Позитив

Во Кривичниот суд денеска ќе се одржат рочишта за два предмети на Специјалното јавно обвинителство, за случајот со насилството пред Општина Центар во 2013 година, познат како „Шамари“, како и за предметот „Тотал“. Дванаесет лица се обвинети за поттикнување насилството во Општина Центар за време на протестите од јуни 2013 година. Меѓу обвинетите се и лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, поранешниот министер за транспорт и врски, Миле Јанакиески, и пратеничката на ВМРО-ДПМНЕ, Даниела Рангелова. На денешното рочиште ќе сведочи поранешниот градоначалник на Општина Центар, Андреј Жерновски. На претходните рочишта за насилството во Центар, вината за настаните пред општина Центар во јуни 2013 година, ја признаа четвртообвинетиот Томислав Лазаров и петтообвинетиот Јордан Ристевски. Апелацискиот суд претходно ја прифати жалбата на СЈО и дозволи „бомбите“ да се користат како доказен материјал. Во случајот „Тотал“, новинарот Драган Павловиќ – Латас се товари дека во периодот од 2008 до 2015 година извршил даночно ...
сите 156 | | | веќе видена

Третото продолжение на 12. седница на Комисијата за финансирање и буџет, на која се води амандманска расправа за предлог-буџет за 2018 година, е закажано за во 11 часот. Останаа уште околу 100 аманмани за кои пратениците треба да расправаат. Вчера, второто продолжение на седницата заврши околу 21 часот и беа разгледани околу 170 амандмани од вкупно 279, кои се предложени од ВМРО-ДПМНЕ и од Беса. На расправата, на која не учествуваа пратениците од опозицијата, беа прифатени шест амандмани, четири од ВМРО-ДПМНЕ и два од Беса, додека осум беа повлечени од пратениците на Беса, кои учествуваа во расправата. Според пратеникот на СДСМ, Јован Митревски, прифаќањето на амандманите на опозицијата значи дека власта сака да биде конструктивна и да соработува со нив. – Предложените амандмани ги делиме на добри и на лоши, а не од кого се предложени. Потребно е да се разгледат добрите предлози и за нив да се одвојат пари од предлог-буџетот – рече Митревски. Комисијата ги прифати амандманите што се однесуваат на субвенции ...
сите 45 | | | веќе видена

Претседателот на Комисијата за европски прашања и пратеник од ДУИ, Артан Груби, денеска во Брисел се сретнал и со европратеникот Едвард Кукан. Двајцата соговорници зборувале за актуелните случувања во земјата, владината коалиција, реформите и за интеграциските процеси. „За да се олесни интегративниот процес, ние како парламентарно мнозинство, целосно сме посветени на тоа за да ги реализираме сите очекувања од Брисел и очекуваме иста посветеност од нашите пријатели во Брисел“, изјавил Груби. Кукан ветил поддршка во напредокот на интегративните процеси во Европската Унија и добивање на датум за почеток на преговорите. Груби денеска се сретна и со европратеникот Кнут Фленкештајн.
сите 36 | | | веќе видена

„Државната изборна комисија (ДИК) е независна институција и Владата не може да се меша во тоа како комисијата си го распределува буџетот. Свесни сме дека и медиумите и јавноста бурно реагираа на одлуките на членовите на ДИК да си доделат бонуси, но што се однесува до Владата, таа нема ингеренции да интервенира. За тоа треба да ги прашате во ДИК“, рече портпаролот на Владата, Миле Бошњаковски, на денешниот брифинг со новинарите, прашан дали Владата во некоја форма дискутирала за случајот што ја возбуди јавноста. Тој, како што наведува „Мета“, посочи дека проблемот е ист како проблемот со патните трошоци на пратениците во Собранието на Република Македонија. – Таму е слична ситуацијата, и јавноста со право реагираше, но Владата не може да наложи да се измени деловникот на Собранието. Тоа е нешто што самите пратеници треба да го направат и да отстранат нешто што ја разлутува јавноста – рече Бошњаковски. Во врска со измената на законот за продажба на алкохол, како што појасни владиниот портпарол, на вчерашната ...
сите 13 | | | веќе видена

Најголемиот суд во државата, Основниот суд Скопје 1, каде дневно се одржуваат десетици судења, има само една камера и дополнителна опрема за визуелно-тонско снимање на рочиштата, како што пропишува Законот за кривична постапка (ЗКП), наведува „Мета“. Поради ова, за најголем дел од рочиштата нема видео-тонски запис, а денеска немањето услови за снимање во судницата беше причината поради која се одложи и првото рочиште за случајот „Траекторија“. Одбраната на обвинетите, Никола Груевски, Владимир Пешевски, Миле Јанакиески, ексдиректорот на Агенцијата на државни патишта Љупчо Георгиевски, побара од судот да обезбеди услови за снимање на рочиштата, како што налага ЗКП, а судијата Горан Бошевски се согласи и рече дека тие ќе бидат обезбедени за следното рочиште. „Тонскиот или визуелно-тонскиот запис од одржаната расправа е дел од судскиот предмет кој се води во автоматизираниот компјутерски систем за управување со судските предмети (АКМИС). Тонскиот или визуелно-тонскиот запис не смее да се објавува, емитува и ...
сите 223 | | | веќе видена

Претседателот на Комисијата за европски прашања на Собранието на Република Македонија, пратеникот Артан Груби, и Давид Кулен од Европската комисија, одговорен за подготвување на извештаите за Македонија и за Косово, денеска во Брисел дискутираа за реформската агенда на земјава. Груби, како што соопштија од собраниската комисија, говорел за предвидените активности на Собранието за завршување на нашите обврски за да му се олесни на Брисел чистата препорака, но и давање датум за почеток на преговорите. – Нашата посветеност кон реформите, владеење на правото и добрососедството се услов за добивање чиста препорака од Брисел напролет, а потоа и датум за почеток на преговорите за членство – изјави Груби. Кулен го информирал Груби за видувањата на Брисел врз реформските активности во Македонија, истакнувајќи ја подготвеноста на Европската Унија за конкретни резултати од Скопје. Пратеникот Груби, на покана на своите колеги од Европскиот парламент, денеска учествуваше на Европската утринската молитва, а попладнево ќе ...
сите 37 | | | веќе видена

Претседателот на македонското Собрание, Талат Џафери, со директорот на Канцеларијата за Јужна и Централна Европа во Стејт департментот, Метју Палмер, во Вашингтон разговараше за актуелните политички случувања во Македонија. Двајцата соговорници, како што соопштуваат од кабинетот на Џафери, се согласиле дека судската власт треба да е независна и транспарентна во донесувањето на одлуките, но и да води сметка за интересот на државата и за доброто на граѓаните. Џафери на средбата истакнал дека интеграцијата во НАТО и во ЕУ остануваат врвен, државен, политички и стратешки приоритет на Македонија. – Законодавниот дом се приклучува кон заложбите за реформските процеси, кои се приоритет како на парламентарното мнозинство така и на сите политички чинители во државата, при што и конструктивноста на опозицијата е од суштинско значење – изјави Џафери, додавајќи дека поддршката од УСАИД е повеќе од добредојдена и значително придонесува за демократскиот развој на земјата. Палмер, од друга страна, изразил почит за ...
сите 24 | | | веќе видена

Советот за оценка на обвинителниот акт при Кривичниот суд го одобрил обвинението за случајот „Трезор“ на Специјалното јавно обвинителство. Во случајот обвинети се поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, поранешниот началник на петтата управа, Горан Грујевски, поранешниот шеф на кабинет на Мијалков, Тони Јакимовски, и поранешниот помошник-министер во МВР, Небојша Сајковиќ. Според СЈО, осомничените преку фирмата „Финзи“, со која во еден период управувал сега починатиот Коста Крпач, набавувале опрема за УБК и го оштетиле буџетот за 862.045 евра.
сите 66 | | | веќе видена

Поранешниот премиер и лидер на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, по одложувањето на рочиштето за случајот „Траекторија“ рече дека со одредувањето притвор за шестемина пратеници се случило „директно уривање на демократијата“. Тој упати апел до обвинителството, до судот и особено до СДСМ кој, како што рече, ставил сè под своја контрола, да го не прави тоа бидејќи претставува уривање на демократијата. – Ова е преседан. Ова е режим. Ова е директно уривање на демократијата. Партијата што пред шест месеци не го вадеше зборот „режим“ од уста, сега директно спроведува режим и ја урива демократијата. Ова го немало ниту во 1949 година. По 16 часа да се држат луѓе со лисици на рацете и да им се одредува притвор за ништо – рече Груевски. Прашан дали ќе биде кандидат за претседател на ВМРО-ДПМНЕ на престојаниот вонреден конгрес на партијата, Груевски отпрвин не сакаше да коментира, но подзастана и за медиумите рече дека целата постапка околу вонредниот конгрес што треба да се одржи на 23 декември, како и досега, ...
сите 248 | | | веќе видена

Почетокот на судењето за случајот „Траекторија“ на СЈО, во кое обвинети се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешните министри Владимир Пешевски, Миле Јанакиески и ексдиректорот на Агенцијата на државни патишта, Љупчо Георгиевски, се одложи на барање на одбраната бидејќи во судницата не беа обезбедени услови за тонско и за визуелно снимање на рочиштето. Адвокатот Еленко Миланов во името на сите бранители побара од судот да ги почитува одредбите од ЗКП и да овозможи тонско и визуелно снимање на рочиштето за да можат, како што рече, сите учесници во постапката и институции да имаат увид во тоа што се случувало на рочиштата. Судијата Горан Бошевски, кој го води предметот, се согласи и го одложи рочиштето за 18 декември, за кога, како што рече, ќе бидат обезбедени услови. По завршувањето на рочиштето, Груевски изјави дека денеска бил повикан на суд за нешто што претходно го правела, а и сега го прави владата на СДСМ. – Имено, владата на СДСМ, за изградбата на хидроцентралата Козјак направила договор во ...
сите 263 | | | веќе видена

Претседателот на собраниската комисија за европски прашања и пратеник од ДУИ, Артан Груби, во Брисел се сретнал со европратеникот Кнут Фленкештајн, со кој разговарал за ситуацијата во Македонија и за европската перспектива на земјата и на регионот. Груби го запознал Фленкенштајн со реализацијата на обврските на земјата, како што се законот за заштитени сведоци, законот за судскиот совет, како и изборот на нов државен јавен обвинител. Тој од Фленкенштајн побарал поддршка, нагласувајќи дека таа е потребна не само во европските институции, туки и од земјите членки на ЕУ. Груби го поканил Фленкенштајн во февруари да го посети Скопје и да учествува на Конференцијата на комисиите за европски прашања на парламентите на земјите од регионот.
сите 38 | | | веќе видена

Министерството за економија на вчерашната владината седница ја презентираше информацијата за изменување на Законот за трговија во согласност со иницијативата на посетените компании во рамки на проектот „Учиме од бизнис-заедницата“. „Со информацијата, Министерството за економија во рок од два месеци треба да достави предлог за изменување на Законот за трговија за укинување на времето за продажба на алкохол и за укинување на ограничувањето, односно забраната на продажба на алкохол во киосци, за кои ќе се издава лиценца“, стои во соопштението од владината седница.
сите 32 | | | веќе видена

Владата ја разгледала информација доставена од македонската амбасада во Тирана за состојбите во Република Албанија по големите поплави и одлучи да испрати хуманитарна помош. „Владата ги задолжи Дирекцијата за заштита и спасување, Министерството за надворешни работи и другите надлежни институции во рок од три дена да достават предлог-решение за испраќање хуманитарна помош кон регионите во Албанија кои се зафатени со поплавите“, се вели во соопштението. Поројните дождови кои изминатите денови ја зафатија соседна Албанија предизвикаа поплави во повеќе региони. Под вода е територија од 15.000 хектари. Албанските власти наведуваат дека се нанесени штети врз 41 фирма, 177 училишта, 78 мостови, 26 електростаници и други инфраструктурни објекти.
сите 19 | | | веќе видена

Владата синоќа го именуваше лидерот на Демократскиот сојуз, Павле Трајанов, за национален координатор за намалување на ризици од катастрофи. „На денешната седница за национален координатор за имплементација на националната платформа за намалување на ризици од несреќи и катастрофи, владата го именува Павле Трајанов“, соопштија од Владата. Демократскиот сојуз на последните локални избори, одражни на 15 октомври годинава, настапи во коалиција со владејачката СДСМ. На парламентарните избори од 11 декември 2016 година, Демократскиот сојуз беше дел од Коалиција за промени и правда, составена од партиите ФРОДЕМ, МОРО-РП и ДЕМОС. Коалицијата тогаш освои 10.028 гласови и не успеа да добие пратеничко место.
сите 14 | | | веќе видена

Собранието денеска во 11 часот го закажа второто продолжение на седницата на Комисијата за финансирање и буџет. Седницата на која се разгледува предлог-буџетот за 2018 година, почна на 27 ноември, и оттогаш нејзиното одржување се одложуваше една недела. Вчера се одржа првото продолжение на седницата, на која не присуствуваа пратениците на ВМРО-ДПМНЕ. Со комисијата претседава пратеникот на СДСМ, Васко Ковачевски, кој на почетокот рече дека бил овластен од претседателот на Собранието, Талат Џафери, да ја води седницата. Пратеникот на СДСМ, Јован Митрeвски, ги повика пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да се вратат на седницата за да имаат, како што рече, „суштинска дебата за овој значаен документ“. Kомисија денеска треба да почне да ги разгледува 279 амандмани поднесени од ВМРО-ДПМНЕ и од Беса. За буџетот, исто така, ќе се расправа и на седница на Законодавно-правната комисија. Предлог-буџетот за 2018 година се очекува да се најде пред пратениците на гласање до 18 декември годинава.
сите 131 | | | веќе видена

Во Скопје денеска ќе се одржи нациоанална ЛГБТИ конференција насловена „Разговори под винможитото – потреби, предизвици и приоритети во организација на Здруженеито за критички пристап кон родот и сексуалноста „Субверзивен фронт“ со поддршка на Сараевскиот отворен центар на БиХ и Виктори институтот од САД. Целта е на едно место да се соберат дел од клучните чинители за застапување на ЛГБТИ правата, како што се претставници од надлежните министерства, пратеници, политичките партии, независните тела за човекови права и еднаквост, медиумите и граѓанскиот сектор кои ги застапуваат правата на ЛГБТИ заедницата. На конференцијата ќе бидат претставени наодите од две истражувања кои Субверзивен фронт ги спроведе годинава.
сите 25 | | | веќе видена

Во кривичниот суд денеска треба да стартува судењето за случајот „Траекторија“ на Специјалното јавно обвинителство (СЈО), кој се однесува на изградбата на автопатите Миладиновци-Штип и Кичево Охрид. Обвинети во овој предмет се експремиерот Никола Груевски, поранешните вицепремиер, Владимир Пешевски, и министер за транспорт и врски, Миле Јанакиевски, како и екс директорот на Агенцијата за државни патишта, Љупчо Георгиевски. Груевски се товари за делото примање награда за противзаконито влијание, а останатите за злоупотреба на службената положба и овластувања. Според обвинението, тие поттикнати од поранешниот премиер во периодот од октомври 2012 до октомври 2013 година, ги искористилеи пречекориле овластувањата во постапката за избор на компанија која ќе ги гради автопатските делници и на тој начин прибавиле имотна корист за компанијата односно го оштетиле буџетот за 155.117.256 евра. Инаку, токму во обвинителниот акт за овој случај СЈО обелодени дека Пешевски има 27 банкарски сметки во шест банки во ...
сите 207 | | | веќе видена

Времето денеска ќе биде умерено облачно со повремени сончеви периоди и со слаб до умерен северозападен ветер. На југоисток ветерот краткотрајно ќе засилува. Минималната температура ќе се движи од минус шест до еден, а дневната од четири до 12 Целзиусови степени. Во Скопје и околината претпладне ќе биде со мала до умерена облачност, а попладне претежно сончево. Дневната ќе се искачи до девет Целзиусови степени. До петок ќе преовладува сончево време со мала до умерена локална облачност. Утринските температури во поголемиот дел од земјата ќе се спуштат под нулата, а дневните ќе бидат во благ пораст. Во сабота облачноста ќе се зголеми, а на запад ќе започнат врнежи од дожд. Во текот на ноќта од сабота кон недела врнежите ќе се прошират во поголемиот дел од земјата. Во недела претежно во западните и источните делови ќе има повремени врнежи од дожд, а понекаде на повисоките места врнежите ќе бидат од снег.
сите 281 | | | веќе видена

Комисијата за финансирање и буџет ја прекина денешната седница и го закажа нејзино продолжение за утре во 11 часот. По една недела пауза комисијата денеска продолжи да работи без присуство на опозициската ВМРО-ДПМНЕ, која засега се уште нема одлучено дали ценосло ќе го напушти Собранието. Претседателката на Комисијата, Љилјана Кузмановска, од ВМРО-ДПМНЕ минатата недека на неопределено ја одложи работата на собраниската комисија по приведувањето 36 лица за насилствата во Собранието од 27 април годинава, меѓу кои и шест пратеници од ВМРО-ДПМНЕ. Собранискиот спикер Талат Џафери ја деблокираше работата на комисијата, назначувајќи го Васко Ковачевски од СДСМ за претседавач на ова собраниско тело. Пред почетокот на комисиската седница, новиот претседавач Ковачевски ја повика опозицијата да се врати на расправите за предлог-буџетот за 2018 година. – Ние како владеачко парламентарно мнозинство сме должни да обезбедиме општа амандманска расправа за буџет. Верувам дека и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ќе учествуваат на ...
сите 97 | | | веќе видена

Вицепремиерот за европски прашања, Бујар Османи, за време на работната посета на Естонија, се сретнал со високи претставници на државата, како директорот на канцеларијата за европски прашања, Клен Јарац, претседателот на Комисијата за европски прашања при естонскиот парламент, Томас Витсут, и со претседателот на парламентарната група помеѓу Македонија и Естонија, Ерик Нилс Крос. На средбите се разговарало за билатералната соработка помеѓу Македонија и Естонија, регионалната соработка во рамки на земјите од Западен Балкан, како и за проширувањето на Европската Унија со земјите од регионот. „Следната година претставува историска година за Македонија по прашањето на нашите интеграции и за тие наши амбиции, очекуваме поддршка од Естонија“, истакна Османи. Соговорниците дискутирале и за справувањето со европските предизвици, како што се лажните вести, пробивот на радикалниот популизам, национализмот, геополитичко влијание од Исток, предизвиците на мигрантската криза итн. Претходно, во рамки на својата работна ...
сите 14 | | | веќе видена

next