Позитив

Амбасадата на САД во Македонија денеска изрази загриженост поради големата загаденост на воздухот во Скопје и во земјава. Во својата објава на социјалните мрежи „Фејсбук“ и „Твитер“ од aмбасадата прашаа „кои се вашите идеи за почист воздух во Македонија“. „Загадувањето на воздухот во Скопје денеска беше толку големо што едвај можеше да се види амбасадата! Кои се вашите идеи за почист воздух во Македонија?“ напишаа од Амбасадата на САД на „Фејсбук“ и на „Твитер“. https://twitter.com/usembassymkd/status/941334365161836544 Загриженост за енормната загаденост на воздухот изрази и амбасадорот на Холандија во земјава, Ваутер Пломп. „Постои дилема: дали да се користи автомобил и да се придонесе на загадувањето или да се земе велосипед и тоа да се вдишува. Денеска за прв пат се обидов со маска“, напиша Пломп на „Твитер“. https://twitter.com/NLAmbPlomp/status/941324192162738177 По неколку часа одговор стигна од Руската амбасада велејќи дека решението за загадувањето е „Турски тек“. „Бидејќи нашите пријатели од ...
сите 23 | | | веќе видена

Членството во Европската Унија останува клучен приоритет на нашата надворешна политика. Искрено се надеваме дека нашата политичка волја и реформска ориентираност, заедно со поддршката на нашите пријатели и партнери, ќе ни донесе безусловна препорака за почеток на пристапните преговори, следната пролет, истакнал министерот за надворешни работи, Никола Димитров во своето обраќање на традиционалниот Новогодишен и Божиќен прием за дипломатскиот кор во Република Македонија. Во своето обраќање, шефот на македонската дипломатија се осврнал на клучните настани и надворешно политички активности во изминатата 2017 година, како во земјата, така и во регионот и пошироко, соопштија од Министерството. Тој ја нагласил детерминираноста на Република Македонија за евроатлантска интеграција, но и за поголем придонес на мултилатерален план „на кој Македонија прави значајни чекори преку неодамнешната ратификација на Парискиот климатски договор и онаа на Советот на Европа (Истанбулската конвенција за превенција и борба против ...
сите 2 | | | веќе видена

Македонските власти не се целосно сигурни колку Грција е искрено целосно отворена за решавањето на спорот за името, велат дипломатски извори, кои побараа да останат анонимни. Според нив, засега врз ниту една од страните не се врши притисок од надвор, но не се исклучува можноста доколку преговорите напреднат да се зголеми притисокот врз двете страни, па дури и да се вклучат и други посредници. Според истите извори, во досегашните грчко-македонски средби, вклучувајќи ја и последната средба на преговарачите на Македонија и на Грција со медијаторот Метју Нимиц не се разговарало за можни предлози за името, но веројатно тоа ќе биде направено на некоја од средбите во јануари, февруари и март. Решавањето на спорот е можен само доколку и двете страни направат отстапки од досегашните позиции. Македонските власти се претпазливо внимателни во преговорите, велат изворите, кои не ја исклучуваат можноста Владата да направи промена на името на аеродромот „Александар Велики“, но веројатно ќе бара и Грција да покаже на дело ...
сите 135 | | | веќе видена

Пратениците на Беса нема да учествуваат на амандманската расправа за Законот за употреба на јазиците бидејќи за нив она што се случува во Собранието е „политички театар“. – Нема да учествуваме во работата на Комисијата бидејќи сметаме дека ќе продолжи театарот и ние немаме намера да учествуваме во тој театар – изјави денеска пратеникот Фадил Зендели, пред почетокот на седницата на Комисијата за европски прашања. Опозициската Беса бара да се гласа за нивните два амандмани. Со првиот партијата бара да се смени името на законот и да се вика закон за употреба на албанскиот јазик, а вториот е за целосна употреба на албанскиот јазик во државните институции. Одговарајќи на новинарско прашање од Беса велат дека не добиле покана за учество во Владата.
сите 74 | | | веќе видена

Амбасадорот на Чешка во Македонија, Мирослав Томан денеска на министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски му ја предаде донацијата од 45 возила од марката „шкода“, во вредност од околу еден милион евра. Спасовски истакна дека за време на мигрантската криза Чешка дала „извонреден придонес за зајакнување на капацитетите на македонската полиција“. – Нивната финансиска и материјално-техничка помош веќе надминува два милиони евра. Со оваа донација набавени се возила кои ќе служат и за граничната полиција, но и за полициските станици кои се во граничните подрачја, се со цел да може да ја зголемиме ефикасноста на полицијата, а со тоа и безбедноста на граѓаните – рече Спасовски на свеченото примопревање на возилата на паркингот во кругот на Министерството за внатрешни работи. Амбасадорот Томан истакна дека Чешка со задоволство и помага на македонската полиција и дека тоа ќе го прави и во иднина. – Со министерот Спасовски разговараме како понатаму Република Чешка да му помогне на МВР. Република Чешка не помага ...
сите 31 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска се сретна со претставници на Синдикалната организација на вработените на подружницата влеча на возови во МЖ „Транспорт“, предводени од претседателот на синдикатот, Ѓоко Илиевски. Од прес-службата на владата информираат дека на средбата било разговарано за наталожените проблеми со кои се соочува претпријатието, за условите за работа во кои работат работниците, како и за новите перспективи кои се отвораат за железничкиот сообраќај во Република Македонија со зголемениот интерес за изградба и комплетирање на коридорите 8 и 10. Заев на средбата посочил дека Владата има системска определба во изнаоѓање на трајно решение на проблемите во Македонски железници. „Заев ги слушна барањата на работниците организирани во овој синдикат, и порача дека низ взаемен дијалог помеѓу Владата, синдикалните организации и менаџментот на Македонски железници ќе се разгледуваат можностите и ќе се носат одлуки за трајно и системско решение на проблемите во Македонски железници“, се вели во владиното ...
сите 3 | | | веќе видена

Министерството за економија како предлагач на законот за енергетика, ја информира јавноста дека со новото законско решение нема да се укине евтината тарифа на струјата, туку таа е гарантирана како минимум услов во процесот на либерализација на пазарот на електрична енергија. Од министерството исто така велат дека формата на евтината тарифа, ќе зависи од понудата на снабдувачот, кој граѓаните ќе го изберат на слободниот пазар. „Имено, со либерализацијата на пазарот се зголемува конкурентноста и квалитетот на услугите, а европската пракса покажа дека кога има конкуренција на пазарот се нудат и дополнителни поволности за граѓаните од страна на снабдувачите. За крајна заштита на граѓаните, со новиот предлог-закон за енергетика, ќе биде воведен и т.н. универзален снабдувач, кој ќе треба по најниски цени да обезбеди квалитетна услуга на корисниците, вклучувајќи ја и евтината тарифа“, се додава во соопштението. Реакцијата на Министерство за економија следува по објавите на одредени медиуми, дека со новиот закон за ...
сите 155 | | | веќе видена

Кршењето на авторските права на новинарите, фоторепортерите и снимателите од страна на медиумите ќе биде предмет на правна помош и заштита од страна на Самостојниот синдикат на новинарите и медиумските работници (ССНМ), беше соопштено на денешната прес конференција на Синдикатот. – Авторските права мора да се почитуваат и медиумите да престанат да бидат учесници во нивното кршење, бидејќи тие се заштитени и од етички аспект и со закон. Почитувањето на авторските права е темелна вредност. Непочитувањето е еден од поголемите прекршоци и според Меѓународната федерација на новинарите. Згора на се, тие се заштитени и со Законот за авторски права и со Кривичниот законик – потенцираше претседателката на ССНМ Тамара Чаусидис. Секој оној новинар, фоторепортер или снимател кој во иднина ќе се обрати до Синдикатот со мислење дека неговите авторски права во медиумите се прекршени ќе добие правна помош во судски процес, објаснија на прес-конференцијата. – Фотографијата, видеото, колумните, коментарите, ставовите, ...
| | веќе видена

Директорот на средното училиште „Таки Даскало“ од Битола, во текот на учебната 2015/2016 исплатил повеќе пари на превозник отколку што реално требало и затоа доби кривична пријава од СВР Битола за злоупотреба на службената положба и овластување. Според полицијата В.Т.(52) од Битола, иако од благајникот му било предочено дека во пристигнатите фактури и списоци за превоз на ученици, бројот на ученици е поголем од реалниот број на ученици коишто го користат превозот, не ги вратил фактурите и списоците кај превозниците за корекција и исплатил 105.789 денари. Со тоа овозможил незаконска заработка од 73.991 денари за „Џем Турист“ ДООЕЛ, 25.428 денари за Лука Експрес ДООЕЛ и 6.370 денари на Гопеш Транс ДООЕЛ, вели СВР Битола. Злоупотребите направени со превоз на ученици, „тешки“ 360.000 евра се предмет на случаите „Транспортер“ на СЈО и на „Транспортер 2“ на Основното јавно обвинителство – Битола. Вториот случај се однесува на периодот во кој директорот на „Таки Даскало“ ги исплатил парите за непревезени ученици.
сите 18 | | | веќе видена

Документарните емисии и серијали со историска содржина изработени во копродукција со независни куќи, во периодот 2013 – 2015 „изеле“ вкупно 1,8 милиони евра, покажува истражувањето на БИРН за копродукциските договори склучени во 2013, 2014 и 2015 година. Снимените содржини се аудиовизуелен одраз на архитектонското „Скопје 2014“, односно обид преку малите екрани да се пренесе пораката за „библискиот“ народ со континуитет од Александар Велики преку Светите Кирил и Методиј до АСНОМ и независноста на Македонија, велат авторите на истражувањето објавено на „Призмa“. Серијалот за „Скопје 2014“ со работен наслов „Скопје продолжува“ чинел само 7.000 евра за 14 епизоди. Овој серијал, покрај разговорот од „бомбите“ меѓу тогашниот премиер Никола Груевски и тогашниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, во кој тогашниот премиер бара во буџетот на Агенцијата за електронски комуникации (АЕК) да биде предвиден трошок од половина милион евра, колку што „должат за документарците“, зборува дека овој телевизиски мега ...
сите 3 | | | веќе видена

Никого од кандидатите за претседател на ВМРО-ДПМНЕ не сум овластил да се повикува на моја наводна ексклузивна поддршка, заради собирање потписи за поддршка или гласање, вели Никола Груевски претседателот на ВМРО-ДПМНЕ во оставка. Тој преку неговата официјална „Фејсбук“ страница испрати осум пораки до кандидатите и потенцијалните кандидати на партијата и до делегатите на Конгресот кој треба да се одржи на 22 и 23 декември. Груевски вели дека секој од кандидатите треба да добие ист третман, фер однос и еднакви шанси за преставување и потенцира дека не треба да има привилегија за оние кои се на повисоки партиски функции. Тој ги предупредува кандидатите кои се на повисоки партиски функции да не ја злоупотребуваат партиската инфраструктура, логистика, функционерите кои хиерархиски им се подредени во нивната лична кампања. Испрати апел до кандидатите во процесот на собирање потписи да не користат никакви форми на притисок, заплашување, закани, уцени, измами, изнудување или било која друга нечесна и нерегуларна ...
сите 392 | | | веќе видена

Министерот без ресор Самка Ибраимовски задолжен за имплементација на Стратегијата за подобрување на состојбата на Ромите во Македонија, најави дека ќе ја напушти министерската функција и ќе биде пратник во Собранието. Ибраимовски, како што соопшти неговиот кабинет, денеска ќе потпише изјава во ДИК дека го прифаќа пратеничкото место. На последните парламентарни избори Самка Ибраимовски беше на кандидатската листа на СДСМ и коалицијата во петтата Изборна единица.
сите 63 | | | веќе видена

Утринава скопјани се разбудија во густа магла, намалена видливост и големо загадување на амбиенталниот воздух. Мерните станици на Министерството за животна средина, во скопското подрачје покажуваат енормно загадување на воздухот. Многу високо ниво на канцерогените ПМ10-честички и ПМ2,5-честички има во Центар, Карпош, Лисиче, Гази Баба и Ректорат. Во Миладиновци, Велес, Кавадарци и Куманово нивото на загадување е високо. Во Карпош утринава канцерогените ПМ10-честички достигнаа 354 микрограми на еден кубен метар што е за седум пати повеќе од дозволените 50 микрограми. Во Центар беа измерени 283, во Лисиче 211, а во Гази Баба 267 микрограми на метар кубен односно шест пати повеќе од дозволеното. Синоќа мерните станици во Скопје покажуваа и до 10 пати поголема дозволената 50 микрограми на еден кубен метар. Граѓаните, на социјалните мрежи, повторно апелираа до надлежните институции и до властите да преземат конкретни мерки за да се реши проблемот со загадениот воздух, бидејќи чувствуваат последици по нивното ...
сите 243 | | | веќе видена

Активистите за чист воздух и здрава животна средина, ги повикуваат родителите да ја бојкотираат наставата во училиштата на 20 декември (среда), поради енормно загадениот возух. На Фејсбук-страницата „Бојкотирам настава“ тие велат дека, ниту еден протест до сега, не помогнал во решавање на проблемот со загаденоста, па затоа и се менува начинот на искажување на револт. „Мерните станици низ Скопје веќе две недели покажуваат оргомна загаденост на воздухот. За важноста на справување со загадувањето, како најголем и најопасен проблем, ги потсетуваме одговорните веќе четири години. Досега се обидовме со чести собири за искажување на назадоволството од непсравувањето со ниедна точка од овој комплексен проблем, за да ги потестиме службениците да си ја сработат работата за која се нафатиле да ја сработат, а за што добиваат плата од наши пари. Бидејќи досегашните форми на протест не вродија со никаков плод, отсега го менуваме начинот на искажување револт“, се вели во апелот. Утринава скопјани се разбудија во густа ...
сите 189 | | | веќе видена

Одлуките на Апелација со кои се потврдуваат притворите на десетината затворени македонски патриоти се класичен пример за политички прогон преку монтирани судски случаи, реагираат од опозициската партија ВМРО-ДПМНЕ и воедно најавуваат дека денеска во 18 часот, ќе организираат протест пред Министерството за правда, на улицата „Димитрија Чуповски“, каде ќе има повеќе обраќања пред присутните. „Апелацискиот суд е под страшен притисок и не ја дели правдата врз база на аргументи. Сопругата на Игор Милев, членот на ДИК од СДС, побара да се изземе од советот кој одлучува по барањето на СДС правосудите органи да се прават слепи на тоа што го виде целата јавност, како Заев бара поткуп од едно евро за Вицето и едно за црквата. Со тоа, сопругата на Милев призна дека е во Апелација само за да ги застапува интерсите на СДС и да му овозможи на лидерот на нејзиниот сопруг уште едно одлагање“, велат од партијата. Од ВМРО-ДПМНЕ потенцираат дека судовите не судат по закон, туку по диктат на хунтата. „Обвинителството во 21 век ...
сите 244 | | | веќе видена

За 23 јануари следната година е одложено судското рочиште за предметот „Шпион“, поради неприсуство на Маријан Ефремов, кој е еден од осудените во овој случај. Судот нареди за следното судско рочиште да му се достави уредна покана на Маријан Ефремов. Предметот „Шпион“ го презеде Специјалното јавно обвинителство. Скопскиот Апелациски суд во октомври 2016 година делумно ги уважи жалбите на обвинетите во предметот „Шпион“ и ја преиначи првостепената пресуда на Основниот суд Скопје 1, во однос на висината на казните. – Апелацискиот суд до Кривичниот суд ја достави пресудата со која првостепенета пресуда за предметот „Шпион“ се потврдува, со тоа што жалбите на обвинетите делумно се уважуваат и пресудата се преиначува во делот на одлуката за казната, додека жалбата на обвинетиот Ѓ.Х. се уважува и во овој дел пресудата се враќа на повторно судење и одлучување, соопшти Кривичниот суд. На обвинетиот Горан Стојков, кој беше осуден на девет години, со одлуката на Апелацискиот суд казната му беше намалена за три години и ...
сите 36 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд денес продолжува рочиштето за случајот на СЈО, „Труст", во кој првообвинет е бизнисменот и сопственик на телевизијата „Нова", Сеад Кочан, а обвинети се и Василије Авировиќ и Сафет Ватиќ. Предметот е во фаза на доказна постапка. Според најавите на СЈО, во текот на доказната постапка во судница треба да бидат пуштени и „бомбите“ кои се доказ во оваа постапка, а во кои има прислушуван разговор и со поранешниот премиер Никола Груевски. Во „Труст" првоосомничен е бизнисменот Сеад Кочан, а обвинети се уште две физички и три правни лица, меѓу кои и управителите на фирмите „Трансмет", „Силекс" и „Вато" ДООЕЛ од Студеничани за учество на тендер на ЕЛЕМ. Според обвинителите на СЈО обвинетите Кочан, Авировиќ и Ватиќ, како и фирмите „Трансмет", „Силекс неметали" и „Вато", под превезот на успешен бизнис, со тешка измама, злоупоребиле приближно 1.060.000.000 денари, одосно 17 милиони евра, пари на граѓаните. Нивниот мотив, според него, бил на нечесен начин да се добие тендер на АД „ЕЛЕМ" и со ...
сите 194 | | | веќе видена

Членовите на собраниската Комисија за европски прашања денеска ја продолжуваат амандманската расправа за предлог-законот за употреба на јазиците. Претседателот на комисијата Артан Груби вчера прво најави дека за амандманите на опозициската ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе се расправа на 25 декември, кога ќе биде третиот и последен ден за расправа по амандманите. Но, подоцна, излезе со соопштение дека, сепак, третиот ден од амандманската расправа ќе се одржи денеска. На вчерашното продолжение министерот за правда Билен Саљији одби еден од амандманите на БЕСА. Седницата на комисијата беше прекината откако претседателот на комисијата Груби не им даде можност за процедурална забелешка на пратениците од БЕСА по одбивање на амандманот.
сите 92 | | | веќе видена

Собраниската Комисија за здравство денеска организира „Предлог-закон за изменување на Законот за заштита од пушењето“. Во Собранието на Република Македонија денеска седница ќе одржи и Комисијата за надворешна политика. Комисијата за надворешна политика треба да расправа за Предлог – законот за рестриктивни мерки, во второ читање. На дневен ред се и предлог законите за ратификации на Договорот за основање на транспортната заедница, на Протоколот за изменување на Договорот од 13 јули 2006 година меѓу Македонската Влада и Владата на Сојузна Република Германија за одбегнување на двојното оданочување во однос на даноци на доход и на имот, на Дополнителен билатерален договор кон Европската конвенција за меѓусебна правна помош во кривичните предмети од 20.04.1959 година, со цел олеснување на нејзината примена, на Дополнителен билатерален договор меѓу Република Македонија и Република Италија кон Европската конвенција за екстрадиција од 13 декември 1957 година за олеснување на нејзината примена и на Конвенцијата на ...
сите 32 | | | веќе видена

Советот за оценка на обвинителен акт при Кривичниот суд го одбори обвинението на Специјалното јавно обвинителство за предметот познат како „Титаник 3“. Во овој случај СЈО ги обвини координаторот на пратеничката група на ДУИ, Ејуп Аљими, и Исмет Гури, член на Општинската изборна комисија за општина Чаир. Двајцата се товарат за „уништување изборен материјал“ во случајот „Титаник 3“ на СЈО. Името на судијата и датумот за почеток на судењето дополнително ќе бидат одредени.
сите 5 | | | веќе видена

next