Доживотен затвор за шестмина обвинети за убиството кај Смиљковци


Доживотен затвор за шестмина обвинети за убиството кај Смиљковци Кривичниот суд во Скопје денеска изрече доживотна казна затвор за шест лица во случајот „Монструм“ обвинети за со тероризам поврзано убиство на пет рибари пред две години покрај Смиљковското езерото, во непосредна близина на главниот град на Македонија. Обвинителството побара највисока казна за седуммина обвинети наведувајќи дека тие планирале „масовно убиство пред две години, со цел да се создаде страв кај населението и нестабилност во земјата". Двајца од обвинетите, наведени како организатори на убиството, беа осудени во отсуство, бидејќи тие се наоѓаат на отслужување казни затвор но Косово за нелегално поседување на оружје. Еден од обвинетите беше ослободен од сите обвиненија. Митко Солаков, адвокатот на одбраната, изјави по изрекувањето на пресудата дека обвинителството не успеало "да понуди било каков материјален доказ" потребен да докаже дека обвинетите извршиле убиството, инсистирајќи дека обинетите „не се извршители на делото“. ...
| | веќе видена | слични

Од таму за Канал 5 велат дека останале до крај целосно на обвинението затоа што сметале дека имаат докази.  Жалбата до апелацискиот суд ќе ја достават откако ќе ја добијат пресудата и ќе го прочитаат образложението на судот. За доживотните пресуди  нема да се жалат бидејќи и самата обвинителка побара најстроги казни во завршните зборови. Сејди Рами од вчера попладне беше пуштен од затворот во Битола и е на слобода до правосилност на пресудата. Збунет, вели не му се верува дека е дома Адвокат Солаков вели крунски доказ за неговиот клиент биле листингот од телефонски повици а ослободителната пресуда за Рами била праведна одлука на судот Роднините на жртвите и по пресудата чувствуваат празнина во душите и ги мачат многу неодгатнати дилеми. По повеќе од две години од како ги загубија најблиските во грозморниот настан болката и тагата велат не престанува. Ацо Стефковски брат на рибарот Борче Стефковски вчера не можеше лично да ја слушне пресудата бидејќи се грижел за неговиот татко. Ни раскажа дека ...
| | веќе видена | слични

Настанот ја згрози македонската јавност и ќе остане врежан кај сите граѓани. Поради различната етничка припадност на жртвите и на обвинетите некој се обиде да го доведе во прашање соживотот во државата Шест доживотни затворски казни и една ослободителна изрече вчера судскиот совет во Основниот суд-Скопје1 за случајот „Монструм“. Судот одржа 46 рочишта, сослуша 30 сведоци и 10 вештаци и само од доказите утврди дека обвинетите го сториле делото, кажа судијата Ивица Стефановски пред да ја соопшти пресудата. Тој појасни дека од доказите со сигурност е утврдено дека убиството било добро организирано и извршено на свиреп начин. - Исказот на еден од обвинетите во истрагата е снимен и тој детално го раскажува целиот настан. Потоа со доказите тоа што го кажува се потврдува. Кога се сослушуваше заштитениот сведок, на прашање дали може да каже кој шетал на местото на убиството со зелени панталони, еден од обвинетите потстана и тогаш сведокот кажа „тој што потстана во судницата“, ја образложи пресудата судијата. По ...
| | веќе видена | слични
2 копии

На Фејсбук се најавува одржување на протест поради незадоволството од изречените шест доживотни затворски казни за убиствата кај Смилковското езеро во случајот „Монструм“. Според повикот, протестот ќе се одржи во петок (4 јули) по петочната молитва во Јаја Паша џамијата (13:30 часот) а ќе почне од Чаирчанка. Вакви протести веќе имаше во Скопје во изминативе две години и тоа токму поради случајот Монструм. Исто така беа организирани преку Фејсбук и со иста маршрута. Вчера шестмина од седумте обвинети во случајот „Монструм“ за убиствата кај Смилковското езеро добија доживотен затвор поради обвиненија за тероризам.
| | веќе видена | слични

Министерката за внатрешни работи Гордана Јанкуловска не сакаше да ја коментира пресудата за случајот „Монструм“. Таа само порача да не се прави притисок врз судството.
| | веќе видена | слични

Шест казни доживотен затвор и една ослободителна пресуда изрече вчера Кривичниот совет на Основниот суд „Скопје 1“ за случајот „Монструм“, односно за бруталниот масакр кај Смилковско Езеро, кој се случи на 12 април 2012 година во кој беа убиени четири момчиња и еден возрасен. На максимални затворски казни за дела тероризам и за помагање во тероризам, судијата Ивица Стефановски ги осуди обвинетите: Алил Демири, браќата Африм Исмаиловиќ и Агим Исмаиловиќ со прекар Гими, Фејзи Азири, Хаки Азири и Сами Љута, а Сејди Рами е ослободен поради недостиг од докази. Пресудата за обвинетите Алил Демири и Африм Исмаиловиќ е донесена во нивно отсуство, бидејќи тие се на издржување затворски казни во Косово за поседување огнено оружје. Всушност, за овие две лица се водеше судска постапка и покрај тоа што тие се недостапни од почетокот на судскиот процес. Со оглед на тежината на делото и на висината на изречената затворска казна судот донесе решение за продолжување на мерката притвор за сите осудени, но и за ослободување ...
| | веќе видена | слични

Скопјани во неизвесност го чекаа соопштувањето на пресудата за петкратното убиство кај Смилковско Езеро. Се стравуваше од протести и нереди, но за среќа, изрекувањето на шесте доживотни затворски казни за обвинетите во случајот, барем денеска помина мирно. Блиските на осудените видно разочарани од пресудата, рекоа дека ќе размислат дали ќе излезат на протести следните денови. Низ чаршијата се прочу дека в петок, по завршувањето на пладневната молитва, би можело да дојде до собирање пред скопскиот Кривичен суд. „Пресуда по диктат“, „Гешковска - Нострадамус“, „Владеењето на правото е еднакво на нула“, пишуваше на паролите што протестантите ги носеа пред десетина дена, кога првично беше закажано изрекувањето на пресудата. Денеска, пак, немаше ниту транспаренти. Триесетина луѓе стоеја пред судот и чекаа. Соопштувањето на пресудата се одолжи четириесетина минути, неизвесноста растеше... „Мора да ги ослободат, нема никакви докази дека се виновни“, рече еден од нив, претставувајќи се како роднина на обвинет. ...
| | веќе видена | слични

„Во ваков случај, кога обвинетите одговараат за тероризам, за грозоморно убиство на петмина недолжни момчиња и тоа на Велики четврток, кога знаеме каква болка и гнев предизвика масакрот кај Смилковско Езеро - нема средина: или слобода доколку немало докази, или доживотна казна затвор доколку судот проценил дека има докази. Не може пресуда од типот: ‘криви се, ама не многу, па затоа ќе ги осудиме на 10 или 15 години‘“, се согласуваат неколкумина познати адвокати што „Утрински весник“ вчера ги контактираше со молба да ја искоментираат пресудата за случајот „Монструм“. Оградувајќи се дека не се целосно запознаени со тежината на предметот, потенцираат дека судот би морало целосно да биде имун од сите влијанија што по разни основи стигнуваа до скопскиот Кривичен суд, оти доживотната затворска казна не трпи ниту најмала грешка. „Најпрво морам да кажам дека не можам да го коментирам случајот, затоа што не сум инволвиран и не знам со какви докази располага Обвинителството. Но, сметам дека доколку има докази - ...
| | веќе видена | слични

Шестмина обвинети за петкратното убиство кај Смилковското Езеро се осудени на доживотен затвор, пресуди вчера судскиот совет на Kривичниот суд во Скопје. Максималната казна која е предвидена во македонскиот Kривичен закон ја добија првообвинетите Алил Демири и Африм Исмаиловиќ, на кои им се судеше во отсуство бидејќи се во затвор во Kосово. Иста казна добија и Африм Исмаиловиќ, Фејди Азири, Хаки Азири и Сами Љута кои се уапсени и се во притвор во Македонија. Судот единствено утврди дека нема докази против обвинетиот Сејди Рама, кој беше ослободен од обвинението. До правосилноста на пресудата сите осудени ќе останат во притвор. Без емоции во судницата Читањето на пресудата помина во мирна атмосфера, но на моменти беше и тензично. Во судската сала беа присутни и роднините на обвинетите и на семејствата на убиените момчиња. Обвинетите и нивните роднини кои ја слушнаа пресудата мирно ја примија веста за доживотниот затвор, а дел од нив тивко се молеа. Солзи радосници можеа да се видат на лицето на Рама, кој ...
| | веќе видена | слични

Еден од обвинетите е ослободен од вина, а адвокатите од одбраната сметаат дека нивните клиенти се осудени без докази и само врз основа на сомненија и најавија жалби на пресудата Шест од седумтемина обвинети за крвавиот злостор на Смиљковското Езеро ќе го минат остатокот од животот зад решетки. Судскиот совет со кој претседаваше судијата Ивица Стефановски вчера ја соопшти пресудата со која обвинетите Алил Демири, Агим и Афри Исмаиловиќ, Фејзи и Хаки Азири и Сами Љута се прогласуваат за виновни за тероризам и се осудуваат на казна доживотен затвор. Обвинетиот Сејди Рами, пак, доби ослободителна пресуда во недостиг на докази кои би ја потврдиле неговата инволвираност во масакрот и беше пуштен на слобода. Во судницата беа присутни најблиските и на жртвите и на обвинетите кои мирно ја сослушаа пресудата. Единствено Рами, кој по една и пол година мината во притвор ќе си замине дома, се расплака кога слушна дека е ослободен. Судијата Стефановски на почетокот даде осврт на процесот и на тежината на делото. - Ова е ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Како што во неделата видовме во Штип, кога двајца учесници се влечеа кај кого да остане Светиот крст, нешто слично се случило и во бугарскиот град Ботев. Но, ...
сите 273 | | | веќе видена

Во Пекинг денеска е прогласено највисоко ниво на закана по здравјето поради ширењето на коронавирусот, изјави претседателот на Здравствената комисија на ...
сите 454 | | | веќе видена

Независната пратеничка група од ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, веќе подолго време сведочи дека политичките субјекти, наместо да се насочат кон ...
сите 388 | | | веќе видена

Моменталниот Закон за управување со отпад им одговара на големите индустриски објекти кои го користат најголемот дел од отпадот што се увезува во земјава, за ...
сите 187 | | | веќе видена

 ВМРО-ДПМНЕ продолжува да ги блокира сите проекти и законски решенија во интерес на граѓаните, а сега тоа го прави со опструкција на работењето на собраниската ...
сите 68 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Доживотен затвор за шестмина обвинети за убиството кај Смиљковци

Од:
До кого (е-маил):
Порака: