Украина: примирјето прекинато, Порошенко најавува офанзива


Украина: примирјето прекинато, Порошенко најавува офанзива Претседателот на Украина Петро Порошенко порача денеска дека повтороно ќе покрене операции против проруските сепаратисти. Ова соопштение тој го постави на својот вебсајт, неколку часови по истек на примирјето што би требало да го отвори патот за мировни преговори. „Ќе ги нападнеме и ослободиме своите земји. Одлуката примирјето да не се продолжи е нашиот одговор на терористите, милитантите и разбојниците“, вели во својата порака Порошенко. Тој во пораката нагласува дека примирјето е прекинато. Едностраното примирје во Украина истече ноќеска, а имаше за цел на сепаратистите да им биде дадена шанска да го положат оружјето и да започат мировен процес. Сепаратистите, меѓутоа, одбија да се разоружаат, одбивајќи ги барањата на украинскиот претседател да ги предадат клучните гранични премини со Русија и да дозволата меѓународно надгледување на примирјето. Киев ги обвинува сепаратистите за бројни кршења на примирјето, а Министерството за надворешни ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Најмалку 150 проруски сепаратисти и двајца украински војници се убиени во тешките борби во источна Украина, соопштија властите во Киев. - Армијата нападна шест позиции на сепаратистите и го опколи градот Николаевка. Ранети се четворица војници - соопшти порпаролот на антитерористичката единица. Украинскиот претседател Петро Порошенко во понеделникот соопшти дека Киев нема да го продолжи прекинот на огнот, по што веднаш беше обновено гранатирањето на Доњецк и Луганск. Сепаратистите во двете самопрогласени „народни републики“ се надеваат на дополнителна воена поддршка од Москва. Украинскиот министер за надворешни работи Павло Климкин во средата во Берлин се сретна министрите за надворешни работи на Германија, Франција и Русија. На средбата се постигна спогодба до сабота да почнат преговори за ново примирје меѓу Киев и проруските бунтовници. Порошенко вчера, меѓутоа, во телефонски разговор со американскиот потпретседател Џо Бајден изјави дека нов прекин на огнот ќе биде можен само ако и двете страни се ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Американскиот заменик-претседател Џо Бајден разговарал со украинскиот претседател Петро Порошенко. Белата куќа соопшти дека двајцатата лидери разговарале околу дипломатските напори да се воспостави прекин на огнот што ќе се одржи, ќе биде почитуван од страна на сепаратистите и поддржан од страна на Русија. Бајден, исто така предупреди од понатамошни американски санкции против Русија, доколку не запре поддршката за сепаратистите со испраќање оружје преку границата во Украина. Едностраниот прекин на огнот прогласен од страна на Порошенко истече оваа недела откако беше прекршуван од страна на проруските сепаратисти.
| | веќе видена | слични

Украинскиот претседател Петро Порошенко денес во телефонски разговор со американскиот потпретседател Џо Бајден рекол дека е подготвен да се ангажира за прекин на огнот со проруските бунтовници, доколку се задоволат одредени услови, изјавиле од неговата канцеларија. "Порошенко истакнал дека е подготвен да работи на прекин на огнот кога ќе добие потврда дека истото е прифатено од двете страни, како и потврда за ослободување на заложниците и воспоставување на контрола на границите преку набљудувачи на OESS", стои во соопштението објавено на интернет страната на претседателот. Порошенко во вторникот го прекинал примирјето по бројните сепаратистички напади над украинските сили. Тој ја обвинува Русија дека преку заедничката граница овозможува влез во Украина на борци и оружје.
| | веќе видена | слични

Потребни се две страни да се одржи прекинот на огнот. Порошенко спроведе седумдневно примирје, кое проруските бунтовници не го испочитуваа, рече Мари Халв, претставник на Стејт департментот Кери и Лавров во нови преговори за решавање на ситуацијата во Украина Москва го осуди Киев за повторното засилување на воените дејства Не стивнуваат реакциите на истокот и западот по одлуката за прекин на мировниот план на украинскиот претседател Петро Порошенко и повторното враќање во сила на антитерористичката акција против проруските бунтовници на истокот на земјата. Западот цврсто го поддржува Киев во намерата воено да се пресмета со проруските бунтовници и еднаш засекогаш да ѝ стави крај на можната федерализација на земјата, Кремљ, пак, најостро го осудува едностраниот чекор на украинскиот претседател за прекин на мирот, тврдејќи дека политика на официјален Киев не оди во насока на смирување на тензиите, напротив моменталната политика што е диктирана од Западот оди во нова бездна и ново крвопролевање внатре во ...
| | веќе видена | слични

Министрите за надворешни работи на Украина, Русија, Германија и Франција се согласија на состанокот во Берлин на спроведување на декларација за прекин на огнот во Украина и постигнување на примирје меѓу официјалната власт и проруските сепаратисти. Русија ги повикува бунтовниците да прекинат со огнот. Министрите се согласија нивните земји да работат за продолжување на примирјето преку трилатералната контакт група - Русија, Украина и Организацијата за безбедност и соработка во Европа со учество на проруски сепаратисти. Преговорите ќе се одвиваат до сабота. Исто така на средбата во Берлин бил одобрен документ кој ја изразува "потребата од брзо договарање на услови за стабилен, долгорочен прекин на огнот". Во конфликтот во Источна Украина досега загинаа околу 400 лица. (Крај)
| | веќе видена | слични

Министрите за надворешни работи на Украина, Русија, Германија и Франција се согласиле на пакет чекори за продолжување на прекинот на огнот во источна Украина каде што безбедносните сили се борат против проруските сепаратисти. Во заедничкото соопштение испратено по разговорите во Берлин, министрите наведуваат дека чекорите вклучуваат и повторно отворање на разговорите за прекинот на огнот не подоцна од 5 јули, а ќе бидат набљудувани од ОБСЕ. Четворицата министри се согласиле и дека насилството од сите страни треба да престане, заложниците да бидат ослободени, а украинските гранични места со Русија да бидат вратени под владина контрола.
| | веќе видена | слични
2 копии

Министрите за надворешни работи на Украина, на Русија, на Германија и на Франција денеска во Берлин усогласуваат декларација за прекин на огнот во источна Украина, изјави шефот на руската дипломатија Сергеј Лавров. Тој наведе дека враќање на примирјето е неопходно за условите за обновување на преговорите меѓу двете страни во украинскиот конфликт, властите во Киев и проруските бунтовници. - Се договоривме за обнова на преговорите во рамките на тристраната контактна група, истака министерот за надворешни работи на Германија, Франк-Валтер Штајмајер, додавајќи оти тоа треба да се случи до сабота. Шефот на украинската дипломатија Павло Климкин истакна дека деескалацијата на ситуацијата во земјата ќе биде факт, кога во целост ќе биде почитуван мировниот план на украинскиот претседател Петро Порошенко.
| | веќе видена | слични

На истокот на Украина ќе има ново примирје. Ваков договор синоќа во Берлин постигнаа министрите за надворешни работи на Украина, Русија, Франција и Германија по кризниот самит. Не се обесхрабрувајте, гласи мотото на шефот на германската дипломатија Франк-Валтер Штајнмајер. Став кој му е и тоа како потребен во украинската криза. Штајнмајер стравува од експлозија на насилството откако украинскиот претседател Петро Порошенко го откажа прекинот на огнот и најави воена акција на истокот на земјата. Откако првиот обид да се договори ново примирје во Киев во понеделникот пропадна, Штајнмајер повторно ги свика своите колеги Сергеј Лавров, Павло Кимкин и Лорен Фабиус, овојпат во Берлин. По долгите и тешки разговори, резултатот е „пакет мерки кои го отвораат патот кон целосен прекин на огнот“, оцени германскиот министер. Министрите потпишаа план во пет точки кој недвосмислено упатува на потребата од итен и обостран прекин на огнот. Новите преговори за примирје треба да започнат не подоцна од претстојната сабота, ќе ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Шефот на германската дипломатија Франк-Валтер Штајмајер изјави дека услов за решавање на украинската криза е прекин на огнот. - Само кога оружјето ќе стивне, само врз основа на јасен прекин на огнот, можно е да се замислат преговори за решавање на кризата, се посочува во соопштението од Штајмајер, издадено пред состанокот со рускиот, украинскиот и францускиот колега во Берлин. Штајмајер заедно со министерот за надворешни работи на Русија, на Украина и на Франција, Сергеј Лавов, Павел Климкин и Лоран Фабијус ќе разговараат за ситуацијата во Украина во обид да се реши кризата во источна Украина.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Како што во неделата видовме во Штип, кога двајца учесници се влечеа кај кого да остане Светиот крст, нешто слично се случило и во бугарскиот град Ботев. Но, ...
сите 273 | | | веќе видена

Во Пекинг денеска е прогласено највисоко ниво на закана по здравјето поради ширењето на коронавирусот, изјави претседателот на Здравствената комисија на ...
сите 453 | | | веќе видена

Независната пратеничка група од ВМРО ДПМНЕ и Коалицијата за подобра Македонија, веќе подолго време сведочи дека политичките субјекти, наместо да се насочат кон ...
сите 387 | | | веќе видена

Моменталниот Закон за управување со отпад им одговара на големите индустриски објекти кои го користат најголемот дел од отпадот што се увезува во земјава, за ...
сите 187 | | | веќе видена

 ВМРО-ДПМНЕ продолжува да ги блокира сите проекти и законски решенија во интерес на граѓаните, а сега тоа го прави со опструкција на работењето на собраниската ...
сите 68 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Украина: примирјето прекинато, Порошенко најавува офанзива

Од:
До кого (е-маил):
Порака: