Позитив

Али Ахмети во вчерашното гостување во емисијата Клик Плус на ТВ 21, Алијанса за Албанците ја нарече несериозна партија која има само двајца пратеници и со тоа даде јасни сигнали дека не очекува повеќе да биде дел од владината коалиција. Симптоматичен е и бројот на пратеници кои Ахмети го истакна, бидејќи на изборите во декември коалицијата на трите партии во Алијансата доби тројца пратеници. Тоа значи дека пратеникот од РДК, Весел Мемеди веќе и официјално е пред излез од коалицијата на Алијансата од собраниските клупи. И двајцата пратеници на ДПА се сè поблиску до владеачкото собраниско мнозинство. Односите меѓу Ахмети и Села станаа тензични за време на локалните избори кога ДУИ и Алијансата се бореа меѓусебе за градоначалнички места. Тоа ги комплицираше односите во Владата, со што испразнето место во Министерството за здравство остане празно неколку месеци. Од вчера и официјално Владата за министер за здравство го предложи Венко Филипче, како кандидат на СДСМ.
сите 352 | | | веќе видена

Судењето за „Топлик“ на Специјалното јавно обвинителство е одложено за 30 јануари следната година затоа што адвокатите на осомничениот Миле Јанакиески се ангажирани за случајот „Труст“. Судијката Татијана Михајлова, по дебатата меѓу одбраната и обвинителите околу термините за судењето, реши денешното рочиште да го презакаже за 30 јануари. Истрагата „Топлик“ се однесува на изградбата на населбата „Сончев град“, за која поради недостатоци настанати при склучување на договорот за нејзина изградба, буџетот бил оштетен за околу еден милион евра. Во предметот обвинет се поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и пет други лица. Јанакиески, спротивно на Законот за јавни набавки составил Комисија за јавни наддавања на која и наложил да избере понудувач за купување и располагање со државно земјиште за изградба на елитниот комплекс „Сончев град“ во Сопиште, иако фирмата не ги исполнувала условите за тоа.
сите 213 | | | веќе видена

Одлуката на Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, за одржување на вонреден конгрес на 22 и 23 декември во Валандово, како и бројот на делегати, беше донесена на седницата на ИК на 3 декември едногласно, без ниту еден глас против, вели лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, во оставка, Никола Груевски на неговата „Фејсбук“ страница. Груевски потенцира дека, ниту еден член на ЦК или некој од поканетите гости, не дал никаква забелешка или противење за датумот на одржување на Конгресот или бројот на делегатите и дека ниту еден од присутните не предложил колективно претседателство. „Јас како претседател на партијата дадов максимум што е во моја моќ да останам неутрален во процесот на избор на претседател на партијата. Иако немам таква обврска, тоа е мој личен избор. Статутот и другите акти со ништо не ми попречуваат да застанам зад некој кандидат. Јавно, со изјава, со потпис, говор, политичка агитација, лична вклученост во нечија кампања и слично. Дел од моите долгогодишни најблиски соработници охрабруваа кандидат, кој, колку што сум ...
сите 427 | | | веќе видена

Владата на Велика Британија пред пет години ѝ дала дозвола на контроверзната британска компанија „Гама Груп“ да ѝ испорача на Македонија софистицирана опрема за следење на комуникации, се вели во текстот на новинарката Тена Прелец за „Ал Џезеира“. Текстот се повикува на документи добиени од британското Министерство за надворешни работи, преку слободен пристап до информации, кои покажуваат дека властите во Велика Британија ѝ дале извозна дозвола на „Гама интернешенл лимитед“ да и продаде шест „ловци на меѓународни мобилни претплатнички броеви“ (International Mobile Subscriber Identity – IMSI) на Македонија. Набавката на опремата се случува во 2012 година, три години пред избувнувањето на аферата со масовното прислушување, што ја откри тогашниот опозициски, сега владејачки СДСМ преку т.н. „бомби“. Иако е тешко да се утврди дали овие шест направи биле користени во незаконското прислушување, сепак, како што се наведува во текстот, има најмалку две причини зошто дозволата на британските власти за негова испорака ...
сите 5 | | | веќе видена

о Солун денеска продолжи судењето за екстрадицијата на Горан Грујевски и Никола Бошкоски на кое што како експерт сведочеше и Александар Даштевски, тогашен претседател на Комисијата за заштита од дискриминација. Даштевски пред судот во Солун ја претставил улогата на Специјалното јавно обвинителство во случајот со двајцата поранешни разузунвачи кои во Солун беа приведени со фалсификувани бугарски патни исправи. Одлуката на судот се очекува попладнево. Одбраната очекува да биде одбиено барањето за екстрадиција, а според грчките закони одлуката се објавува веднаш или најдоцна во рок од 24 часа. Грујевски и Бошкоски се обвинети од СЈО за предметот „Таргет- Тврдина“, а беа уапсени од грчката полиција на аеродромот во Солун на 18-ти октомври во обид со лажни пасоши да заминат за Будимпешта.
сите 92 | | | веќе видена

Венко Филипче е потврден кандидат за министер за здравство, а се чекаат останатите коалициски партнери да ги достават нивните предлози за останатите испразнети места и сите во пакет како предлог на претседателот на Владата да се достават до Собранието. Ова го посочи портпаролот на Владата Миле Бошњаковски во одговор на прашање на денешната прес-конференција, нагласувајќи дека се работи за технички момент кога ќе се испратат имињата. – Имињата на кандидатите за министри наскоро ќе бидат доставени до Собранието, рече Бошњаковски. Тој потврди дека е предвидено да има референдум доколку се најде заедничко прифатливо решение со Грција и додаде дека преговорите течат и оти во оваа фаза се уште нема видливо решение за проблемот што го има Грција со нашето уставно име. Прашан дали премиерот Заев за Нова година ќе оди во Солун, посочи дека не може да даде прецизен одговори и нагласи дека во моментов се уште се утврдуваат некои детали.
сите 108 | | | веќе видена

Сведокот Рамадан Бајрами на денешното рочиште за случајот „Сопот” во кој десет лица се обвинети за тероризам, рече дека кога била експлозијата не бил во селото, туку бил во Србија и за тоа разбрал кога се вратил во Македонија, а неговата првична изјава била изнудена поради, како што наведе, долгото држење во притвор, малтретирање и тепање. Адвокатот Вулнет Пачуку, по рочиштето, изјави дека клучниот сведок денеска во повеќе детали објаснил во целост како се случило и дека тој не може да биде ниту обвинет, ниту сведок, туку само жртва на овој настан. – Друг исход не доаѓа предвид освен ослободителна пресуда, рече Пачуку. Рамадани објасни дека на 23 мај 2003 година отишол во полициска станица за извод на малолетниот син, но бил удрен во задниот дел од главата, врзан и однесен со автомобил. Посочи дека следните неколку дена бил испрашуван, малтретиран и тепан од повеќе инспектори, кои барале од него да потпише изјава, за како што му рекле дека бил обвинет за држење стража во селото. Според изјавата на Рамадани ...
сите 12 | | | веќе видена

Владата на вчерашната седница донесе одлука за доделување финансиски срeдства на повеќе државни студентски домови за да се надоместат долговите и преостанатите режиски трошоци до крајот на годината. Министерството за образование и наука во јуни соопшти дека Државниот студентски центар „Скопје“, под чија закрила функционираат студентските домови „Стив Наумов“, „Гоце Делчев“ и „Кузман Јосифовски – Питу“ имаат долгови од 4,5 милиони евра. Министерството претходно информираше дека договориле исплата на долгот со ЕВН Македонија и дека е надминат проблемот со електричната енергија во студентскиот дом „Гоце Делчев“ во Скопје.
сите 8 | | | веќе видена

Грчкиот министер за одбрана Панос Каменос за време на владеењето на Костас Караманлис, кој беше премиер на Грција од 2004 до 2009 година, два пати прифати сложено име со географска одредница за спорот за името, објави на својот налог на Твитер, поранешната грчка министерка за надворешни работи Дора Бакојани. Каменос коментирајќи ги последните случувања во разговорите меѓу Скопје и Атина, изјави дека неговата партија Независни Грци, која е помал коалициски партнер во Владата на Грција, нема да прифати зборот „Македонија“ да биде содржан во името на северниот сосед, објави електронското издание на „Катимерини“. „Каменос два пати за време на владеењето на Караманлис гласаше за сложено име, со географска одредница, ерга омнес, што беше национална позиција, прифатена од сите, освен од Лаос, со која заминавме на Самитот во Букурешт“, вели пратеничката од опозициската грчка Нова демократија.
сите 62 | | | веќе видена

Oпозициската ВМРО-ДПМНЕ денеска ќе блокира четири раскрсниците во градот Скопје и ќе одржи протест пред Истражниот затвор во Шуто Оризари во 18 часот во знак на протест против приведените за насилствата во Собранието на 27 април. Партијата од 15 до 17 часот ќе ги блокира раскрсниците кај Соборен Храм, кај „Мавровка“, кај „Нова Македонија“ и делегацијата на ЕУ и раскрсницата кај Црвен Крст. Комисијата за здравство на ВМРО-ДПМНЕ во просториите на „Даре Џамбаз” денеска од 9 до 17 часот ќе организира и крводарителска акција во знак на поддршка на притворените. „Нападот од страна на полицијата под контрола на Оливер Спасовски врз демонстрантите кои мирно протестираа и го блокираа граничниот премин Табановце е уште еден доказ во низа за полициската хунта и заробената држава. ВМРО-ДПМНЕ го осудува нападот на полицијата врз демонстрантите кои мирно протестираа и го блокираа Табановце. Користењето на полицијата за заплашување на граѓаните е противправно. ВМРО-ДПМНЕ ќе се спротивстави на сите кои ја уриваат ...
сите 39 | | | веќе видена

Советот на град Скопје на вчерашната седница усвоил одлука со која се забранува доставувањето стока во периодот од 7:30 до 18 часот, во периодот од од 1 декември до 31 март. Доставата меѓу 18 и 7.30 часот ќе може да се врши со задржување на возилото најмногу 15 минути. Оваа одлука е со цел намалување на загадувањето на подрачјето на Град Скопје, што е предвидено и со Препораките на владината Интервентна акциска група за итните мерки против загадувањето на воздухот, донесени на 15 декември. Секторот за сообраќај на Град Скопје ќе изврши усогласување на издадените одобренија, односно ќе ги повлече старите и ќе издава нови. Одлуката за новиот режим ќе стапи на сила со нејзиното објавување во „Службен гласник на Град Скопје“.
сите 29 | | | веќе видена

Владата на синоќешната седница го утврди предлог-законот за ратификација на Договорот за добрососедство и пријателство со Бугарија и истиот денеска ќе биде испратен со Собранието, соопшти портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски на неговиот профил на „Твитер“. Премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов на 1 август во Скопје го потпишаа Договорот за пријателство, добрососедство и за соработка. Договорот ќе стапи на сила откако ќе биде парламентите на двете земји ќе ги ратификуваат.
сите 49 | | | веќе видена

Владата денеска ја почна постапката за отуѓување на „мерцедесот“, познат од „бомбите, кој вредеше 600 илјади евра, соопшти на „Твитер“ портпаролот на Владaта, Миле Бошњаковски. Тој соопшти дека возилото од МВР премина во сопственост на Службата за општи и заеднички работи, по што ќе почне постапка за негово отуѓување и негова замена за болничка опрема. Истата информација ја сподели и министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски преку својот профил на „Фејсбук“.
сите 15 | | | веќе видена

Премиерот и министрите на синоќешната 43 седница ги усвоија измени на Законот за полиција со кои ќе се ограничи употребата на гумени куршуми. „Најавуваме измени и дополнување на Законот за полиција со којшто ќе се ограничи употребата на средства за присила како што се гумените куршуми, хемиски средства и слично“, соопшти портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, во виде клип објавен на неговиот профил на „Твитер“. Тој соопшти дека основна цел на измените е да се намалат штетните последици од нивната примена. Како што соопштија од Владата, предлог-измените тргнуваат од недореченостите кои се однесуваат на дискреционото право на полициските службеници при примената на овие средства за присилба и од недостигот на одредби со кои се уредува рангот на полициски службеник кој ја одобрува употребата на наведените средства за присилба. „Во анализите се укажува и на потребата од додефинирање на начинот, условите и ситуациите на употреба на електричниот парализатор и гумените куршуми. Исто така, со предлог-измените се ...
сите 10 | | | веќе видена

Има реална потреба од менување на Законот за слободен пристап до информациите од јавен карактер иако попроблематична е неговата примена отколку самиот закон – беше констатирано на денешната јавна расправа за овој закон што ја организираше Министерството за правда. Законот треба да се менува во роковите, во исклучокот да не се даде информацијата, и во надлежностите што ги има Комисијата за заштита на ова право, беше речено на расправата одржана во Скопје. Според статистичките бројки што беа изнесени, администрацијата најмногу го избегнува ова право кога станува збор за медиумите. – Доколку новинарите поставуваaт прашања, процентот на одговор од администрацијата е околу 37 отсто, доколку тоа го прават граѓаните, тогаш процентот е 50 отсто, а доколку прашува невладина организација, тогаш администрацијата одговара во над 70 отсто случаи – изјави Герман Филков од Центарот за граѓански иницијативи, истакнувајќи ги нивните искуства кои се големи, зашто годишно поставуваат околу 1000 прашања до институциите и ...
сите 27 | | | веќе видена

И новинарите, но и дипломатите имаат одговорност за демократијата и за борбата за слободата на изразување и во таа борба не смее да се молчи, порача амбасадорот на Франција, Кристијан Тимоние на денешната промоција на публикацијата „Слободата на изразување низ праксата на Европскиот суд за човекови права“ од д-р Мирјана Лазарова – Трајковска, која се одржа во Клубот на новинари во Скопје. – Од многу тажниот ден 24 декември 2012 година поминавме тежок, но успешен пат и искуствата може да служат како материјал за размислување за еволуцијата и барањето демократија. Книгата на д-р Мирјана Лазарова – Трајковска претставува потсетување на огромната одговорност што вие како новинари ја носите и потсетува на храброста на некои новинари, но и на недостиг на храброст на други. Истовремено, ни служи и како лекција нам дипломатите да не молчиме кога станува збор за прекршување на законите и фундаменталните права и јасно и гласно да кажеме дека нешто e неприфатливо – порача Тимоние. Во книгата посебен акцент се става на ...
сите 6 | | | веќе видена

Спорот за името мора да се реши со компромис прифатлив и за двете страни и што ќе го издржи тестот на времето, изјави шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас во интервју за грчката државна телевизија ЕРТ. – Она што ни е потребно е ПЈРМ да покаже култура на консензус и компромис, што значи дека ниту ние, ниту тие ќе добијат се – вели Коѕиас. Тој во интервјуто не открива детали за што конкретно во моментов се разговара, но го оцени како позитивно тоа што во моментов ниту Нимиц, ниту властите во Скопје имаат ставено свој предлог на маса. Во однос на заканите на лидерот на Независни Грци, Панос Каменис дека нема да прифати име во кое ќе се содржи зборот Македонија, Коѕиас вели дека секој има право на сопствено мислење. Сепак тој истакнува дека во грчкиот парламент е потребно и постои мнозинство пратеници за евентуалниот договор за името. – Ние сме Влада која е тука за да решава прашања. Ако начинот на кој ги решаваме е во согласност со долгорочните интереси на земјата, интересите на регионот и е во европски ...
сите 75 | | | веќе видена

На протестот организиран од ВМРО-ДПМНЕ пред Министерството за правда денеска пред граѓаните се обрати Мане Јаковлевски. Тој кажа дека наместо светла иднина државата е обвиена од темнина. Наместо мир и безбедност, бројот на убиства е зголемен, а и животните се вознемирија, почнаа да напаѓаат луѓе, порача денеска Мане Јаковлевски на протестот на ВМРО-ДПМНЕ пред Министерството за правда. – Тоа што актерите, пејачите, членовите на патриотските здруженија се во затвор, а убијците од Смилковско езеро се на слобода е цинична и селективна правда на хунтата на власт, рече Јаковлевски и порача дека е време да се сплотиме затоа што разделени не чека пропаст. Јаковлевски порача дека протестите ќе продолжат се додела лицата кои неправедно притворените лица на настаните во Собранието од 27 април годинава не бидат пуштени на слобода. Дарко Костовски, пак, рече дека да ги браниш македонските национални интереси е света должности и кажа дека токму за тоа ВМРО-ДПМНЕ постои. Тој повтори дека денешната прес-конференција на СЈО ...
сите 28 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев и министерот за надворешни работи Никола Димитров денеска присуствуваа на работен ручек во однос на евроатланските процеси на Македонија и Балканот со странски експерти кои се дел од „Балканс ин Јуроп полиси адвјасори груп“ (БИЕПАГ), Хедвиг Морвај, директор на Европскиот фонд за Балканот и Флоријан Бибер директор на Центарот за југоисточни европски студии на Универзитетот во Грац. На средбата, како што се наведува во соопштението од Владата, присуствуваа и домашни експерти, поранешните амбасадори и универзитетски професори Блерим Река и Ѓорѓи Спасов. – Заеднички беше оценето дека Република Македонија има направено значаен исчекор во спроведување на демократските реформи и во забрзувањето на евро-атланските интеграции и беше заклучено дека од исклучителна важност е да продолжат реформите и Македонија да има јасни перспективи и напредок во однос на членството на земјата во ЕУ и НАТО во 2018 година, стои во соопштението.
сите 6 | | | веќе видена

Професорот Љубомир Фрчкоски оцени дека денешната седница на Советот за реформи во правосудството била „тензично-конструктивна“ и оти е постигнат напредок со формирање на работна група за дефинирање на правилата на работа на Советот. Работната група, со која ќе раководи професорката Мирјана Најчевска, треба до крајот на месецов да ги изготви и предложи правилата. Сепак, Фрчковски рече дека останува да се види дали истите ќе бидат донесени пред нова година. – И конечно на следниот состанок во рамките на правилникот за работа, кој Најчевска ќе ни го предложи ќе почнеме да расправаме и за составот на работните групи кои треба да ги направат законите. Првично одлучивме членовите на советот да влезат во сите работни групи, таму каде што ги нема, а потоа ќе расправавме и за потребата од бројот на работните групи, дали треба нови, дали некои треба да се укинат, кој треба да ги води… Тоа ќе остане за следните седници. Договориме да се среќаваме почесто и погусто за да може тие планови што сега ги направивме да ги ...
сите 29 | | | веќе видена

next