Позитив

Без разлика каков ќе биде исходот од анализата на изборите, јас ќе поднесам оставка пред органите на партијата, изјави денеска лидерот на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, во интервју за „Курир“. – Вечерта по првиот круг на изборите, јас јасно кажав дека претседателот на партијата носи најголема одговорност. Потоа во телевизиско интервју појаснив дека секогаш во еден тим кој се натпреварува, било политички, спортски, бизнис или на кое и да е поле, најголемата одговорност по дефиниција ја носи првиот човек. Тие што добро ме познаваат и тие што добро разбираат политички пораки, ме разбраа. Независно каков ќе е исходот од анализата на изборите, дури и ако објективно мојата вина е мала или најмала или дури ако се утврди дека немам објективна вина за поразот, јас ќе поднесам оставка пред органите на партијата – вели Груевски. Тој вели дека овој чекор е дел од неговите основни принципи и вредности. Според него, ВМРО-ДПМНЕ ќе организира вонреден конгрес, на кој покрај усвојувањето на извештајот за анализата ...
сите 272 | | | веќе видена

Во Тетово и во Скопје вчера е откриена најголемата лабараторија за нелегално производство на синтетички дроги во Југоисточна Европа, соопшти денеска Јавното обвинителство. Лабараторијата е откриена во акција на Обвинителството за организиран криминал и корупција и на Министерството за внатрешни работи, а во предистражната постапка учествувале и Јавното обвинителство за организиран криминал и Министерството за внатрешни работи на Србија, преку заеднички истражен тим со македонските правосудни органи. Во акцијата која вчера била спроведена на подрачјето на Тетово и на Скопје, била откриена цела инсталација за производство на синтетички дроги и се запленети големи количества дрога и суровини за нејзино производство. „Станува збор за меѓународно организирана криминална група, составена од државјани на Република Србија и од македонски државјани, која се занимава со неовластено производство, обработка, поседување, пренос, посредување во продажба или купување, како и на друг начин неовластено пуштање во промет на ...
сите 101 | | | веќе видена

Протестите се легитимно и уставно загарантирано право на граѓаните и може да се прават секаде, сè додека не се насилни, изјави вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, одговарајќи на новинарско прашање дали протестите на ВМРО-ДПМНЕ против последните приведувања и судството се политички притисок. – Граѓаните имаат право да кажат мислење и за одлуките на судот, но ние не смееме да се мешаме во одлуките на судот. Можеби мене, како координатор за европски прашања, воопшто не ми се допаѓа моментот, но тоа докажува дека судовите не ги интересира политичката агенда и се целосно независни. Кога би избирал помеѓу моментот и независност, би ја избрал независноста – рече Османи. Прашан за најавената средба со шефот на грчката дипломатија, Никос Коѕиас, Османи рече дека сè уште се работи на датумот и дека има интензивни контакти и градење на доверба на различни нивоа. – Постои позитивна атмосфера за средбата со Нимиц за името, за што потоа треба да се обезбеди внатрешен консензус за да се најде решение – рече ...
сите 76 | | | веќе видена

Поранешните разузнавачи Горан Грујoвски и Никола Бошкоски во средата побарале азил во Грција, потврдиле адвокатите што ги застапуваат, јавува „Макфакс“. Судот за прекршоци во Солун го одложил денешното судење за двајцата бегалци од правдата за 17 мај, а ним треба да им се суди за поседување лажни патни исправи. Судењето е одложено бидејќи не бил присутен еден од групата што била со нив, а немале регулиран престој во Грција. Ексразузнавачите во тренирки и капути, со лисици на рацете, биле донесени во придружба на полиција, во комби со мигранти. На денешното судење имало овластен судски преведувач, кој ги преведувал прашањата на судијката, а биле присутни и грчки адвокат и адвокатот Петар Василев. На 13 декември истиот суд треба да расправа за барањето за екстрадиција кое го поднесе Министерството за правда. Судењето на Грујoвски и на Бошкоски претходно двапати беше одложувано поради немање овластен судски преведувач. Тие на 18 октомври беа уапсени со лажни пасоши на аеродромот во Солун, во обид да заминат за ...
сите 14 | | | веќе видена

Собранието денеска на пленарна седница одлучи да го одобри барањето на Основен суд Скопје за одземање на имунитетот и за притворање на пратениците Крсто Муковски, Љубен Арнаудов, Јохан Тарчуловски, Сашо Василевски, Љупчо Димовски и Жаклина Пешевска, поради нивното учество во насилствата што се случија на 27 април годинава во Собранието. За секој пратеник се гласаше посебно, а седницата ја бојкотираа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. За пратениците Крсто Муковски, Сашо Василевски и Љупчо Димовски, пратениците одлучија да го одобрат барањето за притвор со 67 гласа „за“ и без ниту еден против и воздржан, а за Љубен Арнаудов, Јохан Тарчуловски и Жаклина Пешевска, пратениците гласаа со 66 гласа „за“. На расправата која траеше кратко, координаторот на пратеничката група на СДСМ, Томислав Тунтев, рече дека 27 април влегол во „срамната историја на државата“ и дека тој настан мора да биде расчистен. – Тоа што се случуваше тој ден е спротивно на сите човечки, морални, но и законски правила и прописи. За нас не беше лесно да ...
сите 393 | | | веќе видена

Пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ денеска преку соопштение информираше дека нема да учествува на денешната собраниска седница, на која на дневен ред пред пратениците е барањето од Кривичниот суд за одземање на имунитетот на пратениците Крсто Мукоски, Љубен Арнаудов, Јохан Тарчуловски, Сашо Василевски, Љупчо Димовски и Жаклина Пешевска, поради учество во насилството во Собранието на 27 април годинава. „Ова е политичка фараса, чија единствена цел е реваншизам, сеење омраза и уништување на сите што мислат поинаку. Главна и единствена работа која СДСМ ја спроведува е политички реваншизам, прогон и хајка. СДСМ очигледно не сака во Македонија да постои опозиција, која што со свест и со совест треба да се спротиставува на штетни политики. СДСМ е тргнат и не запира во намерата да уништува животи, да гази луѓе, да монтира случаи и да прави политички прогон само и само за себе да си обезбеди апсолутно неограничено и неконтролирано владеење“, велат од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ. Од опозициската партија додаваат ...
сите 57 | | | веќе видена

Врнежите во последните 24 часа ги зголемија нивото на сите водотеци во Македонија, а особено на реките во западниот дел на земјата. Според податоците на УХМР, најголеми промени на водостојот има на реките Радика кај Бошков Мост, Сатеска кај Ботун и на Вардар кај Јегуновце, а продолжувањето на врнежите може да доведе до излевање на Радика, Црн Дрим, Сатеска и Вардар. Се очекува да продолжи зголемувањето на нивото на сите водотеци со оглед на најавите од синооптичарите дека врнежите ќе продолжат, а ќе бидат најобилни во југозападните и источните делови на земјава каде се очекуваат над 60 литри на метар квадратен. Најголеми покачувања на водостоите ќе има во западните и југозападните делови од државата, а во текот на наредните 24 часа и на останатиот дел од државата. Поради можните излевања од УХМР предупредуваат на внимателно движење покрај водотеците и суводолиците. Во изминатите 24 часа на територијата на Република Македонија паднаа нови врнежи од дожд. На мерните места се забележани внрежи од 1 литар на ...
сите 171 | | | веќе видена

Кривичниот совет на одделението за организиран криминал и корупција на Основниот суд Скопје 1, синоќа ги прифатил жалбите на Основното јавно обвинителство за гонење на кривични дела од областа на организираниот криминал и за тројца осомничени за насилствата во Собранието на 27 април годинава, за кои беше определен куќен притвор одлучил да го преиначи решението и да ги испрати во Истражниот затвор Скопје, потврдија за МИА од Кривичниот суд. Кривичниот совет денеска ќе одлучува по жалбите и за другите обвинети за кои Обивинителството бара притвор, а не куќен притвор, како и за жалбите на дел од притворените во затворот во Шутка кои бараат до одат во домашен притвор. Вчера беше определен притвор и за три лица кои беа подоцна приведени или сами се пријавиле, а се дел од групата од 36 осомничени за настаните од 27 април во Собранието. Меѓу осомничените кои обвинителство ги гони за „терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста“, во врска со настаните од 27 април годинава во Собранието на Република ...
сите 466 | | | веќе видена

Во Судот во Солун денеска треба да биде одржано рочиште за поранешниот началник на Петтата управа во МВР Горан Грујовски и вработениот во УБК Никола Бошковски, по кои македонските власти имаат распишано меѓународни потерници, а грчките власти ги товарат за поседување лажни патни исправи. Грујовски и Бошковски досега два пати беа изведени пред Судот во Солун, но рочиштата беа одлагани бидејќи грчкиот суд не можеше да обезбеди преведувач од македонски на грчки јазик и обратно. Двајцата беа уапсени од грчката полиција на аеродромот во Солун на 18 октомври, при обид со лажни бугарски пасоши да заминат со авион за Будимпешта. Грујовски и Бошковски се обвинети од Специјалното јавно обвинителство за нелегално прислушување и за уништување на системите за прислушување, случаи познати како „Тврдина“, „Таргет“ и „Тврдина 2“. Македонските власти на 6 номври ја доставија документацијата за нивна екстрадиција од Грција. Судското рочиште за нивна екстрадиција што беше закажано за 29 ноември беше одложено за 13 декември ...
сите 44 | | | веќе видена

Доцна средба на државниот врв се одржала вчера во „Вилата Водно“. Од Кабинетот на претседателот Ѓорге Иванов синоќа по полноќ соопштија дека на средбата, на која биле присутни претседателот на Собранието, Талат Џафери, премиерот Зоран Заев, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски и лидерот на ДУИ, Али Ахмети, се разговарало за решенија за излез од моменталната тензична состојба во државава. „Средбата се реализира како резултат на претходно започнатите разговори. На средбата беа разменети мислења за актуелните случувања во Република Македонија и се разговараше за решенија за излез од моменталната состојба на тензичност во државата, а која што предизвикува загриженост кај граѓаните“, соопштија од Кабинетот на Иванов. Од таму наведуваат дека соговорниците се согласиле дека е неопходно сите чинители во општеството да се насочат кон градење консензус за национален дијалог, во функција на помирување и нормализирање на политичките процеси, како основа за продолжување на реформските приоритети на Република ...
сите 70 | | | веќе видена

Тука сме да ѝ порачаме на антимакедонската партија СДС, дека знаеме оти сето она што го прават последниве денови не се базира на докази и на аргументи, туку на лажни обвинувања кон нашата партија и нашите пратеници, рече Александар Нацев од ВМРО-ДПМНЕ, во своето обраќање на вечерашниот протест на партијата пред Кривичниот суд во Скопје. Опозициската ВМРО-ДПМНЕ трет ден одржува протести против приведувањето и притворањето на нејзини членови и пратеници поради учество во насилствата во Собранието од 27 април годинава. – Не можат да го скршат ВМРО. ВМРО е врежано во срцето на сите патриоти и затоа сме тука да им порачаме: Нема да ви помине овој обид да ја изманипулирате македонската јавност – рече Нацев. Оливер Андонов во своето обраќање пред стотината присутни рече дека ако сакал поранешниот министер за внатрешни работи и поранешен директор на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, кој е еден од притворените, да направи државен удар, тоа ќе го сторел додека протестирале „шарените“. – Да сакаше кој било во ...
сите 267 | | | веќе видена

Привршуваат разговорите меѓу коалициските партнери во Владата за пополнување на испразнетите ресори, изјави премиерот Зоран Заев, одговарајќи на новинарски прашања пред почетокот на неформалниот состанок на претставници на царинските управи од земјите од Западен Балкан во Скопје. Заев рече дека е прашање на денови кога би се објавило името на новиот министер за здравство, на местото на Арбен Таравари, кој стана градоначалник на Гостивар. – Граѓаните го очекуваат новиот министер за здравство. Ние сме на крај на разговорите со коалициските партнери, а се надевам дека во прашање се само денови додека го објавиме и името на министерот, но и да ги пополниме другите испразнети места, заменик-министер и министер без ресор и да ги комплетираме раководните структури на извршната власт – изјави Заев. Тој додаде дека е важно да се пополнат и местата во институциите за кои се објавени јавни конкурси и упати апел до граѓаните кои ги исполнуваат условите да се пријават на конкурсите. – Досега имаше за еден дел в.д. ...
сите 31 | | | веќе видена

Нема никогаш да го премолчам овој час бидејки ме боли 27.04.2017година. Ме боли денес, толку многу колку што ме болеше 24.12.2012 година. Под притисок на кукавиците ечат крикови за одбрана на кукавичлукот на моите колеги "УМетници" се срамам што велам УМетници бидејки да бидеш голем уметник мораш да бидеш и голем човек, тоа е мојата јавна порака до кукавиците. Кукавици кои повикуваа да се користат вистински, наместо гумени куршуми! Кукавици кои наместо за соживот повикуваа на смрт за мултикултурална Македонија! Тие не се патриоти туку предавници! Моите колеги од Турски театар Скопје после долги изминати години вечерва настапуваат во братска Р. Турција на меѓународен театарски фестивал и ја претставуваат мојата, вашата нивната татковина! Тоа е патриотизам! Додека ви пишувам вам јас сум заедно на сцената со моите колеги кои несебично го вложуваат сиот свој труд за нов театрски подвиг кој ќе биде отсај на нови достигнувања за што подостојно презентирање на културата на нашата заедничка татковина во Европа и ...
сите 2 | | | веќе видена

Околу 1.000 лица од земјите од Западен Балкан заминале да се борат во Сирија и во Ирак од 2012 до 2017 година, од кои 300 се вратени, околу 200 се убиени, а околу 400 сè уште се на боиштата, изјави денеска генералниот секретар на Регионалниот совет за соработка (РСС), Горан Свилановиќ. Тој, како што соопшти РСС, изјави дека темпото на заминување на граѓаните од регионот се намалило во 2015 година, а речиси во целост е запрено во средината на 2016 година. – Истовремено, од цела Европска Унија околу 5.000 граѓани заминале да се борат во Сирија и во Ирак – рече Свилановиќ во обраќањето на Втората меѓународна конференција за борба против тероризмот и насилниот екстремизам во Југоисточна Европа, што се одржува денеска во Брдо кај Крањ во Словенија. Свилановиќ додаде дека овие податоци, кои поттекнуваат од студија што наменски ја порача РСС, „нè доведуваат чекор поблиску да осмислиме што треба да се направи од училиштата до затворите за да се победат насилните идеологии кои доведуваат до ужасите на тероризмот“. ...
сите 26 | | | веќе видена

Судија на претходна постапка им одредил притвор уште на две лица, М.М и С.М., осомничени за насилствата во Собранието од 27 април годинава, кои вчера биле спроведени на распит во Кривичниот суд во Скопје. Осомничените против овие одлуки имаат право на жалба до Кривичниот совет на Основниот суд Скопје 1, во рок од 24 часа по приемот на решенијата. Со ова, вкупниот број на осомничени, кои добија притвор, сега изнесува 15 лица, меѓу кои се и поранешниот министер за внатрешни работи и директор на Бирото за јавна безбедност, Митко Чавков, како и Богдан Илиевски и оперскиот пејач Игор Дурловски, кои беа дел од организаторите на протестите „За заедничка Македонија“. Куќен притвор добија шестмина осомничени, меѓу кои и режисерот Борис Дамовски и актерот Владо Јовановски, кои беа дел од организаторите на протестите „За заедничка Македонија. Комисијата за деловнички и мандатно-имунитетни прашања денеска едногласно, со пет гласа „за“ и без воздржани или против, го одобри барањето на судот и донесе заклучок да му ...
сите 468 | | | веќе видена

Поранешниот советник во Општина Центар од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Јордан Ристевски, обвинет за насилствата пред Општината од јуни 2013 година, случај во јавноста познат како „Шамари“, денеска од Кривичниот суд во Скопје беше осуден на шестмесечна условна затворска казна, доколку во наредните две години не стори ново кривично дело. Пресудата денеска ја соопшти судијката Татјана Михајлова, откако петтообвинетиот во „Шамари“, Ристевски, на вчерашното рочиште доброволно ја призна вината и рече оти се кае за стореното. На барање на обвинителката на СЈО, Фатиме Фетаи, постапката против него беше раздвоена и судењето продолжи веднаш. Минатата недела вина за учеството во насилствата пред Општина Центар во јуни 2013 година, призна и четвртообвинетиот Томислав Лазаров, и по раздвојувањето на постапката исто така доби шест месеци условна затворска казна. Судењето за другите обвинети во случајот, меѓу кои се и поранешниот премиер и актуелен лидер на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, ексминистерот за транспрот и врски, Миле ...
сите 172 | | | веќе видена

Заменик-претседателот на Владата, кој е задолжен за европски прашања, Бујар Османи, оствари работна средба со амбасадорот на Република Косово во Македонија, Илбер Хиса. На средбата беше разговарано за развојот на односите меѓу двете земји, како и за имплементацијата на обврските за продлабочување на добрите односи, преземени на многубројните средби на највисоко ниво остварени изминатиов период. Беа отворени конкретни прашања за унапредување на меѓусебната соработка меѓу Република Македонија и Република Косово, и тоа во насока на конкретни проекти во рамките на регионалните инцијативи за соработка, „конективити“ агендата на Берлинскиот процес, проектите за меѓугранична соработка, конкретни чекори за проектот Белановце-Станчиќ, поврзување на Скопје и Приштина со автопат итн. „Активностите на Владата се во насока на унапредување на односите со соседите, а во оваа смисла, развојот на односите меѓу Македонија и Косово претставуваат пример за добро пријателство“, истакна Османи на средбата. Соговорниците ја ...
сите 57 | | | веќе видена

е претпоставува дека одземените телефони може да содржат информации за одредени комуникации, што би помогнале во расветлувањето на настаните од 27-ми април, дознава „Дојче Веле“ неофицијално од извори во истрагата. Адресите на 36 осомничени, чие приведување беше побарано од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во врска со настаните од 27-ми април, не биле единствените локации на кои полицијата добила наредба да постапува. Како што дознава ДВ од извори од истрагата, во вторникот утрото полицијата посетила уште две адреси: домот во Скопје на поранешниот претседател на Собранието и актуелен пратеник на ВМРО-ДПМНЕ, Трајко Вељаноски, и домот во гостиварско на пратеникот Весел Mемеди од Национална демократска преродба, која беше дел од коалицијата „Алијанса за Албанците“. Како што дознаваме, во тоа постапување и на двајцата им биле одземени мобилните телефони. Од истрагата засега не соопштуваат детали, но се претпоставува дека нивните телефони содржат информации за одредени ...
сите 67 | | | веќе видена

Амбасадорот на САД во земјава, Џес Бејли, денеска порача дека Амбасадата на САД будно ги следи настаните поврзани со случувањата во Собранието на 27 април и дека полицијата, обвинителството и правосудниот систем мора да дејствуваат транспаретно, со почитување на највисоките стандарди при изведувањето на овој процес. – Полицијата, обвинителството и правосудниот систем мора да работат транспарентно, со почитување на највисоките стандарди. САД и Европската Унија истакнаа дека тие што се одговорни за настаните од 27 април мора да се соочат со одговорноста за случувањата, но процесот, исто така, мора да ја почитува презумпцијата на невиност – рече Бејли. Тој нагласи дека парламентот денеска, во согласност со својата улога, води важни разговори на таа тема. – Тоа е негова улога, да разговара за демократското владеење – нагласи амбасадорот на САД, по денешната средба во Собранието на спикерот Талат Џафери со Лаура Купер, вршителка на должноста заменик-помошник на секретарот за одбрана на САД. Прашан дали ...
сите 25 | | | веќе видена

Шефот на македонската дипломатија, Никола Димитров, вчера во Стејт департментот се сретнал со државниот секретар на САД, Рекс Тилерсон, со кој разговарал за актуелните политички состојби во Република Македонија и во регионот и го запознал со актуелностите во процесот на надминување на разликите околу спорот за името со Грција, информираат од кабинетот на министерот. – Македонија е пријател и партнер на САД. Убедени сме дека со вашата помош и лидерство и со поддршката на европските сојузници, набргу ќе станеме дел од семејството на НАТО. Нашата посветеност и решителност се огромни, а целта е да ја искористиле можноста што ни се укажува – изјавил Димитров. Информирајќи за реформите во Македонија, Димитров нагласил дека Владата сака да изгради силни и демократски институции и да го зацврсти владеењето на правото, за да Македонија да стане полноправна членка на евро-атлантската заедница. Димитров ја реафирмирал цврстата определба на Владата на Република Македонија постепено да го зголемува буџетот во сферата на ...
сите 83 | | | веќе видена

next