Позитив

Недоволно или несоодветно информирање на граѓаните за нивната работа или за алатките преку кои граѓаните може да реагираат на работењето на медиумите или телекомуникациските оператори е главната забелешка што беше изнесена за работата на Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) и Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ). На денешната презентација на четвртиот мониторинг извештај за работата на двете агенции, подготвен од Евротинк – Центар за европски стратегии, НВО Инфоцентар, Транспарентност Македонија и Хелсиншкиот комитет за човекови права, беа посочени и чекорите што треба да се преземат за тоа да се надмине. Според Славица Билјарска, специјалист за односи со јавност, нелогично е АЕК да има три веб-страници, бидејќи така им се отежнува на граѓаните доаѓањето до бараната информација, а проблем кај веб-страницата на ААВМУ е тоа што голем дел од битните информации се ставени во формат со кој се оневозможува граѓанинот да дојде до информацијата преку интернет-пребарувачите. – Ме ...
сите 3 | | | веќе видена

Поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески и останатите 20 обвинети во случајот „Транспортер“ на денешното рочиште побараа од Кривичниот суд во Скопје визуелно и тонско снимање на главната расправа за овој предмет. Претходно, снимање на рочиштата побара и одбраната на поранешниот премиер и лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, поранешниот вицепремиер за економски прашања, Владимир Пешевски и екс министерот за транспорт и врски, Миле Јанакиески за случајот „Траекторија“, како и уредникот во „Сител“, Драган Павловиќ – Латас за „Тотал“. Адвокатите на Талески и останатите обвинети денеска побараа доказите на Специјалното јавно обвинителство да им бидат дадени во писмена форма, а го побараа и ЦД-то со прислушуваните разговори, без кое, како што рекоа, не можат да дадат одбрана. Адвокатот Боро Тасевски рече дека ако судот не обезбеди услови за снимање, ќе дава приговор за секој записник од рочиштата. Обвинителот на СЈО, Трајче Пеливанов, го оцени барањето за снимање на процесот како уште еден изговор на ...
сите 27 | | | веќе видена

Црна Гора годинава стана 29-та членка на НАТО, но ќе имаме убава симетрија доколку можеме да ѝ посакаме добредојде на Македонија како 30. држава членка на Алијансата во Подгорица следната година, изјави Метју Палмер, директор на Канцеларијата за Јужна и Централна Европа во американскиот Стејт Департмент, по состанокот на Партнерската комисија на САД - Јадранската повелба, што се одржа во македонското МНР. „Потенцијалното решавање на прашањето за името, исто така ќе претставува поттик за регионалната стабилност и го поздравуваме обновувањето на разговорите меѓу Македонија и Грција“, рече Палмер. Тој ѝ честита на Македонија за одличното претседавање со Повелбата, истакнувајќи дека на Самитот во Подгорица беше испратена порака за американската поддршка на интегративните напори на регионот, која, како што најави, и натаму ќе продолжи. „Целта да се заокружи интеграцијата во НАТО не значи само да се прослави членството на државата која претседава, туку и за која било друга држава која ги исполнува условите“, ...
сите 34 | | | веќе видена

Народно движење за Македонија изразува задоволство од оставките на членовите на ДИК поради коруптивното и расипничко трошење на народни пари. Меѓутоа, во случајот со антинародните бонуси на членовите на ДИК не е доволна само нивна оставка, туку, потребно е премиерот Заев да побара разрешување и на министерот за финансии. Според законот, токму министерството за финансии води регистар на корисниците на буџетските средства, управува со финансиските средства од Буџетот, за што, во негови рамки се основа и трезор кој води евиеденција на сите трансакции на приходите и трошоците на буџетот, ги анализира и оценува предлозите на буџетските корисници за средствата кои им се потребни за плати, а по усвојувањето на буџетот мининистерството за финансии ги известува буџетските корисници за средствата што им се одобрени за плати. Оттука, министерството за финансии знаело практично се за одобрените буџетски средства за редовни и дополнителни плати на ДИК како буџетски корисник и произлегува дека членовите на ДИК се ...
сите 12 | | | веќе видена

Советот за реформи во правосудството работи многу нетранспарентно. Во Нацрт стратегијата за реформи во судството воопшто не бевме вклучени како Академија и покрај пораките дека новата Влада ќе биде транспарентна, изјави денеска директорката на Академијата за судии и јавни обвинители Анета Арнаудовска. Во изјавата за медиумите што ја даде пред почетокот на Меѓународната работилница за стандардите на ЕУ за обука на судии и обвинители посочи дека во Нацрт стратегијата беше предвидено дека одреден процент од судиите ќе бидат избрани со незавршена Академија што, како што рече, не беше прифатено во извештајот на Прибе од 14 септември годинава кога новата Стратегија беше донесена.
сите 37 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска изјави дека веднаш штом ќе има решение за новите членови во Владата јавноста ќе биде известена, не изнесувајќи информации дали синоќа се одржал најавениот состанок со коалициските партнери. – Знаете дека има испразнети пратенички места кои треба да бидат пополнети од ДИК. ДИК е во оставка, но треба да продолжи да работи додека Собранието не ги констатира оставките. Сите овие работи треба да бидат комплетирани за да можеме правно формално да ги спроведеме процедурите, вклучително и за комплетирањето на Владата, изјави премиерот Заев, одговарајќи на новинарско прашање. За тоа како ќе ја вклучи опозицијата во овој процес, која не учествува во работата на Парламентот и има свои членови во ДИК, премиерот истакна дека ќе биде отворена дебата и оти преку дијалог може да се најдат решенија. – Ќе отвориме дебата и верувам дека постои можност секогаш низ дијалог да се најдат решенија, рече Заев.
сите 46 | | | веќе видена

Во судот во Солун треба да се одржи рочиште за барањето од македонските власти за екстрадиција на поранешните началници во Управата за безбедност и контраразузнавање, Горан Грујевски и Никола Бошкоски. Тие се обвинети во случајот „Таргет- Тврдина“. Двајцата се во притвор во близина на Солун. На Грујевски и Бошкоски им се суди и за фалсификуваните пасоши со кои беа фатени на Солунскиот аеродром, при обидот да заминат за Будимпешта. Тоа е одвоено од постапката за екстрадиција. Судењето двапати беше одложувано бидејќи судот не можеше да обезбеди преведувач.
сите 108 | | | веќе видена

Најавата дека инвеститорот на рудникот „Казандол“ денеска ќе почне со минирање ги вознемири жителите на Валандово и граѓанските активисти. Активистите од „Спас за Валандово“ и граѓаните се прашаат дали нивниот граѓански отпор бил залуден, исто како и организираните референдуми. Најавуваат дека ваквите активности нема да бидат мирно прифатени од граѓаните на Валандово, Гевгелија, Дојран, Богданци и останатите засегнати места од регионот. При средба со жители од Валандово, премиерот Зоран Заев вети дека изградбата на рудниците ќе запре, затоа што го загрозува здравјето на граѓаните, но и идните генерации од југоисточниот регион. Неодамна и градоначалникот на Валандово, Перо Костадинов, изјави дека не ја исклучува можноста за граѓанска непослушност доколку продолжи изградбата, бидејќи, како што самиот кажа, тој бил дел од граѓанските иницијативи против овие рудници уште од самиот почеток. Минатата недела се одржаа два паралелни протести за спас на југоисточниот регион и тоа еден во Валандово и уште еден пред ...
сите 31 | | | веќе видена

Поранешниот градоначалник на Битола, Владимир Талески, денеска денеска е на суд за предметот „Транспортер“ на Специјалното јавно обвинителство, каде е обвинет за проневера на 360.000 евра. Освен Талески, обвинети се уште дваесет лица за злоупотреба на службената положба и овластувања. Според обвинението, вработени во Општината, директори на битолски училишта и газди на фирми за превоз се сомничат дека преку коруптивни тендери за превоз на ученици го оштетиле буџетот на Република Македонија.
сите 203 | | | веќе видена

Силвана Бонева, членка на ДИК од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, во оставката која ја депонирала до Собранието вели дека таа од нејзиниот избор во ДИК совесно, одговорно, согласно закон ја извршувала функцијата. Според неа, критиките од јавноста за бонусот плати кои членовите ги добија за локалните избори, се „неосновани обвиненија и истовремено носење на пресуди дека се неморални“ иако законски работеле. Таа во оставката вели дека е симптоматично што линчот е после тригодишна примена на Законот и е насочен само кон 9-те членови на ДИК, но не и за изборната администрација, на која исто така и бил исплатен надоместок. „Бруталните навреди, клевети, закани по живот преку социјалните мрежи и некролози за мене на електричните столбови низ Струмица, е целосна повреда на моите основни човекови права, честа и угледот, а се во име на демократијата, правната држава и гласот на народот“, вели Бонева. Во оставката таа потенцира дека со хајката се урнисало достоинството на ДИК како највисок државен орган кој е задолжен не само ...
сите 84 | | | веќе видена

Владеењето на правото и борбата против корупцијата се еден од главните предуслови за Македонија да стане развиена и просперитетна демократија и дел од евроатлантските структури, порача денеска од Тетово, американскиот амбасадор Џес Бејли, на предавање на Универзитетот на Југоисточна Европа во Тетово. – Постоењето на корупцијата ја намалува довербата од граѓаните за власта, ги прави институциите слаби и ранливи на притисок и ја ослабува и намалува економијата, а во случајот со Македонија го загрозува и нормалното одвивање на процесот во придружување кон евроатлантските структури, рече американскиот амбасадор. Бејли рече дека корупцијата е застапена во сите општества, но сите делови од општеството треба да се борат со оваа појава. Тој истакна дека во борбата против корупцијата потребна е силна волја накај политичкото водство за борба против овој феномен, силни институции без политичко мешање и активно граѓанство. – Во основа сè се сведува на тоа граѓаните лично да решат повеќе да не бидат дел од коруптивниот ...
сите 22 | | | веќе видена

Шесте оставки на членовите на Државната изборна комисија (ДИК) поднесени вчера и денеска, односно тие на претседателот Александар Чичаковски, потпретседателот Реџеп Прекопуца, Атанас Урумов, Виолета Дума, Игор Милев и Субхи Јакупи се веќе доставени во архивата на Собранието, дознава „Мета“ од извори во ДИК. Според информацијата што ја добивме, членовите на ДИК предложени од ВМРО-ДПМНЕ, Силвана Бонева и Сашо Срцев, најавиле дека самите ќе ги достават оставките до Собранието, за разлика од нивните колеги . Сè до моментот кога Собранието ќе ги констатира оставките, ДИК ќе продолжи да работи според своите ингеренции.
сите 96 | | | веќе видена

Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1 одлучи да ги одбие жалбите на пратениците Љупчо Димовски и Сашо Василевски за отфрлање на мерката притвор, односно домашен притвор. „Постапувајќи по жалби изјавени против решенија на судија на претходна постапка за определување мерка притвор против за С.В. и мерка куќен притвор за Љ.Д., опфатени со предлогот на ОЈО за гонење организиран криминал и корупција, а поврзано со настаните од 27 април во Собранието на РМ, Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 – Скопје, по одржана седница, донесе решение со кое ги одби жалбите и ги потврди решенијата на судијата на претходна постапка“, известија од судот. Димовски и Василевски беа приведени во врска со настаните во Собранието на РМ на 27 април годинава. Василевски е во притвор во затворот во Шуто Оризари, а Димовски во куќен притвор, откако Собранието им го одзеде имунитетот.
сите 80 | | | веќе видена

Посредникот од Обединетите нации за името, Метју Нимиц, денеска во Брисел се среќава со македонскиот и грчкиот преговарач, Васко Наумовски и Адамантиос Василакис, по долга пауза во разговорите за името. Потоа, по 12 часот, се очекуваат официјални изјави. Предвидената заедничка вечера на преговарачот за името, Метју Нимиц со делегациите од Македонија и Грција, што требаше да се случи вчеравечер во Брисел беше откажана, бидејќи ниту Василакис, ниту Наумовски, ниту Нимиц, поради снегот не можеле да стигнат на време во Брисел. Засега нема официјални навестувања дали Нимиц ќе излезе со нови идеи, сугестии или предлог, иако грчките медиуми не ја исклучуваат таа можност.
сите 117 | | | веќе видена

Предлог-буџетот на Министерство за труд и социјална политика e околу 700 милиони евра и е со највисок износ од сите владини ресори, а најголемиот дел од средствата одат директно кај граѓаните, рече денеска на прес-конференција, министерката за труд и социјална политика, Мила Царовска. На презентацијата на предлог-буџетот, таа додаде дека повеќе пари се наменети за детски градинки и минимална плата, а укинати се нерационалните трошоци. МТСП ќе се фокусира на подобрување на опфатот на деца во детските градинки и подобрување на просторните и кадровски капацитети. – Буџетот е дизајниран за поддршка на социјално загрозените категории, за инклузија и за помош на ранливите групи на граѓани. Имено, над 120 илјади граѓани се корисници на социјални надоместоци во износ од 8 милијарди денари. Тоа се средства наменети за правата од социјална заштита, детска заштита, цивилни инвалиди, борци и воени инвалиди итн – рече Царовска. МТСП за активните мерки за вработување, предвидува околу 16 милиони евра, а за финансиска ...
сите 13 | | | веќе видена

Европа будно ги следи преговорите, што се водат во Брисел меѓу Македонија и Грција, со посредство на преговарачот Метју Нимиц, порача денеска холандскиот амбасадор Ваутер Пломп. – Фер е да се каже дека никој не очекува дека прашањето ќе биде решено утре, но важно е дека изминатите месеци имаше позитивни иницијативи и дека работите одат во позитивна насока, истакна Пломп на предавањето за „Состојбата на човековите права“ пред студентите од Факултетот за безбедност – Скопје Тој нагласи дека холандската Влада нема позиција за спорот со името. – Можам само да кажам дека мојата Влада се надева дека двете земји ќе најдат решение – додаде амбасадорот. Потсети дека Холандија е партнер на Македонија на патот на евроатлантските интеграции и таа ќе продолжи за чекори со неа, доколку Владата продолжи со реализирање на реформите, пред се во сферата на владеењето на правото. Како столбови на реформите во земјава ги посочи независното судство, автономните институции и владеењето на правото, кои се гаранција дека човековите ...
сите 122 | | | веќе видена

На вештакот кој по барање на Специјалното јавно обвинителство за случајот „Труст“ требало да направи увид на механизацијата употребувана за ископ на јаглен и јаловина не му било дозволено да влезе во фирмата на обвинетиот бизнисмен Сеад Кочан – „Трансмет“. Вештакот, кој сведочеше на денешното рочиште, рече дека доставил барање до „Трансмет“ за да изврши увид, на кое не му било одговорено. Поради ова, додаде тој, извештајот го направил врз основа на документацијата од СЈО и преку имејл-комуникација со производителот. Вештакот наведе дека од него се барало вештачење за да се утврди дали станува збор за мобилни или статични машини – дробилки. Адвокатот на одбраната, Миле Петковски го праша вештакот дали има направено вештачења од геолошка и рударска област. Вештакот рече дека нема и додаде дека е специјализиран за сообраќајно и машинско вештачење, односно дека наредбата од СЈО била за вештачење на механизацијата, а не на суровини. СЈО во случајот „Труст“ ги товари Кочан, Василие Авировиќ и Сафет Ватиќ, како и ...
сите 34 | | | веќе видена

Премиерите на Македонија и Косово, Зоран Заев и Рамуш Харадинај се согласиле дека е потребна меѓународна истрага во врска со настаните во Диво Насеље. По средбата со косовскиот премиер, Заев изјави дека граѓаните на двете земји заслужуваат да ја знаат целата вистина. До неа ќе се дојде преку меѓународна истрага или преку независен меѓународен претставник. Според премиерите на двете земји, случајот „Диво насеље“ е чувствително прашање што не треба да предизвика проблеми во билатералните релации. „На тоа прашање гледаме како на можност која не смее да биде пречка за унапредување на односите меѓу двете земји“, изјави Заев на заедничката прес-конференија со Харадинај. На прашањето дали Македонија ќе го поддржи членството на Косово во УНЕСКО, Заев вели дека Македонија го поддржува дијалогот меѓу Косово и Србија, и истакна дека Косово треба да смета на поддршката на Македонија во сите процеси. „Истовремено треба да се има во предвид дека Република Србија е наш сосед, така што важно е добрососедството со сите ...
сите 113 | | | веќе видена

Вкупно шест членови досега поднесоа оставки од Државната изборна комисија. По претседателот Александар Чичаковски, членовите Виолета Дума и Игор Милев, денеска оставки поднесоа потпретседателот Реџеп Прекопуца, Субхи Јакупи и Атанас Урумов. Според информациите на НОВА ТВ од Државната изборна комисија, оставки подготвуваат и членовите на предложени од ВМРО-ДПМНЕ, Силвана Бонева и Сашо Срцев. Единствено засега оставка нема најавено Ермира Асани Салија, која е член на ДИК на предлог од партијата БЕСА.
сите 144 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски вели дека не планира да се меша во одлуките на делегатите, ниту да им сугерира кого да поддржат и одберат за иден претседател на партијата. Остава тие сами да одлучат, а кандидатите да водат фер внатрепартиски натпревар и да внимаваат на одржување на единството на партијата. „Повеќето од оние личности чии имиња секојдневно се спомeнуваат во медиумите како потенцијални кандидати за претседател на ВМРО-ДПМНЕ, се мои долгогодишни соработници и пријатели, луѓе со кои, со години заеднички сме работеле и заеднички сме носеле и сеуште носиме одлуки во партијата. Со дел од нив и во Владата, сме делеле и добро и лошо, и со сите нив имам блиски релации, како службени, така и приватни. Затоа, јас не планирам да се мешам во одлуките на делегатите, ниту да им сугерирам кого да поддржат и одберат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ“, пишува Груевски на својот ФБ профил. Изборот на претседател на ВМРО-ДПМНЕ, според него, треба да е демократски и да произлегува од длабоката верба кон таа ...
сите 126 | | | веќе видена

next