топло време со слаб ветер од променлив правец. Ултравиолетовото зрачење ќе достигне индекс девет, со што Македонија влегува во „жолтата“ фаза на тревога, кога на граѓаните им се советува да го избегнуваат директното изложување на сонце во период од 11,00 до 16 часот. Се препорачува зголемено консумирање течности и лесна облека. Дневните температури во Македонија денеска ќе се движат од 26 степени во западните, до 37-от степен во јужните делови од земјата. Жештините ќе билат силни и во четврток, а за в петок се прогнозира незначително заладување, за в сабота да очекуваме дожд и грмежи.
сите 41 | | | веќе видена

ХЕРА - Македонија веќе не е пример во Европа за земја со либерален закон за прекинување на бременоста Со потпишување на указ за новиот законот за прекинување на бременоста од страна на Претседателот Ѓорѓе Иванов, од денес, на жените во Македонија и официјално им се ограничени слободите за избор на прекинување на бременоста и планирање на родителството. Загрижува фактот дека Претседателот Иванов, како доктор на правни науки и како експерт за граѓанско општество, замижува пред неуставната итна постапка по која беше донесен законот и не ја препознава неговата штетност за животот и за дигнитетот на граѓанките на Македонија, се вели во соопштението на ХЕРА, асоцијацијата за здравствено образование и истражување. Потенцираме, ова е првиот закон донесен во независна Република Македонија со кој се скратуваат правата на жените, со кој се прави чекор назад за демократијата и човековите права, се вели во соопштението. Со овој закон, Македонија престанува да биде пример за земја со либерални права во Европа, во ...
сите 10 | | | веќе видена

Почина д-р Ристо Ивановски- првиот анестезиолог во Македонија Во својот дом во Скопје, почина доц. д-р Ристо Ивановски - првиот анестезиолог во Македонија. Имаше 99 години. Здружението на анестезиолозите на Македонија потсетува дека благодарејќи на д-р Ивановски, во 1954 година, на Хирушката клиника во Скопје беа удрени темелите на анестезиолошката дејност во државава. Една година потоа, започнува и наставата по предметот анестезиологија и реанимација за студентите по медицина и стоматологија, во рамките на предметот хирургија. Во 1959 година, д-р Ристо Ивановски беше избран и за прв доцент по анестезиологија на Медицинскиот факултет во Скопје. Д-р Ивановски, заедно со проф. д-р Север Ковачев и д-р Миле Јовановиќ беше и еден од првите тројца специјалисти по антестезиологија во поранешна Југославија и единствен од нив кој до крајот на својот живот остана во својата држава. Првиот македонски анестезиолог е роден во 1914 година, во Прилеп. Средно образование имаше завршено во Битола, а Медицински ...
сите 7 | | | веќе видена

Реал му понудил 155 милиони евра на Роналдо Португалската фудбалска ѕвезда Кристијано Роналдо неодамна на својот Твитер – профил напиша дека сите написи за тоа дека останува во Реал се „невистинити“ и оти тој не планира да го продолжи договорот. Таквиот став на Роналдо по се изгледа дека ги довел до паника челниците на мадридскиот клуб кои очигледно не сакаат ова лето да го загубат својот најдобар фудбалер. Шпанските медиуму пишуваат дека клубот од Сантијаго Барнабе му понудил на Португалецот 155 милиони евра! Станува збор за понуда која би траела пет години и, јасно, дека ако Роналдо се согласи на такво нешто, тоа ќе биде рекорден договор во историјата на фудбалот според износот. За сега нема изјави од Роналдо кој за Реал постигна 201 гол во 199 натпревари и тоа во последните четири сезони. Треба да се каже дека на крајот на сезоната Роналдо прво праќал пораки во стил „нема врска што Мурињо си заминува, јас останувам тука“, за потоа да ги преобликува во „не се брзам“, или „за сега немам намера да го ...
сите 11 | | | веќе видена

Г8 за борба против избегнување на плаќање данок Најсилните економии на светот најавија остра борба против перењето пари и избегнување на данокот, но на крајот на дводневниот самит не ветија некоја поконкретна акција. Групата од осуммина светски лидери, како што јавуваат западните агенции, се договориле за низа намери, од унапредување на транспарентноста за да се знаат сопствениците на компаниитед паравни со чија помош се избегнува плаќањето данок, па се до потесна соработка на даночните власти. Британскиот премиер Дејвид Камерон би сакал да го заузда тајниот тек на парите, па тоа беше главна тема при неговото претседавање со самиотот Г8 оваа година. Но завршното коминике не содржи цврста намера да се основаат регистри на вистинските сопственици на тие таканаречении „параван“ компании, што секако би им биле од голема полза на даночните власти и полицијата. Британија на оваа се обврза претходно, очекувајќи дека нејзиниот пример ќе го следат и другите земји од групата Г8. „За сите тие ветувања да станат ...
сите 2 | | | веќе видена

Џастин Бибер - учесник во сообраќајка! Полицијата во Лос Ангелес соопшти дека ја истражува сообраќајната несеќа во Вест Холивуд во која автомобилот со кој управувал Џастин Бибер налетал на папарацо. Несреќата, како што објавуваат американските медиуми, се случила по излегувањето од ноќниот клуб Лаф Фактори (Laugh Factory) на Сансет Булеварот каде Бибер заминал во придружба на пријатл и многубројни папараци. ТМЗ, станицата специјализира на животот на славните лица, објави видео-снимка на која Бибер и неговиот пријател излегуваат од Лаф Фактори и заминуваат со бел Ферари, удирајќи еден од папараците во колено. Повредениот наводно е хоспитализиран, но се уште не се знае за какви повреди станува збор. „Полицијата ги испита сите учесници во несреќата“, изјави портпаролот на полицијата на Лос Ангелес, потврдувајќи ја несреќата, но не спомнувајќи го името на Џастин Бибер. „Во тек е истрага за сообраќајната несреќа“, изјави портпаролот. 19-годишниот канадски пејач е на турнеја низ северниот дел од ...
сите 5 | | | веќе видена

Македонија се простува од Владиката Кирил Македонија денеска се простува од последниот жив митрополит што присуствувал на собирот на македонските архиереи во 1967 година, кога е возобновена автономијата на Македонската православна црква, Владиката Кирил. Кога се зборува за владиката Кирил, тоа знчи истрајна борба за единството на Македонската православна црква, кога се зборува за владиката Кирил, тоа значи влог во националниот и црковен идентет“, рече архиепископот Стефан на опелото кое претпладнево се одржа во Соборниот храм „Свети Климент Охридски“ во Скопје. На опелото денеска присуствува и целиот македонски државен врв а во просториите на Синодот отворена е и книга на жалост во која сите граѓани можат да ги запишат своите спомени за митрополитот. По литургијата во Скопје, владиката полошко-кумановски Кирил ќе биде погребан во манастирот „Свети Ѓорѓи“ во кумановско Дељадровце
сите 20 | | | веќе видена

Сакате ли да бидете дворски шут? Платата е 1 900 евра! Австриски хотел има потреба од сждворски шут, кој би го платил 1 900 евра месечно. Идеалниот кандидат треба да биде комуникативен, екстровертен, музички надарен и инспиративн. Кандидатите на интервјуто треба да си понесат инструмент и некаков костум.
| | веќе видена

Исланд и кажа „НЕ“ на ЕУ! Исландската Влада одлучи да ги послужа своите гражани и ги откажа преговорите за членство во ЕУ. „Новата исландска влада реши да ги суспендира преговорите. Исланд е дел од Европа и сакаме да ги зајакнеме односите со европските државјани на други начини“, изјави министерот за внатрешни работи Гунар Браги Свеинсон. Ваквата одлука на Исланд, Штефан Филе, европскиот комесар за проширување, ја доживеал како личен удар, но најавил дека ќе ја почитува волјата на Исланѓаните. Исланд ги започна преговорите со ЕУ во 2010 година, за време на претходната социјалистичка влада. Но со смена на власта, која сега ја раководи десниот центар, започна да опажа довербата на граѓаните во ЕУ, по што е донесена и оваа конечна одлука на Исланд.
сите 15 | | | веќе видена

Баскерфест од вечерва низ улиците на Скопје Осмиот Меѓународен уличен фестивал „Баскерфест 2013“ вечерва официјално ќе биде прогласен за отворен. Познатиот фестивал ќе го прогласи за отворен градоначалникот на Скопје, Коце Трајановски, во 22 часот на Плоштадот Македонија. Отворањето ќе биде резервирано за спектакуларниот настап на италијанската трупа „Il Posto“
сите 26 | | | веќе видена

Жив штит за одбрана на ГТЦ Прегратка околу ГТЦ, собирање на потписи за правно сопирање на рефасадирањето на трговскиот, како и говори на познати уметници се најавени за денеска пред најстариот трговски центар во Скопје. Од Асоцијацијата на архитекти нагласуваат дека мирниот протест ќе биде исклучиво непартиски, а се очекува присуство на 500 архитекти и граѓани. Според најавите кои во најголем дел се спорни за граѓаните, се предвидува ГТЦ да добие плус уште еден кат, три куполи и десетици антички столбови и скулптури.
сите 42 | | | веќе видена

ВИДЕО:Воените лидери на Изрел бесни поради разголена снимка на регрутки Полуголи израелски регрутки повторно го свртеа вниманието на јавноста. Тие овој пат снимија видео на кое скромно облечени играат околу пушка! На снимката се гледаат три жени што танцуваат, а една носи само гакички и маица. Новото видео на израелските регрутки ги налути нивните шефови кои минатата недела имупатија сериозни забелешки и укори на група жени војници, кои се соблекле, се фотографирале со оружје и тоа го поставиле на Фејсбук. Во официјалната изјава на армијата се наведува дека однесувањето на регрутките е непристојно и оти тие ќе бидат казнети на начин на кој тоа ќе го определат нивните претпоставени. Не е познато дали на сниките се истите жени кои биле и на фотографиите, ниту пак дали снимањето било извршено во истата единица. Иако на многумина нивни колеги перформансот им се допаднал, регрутките, според мислењето на нивните претпоставени- „го нарушиле угледот и ги засрамиле“ военит шефови на оваа нуклеарна сила.
сите 4 | | | веќе видена

Меси и неговиот татко обвинети дека затаиле четири милиони евра данок!? Напаѓачот на Барцелона, Аргентинецот Лионел Меси е обвинет дека заедно со својот татко затаил данок и ја оштетил државата Шпанија за повеќе од четири милиони евра. Најдобриот играч на светот и неговиот татко Хорхе Меси, според наводите на обвинителот на канцеларијата за даночни кривични дела на Каталонија, наводно вршеле даночни измами во 2006, 2007, 2008 и 2009 година. Меси во моментот е на одмор во својата татковина, по завршувањето на сезоната бидејќи настапи за репрезентацијата на Аргентина која играше нерешено против Еквдор во Кито во натпреварот за квалификации за светското првенство во Бразил наредната година.
сите 49 | | | веќе видена

Натписите McDonald’s се симнати, Јаневевски очекува повторно отворање На барање на централата на McDonald’s, натписите на овој бренд во Македонија денеска се отстранети од сите објекти, се до епилогот по арбитражата што е во тек. Инвеститорот на McDonald’s, македонскиот беизнисмен Светозар Јаневски денеска изјави дека се надева оти „проблемот ќе биде решен во наредните три до четири месеци“, оценувајќи дека одлуката за раскинување на договорот е донесена еднострано, без јасна причина. Јаневски одби да соопшти повеќе детаљи за спорот и избегна да ги објасни причините за раскинувањето на франшизата, потпишана на рок од 20 години. „Досега минаа 15 години. Ние се надеваме дека ќе продолжиме онаму каде што застанавме. Го водевме овој бизнис добро и профитабилно и уште од 1997-ма година и отсекогаш сме имале добри односи. Едноставно не можеме да сфатиме што ги мотивирале да се однесуваат вака“, рече Јаневски, Јаневски денеска пред новинарите соопшти оти нему најголема грижа му се вработените, повеќе од 200 ...
сите 10 | | | веќе видена

Нови бескаматни заеми за легализација на домови на прилепските ромски семејства Невладината организација „Хабитат“во Прилеп соопшти дека им ги врачила новите договори на 20-тина Роми од населбата Тризла кои се дел од проектот наречен „Легализација на домување за Роми“. Овие семејства се дел од вкупно 280 ромски семејства од тој дел на Прилеп кои се опфатени со проектот кој им нуди 18-месечни бескаматни заеми за покривање на трошоците за легализација на нивните домови. Проектот обезбедува финансиска, административна и техничка помош за легализација на домовите на ромските семејства и ќе се имплементира до 2015 година. Проектот се очекува значително да го зголеми бројот на сопственици на домови од ромската зедница и да обезбеди нивна посигурна иднина. Овој проект се спроведува во шест општини во Република Македонија.
сите 2 | | | веќе видена

next