еРепортер

Хрватска се подготвува за голем воден бран Во Осиек денеска се очекува да мине голем воден бран, но не и за поплави, бидејќи се смета дека земјата има добро изграден систем за одбрана од поплави. Одговорните од претпријатието „Хрватски води“ нагласуваат дека се уше се можни екстремни водостои и протоци, но оти тоа не претставува некаков силен знак за тревога. Со поплави најтешко се погодени Германија, Чешка и Австрија каде досега загинале најмалку 11 лица. Во Германија досега се евакуирани над 7,000 лица. Во Прага е превентивно затворено метрото, а се евакуирани 2,500 луѓе. Во Австрија се загрозени градовите покрај Дунав и Ин. Во оваа земја е потрвдена смртта на најмалку едно лице, но се стравува дека бројката би можела да реасте со оглед дека неколку лица се водат за исчезнати. Со поплави се погодени и Швајцарија, Полска, Словачка и Унгарија.
сите 12 | | | веќе видена

Основан сервис за вработување на исклучиво атрактивни лица Контроверзната веб страница Beautifulpeople.com покрена сервис за работодавачите кои бараат само привлечни работници. Веб страницата Beautifulpeople.com, резервирана исклучиво за физички привлечни самци, предизвика вистински хаос кога беше основана во 2009 година. Целта и беше да создадат „глобална заедница на убавината“, а можеа да и се приклучат само атрактивни лица, додека оние кои не се сметаат за доволно привлечни беа одбивани. Истиот овој бренд, чии седишта се во Данска и Њу Јорк, сега отиде чекор понатаму,основајќи серви за работодавачи кои бараат исклучиво физички атрактивни вработени. Компанијата покрена бесплатен сервис кој им овозоможува на други компании да најдат потенцијални вработени меѓу нивните 750,000 атрактивни членови. Идејата-водилка за овој сервис беше дека „привлечното лице е секогаш најдобриот прв впечаток за секоја работа“. „Со рекордно ниво на вработеност во Северна Америка, Обединетото Кралство и Европа, ...
сите 2 | | | веќе видена

ВРЕМЕ: Сонце низ дожд, попладне молњи и ветер Синоптичарите за денеска пргнозираат променливо облачно време со сончеви периоди. Попладне ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер. Дневните температури ќе се движат од 16 степени во западните делови од земјата, до 29 степени на македонскиот југ. Во четврток времето ќе биде слично - попладне нестабилно, со локален дожд и грмежи. Дневните температури ќе бидат во пораст и ќе се искачат до 31 –от степен. Времето, според синоптичарите, ќе биде слично и во петок и сабота, со јако сонце претпладне, а во попладневните часови со локална нестабилност, дожд и грмежи.
сите 42 | | | веќе видена

Се укинува роамингот во ЕУ? Потпретседателката на Европската Комисија Нели Круз го повика Европскиот парламент да ги принуди мобилните оператори да престанат да наплаќаат роаминг во Европската унија. Ова според Круз би требало веќе да стартува од 2014 година. Европската комисија и претходно ги критикуваше мобилните оператори поради виоките цени на роамингот, а постави и лимит за тоа колку тие може да наплаќаат за протокот на интернет во роаминг. Причините за ова барање се тоа што на ЕУ се гледа како на зеднички пазар поради што нема логика да се наплаќа роаминг.
сите 4 | | | веќе видена

Дукат во јуни ги намалува цените на млеката Најпопуларните млека на Дукат кај потрошувачите во Македонија, во текот на месец јуни ќе се продаваат по пониска цена. Конкретно, трајните млека на Дукат со 2,8% и 0,5% млечна маст ќе се продаваат по промотивна препорачана цена од 45 денари за литар, со што намалувањето на малопродажната цена надминува 10 проценти. - За оваа одлука за намалување на цената имаме двоен повод. Првиот е Светскиот ден на млекото, а вториот е исклучително високата оценка од меѓународните авторитети за тестирање на вкусот и квалитетот на омиленото трајно млеко на потрошувачите ширум регионот и во Македонија. Ваквиот огромен успех на Дукат заслужува да биде споделен со нашите потрошувачи, изјави Благоја Слабев, генералeн директор на Дукат во Македонија. Имено, трајното млеко на Дукат со 2,8% м.м. е наградено со две златни ѕвезди за неговиот исклучителен вкус од страна на Меѓународниот институт за вкус и квалитет (кратенка iTQi) со седиште во Брисел, во рамки на годишното тестирање во ...
сите 5 | | | веќе видена

Outlet саем за домот- за прв пат во Македонија Од први до 16 јуни 2013 на Скопски саем за прв пат ќе се одржи outlet саем за домот. На саемот ќе се нудат производи за домот, наменети за реновирање, реконструирање, градење, уредување, преуредување, доуредување, разубавување на куќите, становите, градините, балконите, дворовите. Ова прво издание ќе се простира на простор од 7,000 квадратни метри внатрешен изложбен простор во 3 хали и целокупниот надворешен простор со повеќе од 60 штандови. Воведен е уникатен изложбен систем базиран на концептот на ИКЕА со насочено движење за посетителите и можност за комплетна визуелизација на целиот простор.
сите 10 | | | веќе видена

Облачно време, со сонце но и дожд не очекува денеска и викендов Променливо облачно време со сончеви периоди и со повремени локални врнежи од дожд, најавуваат меторолозите за денеска и викендов. На места врнежите ќе бидат поројни, проследени со грмежи и засилување на ветерот. Ќе дува умерен до засилен ветер од западен правец. Дневните температури се движат од 12 до 26 степени. Во Скопје и околината ќе преовладува слично време со температура до 22 степени.
сите 52 | | | веќе видена

Тадиќ на чело на Советот на Европа? Поранешниот српски претседател Борис Тадиќ наредната година би требало да ја преземе функцијата генерален секретар на Советот на Европа, објави неофицијално српскиот весник „Новости“. Новото работно место на Тадиќ од наредната година би можело да биде во Стразбур, каде бил виден како наследник на Норвежанецот Торбјорн Јагланд на местото генерален секретар на Советот на Еропа. По поразот на изборите за шеф на државата, а потоа и со повлекувањето од трката за прв човек на Демократската странка, многумина иднината на поранешниот претседател ја предвидуваа во врвот на некоја од меѓународните институции. Ни самиот Тадиќ тогаш не ја исклучувал можноста кариерата да ја продолжи во некој од светските центри. Но, тој за „Новости“ не сакал да соопшти ништо повеќе околу неговиот ангажман. Но, како што стојат сега работите, Тадиќ е најблиску до ангажман во наголемата европска интеграциска институција. Некои од блиските соработници на Тадиќ во последните недели, наводно, можеле ...
сите 4 | | | веќе видена

Сопственикот на Агрокор Ивица Тодориќ- најбогат Балканец според „Форбс“ Најбогатиот Балканец, според списанието „Форбс“, е сопственикот на Агрокор Ивица Тодориќ чие богатство се проценува на 581,8 милиони евра. Втор на листата најбогати на полуостровот е кралот на душеците и ТВ продажбата Санди Чешко од „Студио Модерна Словенија“ со 410 милиони евра, а трет е сопственикот на МК Групацијата Миодрг Костиќ. Богатството на најбогатиот на Балканот, сопственикот на Агрокор, кој работи во Босна и Херцеговина, Хрватска и Србија, се проценува на нешто повеќе од поливина милијарда евра, јави Радиото Слободна Европа. Кралот на душеците и ТВ продажбата Санди Чешко, се претставува како милионер кој нема секретарка, јахта, ниту викендичка, а според „Форбс“ неговото богатство изнесува околу 410,6 милиони евра. Богатството на третиор на листата најбогати Балканци, првиот човек на МК Групацијата, Миодраг Костиќ се проценува на 234 милиони евра. Компанијата на најбогатиот Србин е една од најуспешните во земјата, а во ...
сите 37 | | | веќе видена

Кејт Мидлтон планира да се породи под хипноза!? Една од најпозанатите трудници на светот, принцезата Кејт Мидлтон има таен план како да се проди во јули. Со огллед дека терминот за породување се повеќе се наближува, војвотката од Кембриџ расмислува за алтернативни можности. Во Велика Британија се попопуларно станува породувањето под хипноза, кое на трудниците им ја намалува болката и го олеснува дишењето. Кејт Мидлтон размислува и за оваа можност, но се наведува дека ваквото породување може да биде и ризнично со оглед дека хипнозата не делува подеднакво кај сите мајки. Принцот Вилијам ја поддржува ваквата одлука бидејќи смета дека тоа на Кејт ќе и ги намали болките при породувањето. Извор близок на познатата кралска двојка вели дека принцезата е подготвена да ја смени долгогодишната кралска традиција со оглед дека принцот исто така инсистира да биде присутен за времена породувањето. Британските медиуми, исто така наведуваат дека Кејт е мошне возбудена поради идејата да се породи под хипноза.
сите 8 | | | веќе видена

ВИДЕО: Ова е голиште што ретко се гледа! Фудбалерот на Индепендијанте Санта Фе од Богота, Џеферсон Кверо го постигна можеби најубавиот гол во сезоната. Неговиот клуб славеше победа над перуанскиот Реал Гарсиљас. Победата на колумбискиот тим му донесе пласман во второто полуфинале на Копа Либертадорес во историјата, прво по далечната 1961 година. Фудбалерите на Гарсиљас, кој е основан пред само четири години, во четвртина финалето стигнаа по сензационалната елиминација на славниот Насионал од Монтевидео. Погледајте го голот на сезоната!
сите 4 | | | веќе видена

ВИДЕО: Луда коза урива се пред себе! Побеснета коза направи крш низ улиците на бразилскиот град Лондин, напаѓајќи се што ќе и сенајде на патот. Бесното животно е снимено како урива мопед со двајца патници, како и една жена која носи кеса со намирници. Маж кој помислил дека може да ја совлада разулавената коза бил исто така соборен на земја, а козата го брка и околу дрвот. Дури и човекот кој ги снимал сите случувања со лудата коза, бил приморан да побегне пред агресивното животно. Видеото со лудата коза стана сензација на интернет и за само четири денови го виделе 2,5 милиони корисници.
сите 2 | | | веќе видена

Повеќе од 100 деца во Бенин починале од непозната болест Повеќе од 100 деца и адолесценти умреле од непозната болест, најверојатно инфективна, која се појавила во јужниот дел на Бенин, држава во западна Африка, објавија локалните медиуми. Медицинските експерти за сега немаат информации за потеклото на инфекцијата, ниту пак за размерот на епидемијата. Првите случаи на оваа неидентификувана болест биле регистрирани пред еден месец. Оттогаш починале повеќе од 100 лица на возраст од четири до 20 години. Според моментно достапните информации, болеста се шири многу брзо – можно е да минат само 24 часа од момент кога ќе се појават првите симптоми на болеста да дојде до смртен исход. Локалните медиуми наведуваат дека ситуацијата е алармантна.
| | веќе видена

ВРЕМЕ: Претпладне сонце низ облаци, попладне дожд и грмежи Синоптичарите прогнозираат сонце и умерени облаци претпладнево, а подоцна поpладне се очекува локален дожд и ретка појава на грмежи. Денеска ќе дува и слаб до умерен ветер од југоисточен правец. Индексот на ултравиолетовото зрачење ќе изнесува седум. Дневните температури ќе се движат од 19 степени во западните делови, до 31 степен на македонскиот југ. Прогнозата за четврток е слична - Сончево со умерена облачност и умерен западен ветер. Дневните температури ќе бидат во просек за еден степен повисоки од среда, а во четврток се очекува и малку повиско ултравиолетово зрачење. УВ индексот ќе изнесува осум. Во петок се очекува променливо облачно време, со повремен локален дожд и умерен западен ветер. УВ индексот ќе изнесува седум. Во сабота ќе биде нешто посвежо со пад на температурите за два до три степени. Саботното попладне ќе биде нестабилно со локален дожд и грмежи .УВ индексот ќе изнесува шест.
сите 43 | | | веќе видена

ВИДЕО: Млада Азијка пее песна од Тоше на Јутјуб Нејзиното корисничко име на YouTube е Mimiponsonby. Таа знае често своите фанови да ги израдува со некоја песна на изведувач од Балканот, а судејќи по коментарите, сите, без исклучок, се воодушевени од нејзиниот глас. Таа неодамна на овој канал ја објави и својата изведба на песната „Месечина“ од Тоше Проески. Mimiponsonby не сака да говори, ниту да открива многу за себе. Не е познато дали таа е од Кина или Кореја. Многумина нагаѓаат дека живее во Италија, додека пак други, судејќи според начинот на кој пее, тврдат дека живее во Босна или во Србија. Таа на свој невообичаен начин до сега ги има отпеано песните и на Оливер Драгојевиќ, Ѓорѓе Балашевиќ, Парни Ваљак, Лепа Брена, Аца Лукас, Халид Бешлиќ... Во продолжение слушнете ја нејзината изведба на „Месечина“ од Тоше Проески. Заслужува аплауз, ако ништо повеќе, тогаш поради тоа што се потрудила оваа песна да ја испее на македонски јазик.
сите 2 | | | веќе видена

Тројца бандити украле милион денари од Халк Банка во Илинден Тројца максирани и вооружени бандити денеска претпладне украле околу милион денари од експозитура на „Халк Банка“ во населбата Илинден. Маскираните разбојници, како што се наведува во соопштението на полицијата, упаданале во банката околу 09,45 часот и со закана на оружје од четири вработени во експозитурата ја одзеле наведената сума. По грабежот, тие заминале со возило во непознат правец. Полицијата е во потрага по разбојниците.
сите 5 | | | веќе видена

Мајка пријавила семеен пријател за педофилија Мајка на осумгодишно дете пријавила дека семеен пријател извршил полови дејствија врз нејзината рожба. Штипската полиција соопшти дека мајката вчера го пријавила семејниот пријател, идентификуван со иницијали С.Ј. (49) дека извршил полови дејствија врз нејзиното малолетно дете. По пријавата, полицијата го привела осомничениот заради, како што се наведува, „постоење основи за сомевање дека е сторител на пријавеното кривично дело“.
сите 3 | | | веќе видена

Приведени девет лица за незаконит риболов на Преспанско езеро Полицијата приведе девет лица под сомневање дека врешеле незаконит риболов на Преспанско езеро на потег меѓу селата Долно Дупени и Наколец. Во акцијата што била спроведена вчера попладне, приведените биле затекнати во водите на езерото, а по избвршени претреси биле одземени три кајчиња, шест пенти, над 200 кг риба, преку 280 рибарски мрежи со должина од 14 километри наменети за криволов на јагула, белвица, грунци и друг вид на риба, материјал за изработка на мрежи и друга риболовна опрема. Против осомничените ќе бидат поднесени кривични пријави Едно од осомничените лица е во бегство, а против други пет лица, сите од селото Наколец ќе бидат поднесени прекршочни пријави. Целата запленета опрема и алат ќе биде предаден на Агенцијата за одземен имот од Скопје.
сите 7 | | | веќе видена

Двајца вандали го оштетиле ѕидот на црквата „Свети Спас“ Полицијата соопшти дека двајца вандали го оштетиле надворешниот ѕид на црквата „Свети Спас“ кај скопското Кале. Во соопштението се наведува дека вчера изутрината две непознати лица со употреба на тврд предмет извршиле оштетување на надворешниот ѕид на црквата. Полицијата работи на расветлување на случајот и откривање на сторителите.
сите 3 | | | веќе видена

Одржан прв македонско – албански бизнис форум во Тирана Во албанската престолнина денеска за прв пат се одржа „Македонско-Албански форум за бизнис и инвестиции“. Овој форум го организираа Амбасадата на Македонија во Тирана, Агенцијата за странски инвестиции и промоција на извозот на Република Македонија(АСИПИРМ) и Агенцијата за промоција и поддршка на туризмот на Република Македонија (АППТРМ). Според директорот на АППТРМ Јордан Трајков во Македонија минатата година престојувале околу 20.000 туристи од Албанија. „Сметам дека има многу поголем потенцијал за нас во Албанија. Токму затоа денес ја презентиравме Македонија како туристичка дестинација за Албанскиот туристички пазар“, изјави Трајков. Од албанска страна на форумот учествуваа министерот за економија, ерговија и енергетика на Албанија, Флорјон Мима и директорката на Агенцијата за развој и инвестиции, Енеида Гуриа. ,,Овој бизнис форум и начинот на кој е организиран е директен одговор на барањата и посветен на единствената цел - креирање на ...
сите 13 | | | веќе видена

next