Позитив

Координаторите на пратеничките групи на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ денеска ќе одржат состанок на што ќе се разговара околу идното функционирање на Собранието на Република Македонија, информира ВМРО-ДПМНЕ. „Одговорност на власта, односно мнозинството на СДСМ е да обезбеди нормално функционирање на Собранието. ВМРО-ДПМНЕ смета дека Република Македонија може да напредува само доколку законодавниот дом функционира во демократска атмосфера каде што ќе бидат создадени услови за учество на опозицијата и нејзино партиципирање во носењето на законите“, се вели во соопштението. Пратениците на најголемата опозициска партија истовремено повторно изразија поддршка на нивните колеги и другите граѓани притворени за насилствата во Собранието на 27 април, порачувајќи дека „правото не смее да биде погазено од мотивите за политички прогон“.
сите 237 | | | веќе видена

Полицијата денеска извршила претреси и привела уште четири лица за убиството на 24-годишниот Б.И. кој беше застрелан на автобуска постојка на улицата „Џон Кенеди“ во Чаир пред една седмица, велат од МВР. Во претходната ваква акција, ден по убиството, беа приведени три лица и беше пронајден автомобилот „југо“ во кој биле убијците.
сите 6 | | | веќе видена

Поранешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во изјава пред Кривичниот суд каде што за следната година беше одложено судењето за насилството во Општина Центар, рече дека предметите на СЈО се без докази и дека со тоа Заев му се одмаздува за 11 години порази. – Ништо ново во однос на овие предмети кои Власта и СЈО ги туркаат. Ова е непринципиелна хајка и политичка одмазда. Се измислија обвиненија без докази. Потоа нелегално стекнатите материјали станаа докази. Последниот чин беше да ги сменат и судиите. За разлика од овие судења, видовте што се случува со судењето на Заев каде што судијката му се извинува. Заев ми се одмаздува за 11 години порази – изјави Груевски. Поради прераспределувањето на судијката Татјана Михајлова, судењето за случајот насилство во Општина Центар во јуни 2013 година покренат од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) денеска беше одложено за 2 февруари во 10 часот. Обвинителот на СЈО, Гаврли Бубевски, рече дека нема пречки судењето да почне од почеток. – Ова судење си имаше ...
сите 137 | | | веќе видена

Засега неидентификувана жена денеска го загубила животот на булеварот Крсте Мисирков кај Бит Пазар, кога автобус на ЈСП удрил во неа, по што жената починала. Автобусот се движел во правец од џамијата Јаја Паша кон Центар кога околу 12.10 часот удрил во жената. Се очекува увидот да заврши наскоро, велат од СВР Скопје за „Мета“.
сите 20 | | | веќе видена

Последната верзија на Предлог-Законот за изменување и дополнување на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (Предлог-закон за АВМУ), која Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) вчера ја објави, пред да влезе во владина процедура, ќе оди на разгледување во Европската Kомисија (ЕК) пред да се најде на дневен ред на владина седница, соопшти денеска портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски. – Се очекува да се запазат предвидените законски рокови, и законот да влезе во Собранието без задоцнување – рече Бошњаковски. Доколку ЕК даде сугестии за измени, МИОА би требало да ги вметне во текстот на предлог-законот пред да го достави до Владата за усвојување, а оттаму ќе биде поднесен во Собранието. Предлог-законот е подготвен од МИОА и претставници на медиумската сфера. Како што објаснија од Министерството, во него се вклучени некои од предлозите добиени преку Единствениот национален електронски регистер (ЕНЕР), каде претходната нацрт верзија беше објавена на 4 ноември годинава и ...
сите 11 | | | веќе видена

Поради прераспределувањето на судијката Татјана Михајлова, судењето за случајот нсилство во Општина Центар во јуни 2013 година покренат од Специјалното јавно обвинителство (СЈО) денеска беше одложено во Основен суд Скопје 1. Миихајлова е прераспределена во друг оддел на судот, според новиот годишен распоред на судиите, што го подготви новиот претседател на Кривичичниот суд, Иван Џолев. Во случајот „Шамари“ обвинети се 14 лица за поттикнување на насилството што се случи при протестите пред општина Центар во јуни 2013 година. На претходните рочишта, вина за настаните признаа четвртообвинетиот Томислав Лазаров и петообвинетиот Јордан Ристевски и добија по шест месеци условна казна. Покрај нив обвинети се уште 12 лица, во кои се и поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова, тогашна членка на Советот на општина Центар.
сите 159 | | | веќе видена

Поради измерена висока концентрација на штетни честички во воздухот од над 200 микрограми на еден метар кубен на две места, од денеска стапуваат на сила мерките на владата за заштита од загадувањето, соопшти портпаролот на владата Миле Бошњаковски на денешната прес-конференција. Бошњаковски соопшти дека мерките се стапени на сила од 9.30 утринава. Тие меѓу другото предвидуваат бремените жени, лица со хронични заболувања и лица постари од 60 години да не одат на работа. Тие предвидуваат и намалување на цените или бесплатен градски превоз, зголемување на контролите на градилиштата, работа на градилиштата од 11-17 часот, како и контрола на МВР на движењето на товарните возила, односно да ја користат обиколницата. Според Бошњаковски Град Скопје денеска ќе решава за оваа мерка и ќе излезе со информација во јавноста. Прашан за автобускиот превоз Бошњаковски рече дека одлуката за намалување на цената на билетите или бесплатен превоз треба да ја донесат градските власти.
сите 155 | | | веќе видена

Владата на синоќешната 45. седница усвои повеќе предлог-закони за измени и дополнувања на повеќе законски решенија кои се однесуваат на дел од легислативата во правосудството, внатрешните работи и полицијата, како и на регулативата за работата на безбедносните служби, како дел од итните реформи опфатени со планот 3-6-9, соопшти владината прес-служба. На денешната седница владата го утврдила предлог – законот за Оперативно-техничка агенција (ОТА) и ќе го достави до Собранието. Новоформираната агенција ќе го активира сигналот и „ќе им овозможува на органите овластени за следење на комуникациите (УБК, Министерството за одбрана, МВР, Јавното обвинителство, Царинската управа, Агенцијата за разузнавање) пристап до податоците од комуникациско-информациските системи на операторите“. Владата ги утврди и предлог – закон за изменување и дополнувања на Законот за електронските комуникации и предлог – законот за дополнување на Законот за класифицирани информации. Со новиот закон за следење на комуникациите, покрај ...
сите 43 | | | веќе видена

Собранието на Република Македонија ги одложи закажаните продолженија на пет седници единаесетата, дванаесетата, тринаесеттата, петнаесеттата и дваесет и втората седница, коишто требаа да се одржат во средата. Единствено засега за утре е префрлена дваесет и втората седница, на која на дневен ред се реформските закони од правосудството. Информација за причините за одложувањата на седниците засега нема. Најголем број од заостанатите точки на четирите седници се или предлози на опозицијата или се очекува и нејзин предлог, како што е онаа за потпретседатели на Собранието. За во четврток, пак, во Собранието се закажани седница за пратенички прашања, продолжение на 22-та седница, како и седница на собраниската Комисија за политички систем и односи меѓу заедниците.
сите 145 | | | веќе видена

Ново рочиште за предметот на СЈО „Насилство во Центар“ денеска треба да се одржи во Кривичниот суд. Во овој предмет обвинети се 14 лица за поттикнување на насилството што се случи при протестите пред Општина Центар во јуни 2013 година. На претходните рочишта, вина за настаните пред Општина Центар во јуни 2013, признаа четвртообвинетиот Томислав Лазаров и петообвинетиот Јордан Ристевски. Во овој предмет обвинети се уште 12 лица, меѓу кои поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски Миле Јанакиески и пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова.
сите 173 | | | веќе видена

Владата на синоќешната седница ја утврдила предлог – одлука за усвојување на годишната програма за работа на Македонската радио-телевизија (МРТ) за 2018 година и предлог – одлука за одобрување на финансискиот план за 2018 година на МРТ. „Оваа одлука е придружена со мислењето на Владата во кое се истакнува дека ненавременото ставање на годишната програма за работа на МРТ не е објавена согласно законот, го попречило обезбедувањето на влијание на јавноста врз вкупното работење на јавниот сервис, како и дека МРТ ги прекршила сопствените професионални принципи за сеопфатно информирање на јавноста со прекинот на директниот пренос од Собранието на Република Македонија на 27 април“, стои во соопштението. Основач на МРТ е Собранието на Република Македонија, пред кое националниот јавен сервис ги доставува годишната програма и финансискиот план, како и пред кое одговара. Владата денеска расправала за МРТ по побарано мислење од Собранието. – Исто како што Уставниот суд во одредени случаи бара мислење од Владата, така ...
сите 17 | | | веќе видена

Претседателот Ѓорге Иванов изјави дека постојат ризици со ратификација на истанбулската конвенција, а со тоа покажува елементарно непознавање за овој документ, реагира Министерството за труд и социјална политика. „Иванов очигледно е неинформиран дека истанбулската конвенција во основа се бори против дискриминацијата и дека со нејзината ратификација Владата се обврзува да го подобрува системот на превенција, помош, заштита и процесирање на случаите на насилство врз жените, вклучително и семејното насилство, без дискриминација врз кој било основ: пол, род, раса, боја, јазик, вера, политичко или друго мислење“, се вели во реакцијата. Конвенцијата на Советот на Европа за спречување и борба против насилството врз жените и семејното насилство, популарно нарекувана истанбулска конвенција, е меѓународен документ со досега најсеопфатни законски решенија и политики за заштита од насилство врз жените.
сите 29 | | | веќе видена

Кривичниот суд во Скопје денеска соопшти дека Советот за оценка на обвинителен акт го одобрил обвинението за случајот „Тендери“, со што ќе има судски процес и овој предмет на Специјалното јавно обвинителство, во кој првообвинета е поранешната министерка за култура, Елизабета Канческа – Милевска. „Предметот по одобрениот обвинителен акт согласно Автоматизираниот компјутерски систем за управување со судските предмети (АКМИС – системот), електронски ќе биде распореден за понатамошно постапување, а кога ќе биде закажан термин за одржување главна расправа, јавноста ќе биде благовремено информирана“, стои во соопштението на судот. Апелацискиот суд Скопје на почетокот на ноември, годинава одлучи прислушуваните разговори да се користат како доказ во судскиот процес за случајот „Тендери“. Инаку, поранешната министерка за култура, Елизабета Канческа – Милевска, се товари за злоупотреба на службената положба, односно дека без завршена постапка за јавни набавки дозволила фирмата „Бетон Штип“ да изврши градежни работи во ...
сите 80 | | | веќе видена

Градоначалникот на општина Гостивар, Арбен Таравари, со службен допис се обратил до командирот на полициска станица Гостивар, Гази Абдурахмани, барајќи тој и полицајците да бидат потолерантни и покоректни кон иселениците што се вратени во родниот крај за време на новогодишните празници. „Од позиција на градоначалник на Гостивар и како граѓанин на овој град, барам вашите полицајци да бидат што покоректни во нивните задачи, особено за кон иселениците кои се дојдени во Гостивар. Тие се враќаат само неколку дена во својата татковина и даваат толку многу пари, што ги држат градот и државата со своите приходи! Не е ниту законско, ниту хумано а ниту морално да ги казнувате со парични казни, само затоа што се претпоставува дека тие имаат пари! Прво, тие се заморуваат многу за да ги заработат тие пари, и второ, треба да бидат еднакви пред законот!“, се вели во писмото од Таравари.
сите 57 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, попладнево во Владата се сретна со Христијан Мицкоски, новиот претседател на ВМРО-ДПМНЕ , соопшти владината прес-служба. „Средбата се реализираше низ конструктивен дијалог, иако за некои од темите се изразени различни мислења и ставови на двајцата соговорници. Премиерот Заев и претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски, се согласија дека е потребно учество на опозицијата во реформските процеси“, стои во соопштението. Соговорниците исто така заеднички констатирале дека патот на Македонија е во ЕУ и во НАТО и оти за тоа е потребен ангажман од сите политички субјекти, како на власта, така и на опозицијата. Мицкоски по средбата не сакаше да открие детали. Тој рече дека разговарале за актуелни теми и оти очекува и во иднина да има вакви конструктивни средби. – Јас сум оптимист, а некои ме сметаат дури за утопист – рече Мицкоски, додавајќи дека дијалогот помеѓу власта и опозицијата никогаш не бил закочен. Тој рече дека по средбата со Заев има средба со пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ; на која ќе ...
сите 300 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието, Талат Џафери за утре ги презакажа четирите пленарни седници, кои требаше да се одржат денеска по годишното обраќање на претседателот на државата, Ѓорге Иванов. На дневен ред на 11. седница се измените на законот за заштита од пушењето кои предвидуваат на надворешните тераси на рестораните и на кафулињата да може да се пуши без ограничување – без разлика на временските услови. На 12. седница единствена преостаната точка на дневен ред е предлог-одлуката за утврдување на бројот на потпретседателите на Собранието, додека на тринаесеттата се интерпелациите на министрите за земјоделство, шумарство и водостопанство и за труд и социјална политика, Љупчо Николовски и Мила Царовска. На 15. седница пратениците треба да расправаат и да гласаат за интерпелациите на министрите за финансии, за култура и за животна средина и просторно планирање, Драган Тевдовски, Роберт Алаѓозовски и Садула Дураку. Инаку, за в четврток во Собранието е закажана седница за пратенички прашања до премиерот и ...
сите 164 | | | веќе видена

Министерството за информатичко општество и администрација (МИОА) ја заврши последната верзија на Предлог-Законот за изменување и дополнување на Законот за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (Предлог-закон за АВМУ). Следниот чекор е текстот да влезе во процедура во Владата, која треба да усвои и потоа да го достави конечниот предлог-закон до Собранието. Според Министерството, целта на предлог-законот е департизација и професионализација на јавниот радиодифузен сервис, односно Македонската радиотелевизија (МРТ), и регулаторното тело – Агенцијата за аудио и аудиовизуелни медиумски услуги (ААВМУ). Меѓу побитните измени се тие што членовите на Советот на ААВМУ, за разлика од досега, ќе бидат професионално ангажирани во Агенцијата и ќе добиваат месечен надоместок во висина од најмногу четири просечни месечни плати исплатени во Македонија. Притоа ќе имаат петгодишен мандат, со право за избор во уште еден мандат, наспроти сегашното решение за седумгодишен мандат. Советот ќе може да покренува прекршочна постапка ...
сите 83 | | | веќе видена

Годишното обраќање на претседателот на Република Македонија Ѓорге Иванов во парламентот, според СДСМ е „срамен и партиско-политички говор, со што Иванов уште еднаш докажа дека ниту бил ниту ќе биде претседател на сите граѓани“. Владејачката партија вели дека покрај тоа, претседателот Иванов покажал дека „не може да излезе од политиките на раздор и поделби“. СДСМ вели дека е чудно што Иванов денеска навел теми за кои една деценија молчел. „Ѓорге Иванов цели десет години молчеше и ниту еднаш не најде за потребно да реагира против масовната партизација на јавната администрација и општеството, за полициско-судско-политички монтирани процеси против тогашната опозиција и неистомислениците на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ. Јавноста со години беше лишена од ставовите и мислењата на Иванов околу загадувањето на воздухот, грабежот на јавното добро, политичките пресметки и реваншизам, угнетувањето на медиумите и затворањето новинари, нападот врз демократијата на 24 декември 2012 година, за насилствата во Собранието на ...
сите 35 | | | веќе видена

Комисијата за надворешна политика денеска ја заврши расправата по предлог-законот за ратификација на Договорот за добрососедство помеѓу Македонија и Бугарија и му предложи на Собранието да го донесе на пленарна седница. Договорот за пријателство, добрососедство и соработка помеѓу двете држави, го потпишаа премиерите на Македонија и на Бугарија, Зоран Заев и Бојко Борисов, на 1 август годинава во Скопје. Пратеничката на ДОМ, Лилјана Поповска која е дел од парламентарното мнозинство предводено од СДСМ, истакна дека со Договорот се отстранува блокадата на Бугарија во однос на интеграцијата на Македонија во Европската Унија и во НАТО и со него, како што рече се обезбедува официјално признавање на македонскиот јазик како посебен, бидејќи јасно стои дека е потпишан на македонски јазик согласно со Уставот и на бугарски јазик согласно Уставот на Бугарија“. Артан Груби од ДУИ рече дека Договорот е во духот на заложбите и на посветеноста на парламентарното мнозинство и на Владата на принципот на добри меѓуетнички ...
сите 17 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција побарало од Кривичниот суд да им ја продолжи мерката притвор на осомничените за насилствата во Собранието од 27 април. „Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција достави во надлежниот Основен суд Скопје 1 Скопје предлог за продолжување на изречената мерка притвор за лицата осомничени во предметот за кој прашувате“, се вели во одговорот од Обвинителството на прашањето на „ Мета “ дали ОЈО за гонење на организиран криминал и корупција ќе бара или веќе побарало продолжување на марките притвор и куќен притвор што им беа одредени на осомничените за настаните во Собранието од 27 април 2017 година. Обвинителството на 28 ноември соопшти дека отворило истрага против 36 лица за насилствата во Собранието, кои ги товари за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста на државата. Според официјалните соопштенија на судот, на барање на обвинителството притвор им беше одреден на 28 осомничени, а ...
сите 138 | | | веќе видена

next