Позитив

Државната изборна комисија на денешната седница донесе заклучок дека одлуката за исплата на надоместоци за членовите и за вработените во ДИК за локалните избори е донесена во согласност со Изборниот законик и со правилникот за работа. ДИК исто така одлучи секој од вработените и членовите во ДИК индивидуално да одлучи за враќање во буџетот или донирање на добиениот надоместок. Претседателот Александар Чичаковски ја задолжи стручната служба сите донесени одлуки да ги објави на веб-стрницата. Заклучокот беше донесен едногласно, со 9 гласа „за“ и ниту еден против или воздржан. Речиси сите членови на Комисијата за време на расправата рекоа дека одлуката за надоместок била законска, но и оправдана со нивните обврски и прекувремените работни часови. Виолета Дума од СДСМ рече дека од распишувањето на изборите до денеска Комисијата била во постојано заседание и за празници и за викенди. – Одлуката за надомест е донесена исклучиво во согласност со законот, што значи дека е легална. Надоместот се добива врз основа на ...
сите 94 | | | веќе видена

Дојдовме со аргументи дека се создадени позитивни случувања по долгиот, одложен процес на нашите интеграции во ЕУ, порача премиерот Зоран Заев преку социјалната мрежа „Твитер“, на почетокот на дводневната посета на Брисел. Тој истакнува дека Владата ќе продолжи да ги спроведува реформите и волјата на граѓаните, но и да го убедува Брисел следната година да даде препорака за почеток на претпристапните преговори со ЕУ. „Продолжуваме да даваме резултати со силна посветеност и несомнена политичка волја, во интерес на граѓаните. Тука сме да ја покажеме подготвеноста на Македонија и да ја убедиме Европската комисија да донесе одлука за отпочнување на преговори за нашата земја во првата половина од 2018 година“, напиша Заев на Твитер. https://twitter.com/Zoran_Zaev/status/938056908124098560 Заев за време на дводневната работна посета на Брисел ќе се сретне претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани, со претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, со високата претставничка за надворешна политика ...
сите 85 | | | веќе видена

Едногласно, иако претходно имаше одредени дилеми кај некои членови, Советот на Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ) на денешната седница го одби барањето од „Канал 77“ да се одземе лиценцата на телевизијата „24 Вести“. Прифаќајќи ја информацијата од стручните служби, Советот го отфрли барањето на предлагачот, чиј идентитет се криеше до самиот крај на решавањето за оваа точка од дневниот, а во однос на дилемите на некои членови, директорот на ААВМУ, Зоран Трајчевски, појасни дека стручните служби веднаш ќе извршат проверка дали постои поврзаност на телевизијата „24 Вести“ со фирма од Австрија што врши радиодифузна дејност, со што би се создала недозволена медиумска концентрација. Во дискусијата, пред да се пристапи кон гласањето, и Трајчевски и претседателот на Советот, Лазо Петрушевски, појаснија дека во однос на барањето за одземање на лиценцата, не е можно тоа да се стори затоа што дури и да постои недозволена медиумска концентрација, првин се дава долг рок на радиодифузерот да го ...
сите 5 | | | веќе видена

Кривичниот суд по денешниот распит, попладнево им одреди притвор на пратениците Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов и Сашо Василевски, осомничени за насилствата во Собранието од 27 април. Нивните колеги, Жаклина Пешевска, Јохан Тарчуловски и Љупчо Димовски, добија куќен притвор. Мукоски, Арнаудов и Василевски попладнево, со полициска придружба, беа изнесени од задниот влез на Кривичниот суд и ставени во полициско комби, кое треба да ги спроведе во истражен затвор на издржување на мерката. Од судот попладнево и официјално ги соопштија одлуките по денешниот распит на шестемина пратеници. „Постапувајќи по предлог на ОЈО за гонење организиран криминал и корупција, пред судија на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 денеска беа повикани шест лица опфатени со предлогот на обвинителството, а по нивно изјаснување во однос на предлогот судијата на претходна постапка донесе решенија со кои за К.М., Љ.А. и С.В. го прифати предлогот на обвинителството и им определи притвор во траење од 30 дена. За Ј.Т. и Ж.П. судија ...
сите 198 | | | веќе видена

На денешната седница, Владата ќе расправа за неколку важни прашања, меѓу кои предничат информацијата за реконструкцијата на пругата Куманово – Бељаковце од железничкиот коридор 8, како и за проекти на ЕЛЕМ кои не се во рамките на основната дејност на државниот производител на струја. Од стратешките теми, на маса е и предлог-текстот на годишната Национална програма на Република Македонија за членство во НАТО за 2017-2018 година. На предлог на Управата за хидрометереолошки работи, ќе се разговара за потребата за санација на метеоролошките станици во Демир Капија, Штип и во Крива Паланка и за поправка на радарскиот систем „Ѓуриште“. На дневниот ред е и предлог-законот за ратификација на Конвенцијата за спречување и борба против насилството врз жените и домашното насилство на Советот на Европа. Министрите денеска ќе ја разгледаат и одлуката за утврдување на цената на годишната претплата на „Службен весник на Република Македонија“ и за годишната претплата на Регистарот на прописи на Република Македонија за 2018 ...
сите 75 | | | веќе видена

Милан Зарубица, некогаш угледен фармацевт кој докторирал на анализа за лекување карцином, а подоцна станува озлогласен српски нарко-хемичар, е еден од главните организатори на нелегалното производство на амфетамини во „лабораторијата“ во Тетово. Бил уапсен во Мала Речица, во фабриката за екстази и за каптагон во петокот, но тоа не е неговото прво апсење. Како што пишува српскиот весник „Блиц“, Милан Зарубица од Земун, по ненадејната смрт на неговиот брат, фармацевт и стоматолог, Горан Зарубица, во деведесетите години на минатиот век, го презел неговиот бизнис со увоз на лекови и на фармацевтска опрема, го развил, но набргу зачекорил на другата страна на законот. Милан докторирал на почетокот од деведесеттите години на минатиот век, со дисертација за лекување рак на тироидната жлезда на медицинскиот факултет во Белград, а откако го презел фармацевтскиот бизнис од брат му, односно во моментот на првото апсење во февруари 2003 година, бил сопственик и косопственик на фирмата „Ленал НБЦ“ и уште пет фирми за увоз ...
сите 13 | | | веќе видена

Не се чувствувам виновна што сум ги земала парите бидејќи ги заслужувам, но ќе ги донирам да му се најдат на тој што му требаат, изјави Виолета Дума, член на Државната изборна комисија, на денешната јавна седница на која се разгледува предлогот за отповикување на одлуката за исплата на бонуси. Според Дума членовите на ДИК и претседателот на Комисијата имаат право на надоместок за работата надвор од работното време. Членот на ДИК предложен од ДУИ, Субхи Јакупи, рече дека ќе ја поддржи одлуката за враќање на надоместоците. -Мојот труд не се цени, па затоа земам и надоместоци. Инаку ја поддржувам идејата за враќање на бонусите – додаде тој.
сите 175 | | | веќе видена

Повеќе од 1.000 прислушувани разговори ќе се користат како доказ на судењето за случајот „Титаник“ на Специјалното јавно обвинителство, одлучи Апелацискиот суд во Скопје. Одлуката на Апелацискиот суд слeди по вчерашната јавна седница во судот, на која се расправаше по жалбата на СЈО на решението на Кривичниот суд од 20 октомври, со кое прислушуваните разговоти, т.н. „бомби“, беа издвоени од доказниот материјал за овој случај. Поранешните министри за внатрешни работи и за транспорт и врски, Гордана Јанкулоска и Миле Јанакиески, обвинети во случајот, на седницата рекоа дека се жртви на прислушувањето и побараа „бомбите“ да не се користат како доказ, бидејќи ќе се создаде правна несигурност. Случајот „Титаник“ се однесува на изборни нерегуларности и во него, покрај Јанкулоска и Јанакиески, обвинети се и поранешниот премиер и актуелен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, поранешниот шеф на неговиот кабинет, Мартин Протогер, поранешниот генерален секретар на владата и на ВМРО-ДПМНЕ, Кирил Божиновски, и уште ...
сите 211 | | | веќе видена

Петмина граѓани пријавиле во СВР Скопје дека им недостасуваат пари и предмети кои ги чувале во сефови во објект на Шпаркасе банка во Скопје. Веднаш по добиената пријава известен е јавен обвинител и се преземаат мерки и активности за расчистување на случајот.
сите 59 | | | веќе видена

Очекувам брутално судење, верувам во судот, но не сум сигурен дека верувам во судијката, изјави Драган Павловиќ – Латас, обвинет во случајот „Тотал“ на СЈО, чие прво рочиште од главната расправа денеска беше одложено бидејќи сè уште не се назначени застапници за две од трите фирми на Павловиќ обвинети во случајот. Судијката Софче Гаврилова-Ефремова на денешното рочиште појасни дека повеќепати судот доставил барање до Павловиќ како управител на фирмите „Тотал медиа центар“ и „Тотал маркетинг ДОЕЛ“ да назначи адвокати што ќе ги застапуваат фирмите пред судот, но до денешното рочиште тоа не се случило. Причина за тоа е што Павловиќ се повикува на мерката изречена од судот да не презема никакви активности како управител на фирмите, односно да не потпишува никакви документи. Гаврилова-Ефремова рече дека тоа е во корист на постапката и ги задолжи адвокатите на Павловиќ, Светлана Савиќ и Анита Бегова, да го известат судот кој ќе ги застапува фирмите, односно да одлучат дали тие ќе бидат адвокати или судот ќе додели ...
сите 51 | | | веќе видена

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Крсто Мукоски, на доаѓање во Кривичниот суд на распит кај судија на претходна постапка, рече дека нема основа за судот да му одреди притвор. – Нема основа за притвор, но оставаме судот да цени и да го каже последниот збор – рече кратко Мукоски и додаде дека редовно се јавувал во судот и дека верува во правдата. Претходно, во судот пристигнаа и пратеничката Жаклина Пешевска и пратеникот Јохан Тарчуловски на распит кај судијката Весна Димишкова. Во 12 часот во судот треба да пристигнат и пратениците Сашо Василевски, Љубен Арнаудов и Љупчо Димовски на распит кај судијата Ненад Савески. Основното обвинителство за организиран криминал и за корупција ги гони шесте пратеници за терористичко загрозување на уставниот поредок и на безбедноста, за време на насилството во Собранието на 27 април годинава.
сите 267 | | | веќе видена

Државната изборна комисија во 14 часот ја закажа седницата на која треба да расправа за исплатата на дополнителни плати на членовите и на вработените во ДИК за спроведување на локалните избори. ДИК ја закажа седницата откако вчера амбасадорот на САД, Џес Бејли, рече оти слушнал дека членовите на Државната изборна комисија зад затворени врати едногласно си изгласале да добијат четири дополнителни плати по завршувањето на локалните избори во октомври годинава. – Слушнав дека членови на ДИК си изгласале дополнителна плата за четири дополнителни месеци за нивната работа на октомвриските избори, кои штотуку завршија. Тие претходно дополнително добиле плата и за пет месеци по изборите од 2016 година. Гласањето во Комисијата било едногласно, меѓу сите партии и сите етникуми, а персоналот во Комисијата добил помали бонуси. Јас сум јавен службеник, поддржувам наградување на јавни службеници кои работат повеќе од предвиденото, но имам прашање во врска со ова. ДИК е независно тело. Можеби овој потег бил дури и легален, ...
сите 335 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ и денеска продолжува со протестот за приведувањата за настаните од 27. април во македонското Собрание. Ќе бидат блокирани крстосницата кај Мавровка, крстосницата помеѓу улиците „Васил Чакаларов“ и „Ангел Динев“ во Карпош и крстосницата кај „Рампа“ во населбата Кисела Вода. Блокирањето ќе биде како и секој ден, од 15 до 17 часот. Протестот е закажан за 18. часот.
сите 347 | | | веќе видена

Република Македонија гледа оптимистички на претседавањето со Советот на Европската Унија од страна на Република Естонија до крајот на годината, период во кој нашата држава е посветена на реформите и отстранувањето на сите пречки кои и го отежнуваат приближувањето кон Унијата. Ова го истакна вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи на дрнршната средба со шефот на естонската дипломатија Свен Миксер, во рамките на работната посета на Република Естонија, на која станало збор за приоритетите на естонското претседателство со Советот на ЕУ, за политиката на проширување, како и евроинтегративниот процес на Република Македонија. – Наша цел е, додека трае претседавањето на Естонија, да ги добиеме првите сигнали од страна на Унијата кои ќе бидат во насока на визибилноста на европската перспектива на Република Македонија, изјави Османи. Тој потенцира дека е добро што Република Македонија, на овој пат кон ЕУ, има пријатели и поддржувачи, и дека Република Естонија ја смета за таков сојузник. Во оваа насока, Османи, ...
сите 204 | | | веќе видена

Во централата на ВМРО-ДПМНЕ најчесто се споменува името на Илија Димовски како најверојатен кандидат на Никола Груевски на местото претседател на партијата, наведува бугарската новинска агенција БГНЕС во текстот посветен на најновиот развој на настаните во најголемата опозициска партија во Македонија. Како што коментира БГНЕС, Димовски, како еден од членовите на извршниот комитет на партијата кои уживаат најголема доверба на сегашниот претседател Груевски, е еден од најсилните заштитници на веќе сопрениот проект „Скопје 2014“ и на политиката на „антиквизација“. Според бугарската агенција, 37-годишниот Димовски лично го раководеше блокирањето на парламентот на почетокот на годината, со користење на парламентарните процедури за да се блокира изборот на новата влада, што доведе до крвавите настани во Собранието. БГНЕС потсетува дека во петокот, во интервју за македонски „Курир“, Никола Груевски објави дека ќе си поднесе оставка пред органите на партијата и оти се надева дека тоа ќе помогне за разврска на ...
сите 329 | | | веќе видена

За да се отвори патот на нашиот сосед кон ЕУ и другите организации во кои сака да се приклучи, мора да се најде компромис за спорот за името, вели шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, во интервју за весникот „Етнос“. – Во случајот со ПЈРМ, нашите соседи веруваа дека можат да продолжат со приклучување кон овие организации без договор со нас, нешто што е невозможно, додека некои од нас, пак, веруваа дека инертноста во надворешната политика е наше оружје – наведува Коѕиас. Тој во интервјуто вели дека Атина и Скопје сфатиле мора да се работи врз основа на консензус и на компромис. На прашање дали сега е моменот за решавањето на спорот, тој вели дека на сите нивни соговорници сега им е јасно дека мора да се најде чесен компромис за прашањето за името. Новата рунда преговори меѓу Грција и Македонија треба да почне на 11 и 12 декември во Брисел, со посредство на претставникот на ОН, Метју Нимиц.
сите 52 | | | веќе видена

Вонредниот партиски конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, на кој ќе се разгледува оставката на лидерот Никола Груевски, ќе се одржи на 23 декември. „Во согласност со статутот на партијата, извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ одлучи да му предложи на централниот комитет на следната седница да почне процедура за организирање вонреден конгрес на партијата на 23 декември“, информираат од партијата. Веднаш по завршувањето на маршот пред зградата на Владата вечерва, ВМРО-ДПМНЕ одржа седница на извршниот комитет, на која членовите на ИК најостро ги осудиле „политички монтираните обвиненија за тероризам и неоснованите притвори кои им беа изречени на партиски членови, уметници, актери и лица поврзани со настаните од 27 април“. „Злоупотребата на државните институции кои под политички притисок на власта упаѓаа во домови и ставаа лисици на пратеници е акт на терор и газење на демократијата. Извршниот комитет заклучи дека ваквото безумие од страна на СДС ја турка државата во уште подлабока криза и затоа мора да се преземат чекори со кои ќе ...
сите 358 | | | веќе видена

Не сакам да си дозволам да коментирам работи на нашиот прв политички опонент и уште еднаш ќе повторам – силна опозиција ќе направи власта да биде поодговорна, потранспарентна, поотчетна и попосветена на граѓаните, одговори премиерот Зоран Заев на новинарско прашање за најавената оставка на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски. – Tоа се внатрешни процеси, кои членовите на ВМРО-ДПМНЕ заедно со раководството ќе си ги дефинираат како што тие сметаат дека е најдобро – рече Заев денеска во Владата, каде што се одбележа Меѓународниот ден на лицата со попреченост. Во однос на изјавата на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Илија Димовски, дека ставот на партијата за поддршка на владините реформи за планот „3-6-9“ е променет поради политички реваншизам, Заев побара „опозицијата да биде конструктивен и критичен фактор во процесот на реформите за унапредување на законодавството во Македонија и сето она што е важно за граѓаните“. Тој додаде дека без правна држава, нема реформи и ако законот не е еднаков за сите, тогаш е ...
сите 5 | | | веќе видена

Дозволете институциите да работат врз случајот, а сите спорни лекови се повлечени и граѓаните да не се грижат. Ова денеска го истакна заменик-министерот за здравство Гоце Чакаровски одговарајќи на новинарско прашање за случајот со контрола на лековите од паралелен увоз од трети земји. Тој потенцира дека веќе е објавено и додаде оти има таков случај што треба да го расчистат институциите. – Додека не добиеме официјална информација од институциите кои го водат случајот, за кои лекови се работи, колку се на број, кој ги увезува и кој ги произведува, не можам ништо да тврдам. Ако мислите дека има институција во светот што за 24 часа може да ги информира граѓаните на која било држава кои лекови се безбедни, а кои не се, во моментот кога се откриваат одреден број на фалсификувани лекови, покажете ми ја таа држава за ние таму да пуштиме експерти да научат и да не научат и нас. Дозволете институциите да си го работат случајот – потенцира Чакаровски.
сите 15 | | | веќе видена

Во Кривичниот суд денеска повторно беше одложено рочиштето за предметот на СЈО „Триста“, во кој обвинет е поранешниот помошник-министер за внатрешни работи Ѓоко Поповски за злоупотреба на службена должност во врска со јавна набавка на 300 возила. Новото рочиште е закажано за 28 декември. Денеска требаше да биде сослушан докторот кој му ја издал дијагнозата на Поповски, како и независен судски вештак од областа на психијатријата за да се утврди дали обвинетиот може да ги следи судските рочишта. Поповски на рочиштето доставил и ново боледување. За да може да се произнесат по медицинската документација на Поповски, докторите од судот побарале дополнително време за да направат анализа. Досега судењето беше одлагано два пати, бидејќи Поповски не доаѓаше во судот, а како причина за неговото отсуство се наведуваше неговата влошена здравствена состојба. На последното рочиште на кое присуствуваше Поповски, неговиот адвокат Боро Тасевски потенцираше дека обвинетиот дошол во судницата само заради сомневањата во врска ...
сите 9 | | | веќе видена

next