Позитив

Владата на Република Македонија денеска порача дека домаќинствата кои се исклучени од централното греење во град Скопје, во наредната година ќе бидат ослободени од плаќање на паушалот кој во моментов го плаќаат. „Проблемот со кој се соочуваат граѓаните, владата предвиде да го реши во рамките на новиот предлог Закон за енергетика. Имено во подзаконските акти на Законот за енергетика кој ќе се воведе во текот на 2018 година се предвидени специфични решенија со кои во рамките на законската регулатива ќе се реши оваа наследена ситуација“, се вели во соопштението од Владата.
сите 31 | | | веќе видена

Амбасадорот на Велика Британија во земјава, Чарлс Гарет на денешната средба на премиерот Зоран Заев му ја предал поканата од британската премиерка, Тереза Меј за самитот за Западен Балкан, што ќе се одржи во Лондон во јули следната година, а во рамките на Берлинскиот процес, соопшти владината прес-служба. Меј во поканата наведува дека целта на самитот во Лондон е да се поддржат земјите од Западен Балкан во регионалната соработка и добрососедските односи, заложби договорени на самитот во Трст во јуни оваа година. Фокусот на самитот во Лондон ќе биде ставен на меѓусебното поврзување на државите, енергетиката, дигитализацијата и претприемништвото, а во делот на безбедноста, на справувањето со корупцијата, организираниот криминал, движењето на луѓе и стоки, тероризмот и насилниот екстремизам. Премиерот Заев на средбата со Гарет истакнал дека Македонија ќе даде активен придонес во сите важни прашања што ќе бидат тема на самитот. На состанокот Заев и Гарет разговарале и за важноста на потребните внатрешни ...
сите 51 | | | веќе видена

На 5 јануари конечно може ќе биде познато дали поранешните началници во УБК, Горан Грујевски и Никола Бошковски ќе бидат екстрадирани во земјава. За тогаш е одложено објавувањето на пресудата на судот во Солун за барањето на македонските власти, јавува „Алсат М“. Пресудата требаше да биде објавена денеска, но Грујевски и Бошковски се пожалиле дека не ја разбираат преведувачката која што била од Бугарија. Пред судот да донесе одлука за одложување, имало пауза од околу два часа за време на која се барал преведувач. Инаку, на рочиштетот што се одржа во средата оваа недела, грчкиот јавен обвинител му предложил на советот на судии да одобри екстрадиција. Доколку солунскиот суд одлучи Грујевски и Бошковски да бидат екстрадирани, тие имаат право на жалба на одлуката до Врховниот суд на Грција во рок од 24 часа. Двајцата поранешни началници, заедно со ексдиректорот на УБК, Сашо Мијалков, поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска и уште десет лица се обвинети во случаите „Тврдина“ и „Таргет“, чие ...
сите 143 | | | веќе видена

Македонија и понатаму не презема доволни напори за исполнување на препораките на Групата на држави против корупција на Советот на Европа (ГРЕКО), информираат од „Транспаренси интернешнл“ Македонија. Во соопштението се додава дека, државата се уште не постапила адекватно за да отстрани низа забелешки дадени во извештајот на ГРЕКО, донесен пред четири години. „Ова го потврдува и неодамна дадената изјава на претседателот на ГРЕКО, Марин Мрчела кој истакна дека ГРЕКО очекува препораките да се исполнат не поради самата група на држави за борба против корупцијата, туку поради граѓаните. Од 19 препораки во извештајот, три се исполнети, десет се делумно исполнети, а шест не се воопшто исполнети“, се додава во соопштението. Од „Транспаренси интернешнл“ велат дека, државата не презема доволно активности за борба против корупцијата согласно овие препораки, за што информирале и на почетокот на годината. „Четири од препораките за кои недостасува имплементација се однесуваат на спречувањето на корупција кај членовите на ...
сите 16 | | | веќе видена

Претседателот на Собранието, Талат Џафери на денешната седница ги констатираше оставките на пратениците Стево Пендаровски и Васко Ковачевски како и на министерот без ресор во Владата, Самка Ибраимовски. По констатирањето на оставките, Џафери ја прекина седницата до 13.30 часот до кога Државната изборна комисија треба да достави известување, на кои пратеници на изборните листи, ќе им биде верификуван мандатот. Пратеникот Пендаровски поднесе оставка бидејќи ќе биде национален координатор за НАТО, а Васко Ковачевски е назначен за генерален директор на РЕК Битола. Денеска на пленарна седница се очекува и дебата за предлог-буџетот за 2018 година.
сите 66 | | | веќе видена

Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ на вчерашната седница ги потврди точките кои ќе се дискутираат на претстојниот вонреден Конгрес кој треба да се одржи денеска и утре во Валандово, велат од партијата преку соопштение. Членовите на Централниот комитет биле информирани дека согласно Статутот на партијата, од двете пристигнати кандидатури, само еден кандидат доставил целосна документација до Правната комисија при партијата. Втората кандидатура била нецелосна, односно со неа не е доставена листа на најмалку 30 потписи од делегати кои ја поддржуваат кандидатурата. „Централниот комитет ја разгледа и усвои анализата за одржаните локални избори на која што изминатиов работеше поширок тим. Истата анализа со одредени сугестии и дополнувања ќе биде доставена на идното раководство на партијата како би се корегирале пропустите во иднина“, велат од партијата. Од ВМРО-ДПНМЕ информираат дека Централниот комитет дискутирал и за актуелната политичка состојба и за како што велат, катастрофалните политики на актуелната власт. ...
сите 123 | | | веќе видена

Судењето за случајот „Таргет“ и „Тврдина“ на СЈО денеска се одложи за 17 јануари следната година бидејќи не беше присутен Миле Петровски, еден од адвокатите Сашо Мијалков и на Гордана Јанкулоска. Како што кажа судијката, Ленка Давидкова, Петровски го известил судот пред два дена дека не може да дојде бидејќи ќе присуствува на рочиштето за случајот „Труст“, за кој од претходно се закажани 10 рочишта, а од кои едно е денеска и тоа во исто време. Адвокатите Љупчо Шврговски и Петар Василев рекоа дека судењето е одложено поради процесни пречки. Инаку ова е прво појавување на екс-директорот на УБК, Сашо Мијалков и поранешната министерка за внатрешни работи, Гордана Јанкулоска во суд како обвинети во случаи на СЈО. Нивните адвокати, Љупчо Шврговски и Петар Василев, до судот доставија листа на докази и материјални докази кои бараат да бидат изведени на главната расправа. Адвокатите доказите ги доставиле во еден примерок, а во текот на денот ќе достават уште еден за судот и за СЈО. На излегување од судот, прашан ...
сите 143 | | | веќе видена

Пленарната седница на која ќе се расправа за предлог-буџетот за 2018 година, е закажана за денеска во 11 часот. Пратениците на опозицијата не учествуваа во комисиската расправа за буџетот, а нивно присуство не се очекува ниту на денешната пленарна седница, па оттука можно е буџетот да биде изгласан уште денеска. Министерот за финансии, Драган Тевдовски вчера изјави дека жали што опозицијата нема да учествува во дебатата за буџетот и да дава критики и коментари за најважниот документ за државата. На расправата за предлог-буџетот за 2018 година, на Комисијата за финансирање и буџет беа прифатени четири амандмани поднесени од пратениците на опозицијата. Ова се некои од најважните карактеристики на буџетот: Предлог-буџетот за 2018 година, изнесува 3,4 милијарди евра Вкупните расходи се 3.1 милијарди евра Буџетскиот дефицит е планиран на 2,7 проценти од БДП и изнесува 296 милиони евра Капитални расходи за образование, детска заштита и спорт - 39 милиони евра Капитални расходи за здравство 30,8 милиони евра ...
сите 63 | | | веќе видена

Фактот дека има само еден кандидат за нов лидер на ВМРО-ДПМНЕ е изненадувачки и не е позитивен за партијата, изјави Илија Димовски пред почетокот на вечерашната седница на Централниот комитете на партијата пред вонредниот конгрес што утре и задутре треба да се одржи во Валандово. – Ќе видиме како ќе се одвиваат работите. Сè уште сме на ставот дека овој конгрес не ги исполнува демократските стандради и од тие причини ниту јас ниту другите имиња кои што се споменуваа во јавноста не одлучивме да поднесеме кандидатура на овој конгрес. Се надевам дека партијата ќе разбере дека е потребен нов концепт и дека е потребен поголем степен на разумност и поголем степен на отвореност – рече Димовски, кој беше еден од триесетмината актуелни и поранешни функционери на ВМРО-ДПМНЕ кои бараа одложување на конгресот, што не беше прифатено од извршниот комитет на партијата. Димовски изјави дека останува во ВМРО-ДПМНЕ и дека ќе продолжи јасно да зборува за концептот, кој, како што рече, верува дека партијата и нејзините членови ...
сите 397 | | | веќе видена

Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, ќе биде единствениот кандидат за лидер на ВМРО-ДПМНЕ на вонредниот конгрес на партијата што ќе се одржи утре и задутре во Валандово. Денеска пред истекот на рокот во 15 часот во ВМРО-ДПМНЕ пристигнале две кандидатури за лидер на партијата, но била прифатена само кандидатурата Мицкоски, бидејќи другата не била валидна, потврдуваат од ВМРО-ДПМНЕ. – Пристигнаа две кандидатури, едниот кандидат сам објави дека ќе се кандидира. Предмалку заврши и состанокот на правната комисија и беше утврдено дека само едната кандидатура е валидна – изјавил директорот на Центарот за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ, Иво Котевски за „Фокус“. Тој не сакал да го открие името на кандидатот чија кандидатура не била прифатена. Генералниот секретар на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, попладнево на „Фејсбук“ ја објави својата кандидатура за претседател на партијата во пресрет на вонредниот конгрес што ќе се одржи утре и задутре во Валандово. Мицкоски вели дека ова за него лично е „една од ...
сите 283 | | | веќе видена

Поглаварот на Македонската православна црква, архиепископот Стефан денеска беше примен од бугарскиот патријарх Неофит. Ова е прва нивна средба откако МПЦ-Охридска архиепископија побара Бугарската патријаршија да биде нејзина црква-мајка и така да добие автокефалност, јавува БГНЕС. Македонскиот архиепископ Стефан беше придружуван од митрополитот Петар, одговорен за надворешните односи на МПЦ-ОА. Во емисијата „Вера и општество" на бугарската телевизија бугарскиот патријарх Неофит изјави: „Не е лек крстот кој бугарската црква го има, бидејќи досега ништо не е сторено за проблемот со македонската архиепископија. Ајде сега, со Божјата премудрост, учесниците во меѓуцрковната комисија да го донесат резултатот што го сакаме". Македонскиот архиепископ Стефан се заблагодари на сите во Бугарија кои ја поддржуваат желбата на МПЦ да добие признание за својата независност и беше категоричен: „Писмото што го испративме до Бугарската патријаршија дека таа може да е наша црква-мајка едногласно е прифатено од нашиот Свет ...
сите 66 | | | веќе видена

Претседателот на Алијансата за Албанците, Зијадин Села по средбата со премиерот Зоран Заев кажа дека не сака да се откаже од Министерството за здравство. Остануваме на ставот дека нема да прифатиме позиции кои се токмат преку ноќ и со кои се омаловажува Алијансата за Албанците. Јас предложив друга позиција да смисли премиерот-заменик премиер за носење бурек која ќе му ја дадам на ДУИ. Ние го држиме министерството за здравство, договорот е направен за ресори кога се направи владата. Ако на некој му пречи успехот треба да излезе и да каже дека е проблем да имаме успешни министри. Ако треба да има договор треба да се однесува на целата владина коалиција. Заев ќе ви го соопшти неговиот став, рече Села на прашањето што му рекол премиерот. – Ние остануваме во владата до процесите на реформи кои ги поддржуваме. Ние сакаме остатоци од режимот кои се во оваа влада да сносат одговорност. Правдата е целосна ако се однесува на сите, без разлика дали се сегашни или бивши функционери. Ако Заев испрати предлог за министер ...
сите 278 | | | веќе видена

Поранешниот министер за надворешни работи од ВМРО-ДПМНЕ, Никола Попоски на неговата „Фејсбук“ страница напиша дека минатиот месец поднел оставка само од Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ. „Оставката од ИК ја поднесов поради разликите во видувањата за изборните резултати, разликите околу начинот на носење долгорочни одлуки и чувството дека тие водат кон внатрепартиски поделби, кои воопшто не ни се потребни. Ценам дека задржување на единство и фокус на повисоки цели мора да биде над било чии лични амбиции. Член сум во неколку партиски републички комисии и тоа во комисиите за надворешни работи, за европски работи и за одбрана“, вели Попоски. Тој вели дека останува посветен на задржување на единството меѓу членовите на ВМРО-ДПМНЕ и реализација на заедничките цели во интерес на Македонија и нејзините граѓани.
сите 119 | | | веќе видена

Пратеникот си ја врши работата за што е избран. Неговото место е во Парламентот. Присуството во Собрание не значи дека сум ја напуштил коалицијата „За подобра Македонија", напиша на Фејсбук пратеникот Панчо Минов. Тој е член на партијата ГРОМ која е дел од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ. Тој вчера присуствуваше на расправата на собраниската Комисија за политички систем. Неговите колеги, пратеници од коалицијата, не присуствуваат на работата на собраниските тела во знак на протест за нивните притворени шестмина пратеници за настаните од 27 април. Минов вели дека не ја напуштил коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ. На претходните седници присуствуваа и пратениците на Беса и Амди Бајрам, пратеник од коалицијата на ВМРО-ДПМНЕ. Чедомир Саздовски е редовен во работата на собраниските тела сега како независен пратеник, а беше член на ГРОМ.
сите 44 | | | веќе видена

Специјалното јавно обвинителство го повлекло барањето за замрзнување на имотот на ВМРО-ДПМНЕ во случајот „Талир“ бидејќи не сакало да влијае на политичката состојба во државата, изјави денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева. – Мислевме дека треба да одлучиме на поинаков начин во тој предмет бидејќи не сакавме да влијаеме на политичката состојба и бидејќи тоа барање во Основниот суд Скопје 1 можеме да го поднесеме во секое време. Тоа беше процесно барање што го поставивме, не беше тоа облигаторно, не мораше Врховниот суд да каже дека мора се замрзне имотот на политичката партија. Во овој момент сметаме дека добро напредуваме во таа истрага и во следните три-четири месеци сигурно ќе има епилог и од неа – рече Јанева, одговарајќи на новинарско прашање по конференцијата на проектот „Набљудување на судски предмети од областа на организираниот криминал и корупција според новиот закон за кривичната постапка“, што се одржува во Скопје. СЈО минатата недела со поднесок до Врховниот суд го повлече ...
сите 63 | | | веќе видена

Американското министерство за одбрана со Стејт департментот во текот на следната година ќе изврши процена на соработката на сите држави од Западен Балкан со САД и со Руската Федерација. Врз основа на проценката за соработка во областа на одбраната ќе биде направен извештај, кој ќе биде доставен до надлежните комисии на американските законодавни тела, пишува босанската новинска агенција „Фена“. Како што се наведува во федералниот закон, кој минатата недела стапи на сила, се прецизираат буџетот и планови за одбраната на САД за 2018 година, а извештајот ќе содржи и детални информации за воената соработка со Македонија, БиХ, Србија, како и на Косово со Русија. „Извештајот мора да содржи проценка на безбедносната соработка на сите држави од Западен Балкан со Русија и тоа листа на вооружување, одбранбени системи и воени технологии вредни милиони долари, кои ги добила или купила било која држава од Западен Балкан од 2012 година досега. Опис на учеството на воените сили на тренинзи и вежби со Русија во истиот период ...
сите 40 | | | веќе видена

Жалaм што опозицијата нема да учествува во дебатата за буџетот и да дава критики и коментари за најважниот документ за државата, одговори министерот за финансии, Драган Тевдовски на новинарско прашање во Министерство за финансии, каде што се одржа седница на Советот за развој на македонскиот пазар на капитал. Пленарната седница на која ќе се расправа за предлог-буџетот за 2018 година, е закажана за утре во 11 часот. Денеска во Министерство за финансии, за првпат се одржа седница на Советот за развој на македонскиот пазар на капитал, а Тевдовски најави нова законска регулатива идната година за пазарот на хартии од вредност, која ќе создаде услови за развој на нови производи и услуги на финансискиот пазар во Македонија. – Ако пазарот на капитал е добро организиран, тоа позитивно ќе влијае на одлуките на потенцијалните домашни и странски инвеститори да вложуваат во домашната економија, а добро организиран пазар е добро регулиран пазар – вели Тевдовски. Со Советот претседава Тевдовски, а членови се гуверенерот ...
сите 85 | | | веќе видена

Тоа што ме има во бомбите, не ме дисквалификува да судам, изјави судијката Лидија Петровска на завршната конференција на проектот „Набљудување судски предмети од областа на организираниот криминал и корупцијата според новиот Закон за кривичната постапка“, што се одржува во Скопје. На прашање дали ѝ е непријатно да седи до специјалната јавна обвинителка Катица Јанева, таа рече дека не ѝ е непријатно да седи до своите колеги. Иако СЈО бараше нејзино изземање од нивните предмети, Петровска рече дека нема да се жали на новиот распоред според кој ќе суди стопански криминал. Вчера новиот претседател Иван Џолев направи нов годишен распоред на судии во кривичниот суд. Повеќето од судијките што беа споменувани како „сваровски“ во прислушуваните материјали од тефтерчето на ексминистерката Гордана Јанкуловска, наместо предметите на СЈО, ќе судат во одделот за прекршоци. Тоа значи дека со измените некои предмети ќе почнат од почеток.
сите 221 | | | веќе видена

Вонредниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, сепак ќе се одржи викендов на 22 и 23 декември во Валандово, соопштија од партијата. „Извршниот комитет дискутираше и во врска со јавно објавената иницијатива од страна на повеќемина актуелни и поранешни функционери. Иницијативата објавена во медиуми не доби поддршка од Извршниот комитет, кој одлучи, истата да не ја предложи на денешната седница на Централниот комитет на партијата“ се додава во соопштението. Од партијата информираат дека, Извршниот комитет ја разгледал и усвоил анализата за одржаните локални избори. „Анализата опфаќа куса, сублимирана верзија за причините за изборните резултати, но и детална обработка на информациите и согледувањата по општински комитети. Истата, согласно заклучокот на Извршниот комитет, денеска ќе биде презентирана на состанокот на Централниот комитет“, се додава во соопштението. Од ВМРО-ДПМНЕ велат дека, „Извршниот комитет одлучил дека, партијата мора да продолжи да презема чекори со кои ќе го привлече вниманието на домашната и ...
сите 540 | | | веќе видена

Владата на премиерот Алексис Ципрас покажа голем оптимизам и подготвеност да се најде заеднички прифатливо решение и сето тоа преку интензивираните дипломатски активности на шефот на дипломатијата Никос Коѕијас, пренесува МИА. Овие обиди, како што коментираат грчките медуми, меѓутоа наидуваат на пречка поради ставот на лидерот на Независни Грци (АКЕЛ) и министер за одбрана, Панос Каменос, кој повторува дека е против терминот „Македонија“ да биде содржан во предлогот за името. Никос Бистис, заменик-министер за внатрешни работи од јули до март 2004 година за време на владеењето на Костас Симитис, во свој осврт за Протагон.гр на состојбите во грчката владина коалиција во однос на спорот со името потсетува дека Коѕијас веќе напоменал дека времето за Грција изминува, не само во однос на решавањето на спорот со името, туку и во однос на кипарското прашање, што е отворено уште од 1974 година. Никос Бистис Овие две прашања, како што се наведува во текстот создаваат дисбаланс во дипломатијата на Грција, а авторот ...
сите 73 | | | веќе видена

next