Позитив

Сакаме Македонија да биде успешна приказна и во 2018 година. Германија ја поддржува Македонија во исполнувањето на европските приоритети и заложби за интегрирање во ЕУ и НАТО, истакнал Михаел Рот, државен министер надлежен за Европа во германското Министерство за надворешни работи на денешната средба во Берлин со македонскиот министер за надворешни работи Никола Димитров. Тој, како што соопшти МНР, изразил задоволство од досегашниот напредок на реформскиот процес и политиките на Владата во функција на заживувањето на македонските евроинтеграции и ја поздравил досегашната соработка со институциите на ЕУ во рамки на евроинтегративен процес на земјата. На средбата, одржава во рамки на работната посета на Димитров на Германија, било изразено задоволство од добрите билатерални односи и новата динамика во политичкиот дијалог меѓу двете земји. Министерот Димитров информирал за тековните активности и предвидената динамика за имплементација на реформите во насока на исполнување на неопходните критериуми за почеток на ...
сите 26 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев ги оцени оставките на дел од членовите на Државната изборна комисија (ДИК) како морален чин. Тој рече дека се работи за исклучителни професионалци кои имале сериозна улога во едно сериозно време. „Го поздравувам чинот на сите, а тоа е враќање на парите назад во Буџетот, а истовремено поднесоа и лична одговорност како морален чекор, веројатно заради критиките од јавноста“, рече Заев на настанот „Корупција – непосредна закана за човековите права“, во организација на Хелсиншкиот комитет за човекови права, по повод Меѓународниот ден за борба против корупцијата и Меѓународниот ден на човековите права, што се одржа на Правниот факултет „Јустинијан Први“ на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ во Скопје. Според него, членовите на ДИК со оставките испратиле порака на етичко однесување што уследи по реакциите од јавноста заради нивната нетранспарентна одлука која ја донеле и заради тоа што не ја известиле јавноста дека ќе го искористат членот 19 за дополнителни надоместоци. Инаку, на настанот, на ...
сите 196 | | | веќе видена

Судија на претходна постапка му одреди 30 дена притвор на полицаецот Абдулфетах Алими. Тој е обвинет за непостапување во службата како член на обезбедувањето на Собранието, за време на крвавиот упад во законодавниот дом. Според обвинението, Алими ги дал клучевите од собраниските врати. Алими долго време не им беше достапен на органите на прогонот. Но, денеска сам се пријавил во Основниот суд Скопје 1, а по прочитаната одлука на судијата тој експресно е пренесен во истражниот затвор „Скопје“. Своевремено, Алими се фалеше дека тој едвај го спасил пратеникот Зијадин Села насилниците кои на 27 април тепаа пратеници во македонското собрание.
сите 94 | | | веќе видена

Врховниот суд на Република Македонија донесе пресуда со која го прифати Барањето за заштита на законитоста на СЈО за случајот со приведувањето на градоначалникот на општина Пустец, Едмонд Темелко. Според пресудата на Врховниот суд, наредбата на СЈО за лишување од слобода на Темелко, обвинет во случајот „Титаник“, е законита. „Со пресудата на Врховниот суд е потврдено решението на судијата на претходна постапка од 12 февруари 2016 година, со која беше утврдено дека е законита наредбата на ова Јавно обвинителство за лишување од слобода на Темелко. Воедно, Врховниот суд најде дека ова Јавно обвинителство е надлежно за конкретниот случај, дека има овластувања да издаде наредба за лишување од слобода, да раководи со предистражна постапка, да ги насочува дејствијата на надлежните органи и дека ја има на располагање правосудската полиција. Исто така, со пресудата се укажува дека е погрешен ставот на Кривичниот совет дека наредба за лишување од слобода може да издаде само надлежен суд, туку прецизира, дека основно ...
сите 51 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев утре ќе престојува во еднодневна официјална посета на Косово. Во Приштина тој ќе се сретне со неговиот косовски колега Рамуш Харадинај, а ќе има средби и со претседателот на Косово Хашим Тачи и со претседателот на косовското Собрание, Кадри Весели. За време на престојот во Косово, предвидено е Заев да има средба и со претставници на македонско-косовската бизнис заедница. Во македонската делегација, што ја предводи премиерот Заев, ќе бидат и министерот за економија Крешник Бектеши, министерот за транспорт и врски Горан Сугарески, министерот за култура Роберт Алаѓозовски, како и министерот без ресор задолжен за дијаспора, Едмонд Адеми.
сите 153 | | | веќе видена

Претседателот на Државната изборна комисијата (ДИК) Александар Чичаковски поднесе до Собранието барање за престанок на функцијата претседател на Комисијата. Неговиот мандат требаше да трае до 2020 година. Како што вели Чичаковски, оставката ја поднесува од лични причини. Oставки поднеле Вилета Дума и Игор Милев, членови на Комисијата предложени од СДСМ. Нивните оставки следат по бурните реакции од јавноста за бонусите кои си ги поделиле членовите на ДИК по завршувањето на последните неколку изборни циклуси. Надоместоците во висини од неколку просечни плати биле едногласно изгласани на седници на Комисијата затворени за јавноста. Чичаковски како претседател на Комисијата беше предложен по Пржинскиот договор во 2015 година од редот на експерти.
сите 243 | | | веќе видена

Петицијата за оставка на членовите на Државната изборна комисија (ДИК) досега ја потпишале повеќе од 5.000 граѓани. „Бараме оставка на деветте членови на ДИК поради неетичко однесување и кршење на „Принципите за работа објавени на веб страницата на ДИК“ кои меѓу другото гласат:„Постојано вршиме само-евалуирање, затоа што сакаме постојано да ја унапредуваме нашата работа и секој нареден изборен циклус да биде подобар од претходниот. Притоа ја зголемуваме ефикасноста, ја спроведуваме работата со помалку напор, и ја зголемуваме ефективноста со што ги намалуваме трошоците за својата работа“, се вели во образложението за оставката. Платата на членовите на ДИК се движи помеѓу 60.000 и 70.000 денари. Во изминатите 18 месеци, во три наврати, си доделиле вкупно 12 надоместоци и воопшто не ја информирале јавноста за тоа. Амбасадорот на САД ја посочи ДИК како пример за корумпирана институција и нетранспарентно работење.
сите 229 | | | веќе видена

Комисијата за европски прашања на која требаше да почне амандманската расправа за Предлог законот за употреба на јазиците е одложена поради, како што појасни, претседателот на Комисијата Артан Груби неприсуство на претставници од Министерството за правда. - Министерот за правда ме извести дека е во Летонија, и ние го очекувавме заменикот. Мора да има претставник на Владата кој ќе се изјасни за 90-те амандмани што се поднесени за Законот. За нејзиното продолжение ќе информирам во текот на денешниот ден или утре - изјави Груби. Роковите предвидени со Деловникот веќе течат, но се почитуваат, тврди тој иако има само три дена за амандманска расправа. Негови очекувања се дека пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и коалицијата ќе дојдат на продолжението и дека ќе ги бранет своите амандаман и дека тие ќе гласаат за законот.
сите 215 | | | веќе видена

По тригодишна пауза, денеска и утре во Брисел посредникот на ОН за спорот со името Метју Нимиц ќе има средба со преговарачите Васко Наумовски и Адамантиос Василакис. Средбата се случува само два дена откако грчкиот премиер Алексис Ципрас најави дека „2018 можно да е година во која би можеле да имаме позитивна разврска за долгогодишниот проблем“. 10без10 Македонија 11 Декември 2017 10 0 Преговарачите на средба со Нимиц по изјавите за позитивна разврска и клима на ципрас и Заев - zaev naumovski 3289893289 Според него, до позитивна разврска може да се дојде ако „новата влада на Скопје реши да направи суштински чекори напред, ако запре со, според моето мислење, непотребната реторика дека се единствените потомци на Македонците и на Александар Велики, ако запре со иредентистичката реторика и во исто време прифати едно решение за името, заемно прифатено со соседите“. Ципрас ја даде изјавата на состанок во Белград, каде што присуствуваше и бугарскиот премиер Бојко Борисов, кој кажа дека „прашањето за името меѓу ...
сите 265 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ потврди дека 16 делегати биле исклучени од конгресот и дека за оваа одлука тие претходно биле консултирани и од нив била добиена согласност. „Во врска со шпекулациите дека неправедно се исклучени 16 делегати од конгресот, ја информираме јавноста дека едно лице е исклучено заради тоа што е починато. Останатите заради тоа што се вработени или функционери во МНР, МВР или регулаторни тела каде со закон е забрането да членуваат во партиски тела“, се вели во соопштението на опозициската партија. Конгресот заедно со делегатите е највисокото партиско тело на партијата. Од ВМРО-ДПМНЕ тврдеат дека за сите овие разрешувања е разговарано со секој поединечно и е добиена согласност од него, за најголем дел и писмена оставка. „Доколку ова не се преземеше дел од овие лица ќе останеа без работа или ќе беа разрешени од функциите“, се додава во соопштението.
сите 201 | | | веќе видена

Работната група на Министерството за правда констатирала бројни неправилности во работата на Кривичниот суд Скопје и на Врховниот суд во врска со користењето на АКМИ-системот (Автоматизиран компјутерски систем за управување со судски предмети). Како што соопшти министерот за правда, Билен Саљији, во Апелацискиот суд комисијата утврдила дека АКМИС е имплементиран и редовно се користи освен во делот за судската управа. Според наодите на Комисијата, во Кривичниот суд годишен план за движење на предметите бил донесен само во 2013 година. Годишниот распоред за работа на судот во 2016 и 2017 година бил менуван често, односно за две години бил менуван 10 пати. Не се користел модулот за автоматска распределба, туку таа се вршела рачно. Предметите биле распоредувани само со параф на претседателот на судот и со телефонско јавување во судската писарница. При увидот во судот било утврдено дека 860 предмети не се распределени на судии и како што кажа Саљији со ова се доведува во прашање точноста на статистичките податоци ...
сите 42 | | | веќе видена

Денешното рочиште за насилствата пред Општина Центар од јуни 2013, случај во јавноста познат како „Шамари“, во кој обвинети се Никола Груевски, Миле Јанакиески, Даниела Рангелова и уште десетина други лица, се снимаше со две рачни камери, откако вчера и денеска адвокатите на одбраната побараа и добија одложување на рочиштата за случаите „Траекторија“ и „Тотал“, бидејќи немаше услови за визуелно-тонско снимање на постапката. Како што појасни судијката Татјана Михајлова, судењето се снима со две рачни камери, но само визуелно, не и тонски. На ова реагираше адвокатот на Груевски, Димитар Дангов, кој рече дека штом се снима, не треба да се води записник и побара да се одложи главната расправа бидејќи претходните записници не биле потпишани од странките во постапката и поради тоа немаат правно дејство. Михајлова го одби барањето на адвокатот и рече дека снимањето е овозможено со новиот Закон за кривична постапка од 2013 година, но условите се такви, а записниците се водат во строга форма. – Судот располага со ...
сите 99 | | | веќе видена

Не се прифаќа“. „За побараното со овој амандман веќе се предвидени пари во буџетот за 2018 година“. „Општините треба да аплицираат во соодветното министерство и ќе добијат пари од буџетот“. Така денеска гласеше постојано одговорот што го даваше Ширет Елези, заменик-министер за финансии, како претставник на Владата, на сите прашања од претседавачот на седницата на собраниската Комисија за финансирање и буџет, Васко Ковачевски, како се изјаснува Владата за одреден амандман. До попладневната пауза беа разгледани 95 амандани за буџетот за 2018 година, а од нив, освен трите што Беса ги повлече, сите беа отфрлени со само еден глас „за“ или без гласови за поддршка. Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и денеска не учествуваа во работата на комисијата. За разлика од нив, на седницата беа пратениците од Беса, кои ги образлагаа своите предлози. Пратениците Жаклина Лазаревска, Диме Велковски, Ивана Туфегџиќ, Горан Милевски прашува како е можно најголемиот дел од амандманите да бидат буквално истите, со истата побарана сума и со ...
сите 39 | | | веќе видена

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција по допрен глас поведе предистражна постапка поради постоење на индиции за перење пари од високи македонски функционери, по изјавата што ја даде поранешниот претседател на Србија, Вук Јеремиќ, информираат од обвинителството. Јеремиќ минатата недела изјави дека чешката компанија „Чехословак груп“ во октомври годинава преку белградската фирма СЦМГ ја купила централата на фирмата во Крушевац за четири милиони евра, со директен договор, без јавна лицитација. Тој вели дека според српските закони, директните договори за купопродажба се дозволени само во „специјални случаи“, а „специјално во овој случај е тоа што годинава во Македонија е соборен диктаторскиот и длабоко корумпираниот режим на Никола Груевски, политичкиот брат близнак на српскиот претседател Александар Вучиќ“. – Тие се луѓе од тој режим, а пред сите е Сашо Мијалков, поранешниот шеф на Управата за безбедност и контраразузнавање и „десната рака“ на Груевски, кои почнаа панично да ...
сите 38 | | | веќе видена

Претседателот на Државната изборна комисија, Александар Чичаковски, веќе ги донирал парите што му биле исплатени како надоместок на невладината организација „Полио плус“, изјави за Плусинфо денеска првиот човек на Државната изборна комисија. - Парите ги донирав на Полио плус“ за проект кој ќе им помогне на лицата со посебни потреби полесно да го остварат своето избирачко право - вели Чичаковски кој според Одлуката за исплата на надоместоците за спроведувањето на последните локални избори зел четири плати. На нашето прашање прашање дали ќе одговри на барањето на граѓаните заедно со другите членови на ДИК да поднесе оставка Чичаковски, кратко одговори „немам што да кажам за тоа“. Во врска со забелешката на професорката Мирјана Најчевска дека членот 19, став 2 од Изборниот законик на кој се повикуваат членовите на ДИК при донесувањето на одлуката за исплата на надоместоците не се однесува на именувани функционери и дека тие земаат плати според Законот за плати, Чичаковски само додаде дека тоа прашање веќе било ...
сите 274 | | | веќе видена

Судењето за случајот „Тотал“ на СЈО е одложено откако адвокатите на Драган Павловиќ – Латас, обвинет во случајот, побараа судот да ги снима тонски и визуелно сите судски рочишта, за, како што посочија, да се отстрани каков било сомнеж. Адвокатите рекоа дека имаат забелешки на записникот од првото рочиште, кое се одржа пред два дена, истакнувајќи дека во него нивните зборови не биле доследно интерпретирани. Претходно судијката Софче Гаврилова-Ефремова по барање на адвокатите на Павловиќ одлучи да не дозволи новинарските екипи во судницата да направат инсерти од денешното рочиште. Дозволено беше снимање само на обвинителите на Специјалното јавно обвинителство. Судијката Гаврилова-Ефремова укажа дека капацитетот и можностите на судницата се тие, дека таа суди во мала судница и дека единствено големата судница со број еден во Кривичниот суд е таа што може да обезбеди услови сите да може да седат и целиот судски процес да се снима. Таа додаде дека откако ќе направи проверка за слободен термин, ќе го соопшти ...
сите 165 | | | веќе видена

Советот за оценка за обвинителен акт при Основниот суд Скопје 1 го прифатил обвинението на СЈО за предметот „Титаник 2“ во врска со изборни нерегуларности. Ќе им се суди на политичари од врвот на ВМРО-ДПМНЕ, но овој предмет ја опфаќа и ДПА, поточно нејзиниот претседател Мендух Тачи и поранешниот член на Државната изборна комисија, Бедредин Ибраими, информира Фокус. Сепак Советот не го прифатил предлогот за злоупотреба на службената положба да одговараат и петте судии од Управниот суд. Претходно судскиот совет им го одзеде имунитетот на управните судии Билјана Никодиновска-Петровска, Лидија Ивановска, Благородна Рангелова, Анета Џигерова и Газмент Фејзула, кој ги штитеше од кривична одговорност. Меѓу обвинетите функционери се поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков, членот на ДИК предложен од ВМРО-ДПМНЕ, Сашо Срцев, поранешните членови на ДИК, Анета Стефановска и Влатко Сајковски. Предметот „Титаник 2“ се однесува на местење на резултати од локалните избори во 2013 година. Според бомбите што ги објави ...
сите 50 | | | веќе видена

Министерството за надворешни работи на Русија нема никаков коментар во врска со притворањето на 36-мина осомничени за насилствата во Собранието од 27 април, меѓу кои и шестмина пратеници на опозициската ВМРО-ДПМНЕ. Ова денеска го соопшти портпаролката на руското МНР, Марија Захарова, прашана „за коментар за ситуацијата во Македонија, каде што кон крајот од минатата недела имаше апсења на претставници на опозицијата, кои во април оваа година учествуваа во организирање митинзи против НАТО, односно за вмешаност во инцидентот во Собранието“. – Во овој поглед, немам никаква реакција. Можам да проверам со експертите. Ако има нешто, ќе ве известам – рече Захарова во кусиот одговор на прашањето во рамките на редовниот неделен брифинг на руското МНР.
сите 5 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев, во интервју за грчката новинска агенција АНА-МПА, најави дека на почетокот на следната година планира да ја посети Атина. Тој рече дека во тој период ја планирал посетата на Атина за да се сретне со премиерот Алексис Ципрас, министерот за надворешни работи, Никос Коѕијас, но и со грчки пратеници. Заев во интервјуто вели дека за државата не постои друга алтернатива од влез во ЕУ и во НАТО и поради тоа, изминатите шест месеци, владата ги подобрила односите и со соседите и со земјите од НАТО и од Европската Унија.
сите 301 | | | веќе видена

Многу сме задоволни со досегашната работа на премиерот Зоран Заев и иако ова е наша прва средба, знам дека ова е почеток на едно добро пријателство, изјави вчера во Брисел претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер, на заедничката прес-конференција со премиерот Зоран Заев и со еврокомесарот за проширување и за добрососедска политика, Јоханес Хан. – Сакаме да ја охрабриме ПЈРМ да продолжи по патот по кој тргна. Прогресот е значителен и сакам да кажам дека се особено важни односите со соседите, како и средбите со Грција кои ќе се одржат месецов – рече Јункер, притоа истакнувајќи дека очекува реформските процеси да продолжат, особено во разузнавачките служби, правосудството и во јавната администрација. Јункер истакна дека сите земји од Западен Балкан имаат европска перспектива и дека во следните осум до девет месеци ќе одлучат како ќе продолжат со секоја од државите во овој процес, во зависност од постигнатите резултати. Одговарајќи на новинарско прашање на прес-конференцијата Јункер кажа дека ...
сите 9 | | | веќе видена

next