(ВИДЕО) Дуковски: Врховниот суд незаконски постапил за укинување на притворот за Кочан


Врховниот суд незаконски постапил при одлучувањето за укинување на притворот на Сеад Кочан. Вака адвокатот Сашо Дуковски за Алсат-М го коментира решението на судот. За него толкувањето дека Јавното обвинителство е надлежно за поднесување на такви правни лекови е неосновано. „…Кога СЈО согласно законот по кој постапува има стварна надлежнот, сите правни лекови, вклучително и вонредниот правен лек, барање на заштита на законитоста се во нивни мандат. Бидејќи не е поднесено барање на заштита на законитоста од СЈО кое го води случајот, било кој друг да поднесе такво барање е недoзволено.“ – изјави Сашо Дуковски, адвокат По укинувањето на решенијата на Апелациониот и Основниот суд, Кривичниот совет сега повторно треба да одлучување по барањето на СЈО за определување на мерката притвор за Кочан. Каква и да биде одлуката таа ќе биде подложна на жалби од незадоволните страни. Според Дуковски, доколку Врховниот суд направи анализа колку барања за заштита на законитоста за притвор кој е одреден поради опасност од ...
| | веќе видена | слични
6 копии

Врховниот суд напладне ќе одржи продолжение на Општата седница, на која ќе се разгледува рефератот по правното прашање „Дали доказите кои се стекнати на незаконит начин можат да бидат употребени како доказ во судска постапка“. Во соопштението на страницата на Врховниот суд пишува дека на продолжението на Општата седница ќе присуствува и Мирјана Лазарова Трајковска, поранешен судија на Европскиот суд за човекови права. На брифинг со новинарите, претседателот на судот Јово Вангеловски потврди дека расправата по оваа точка е одложена на неопределено време.
| | веќе видена | слични
6 копии

Врховниот суд на Република Македонија соопшти дека денеска во 12 часот ќе одржи продолжение на општата седница на која ќе ја разгледува законитоста на „бомбите“, односно можноста прислушуваните разговори да бидат користени како докази. „Ќе се разгледува рефератот по правното прашање „Дали доказите кои се стекнати на незаконит начин можат да бидат употребени како доказ во судска постапка“ стои во соопштението на Врховниот суд. На продолжението на општата седница ќе присуствува и Мирјана Лазарова Трајковска, поранешен судија на Европскиот суд за човекови права. Претходно обвинителот од тимот на СЈО Гаврил Бубевски посочи дека скопскиот апелациски суд прифатил прислушувани разговори како докази во предметот „Шпион“. Еднаш расправата за „бомбите“ беше одложена и поради боледување на дел од судиите.
| | веќе видена | слични
6 копии

Одлуката на Кривичниот совет да не ја прифати жалбата на СЈО со што Сеад Кочан ќе се брани од слобода, е уште еден пример за двојните стандарди на судството, изјави адвокатот Звонко Давидовиќ за Алсат М. Според него, законот дава можност да не се определи притвор, но во конкретниов случај не се запазени околностите и правичноста. „Прво, никогаш не се случило некој кој бил во бегство да не отиде во притвор, да му се укине мерката за притвор. Второ, подолго време ова веќе трае и беше подготвувано и луѓето кои ги следат предметите насетуваа, затоа што Апелациониот суд, точката 2 и 3 – значи влијание на сведоци или да не го повтори или доврши делото ги укина во старт и отвори можност да се даде гаранција. Врховиот суд токму тоа го направи, а Основниот суд Скопје 1, како и досега ја одигрува улогата на пречка на СЈО“, вели адвокатот Давидовиќ. Сеад Кочан е првоосомничен во случајот „Труст“ на Специјалното обвинителство. Тој беше во бегство повеќе од два месеци, а за него имаше и меѓународна потерница. По одлуката ...
| | веќе видена | слични

Претседателот на Врховниот суд, Јово Вангеловски за денеска го закажа продолжението на општата седница за бомбите како докази. Во судот денеска и официјално треба да се појави поранешната судијка од судот за човекови права во Стразбур, Мирјана Лазарова Трајковска. Таа треба да го изложи своето мислење, но и праксата на европскиот суд за човекови права, за тоа дали прислушкувани разговори можат да бидат докази во судска постапка. Изминатиот период голем број правни експерти, професори, судии, се повикаа на домашната, но и европската судска пракса, и наведоа конкретни примери кога вакви снимки биле прифатени како докази и оценија дека станува збор за обид да се блокира работата на СЈО. Македонија Има видео?:
| | веќе видена | слични

Врховниот суд за денес напладне закажа општа седница на која ќе разгледува дали снимките од т.н. бомби Специјалното јавно обвинителство може да ги користи како доказ во судска постапка. „Врховниот суд на Република Македонија денес со почеток во 12 часот ќе одржи продолжение на општата седница, на која ќе се разгледува рефератот по правното прашање „Дали доказите кои се стекнати на незаконит начин можат да бидат употребени како доказ во судска постапка“, стои во соопштението од Врховниот суд.Од таму известуваат дека на продолжението на седницата ќе присуствува и Мирјана Лазарова Трајковска, поранешна судијка на Европскиот суд за човекови права.
| | веќе видена | слични

Адвокатот Ѕвонко Давидовиќ кој во изминатиов период наместо правни дава политички изјави, по се изгледа дека има добиено партиска задача од лидерот на СДСМ Зоран Заев. Имено, Давидовиќ во изминатиов период имал чести средби со Заев. Редовно двајцата еднаш неделно имаат средби и очигледно плодот од тие средби излегува на виделина. Адвокатот себе си се доживува како правен ментор на Заев, но и извршител. Давидовиќ излезе јавно и ја критикуваше одлуката на Врховниот суд, а во врска со случајот со бизнисменот Сеад Кочан. Адвокатот, одлуката на највисокиот суд во Република Македонија ја прогласи за политичка без притоа да даде еден аргумент. Инаку, Врховниот суд во својата одлука наведува дека притворот на Кочан е резултат на скршена постапка од пониските судови. -Врховниот суд на Република Македонија наоѓа дека иако постапката е во почетна фаза, во која се работи на обезбедување на докази во поткрепа на обвинението, сепак за да биде определена мерката притвор, судот мора да има доволно докази и факти кои ...
| | веќе видена | слични

Имено, Давидовиќ во изминатиов период имал чести средби со Заев. Редовно двајцата еднаш неделно имаат средби и очигледно плодот од тие средби излегува на виделина. Адвокатот себе си се доживува како правен ментор на Заев, но и извршител. Давидовиќ излезе јавно и ја критикуваше одлуката на Врховниот суд, а во врска со случајот со бизнисменот Сеад Кочан. Адвокатот, одлуката на највисокиот суд во Република Македонија ја прогласи за политичка без притоа да даде еден аргумент. Инаку, Врховниот суд во својата одлука наведува дека притворот на Кочан е резултат на скршена постапка од пониските судови. -Врховниот суд на Република Македонија наоѓа дека иако постапката е во почетна фаза, во која се работи на обезбедување на докази во поткрепа на обвинението, сепак за да биде определена мерката притвор, судот мора да има доволно докази и факти кои укажуваат на основано сомневање дека е сторено кривично дело. Во спротивно, мерката притвор како мерка за обезбедување присуство на обвинетиот и за непречено водење на ...
| | веќе видена | слични
6 копии

На 19 јуни Врховниот суд ќе расправа за законитоста при определувањето притвор за градоначалникот на општина Пустец, Едмонд Темелко и за одлуката за притвор на градоначалникот на општина Битола, Владимир Талески, и двајцата осомничени од СЈО во случаите „Титаник“ и „Транспортер“. Во март Врховниот суд веќе донесе одлука за предметот со Темелко. Но, за Јово Вангеловски, претседателот на Врховниот суд, оваа одлука не влегла во нивниот, т.н. АКМИС систем, па сега одлуката треба да се верифицирана со повторно разгледување на предметот. Темелко е еден од осомничените во истрагата на СЈО за случајот „Титаник“ за наводните изборни нерегуларности во 2013 година. Кривичниот совет на Врховниот суд во март одлучил дека лишувањето од слобода на осомничениот градоначалник на Пустец Едмонд Темелко на 12 февруари лани, на барање на Специјалното јавно обвинителство, било законско. „Врховниот суд смета дека обвинителот од Специјалното јавно обвинителство правилно го применил законот, бидејќи станува збор за специфична ...
| | веќе видена | слични

Давид Неделков, синот на експретседателката Лидија Неделкова, на својот фејсбук профил го праша претседателот на Врховниот суд Јово Вангеловски зошто е тој негова главна преокупација овие денови. Во подолгиот статус со наслов „Во умот на Јово Вангеловски“, Неделков, 24-годишен магистер по правни науки, го прашува зошто во таа, како што вели игра на тронови во Врховниот суд, го вклучува и него, со тоа што во неколку наврати јавно спомнува дека бил времено ангажиран во архивата на Специјалното јавно обвинителство да прима и заверува доставници што стигаат до оваа институција. Неделков му поставува прашање на Вангеловски: „Дали должноста на Врховниот суд е да врши контрола и надзор за тоа кој става печати и се потпишува на доставници во јавните институции кои не се дел од судската власт и во кои Претседателот на Врховниот Суд нема никакви овластувања?“ Натаму во статусот, синот на Неделкова вели: „Воедно би сакал да го прашам Вангеловски дали од круцијално значење за опстанокот на неговата функција и ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Јавното обвинителство отвори предмет за објавените аудио записи на социјалните мрежи, потврди за МИА државниот обвинител Љубомир Јовески. Ќе се испитува кој ги ...
сите 542 | | | веќе видена

Јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје донесе наредба за спроведување истражна постапка против едно лице бидејќи постои основано сомнение дека ...
сите 114 | | | веќе видена

Екс министерката Гордана Јанкуловска и поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков се само дел од поранешните функционери кои пред судот во Стразбур се ...
сите 390 | | | веќе видена

Од кога тоа Ново Нордиск произведува сомнителен инсулин и од кога тоа Данска е всушност Турција?Документите тоа го говорат, а Министерството за здравство и ...
сите 101 | | | веќе видена

Не сум среќен кога Мицкоски зборува на прес конференција за Законот за јазици, изјави вицепремиерот Бујар Османи во вчерашното издание на дебатниот магазин ...
сите 55 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

(ВИДЕО) Дуковски: Врховниот суд незаконски постапил за укинување на притворот за Кочан

Од:
До кого (е-маил):
Порака: