Позитив

Судијата Горан Бошевски по кратка работа на денешното рочиште од судењето за случајот на СЈО, „Траекторија“, го прекина рочиштето откако беа слушнати барањата на одбраната на обвинетите. Следното рочиште ќе се одржи на 26 овој месец, а денешното беше прекинато бидејќи во судницата во 11.30 часот треба да продолжи судењето за случајот „Шамари во Општина Центар“. Денеска адвокатите на одбраната побараа да ги добијат 315-те снимки од прислушувани разговори и СМС-пораки што специјалната јавна обвинителка Лиле Стефанова ги достави како доказ. Најголем дел од нив досега не се објавени. Судијата Бошевски рече дека на следното рочиште ќе се изјасни околу барањата на адвокатите на обвинетите да ги слушаат снимките во судот, откако тој и петчлениот судски совет ќе го разгледаат барањето. Во случајот „Траекторија“, за изградбата на автопатите Миладиновци – Штиип и Кичево – Охрид, обвинети се поранешниот премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ во заминување, Никола Груевски, и поранешниот министер за транспорт и врски, Миле ...
сите 184 | | | веќе видена

Огласот за прием на 60 слушатели на почетна обука-кандидати за јавни обвинители е поништен поради истражната постапка која Основното јавно обвинителство (ОЈО) ја се води против дел од пријавените кандидати, соопшти Академијата за судии и јавни обвинители „Павел Шатев“. „Управниот одбор на Академијата за судии и јавни обвинители „Павел Шатев“ на седницата одржана на 11 декември 2017 година донесе одлука за поништување на јавниот оглас на Академијата за прием на 60 слушатели на почетна обука-кандидати за јавни обвинители, објавен во Службен весник на Република Македонија од 30.08.2016 година и во дневните весници „Лајм“ и „Нова Македонија“, стои во одлуката, објавена на веб страницата на Академијата. Четириесет и едно лице од пријавените доставиле фалсификувани сертификати за англиски, поради што ОЈО покрена кривично дело „фалсификување исправа“.
сите 27 | | | веќе видена

Вкупно 315 снимки од прислушувани разговори и СМС-пораки се дел од доказниот материјал на Специјалното јавно обвинителство (СЈО) во случајот „Траекторија“, соопшти на денешното рочиште специјалната јавна обвинителка Лиле Стефанова, пренесува „Мета“. Најголем дел од тие снимки не се пуштени во јавност. Во овој случај, околку договорите за изградба на автопатите Миладиновци – Штип и Кичево – Охрид, обвинети се поранешниот премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ во заминување, Никола Груевски, и поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, како и поранешниот вицепремиер Владимир Пешевски и поранешниот директор на Агенцијата за државни патишта, Љупчо Георгиевски. Груевски е обвинет за примање награда за противзаконито влијание, а другите тројца за злоупотреба на службената положба и овластувања. Адвокатот на Јанакиески, Боро Тасевски денеска побара да ги добие снимките, но и СМС-пораките во аудио – форма, за да можат да ја подготват одбраната. Истото потоа го побараа и другите адвокати на одбраната, ...
сите 198 | | | веќе видена

Високата претставничка на ЕУ за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини денеска во Брисел ќе се сретне со претседателите на владите на шесте држави од Западен Балкан. Како што соопшти прес-службата на високата европска претставничка, предвидено е Могерини да организира работна вечера со премиерите на Македонија, Албанија, Босна и Херцеговина, Косово, Србија и Црна Гора, на која ќе присуствува и еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан. Целта на оваа нова средба на високата претставничка на ЕУ во форматот „западнобалканска шесторка“ на највисоко ниво, е зајакнување на соработката и размена на мислења за регионални теми, се наведува во соопштението. Според најавите, се очекува европските претставници и премиерите од Западен Балкан да разговараат за европските перспективи на регионот и регионалната соработка. Предвидено е пред вечерата Могерини да има и билатерални средби со некои од западнобалканските премиери.
сите 69 | | | веќе видена

Специјалното јавно обвинителство се откажало од барањето за замрзнување на седиштето на ВМРО-ДПМНЕ, објави ТВ 24. СЈО минатата недела со поднесок до Врховниот суд го повлекло барањето за заштита на законитоста со кое се бараа да се преиспита основаноста на одлуките на Кривичниот суд со кои беше одбиено нивното барање за замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ, вклучувајќи го и централното седиште на партијата. По поднесокот на СЈО, Врховниот суд одлучи да го се отфрли првичното барање за замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ, а одлуката е објавена на сајтот на судот. СЈО во рамки на истрагата за случајот „Талир“, која се однесува на незаконското финансирање на партијата, побара замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ. Иако ова обвинителство не успеа да ја затвори истрагата до истекувањето на крајниот рок за покревање обвинение, од СЈО соопштија дека ќе продолжат да испитуваат како партијата се стекнала со толкав имот. Под истрага беа 11 лица, меѓу кои и поранешниот премиер Никола Груевски.
сите 120 | | | веќе видена

Централниот штаб на внатрепартиската иницијатива за демократизација и модернизација на ВМРО-ДПМНЕ во присуство на активисти од републичкиот штаб, 19 окружни и сите општински штабови денеска одлучи да не предложи, ниту пак да поддржи некој од кандидатите на вонредниот конгрес н ВМРО-ДПМНЕ за избор на нов лидер на партијата. „Во поглед на закажаниот вонреден Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ во Валандово, Централниот штаб ги реафирмира принципите и вредностите наведени во Декларацијата за демократизација и модернизација на ВМРО-ДПМНЕ и Декларацијата “Европско ВМРО-ДПМНЕ за европска Македонија” пред личностите и борбата за преземање на обврската да се управува партијата. Од тие причини, нема да предложиме кандидат за претседател на овој Конгрес. Начинот на кој се повика и брзината со кој се организира овој вонреден Конгрес, за жал може да биде причина за негово повторување во блиска иднина“, стои во соопштението. Реформаторите им се заблагодарија на 208-те делегати кои дале поддршка на идејата за учество на ...
сите 728 | | | веќе видена

Осумдесет од вкупно 81 градоначалник ја користат социјалната мрежа „Фејсбук“ во својата работа, покажа анализата направена од тим специјалисти за социјални медиуми, во периодот помеѓу 04 и 15 декември 2017 година. Втор на листата на „омилени“ социјални медиуми кои ги користат градоначалниците е „Инстаграм“. Анализата покажува дека 21 градоначалник го користат „Инстаграм“, а само пет од 81 градоначалник го користи „Твитер“. Сепак, специјалистот за нови медиуми и односи со јавност, Бојан Кордалов, вели дека повеќето од градоначалниците еднонасочно ги користат социјалните медиуми, односно само за промоција на нивната работа, но не и за да контактираат и да ги слушнат проблемите и идеите на граѓаните. – Тоа што недостасува кај поголемиот дел од нив е да бидат секојдневно присутни онлајн, но не само за да се претстават, туку да го слушнат мислењето, критиките и предлозите кои доаѓаат преку социјалните медиуми. Разликата во бројот на градоначалници кои користат „Фејсбук“ споредено со „Инстаграм“ веројатно се должи ...
сите 4 | | | веќе видена

Само се сменија дресовите и повторно се бират судии под влијание, коментира судијата Лазар Нанев, кој беше прворангиран на листата за избор на судија во скопска апелација, но Судскиот совет не му даде нему поддршка туку ја избра треторангираната судијката Тања Милева, судијка од велешкиот суд, сопруга на Игор Милев од ДИК, информира Телма. Судскиот совет ја променил праксата да ги избира судиите со најмногу бодови. Повреден е законот, но и европските стандарди за човекови права, вели Нанев, кој најави тужба пред судот во Стразбур. Последните избори на судии и претседатели на судови се најдоа и во извештајот за транспаретност и ефиканоста на судскиот совет на Институтот за човекови права, каде исто така се констатира дека Судскиот совет ја променил праксата и избирал кандидати, кои не се први, туку подоле на ранг листата според бодовите. Има проблеми и дилеми околу давањето бодови, нивното пресметување и дали треба само тоа да биде клучно во изборот на судиите, смета поранешаната судијка во Стразбур Маргарита ...
сите 60 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев на заедничката прес-конференција со албанскиот колега Еди Рама во Поградец вчера изјави дека нема да има реконструкција на македонската влада. Тој рече дека празните министерски места ќе бидат пополнети со нови имиња, кои в понеделник ќе се најдат во Собранието на Република Македонија. На прес-конференцијата по заедничката седница на владите на Македонија и Албанија, Заев рече и дека законот за јазиците е современ закон, а очекува да биде изгласан до крајот на јануари и ги повика сите парламентарни партии да го поддржат.
сите 92 | | | веќе видена

Врховниот суд ја укина пресудата на Основниот суд Скопје 1 со која Звонко Костовски беше осуден за шпионажа во случајот „Пуч“ и предметот во овој дел го враќа на повторно судење во првостепениот суд. Истовремено Врховниот суд ја потврдил одлуката на Кривичниот суд за делото неовластено прислушување и тонско снимање, за што Костовски доби една година затвор. Костовски, кој е поранешен главен опретивен техничар во Управата за безбедност и контраразузнавање (УБК) беше единствениот осуден во случајот „Пуч“ од 2015 година, каде меѓу обвинетите беа поранешниот директор на УБК, Зоран Верушевски и актуелниот премиер Зоран Заев, тогашен лидер на опозицијата. Тој беше осуден на три години затвор, откако ги призна делата и склучи спогодба со Основното јавно обвинителство. Пресудата Врховниот суд ја донел на почетокот на месецов, а се однесува на барањето за заштита на законитоста што го поднесе Специјалното јавно обвинителство за што кон средината на септември, оваа година беше одржана и седница во судот, на која ...
сите 4 | | | веќе видена

Заедничката седница на владите на Македонија и Албанија во Поградец отвора ново поглавје во билатералните односи на двете земји и значи работење на решенија што водат до спокојна и безбедна иднина на нашите граѓани и нашите земји, а не на нивно одложување, порача македонскиот премиер Зоран Заев вчера во пограничниот албански град, пренесува службата за информирање. Според Заев, владите на Македонија и на Албанија испраќаат силна порака во регионот, дека двете држави имаат одговорни политички раководства коишто работат искрено и отворено, со цел да го подобрат квалитетот на живот на граѓаните во двете земји и за добра и безбедна иднина на двете држави во евро-атлантското семејство. – Албанците во Македонија и Македонците во Албанија навистина се мост за градење поблиски врски и соработка и тоа треба да го имаме секогаш предвид – порача македонскиот премиер. Тој посочил дека за Македонија ЕУ и НАТО не се само политички интерес, туку и можност за економски развој на државата и финансиска стабилизација на ...
сите 39 | | | веќе видена

Фолк пејачката Сања Ристеска го објави новиот видеозапис за песната „Ќе те полудам“ во кој се појавува со целосно изменет изглед кој ги воодушеви обожавателите. Зад песната „Ќе те полудам“ како автор на музиката, текстот и аранжманот се потпишува Гоце Костоски – Пејак, а истата е снимена во студиото „Про Саунд Студио“. Видеозаписот е снимен на неколку локации во ултра висока резолуција во продукција на „ИН“, а во него како модел се појавува фитнес тренерот Милош Живковиќ. Шминката, фризурата и комплетниот стајлинг му беа препуштени на артистот Алек Паллада кој се погрижи да ја направи Сања вамп жена која зрачи со својата самодоверба. Ристеска по промоцијата на новата песна „Ќе те полудам“ заминува на новогодишна турнеја во Америка, а за следната година најавува комплетирање на студиски албум и промоција на уште 5 екстра видеозаписи снимени на тропски дестинации кои ќе бидат вистинско освежување на домашната музичка сцена.
сите 38 | | | веќе видена

Владата донесе интервентни мерки против загадувањето на воздухот кои почнуваат да важат од денеска, доколку концентрацијата на штетните ПМ10 честички е над прагот од 200 милиграми на метар кубен во текот на два последователни наместо досегашните пет дена и доколку праговите се измерени на најмалку 2 мерни станици во Скопје. - Доколку ПМ10 штетните честички се над овој праг два едноподруго дена, ќе биде воведен бесплатен градски превоз, а работодавачите ќе имаат обврска да ги ослободат бремените жени, лицата постари од 60 години и лицата со прележан инфаркт или мозочен удар, соопшти портпаролот Миле Бошњаковски, кој и покрај опасно високиот степен за загаденост одлучи новинарските екипи да ги пречека пред Владата на отворено. Тој најави дека ќе бидат засилени инспекциските контроли на градилиштата, а владата ќе ги задолжи и сите јавни претпријатија, институции и агенции да ја ограничат употребата на службените возила. Бошњаковски рече дека на следната седница Владата ќе ја разгледа можноста за интервентна ...
сите 157 | | | веќе видена

Еленко Миланов, адвокат на поранешната министерка за култура Елизабета Канческа -Милеска за „Фокус“ потврди дека утринава во домот на Канческа Милеска бил извршен претрес од страна на истражители од СЈО. -Беше извршен претрес во домот на Канческа-Милеска, и тоа на електронски уреди и енвентуално документација, вели адвокатот Миланов, кој додава дека станува збор за предистражна постапка која ја води СЈО. Ова значи дека „таргет“ на истражителите им бил компјутерот, лаптопот и мобилниот телефон, но и други електронски уреди кои ги поседува поранешната министерка. Од СЈО, пак, засега не излегуваат со детали за извршениот претрес кај поранешната министерка. Не соопштуваат ниту детали за претресот кој утринава го извршија во домот на Кирил Божиновски, поранешен генерален секретар на Владата.
сите 32 | | | веќе видена

Поради загадениот воздух, граѓаните утре ќе протестираат пред зградата на Владата од 12 часот. На настанот, „Станете за чист воздух“, кој што е споделен на „Фејсбук“ се вели дека протестот е граѓански. „Протестот не е организиран од политичка партија, организиран е од граѓани, од сите нас кои дишеме загаден воздух“, се вели во повикот за протестот. Активистите за чиста животна средина, исто така ги повикаа родителите, да не ги носат децата на училиште на 20 декември (среда) во знак на протест поради загадениот воздух. Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов за оваа иницијатива рече дека е „политички мотивирана“. И утринава, воздухот во сите скопски општини е загаден четири пати повеќе од максимално дозволената граница.
сите 164 | | | веќе видена

Градоначалникот на Општина Аеродром, Златко Марин на вчерашната средба со заменик-министерот за животна средина Јани Макрадули договорил формирање координативно тело за борба против загадувањето, во кое би учествувале сите скопски општини, Град Скопје и Министерството за заштита на животна средина и просторно планирање. Соработката почнува во рамките на проектот „Пријави загадувач“, со цел да се опфатат сите правни субјекти, за кои се надлежни различни институции. Општина Аеродром е надлежна за правните субјекти кои се задолжени со елаборати за животна средина, за правни субјекти со Б интегрирана дозвола е надлежен Град Скопје, а за индустриски капацитети/производни погони кои поседуваат А-интегрирана дозвола е надлежно Министерството за животна средина и просторно планирање. „Се надеваме дека Координативното тело ќе овозможи ефикасни и навремени интервенции за сите правни субјекти и дека преку оваа соработка ќе успееме да воспоставиме и интегрирана база на загадувачи, кои сите служби ќе можат редовно да ги ...
сите 198 | | | веќе видена

Македонија се гуши во смог со астрономски вредности и секое намалување на загадувањето значи спасено здравје и живот на граѓаните. Да не се обесхрабруваме дека не можеме да го сведеме загадувањето на нула, туку да дејствуваме за намалување на штетите со итни мерки, а паралелно со нив да ги започнеме среднорочните и долгорочните мерки, велат од ДОМ преку писмено соопштение. Итни мерки од денес: 1. Воведување пар-непар режим за возилата 2. Бесплатен јавен превоз 3. Забрана за тешки товарни возила низ град 4. Забрана за возила под Еуро 4 стандард 5. Затворање на градилиштата 6. Преполовување на производството на индустриските објекти што загадуваат 7. Редовно собирање на отпадот 8. Редовно миење на улиците 9. Зголемени инспекциски контроли на општинските и државните инспектори за животна средина 10. Ослободување од работа на бремените жени и лицата со респираторни и кардиоваскуларни болести. Среднорочни мерки за период од 1 до 3 месеци: 1. Носење на Законот за урбано зеленило кој е во собраниска процедура 2. ...
сите 100 | | | веќе видена

Заменик Претседателот на Владата задолжен за европски прашања, Бујар Османи, оствари средба со италијанските сенатори Ванино Кити и Пјетро Лиуци, кои се и претставници на Комисијата за европски политики на Сенатот на Република Италија. За време на средбата се разговараше за евроатлантските перспективи на нашата земја како и за билатералната соработка помеѓу двете земји. Вицепремиерот Османи изрази благодарност за досегашната поддршка од страна на Република Италија за нашите евроатлантски аспирации како и за поддршката на Италија за интеграцијата на земјите од Западен Балкан во ЕУ како основа за регионалната стабилност. Во таа насока беше констатирано дека Република Македонија заслужува напредок во приближувањето кон Европската Унија и НАТО, а соодветно на успехот во отстранувањето на пречките на тој пат, и отпочнување на преговорите за членство во Унијата и покана за членство во Алијансата. „Улогата на Европскиот парламент, но и на националните парламенти, е клучна за процесот на проширување на Унијата. ...
сите 19 | | | веќе видена

Утрово Специјалното јавно обвинителство прави претреси во домовите на поранешната министерка за култура Елизабета Канческа Милевска и поранешниот генерален секретар на Владата, Кирил Божиновски, дознава ТВ 24 од свои извори. Од СЈО не ја потврдуваат информацијата. Телевизија 24 се обиде да ја контактира Канческа Милевска, но не одговори на телефонските повици. Непознато е дали се вршат претреси за нова предистражна постапка и за што се работи. Инаку и двајцата се обвинети во неколку случаи, на Канческа и се суди за „Тендери“, а Божиновски е обвинет за изборни нерегуларности во случајот „Титаник“.
сите 70 | | | веќе видена

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ не учествува на денешните три собраниски седници меѓу кои е и седницата за избор на нов државен јавен обвините, изјави пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Ане Лашкоска. – Нема да учествуваме поради тоа што парламентарното мнозинство не создава и не сака да создаде демократски услови за работа, затоа што се врши политички прогон на политички неистомисленици, со апсење на пратеници, со апсење на уметници, со апсење на луѓе кои што си ја сакаат Македонија – вели Лашкоска. Таа потенцираше дека пратеничката група редовно има активности и средби со амбасадорите на кои што ги информираат за актуелната политичка ситуација и додаде дека и понатака ќе продолжат со ваквите активности.
сите 116 | | | веќе видена

next