Позитив

Едно лице е приведено за време на протестот на симпатизерите и поддржувачите на ВМРО-ДПМНЕ на граничниот премин Табановце. Како што соопшти полицијата, приведениот нападнал полициски службеник, поради што е приведен и против него ќе биде покрената соодветна пријава. Дел од медиумите претходно објавија снимки од протестот на Табановце, каде се гледа туркање меѓу демонстрантите и полицијата. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ веќе трета недела протестира и блокира крстосници во Скопје поради притворањето на нивни приврзаници и пратеници поради насилствата во Собранието од 27 април годинава, а денеска за прв пат организираше и блокада на граничен премин.
сите 125 | | | веќе видена

Катица Јанева и нејзините обвинители единствено што почитуваат се политичките нарачки од хунтата на Зоран Заев за пресметка со неистомислениците, реагираат од ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција на СЈО, на која беше соопштено дека се отворени седум нови истраги и осомничени се 17 лица, меѓу кои и поранешни министри и пратеници од редовите на сегашната опозиција. „Со денешниот прес, Катица Јанева и нејзините соработници потврдија дека се слепи извршители на желбите на Зоран Заев и СДС во обидите да се замолкне секој што мисли поинаку и што може да се спротистави на антидржавните политики кои во моментов се реализираат. Само за потсетување, во моментов државната изборна комисија е во оставка, а Зоран Заев најавува промена на името во исто време кога од Грција доаѓаат најави за предлозите кои ги давал Заев, но и за проширување на опсегот на употребата на новото име“, велат од партијата. Според ВМРО-ДПМНЕ, новата владата го користи моментот на нефункционирање на институциите да обезбеди поддршка за ...
сите 74 | | | веќе видена

Важно е на некои држави од Балканот да им се понуди европска перспектива, изјави во Њујорк словачкиот премиер, Роберт Фицо по разговорите со генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш. – Балканот повторно гори, неопходна е европска перспектива. Во спротивно нервозата во регионот ќе продолжи да расте – рече Фицо. Тој со Гутереш разговарал и за словачкиот проект чија цел е да го ограничи приливот на мигранти, а е изработен во соработка со други земји. – Мораме да продолжиме со проекти и вон ЕУ и да ги поместиме прашањата за миграција во овие трети земји. Словачка е подготвена да поддржи и одговорни проекти внатре во ОН – рече Фицо Тој истакна дека е важно ОН да бидат силни, особено затоа што ЕУ не е доволно силна повеќе да се ангажира по некои прашања. – ЕУ во суштина не е присутна во Украина, a немаме ниту влијание и во Сирија – рече Фицо, истакнувајќи ја важноста на силни меѓународни организации во слични конфликти, како што е ОН.
сите 3 | | | веќе видена

Решението за името мора да се донесе со државен консензус и со изјаснување на граѓаните на референдум, изјави во вторникот министерот за надворешни работи Никола Димитров, одбивајќи да ги коментира можните решенија за разликите што Грција ги има со уставното име на Република Македонија. „Македонија ќе ги спроведе сите неопходни реформи за добивање датум за преговори со Европската унија, но решението за разликата што Грција го има со нашето уставно име не зависи само од земјава“, рече Димитров. Не сакаше да коментира решенија што се објавуваат во грчката јавност, бидејќи, како што рече, тоа ќе им наштети на разговорите под медијаторство на специјалниот прратеника на Обединетие нации, Метју Нимиц. Димитров пртиоа беше дециден дека мора да има референдум за името. „Прашањето има таква природа, што јас мислам дека не може да се реши одржливо, ако не се прашаат граѓаните. Мислам дека граѓаните мора да се прашаат, во интерес на одржливо решение“, додаде шефот на дипломатијата. „Мaкедонија мора да го зграпчи ...
сите 28 | | | веќе видена

Високи функционери од ВМРО-ДПМНЕ, меѓу кои од Илија Димовски, Антонијо Милошоски, Борис Змејковски, Трајко Вељаноски, Крсто Јовановски, Никола Бакрачевски, Борче Стамов, Илчо Захариев бараат одлагање на конгресот за избор на лидер до февруари, а до тогаш со партијата да раководи колективно претседателство. Потписници на отвореното писмо се екс-градоначалници, министри и членови на ИК и ЦК на партијата, потпишано меѓу другото и и други. Писмото го објавуваме во интеграно: „Водени од желбата за побрзо консолидирање на нашата партија, водени од намерата за сеопшто обединување на сите структури и поединци од ВМРО-ДПМНЕ, водени од политичката одговорност да направиме чекори кои ќе ја зацврстат и сплотат нашата партија, водени од намера побрзо да создадеме услови за промена на неодговорната, неуспешната и неспособната власт предводена од СДСМ. Ние долупотпишаните, се залагаме за принципи и вредности, а не за личности, затоа што ВМРО-ДПМНЕ не е една личност, не е група од неколку или повеќе личности, туку е идеја ...
сите 602 | | | веќе видена

Ние сме должни да гониме додека постојат докази за сторени кривични дела. Нереални се очекувањата да останеме глуви на состојбите кои ги забележуваме во снимките, изјави на денешната прес-конференција обвинителот Љубомир Лапе, одговарајќи на новинарски прашања. Водиме истраги врз база на сознанија, можеме да гониме кривично врз основа на докази. Осомничените не се осомничени поради припадност на одредена политичка партија, туку според доказите - рече Лапе, додавајќи дека обвинителите ќе оценат дали има потреба на предлагање мерки за лицата од новите истраги. Прашан зошто СЈ го повлече барањето за замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ, тој рече дека СЈО оценило дека е подобро да се повлече одлуката за повлекување на барањето за заштита на законитоста. „Истрагата може да се проширува во повеќе насоки. Но, ние можеме да гониме само дела кои се поврзани со снимките”, рече Лапе во однос на прашањето за истрагата за патните трошоци. Тој се осврна и на финансирањето на СЈО, откако беше запрашан за примањата на ...
сите 6 | | | веќе видена

Поранешниот министер за здравство, Никола Тодоров под истрага на СЈО, за сомненине дека во 2012 година при набавка на ренген апарати во четири установи, сторил кривично дело „Злоупотреба на службена положба и овластувања“. „Постои основано сомнение дека фаворизирал една од фирмите и пред официјалниот почеток на постапката дозволил да добие детални информации за набавката. Детално била скенирана состојбата во здравствените установи и изготвиле студија за набавка, која ја добил и тој на личната електронска пошта во август 2015 година“, рече Фетаи. „Рамковната спогодба била подоцна раскината откако во јавноста излезе информациија дека новинарка и мајка и го добиле тенедерот. Но наместо да ја поништи набавката, осомничениот продолжил со злоупотреба на положбата, спротивно на одредбите за јавни набавки и склучил договор со второрангираниот со што за него прибавил имотна корист од 860 илјади евра“, додаде обвинителката Фатиме Фетаи.
сите 47 | | | веќе видена

Советот на Град Скопје на денешната трета седница го усвои предлог-буџетот на Град Скопје за 2018 година, што е за 10 проценти помал во однос на буџетот за 2017 година предложен и усвоен од претходното градско раководство. Буџетот на Град Скопје за 2018 година изнесува вкупно 6,2 милијарди денари (100.813.008 евра). Градоначалникот на Град Скопје, Петре Шилегов рече дека „со овој буџет, крајна цел е Скопје да биде функционален, зелен и велосипедски град.“ Тој додаде дека предложениот буџет за 2018 година е еден сублимат од веќе започнатите и нови проекти. – Акцентот го ставивме на подобрување на животната средина, развивање на транспортната мрежа, дел за патната и комуналната инфрастуктура, изградба на системи за водоснабдување, односно за инвестиции што ќе придонесат за подобар економски пораст и развој на нашиот град – рече Шилегов. Тој најави инвестиции во јавниот превоз преку набавка на електрични еко-автобуси и реконструкција на автобуски стојалишта, изградба на нови велосипедски, пешачки и трим-патеки, ...
сите 69 | | | веќе видена

Специјалното јавно обвинителство денеска објави дека отвора седум нови истраги против 17 лица осомничени за злоупотреба на службената должност измами и други кривични дела. Првиот случај е со кодно име „Странски служби“, рече обвинителката Фатиме Фетаи. Во него се осомничении две лица за злоупотреба на службена положба и овластувања едниот е тогашен началник на одделот а оперативна техника на УБК, а вториот помошник министер. Тие се осомничени дека извршиле набавка на опрема од странска компанија во рекордно време со која го оштетиле буџетот. Целта на набавката била да се потврди тезата на тогашниот владин врв за постоењето на странски служби кои вршат масовно прислушување. Фетаи објасни дека постапката е почната по барање на второосомничениот, кој на 16 декември 2014, побарал набавка на предметната опрема, а првоосомничениот на 19 декекмври донел одлука, составил комисија и самоиницијативно подготвил три понуди како да се поднесени од странски компании, а тие биле рачно пополнети од исто лице. На 24 ...
сите 49 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека денеска во знак на протест поради притворените за насилството во Собранието на 27 април ќе блокира четири крстосници во Скопје и ќе одржи протест пред Министерството за правда. Партијата од 15 до 17 часот ќе ги блокира: Крстосницата кај Соборен Храм, крстосницата кај „Мавровка“, крстосницата кај „Нова Македонија“ и крстосницата кај зградата на Црвен Крст. Протестот пред Министерството за правда ќе почне во 18 часот.
сите 258 | | | веќе видена

Зборот Македонија потекнува од Индија. Била наречена „Маа Ки Дунија“ (Maa Ki Duniya), а потоа Римјаните ја нарекле Македонија. Ова претседателот на Македонија, Ѓорге Иванов му го соопштил на индискиот амбасадор во Бразил, Аби Кумар за време на отворањето на Македонската амбасада во Бразилија. „Имав можност да го запознаам доктор Ѓорге Иванов, претседател на Македонија на церемонијата за отворањето на Македонската амбасада во Бразилија. Ми кажа интересна работа „Зборот Македонија доаѓа од Индија. Била наречена ‘Маа ки Дунија’, по што Римјаните започнале да ја викаат Македонија“, напиша Кумар на „Твитер“. https://twitter.com/theabhayk/status/942829741060616192
сите 2 | | | веќе видена

Отпуштања од јавната администрација нема да има, а вработувања ќе има согласно потребите и процесот ќе биде транспарентен, одговори на новинарско прашање министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски на промоцијата на проектот „Една точка на услуги“. Тој додаде дека, веќе има природен одлив од администрацијата, односно намален е бројот на вработени, а точниот број ќе се знае во март, кога министерството законски е обврзано да даде извештај за вкупниот број на вработени од претходната година. – Немаме доволен број на високо-квалификувани луѓе за да ги преземат раководните места во администрацијата – истакна Манчевски. Министерот потенцираше дека во администрацијата недостасуваат инженери, архитекти и правници. Оттука, во првите шест месеци од следната година треба да се вработат електроинженери за да се имплменетира централниот електронски регистар на население.
сите 34 | | | веќе видена

Загубеното време треба да се надомести преку посилна посветеност на владата и на јавната администрација на тековните реформи и со посилна вклученост на граѓаните во реформите. Секој има одговорност за напредокот на земјата, вели шефот на Делегацијата на ЕУ во Скопје, Самуел Жбогар. Евроамбасадорот во врска со усвојувањето на Акциската програма на Европската комисија за Македонија за 2017 година и на потпишувањето на договорот за финансирање на годишната програма за ИПА 2016 помеѓу Европската Унија и македонската влада, со кои Македонија добива 72,3 милиони евра од ЕУ, порача дека тоа е јасен доказ дека за посветеноста на ЕУ на зачленувањето на Македонија во големото европско семејство. – Овие фондови покажуваат колку сме сериозни во иднина да ја видиме земјата во ЕУ. Токму затоа сега инвестираме во подобрувањето на сите нејзини системи и на нивното доведување до стандардите на ЕУ, не поради барањата на ЕУ, туку заради придобивките за секој нејзин граѓанин – вели Жбогар. Двете програми, финансирани од ЕУ, кои ...
сите 21 | | | веќе видена

Судењата за „Траекторија“ и за насилствата пред Општина Центар од јуни 2013 се политички монтирани случаи заради остварување политичка цел, изјави денеска доскорешниот претседател на ВМРО-ДПМНЕ и поранешен премиер, Никола Груевски, откако во Основен суд Скопје 1 се одржаа кратки рочишта од двете судења, пишува „Мета“. Во врска со денешното рочиште за „Траекторија“, Груевски како „исклучително интересен и фрапантен момент“ го оцени делот од излагањето на обвинителката од Специјалното јавно обвинителство (СЈО), Лиле Стефанова, дека аудио снимките од прислушуваните разговори, односно „бомбите“ може да бидат манипулирани и контаминирани со уфрлање на делови, доколку и бидат дадени на одбраната. Ова, како што рече Груевски, ги потврдува претходно искажаните ставови од него и од ВМРО-ДПМНЕ во врска со веродостојноста на „бомбите“. – Обвинителството вели дека во разговорите можат да бидат уфрлани делови и на тој начин да бидат контамирани, а ова Обвинителство, како што знаеме, материјалите го доби од СДСМ и Зоран ...
сите 120 | | | веќе видена

Преговорите за спорот за името ќе продолжат по новогодишните и божикните празници, а во меѓувреме не се очекуваат било какви случувања, изјави денеска министерот за надворешни работи Никола Димитров на заедничката прес-конференција со шефот на унгарската дипломатија Петер Сијарто. – Договорена е следната средба да биде по празниците во јануари, така што не би требало да се очекува некакво посебно случување во периодот на празниците. Поставена е сцената, процесот е почнат, динамиката е воспоставена, меѓутоа нема ништо ново да се случи додека траат празниците, рече Димитров на новинарско прашање на заедничката прес-конференција со неговиот унгарски колега Петер Сијарто кој се наоѓа во посета на Македонија. Во однос на изјавата на бугарската потпретседателка, Илијана Јотова дека 70.000 Македонци кои добиле бугарски пасоши се Бугари, Димитров рече дека ја нема видено но рече дека тоа дополнително укажува на потребата за што поскора интеграција во ЕУ. – Вистинското решение како да се справиме со тоа што наши ...
сите 59 | | | веќе видена

Новиот закон за меѓународна и привремена заштита, кој се однесува на баратели на азил и признаени бегалци, има одредени позитивни, но и негативни измени, вели Уранија Пировска, извршна директорка на Хелсиншкиот комитет за човекови права на Република Македонија. Таа додава дека забележани се одредени недостатоци при имплементација на принципите и стандардите поставени во ЕУ-директивите. Во соопштението на Хелсиншкиот комитет се истакнува дека, позитивен исчекор е направен кај причините за прогон, каде што сега се вметнува и сексуалната ориентација и родовиот идентитет. Во него се додава дека, во добра насока е и отстранувањето на лошите законски измени донесени во 2016 година. Проблеми во праксата се јавуваат со целосното остварување на правата на барателите на азил, поради идентификационата исправа што тие ја добиваат. Во исправата за идентификација, од Хелсиншки наведуваат не постои единствен матичен број, кој е предуслов за остварување на правата од социјална и здравствена заштита, како и од работните ...
сите 13 | | | веќе видена

Следниот самит на НАТО е незамислив без прашањето на проширувањето, а сакаме и ЕУ во февруари да одреди датум за почеток на преговори со Македонија, изјави денеска министерот за надворешни работи и трговија на Унгарија Петер Сијарто, Петер Сијарто на заедничката прес-конференција со шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров. – Унгарија и натаму ќе дава поддршка за Македонија и земјите од Западен Балкан и ја знае разликата. Ја знаеме разликата меѓу мирна состојба во регионот и немирна состојба. Сакаме овој регион да биде мирен, сакаме Западниот Балкан да биде извор и средство за натамошен европски развој, наместо ризик за Европа. Состојбите во Западниот Балкан можат да се надминат со неговата интеграција во НАТО и ЕУ. Знаеме дека Македонија и македонскиот народ веќе доста направија за да се интегрираат во ЕУ и НАТО и Унгарија останува најгласниот поддржувач на напорите за интеграцијата на Македонија и во ЕУ и во НАТО. Би сакале на следниот самит на НАТО да се најде на дневниот ред проширувањето, рече ...
сите 69 | | | веќе видена

Со предложените измени на Законот за вршење на услуги брз трансфер на пари, се прави понатамошно усогласување со европското законодавство во делот на даночната евиденција и нема промени во оданочувањето на дознаките, се вели во соопштението на Министерство за финансии. Во него се додава дека, со овие измени, се овозможува УЈП да има покомплетна евиденција на сите приливи, независно од нивното потекло, како и зајакнување на борбата против даночното затајување. „Притоа, предложените измени не претставуваат никаква промена на даночната политика, односно не претставуваат оданочување на дознаките. И понатаму ќе се применува постоечкото законодавство, според кое, приливите по основ на лични трансфери, помош и подароци не се оданочуваат, додека дел од останатите приливи и понатаму ќе бидат предмет на оданочување, како на пример приливи по основ на извршена услуга“, се вели во соопштението на Министерство за финансии. Оваа реакција на министерството следува откако медиумите објавија дека со новите законски измени, ...
сите 21 | | | веќе видена

Судењето за случајот со насилствата во Општина Центар во 2013 година, попознат како „Шамарите во Општина Центар“ денеска се одложи кратко по почетокот на денешното рочиште, бидејќи единствениот систем за снимање во Основен суд Скопје 1 бил резервиран уште пред еден месец за судењето за обидот за убиство на тогашниот министер за здравство, Никола Тодоров. Судијката Софија Лаличиќ го резервирала системот за рочиштето против дедото на 9-годишната Тамара Димовска од Велес, кој пукаше во Тодоров пред церемонијата на предавањето на министерската функција на новиот министер Арбен Таравари. Откако почна рочиштето за „Шамарите во Општина Центар“, адвокатот Дончо Наков даде приговор дека не се исполнети условите за одржување на рочиштето, бидејќи нема услови за снимање на рочиштето, а нема услови ниту за стенографско водење на записник. Судијката Татјана Михајлова потоа го одложи судењето за 27 овој месец. Во овој случај, обвинети се поранешниот премиер и претседател на ВМРО-ДПМНЕ во заминување, Никола Груевски, и ...
сите 159 | | | веќе видена

Медијаторот за спорот за името Метју Нимиц е охрабрен од последниот развој на настаните и е убеден дека ќе се постигне решение, пишува грчкиот весник „Катимерини“, додавајќи дека како неформална временска рамка за решавањето на проблемот е самитот на ЕУ во јуни и самитот на НАТО во јули следната година. Весникот коментира дека Нимиц во оваа фаза од преговорите нема да излезе со конкретен предлог за името, но кога тоа ќе го направи, ќе стане збор за сложено име со географска одредница. „Неговиот последен предлог ‘Република Северна Македонија“ се уште е на маса“, наведува „Катимерини“ и притоа потсетува дека претходно биле предложени „Република Горна Македонија“ и „Република Вардарска Македонија“. Медијаторот во оваа фаза ќе работи на подобрување на климата во разговорите преку симболичен гест, како што е промена на името на скопскиот аеродром, наведува весникот. „Нимиц се потпира дека реализмот и посветеноста на новиот премиер на ФИРОМ, Зоран Заев. Заев истакна дека е подготвен за храбри политички чекори, ...
сите 138 | | | веќе видена

next