еРепортер

Зaшто пингвините не летаат? Научниците заклучиле дека пингвините ја загубиле способноста да летаат затоа што се преориентирале на вешто и брзо движење низ вода. Истражувачите ги анализирале птичиите роднини на пингвините од крајбрежните подрачја и заклучиле дека крилјата кои се добри за летање, не можат да бидат добри за нуркање и пливање. Резултатите од истражувањето се објавени во журналот „Процедури на Нациналната академија на науките“, извести Би-Би-Си. „Како и многу луѓе, отсекогаш бев заинтересиран за пингвините и често сум се прашувал зашто не можат да полетаат додека ги набљудував нивните марширања преку мразот. Прекрасно е да се биде дел од групата луѓе кои ја решија оваа мистерија“, изјави професорот Џон Спикман од Универзитетот во Абердин. Научниците наведуваат дека пингвините имаат мошне куси крилја и дека поради тоа би морале да мавтаат со многу голема брзина за некако да се одржат во воздух. Една од досегашните теории беше дека пингвините ја загубиле способноста да летаат затоа што во ...
сите 4 | | | веќе видена

ВРЕМЕ: Жештини! Жештини со повремени облаци, локален дожд и грмежи, како и високо ултравиолетово зрачење над Македонија е прогнозата на синоптичарите за денеска и во наредните три дена. Денеска претпладне се очекува сончево време со умерена облачност, а попладне и кон крајот на денот нестабилно со локален пороен дожд и грмежи, особено во западните делови од земјава. Ќе дува слаб до умерен, а кон крајот на денот засилен ветер од јужен правец. Индексот на УВ зрачењето ќе достигне седум. Температурите ќе се движат од 20 во западните до 33 степени во јужните делови од земјата. Синоптичарите предвидуваат дека температуратра во пресолнината ќе се крене до 31 степен. Во четврток ќе биде Променливо и нестабилно со пороен дожд, грмежи, услови за град и силен јужен ветер. Индексот на УВ зречење ќе изнесува шест. За петок синоптичарите прогнозираат променливо облачно со сончеви периоди , УВ индексот ќе биде седум. Високо ултравиолетово зрачење со индекс осум се очекува в сабота. Зрачењето ќе го зголемуваат ...
сите 82 | | | веќе видена

Нелсон Мандела го тужат ќерките поради богатството Ќерките на поранешниот јужноафрикански претседател Нелсон Мандела го тужат својот татко за поголеми права при контрола на неговите пари и уметнички дела. Макзиве и Зенани Мандела од 2004 година се борат против судска наредба која на Нелсон Мандела му дава право да му нареди на својот тогашен адвокат Исмаил Ајоб да престане да упавува со неговите финансии. Ајоб сега е адвокат на ќерките на Мандела, јавууваат западните агенции. Тужбата што е поднесена минатата недела во Јоханесбург услади откако сестрите минатиот месец барале од судот да смени двајца повереници и директори на фондот на нивниот татко „Mandela Trust“. Адвокатот на Мандела, Бејли Чуен изјави дека проблемите започнале во 2011 година кога извршителите на доверителниот фонд на Мандела одбиле да им дадат пари на неговите ќерки. „Јасно е дека Маказиве, Зенани и Ајоб сакаат да се сменат сите доверители од функцијата за да имаат целосна контрола врз фондот “, изјави Чуен.
сите 2 | | | веќе видена

Денеска променливо време, викендов сонце Претпладне сончево, а попладне променливо облачно, но топло време најавуваат за денеска метеоролозите. На места можни се поројни дождови, особено во попладневните часови. Температурите ќе се движат од 18 до 29 степени. Во Скопје и околината до 27.
сите 4 | | | веќе видена

Алигаторите ја кријат тајната за повторно изникнување на забите Научниците проучувале како алигаторите ги обновуваат своите големи заби во обид да им помогнат на луѓето кои имаат проблеми со забите. Алигаторите во просек имаат по 80 заби во кој било момент и 50 нивни замени во текот на животот. Овие големи рептили можат да сменат меѓу 2.000 до 3.000 заби во текот на животот, а истражувачите се надеваат дека ќе го откријат начинот да го реплицираат овој процес кај луѓето. Повеќето ‘рбетници можат да ги обноват забите во текот на животот, додека луѓето тоа можат да го направат само еднаш. За да ги откријат хемиските механизми за обнова на забите, американскиот професор Ченг-Минг Чуонг и неговите колеги ги проучувале повторувачките формации кај американските алигатори. Било утврдено дека секој заб се состои од три компоненти во различни развојни фази, а биле структурирани така да ја олеснат замената кога ќе паднат. Исто така било утврдено дека покренувањето на забниот циклус одговарас на динамичниот ...
сите 8 | | | веќе видена

Обвинителите бараат шест години затвор за Берлускони Италијанските обвинители побараа шест години затвор и доживотна забрана за вршење државна функција за поранешниот премиер Силвио Берлускони. Тие тврдат дека Берлускони платил за сексуални услуги на 17-годишна танчерка во својата резиденција во 2010 година и оти ја злоупотребил својата позиција. Берлускони во октомври минатата година беше осуден на четири години затворска казна. Во овој последен случај, обвинителството во Милано тврди дека жените кои биле повикувани на таканаречените „бунга-бунга“ вечерни забави, биле дел од синџирот протистуција што е воспоставен „заради задоволување на неговите лични сексуални потреби“. Обвинителството посебно внимание му посветило на односот на Берлускони со 17-годишната Мароканка Карима ал Маруг, попозната како „Руби Кралица на срцата“, на која наводно и платил за сексуални услуги. И таа и Берлускони ги отфрлиле овие обвинувања. Карима ел Маруг признава дека добила 7.000 евра, но оти тоа бил подарок по забавата. ...
сите 13 | | | веќе видена

Европските акции во пораст- рекорд во Франкфурт Водечките европски берзи бележат значителен раст на акциите, а франкфуртската берза вчера евидентираше нов рекорд. Лондонскиот индекс FTSE 100 порасна за 0,82 проценти на 6.686,06 поени, а парискиот CAC 40 за 0,53 насто на 3.966,06 поени, пренесува агенцијата Франс прес. Во Франкфурт индексот DAKS 30 беше заклучен на рекордно високо ниво, откако зајакна за 0,72 насто на 8.339,11 поени. Паневропскиот индекс на најскапи акции FTSE 300 напредуваше за 0,36 насто на 1.235,49 поени, а благодарејќи на растот на европските и американски акции, глобалниот берзански индекс MSCI0 порасна за 42 насто на 375,79 поени. На Волстрит индустрискиот индекс Дау Џонс зајакна за 0,54 насто на 15.173,74 поени,поширокиот индекс S&P за 0,86 насто на 1.647,82 поени, а технолошкиот индекјс Насдак за 0,76 насто на 3.464,79 поени. Економските податоци во САД покажуваат дека цените на увозот во минатиот месец се намалени за 0,5 насто поради најголемиот пад на цените на нафтата во ...
| | веќе видена

Казнета со 550 евра затоа што бакнала полицаец Судот за прекршоци во Подгорица ја казнил денеска со 550 евра глоба извршната директорка на Мрежата за афирмација на невладиниот сектор (МАНС) Вања Чаловиќ поради тоа што за време на перформанс бакнала полицаец, што судот го окарактеризирал како попречување на службено лице во вршење должност. Судијката на судот за прекршоци во образложение на пресудата рекла дека Чаловиќ на перформанс минатата година пред Уставниот суд на Црна Гора попречувала службено лице така што го бакнала и прегрнала полицаецот Марко Стојановиќ. Чаловиќ на новинарите, по изрекувањето на пресудата, им рекла дека нејзиното казнување е доказ дека црногорското правосудство е се само не независно и правично. Со ваквата пресуда судијката, според Чаловиќ, покажала дека е „најдобриот функционер на Владата на Црна Гора, која не застанала во одбрана на правдата, законот и самите полицајци, туку оти застанала во одбрана на оние кои се корумпирани и се обдуваат да извршат притисок“ врз неа. ...
| | веќе видена

ВИДЕО: Анџелина Џоли длабоко во сеќавањата ја носи својата мајка Светот вчера беше шокиран од веста дека филмската дива Анџелина Џоли ги отстранила двете гради за да го намали ризикот да заболи од рак на градите. Џоли се реши на овој потег поради откритието дека го поседува генот што предизвикува рак на дојката, што го наследила од својата мајка Марчелина Бертранд, која и значела се на светот. Мајката на актерката починала во 56 година од животот во 2007 година, по десетгодишна битка со рак на дојката. Анџелина била многу блиска со мајка и, ја сакала многу и била страотно потресена кога таа починала. За да остане во нејзино сеќавање, домашниот пријател во 2010 година поставил видео направено од куси снимки за време на одмор на Хаваите 1981 година, кога Анџелина и нејзиниот брат биле мали.
сите 30 | | | веќе видена

Македонска компанија избрана за членка на „Водечки компании за недвижности во светот“ New Way Limited, истакната компанија за недвижности која работи на македонскиот пазар, е избрана за членка на организацијата на водечки компании за недвижности во светот или Leading Real Estate Companies of the World („Водечки компании за недвижности во светот“) во Чикаго, објави денеска Оливер Димитровски, сопственик и управител. New Way Limited се приклучи кон оваа глобална мрежа која се состои од 500 најпознати локални и регионални компании за недвижности, има 4.600 канцеларии и 140.000 соработници во Соединетите Американски Држави, како и во повеќе од 40 други земји во светот. Вкупно, овие компании продаваат околу 900.000 домови годишно. Leading Real Estate Companies of the World е најголемата мрежа на компании за станбен простор, како и мрежа на филијали кои се многу добро познати како врвни провајдери на квалитетен станбен простор и релокациски услуги. Исто така, Leading Real Estate Companies of the World е ...
сите 2 | | | веќе видена

Посмртните останки на Андреја Караѓорѓевиќ пристигнуваат во Србија Посмртните останки на принцот Андреја Караѓорѓевиќ денеска од Чикаго треба да пристигнат во Србија за да можат да бидат положени на 26 мај во заедничката гробница на Опленец, иако на тоа се спротивставува неговиот син Владимир. Андреј Караѓорѓевиќ беше најмладиот син на кралот Александар Први Караѓорѓевиќ и брат на последниот југословенски крал Петар Втори Караѓорѓевиќ. Неговиот син Владимир на својот профил на Фејсбук напиша дека нему „зад грб му се коваат планови за пренесување на коските на неговиот татко“. „Иако како старешина на домот на Андреја Караѓорѓевиќ сосем јасно го изнесов барањето посмртните останки на мојот татко да останат во САД се додека јас како негов најстар син кој бев покрај него непосредно пред неговата смрт не одлучам дека е време да се однесат на Опленец, сите мои барања и желби се занемарени и е сторено се да се постапи спротивно со нив. Останувам при својот став и одлуката што ја соопштив пред неколку месеци и ...
| | веќе видена

Златен Даб со нов изглед и врвен квалитет Прилепска пиварница го лансираше новиот Златен Даб со нов изглед и врвен квалитет. Пивото има целосно нов изглед, со уште подобар вкус и висок квалитет. Новиот Даб има комбинација на иновативни елементи што го прават ова пиво единствен по својот дизајн, квалитет и вкус. Зеленото шише кое претставува меѓународно обележје на одлично пиво е една од новините кај новиот Златен Даб. На неа се додаваат транспарентната етикета, новото шише кое е лесно за држење во рака, а со новото капаче ,,pull off” пивото лесно се отвора. „Новиот изглед на пивото е нова страница на Златен Даб. Подготвени сме за освојување на нови пазари надвор од земјава, што е дел од нашата развојна стратегија. Последната наша најголема инвестиција е само доказ дека постојано вложуваме во подобрување на квалитетот на нашите производи. Со новиот Златен Даб лансиравме пиво со автентичен изглед кој ги следи светските трендови за креирање на премиум пивски бренд. Но овде не застануваме, засега сме сигурни ...
сите 6 | | | веќе видена

Скопје го доби пајтонот- ред се реди за свадби и сунети Македонската престолнина само што го доби долго најавуваниот пајтон за да го долови духот на старите времиња, а веќе „ред се реди “ за кочијата со два бели липицанери. Монтоја и Сирогојно се имињата на двата липицанери кои го влечат пајтонот за Скопјани низ плоштадот. Градските татковци велат дека пајтонот предизвикал голем интерес кај Скопјани, кои го бараат за изнајмување за свадби, матурски прослави и сунети. Со оглед дека е забрането запрежни коли да се движат по скопските улици, славениците ќе можат пајтонот да го изнајмуваат за возење само во централниот дел на Скопје. Куса прошетка со пајтонот во делот на централниот плоштад чини 50 денари за деца и 100 денари за возрасни. Пајтонот вчера го направи почесниот круг низ градот, а патеката на движење започнува од пред зградата на „Т-Мобиле“ , во непосредна близина на споменикот на гемиџиите. Пајтонот потоа се движи низ паркот Жена-борец и по Камени мост до плоштадот Карпошово востание. Возењето ...
сите 5 | | | веќе видена

МВР билтен: кражби, семејно насилство... Кражби, семејно насилство, залоупотреба на службена позиција и пукотници се само дел од криминалните дејанија што полицијата ги регистрира во својот билтен во изминатите 24 часа. Според соопштението, арамија вчера насилно влегол во куќа во Тетово, одземајки златен накит и 1.200 евра, со што се стекнал со противправна имотна корист од околу 1.000.000 денари. Извршен е увид на местото на настанот, а се преземаат мерки за откривање на сторителот. Исто така, Г.С.(41) од Скопје пријавил дека ноќта помеѓу 13/14.05.2013 година, на ул. „10“, во населбата Кисела Јабука, непознат сторител насилно влегол во неговата куќа и извршил тешка кражба, од каде одзел 3.000 денари и 7.350 евра, причинувајќи материјална штета во износ од околу 450.000 денари. Тетовската полиција поднела кривична пријава против М.А.(37) за сторено кривично дело „загрозување на сигурноста при семејно насилство“. Осомничениот во семејната куќа започнал расправија со неговата сопруга А.А.(33), а потоа ...
сите 10 | | | веќе видена

Маж се обеси во парк пред „Нова Македонија“ (слика што вознемирува) Маж е најден обесен изутрината во паркот пред старата зграда на „Нова Македонија“. Локалните медиуми јавуваат оти најверојатно станува збор за самоубиство. Безживотното тело на мажот кој се обесил на дрво, како што јавува „Нова Македонија“ први го забележале граѓани кои минувале низ паркот. Призорот бил вознемирувачки. Според овој извор, истражен судија, заменик јавен обвинител и крим-техничар ги истражуваат причините за смртта.
сите 17 | | | веќе видена

ВРЕМЕ: Дождовите си отидоа, се враќаат жештините! Сончево со мала до умерена облачност и претежно тивко, прогнозираат за денеска метереолозите. Дождовите си заминаа, сонцето се врати над Македонија и земјата повторно влегува во период на жештини. Дневните температури во Македонија денеска ќе се движат од 15 степени во западните до 27 степени во јужните делови од земјата. Се очекува денеска индексот на ултравиолетовото зрачење да изнесува 6 . Времето ќе биде слично и утре, додека за в петок се прогнозираат локални врнежи и грмежи. Синоптичарите за во сабота прогнозираат сончево и многу топло време, со температури што ќе се искачат дури до 33-от степен. УВ зрачењето в сабота се очекува да го достигне индексот седум.
сите 38 | | | веќе видена

ВИДЕО: Пејачка настапи со гола града без да знае! Пејачката од Аргентина, Лаура Милер, доживеа непријатност кога во ек на настап и излета едната града од маичката, а таа тоа не го забележала. Пејачката била толку многу занесена во настапот, што нема поим дека во еден момент градата почнала да и се измолкнува од маичката. Видео клипот од непријатната незгода стана виснитнски хит на „YouTube".
сите 2 | | | веќе видена

Беда во Србија: Црешите се продаваат на парче! Веста дека на пазарот во Нови Сад црешите се продаваат на парче, го привлече вниманието не само на домашните, туку и на медиумите во соседството, посебно хрватските. Хрватските портали вчера ја пренесоа фотографијата од пазарот во Нови Сад на која се гледаат изложени цречи со цена од 300 денари за килограм, или 4 динари за парче. „Дали продавачот бил само лут што муштериите само доаѓаат и ги пробуваат црешите од годинешниот род, а не ги купуваат, не знаеме, но фактото дека само ги пробуваат, а не ги купуваат, покажува колкава криза го зафатила центарот на Војводина“, пишуваат хрватските портали. Сепак, ова не е прв таков случaј. Агенцијата Танјуг пред неколку денови објави дека црешите и во Јагодина се продаваат на парче и тоа главно на деца кои ги бараат. Јагодинските цреши се нешто повтини од оние во Нови Сад, бидејќи едно парче чини само 2,5 динари. Доколку се земе китка од 15 парчиња, се добива попуст на количината, па таквиот грст чини меѓу 20 и 30 ...
| | веќе видена

Непожелни ирански дипломати ја напуштија БиХ Иранските дипломати Хамез Долаб Ахмед и Јадиди Сохраб, кои беа прогласени за “persona non grata” (непожелнa личност) во Босна и Херцеговина, ја напуштиле територијата на таа земја, соопшти Министерството за безбедност на БиХ. Долаб и Јадиди, во својство на членови на дипломатскиот персонал на Амбасадата на Иран во Босна, за време на престојот во таа земја, го користеле дипломатскиот статус за , како што се наведува, „споведување низа активности неспојливи со функцијата на дипломатска мисија и одредбите од членот 41 од Виенската конвенција за дипломатски односи“. Иако не се наведува јасно за какви активности станува збор, членмот 41 од конвенцијата упатува на тоа дека Ќконзуларните и други претставници на дипломатска мисија не можат да бидат судени, ниту пак затворани“. Двајцата ирански дипломати биле прогласени за непожелни личности врз основа на одлука на Министерството за надворешни работи на БиХ, што била донесена на предлог на Министерството за безбедност.
сите 2 | | | веќе видена

Попладне сончево и потопло време Времето во Македонија денеска претпладне ќе биде променливо облачно со сончеви периоди и свежо со умерен повремено засилен северен ветер, особено долж Повардарието. Попладне ќе преовладува сончево и малку потопло со мала до умерена облачност. УВ = 6 Температурата ќе се движи од 11 до 24 степени Целзиусови, во Скопје 21 степен.
сите 53 | | | веќе видена

next