Позитив

Европскиот Инвестициски Фонд (ЕИФ) и ПроКредит групација ќе пласираат дополнителни 800 милиони евра за иновативни проекти на мали и средни претпријатија (МСП), ...
сите 2 | | | веќе видена

App.startupmacedonia.mk e првата дигитална стартап платформата во нашата земја, на која стартап заедницата ќе ги има сите правилни информации за екосистемот. ...
сите 7 | | | веќе видена

На 10 јули 2019 година, на свеченото доделување на Euromoney наградите во Лондон. НЛБ Банка АД Скопје е прогласена за најдобра банка во Р. Северна Македонија. ...
сите 13 | | | веќе видена

Адвокатот од Прилеп, Жарко Стефановски, инаку познат по тоа што за време на протестите на „Шарената револуција“ го смисли слоганот „Че си лежите“, соопшти дека ...
сите 2 | | | веќе видена

Халк Банка АД Скопје воспостави партнерство со Кроациа Осигурување Живо т и на пазарот понуди кредити со животно осигурување со кои граѓаните добиваат двојна поволност, обезбедување на сигурност во отплатата и заштита на целото семејство. Понудата на кредити со животно осигурување ги вклучува Релакс потрошувачкиот кредит, Комфор станбениот и Хипотекарниот кредит со животно осигурување. „Поаѓајќи од општиот став и потреба на граѓаните дека при влегување во кредитен однос најбитна е сигурноста и довербата, воведовме кредити со животно осигурување и на тој начин овозможивме за граѓаните повеќе и посеопфатни производи што нудат погодности и бенефиции од повеќе страни. Покрај потребното финансирање, добиваат и заштита на целото семејство преку полисата за животно осигурување, односно со минимален влог се обезбедува максимална финансиска заштита. За оваа цел воспоставивме партнерски однос со компанијата лидер на пазарот за животно осигурување Кроациа Осигурување - Живот и со тоа, позади сигурноста и квалитетот на ...
сите 4 | | | веќе видена

Раководството на Скопски пазар предлага на претстојното акционерско Собрание на фирмата да биде усвоена одлука со која 15 милиони денари (околу 245.000 евра) од ланската акумулирана добивка да се префрлат во инвестициски фондови. Дел од вработените и акционерите на СП се изненадени од овој предлог и велат дека на Собранието, закажано за 11 јуни, ќе бараат објаснување. Тие велат дека вложувањето средства во инвестициски фондови има логика само ако фирмата има вишок на средства. Но, во сегашната ситуација во СП, кога компанијата има милионски долгови, а во исто време започна со обновата на Бит-пазар, многу пологично е, кога веќе се вложува, парите да одат во овој проект, велат акционерите. На барање на компанијата Современ дом, која е најголемиот поединечен акционер во Скопски пазар, на дневниот ред на претстојното акционерско собрание, поставена е и контра-одлука за вложување на 15-те милиони денари во проектот Бит-пазар, па за тоа каде ќе бидат вложени овие пари, ќе одлучат акционерите со гласање. За ...
сите 6 | | | веќе видена

Екс министерот за култура Роберт Алаѓозовски и натаму останува на Владата, односно по напуштање на министерската функција ќе добие нова позиција. Тој на примопредавањето на функцијата на новиот министер за култура Асаф Адеми, информира дека ќе биде национален координатор за култура, културен развој и интерресорска соработка во културата, позиција за која директно му е одговорна на премиерот за работата. Алаѓозовски го раководеше ресорот култура од 1 јуни 2017, односно од составувањето на Владата на Зоран Заев минатата година.
сите 56 | | | веќе видена

Скопскиот Основен Суд минатата недела го прифати обвинението против неколку членови на раководните органи на Скопски пазар, кои се обвинети дека со малверзации со акциите во 2006 и 2007 година ја злоупотребиле службената положба и ја оштетиле фирмата за да прибават лична корист. Оваа одлука на Судот, која значи дека за случајот наскоро ќе започне судење, се случува само една недела пред Собранието на акционери на СП, закажано за 11-ти јуни. Во пресрет на овој клучен годишен настан за фирмата, вработените и акционерите се прашуваат каква е иднината на нивната компанија. Што ќе се случи со Скопски пазар, доколку неговите директори, кои самите се и меѓу најголемите акционери на Скопски пазар, бидат осудени? Според Обвинителството, првите луѓе на СП во посочениот период предлагале и спроведувале одлуки со кои компанијата купувала сопствени акции, кои веднаш потоа биле поништувани. Ваквите потези, кои се случувале неколкупати, резултирале со незаконско зголемување на процентуалниот удел на самите директори во ...
сите 12 | | | веќе видена

Пописот на населението во Република Македонија во 2020 година ќе се спроведе од 1 до 21 април. На терен ќе бидат ангажирани околу 5.000 попишувачи, а овој пат ќе се користи комбиниран метод што подразбира покрај корисење податоци на терен, и податоци од регистри. Се проценува дека оваа операција ќе чини 8,5 милиони евра. Ова го наведува директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски во интервју за МИА изразува жалење што беше неуспешен пописот во 2011 година и оти тоа како институција ќе го носат како товар. – Бидејќи одбележуваме 73 години од постоењето на Државна статистика во РМ со големо жалење можам да констатирам дека она по што бевме можеби и најпознати во државата – спроведување на попис, ние во 2011 година не успеавме да го направиме. Сеедно кои биле причините и какви биле причините, овој срам ќе си го носиме уште долго време. Се надевам дека со спроведување на новиот попис ќе успееме да докажеме дека, сепак, сме кадарна институција да направиме едно вакво статистичко истражување и ...
сите 15 | | | веќе видена

Скопски пазар и натаму продолжува да ги продава или издава своите атрактивни недвижности во Скопје и низ Македонија, во ситуација кога фирмата е во криза и се бори со наталожените долгови. На веб-страницата на СП постојано се објавуваат огласи за продажба на деловен простор на компанијата во повеќе градови. Овој месец, Скопски пазар продава деловен простор од над 2.500 метри квадратни во скопски Чаир, како и деловни објекти во Битола (461 метар квадратен) и Охрид (789 квадрати). Компанијата пролетва веќе продала деловен објект од над 2.000 метри квадратни во Кавадарци. Изминатава година, раководството на Скопски пазар продаде или издаде десетици атрактивни недвижности во сопственост на компанијата, а во исто време фирмата целосно се повлече од пазарот, губејќи ја некогашната врвна позиција во малопродажниот бизнис. Некогашните маркети од ланецот на СП, директорите им ги препуштија на компании кои до вчера им беа конкуренти. Вработени и акционери во Скопски пазар повеќепати предупредуваа дека имотот на ...
сите 20 | | | веќе видена

Владата го објави писмото кое премиерот Зоран Заев го испратил до Вселенскиот патријарх г.г. Вартоломеј, за кое во Македонија се дозна од грчките медиуми и кое внесе забуна во јавноста што всушност се бара со истото. МПЦ и Заев демантираа дека со писмото се бара промена на името на Македонската православна црква.
сите 154 | | | веќе видена

Првите луѓе на Скопски пазар минатата година продале деловен објект во сопственост на компанијата во Скопје по цена три и пол пати пониска од пазарната, покажува документ на компанијата од 2017 година. Во одлуката на Управниот одбор на СП, стои дека еден од локалите кои фирмата ги поседувала во центарот на Скопје е продаден по цена од 600 евра за квадратен метар, иако пазарната цена за деловен простор е речиси три и пол пати повисока и изнесува околу 2000 евра за квадрат. Дека станува збор за, во најмала рака, чуден потег на директорите на СП, станува јасно кога ќе се погледнат други слични одлуки на Управниот одбор, во кои се гледа дека компанијата за други свои објекти во Скопје барала 2000 евра за квадрат. Ова отвора нови прашања не само за оправданоста, туку и за законитоста на одредени деловни потези на првите луѓе на Скопски пазар во изминатите години, во ситуација кога фирмата се соочува со криза и милионски долгови. Зошто раководството го распродава имотот на компанијата по багателни цени? Дали ...
сите 18 | | | веќе видена

Обвинителниот акт против раководството на Скопски пазар стана правосилен, а судот наскоро ќе закаже старт на судскиот процес во кој седуммина, предводени од претседателот на управниот одбор, Сашо Давитковски ќе бидат соочени со одговорност за криминал со акции на фирмата. Покрај Давитковски, на листата обвинети се и Тошо Давитковски, Предраг Милосављевиќ, Јован Јовановски, Слободанка Ристовска, Боце Славков и Тодорка Давитковска. Со обвинителниот акт на обвинетите им се става на товар противправно намалување на имотот на Скопски Пазар со повлекување на 14.522 обични акции во 2 наврати во текот на 2006 и 2007 година, за чиј откуп компанијата претходно издвоила речиси 1.5 милиони евра. Вниманието на обвинителите го привлекло токму ова планско купување сопствени акции со единствена цел да се повлечат. Тоа, според познавачите, е спорен потег на првите луѓе на фирмата, за кој нема економска и правна оправданост, а единствени добитници биле самите директори, чиј влог во сопственоста на фирмата растел за сметка на ...
сите 13 | | | веќе видена

Со ветот на Основниот суд Скопје 1 денес го прифати во целост обвинителниот акт против неколкумина членови на раководството на Скопски пазар, меѓу кои и претседателот на Управниот одбор на компанијата, Сашо Давитковски. Со решението на Судот, предметот сега ќе биде распределен кај конкретен судија, по што ќе започне судење за милионски криминал со акциите на компанијата. Судот минатата недела одржа подготвително рочиште што траеше два часа, на кое се појавија обвинетите. Медиумите во земјава веќе објавија, повикувајќи се на јавно објавени документи на компанијата, дека Скопски пазар во 2007 година потрошил значаен износ на парични средства за откуп на сопствени акции, кои потоа биле повлекувани непосредно по нивното купување. Документите покажуваат дека Собранието на акционери на компанијата, на иницијатива и со поддршка на раководството, во два наврати во периодот 2006-2007 година повлекло вкупно 14.522 сопствени акции, кои што самата компанија претходно ги купила на пазарот за повеќе од 85 милиони денари, ...
сите 10 | | | веќе видена

“ T ДР СКОПЈЕ“ ДООЕЛ – Скопје , како член на групацијата Бритиш Американ Тобако ( British American Tobacco ), и Царинската Управа на Република Македонија потпишаа Меморандум за соработка со цел спречување на шверцувањето и нелегалната трговија со тутунски производи. Оваа соработка вклучува и заштита од повреда на правата на интелектуална сопственост, односно спречување на фалсификување на цигари и други тутунски производи од трговските марки чии носители на права се Друштвата - Членови на групацијата Бритиш Американ Тобако ( БАТ ). „ Бритиш Американ Тобако, како една од водечките мултинационални компании, посветува особено внимание на борбата против нелегалната трговија со тутунски производи на сите пазари на кои работиме. Навистина ни е драго што на оваа тема потпишавме Меморандум за соработка со Царинската Управа на Република Македонија и сигурни сме дека со заеднички сили и напори дополнително ќе го намалиме овој тип на нелегална трговија.“, изјави Милорад Крстиќески, Генерален Менаџер на Бритиш Американ ...
сите 6 | | | веќе видена

Во рамки на ЕУ проектот „Градиме заедно – Мониторинг на заедницата и застапување на истата“ , Црвен крст на град Скопје реализира работилница за 35 лица, на тема Предизвици од мигрантската криза и научени лекции. Работилницата се реализира во Тренинг центарот„ Солферино“- Струга, а учесници се волонтери активно вклучени во мигрантската криза, членови на мрежата од НВО сектор која работи на ова поле, но и млади – потенцијални волонтери кои би се вклучиле во ваков вид кризни состојби. Работилницата има за цел да се споделат искуствата од досегашните активности, но и да се унапреди работата согласно научените лекции. По завршувањето на работилницата, следуваат активности на терен и тоа во локалните самоуправи на територија на град Скопје, училишните клубови, за членови и волонтери од општинските организации на ЦК во град Скопје.
сите 3 | | | веќе видена

Основниот суд Скопје 1 денес се одржа подготвително рочиште во врска со обвинителниот акт поднесен против неколкумина членови на раководството на Скопски пазар, меѓу кои и првиот човек на фирмата, Сашо Давитковски. Според информации од Судот, за една до две недели ќе биде изготвено решението со кое ќе се знае дали актот ќе стане правосилен и дали потоа ќе следува судски процес за милионски криминал со акции на компанијата. Два часа во судница Јавното обвинителство изнесувало докази со кои го поткрепува обвинителниот акт, а обвинетите и адвокатите изнеле своја одбрана и свои докази. Сега Советот на судот, по спротивставените аргументи, ќе оцени дали Јавното обвинителство има издржан акт. Како што медиумите веќе известија, повикувајќи се на јавно објавени документи на компанијата, Скопски пазар во 2007 потрошил значаен износ на парични средства за откуп на сопствени акции, за непосредно по нивното купување – да ги повлече. Собранието на акционери на Скопски пазар на иницијатива и со поддршка на раководството ...
сите 8 | | | веќе видена

next