еРепортер

ВИДЕО:Тригодишно девојче слика прекрасно и заработува стотици долари Тригодишната Ирис Грејс Халмашо сака ветер, дрвја, вода и танц. Иако се уште не зборува поради аутизам, таа успешно се изразува нив прекрани слики кои на заинтересираните купувачи им ги продава за стотици долари. Аутизмот кај Ирис бил дијагностициран во 2011 година, поради што таа тешко комуницира со луѓе. Дел од нејзината терапија вклучува и сликање што таа брзо го засакала, а на одделни слики работи и по неколку часови. „Аутизмот во нејзиниот случај создал стил на сликање што никогаш не сум го видела кај деца од нејзина возраст“, вели нејзината мајка Арабела. „Ирис го сфаќа боите и нивната меѓусебна интеракција. Таа е пресреќна кога ќе и ги извадиме боите и тоа секогаш ја орасположува“, вели мајка и. Родителите биле изненадени кога нејзините дела наишле на позитивни реакции. „кога започна со терапија бевме воодушевени со нејзините слики, но ние сме само нејзини родители и веруваме дека се што таа ќе стори е фантастично. Но, и многу ...
сите 7 | | | веќе видена

Клетви за новинарите од приврзаник на Вранишковски Давид Нинов, приврзаник на расчинетиот владика на МПЦ, Јован Вранишковски и обвинет во случајот „Расколник“, им упатил денеска клетви на новинарите кои дошле во Основниот суд Скопје 1 да ја слушнат пресудата на 19-мина обвинети за овој случај. „Ако сум виновен јас, јас да умрам. Ако сте виновни вие, вам да ви умре најмилото“, ги цитира зборовите на Нинов порталот „Пресс 24“. Судот, според овој извор, денеска одлучил да го врати случајот во доказна постапка. Во судницата бил повикан сведок кој му испратил писмо на Вранишковски во затворот, во кое барал средба со него. Сведокот пред судот изјавил дека на Вранишковски му продал земјиште за кое бил ополномоштен, а се наоѓало до неговиот имот, тврдејќи дека со расчинетиот Владика се среќавале и договарале повеќе пати. Вранишковски, пак, пред судот реагирал дека сведокот е лажен, обвинувајќи дека го местат лица кои не го ни познаваат. „Судот е подведен од инструкции кои ги прима надвор од суската палата. ...
сите 28 | | | веќе видена

Хрватскиот претседател покажал среден прст на прославата за влез во ЕУ!(?) Хрватскиот претседател Иво Јосиповиќ покажал среден прст на централната прослава за влез на земјата во Европска Унија, пишува српскиот портал „Пресс“. Прославата за влезот на Хрватска, со голем број поканети од земјите на ЕУ, беше одржана во неделата, ден пред официјалното пристапување на земјата во Унијата. Сепак, откако медиумите ја објавиле информацијата за овој скандал заедно со сликата, фотографијата била отстранета од официјалниот профил на Владата на Хрватска на сајтот flickr.com. На профилот на хрватската Влада стојат 189 слики од прославата, но, како што наведува српскиот портал, само пред неколку часови биле 190. Траги од постоење на фотографијата сепак останале, па на сликата која српскиот сајт наведува дека ја презел на време, може да се види претседателот Иво Јосиповиќ кој седи покрај својотцрногорски колега Филип Вујановиќ, а од раката му излегува средниот прст. Останува нејасно, наведува „Пресс“ дали тој ...
| | веќе видена

Груевски се сретна со кинескиот претседател Кси Џинпинг Кинескиот претседател Кси Џинпинг се сретна со македонскиот премиер Никола Груевски кој е во посета на Кина. Кси, како што јави агенцијата Хсинхуа, изјави дека Кина придава големо значење на билатералните односи и е подготвена да ги подобри врските со Македонија врз основа на меѓусебно почитување, додавајќи дека билатералната соработка напредувала без проблеми во последниве години. Агенцијата ги цитира зборовите на кинескиот претседател дека неговата земја е подготвена да ја зголеми значително размената со Македонија и уште повеќе да ја подобрува билатералната соработка, како што ќе се промовира развојот на врските. Македонскиот премиер ќе присуствува на конференција за локалните лидери од Кина и на централно и источно европски земји, што се одржува во југозападната кинеска општина Чонгкинг од 2-4 јули. Кинескиот претседател Кси изјави дека Кина е подготвена да ја промовира соработката со централно-источно европските земји за да се постигнат ...
сите 69 | | | веќе видена

Почина политичкиот аналитичар Роберто Беличанец Роберто Беличанец, угледен македонски аналитичар и колумнист, почина ненадејно синоќа од срцев удар. Имаше 41 година. Беличанец ќе остане запаметен како жесток критичар на сите состојбите во општеството, но и на сите власти, за што исклучително значаен придонес даде со своето лидерство на Центарот за развој на медиуми, како и во активностите на влијателното здружение Граѓани за европска Македонија - ГЕМ Беличанец е роден на 1 февруари 1972 година во Прилеп. Беше оженет татко на три деца. Беличанец ќе биде погребан денеска во 17 часот на гробиштата во родниот Прилеп.
сите 17 | | | веќе видена

Ново злато за врвно вино од „Тиквеш“ Црвеното „Барово“ од бербата 2011 се приклучи кон светската елита што ја сочинуваат вината од ТОП 10 светски производители на вино, освојувајќи златен медал на реномираниот натпревар Les Citadelles du Vin 2013 кој се одржа во Бордо, Франција. Ова е 42-то високо одличие што го добиваат врвните македонски вина на „Тиквеш“ од почетокот на оваа година. Белите вина „Ркацители Special Selection” и „Бела Вода“ од бербата 2012-та освоија сребрени медали на истиот натпревар. На годишново 13-то издание на овој реномиран вински натпревар се оценуваа 1.159 различни вина од 29 земји од светот. Вината беа оценувани од 60 експерти-дегустатори кои доделија вкупно 133 златни и 208 сребрени медали, во најголем дел на вината произведени во познатите вински земји: Франција, Шпанија, Италија, Австралија, Чиле... „Нашето Барово“ е единственото вино од Македонија и регионот кое е наградено со златен медал на овој реномиран натпревар. Тоа е уште една потврда дека и ние во Македонија знаеме ...
сите 7 | | | веќе видена

Почина поранешниот лидер на ПДП Абдурахман Алити По долго боледување, денеска рано изутрина почина поранешниот претседател на ПДП, Абдурахман Алити. Имаше 68 години. Алити беше умерен политичар, со јасна визија дека местото на Македонија е во ЕУ и во НАТО. Дипломирал на Правниот факултет во Скопје во 1969 година. Работел во Градскиот совет и во Собранието на Општината во Тетово. Како претседател на Комитетот за здравство и социјална политика, поради залагање за поголеми политички права на Албанците во СРМ, бил отпуштен од работа. Во својот богат политички живот, Алити во два наврати беше избран за пратеник, а ја извршуваше и должноста амбасадор на Република Македонија во Бугарија. Беше лидер на ПДП во времето кога таа беше водечка партија на Албанците во Македонија. На првите демократски парламентарни избори беше избран за член на Парламентот во 1991 година. Како пратеник на ПДП од вторите парламентарни избори, заедно со Тито Петковски од СДСМ и Киро Поповски од СП, бил избран за заменик-претседател ...
сите 13 | | | веќе видена

Милошоски: Бесими да размисли да си поднесе оставка Поранешниот министер за надворешни работи на Македонија Антонио Милошоски го повика актуелниот министер за евроинтеграции Фатмир Бесими да поднесе оставка поради неможноста Македонија да напредува на патот на евроинтреациите. Милошоски при гостување во емисијата 24 анализа ја коментираше последната оценка на Бесими дека македонските институции се одговорни затоа што земјата на состанокот на Советот на министри на ЕУ не доби датум за почеток на преговорите во ЕУ. „Ако некоја институција потфрлила во процесот на евроинтеграции, а вицепремиерот Бесими е одговорен за тој процес, тогаш тој треба лично да си преземе одговорност, зошто не реагирал навреме и можеби да размисли да си поднесе оставка ако смета дека не може да го координира тој процес“, рече Милошоски. Според него, Бесими има обврска навреме да алармира доколку некоја институција потфрла во испорачување на одредени резултати во реформите или во спротивно неговите оценки се само паушални. ...
сите 35 | | | веќе видена

Мирен протест пред хотел Бристол-Кислород за Центар Доцна попладне во Скопје, пред хотелот Бристол, ќе се одржи мирен протест насловен „Кислород“, со кој граѓанската иницијатива „Авангарда“ ќе побара да се запре со сечење и на последните дрвца во Скопје. „Последен пат го видовме во паркот, под липите… Нашиот пријател што сите го познаваме, мисли дека е сам и го губи она што последно му остана. Зашто кога го тепаа ние не го одбранивме, го замолкнуваа а ние молчевме, кога му се потсмеваа мислеше дека и нам ни е смешно. Му забранија да раскажува за да ја заборавиме и ние нашата приказна. Мисли дека е заборавен, а нам ни недостасува. Тој, кој не потсетуваше нам и целиот свет што значи солидарноста“, напиша организаторот на настанот. Организаторот наведува дека со почеток во 18,00 часот, на едно место ќе се соберат граѓаните кои сакаат кислород за Скопје и активисти. На протестот ќе говорат Џелал Хоџиќ и Никола Наумовски, а ќе настапат „Puk’kah“, „Da Dzaka Nakot“ и „Strajk“.
сите 4 | | | веќе видена

Денеска е меѓународен ден за поддршка на жртвите од тортура Светот денеска го одбележува Меѓународниот ден за поддршка на жртивте од мачење и друго сурово, нечовечно или понижувачко постапување и казнување. И покрај апсолутната забрана за овој вид на тешко кривично дело, тортурата како глобален феномен опстојува и до денешен ден, а во голем број на држави се уште е присутен феноменот на неказнување на сторителите, се вели во соопштението на Хелсиншкиот комитет за човекови права на Македонија. Овогодинешниот фокус на меѓународните организации е насочен кон правото на рехабилитација на жртвите на тортура. Државите се обврзани да го обезбедат остварувањето на ова право кое опфаќа медицинска, психолошка и социјална поддршка, како и право на пристап до правдата и соодветно обесштетување. За жал, мачењето, суровото, нечовечното и понижувачко постапување и казнување сеприсутни и во Република Македонија. Минатата година, Европскиот суд за човекови права и слободи преку две пресуди (Ѓорѓиев против РМ и Ел Масри ...
сите 4 | | | веќе видена

Десетина деца спасени од давење во Пена Десет деца биле извлечени од излетници и случајни минувачи изминатиот викенд од надојдените води на реката Пена во месноста Бањиче, јави тетовски „Кисс“. За настанот била известена и тетовската полиција. Портпаролот на полицијата во Тетово Марјан Јосифовски за локалните медиуми изјавил дека под нејсни околности била испуштена поголема количина вода од браната во месноста Бањиче во коритото на река Пена на пониските падини на Шар Планина. Водата повлекла десетина главно малолетни лица кои се наоѓале на дива речна плажа. Рекреативци и случајни минувачи успеале да ги извлечат децата неповредени од надојденте води. Јосифовски вели дека полицијата работи на тоа да се утврди зошто дошло до испуштање на водите од акумулацијата Брана.
сите 3 | | | веќе видена

Македонија во средина на листата според индексот „пропаднати држави“ Според „Индексот на пропаднати држави 2013“, Македонија се најде на 112 место според уреденоста на општеството и спаѓа во групата земји што се оценуваат како стабилни. На листата нашата земја е именувана едноставно како Македонија. На листата од 178 држави во светот, соседните Албанија, Бугарија и Грција се подобро рангирани од Македонија, додека Србија и Босна, кои се послабо рангирани, се ставени во групата земји кои се наоѓаат во опасност. Според анализата на Фондот за мир, на просторот на поранешна Југославија науредена држава е Словенија, која се наоѓа на 163 место со 32,3 бодови, при што помал број поени во секоја од 12 категории значи помалку проблеми. Најлошо рангирана од поранешните ју-републики е Босна и Херцеговина, која со 76,5 поени е на 83 место. Во анализата се оценувани категории како сиромаштијата, човековите права, задоволството на граѓаните, економскиот развој, легитимноста и безбедноста на државата. Оваа анализа ...
сите 9 | | | веќе видена

Унеско додаде 19 нови локации на листата светско наследство УНЕСКО на својата листа на светско наследство, врвното признание за споменици, градби и природни локации од „исклучителна универзална вредност“, додаде 19 нови локации. Комитетот на УНЕСКО за светско наследство се состана во главниот град на Камбоџа, Пном Пен, по повод својата 37-годишна седница. Во разгледување се најдоа 34 локации, а Кина и Италија водеа на листата со две локации. Оваа година беше многу возбудлива за Катар и Фиџи, чии локации за првпат се најдоа на оваа листа на Унеско. На листата се најдоа Ксинџиајнг Тиансин (Кина), Маунт Етна (Италија), Ел Пинакате и резерватот на биосфера Гран Десиерто де Алтар (Мексико), Песочното море (Намибија), Националниот парк Тајик (Таџикистан), китоловната станица Ред Беј Баск (Канада), кутурниот пејзаж терасите со ориз Хонга Хани (кина), историските споменици и локациите во Каесонг (Северна Кореја), историскиот пристаништен град Левука (фиџи), Бегпарк Вилхелмшухе (Германија), ридестите тврдини на ...
сите 2 | | | веќе видена

ВРЕМЕ: Конечно засвежи! Попуштија жештините и синоптичарите за денеска прогнозираат променливо облачно и попсвежо време. Се предвидува и повремен локален дожд и ретка појава на грмежи. Ќе дува умерен ветер од северозападен правец. УВ индексот ќе изнесува седум. Дневната температура во Скопје ќе се искачи до 28-от степен, а најтопло – 31 степен ќе биде на македонскиот југ. Слично време се прогнозира до крајот на неделата. Во четврток времето ќе биде променливо облачно и свежо со повремен локален дожд. УВ индексот ќе изнесува шест. Во петок се прогнозира разведрување, но ќе има умерена облачност, а попладне со услови за краткотраен локален дожд. УВ индексот ќе изнесува седум. Првиот ден од престојниот викенд - сабота попладне ќе биде нестабилно, со локален пороен дожд, грмежи и засилен ветер УВ индексот ќе изнесува шест. Дневните температури овие денови нема да го минат 32-от степен.
сите 47 | | | веќе видена

Долната облека на Моника Левински и писмата на Бил Клинтон на аукција Црниот свилен комбинезон на Моника Левински и уште 31 парче облека што и припаѓале на некогашната славна стажистка на Белата куќа, позната по аферата со тогашниот американски претседател Бил Клинтон, се понудени на онлајн аукција на куќата Нејт Д. Сандерс. Работите на Левински биле користени во истрагата за одговорноста на Бил Клинтон. За време на истрагата, што ја водеше Кенет Стар, беше откриено дека Левински имала афера со својот професор од средното училиште Енди Блеилер. Работите биле пратени на семејството на Блејлер во 90-тите, а пореншната сопруга на Блеилер, Кејт Нејсон решила да ги понуди на аукција. Меѓу работите се наоѓа и писмото што Клинтон му го пратил на Блејлер, напишано на барање на Левински, како и претседателски чоколади и кибрити од Белата куќа. Веста за аферата на Клинтон со Левински беше објавена 1998 година, додека таа се уште работела во Белата куќа. Сенатот подоцна го ослободи Клинтон од одговорност. ...
| | веќе видена

Македонија добива уште едно движење-„ Граѓанската иницијатива за позитивна Македонија“ Политичката понуда во Македонија утре ќе се зголеми со уште едно движење со тенденција да прерасне во партија. Владо Бучковски, Љупчо Зиков и Минчо Јорданов, утре треба официјално да ја промовираат својата Граѓанската иницијатива за позитивна Македонија. „Во Позитивна Македонија сме здружени, и обединети граѓани од град и од село! Ние знаеме што треба и како треба да ја направиме посилна, поуспешна и попривлечна нашата Татковина Македонија! Да ја направиме Македонија земја на можности за сите кои сакаат да живеат, да работат, да создаваат семејство и свое огниште овде! Дома. Големи можности за сите без разлика на пол, вера, националност и други разлики..“ се вели во соопштението на Иницијативниот одбор на партијата. Иницијатори за оснивање на Движењето Граѓани за позитивна Македонија се Владо Бучковски и Минчо Јорданов. Лидерската позиција се уште не е дефинирана, а одлуката ќе биде донесена на Конгресот на ова ...
сите 44 | | | веќе видена

Ховит разочаран од одлуката на Советот на министри на ЕУ во Луксембург Извествувачот на Европскиот парламент за Македонија Ричард Ховит изрази денеска разочарување поради одлуката на министрите за надворешни работи на ЕУ да не усвојат формален заклучок на прогресот на Македонија. Во писмената изјава што доставена до „еРепортер“, Ховит нагласува дека „нема да ја брани одлуката на ЕУ со која не се согласува“. „ Останува мојот апсолутен поглед и погледот на Европскиот парламент дека преговорите за членство треба да започнат“, вели Ховит, чија резолуција со која се препорачува итно започнување на преговорите за членство на Македонија во ЕУ неодамна беше усвоена со големо мнозинство во Европскиот парламент . "Никој не може да го игнорира тешкотиите со кои се соочуваат од настаните од декември 2012 година, но верувам дека постои политичка волја во земјата. Владата и опозицијата во Скопје мора да ги избегнат заемните обвинувања, да го избегнуваат да се обвинуваат и да ја користат својата енергија позитивно во ...
сите 15 | | | веќе видена

Тајландската храна преку Македонија оди во освојувачки поход на Европа Тајландски компании од прехранбената индустрија преку Македонија ќе ги освојуваат европските пазари. Фирми кои веќе извезуваат храна во големите синџири на маркети низ европските градови се заинтересирани за инвестиции во капацитети во нашата земја, со цел да ја зацврстат позицијата во Европа, пишува „Утрински весник“. Претставници на Македонскиот совет за Надворешна трговија Азија - Пацифик во Банког неодамна се сретнлеа со потпретседателот на Стопанската комора на Тајланд, Чатчаи Бонјарат. Според него, како што наведува весникот, тајландските компании имаат потреба од земји како Македонија, особено кога глобалната економија се' уште заздравува и кога нивната економија има потреба од поголем извоз во Европа. Извршниот директор на Македонскиот совет, Владимир Ковчегарски, на средбата со тајландски корпорации кои котираат на берзата, ги посочил условите за отворање капацитети во економско-развојните зони и даночните бенефиции кои ги ...
сите 5 | | | веќе видена

ВИДЕО:Полицијата разби криминален синџир на шверц со цигари Полицијата разби 20-члена криминална група која организирала шверц со цигари и против нив е поднесена кривична прјава за шверц со цигари. Меѓу пријавените се еден полциски службеник вработен во граничната полиција , како и државјанин на Бугарија, а 17 членови од таа група денеска се изведени пред истражен судија. Министерката за внатрешни работи Гродана Јанкуловска соопшти денеска дека групата ја создал 47-годишенскопјанец заедно со други пет скопјани и едно лице од Тетово заради вршење кривични дела криумчарење на цигари Групата, според објаснувањето на Јанкулоска била составена од 19 македонски државјани и еденбугарски државјанин. Оваа група се товари декаво периодот од септември 2010 до септември 2011 организирала вкупно 12 нелегални транспорти на цигари од Република Македонија конРепублика Бугарија. Акцијата за разбивање на групата беше организирана во Скопје и пет други градови во Македонија, при што се уапсени организаторите. ...
сите 19 | | | веќе видена

Над половина милион евра украдени од стан во Скопје (дополнета верзија) Над половина милион евра биле украдени изминатиот викенд од сеф во Скопје, соопшти полицијата. Во соопштението се наведува дека 57-годишниот М.М. пријавил дека во периодот од 21 до 23 јуни , на ул. „Бихачка“, непознат сторител со употреба на погоден предмет извршил тешка кражба во неговиот стан, од каде одзел метален сеф во кој имало околу 500.000 евра, 50.000 долари, поголема количина разновиден златен накит и документација. Материјалната штета се проценува во вкупен износ од над 33,5 милиони денари. Полициски извори за еРепортер изјавија дека сопственикот на станот е бизнисмен, кој тргувал со техничка стока. Иако сумата што е наведена е оргомна за обичните граѓани, полициските извори наведуваат дека не е ништо чудно успешни бизнисмени да чуваат толкави суми пари во свои сефови.
сите 33 | | | веќе видена

next