Позитив

Поранешниот премиер, сегашен почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, по одложувањето на денешното рочиште за случајот „Траекоторија“ на кое задоцни, повторно обвини за политичка хајка врз ВМРО-ДПМНЕ и притисоци врз судството околу случаите на СЈО. Тој алудираше на двојни стандарди на судот во однос на судењата што се водат против поранешни и актуелни високи функционери на ВМРО-ДПМНЕ наспроти случајот „Поткуп“ против премиерот Зоран Заев, истакнувајќи дека дека на Заев судии му се извинуваат што го малтретираат и ги закажуваат рочиштата на подолг рок. – Прво измислија истраги, потоа измислија обвиненија, па кога видоа дека немаат докази, почнаа со давање на судии на Советот на факти, што е практично предлог за нивно разрешување. Тоа влеа страв и кај овие судии, но и кај оние што не беа дадени на Советот. Потоа преку Апелацискиот суд ги ставија прислушуваните разговори како докази во судските постапки, што е спротивно на законот, а последното што го прават е префрлање на судии и ставање на нови, по ...
сите 181 | | | веќе видена

По денешната средба со премиерот, Зоран Заев, ВМРО-ДПМНЕ ќе одлучи дали пратениците ќе се вратат во собраниските клупи, изјави новиот лидер на партијата, Христијан Мицкоски, кој денеска присуствуваше на новогодишниот говор на претседателот Ѓорге Иванов во Собранието. - Сите опции се отворени и конечната одлука ќе ја соопштиме по завршувањето на попладневната средба со премиерот Зоран Заев - рече тој. Мицкоски потврди дека Влатко Ѓорчев е нов координатор на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. Како што објавивме вчера, Илија Димовски се повлече од оваа функција. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ денеска присуствуваа на обраќањето на Иванов.
сите 201 | | | веќе видена

Во 50-минутниот говор во Собранието на кој присуствуваат пратениците и од власта и од најголемата опозициска партија – ВМРО-ДПМНЕ, премиерот Зоран Заев, првите луѓе на државните институции, поглавари на верските организации и странски дипломати, претседателот Ѓорге Иванов, повика на прекин на, како што рече, политичкиот реваншизам и посебно го истакна говорот на омраза и неговото учество во политичката криза. Македонскиот претседател истовремено побара итна реформа на УБК, како генератор на кризата, а ги поздрави и договорот за добрососедство со Бугарија и напорите на македонската влада за решавање на спорот за името и притоа побара безусловна заштита на македонскиот идентитет, уставното име на државата. Во однос на законот за јазиците, побара пратениците да изготват нова верзија после опсежна јавна дебата со многу експерти, бидејќи, како што рече, сегашниот сериозно ја нарушува унитарноста на Република Макеоднија и не донесува напредок во заштитата на правата на националностите. – Кризата стана нова ...
сите 108 | | | веќе видена

Откако судијата Горан Бошевски на самиот почеток го одложи за денеска закажаното рочиште за случајот „Траекторија“ а потоа замина и обвинетиот поранешен министер за транспорт и врски Миле Јанакиески, во Основен суд Скопје 1 со задоцнување стаса и поранешниот премиер Никола Груевски. Судијата Бошевски даде два предлога за следното продолжение на судењето – 31 јануари и 14 февруари, но не образложи зошто го одложил денешното рочиште. На адвокатите на обвинетите Груевски, Јанакиески и поранешниот вицепремиер за економска прашања Владимир Пешевски им рече дека Специјалното јавно обвинителство ги доставило преводите на македонски на дел од доказниот материјал и ги покани од утре да дојдат во судот и да ги земат. Како што во неформален разговор кажаа адвокатите, причина за одлагање на денешното рочиште е и тоа што судијката Верка Петковска, која е дел од судечкиот совет за дел од овој предмет, со новиот распоред на претседателот на судот, Иван Џолев, е префрлена во друг оддел, односно не е повеќе во одделот за ...
сите 179 | | | веќе видена

Владата на денешната седница, закажана во 14 часот ќе ги разгледува предлог-законот за новата Оперативно-техничка агенција (ОТА) и новиот Законот за следење на комуникациите, кои се дел од реформите во безбедносните служби и системот за прислушување, што произлегоа од извештаите на експертскиот тим на Европската комисија предводен од Рајнхард Прибе. Со новите закони, следењето на комуникациите ќе се врши преку новата независна институција ОТА, а не како што беше досега преку Управата за безбедност и контраразузнавање. ОТА ќе го активира сигналот и „ќе им овозможува на органите овластени за следење на комуникациите (УБК, Министерството за одбрана, МВР, Јавното обвинителство, Царинската управа, Агенцијата за разузнавање) пристап до податоците од комуникациско-информациските системи на операторите“. Новиот Закон за следење на комуникациите, покрај функционирањето на ОТА, треба да обезбеди поголема контрола и надзор над работата на безбедносните службите и системот за следење на комуникациите. На денешната ...
сите 53 | | | веќе видена

Вицепремиерот задолжен за економски прашања, Кочо Анѓушев за Радио Канал 77 изјави дека за него е прифатливо да се најде ново име за државата како начин да се забрза влезот во ЕУ и НАТО. - Македонија треба да биде членка на ЕУ и НАТО. Сите предуслови за тоа да можете да го направите е да најдете решение и компромис за името. Јас сакам и сум свесен дека тоа мора да се реши. Северна Горна или Нова Македонија, тоа народот ќе си каже. За мене и Северна и Горна и Нова е прифатливо решение - вели Анѓушев. Тој истакнува дека Владата има капацитет и е отворена да разговара на оваа тема, особено имајќи ги предвид позитивни сигнали и од меѓународната заедница и од Грција. - Она што сакам да го кажам е дека црвената линија која што не треба да се попушти е идентитетот, македонскиот идентитет, јазикот и т.н. и дека за името треба да направиме една одредница којашто ќе биде интернационално прифатливо. Значи јас сум на мислење дека треба да се реши тоа прашање. Северна Горна или Нова Македонија, тоа народот ќе си каже. За ...
сите 186 | | | веќе видена

Судија на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 им одредил мерка притвор на четворица осомничени за насилствата во Собранието од 27 април, оваа година, кои се во бегство и против нив треба да биде распишана потерница, соопшти судот. „Судија на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 – Скопје, по добиено известување од надлежните органи дека лицата А.В., Н.М., М.Д. и Д.Д. опфатени со предлогот на ОЈО за гонење организиран криминал и корупција за определување мерка притвор, а во врска со настаните од 27 април во Собранието на Р.М., се недостапни на органите за прогон, донесе решенија со кои на сите им определи мерка притвор во траење од 30 дена по нивно пронаоѓање односно лишување од слобода, а поради постоење на причините предвидени во член 165 став 1 точки 1, 2 и 3 од Законот за кривична постапка“, стои во соопштението на Кривичниот суд. Решенијата за притвор се испратени до Обвинителството, кое треба да донесе наредба за распишување на потерница по осомничените лица. Обвинителството за гонење ...
сите 187 | | | веќе видена

Со 61 глас „за“, еден „воздржан“ и ниту еден „против“, Собранието попладнево на пленарна седница го именуваше Љубомир Јовески за нов државен јавен обвинител. Јовески целата своја кариера ја има поминато во македонските правосудни органи, работел и во судот и во обвинителството, а последната функција што ја извршуваше пред Владата да го предложи за државен јавен обвинител, беше член на Советот на јавни обвинители. Од новиот јавен обвинител, кој доаѓа на местото на разрешениот Марко Зврлевски, како што беше нагласено во текот на расправата на која не учестуваа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ, се очекува да ја врати довербата во Обвинителството и воопшто во правосудниот систем во земјава. По именувањето на Јовески, кој беше изгласан во третиот обид, бидејќи во претходните два обиди немаше кворум, претседателот на законодавниот дом Талат Џафери даде пауза, по која новиот јавен обвинител треба да даде свечена заклетва. Потоа, како што најави Џафери Собранието треба да продолжи со нова седница на која на дневен ред ќе ...
сите 55 | | | веќе видена

Државата го финансира здравственото осигурување на сиромашни лица, но во 2015 година, таа бројка изнесувала повеќе, отколку што има лица што живеат под прагот на сиромаштија, се вели во публикацијата од „Фиjнeнс тинк“ насловена „Универзално здравствено осигурување на Репупблика Македонија-ефекти од спроведување на проектот Здравствено осигурување за сите“. Имено, за 2015 година се јавува разлика од 19.062 лица, помеѓу лицата, што здравствено се осигурени како сиромашни и лицата што живеат под прагот на сиромаштија. „Овие придонеси ги обезбедува буџетот на државата и ги уплатува месечно во име на повеќе од 250.000 лица во буџетот на Фондот за здравство. Пресметките покажуваат дека Фондот за овие лица месечно уплаќа 881 денари, наспроти трошокот, исплатата од ФЗОМ за услуги од 1.492 денари за истите, односно овие лица користат здравствени услуги месечно за 611 денари (41 процент) повеќе отколку што државата обезбедува финансиски средства за нивото здравствено осигурување“, се вели во истражувањето.
сите 3 | | | веќе видена

Полицијата поднесе кривична пријава за злоупотреба на службената положба и овластување против Ратко Димитровски, поранешниот градоначалник на Кочани и го товари за штетен договор за субвенционирање на градскиот превоз. Како што соопшти МВР, Димитровски од декември 2013 година до април 2014 година, без претходно донесена одлука од Советот на општина Кочани за субвенционирање на градскиот превоз наподрачјето на општина Кочани, склучил Договор за вршење на јавен градски превоз за пробен период со Авто Атом ДОО Кочани. Договорот предвидувал општината да субвенцира половина од износот на секој продаден билет на превозникот, и со тоа на Авто Атом му овозможил противправна корист, а буџетот на општина Кочани бил оштетен за три милиони денари (48.700 евра).
сите 13 | | | веќе видена

Можам само да му посакам среќа на новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и заедно сите да му ја мислиме за Република Македонија, изјави премиерот Зоран Заев прашан како го оценува изборот на Христијан Мицкоски за претседател на најголемата опозициска партија. Тој истакна дека стабилни политички партии како ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ значат стабилност за Македонија. – Завршувањето на конгресот на нашиот политички опонент и изборот на нов лидер треба да претставува перспектива и за државата. Очекувам конструктивен процес во Парламентот и критичен осврт од опозицијата – изјави Заев, одговарајќи на новинарски прашања по денешното рочиште за случајот „Поткуп“. Прашан дали има најава за средба со Мицкоски, премиерот рече дека досега немаат ништо разговарано, но, оти ќе ја искористи првата прилика кога ќе има потреба за средба и ќе го покани новиот лидер на ВНРО-ДПМНЕ. Околу прашањето дали очекува пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да се вратат во Собранието, Заев изјави оти очекјува тие да ја коригираат својата одлука и да се вратат во ...
сите 422 | | | веќе видена

Пред изборот на нов министерот за здравство, пуштен е оглас за државен советник за здравствен менаџмент и здравствена политика. Условот е да има со завршени историски, економски или правни науки, пишува „ А1он “. Покрај тоа што за секторот здравство се бара завршен Факултет по историја, исто така се бара најмалку 6 години работно искуство во струката, од кои најмалку 2 години на раководна позиција во јавниот сектор и 10 години искуство во приватниот сектор од кои најмалку 3 години на раководно место во приватниот сектор. Платата за оваа позиција е 36,855 денари.
сите 29 | | | веќе видена

Собранието денеска на пленарна седница треба да гласа за именувањето на нов државен јавен обвинител, функција за која Владата го предложи Љубомир Јовески, член на Советот на јавни обвинители. Расправата за изменувањето на новиот државен јавен обвинител заврши на 15 декември. За избор на Јовески е потребно просто мнозинство, односно 61 глас. Покрај оваа точка, на дневен ред на оваа седница се и измените на Законот за Судскиот совет, измените на Законот за заштита на сведоци што ги бараше СЈО и законот за укинување на Советот за утврдување на факти и покренување на постапка за утврдување одговорност за судија, предложени по скратена постапка. По оваа, Собранието ќе ја почне 27. седница, на која пратениците, според најавениот дневен ред, треба да расправаат за именување на двајца судии во Уставниот суд, за разрешување и за именување на член на Регулаторната комисија за енергетика, а последна, односно 35. точка на оваа седница е Законот за употреба на јазиците во второ читање. За нови членови на Уставниот суд се ...
сите 128 | | | веќе видена

Денес апелациониот суд закажа седница на која ќе се дускутира за видео снимката која излезе на „Јутјуб“ за случајот „Поткуп“. Главното прашање за тоа ќе биде дали снимката ќе се користи како доказ против премиерот Зоран Заев. Последната седница во Апелацискиот суд беше одложена бидејќи судијата известител за овој случајот е избран за судија во Врховен суд. Седницата беше одложена на неопределено време. Адвокатите на Заев, претходно, од Кривичниот суд побараа да ги издвои овие снимки од доказниот материјал. Судот го одби нивното барање и донесе решение тие да бидат доказ, по што поднесоа жалба до Апелацискиот суд.
сите 85 | | | веќе видена

Лидерот на Алијанса за Албанците, Зијадин Села попладнево по состанокот на Централното собрание на партијата што се одржа во Гостивар, изјави дека нема да ја напуштат владината коалиција. Тој изрази верување дека со премиерот Зоран Заев повторно ќе се сретнат околу условите за нивното останување во коалицијата. -Ние одлучивме дека ќе бидеме дел од владата за реализација на програмата која им ја ветивме на гласачите. Ветивме дека ќе ги отвориме и деблокираме процесите, ветиме дека лидерот на Собранието ќе биде Албанец, дека законот за албански јазик ќе биде одобрен и дека ќе се отворат судските предмети. Процесите започнаа и се очекува да се реализираат во иднина – рече Села. Централното собрание на партијата денеска ги разгледала извештаите од локалните избори и било одлучено партискиот конгрес да се одржи на 20 март 2018 година и дека претседателот на организациониот совет ќе биде Арбен Таравари. Села повторно потенцираше дека ресорот здравство и припаѓа на Алијансата иако Венко Филипче е предлогот за ...
сите 240 | | | веќе видена

Грчкиот премиер Алексис Ципрас ќе престојува во Белград како гостин на Вучиќ за време на божикните празници, пренесуваат грчките медиуми. Ципрас со семејството вчера отпатувал во Белград каде што ќе го помине Божиќ, на покана на српскиот претседател Александар Вучиќ, јави грчката агенција АНА-МПА. Грција го слави Божиќ по Грегоријанскиот календар. Ципрас престојуваше во Белград и на почетокот на овој месец, кога со Вучиќ и со колегите од Бугарија и Романија, Бојко Борисов и Михаи Тудосе разговараа за унапредување на економската соработка, стабилноста во регионот и евроинтеграциите на Србија. Премиерот Зоран Заев, Нова година ќе ја дочека во Солун, каде домаќин ќе му биде градоначалникот на градот, Јанис Бутарис, пренесува порталот „Нова“. Заев ја прифатил поканата која Бутарис му ја упати додека беше во работна посета на Скопје во ноември, и кога се сретнаа со македонскиот премиер. Освен што го покани во Солун, во знакот на добрососедските односи, Бутарис истакна и дека ќе се залага, следната средба на ...
сите 20 | | | веќе видена

Европската народна партија (ЕПП) на својот официјален „Твитер“ профил му го честиташе изборот на Христијан Мицкоски за нов претседател на ВМРО-ДПМНЕ. „Честитки до Христијан Мицкоски за неговиот избор за претседател на ВМРО-ДПМНЕ. На Македонија и треба силна опозицијата во парламентот за заеднички да се преземат неопходните реформи и да се решат проблемите кон евроатлантскиот пат“, велат од ЕПП. Мицкоски вчера на партискиот конгрес во Валандово беше избран за нов лидер на најголемата опозициска партија ВМРО-ДПМНЕ и доаѓа на местото на Никола Груевски кој беше на чело на партијата од 2003 година. Од 438 пријавени делегати на конгресот, 376 гласаа за изборот на Мицкоски, додека 52 ливчиња беа неважечки.
сите 256 | | | веќе видена

Директорот на Агенцијата за пошти, Влатко Атанасоски, како делегат на конгресот на ВМРО-ДПМНЕ и долгогодишен член на партијата, до Основниот суд 1 доставил предлог за привремена забрана за одржување на вонредниот конгрес во Валандово. – Сакам својата слободна политичка волја да ја изразам на конгресот. Ако судот не ги вреднува моите докази и не го забрани таквото одржување, ќе морам поинаку да се обратам на тој конгрес. Ако присуствувам меѓу 544-те делегати, од кои некои директно упатија закани, не можам таму да бидам слободен и да не се грижам за својата безбедност – нагласи Атанасоски. Како што рече денеска, одговорајќи на новинарски прашања по јавната седница на Агенцијата, причина за ваквиот чекор е неговото право на конгресот да ја искаже својата слободна политичка волја, што во моментот не е можно зашто има директни закани од некои делегати, а за тоа е известено и МВР. Ако конгресот не се одложи, веројатно, тој ќе оди и ќе присуствува на него.
сите 9 | | | веќе видена

Пратеникот од Сојузот на Роми, Амди Бајрам пред почетокот на продолжението на собраниската седница најави дека од денеска во Собранието ќе делува како пратеник на оваа партија, а не како дел од коалицијата со ВМРО-ДПМНЕ. „До денеска бев пратеник од Сојузот на Ромите во коалиција со ВМРО-ДПМНЕ, а од денеска ќе делувам како пратеник од Сојузот на Роми“, истакна пратеникот Бајрам.
сите 55 | | | веќе видена

Нема да одам на Конгресот во Валандоново, изјави за тв 24 Антонио Милошоски. Извесно е дека дел од делегатите исто така нема да бидат на Конгресот, вклучувајќи го и Илија Димовски и Борис Змејковски, како и дел од останатите потписници на иницијативата за негово одлагање, информира ТВ24. Формален повик за бојкот нема, така што очекувањата се дека секој од поддржувачите на иницијативата за одлагање на Конгресот ќе треба сами да одлучи дали ќе се појават на отворањето на 16-от конгрес на ВМРО-ДПМНЕ на кој треба да се избере наследникот на Никола Груевски, а генералниот секретар Христијан Мицкоски е единствениот кандидат.
сите 423 | | | веќе видена

next