еРепортер

Полицаец ја убил поранешната жена и нејзиниот партнер во автомобил со три деца Полициски службенк на хрватското МВР синоќа кај Грабоштан ги убил својата поранешна сопруга и 45-годишен маж, стрелајќи во нив од автоматско оружје во автомобилот во кој биле со три деца. Децата не се повредени, а 40-годишниот полицаец е уапсен, го пренесува хрватската агенција Хина полициското соопштение. Во него се наведува дека синоќа околу 21,00 часот на патот меѓу местата Грабоштани и Велико Крчево, во општината Мајур, осомничениот полицаец го пресретнал автомобилот со кој управувал 45-годипниот маж, од багажникот на својот на својот автомобил извадил автоматска пушка и истрелал повеќе куршуми кон возилото. Во автомобилот била и 39-годишна жена, нејзините две ќерки од осум и девет години, како и 17-годишниот син на возачот. Од здобиените повреди мажот и жената починале на местото на злосторството, додека децата не се повредени. Уапсениот е полициски службеник од Директоратот на полицицијата на МВР на Хрватска.
сите 6 | | | веќе видена

Полицијата објави фотографии од станот на Мајкл Џексон непосредно по смртта Полицијата на Лос Ангелес објави шокантни фотографии снимени во станот на Кралот на попот Мајкл Џексон по неговата смрт на 25 јуни 2009 година. На овие фотографии се гледаат шишенца со лекови расфрлани по целиот стан, боца со кислород и други медицински средства. Мајката на Мајкл Џексон, Кетрин, поднесе тужба против агенцијата AEG live, бидејќи, како што тврди, тие не ја спровеле истрагата на соодветен начин, ниту го провериле лекарот Кондар Мареј, кој го лекувал нејзиниот син и кој е осомничен дека на Мајкл му дал смртоносна доза лекови. Мареј во 2011 година беше осуден за убиство од небрежност, односно дека ја Џексон му дал смртоносна доза пропофол. На фотографиите, како што објавува британскиот весник „Дејли Меил“, освен лекот пропофол, се гледаат и шишенца со дијазепам и лидокаин, но и рецепти и лекови што се набавуваат на црниот пазар,
сите 12 | | | веќе видена

Словачка му позајмува на ММФ милијарда и пол евра Словачка, во случај на потреба, на Меѓународниот монетарен фонд (ММФ) би можела да му даде билатерална позајмица во максимален износ од 1,56 милијарди евра. Станува збор за иницијативата за јакнење на капацитетите на Фондот за 200 милијарди евра, на кој се обврзаа земјите од Европската унија уште во 2011 година. Словачката новинска агенција Таср пренесува дека таквата можност произлегува од спогодбата за позајмица меѓу Словачка и ММФ што ја подготвило министерството за финансии. Во вкупната сума, членките на евро-зоната ќе учествуваат со 150 милијарди евра. Висината на придонесот на Словачка е пресметана врз основа на уделот во членските квоти на ММФ. Според официјалните податоци, ММФ од почетокот на април годинава потпишал договори за билатерални позајмици во вкупен износ од 138,86 милијарди евра и тоа со Франција, Германија, Италија, Холандија, Шпанија, Белгија, Финска и Малта. Согласно спогодбата со ММФ, Народната банка на Словачка може да има ...
сите 4 | | | веќе видена

ВИДЕО: Трик што ќе ве воодушеви - направете мраз за неколку секунди Дека науката може да биде забавна, покажува и видеото кое ви дава упатства како во еден потег шише вода да го претворите во мраз. Се што е потребно е да ги ставите шишињата со вода во замрзнувач или фриз, на температура од минус 24 степени. Потребно е да стојат точно 02,45 часови, а кога ќе ги извадите, благо удрете по шишето и водата моментално ќе се претвори во мраз! Како всушност изгледа трикот, погледете ја видео – снимката што следи.
сите 4 | | | веќе видена

Пет причини поради кои жените изневеруваат Жените ги изневеруваат мажите поради многу причини, но сепак експертите издвојуваат пет главни. Првата причина за изневерување е кога жената се чувствува потценето и ако партнерот ја игнорира. Жените кои се чувствуваат како чистачки, лица кои го издржуваат семејството или негувателки повеќе отколку како девојки или жени, се повеќе наклонети да побараат внимание и почит на некое друго место. Причина за изневерување може да биде и недостигот на интимност, бидејќи жените сакаат поврзаност со своите партнери низ несексуална емотивна интеракција, какви што се допирите, бакнежите, галењето, подароците и слично. Незадоволството од патнерот кај жената предизвикува потреба да побараат друга сексуална или романтична врска. Досадата и осаменоста се исто така причини за изневерување. Доколку жените се сами подолг временски периот, тие почнуваатда мислат дека во нивните животи нема ништо значајно, па затоа се повеќе наклонети на повремени сексуални и романтични афери. ...
сите 3 | | | веќе видена

ВИДЕО: Сензација во Копенхаген- Ерменија ги понизи Данците со 4:0 Едно од најголемите изненадувања во историјата на европската зона на квалификации за Мундијалот се случи вечерва во Копенхаген. Домаќинот Данска беше посрамена од гостите од Ерменија кои славеа со уверливи 4:0. Првиот гол беше постигнат во 29-та секунда од натпреварот, а дело е на фудбалерот на московски Спартак Јури Мовсисјан. Данците од студениот туш на стартот не успеаја да се повратат до крајот на натпреварот, па во мрежата на нивниот голман завршија и топките од ерменска страна на одбрамбениот играч Вараздат Харојан во 19 минута, потоа играчот за врска Хенрик Мкхтаријан во 82-та, додека во меѓувреме во 52-та минута како стрелец по втор пат се запиша повторно Мовсисјан. Ерменија со оваа победа ги престигна Данците на табелата, а ако не загубија минатиот петок од Малта на свој терен, што беше прва победа на островјаните по повеќе од 20 години во официјален натпревар, сега Ерменците ќе се изедначеа со третопласираната Чешка и би бил ...
сите 45 | | | веќе видена

Сон вреден 220 милиони евра и еден отказ Службеник на една франкфуртска банка заспал во момент кога требало да направи трансфер на пари од една на друга сметка и наместо впишаните 64,2 евра по грешка префрлил повеќе од 220 милиони евра, пишува магазинот Дер Стандард. Овој магазин наведува дека грашката била брзо воочена и исправена, а за инцидентот била обвинета и отпуштена од работа 48-годишна службеничка на банката која имала обврска да ја контролира работата на поспаниот банкар. По отказот, службеничката на банката која во таа финансиска институција работела од 1986 година, упатила жалба до германскиот суд надлежен за работни спорови, наведувајќи дека големиот пропуст во трансферот на парите настанал по грешка, а не поради лоша намера. При судската расправа за овој случај, се покажало дека отпуштената службеничка во денот кога се случил инцидентот, проверила повеќе од 800 финансиски операции, при што за секоја имала нешто повеќе од една секунда. Германскиот суд, врз основа на сите расположливи ...
сите 4 | | | веќе видена

ВРЕМЕ: Дождови не леат! Уште еден ден со малку сонце, а многу дождовни облаци е пред нас. Синоптичарите и за денеска прогнозираат променливо облачно и посвежо време со повремен дожд. Во попладневните часови ќе има развој на нестабилна облачност на одделни места, проследена со пороен дожд и грмежи. Ќе дува умерен до засилен ветер од северен правец. Во источните делови врнежите ќе бидат пообилни. Индексот на ултравиолетовото зрачење денеска ќе изнесува шест. Дневната температура ќе се движи од 18 стапени на македонскиот запад, до 27 степени во јужните делови. Времето ќе биде слично и во четврток, додека повеќе сонце се очекува да бликне во петок, кога ќе има и пораст на температурата.
сите 63 | | | веќе видена

Почина Владиката Кирил Ноќеска на 79-годишна возраст почина Полошко-кумановскиот владика Кирил. Кирил кој беше избран за викарен еписок на МПЦ со титула Тивериополски, во 1964 година се замонашил во манастирот свети Причеста во Кичево. Работел како службеник во архиепископијата и во 1965 година со благослов на тогашниот српски владика се запишал на студии на Московската духовна академија на Руската православна црква. Во Московската духовна академија во Загорска до 1967 година завршил прв степен на студиите.
сите 61 | | | веќе видена

Македонски средношколци генијалци-открија како да се грееме на мраз Енергијата на мразот може да се искористи за греење, открија десетина ученици и двајца наставници од кумановската гимназија „Гоце Делчев. - Дојдовме до алтернативен извор со помош на топлотна пумпа, сончев колектор и резервоар кој ќе ја пренесува целата таа енергија низ грејните тела во објектот,објаснуваат учениците од четврта година кои со својата иновација го освоија второто место на републичкиот натпревар за најдобар бизнис план на Машинскиот факултет во Скопје. Покровител на натпреваротбеше македонската Влада и Министерството за образование.
сите 3 | | | веќе видена

ВИДЕО: Шок, Федерер се повлекува од тенисот Федерер се повлекува од тенисот, тврди водител на традиционална емисија која се одржува звреме на Ролан Гарос. Водителот вози тенисери и тенисерки до терените и попатно им ја соопштува веста, по што тие реагираат доста емотивно. Реакциите најчесто се- „што?“, „дали се шегувате?...а дел од играчите бараат и минута молчење. Федерер во Париз беше елиминиран од Конга, но далеку од тоа дека најави повлекување.
сите 4 | | | веќе видена

Српските основци ќе имаат најмногу пет часа дневно Основците од петто до осмо одделение во Србија од идната школска година ќе имаат најмногу до пет часа дневно. Тоа значи вкупно 25 часа неделно, наместо досегашните 32. Учениците пак од прво до четврто одделение ќе имаат најмногу четири часа неделно. Ова е предвидено со најновите имени на законот за основно образование во Србија а е со цел растеретување на учениците.
сите 2 | | | веќе видена

Турнир на улична кошарка во Карпош На спортските терени во гимназијата „Георги Димитров“, денес, 7 јуни , со почеток во 18 часот, ќе се одржи вториот по ред натпревар во улична кошарка. Турнирот ќе се одигра во два дела, петок и сабота. Оваа манифестација е во организација на Општина Карпош, а градоначалникот Стевчо Јакимовски ќе го прогласи за отворен. За најдобрите ќе следуваат пехари, медали и пофалници, како и многу други изненадувања.
сите 9 | | | веќе видена

Американски спринтер го претрка најбрзиот човек на светот – Усеин Болт За само една стотинка американскиот спринтер Џастин Гетлин, успеа да го претрка светскиот рекордер Усеин Болт на Дијамантската лига во Рим. Гетлин ја заврши трката во време од 9,94 секунди. „Сакав да направам добар старт, но нозете како да не беа мои, морам да поработам на силата. Потребно ми е уште време, но барем истрчав под 10 секунди“, изјави по трката Болт.
сите 8 | | | веќе видена

Србија се закани дека ќе го заплени имотот на Дивац поради долг од 6 милиони евра Српскиот премиер Ивица Дачиќ најави нулта толеранција за неплаќачите на данок, а особено е гневен на популарните фаци кои поради години неплаќање должат милиони евра за данок. „Додека обичните луѓе се казнуваат поради долгови од 100 000 динари, некои други со години се толерираат иако должат милиони евра„, порача Дачиќ. Реакцијата на Дачиќ ја испровоцирал Дивац кој претходно изјавил дека „нема време да се занимава со плаќање данок во Србија“.
сите 2 | | | веќе видена

Не го фрлајте стариот IPhone ќе ви го заменат за нов! Сопствениците на iPhone ќе можат да ги сменат своите стари мобилни телефони за нови уреди на Apple, пренесува Bloomberg. Информацијата иако не е официјално потврдена, се прошири со брзина на светлината и особено ги израдува фановите на Apple. Целта на оваа нова програма е да се зголеми продажбата на новите уреди, како и истовремено да се рециклираат старите.
сите 3 | | | веќе видена

Путин собра храброст и призна дека се разведува Рускиот претседател Владимир Путин објави дека по 30 години брак одлучил да се разведе. Информацијата ја потврдија заедно сос сопругата Људмила, која долго време беше медиумски изолорана, поради што се шпекулираше дека тие одамна водат одвоен живот. Таа појасни дека публицитетот никогаш не и годел и дека ќе остане во пријателски односи со Путин. Медиумите претходно шпекулираа со години дека Путин е во врска со млада гимнастичарка, но ниту тој ниту неговата сопруга не сакаа да ги потврдат наводите
сите 44 | | | веќе видена

ВИДЕО: На Сонцето откриена дупка што оди кон нас!? Американската вселенска агенција НАСА неодамна откри дека на Сонцето постои дупка што е најголема во последната година и која се движи кон Земјата. Но овој невообичаен призор не треба да не вознемирува бидејќи станува збор за величенствена природна појава која се вика aurora borealis. Под влијание на соларните ветришта, соларните честици доаѓаат до земјината сфера. Научниците велат дека ќе им биде потребно два до три дена за од Сонцето да стасаат до Земјата.Значи не е потребна никаква загиженост бидејќи ова ќе биде најверојатно спектакуларна појава за набљудување.
сите 17 | | | веќе видена

Јанез Јанша осуден на две години затвор Поранешниот словенечки премер и лидер на опозицијата Јанез Јанша денеска е прогласен за виновен пред судот во Љубљана по обвинението за вмешаност во аферата „Патриа“. Словенечката државна агенција СТА јави дека Јанша со уште двајца негови поранешни соработници се прогласени за виновни за земање мито при потпишување на договорот меѓу словенечката влада и финската компанија „Патриа“ при набавка на оклопни возила во вредост од 278 милиони евра во 2008 година. Обвинителот Андреј Ферлинц минатата недела на рочиштето предложи Јанша да биде осуден на две гдини затвор и парична казна од 37,000 евра, тврдејќи дека тој ја прифатил „ветената награда“ на компанијата „Патриа“ во 2006 година во време кога бил премиер, за таа компанија да го добие тендерот за опремување на словенечката армија со оклопни возила. За директорот на фирмата „Ротис“ Иван Чрнковиќ, производител и посредник во договорот на армијата со финската компанија, како и за офицерот на словенечката војска Тоне ...
сите 16 | | | веќе видена

Жозе Мурињо им порача на играчите дека не се доволно добри! По пристигнувањето во Челси, португалскиот стручњак Жозе Мурињо им порача на ѕвездите од овој клуб дека не се доволно добри. Тој истакна дека приоритет ќе му биде да биде да го подобри тимот, бидејќи Челси во последните две години имал големи проблеми во лигата. Подобрување на тимот, според Мурињо, значи дека сопственикот Роман Абрамовиќ ќе мора да го одврзе кесето, а Мурињо исто така планира со својата работа да воведе одредени подобрувања. „Мора да се подобриме индивидуално и колективно и да создадеме победничка атмосфера, бидејќи таа чини чуда. Среќата е многу посилна од заморот“, изјави Мурињо.
сите 7 | | | веќе видена

next