еРепортер

ФОТО: Луксузен кинески хотел во облик на потковица Кина, земјата со најголема популација на светот и која е рстечка глобална велесила, се повеќе пари вложува во импозантни градби. Овој пат Кинезите го воодушевија светот со 27-катен хотел Шератон, кој се издигнува над Градот на свилата Хузху, во близина на Шангај. Хотелот „Шератон“, во облик на потковица, што се наоѓа на брегот на езерото Таиху има 321 луксузна соба, вклучувајќи ги и 14 апартмани. Од хотелот се отвора прекрасен поглед на градот кој уште се вика и Градот на свилата, пишува британскиот весник „Дејли меил“. Овој хотел го дизајнирал Ма Јансон. Предворјето на хотелот е осветлено со лустер со 20.000 кристали на Сваровски и многубројни кристални лампи. Во луксузното одморалиште се наоѓаат три ресторани и протстрани сали за конференции. Хотелот има базен, теретана, спа центар, прекрасна градина. Секако овој кинески рај е наменет за оние со подлабок џеб. Само ноќевање во соба на Шератон хотелот чини близу 330 евра. Повеќе фотографии од ...
сите 3 | | | веќе видена

Општина Центар ги чисти дивите депонии Багери и комунални работници од почнаа да расчистуваат околу 200 метри кубни отпад на локацијата под Кале, позната како „Црв пазар“, како и неколку други локации на територијата на општина „Центар“. Акцијата започна вчера од сообраќајницата што води од улица Самоилова кон економскиот влез на Американската Амбасада, и веќе се расчистени околу 140 метри кубни отпад, оставени од несовесни граѓани, но и градежен шут исфрлен со камиони. Тротоарите на улицата беа целосно затворени од оставен песок, камења и цврсти отпадоци. Општина Центар ќе продолжи со акцијата на локацијата под Кале, по должина на кејот на реката Вардар, на потег од Управната зграда на Царина кон Железничкиот мост до автополигонот на Авто-мото Сојуз, каде што со механизација се чисти површина од околу 10.000 м2. Оваа голема локација, што повеќе години стои запуштена, најчесто ја користат диви препродавачи. На неа има комунален отпад, градежен шут, предмети од домаќинство, искршени електрични апарати, ...
сите 19 | | | веќе видена

Завршена Парадата на гордоста во Будва, фрлена бомба, тројца повредени Првата Парада на гордоста во Црна Гора започна денеска по 12,00 часот во Будва и беше завршена по 20 минути во мошне тензична атмосфера, судири и со повредени. Поради претходни жестоки судири на полицијата со противниците на Парадата, било решено поворката да се одржи низ скратена маршрута. Поворката тргнала пред ѕидините на Стариот град во Будва, а во обезбедувањето учествувале повеќе од 400 полицајци, меѓу кои и припадници на специјалните единици. Пред почетокот на Парадата дошло до жестоки пресметки на полицијата и противниците во кои полицајците користеле палки, а протестантите камења, а била фрлена и гасна бомба. Неколку стотици протвници на геј-поворката, главно помлади, се собрале во близина на Стариот град и фрлале камења, шишиња и други предмети врз приврзениците на ЛГБТ заедницата. Полицијата претходно привела неколку лица поради тоа што фрлале јајца врз автобусот на припадниците на ЛГБТ заедницата и се обиделе физички да ...
сите 29 | | | веќе видена

Уште еден месец притвор за Кежаровски Кривичниот суд во Скопје му определи денеска нови 30 денови притвор на новинарот Томислав Кежаровски, како и на останатите осомничени во случајот „Ликвидација“, објавија локалните медиуми. Притворот за новинарот, кој веќе трет ден штрајкува со глад во знак на протест поради односот на властите, како што јави „Канал 5“, е продолжен поради опасност од бегство. Поради пртиворањето на Кежаровски, остри критики на адреса на властите и судот упатија домашните и меѓународни новинарски и организации за заштита на човековите слободи и права, барајќи нему да му биде овозможено да се брани од слобода. Кежаровски два месеци е во притвор, откако беше уапсен во акцијата Ликвидација. Се товари дека противзаконски го открил идентитетот на заштитениот сведок во текст од 2008-та во случајот за нарачаното убиство во селото Ореше. Во знак на солидарност со Кежаровски, штрајк со глад започна и неговата сопруга Марина.
сите 100 | | | веќе видена

Марадона успешно ги оперираше очите Поранешната светска фудбалска ѕвезда Аргентинецот Диего Марадона успешно ги оперирал очите, соопшти неговиот лекар Роберто Залдивар. „Марадона е добро, се работеше за рутинска операција на презбиопија (старечка далекувидост) што редовно ја извршуваме. Марадона се држеше мошне добро, тој е добар пациент“, им изјави Залдивар на новинарите по операцијата. Светскиот првак од 1986 година, 52-годишниот Марадона, моментно живее во Дубаи каде е амбасадор на спортот за Обединетите Арапски Емирати. Старечката далекувидост или презбиопија е состојба во која окото, додека се старее, покажува прогресивно намалување на способноста да се прилагоди на објектите во непосредна близина.
сите 3 | | | веќе видена

САД помагаат за реновирање на Градската болница „8-ми Септември” Денеска во Скопје на пригодна свеченост ќе биде означен почетокот на проектот за реновирање на Градската болница Скопје “8-ми Септември“. Проектот, што предвидува нацрт план и преуредување на две операциони сали, се финансира преку Европската команда на Армијата на САД во износ од 450.000 американски долари. Овој проект, како што се вели во соопштението од Амбасадата на САД, не само што ќе го подобри квалитетот на медицинската нега за граѓаните од цела Македонија, туку ќе придонесе и за подобрување на способноста и вештините на лекарите и хирурзите во болницата. На свеченоста по повод почетокот на проектот ќе присуствуваат амбасадорот на САД, Пол Д. Волерс, директорот на Градска болница Скопје “8-ми Септември”, проф. д-р. Сашо Стојчев, и претставници од Европската команда на Армијата на САД.
сите 12 | | | веќе видена

Бомба во Рамстор-лажна дојава! Полицијата соопшти дека непознато лице синоќа известило дека во трговскиот центар „Рамстор“ има поставено бомба. По дојавата, сите посетители од „Рамстор“ синоќа по 21,30 часот биле веднаш евакуирани од објектот. Тимови на МВР детално го пребарале трговскиот центар по што било утврдено дека дојавата за поставената бомба била лажна. Полицијата вели дека трага по лицето.
сите 8 | | | веќе видена

ФОТО:Умреница за водачот на црногорската геј-парада Пред одржување на геј-парадата во Будва, изутрината осамнале некролози со името на претседателот на ЛГБТ Форумот Прогрес Здравко Цимбаљевиќ. Непознати лица, како што јави поратлот „Пресс“, залепиле некролози во повеќе делови од градот, додека во Будва изутрината било организирано потпишување петиција против одржување на парадата и според локалните медиуми, веќе се собрани околу 2.000 потписи. Сопствениците на локалите во Будва синоќа во 01,00 часот во знак на протест ја изгасиле музиката во своите објекти, а иста постапка најавуваат и за вечерва. Своето незадоволство од парадата во Будва, први искажале навивачите на фудбалскиот клуб Партизан кои го осудиле овој настан. Повеќе од 1.000 навивчи, членови на НВО Здружението пријатели и навивачи на „Партизан“, упатиле силен протест поради најавеното утрешно одржување на парадата. „Енергично се противиме и го осудуваме овој девијантен и изопачен собир. Со жалење констатираме дека на овој начин се фрла ...
сите 58 | | | веќе видена

Астролозите велат дека новиот британски принц ќе биде силен лидер Малиот принц на Британија, како и неговиот татко и покојната баба, е роден во знакот на Рак, што, според астролозите, значи дека ќе биде силен лидер. На принцот му недостасуваше малку за да биде роден во знакот на Лав, бидејќи неговата мајка Кејт се породила замо 30 минути пред сонцето да влезе во соѕвездието на Лавот. Таткото на кралскиот наследник, принцот Вилијам е роден на 21 јуни и исто така е Рак во хороскоп, додека мајката на Вилијам и баба на малиот принц, принцезата Дијана беше родена на 1 јули. Астгролозите за Раковите велат дека се заштитнички настроени и емотивни бидејќи со нив владее месечината и често се повлекуваат во својата обвивка. Астрологот Патрик Арундел меѓутоа вели дека на момчето неговиот знак ќе му даде „кралска моќ“ и „мошне посебна аура“. „Карактеристиката што се издвојува и која укажува на кралската мож е тоа што е соонцето во Ракот, еден од водечките значи на зодијакот“, објаснува Арундел. Според него, ...
сите 92 | | | веќе видена

Кежаровски да се брани од слобода, бара Иницијатривниот одбор за негово ослободување Иницијативниот одбор за ослободување на Кежаровски ги повика македонските власти итно да го пуштат притворениот новинар да се брани од слобода. „Длабоко сме загрижени од веста за штрајкот со глад на новинарот Кежаровски и бараме итно да биде пуштен да се брани од слобода. Потсетуваме дека условите за тоа се исполнети: заврши распитот на сведоците во случајот за кој е притворен нашиот колега, а дадена е и имотна гаранција“, стои во соопштението на Иницијативниот одбор за ослободување на новинарот . Одборот смета дека штрајкот со глад на Кежаровски, во услови на негова кревка физичка и психичка состојба, „мора да биде аларм за надлежните кои веќе два месеца одбиваат да ги слушнат барањата на домашната и меѓународна медиумска заедница“. Овој одбор предупредува дека во спротивно одговорноста за состојбата на новинарот „паѓа на судската и извршната власт и на сите државни институции кои одбираат да го игнорираат овој ...
сите 90 | | | веќе видена

Не издржа срцето на Најден Бебето Најден, кој стана македонски миленик откако неговите родители го оставија во двор во скопско Арачиново, ја загуби последната битка. Неговото срце не ја издржало четиримесечна борба за живот. Малиот Најден починал во саботата во три часот. Директорката на Детската Клиника, Аспазија Софијанова во изјава за 24 Вести соопштила дека Најден починал поради тоа што му попуштило срцето. Според неа,респираторната траума од пред три недели, кога врз него бил извршен последниот оперативен зафат, оставила последици и по работата на срцето. Телото на Најден било предадено на судска медицина, каде што се утврдило дека причина за смртта е откажување на работата на срцето. Несреќното бебе Најден беше пронајдено во јанураи годинава, оставено во тешка здравствена состојба во двор во Арачиново. Неговите родители му го отсекле јазикот и најверојатно се обиделе да го убијат.
сите 14 | | | веќе видена

Договор за македонски крак на Јужен тек денеска се потпишува во Москва Македонска владина делегација денеска престојува во Москва каде треба да се потпише договор меѓу владите на Македонија и Русија за изградба на гасоводот Јужен тек- крак низ кој ќе се испорачува гас за Македонија. Документот во име на Владата на Република Македонија, како што соопшти владината служба за информирање, ќе го потпише Зоран Ставрески, заменик на претседателот на Владата и министер за финансии. Македонската владина делегација ја предводи премиерот Никола Груевски Вклучувањето на Македонија во проектот „Јужен тек“ е од стратешко значење за Македонија што обезбедува вклучување на земјата во меѓународните транспортни коридори и стабилен извор на енергенс за идните генерации.
сите 68 | | | веќе видена

Легендата на Дивиот запад Вајат Ерп бил крадец и измамник! (?) Легендарниот шериф Вајат Ерп, јунакот на бројните вестерн-филмови, всушност бил осуденик и измамник кој ја искористил новнонастанатата филмска индустрија за да создаде нова слика за себе. Популарната култура Вајат Ерп го прикажува како херој и одмазник, додека повеќе од половина век во холивудските филмови тој се прикажува како решителен претставник на законот, кој шерифската значка ја ставил за да застане покрај своите браќа во крвавата престрелка кај О.К. корал, а подоцна ловел и убивал луѓе кои ги убиле неговите браќа во заседа. Но, новата книга на историчарот Ендрју Ајсенберг „Wyatt Earp: A Vigilante Life", укажува на тоа дека таквата слика за себе ја создал тој самиот . Ерп всушност бил измамник, вмешан во еден од најголемите скандали во врска со местење спортски резултати во американската историја. Живеел со проститутки, а своите непријатели ги убивал бидејќи немал доверба во американското правосудство. Како момче бил апсен поради ...
| | веќе видена

Британија во еуфорија: Кејт Мидлтон во болница ! Војвотката од Кембриџ и сопруга на принцот Вилијам, Кејт Мидлтон денеска била примена во болница поради породилни болки. Веста предизвика еуфорија во Велика Британија, која во текот на денот го очекува идниот крал или кралица. Мидлтон, како што јавуваат британските медиуми, пристигнала во болница со својот сопруг. Двојката се уште не го знае полот на детето кое ќе биде трето во редот за кралската круна. „Војвотката е примена во болница во рана фаза на породување. Покрај неа е и нејзиниот сопруг“, потврди портпаролот на Бекингемската палата. Претставниците на медимуите веќе кампуваат пред болницата Сент Мери, бидејќи породувањето се очекуваше уште од средината на овој месец. Веста за раѓањето на наследникот на круната прво ќе ја дознае кралицата, тесниот круг од семејството и родителите на мајката. Потоа веста ќе биде пратена и прочитана во Беконгемската палата. Со оглед на трендовите, веста ќе биде објавена и на социјалните мрежи.
сите 130 | | | веќе видена

Притворениот новинар Кежаровски протестира со штрајк со глад Томислав Кежаровски, кој е веќе втор месец во притвор во истражниот затвор во Шуто Оризари, започна штрајк со глад во знак на протест поради односот на државата кон него. Кежаровски, како што објави порталот „Нова“ повикувајќи се на изјава на неговата сопруга, штрајкот со глад го започнал денеска. Притворениот новинар на членовите на неговото семејство им се пожалил дека институциите кон него се однесуваат некоректно и дека поради тоа се решил на таков чекор. Кежаровски е веќе втор месец е зад решетки откако судот му ја продолжи мерката притвор со образложение дека би можел да влијае врз сведоците и истрагата за случајот „Ореше“. Тој е обвинет дека во 2008 – ма година незаконски го открил идентитетот на заштитениот сведок за случајот со убиството на брачниот пар во селото Ореше. Во врска со овој случај, Европската унија соопшти дека со „загриженост го следи случајот Кежаровски“, невладините организации побараа фер судење за новинарот, а ...
сите 44 | | | веќе видена

Игор Лештар, генералниот директор на Seavus, прогласен за амбасадор за Балканот Шведската владина организација Кластер 55 која во последните десет години во светот успешно ги поврзува светските ИТ компании во улога на стратешки фасцилитор за развој и меѓународно вмрежување, официјално го прогласи Игор Лештар, генералниот директор на Seavus за амбасадор за Балканот. Покрај признанието за амбасадор за Балканот, генералниот директор на Seavus и претставниците од Кластер 55 потпишаа договорот кој им овозможува на компаниите брз пристап до информации и контакти до сите ИТ светски здруженија, повисоко ниво на соработка, размена на идеи, искуства и бизнис вмрежување. Кластер 55 е шведска организација, основана во 1999 година, чија основна дејност е поврзување на ИТ компаниите во светот со цел унапредување и проширување на бизнисите на глобално ниво. Seavus e најголемата ИТ и софтверска компанија во Македонија која успешно работи на македонскиот и на светскиот пазар.
сите 5 | | | веќе видена

Еден убиен, тројца ранети мигранти во инцидент кај Табановце Полицијата соопшти денеска дека нивни слуѓжбеници откриле еден мигрант убиен и тројца повредени на автопатот во близина на село Табановце. Полицијата,според сооппшптението, во 02,00 часот добила известување за тепачка помеѓу поголема група луѓе во село Табановце . Sлужбеници на кумановската полиција излегле на местото на настанот и на коловозната лента од автопатот пронашле еден починат и тројца повредени со прострелни рани од огнено оружје. Полицијата наведува дека според првични информации станува збор за мигранти кои сакале нелегално да ја минат границата и за заминат за Србија. Тие биле пресретнати од неколку лица кои од огнено оружје пукале кон нив. На повредените лица им е укажана лекарска помош во Ургентен центар Куманово од каде, поради сериозноста на повредите, биле пренесени во Клиничкиот центар во Скопје. Полицијата не го отркива потеклото на мигрантите, но локалните медиуми наведуваат дека станува збор за Авганистанци. ...
сите 19 | | | веќе видена

Казна за клевета: Петковски треба да му плати 650.000 денари на Груевски Скопскиот граѓански суд ја прифати денеска тужбата за клевета на премиерот Никола Груевски во случајот против лидерот на новите Социјал-демократи Тито Петковски и определи отштета од 650.000 денари. Груевски поднесе тужба против Петковски за клевета затоа што тој во октомври минатата година за неделникот Фокус изјавил дека Груевски со официјално писмо до генералниот секретар на Обединетите Нации во 2008 предложил новото име на земјата да биде Република Македонија – Скопје. Груевски, како што јавија локалните гласила, за „повреда на честа и угледот“ и нанесената „јака душевна болка“ бараше отштета од Петковски во износ од 950 000 денари , односно 15,000 евра. Груевски во образложението на својата тужба претходно изјави дека тврдењето на Петковски во кај него „предизвикало немир како тоа ќе биде прифатено од околината и од неговите најблиски“. „Не само што не сум прифатил ново име туку напротив, ги застапував интересите на државата и ...
сите 41 | | | веќе видена

Паско Кузман донесен со лисици во скопскиот Кривичен суд Еден од најпознатите македонски археолози и „патникот низ времето“, Паско Кузман, изутрината е уапсен и изведен пред Кривичниот суд во Скопје. Полициски извори потврдија дека пораншниот прв човек на Управата за заштита на културното богатство бил уапсен изутрината и повеќе детали најавија за подоцна. Кузман, според извори од истрагата на кои се повикуваат локалните медиуми, бил приведен во врска со акцијата Фаланга 2 во која претходно беа уапсени 19 лица меѓу кои и вработени воУправата за заштита на културното наследство, Музејот на Македонија и Музејот во Демир Капија како и полициски службеник од Велес. Групатаод археолошки локалитети на територијата на Демир Капија, Свети Николе, Кавадарци и Скопје вршела илегални ископувања на предмети со културна и археолошка вредност, врѓела продажба на тие предмети во Македонија и странство, како и продажба на икони за кои постоеле сомневања дека потекнуваат од црковни објекти, а се со непроценлива вредност ...
сите 73 | | | веќе видена

Трагедија во Охрид: мајка и дете изгореа во пожар Мајка и дете изгореа во пожар што избувнал изутрината во импровизирана барака во близина на болницата Свети Еразмо во Охрид. „Во пожар што избувнал изутрината се најдени iизгорени тела на мајка и дете“, изјави за еРепортер портпаролот на СВР Охрид Стефан Димоски. Пожарникарски екипи излегле на терен и го изгасиле огнот, но во остатоците од бараката биле пронајдени изгорените тела на мајката и детето. Според први сознанија, пожарот го забележал вработен во бензинската пумпа „Петрол“ што се наоѓа во близина, за што ја известил Пожарникарската служба која веднаш испратила луѓе и возила. На местото на несреќата бил извршен увид во присуство на истражен судија.
сите 21 | | | веќе видена

next