Позитив

На денешното рочиште во Основниот суд Скопје 1 Скопје во врска со грабежот во Тутунска банка, четворицата обвинети опфатени со Обвинителен акт признаа вина за кривичните дела што им се ставаа на товар, јавува „А1он“. Имено, тие се изјаснија за виновни дека со умисла и во повеќе временски поврзани дејствија, искористувајќи ја својата работна позиција и познавање на процесите на работата во банката, противправно присвоиле парични средства во значителен износ од 400.000 швајцарски франци и 375.000 евра. На 10.04 2017 извршиле кражба и на 2.000.000 швајцарски франци и 270.000 евра. Иако ги признале во целост наводите од Обвинителниот акт, обвинетите не откриле што сториле со украдените парични средства. Согласно Обвинителниот акт, првообвинетиот се гонеше за сторени кривични дела – Затајување од член 239 став 5 во врска со став 3 и 1 и во врска со член 45, што значи дека делото е сторено повеќе пати во низа како повеќекратно остварување на истото дело, како и за сторено кривично дело – Тешка кражба од член 236 ...
сите 27 | | | веќе видена

Евроатлантските стремежи на земјава не се и не треба да бидат пречка за развој на билатералните односи меѓу Македонија и Русија, особено зашто и кај двете држави постои став за одржлив систем на безбедност во светот. Ова е заедничката оценка од денешната средба на премиерот Зоран Заев со амбасадорот на Руската Федерација во Македонија, Олег Шчербак. Рускиот амбасадор, како што стои во владиното соопштение за средбата, ја поздравил енергичната посветеност на премиерот Заев и неговиот придонес за демократските процеси што ја движат Македонија напред и изразил почитување за политиките кои водат кон евроатлантски интеграции на Македонија, но и унапредување на односите со другите држави. На средбата заеднички било оценето дека „отворените и посветени политики на премиерот Заев и на новата Влада создаваат услови за интензивирање на соработката помеѓу Република Македонија и Руската Федерација во областа на економијата, трговијата и инвестициите, земјоделството, енергетиката, транспортот, научно-техничката соработка ...
сите 42 | | | веќе видена

Државната изборна комисија денеска едногласно го офрли приговорот на ВМРО-ДПМНЕ, со кој партијата бараше да се поништи гласањето на две избирачки места во Прилеп, поради тоа што копиите од записниците не одговарале на оригиналот. ВМРО-ДПМНЕ ги достави копиите со приговорот, а ДИК откако го провери ориганалот од општинската изборна комисија, заклучи дека копиите и оригиналите не се еднакви, но процени дека тоа не е причина за поништување на гласањето на двете избирачки места во Прилеп. Остри дискусии се одвиваа помеѓу членовоите на ДИК за вториот притвор од ВМРО-ДПМНЕ, кој се однесува на гласачкото место 2806/1, во скопската општина Центар, каде според партијата, гласањето терба да се поништи затоа што во кутија биле најдени 352 ливчиња, а во избирачкиот список има 351 потпис. Членовите на ДИК од ВМРО-ДПМНЕ, Силвана Бонева и Сашо Срцев, тврдеа дека станува збор за нерегуларност и дека гласањето мора да се поништи, додека членовите на ДИК од СДСМ, Виолета Дума и Игор Милев, сметаа дека станува збор за ситен ...
сите 339 | | | веќе видена

Бидејќи Македонија и Грција немаат договор за екстрадиција, двајцата приведени може брзо да и бидат предадени на Македонија со договор на двете министерства за внатрешни работи, вели Павле Трајанов ексминистер во МВР за „Дојче веле“. „Македонија нема договор за екстрадиција со Грција“, вели поранешниот министер за внатрешни работи, Павле Трајанов, осврнувајќи се на тврдењата дека таа правна постапка може да трае неколку месеци во однос на осомничените од СЈО - Горан Грујевски Никола Бошковски, кои вчера беа приведени од грчката полиција на аеродромот во Солун. „Со оглед дека немаме потишано договор за екстрадиција со Грција, согласно со досегашната практика, депортацијата на двајцата приведени може да се заврши многу брзо со директна комуникација меѓу двете министерства за внатрешни работи. И досега практиката во вакви случаи одеше по скратена постапка и на ист начин. Односно, бараните лица во договорено време се предаваа на некој граничен премин“, вели Трајанов. Според него, тоа значи дека Грујевски и ...
сите 342 | | | веќе видена

Од СЈО, кое ги покрена обвиненијата против приведените Горан Грујевски и Никола Бошковски за предметот „Таргет“ и „Тврдина“, кои беа во бегство 84 дена, се надеваат дека екстрадицијата ќе се случи што поскоро. - Информирани сме од МВР дека двете обвинети лица се приведени во Солун. Други информации немаме, а и во натамошниот дел од постапката ние немаме никаква надлежност. Се надеваме дека екстрадициската постапка ќе заврши што побрзо, дека од грчки притвор ќе бидат префрлени во Македонија и дека судењето ќе започне побрзо - вели специјалната јавна обвинителка, Катица Јанева за Дојче веле. Во просек екстрадициската постапка трае од 3 до 6 месеци и зависи со каква брзина Министерството за правда ќе го испрати преведен материјалот од обвинителните акти за кои двајцата се товарат пред Кривичниот суд. Врз основа на тие докази, грчките власти треба да одлучат дали ќе ги екстрадираат приведените.
сите 352 | | | веќе видена

Основниот суд Скопје 1 не ги прифатил како доказ прислушуваните разговори уште во шест случаи на СЈО. Откако неодамна ги отфрли прислушуваните разговори како доказ во предметите „Тендери“, „Топлик“ и „Тортура“, судот деновиве донел одлука да ги отфрли „бомбите“ и од предметите „Титаник“, „Титаник 2“, „ТНТ“, „Тенк“, „Тревник“, и „Тифани“. Од СЈО најавуваат жалби на решенијата во законски рок. Апелацисјиот суд претходно постапувајќи по жалби на СЈО за отфрлање на „бомбите“ како доказ во случајот „Триста“, но и во случајот за насилството во Центар веќе донесе поволни одлуки за обвинителството. Апелацискиот суд во одлуките наведе дека прислушуваните разговори се дел од доказниот материјал, бидејќи со формирањето на Специјалното јавно обвинителство аудио записите од телефонските разговори се внесени во правниот поредок на Република Македонија. СЈО кон крајот на јуни до Кривичниот суд достави 17 обвиненија, за 18 предмети, во кои главните обвинети се од врвот на ВМРО-ДПМНЕ.
сите 95 | | | веќе видена

Грчките погранични служби на аеродромот „Македонија“ во Солун вчера попладне при обид да отпатуваат кон земја од ЕУ ги откриле Горан Грујевски и Никола Бошковски кои со меѓународна потерница од МВР се бараа по налог на Специјалното јавно обвинителство, велат за Плусинфо од грчкото МВР. Двајцата бегалци од правдата имале бугарски пасоши. Но, биле откриени токму поради лошата изработка на лажните патни исправи, а како што велат соговорниците, на безбедносните служби им „паднале во око“ бидејќи патувале заедно и личеле на двајца бегалци за кои Интерпол пред 3 месеци распиша меѓународна потерница. Веднаш биле уапсени и предадени на истражителите од државната безбедност на Грција, кој пак, преку отисоците им го утврдиле вистинит идентитет. За апсењето, преку канцеларијата на Интерпол од Солун веднаш било известено македонското МВР. Освен македонската полиција, за апсењето е известено и бугарското МВР кое започнало истрага за лажните патни исправи. Двајцата поранешни службеници на УБК од синоќа се во истражниот ...
сите 363 | | | веќе видена

Денеска ќе биде во прекин сообраќајот за сите видови возила на границата помеѓу Македонија и Грција, освен за пешаци, поради штрајк на грчките царински служби, информираат од Министерство за внатрешни работи. „Прекинот на сообраќајот на граничниот премин Богородица ќе биде од 6 часот утре до 6 часот, на Меџитлија од 6.30 часот до истиот термин на 20 октомври, а на преминот Дојран од 5 часот до 23 часот утре“, се вели во соопштението на МВР.
сите 153 | | | веќе видена

На почетокот на денешната седница на ДИК, на која треба да се расправа за приговорите за локалните избори од ВМРО-ДПМНЕ, Алијансата за Албанците, ТМРО и од Левица, седницата беше бргу прекината затоа што ВМРО-ДПМНЕ повлече три приговори од вкупно 43 што ги поднесе до ДИК. Како што објаснија претставниците од ВМРО-ДПМНЕ, тие повлекуваат приговори и за избор на советници и за градоначалници. Во моментот трае паузата на која правната служба на ДИК ќе го подготви предлогот за приговорите со изменетите приговори од ВМРО-ДПМНЕ, по што ДИК ќе врши ждребање за редоследот по кој што ќе решава за приговорите.
сите 344 | | | веќе видена

Владата денеска ќе ја одржи 32. седница, а помеѓу бројните точки на дневниот ред е и предлог-законот за изменување на Законот за заштита од пушењето. На предлог на Собранието, министрите во Владата на овааа седница ќе се произнесат по однос на овој предлог-закон по скратена постапка, со кој би било дозволено да се пуши и во надворешните тераси на рестораните и на кафулињата, без разлика на временските услови. Ова е само една од предложените измени во Законот за заштита од пушење. Сега, за време на зимскиот период, законот не дозволува пушење во затворени тераси. На седницата ќе се разгледа и информацијата за пројавен интерес за користење стручна помош од странски експерти на третиот јавен повик на проектот „Странски експерти за домашни компании“. На предлог на Министерството за транспорт и врски ќе се разгледа и информацијата за реализација на проектот „Евтини летови за македонските граѓани“. Министерството за транспорт и врски на оваа седница на Владата ќе ѝ ја презентира и информацијата за текот и за ...
сите 33 | | | веќе видена

Државната изборна комисија на денешната седница треба да ги разгледа и да одлучи по приговорите од подносителите на листи на кандидати во врска со гласањето на првиот круг на локалните избори. Во предвидениот рок до ДИК беа поднесени вкупно 46 приговори. Најмногу приговори поднела ВМРО-ДПМНЕ, 43, и по еден од ТМРО, Алијансата на Албанците и од Левица. ДИК е должна да реши по приговорите на кандидатите во постапката за гласање, сумирање и утврдување на резултати од гласањето, во рок од 48 часа по приемот. Против одлуката на ДИК може да се поднесе тужба до Управниот суд, во рок од 24 часа од приемот на решението. Управиот суд на Република Македонија, пак, по жалбата е должен да донесе одлука во рок од 48 часа по нејзиниот прием. Вториот круг на локалните избори ќе се одржи на 29 октомври.
сите 147 | | | веќе видена

Поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујовски, и Никола Бошковски, вработен во УБК, синоќа се уапсени во Солун. Грчката полицијата постапила по меѓународната потерница која е распишана од македонските власти и по лоцирањето, ги привела. Од МВР сè уште не ја потврдуваат официјално оваа информација и рекоа дека дополнително ќе известат. Министерството за внатрешни работи на 30 јули ги објави потерниците за Горан Грујовски и за Никола Бошковски кои се во бегство. Грујовски и Бошковски се обвинети во случаите „Тврдина“ и „Таргет“, преку кои СЈО треба да утврди кој нелегално прислушувал во земјава со години. И двајцата се недостапни за органите на прогонот откако судот донесе одлука да бидат ставени во притвор поради вршење притисок врз сведоци.
сите 384 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи денеска соопшти дека инцидентот пред штабот на политичката партија ГРОМ, што се случи во неделата вечерта, е целосно расчистен, документиран и испратен до Основното јавно обвинителство Скопје, кое треба да даде насоки за натамошно постапување. Во врска со настанот што се случи во неделата (15.10) на ул.„Митрополит Теодосиј Гологанов“ во Скопје, пред штабот на политичката партија ГРОМ, каде што имаше пријава за нарушен јавен ред и мир, како што МВР претходно ја информираше јавноста, во Полициската станица Карпош беа повикани лицата С.Р (51) и Е.Ш (36) од Скопје, со кои што беше извршен разговор, се наведува во соопштението од Министерството за внатрешни работи.
сите 9 | | | веќе видена

Еден од најбараните техно диџеи и продуценти на денешницата, Ben Klock на 20-ти октомври, петок ќе настапува на СРЦ Кале, Скопје. Заедно со него ќе пуштаат музика DJ Flooder, Maci Stojanovic и Dusko Janevski. Дефинитивно Klock е името кое речиси една декада е на врвот од листата на најдобри диџеи во светот, што секоја година се објавува од страна на Resident Advisor - најреномираниот интернет магазин на денешницата. Неговиот пат кон светската слава и успех започнува во 2005-та година, кога ја добива својата резиденција во култниот клуб Berghain. Долгогодишната соработка со оваа техно институција има дополнителна улога во неговата кариера. #WinMusicFreedom #StayYou Non Aesthetics. Настап на Ben Clock во Берлин:
сите 2 | | | веќе видена

Со барањето амнестија за лицата кои на 27 април извршија или беа помагачи на терористичкото загрозување на уставниот поредок и на безбедноста, од ВМРО-ДПМНЕ докажаа дека токму тие ги нарачале и стојат зад насилствата на крвавиот четврток, кога се случи организиран обид за убиство на пратеници, а загрозена беше и безбедноста на новинари и на вработени во Собранието, се вели во реакцијата на СДСМ на соопштението од извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. „Колку и да се обидува ВМРО-ДПМНЕ да ги спаси своите извршители од одговорност за крвавиот четврток, не смее да има амнестија за тие што учествуваа или помогнаа во обидот да се убијат пратеници. Во Македонија, како и во секоја демократска земја, не може да има амнестија за тешки кривични дела како обид за убиство, терористичко загрозување и дела против државата и уставниот поредок. Предлог-законот за амнестија не предвидува ослободување на лица што сториле кривични дела против државата и кривични дела злосторничко здружување“, велат од партијата. Од СДСМ нагласуваат ...
сите 52 | | | веќе видена

Во полициската станица во Кисела Вода заврши распитот на Јордан Мијалков, синот на поранешниот директор на УБК,Сашо Мијалков, пренесе Макфакс. Тој беше повикан во врска со инцидентите за време на крвавиот четврток во Собранието на 27 април годинава. Мијалков пред истражителите кажал дека бил на протести, на кои често учествувал. Во Собранието влегол за кратко, за да се поздрави со член на обезбедувањето на поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков. Синот на поранешниот директор на УБК претходно не одговори на поканата на обвинителството за организиран криминал и не дојде да даде исказ за неговото присуство и дејствување на „крвавиот четврток“. Тој не се појави на распитот бидејќи бил на патување, а отсуството го правдал и со тоа дека поканата не му била уредно доставена. Поранешниот телохранител на Сашо Мијалков, Ален Зекиров, и Блаже Петревски се појавија во полициската станица. Распитот на Зекиров траеше речиси три часа.
сите 114 | | | веќе видена

Охриѓанката Ф.Ѓ. (56) добила кривична пријава од СВР Охрид за загрозување на сигурноста, поради тоа што, како што велат од полицијата, подолго време го малтретирала и го заклучувала 34-годишниот син, поради што нему му се влошила здравствената состојба. Според СВР Охрид, пријавената 56-годишна жена подолг временски период во семејната куќа го вознемирувала нејзиниот син В.Ѓ. (34), го заклучувала и не му дозволувала слободно движење низ заедничките семејни простории. „Таа, исто така, му упатувала сериозни закани и ја загрозувала неговата сигурност, со што му предизвикала чувство на страв и несигурност, го малтретирала оштетениот и му упатувала низа навредливи и заканувачки зборови. Поради тоа, на сега оштетениот В.Ѓ. значително му се влошила здравствената состојба и често барал лекарска помош во Општа болница Охрид“, соопшти СВР Охрид.
сите 10 | | | веќе видена

На барање на Основното јавно обвинителство Скопје, судија на претходна постапка им одредил притвор од 30 дена на четворица од петтемина уапсени за обидот за убиство на пратеникот и лидер на Алијанса на Албанците, Зијадин Села, за време на насилствата во Собранието од 27 април годинава, соопштија од Обвинителството. Обвинителството, како што информираат оттаму, побарало притвор и за петтиот осомничен, но поради влошена здравствена состојба, за него судот дополнително ќе одлучува. За учество во насилствата во Собранието вчера беа уапсени уште три лица, кои беа идентификувани со помош на граѓаните, откако по наредба на Обвинителството, МВР на својата веб-страница објави фотографии од нив направени за време на упадот во Собранието од 27 април.
сите 126 | | | веќе видена

Новиот градоначалник и новиот Совет на Општина Кратово да работат во интерес на граѓаните, да бидат нивен сервис и внимателно да ги слушаат граѓаните, бидејќи нема пoголема вредност од среќни и задоволни граѓани, порача претседателот на СДСМ, Зоран Заев на синоќешното обраќање на граѓанскиот собир во Кратово. Пред граѓаните на Кратово, претседателот Заев ја повика локалната власт да работи неселективно во интерес на сите граѓани, бидејќи само така може да се очекува развој и напредок на градот. -Оставам аманет кај локалната власт, но до претставниците на централната власт, тука во Кратово, но и до вас граѓаните. Ја донесовте слободата, ја заслуживте и радувајте и се, но истовремено ја донесовте слободата и за оние што не гласаа за нас. Имајте разбирање и за тие ваша и наши сограѓани бидејќи и ним не им беше лесно. Наша должност е да отвориме нови страници овде во Кратово. Кратово, ќе оди напред само заедно, единствено и сплотено со сите граѓани ќе оди напред. А истовремено, го имате мојот и зборот на ...
сите 76 | | | веќе видена

СЈО му предаде на Судот це-де со снимен телефонски разговор, меѓу поранешниот директор на УБК, Сашо Мијалков и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска како доказ во постапката за предметот „Сопот“, јавува А1он. Доставен е и аудио разговор од МВР со сведокот Рамадан Бајрами. Ова се дел од дополнителните докази кои СЈО му ги достави на судот во повтореното судење за случајот. Адвокатот на обвинетите Насер Рауфи рече дека ќе побараат во судот како сведоци да бидат сослушани Мијалков и Јанкулоска. Шесте обвинети останаа на изјавите кои порано ги дале пред судот. Четворица обвинети се недостапни, а еден е починат. СЈО предлага како сведоци да се сослушаат 6 вработени во УБК како и вештаци кои ги ангажирало СЈО. Судењето е одложено за 23 ноември на барање на одбраната, за да има време да ги разгледа новите докази. Во случајот „Сопот“ обвинети се 10 лица за смртта на двајца полски војници и еден македонски државјанин кои загинаа во 2003 година кога теренско возило на НАТО нагази на мина.
сите 26 | | | веќе видена

next